25

İş Fikirlerini Hayata Geçiren Bir Başka Türk: Arda Kutsal.

Türkçe içerikli blogları takip etmeye çalışanların hayatını kolaylaştıran bir servis çıktı geçenlerde. Şimdilik test (beta) aşamasında olmasına rağmen işi sahiplenmesi ve ciddiyeti ile bu konuda liderliği üstlenecek gibi duruyor. Bloglarla okuyucuları buluşturan bu servisin adı: Blograzzi.

Din, Ekonomi, El Sanatları, Fotoğraf, İngilizce, Kişisel, Kolektif, Kültür Sanat, Müzik, Pazarlama, Seyahat, Spor, Şiir, Teknoloji, TV Sinema, Yemek, Yorum isimli kategoriler altında aradığınız içerikli blogları bulmanız mümkün. Örneğin Fikir Atölyesi Pazarlama‘nın altında.

Ayrıca (dilerseniz kısa bir üyelik sonrası) favorilerinizi oluşturabiliyor, oy verebiliyor ve yorum yazabiliyorsunuz. Bunun için bir blogunuz olmasına da gerek yok. Herşey açık, şeffaf ve samimi. Trafik bilgileri ile beğeni durumunu istatiksel olarak harmanladığı bir de (en iyi bloglar) sıralama var bloglar arasında.

Kimdir bu ihtiyacı doğru tespit edip Blograzzi ismi ile hayata geçirmeye çalışan diye baktığımızda, Arda Kutsal ismini görüyoruz.

Arda benim blog camiasından tanışmaktan keyif aldığım, sık görüşemesek de yaklaşık iki yıldır arkadaşlığından keyif aldığım bir kişi. Tanıdıkça bende daha çok tanıma isteği uyandıran ender kişilerden.

O; yeni fikirleri iş fırsatlarına çeviren bir şirkette profesyonel yönetici olarak çalışıyor, yeni nesil web (web 2.0) konusunda Türkiye’nin fikir liderlerinden biri, Webrazzi ve Blograzzi’nin kurucusu ve sahibi ve daha birçok yeni fikrini hayata geçirmek için sabırsızlanan sıkı bir adam…

Blograzzi bahanesi ile sohbetledik geçenlerde. Uzun uzadıya. O kadar keyifli, bilgilendirici oldu ki sohbet, sizlerle de paylaşmak istedim. Web dünyası ile ilgiliyseniz ve Arda Kutsal adını henüz bilmiyorsanız nasıl olsa duyacaksınız diyerek… Hem de çok geçmeden.

Öncelikle “Düşündüğünüz, sorguladığınız, ürettiğiniz ve paylaştığınız sürece varsınız…” sözü ile sizi karşılayan; internet, iş ve pazarlama modelleri ile, yatırım ve girişim odaklı fikirlerini paylaştığı kişisel bir blogu var Arda’nın; Ardakutsal.com

İkinci blogu; webrazzi.com. Yeni nesil web, yani Web 2.0 girişimlerinin analiz edildiği ve Türkiye ile dünyadan gelişmelerin takip edildiği bir blog. Türkiye’de Web 2.0 için bir paylaşım ortamı oluşturmak amacıyla bir de forumu var içinde. İçeriği daha da zenginleştirmek için yakında konuk yazar uygulamasına geçecek olan webrazzi’nin en önemli özelliklerinden birisi reklamverenler tarafından ilgi görmesi.

Er ya da geç Türkiye’de blogların reklam pastasından paylarını alacaklarına inanan Arda’nın bu öngörüsü webrazzi ile gerçek de oldu. Nokta A.Ş., KurumsalHaberler.com, MetroListe.com (Yonja, LLC) ve MyNet gibi markalar webrazzi’ye sponsor veya reklamveren oldular bile.

Şimdilerde ise, başta bahsettiğimiz, bir blograzzi.com var. Türkçe içerikli blogların bir araya getirildiği bir tür istatistik ve paylaşım servisi. Bir blogdan ziyade bir servis. Blograzzi’nin amacı blog okuyucuları için kaynak, blogcular için de destek servisi olmak. Servis henüz beta aşamasında ve testleri açık olarak sürüyor.

1979 doğumlu Arda Kutsal 1997 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra 1998’de okumak için Kıbrıs’a gitmiş. Girne Amerikan Üniversitesi‘nde Endüstri Mühendisliği’nden de mezun olmuş. Mühendisliğin ‘iyileştirme ve analitik düşünme’ anlamında büyük faydasını görmüş. Şimdilerde ise yaptığı iş mühendislikten çok, bilişim sektöründe işletme ve yönetim üzerine. Bunun için de Kavrakoğlu Management Institute (KMI) Executive MBA programını tamamlamış. Doymamış! Sonra Bilgi Üniversitesi‘nden bir de İşletme Yüksek Lisansı almış.

Üniversiteye girdiği andan itibaren Bilgi İşlem’e bağlı asistan olarak çalışmaya başlayınca 4 sene boyunca burslu okumuş. Okul masrafları böylece çıkarken, yaşam için gereken parayı da yine bilişim sektöründen çıkarmış. Önceleri tek başına, sonrasında da üç ortak kurdukları şirkette iki yıl boyunca Türkiye, İngiltere ve Amerika’da çeşitli kişi ve kurumlara özel web projeleri yapmışlar. Açtıkları showroom’larında web işlerinin yanında network, programlama ve donanım satışı yapmışlar.

O dönemlerde Kıbrıs’ta bu alanda çalışan çok fazla şirket olmadığı için karlı bir işletme olmuşlar. Ancak Arda mezuniyetten sonra üniversitede kariyeri tercih edip belki de en karlı olacağı dönemde şirketten ayrılmış.

Bir girişimci olarak neydi düşüncen o zaman? Herkesin hayali bir şirketi kurmuşsun ama sonrasında maaşlı bir yere geçiyorsun? diye sorduğumda;

“Tamamen üniversite ortamının kalitesinde yönetici olma fikri cazip gelmişti. Ben hala girişimci miyim, yönetici miyim ikilemi yaşarım. Yöneticiliği ve girişimciliği bir arada yaşamayı seviyorum aslına bakarsan.” diye cevap veriyor.

Üniversitedeki kariyerine dönüyorum tekrar.

“Üniversiteden ziyade bir okullar grubuydu aslında. Üniversite, kolej, ilk okul ve ana okulu dahil vardı. Hepsi ortak bilgi işleme bağlıydı. Benim görevimde zamanımın büyük çoğunluğu web tabanlı operasyonlarda geçiyordu. Online öğrenci işleri sistemi, mezunlar derneği sistemi, online eğitim altyapısı (ki tam hayata geçirmek üzereyken işimden ayrıldım) gibi. Ayrıca Girne Amerikan Üniversitesi’nin sahibi olan Serhat Akpınar’ın global bazı girişimleri söz konusuydu. O konularda da IT ve buna bağlı fikir desteği sağlıyordum.”

Dolayısı ile Arda üniversite yıllarından beri bilgi işlem ile içiçe olmuş. Bu sektörün en çok nesi seni heyecanlandırıyor diye merak ettiğimde ise;

“O dönemlerde programcılık tarafım vardı. Web yazılımları geliştirebiliyordum. Ama beni heyecanlandıran tarafı her zaman bir şeyleri yaratıyor olmak olmuştu. Sonuçta bilgi işlem tarafında insanlar kullansın diye her daim bir şeyler yaratıyorsun. Bu bir yazılım olabilir ya da bir sistemi devreye almak olabilir. Yarattıklarımın ya da yaratılma aşamasında içinde bulunduklarımın kullanılması keyif veriyordu.

Elbette diğer bir önemli faktör de şuydu ki her daim değişen bir ekosistemden bahsediyoruz. Sürekli yenilik ve sürekli öğrenilebilecek yeni konular var. Karşılaştığın hataların bile çözümünü aramak ayrı bir keyif oluyordu. Aslına bakarsan hala da bu konuların çok uzağında sayılmam. Takip ediyorum ama yazılım geliştirmiyorum.” diyor.

Kıbrıs’da artık bir noktaya geldiğine inanmış ve “daha fazlası yok” diyerek 2005 başında Türkiye’ye temelli dönüş yapmış. Uzel Holding Bilgi Sistemleri’nde şirketin web projelerini yönetirken şirket içinde birçok yönetim ve strateji çalışmasında görev almış. Bir süre sonra da holdingin yatırım şirketi olan (eski adı Uzel Capital olan) Argentum Ventures‘a geçmiş. Burada Teknoloji Yatırımları Yöneticisi olarak halen çalışmaya devam ediyor.

İlgimi çekiyor ve soruyorum; “Teknoloji Yatırımları Yöneticisi ne iş yapar?”

Argentum Ventures‘da 4 ana dalda yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Franchising, Butik Otel Yönetimi, Gayrimenkul Yönetimi ve Teknoloji. Ben teknoloji yatırımlarını yönetiyorum ve yaptığım iş, şirket için doğru olarak gördüğüm ve benim alanıma giren yatırım kanallarını araştırmak, bunlarla ilgili fırsatları üst yönetime sunmak, yatırım kararı çıkan alanlarda ilgili kişi ve ya kurumlarla görüşmek ve yatırımı tamamlama aşamasına kadar getirmek.

Yani; şirket satın almak, girişim fikirlerine yatırım gerçekleştirmek ya da mevcutta bulunan bir teknolojiyi ya da servisi Türkiye’ye getirmek gibi çok geniş alanlarda yatırım yapabiliyoruz.”

Mesela benim bir fikrim var diyelim, sana mı geleceğim ikna etmeye? Sizler de anlamlı ve karlı bulursanız yatırım ortağı mı olacaksınız? dediğimde ise;

“Şu an için önceliği şirketlere/servislere yatırım bazında tutuyoruz. İlerde girişim fikirlerine yöneleceğiz. Fikir aşamasını aşmış her türlü projeye yatırım sağlayabiliriz. Bize getirebiliyorsunuz fikrinizi ama dediğim gibi tohum aşamasındaki fikirlerden ziyade, hayata geçmiş ya da geçmesi için son bir yatırım ihtiyacı olan fikirlere şu an için öncelik veriyoruz.”

Peki Türkiye’de kimlere destek verdiniz bugüne kadar?

“Argentum Ventures’ın Teknoloji tarafı diğer bölümlerine göre çok yeni olduğundan henüz Türkiye’de hayata geçmiş bir yatırım bulunmuyor. Ancak tamamlanmak üzere olan 2 yatırım anlaşması söz konusu. Şu günlerde gündemimizde toplamda 4 adet yatırım görüşmesi var.”

Ancak Arda profesyonel yöneticiliğinin yanında, fırsat buldukça şirketlere özel danışmanlık hizmeti de veriyor.

Onun müziğe de özel bir ilgisi var. Üniversite yıllarında bir arkadaşıyla birlikte barlarda gitar çalıp söyleyerek kazandığı para ve deneyimin ayrı bir yeri var hayatında. Şimdi arada sırada gitarına dokunsa da profesyonel anlamda çalmıyor artık, ancak iyi bir dinleyici olduğunu söylüyor. Soft ve alternatif rock yanında new age, jazz ve latin onun ilk tercihleri.

Yedi yıl yaşadığı Kıbrıs ayrıca ona eşini bulma konusunda da şans getirmiş. İki yıldır evli olduğu sevgili eşini beraberinde İstanbul’a getirmiş Arda.

Arda tam sohbetimiz bitecek sanarken 2 soru daha yöneltiyorum ona… İlki; Türkiye kısa dönemde web girişimcilerine ne tür fırsatları bünyesinde barındırıyor?

“Özellikle 2008 Türkiye için internette sosyalleşmenin en üst seviyeye geleceği dönem olacak. Bu yüzden topluluk ve sosyal ağ servislerinin girişimciler için değerli yatırım alanları olacağına inanıyorum.

Ayrıca en son Şubat ayındaki Mobile Monday etkinliğinde dile getirdiğim blogların reklam pastasından pay alması konusu var. Bu konuda artık sonuca ulaşıyoruz. 2007’nin sonlarına doğru başlayacak olan çok özel bir dönem 2008’de meyvalarını vermeye başlayacak ve Türkiye’de birçok reklam ajansı ve yeni açılacak web tabanlı reklam servisi blogları hedef alarak önemli bir pazar oluşturacak.

Tüm bunların yanına 2008 Türkiye için kullanıcı ve web sitesi sahiplerine dönük web tabanlı servislerin de fırsat yaratacağı bir dönem olacak. Bu alanda inovatif düşünen ve fikirlerini hayata geçiren girişimciler önemli geri dönüşler ve fırsatlar yakalayacaklar.”

Ve son soru: Blograzzi’den sonra seni hangi farklı web 2.0 projelerinde girişimci olarak göreceğiz?

“Bunlardan bir tanesi sosyal ağ projesi, biri global ve aynı zamanda çok inandığım özel bir proje, bir diğeri ise özellikle ülkemizdeki internet kullanıcılarının çok sevdiği bir alanda servis mahiyetinde bir girişim. Projeler önümüzdeki aylardan başlamak üzere kısa aralıklarla aktif olacaklar.”

Profesyonel hayatın yoğun temposundan sevdiği işlere vakit ayırıp Webrazzi ve özellik de Blograzzi fikirlerini hayata geçirdiği için Arda’yı tebrik ediyor, yeni fikirlerini de heyecanla bekliyoruz.

Yorumlar 25

 1. cemil oca

  bu akşam tanıştım kendisiyle..ofis çıkışında..yaptığı işlerle kendisini ispatlamış olması; ülkemiz ekosistemine sunmuş olduğu gayretler takdir edilesi, yoğun ;düşün fikir emek değerler..işini gerçekten severek yaptığı aşikar.. ben bu akşam bütün bu başarılı çizgisinin yanında; daha önceleri hissi olarak hakkında izlenim edindiğim son derece MÜTEVAZİ HOŞ GÖRÜLÜ VE CANLI-ARKADAŞLIK YAPILASI SEVGİ DOLU bir ADAM gördüm tanıştığımda..en değerli sahip olduklarından bana da verdi; ”zaman”..hiç bir maddi değer zamanı satın alamaz..geri getiremez..ısrarla sonra; başka uygun bir zaman için olan randevu taleplerime” şu an da konuşabiliriz diyerek benimle ofis çıkışı lobi de ayaküstünden de öte bir 20 dakikaya kadar dinledi konuştu katkı sundu..gerçekten ciddi ve samimi olduguna ben ve hayat şahit olduk..sektörel bazda kendilerinin Kurumsal ilgi alanlarında olmayan benim bazı proje bazlı konuştuğum konulara dair yine de ısrarlı yönlendirmeler yaptı..başından savmadı..bana göstermiş olduğu saygı öncelikle KENDİSİNE SAYGI DUYDUĞUNU GÖSTERİYOR VE BİR O KADAR DA EKOSİSTEMİMİZ KONUSUNDA radikal..realist bir insan..
  Bir kez daha buradan kendilerine Teşekkür ediyorum..beni dinlediğinden de öte, şu ana dek insana ve hayata dair verdiği emeklerden, ekosisteme katkılarından dolayı..TEŞEKKÜRLER sn.ARDA..yaşamsevinçlerin ve başarıların bol ve sürekli olsun..sağlıcakla hoşçakal güzel insan..

  ENKAZ ÖĞRETMEN
  19 ŞUBAT 2020-AKŞAM 20 SIRALARI..SUADİYE OFİS ÇIKIŞ GÖRÜŞMESİ (TEDX#WEBRAZZİ canlı – kişiye özel perfonmans gibi oldu)

 2. Pingback: Nasıl Oluyor da Oluyor?? » Arşiv Takımı

 3. Pingback: Blograzzi (Beta) Blogosferde Gelişiyor | Prefabrik Ev Fiyatları, Prefabrik Evler, Prefabrik Villa

 4. Veysel

  ben serbest olarak el sanatları ile uğraşıyorum ve şu anda iştah açıcı MEYVELİ BUZDOLABI süsleri yapıyorum resimlerini görmek isteyen bana mail atabilir hemde çok ucuza veriyorum süslerin tanesi 50 krş. evet yanlış duymadınız aslında piyasada kat kat fazlasına satılan bu meyveli süsleri sürümden kazanmak maksadıyla 50 krş satıyorum irtibata geçmek isteyenlerin maillerini beklerim
  tutam70@hotmail.com
  Tel:5424700485

 5. Halit güven

  Merhaba
  Bende yukarıda yazılan yazıya kısmen katılıyorum, sektorde tanıdıkları vasıtasıyla kendilerini bir uzman sıfatı altında tanıtan, trend uzmanı, web.2.0. uzmanı hatta işi abartıp internet reklamciliği uzmanı ilan ediyorlar.

  Bir ajans’da fotokopi cekerek staj yaparak sadece karın tokluğuna koşturan, creative ekipte işi oğrenen adamlar bile 10 sene sonra art direktorum diyemez iken. Yurtdışı bloglarını takip ederek turkceleştirelek uzmanlaştıklarını düşünen ve bu sıfatı tasıdığını dusunen arkadaslara pek dencek bir sey bulamıyorum

  Halit Güven
  Elektronik Müh.

 6. Suat Karun

  Ben bu arkadaşın çok pohpohladığınızı düşünüyorum,
  Sektörde uzun zamandır dirsek çürüten gözleri bozulan arkadaslar arka planda kalırken, tanıdık cevresiyle ismini duyuran ve bu cevre aracılığı ile iş yapan isimler cıktı piyasaya, kendilerine uzman diyorlar bunun cok ornekleri var, trend uzmanı, bu tip arkadasları şişirerek piyasada yer edinmeleri bırakın lütfen etik olmasını şişirilmiş balondan farklı olmadıklarını düşünüyorum.

  Başarılı insan örneği verecekseniz Alemsah’ı verin.

  Alemşah mesela geldiği noktaya bakın tamamen emek ve ideal’lerle alakalıdır. antifit’den tanırım kendisini ve bilirim ki imza’sı ağırdır. balon kıvamında ucup gitmez yaptıklarının etkisi.

  Saygılarımla

 7. hadi mülkü var. ( * )

  siz istanbulu konuşuyorsunuz. susmak bize düştü. genç p li /adana.

 8. Cengiz

  Ciddi anlamda başarılı ve üretken Arda Bey. Okul döneminden göstermeye başlamış zaten içindeki aç karıncayı:) (yaw kızmayın hemen aç derken = üretmeye & geliştirmeye & çalışmaya)

  Dilerim ileride çok daha mükemmel projelere parmak basacaktır=)

  Saygılar..

 9. Arda Kutsal

  @barış atasoy
  Blog şikayet özelliğimiz bulunmaktadır. Bu tür bloglarla karşılaştığınızda bize kolaylıkla bildirebilirsiniz.

 10. barış atasoy

  Blograzzi fikrinin zamanı gelmişti; ancak sistemde ciddi aksaklıklar var. Teknik aksaklıkları hoş görüyorum ama şu an sistemde porno siteler bile var. İçeriği çöp olan, iki ayrı URL’nin aynı yere çıktığı bloglara sıkça rastlamak mümkün. Elek istiyoruz!

 11. Y.Emre Güzer

  Kalemine sağlık Tunç, çok keyifli bir söyleşi olmuş. Keşke herkes düşündüğü, kafasında tasarladığı projeleri sevgili Arda gibi kağıt üzerine döküp hayata geçirebilse.

  Vakit bulamadığım için blograzzi hakkında kendi blogum da birşeyler karalayamadığım içinde ayrıca üzgünüm Arda.

  Tebrikler…

 12. sesebian

  Başarılı bir proje geliştirdi, umarım Blograzzi’nin geleceği iyi olur çünkü birçok blog dizini var ve hepsinin akibeti ortada. Güzel başlayan herşeyin sonu gelmiyor. Blograzzi bu konuda diğer dizinlere örnek olabilir.

  Blograzzinin gelişmesi için blog yazarlarına büyük işler düşüyor. Blograzzi kazanırsa blog sahipleri de kazanacak, bunu iyi bilmeli ve o şekilde hareket etmeliler. Blograzzi’de sistem yavaş yavaş oturmaya başlamış, Arda beyin Yakuter blogundaki yorumları da okumasını isterim.

 13. İdris Cin

  Herkese Merhabalar,

  Başarılı girişimleri ve paylaştığı doyurucu yazılarıyla internet sektöründeki hemen herkesin örnek alabileceği sevgili Arda Kutsal’ın bilmediğimiz yönlerini bizimle paylaştığınız için teşekkürler Tunç Bey.

  Arda Bey’e de çalışmalarında başarılar diliyor ve aman nazar değmesin diyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla.

 14. Arda Kutsal

  Öncelikle Tunç’a blogunda bana yer verdiği ve onurlandırdığı için, sonrasında ise güzel yorumlarınızla gösterdiğiniz destek için çok teşekkürler ediyorum.

  Benim için çok keyifli bir sohbetti. Tunç’un gönlüne, aklına ve kalemine sağlık. Gerçekten benim bu kadar dağıtarak anlattığım içeriği çok güzel derlemiş ve toparlamış.

  Blograzzi ile de ilgili olarak görüşlerinizin benim için çok önemli olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Henüz Beta aşamasında olduğu için ufak tefek eksiklerimiz var. Blograzzi Puan algoritması ile ilgili de bazı düzenlemeler verilerimizin güçlenmesi ile olacak.

  Tekrar teşekkürler. Sevgiler.

 15. Pingback: potkal.org » » iş fikirlerini hayata geçiren bir başka türk

 16. Mustafa Can Sarıca

  Ben de ciddi ciddi merak ediyordum nedir, ne değildir? diye Arda Kutsal’ı. Benim için de örnek alınacak şahıslardan birisi çünkü kendisi. Çok açıklayıcı, biraz da galiba arkadaşa kıyaklı bir yazıyla tanımış olduk kendisini :)

  Saygılar, sevgiler.

 17. h-yaman

  Arda Kutsal örnek aldığım kişilerden birisidir her zaman. Zaten bu yazıda da ne kadar haklı olduğumu defalarca anladım.

  Bu yazıyı bizlere sunan Fikir Atölyesi’ne ve Arda Kutsal’a teşekkür ediyorum :)

 18. İlker

  Blograzzi’yi inceledim. İlk gözüme çarpan şey paunlandırma algoritması. Sanırım bir problem var.

  Örneğin Bildirgeç; daha üstte Alexa ve Technorati sırası, daha çok kullanıcı yorumu ve favorilere eklenme durumu olmasına rağmen, WordPress Türkiye’ye göre daha az puan almış ve bir alt sırada yer almış. İlk iki sıradan çıkan sonuç; bu listede üst sıralarda yer almak için Alexa ve Technorati’de alt sıralarda yer almak ve kullacıların site hakkında yorum yapmayıp, takip ettikleri bloglara eklememeleri gerek.

  Blograzzi için Arda’ya ve bu yazı için Tunç sana teşekkür ederim.

 19. Nihan

  Bence harika bir fikir.. Böylece neyi nereden nasıl okuyacağım, ne zaman okuyacağım derdi de kalmıyor.. Allah Arda abimizden razi olsun.. Tebrik ediyorum..

  Bu arada okul hayatının parlaklığına hayran kaldım.. Umarım ben de öyle azimli ve başarılı bir üniversiteli olurum…

 20. Neşe Can

  Evet, Türkçe bloglar hızla çoğalıyor ama onları derli toplu sunan, aradığımızı hemen bulmamızı sağlayan bir site eksikliği hissediyordum ben de. Belki de vardır ancak benim dikkatimi çeken, bugüne kadar favorilerime eklediğim bir tanesi olmadı hiç.

  Blograzzi çok işime yarayacak. Düşünene de, uygulayana da tebrikler.

 21. Serdar

  Ben en çok gitarist halini sevdim Arda’nın. Bilmediğimiz yönleri ortaya çıkaran Fikir Atölyesi’ni seviyorum. Elinize sağlık.

 22. Selim Yoruk

  Blograzzi gerçekten “tutar” dediğim projelerden biri. Arda’yı kutluyorum. Geçmişi ile ilgili söyleşi tadındaki bu güzel yazı için de Tunç’a çok teşekkürler.

  Türk Blog dünyasının en kaliteli içeriğe sahip blogu gün geçtikçe daha da değerleniyor yeni içeriklerle.

 23. Cemil

  Arda Kutsal ismini Webrazzi’den dolayı duymuş, Blograzzi’den ise habersizdim. Gerçekten basit gibi görünen ancak işe yarayan bir site olmuş Blograzzi. Bundan sonra sık ziyaretçisi olurum.

  Arda Bey’in diğer sitelerini de inceledim. Web dünyası için düşünüyor, iyi işler çıkarıyor, daha da çıkaracağa benziyor. Tebrik etmek gerek.

  Onu bize (kendi sitelerinde bile olmayan) bu denli yakından tanıttığın ve düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir