21

En Çok Beğenilen FMK Fikrine Apple iPad!

Şu an duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum!

Aynen Has FMK!‘da olduğu gibi, “Faili Meçhul Kıyak” fikrine ilk günden beri gönülden inanan başka bir iş adamı beni arayıp, ‘27 Şubat – Dünya FMK Günü!‘nün bilinirliğini arttırmak ve toplumsal bir harekete çevirmek için ufak bir şey yapmak istediğini söyleyince…

Evet itiraf ediyorum, bir kez daha nefesim kesildi.

Şöyle bir oyun oynayalım, adına da “27 Şubat FMK Fikrine iPad” diyelim dedik.

27 Şubat Dünya FMK Günü!” için yapmayı planladığınız veya aklınıza gelen en güzel FMK fikrini Facebook’daki Fikir Atölyesi sayfamızdaki şu not‘a yorum olarak yazıyorsunuz, en çok oyu (beğeni/like) alacak bir kişi de “Apple iPad 64GB (Wi-Fi + 3G)” kazanıyor. Sizin bireysel olarak yapmayı planladığınız veya yapmak isteyeceğiniz Faili Meçhul Kıyak fikrindan bahsediyorum.

Yazan siz, oylayan yine siz… Bense sadece izleyici rolündeyim.

Katılmasanız da; yorum yazanlardan en çok ilginizi çeken fikirleri beğenmek serbest. Sonuçta oyunumuzda en çok oyu alacak bir kişi bu iPad’i kazanacak.

Kazanan görüntüde bir kişi olacak gibi dursa da, inanın, buradan çıkacak fikirler birçoğumuza yeni FMK’lar için motivasyon sağlayacak. Daha çok sayıda kişi, tanımadığı birilerinin yüzünü gülümsetmek için FMK yapacak ve bence, herkes kazanacak. Bunu gerçekten, içtenlikle söylüyorum.

Ufak şeylerle, tanımadığımız insanları mutlu ederek, mutlu oluyoruz. FMK Hareketi kısaca bu. Çıkar düşünmeksizin, birilerine ufak bir güzellik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Arkamızda bıraktığımız ise sadece bir FMK kartı.

Unutmayın, FMK bir sevap hareketi değil. Dileyen, ihtiyacı olduğuna inandığı kişiye iyilik adına Faili Meçhul Kıyak yapabilir, biz de sonuna kadar yürekten destekleriz. Bu tarz fikirlere, bu yeni oyunumuzda da kapalı değiliz. Yeter ki iş acıtasyona kaçmasın.

Ve tabii ki fikirler maddiyata da dayalı olmak zorunda değil. Hatta, parasal harcama gerektirmeyen FMK fikirleri bence daha büyük bir hoşluk yaratıyor.

Ayrıca, Facebook sayfamızdaki not‘a fikrini yazacak kişilerin öncelikle diğer yorumları okuyup, çok benzer bir şey yazmama konusunda hassas davranacağına eminim. Ancak yine de böyle bir durumla karşılaşırsak, kimin önce yazdığına değil, kimin daha çok oy aldığına bakmak zorunda kalacağız. İfadedeki tek bir değişiklik bile ‘ben kopyalamadım ki’ denmesine yol açacaktır. Bizim de doğal olarak görevimiz dedektifçilik veya juri rolü oynamak değil; hepimizin bu özel güne yakışır davranak birlikte keyif almak.

Nedir bu FMK ve nerede o kartlar derseniz, şu yazıya; Faili Meçhul Kıyak,

27 Şubat – Dünya FMK Günü! detayları içinse de şuna; 27 Şubat – Dünya FMK Günü! göz atabilirsiniz.

(Bu yazılar size bugüne kadar yapılan bazı FMK’lar hakkında bilgi de verebilir.)

“27 Şubat FMK Fikrine iPad” oyunumuza son katılım ve oy verme için 22 Şubat 2011, saat 23:00 diyelim.

Faili Meçhul iş adamına, daha yaşanılır bir dünya adına ufacık bir adım olan FMK fikrimize inandığı ve verdiği destekten dolayı buradan bir kez daha en içten teşekkürlerimi gönderiyorum. Bize sizden daha fazla lazım.

Ayrıca kulağıma gelen bir fısıltıyı da şimdi paylaşmadan edemeyeceğim. Kendi desteklerini kendileri yaratan bir grup genç, sanırım 27 Şubat Pazar günü İstiklal Caddesi’nde bir çılgınlık yapacak. Detay bilmiyorum, ancak bu Dünya FMK Günü! beni şimdiden deli gibi heyecanlandırmaya başladı :)

Söz sırası şimdi sizde.
Bırakın çıksın içinizdeki muzur çocuk!

İyi hissedin, iyi hissettirin :)

Önemli Not: Bu yazının yorumları açık. Ancak blogda oylama sistemi olmadığı için, iPad için değerlendirilmeler sadece Facebook?daki Fikir Atölyesi sayfamızda yer alan şu nota yazdıklarınız için geçerli olacak.

Yorumlar 21

 1. patch

  bence ödülü kazanan onu fmk kartıyla birine göndersin. fmk’nın amacını en iyi bu anlatır bence.

 2. Hadi Kurt

  çok güzel bir düşünce, yeni okuma fırsatım oldu. Özellikle insanların acıma duygusunun önüne geçerek, sen bir yap sevinen 2 yapsın çok güzel etkinlik haline gelecektir.Herkes bunu yapmasa bile, okuyanların içinde karşılıksız bir iyilik isteği uyandırdığından şüphe duymuyorum. Böyle bir olayı, hediye ile süslemek tanıtım açısından çok faydalı olmuştur düşüncesindeyim. Yüzünüz gülsün, insanlar gülsün…

 3. Gökhan Erdal

  İlginç FMK oldukça orjinal bir fikir, fakat tanıtım yer ioldukça kötü, face book oluşu bnei soğuttu.
  Demek sizde sadece hit peşinde olan bir site sahibiymişsiniz. Bunu gördüm burada.

 4. Kamil

  Geç oldu ama iyi de oldu, benim de bir fikrim var bu konuda. FMK’da ki konseptin aynısını “kartın boş yüzünü de doldursak ?” mantığı ile FMS adında bir şey düşündüm Tunç abi. Ben daha pratik düşünmeni sağlamak için bir iki dakikada açtığım basit bir blogla göstermek istedim (reklam vs gibi bir amacım yok yani) http://failimechulsozler.blogspot.com/ şeklinde… Bilmiyorum ne kadar etkili olur…

 5. Yazar
  Tunç Kılınç

  Hürsel, sanırım yazıyı detaylı okuma şansın olmadı.

  iPad’i veren Apple firması değil, gönlü zengin bir iş adamı. Oyunumuzun Apple’la tek ilgisi, seçilen hediyenin o markadan olması.

  Sana kolaylık olması amacıyla, yazının başındaki ilgili bölümü aşağıya alıyorum:

  “‘Faili Meçhul Kıyak’ fikrine ilk günden beri gönülden inanan başka bir iş adamı beni arayıp, ?27 Şubat ? Dünya FMK Günü!?nün bilinirliğini arttırmak ve toplumsal bir harekete çevirmek için ufak bir şey yapmak istediğini söyleyince?

  Evet itiraf ediyorum, bir kez daha nefesim kesildi.”

 6. Hürsel

  eleştiri yapmak istiyorum.Eğer ben olsaydım apple ın teklifini kabul etmezdim.böylesine güzel bir düşünce,ince bir düşünce hemen kapitalizmin boyunduruğu altına giriyor ve insanlar adeta ipad için yarışıyor.nerde kaldı hareket,nerde kaldı saf düşünce,insanlık.tebrikler apple.

 7. grand ozgul termal tatil koyu

  Gerçekten Fail-i Meçhul Kıyak Hareketiniz çok hoşuma gitti.Bir İpad kazanacak kadar güzel bir fikrim olmasa da en azından F.M.K. hareketine katılan insanlara ufak da olsa ilham verebilmek beni onurlandıracaktır.

  >>>>>>> artık bizde sayenizde aktifiz
  FİKİR ATÖLYEsine Teşekkür ederim.

 8. Yazar
  Tunç Kılınç

  @yiğitcan;

  haklı olduğun bir nokta var ancak maalesef henüz tamamen adil olduğu kabul edilen bir sistem de yok benim bildiğim. hatta oscar veya nobel ödülleri seçiminde bile çok sayıda eleştiri geliyor. şimdilik yapabildiğimin en iyisi bu. ben sadece aracı rolü üstleniyor ve katılımcılar da kendi oylarıyla birinciyi belirliyor. sosyal bir ağda yapılan bir oyun olduğundan çevresi geniş olanın bir miktar şansı fazla gibi görünse de, gerçekten kazanmak isteyenlerin yaptıkları tanıtım faaliyetleri ile de bu dezavantajı yok ettiklerini görüyoruz. katkın için teşekkür ederim yiğitcan.

  @dikkat edin;

  çeşitli pazarlama (ağızdan ağıza veya sosyal ağlarda tanıtım, promosyon, gerilla pazarlaması gibi) taktiklerle kişilerin oy almaya çalışmasını bir hile olarak göremiyorum. onlar, işin içine zaman, emek ve hatta kaynak ayırarak bu ufak yarışmayı ne kadar çok kazanmak istediklerini gösteriyorlar. ayrıca bu bir oyun, keyif almak için oynuyor ve fmk’nın bilinirliğini arttırmak istiyoruz ki, daha fazla sayıda insanın yüzü gülümsesin, hayatlarında güzel bir anı olsun. yapılan tanıtım faaliyelerinin bir nebze de olsa bu amaca hizmet ettiğini de düşünüyorum. görüşlerini paylaştığın için teşekkür ederim.

 9. dikkat edin

  Bugün bir sitede denk geldim ve yapmiş olduğunuz fikir yarışmasında hile yapılıyor. Bazı kişiler kendi önerilerini para karşiliği “like/beğen” yaptiriyor.

  Tespit edebildiklerim Tunahan Emre Bilgin, İbrahim Uzun, Arda Aydın, Dilek Yavuz isimli kişiler. nereden anladınız derseniz bu kişiler profil resimlerini belli bir renk yapmişlar bulunması kolay olsun diye…

 10. irem

  merhaba herkese aslında bu siteden ve bu fikirlerden bi arkadaşım sayesinde yeni haberdar oldum. bi fikrim var ama bunu face sayfasında değil burda paylaşmak istiyorum çünkü amacım bi ödül kazanmak değil fikrimin göz önünde olması :)

  aslında once cocuklara balon ve seker ulastırabılcegım ya da ne bılım onları lunaparkda eglencelı bı gun gecırtebılcek bı fıkrım vardı su an bu cok anlamsız geldı. boyle bısey tabı kı cocukları mutlu eder ama sanırım daha onemlı bı husus var. amacım kesınlıkle acıtasyon degıl ama topluma kazandırılması gereklı olan bıreyler var ve bunlar yıne cocuklar benım gozumde.

  bı yetımhaneye gıderek onların ufuklarını genısletmelerı konusununu ele alan onların anlayabılceı bı dılde mektup, masal yazılabılır. cocuk dıyoruz ama tahmınımce kendılerını coktan sanssız ılan etmıs “gelecek” kavramından haberdarlarsa eger bu konuda umutsuz beyınler vardır. eger hayal kur, inan ve gerçekleştir felsefi daha şimdiden beyınlerıne yerlesırse kendılerını bu konuda motıve edeceklerınden emınım. belkı ozenlı secılmıs bı fılm de onlara bu mesajı verır.

  bazen hedefe ulasmak ıcın cabalamak bıle cok sey kazandırabılır. şu kart olayı bu konumda pek işlevsel değil sanırım belkı daha derlı toplu ya da ıslevsel bı fıkır lazımdı ama fıkrım geldı ve paylaştım hepsı bu (:

 11. yiğitcan

  like olayı kaldırılmalı adil bir sistem değil bu. başka bir sistem getirilmeli. Mesala kararı tunç bey versin.

 12. Pingback: newerapublications

 13. Gamze Mengi

  Mert selam,

  Supermiş Unzile hanımın eşini ikna etmek falan:) adamcağıza da bir keyif olacaktır, kimbilir ne dertler vardır kafasında…

  Amerika’da sen Türk lokumu bırak, korkuyu morkuyu unutur saldırırlar valla:)

 14. Mert

  Merhaba Gamze,

  Çok teşekkür ederim desteğin için. Açıkcası şuan yurtdışındayım eğitim amaçlı ve 27 şubatta burda neler yapabilirim onu duşunuyorum. Çunku bu Amerikalılara biryere çikolata bıraksanız kimse dönüp bakmaz akşam hop çöpe gider, süpriz yapsanız korkar kaçarlar, böyle korkaklar biraz o yüzden ince birşeyler bulmam gerek. Kısacası ingilizce kartı ustune koyup fkm yi burda denemek istiyorum.

  Unzile teyzemin kıyağını haziranda dönünce mutlaka yapıcam, o zaten kafamda duran bir kıyak, aslında burdan da yaptırtabilirim ama kendim yapmak istiyorum yoksa bir anlamı olmaz. Mesela kocası Ayhan amca var onu olaya ikna edebilmek önemli ve keyifli olan :))

  Mert

 15. Gamze Mengi

  Mert merhaba, fikrini çok beğendim ve destekliyorum. Yalnız; oylama bittikten sonra bu fikri ciddiyetle hayata geçirecek ve bize de olanları anlatacaksın değil mi?

 16. Mert

  Teşekkür ederim Hülya Hanım. Aslında bu temizlik hadisesi uzun zamandır aklımdaydı ama yarışmaya denk geldi güzel oldu..

  Bu yarışmanın en güzel yanı oy isteme bahanesiyle de olsa bütün facebook listesiyle merhabalaşmak. Hani facebook arkadaşlarının kaçı gerçekten arkadaşımız durumu var ya :) Son durumlarını neler yaptıklarını öğrendim, bazısıyla 2004, bazılarıyla 2009 dan beri görüşmüyormuşum, ayıp birşey :) O yuzden oy için toplu msj atmak yerine online olanlarla birebir konusuyorum, arada başka aktiviteler için de sözleşyoruz falan olayı çok daha keyifli bir hale getiriyor. :)

  Buna vesile olduğu için Tunç abiye burdan tekrar saygılar, sevgiler, teşekkürler :)

  Yarışmada son duruma gelince,

  Biz başta 22 Ocak son sanıp gaza gelmişiz, ama iyi de oldu iPad isteyenler bir adım öne çıktı şimdilik :)

  Destek olmak isteyen herkes için:
  Önce

  http://www.facebook.com/FikirAtolyesi

  linkten fikir atolyesini beğenip sonra

  http://www.facebook.com/note.php?note_id=180408315332638&id=104096682971581

  bu linkten tercihen Mert Tascioglu yorumumu ve diğerlerini “beğen” mesini bekliyoruz :)

  Genelde güzel fikirler var ama hep parayla yapılıcak işler. Ben parasız yapılabiliceklerin daha yaratıcı ve keyif verici olduğunu düşünüyorum. Mesela aklıma başka gelen bir fikir de :

  herkesi organize edip bu listeden biri için 100 tane “like” toplamak tı. Herhalde sabah kalktığında ağzı açık kalırdı ve kimseyi tanımayacağı için tam bir faili mechul kıyak olurdu ama artık bende yarışmadayım.. ama başka bir yarışma olursa bunu denicem kesin :)

  Teşekkürler
  Mert Tascioglu

 17. Pingback: Tweets that mention Fikir Atolyesi En Çok Beğenilen FMK Fikrine Apple iPad! -- Topsy.com

 18. Gamze Mengi

  Hülya yorumunu okudum, duyduğun heyecan heyecanlandırdı beni…:)
  Tüm dünya aksini söylerken ve yaparken, “ben” ve “bencillik” duygusundan sıyrılmış şeylerden heyecan ve mutluluk duyulabileceğini görmek ne büyük kazanç ve ne büyük motivasyon yaşamaya dair…

  sevindim yahu:)) valla yakında el ele tutuşup koşmaya başlayacak neredeyse bu FMK cılar, öyle içi kaynıyo herkesin belli ki…

  Yahu Tunç sen de bir kez daha sağol varol, belli ki kaynamaya hazırmış hepimizin içi, sen de fikirlerinle gerekli ısıyı verdin, iş bitti:)

 19. Hülya Demir

  Facebook’taki yarışma notuna gelen fikirler harika, ancak Mert Taşcıoğlu’ndan gelen şu fikre bilhassa bayıldım:

  “Bizim eve hergün gelip anneme yardımcı olan Ünzile teyzemiz var. Bizim evi çekip çevirdikten sonra akşama birde kendi eviyle ugrasıyor. Birgün o bize geldiğinde bende onlara gidip bizim evde yaptıklarını ona yapmak istiyorum. O bize geldiğinde bende onlara gidip

  -ütüleri yapıp
  -yemeği hazırlayıp
  -etrafı silip süpürüp mum gibi yapıp kartı da sofraya bıraksam…”

  Mert eğer bunu gerçkten yaparsan, Ünzile teyzeye yaşatacağın mutluluğa paha biçilmeyecek, emin ol :)

  İşte FMK ruhu bu gerçekten. Yaşasın, çok mutlu oldum, şimdiden gelen fikirleri okudukça yüzüm gülüyor. Deli miyim neyim:)

 20. aslıhan

  şaşkınlık ve hayralıkla izliyorum fmk gelişmelerini. bir olay bu kadar mı naif, karşılık beklemeksizin, ticaretten uzak ve sadece insanların mutluluğu adına yapılır. bayılıyorum resmen ve tebrik ediyorum tüm fmk’cıları.

  27 şubat da çok iyi düşünülmüş. etrafımda daha çok bilinmesi için elimden gelen desteği vereceğim. buradaki faili meçhul iş adamını da ayrıca tebrik etmek istiyorum. lafta değil, yaptıklarıyla bu işe inancını ortaya koymuş.

  keşke ben dahil birçoğumuz sizin gibi taşın altına elini koysa. o zaman burası gerçekten daha güzel bir dünya olurdu.

 21. mehmet doğan

  Merhaba,
  En fazla like olayı rekabeti öldürüyor. Adam parayla adam tutup like verdiriyor sonra ödüle konuyor. Tabii grup için iyi bir durum bu like vermek için sayfayı beğenmek gerekiyor ve dolayısıya beğenen sayısı çok oluyor ve daha çok kişiye ulaşıyorsunuz ama bu tip ödüllerde rekabet gücü düşük. Başka bir yol bulmnalı.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir