817

Faili Meçhul Kıyak!

Hadi bir oyun oynayalım :)

Adı da “Faili Meçhul Kıyak” olsun. Veya “FMK Hareketi!”

Ufak şeylerle insanları mutlu ederek mutlu olmak… Hem de anonim biri olarak!

Tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamaktan söz ediyorum.

Bir yıl önce ‘Nefesimi Kesecek Anlar‘da paylaştığım isteklerden biri olan bu fikri daha sık yapmak istediğimi bir arkadaşıma söyleyince; “oo Tunç, sen ‘Amelie‘ ya da ‘İyilik Bul İyilik Yap‘ filmlerini izlemedin mi?” dedi. Ben de oturdum izledim Amelie’yi. Evet fikir aynıydı gerçekten ancak beni yıldırmadı daha önce yapılmış olması.

Bu öylesine bir oyun ki, çok kişi oynamalı deyip sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Sonra nette biraz araştırınca bu fikrin farklı uygulamalarına denk gelsem de, benim kafamdakine en yakını bile kendi sitesinin reklamını yapıyordu. Oysa bu, herşeyi ile anonim olunca daha güzel.

Neyse, şimdi oyuna geçelim.

Yaratıcılığa son derece açık. Önce bir kartımız var, ondan bahsedelim.

Faili Meçhul Kıyak

Basitce tasarlanmış bu kartın sekiz adetini bir A4’e yerleştirdik. Dilerseniz bu A4’ü basıp sekiz tanesini aynı anda elde etmek mümkün. [Standart yazıcılar keşke lamine baskı da yapabilse!]

>> Baskı alabileceğiniz A4 boyutundaki dosyayı pdf veya jpeg baskı alabilirsiniz. (Linke sağ tıklayıp “save link as” veya “hedefi farklı kaydet” yaparak bilgisayara almak mümkün.)

Kart oyunun bulaşıcılığı ve devamı için gerekli. [Bir de “aa bak birisi burada ne unutmuş” denmemesi için!] Kime, ne zaman, hangi şartlarda bir kıyak yapacağımız da zaten belli olmaz. O yüzden bunları kesip cüzdanda taşıyoruz :)

Şimdi ilk etapta aklıma gelen birkaç fikir:

 • Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.
 • Yaz sıcağında kalabalık bir belediye otobüsünün içinde buz gibi bir kasa kolayı unutmak (kartlar kolalara iliştirilmiş.)
 • Uzun yıllar bakımsız kalan bir mezarı temizlemek ve çiçek dikmek. Kartı mezara bırakıyoruz. Oradan geçen birilerinin belki dikkatini çeker.
 • Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.
 • Birinin posta kutusuna gelen elektrik veya su faturasını alıp, ödemek. Sonrasında faturayı makbuz ve kartla beraber posta kutusuna geri koymak.
 • Haftalardır pis kalmış bir arabayı gece yıkamak ve sonrasında kartı sileceğe iliştirmek.
 • Vapur iskelesinde veya metroda turnikelerden birinin üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Sipariş verdiğimiz (bir alana ikincisi bedava) pizzayı komşumuzun zilini çalarak kapısına bırakıp kaçmak (kart pizza kutusunun içinde.)
 • Apartmanda kapı önlerine konan çöp torbalarını kapıcıdan önce toplamak ve kartı kapıcının oturduğu evin kapısının altından içeri atmak.
 • Görme engelli bir kişiye, yolda ona etrafındakileri anlatarak yardımcı olmak. [Bunu Amelie filminde gördüm!] Kartı o kişinin cebine atıyoruz. Belki bir yakını bulup okur sonradan ona.
 • Desteğe muhtaç (lösemili çocuklar gibi) bir derneğin kapısına sabaha karşı içi oyuncak dolu bir sandık bırakmak (kart sandığın içinde.)
 • Otomat, ankösörlü telefon veya atari salonlarındaki oyunlara karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Bakımsız bir bahçeyi tertemiz yapıp ortasına iki çiçek dikmek ve kartı sonradan çiçeğe bağlamak.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün tabii ki. Siz de aklınıza gelenleri burada paylaşırsanız mutlu olurum.

Ben ilk kartları kesip cüzdanıma koydum. Gördükçe hatırlamak adına bile faydası olacak.

Ne kadar heyecanlanırım, sadece üç kişi bile bu oyunu oynadığını buraya yazsa. Yoksa ‘Bedava Kucak‘ olayına benzer bir beklentimiz yok tabii ki.

Veya pardon, neden olmasın ki… Hadi abartalım; bu kartlardan birinin yarın dönüp dolaşıp (ve hala sağlam kalıp :) bize ulaştığını düşünsenize…

Kelimelerin yetersiz kaldığı… hatta nefesimizin kesildiği an olmaz mı o an?

1. Güncelleme: FMK ile ilgili sonradan kaleme aldığımız gelişmeler:

2. Güncelleme: İngilizce kartlarımızı da yaptık [anonymous favour]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp “save link as” veya “hedefi farklı kaydet” yaparak bilgisayara almak mümkün.)

3. Güncelleme: Bunlar da Almancası [ein anonymer gefallen]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp ‘save link as’ veya ‘hedefi farklı kaydet’ yaparak bilgisayara alıp sonrasında çıktı almak mümkün.)

anonymer gefallen

4. Güncelleme: “Beni REDDetin!” Veya “REDD Hareketi!” FMK bir yaşına basarken ona kardeş geldi :)

5. Güncelleme: 27 Şubat’ı Dünya FMK Günü! ilan ettik! (Bu da Pazar günü Taksim’de kameramıza yakalananlar: Taksim Muzurlukları :)

6. Güncelleme: İlk kitabımız Sıfır raflara çıktı. İçinde “Faili Meçhul Kıyak” oyunumuz da var : )

Tunç Kılınç - Sıfır

Tunç Kılınç – Sıfır

Yorumlar 817

 1. hatice

  ankesörlü telefon la günümüze kadar iletişim yaratıcı fikri olan varmı resim olacak ltfn?

 2. muharrem

  muhteşem bir olay şimdiye kadar neden haberim olmadı diye kızıyorum kendime ve hemen 8li bi ç.ıktı alıp cüzdanıma iliştiriyorum ayrıca herkes haberdar olsun diye sosyal hesaplarımda da paylaşıyorum.. umarım unutulmaz ve artarak büyür :)

 3. Kibariye Tuğrul

  Sevdim ben bu güzel hareketi :) geç farketmiş olmanın üzüntüsü var :( en yeni FKM cinizden sevgiler ;) hep faili meçhul kıyakçı kalmanız dileğiyle…

 4. Pingback: Başım Gözüm Üstüne! - Fikir Atolyesi

 5. Pingback: Reset Maceram Nasıldı? | Can Uzun | anymaa

 6. Pingback: Sevin Okyay'la Köşe Bucak Sohbet! | Sıfır Kitap

 7. Yusuf Yiğit

  Harika bir düşünce Tebriklerrrrrr.
  Sizden ilhmala bende ;
  Failimeçhulhayır ‘ lar yapmak istiyorum.

  Selamlar

 8. Pingback: Kendi Kurallarını Koyan Mutlu, Sağlıklı, Başarılı Bir İnsan Olmak için 50 Yol - Değişik Düşünce

 9. Merve göz

  Bana en güzel kıyağı bu kitabı gösteren kitapçı oldu ✌🏼️ Birde isterim ki faili meçhul Kıyak olsun . Günümüz öyle vaziyete geldi ki tanıdığın yaptığı kıyakta bile kazık arar olduk ama bu akımı sürdürüp bol kıyaklı dünya yapıcam (kendi çevremde işte ) ilk kıyağım da kostümümü giyip Çiçek vermek olacak 👍🏽 haydi gazamız mübarek ola 🎉

 10. Kerem Aydoğdu

  Faili meçhul kıyak’la bir bankın üzerinde karşılaştım , hayatımda yaşadığım en büyük şoktur , Hikayeyide bir tek Tunç abi bilir. :) Ve en kallavi kıyaktır bana ! Bu harete katılmama sebep olan, ve kitabı oracıkya kıyaklayan arkadaşa sonsuz teşekkürler. Hayatımda büyük değişimlere neden oldu . Ve bu akımda +1 olmanın gururu ! Teşekkürler Fikir Atölyesi. Teşekkürler Tunç KILINÇ .

 11. Pingback: Kendimi karavanda yaşamaya hazırlıyorum : ) - Fikir Atolyesi

 12. eda işcan

  merhabalar tunç bey.ben eda.kitabınınızı alalı iki gün oldu.çok severek ve keyif alarak okuyorum.kaleminize ve yüreğinize sağlık .

  fikir atölyesine gelince,gerçekten muhteşem bir düşünce.ben ve eşim 1 yıldır eş-dost-akrabalardan çocuklarının kullanmadıkları oyuncakları toplayıp yetim çocuklara götürüyoruz.çocukları mutlu görmek gerçekten çok iyi geliyor ikimize.
  sizi tanıdığım için mutluyum.seygiyle kalın.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir