130

FMK Hareketi Öldürecek Beni Heyecandan!

Henüz bir aylık bile olmayan bebeğimiz, Faili Meçhul Kıyak, faili meçhul bir hızda büyüyor! Süt dişleri bile görünmeye başladı :)

Hiç beklemedik gelişmeler oluyor…

Üç kişinin bile yüzünün gülümsemesine vesile olabiliyorsak, ne mutlu diyorduk. Galiba çoktan geçtik o “üç” kişiyi.

27 Şubat 2009’da bir yazı ile duyurmuştuk oyunu. Ufak şeylerle tanımadığımız kişileri şaşırtalım, biz de ortalıklarda olmayalım. Adı üstünde işte; faili meçhul kıyak. Yanında da bir FMK kartı!

Kartları indirdik, kestik koyduk cüzdana. Sokaktayız. Sonra kurgu aşaması başlıyor. Kime nasıl bir kıyak yapayım? Hiç yapılmamış bir şey mi, hemen yapılabilecek bir şey mi, uçuk bir şey mi? Her ne olursa, bu kurgu kısmı çok keyifli.

Sonra aksiyon zamanı. Kimse görmeyecek. Yakalanırsak faili meçhul olamıyoruz ya, ondan. Ve izleme şansı varsa, o şaşkınlığı ve gülümsemeye uzaktan şahit olmak; hmm yeme yanında yat!

Medya da şimdilik sevmiş görünüyor FMK Hareketi’mizi :)


Önce radyolarda başladı; Tatlıses’ten Çokemel. Sonra N101’den Cem Ceminay.
Ardından HaberTürk Gazetesi Cumartesi ekinde yarım sayfa.
Sonra Milliyet Pazar eki, yine yarım sayfa.

Bunların dışında şimdilik üç farklı gazete ve Almanya’da Türkçe yayın yapan bir radyo daha söyleşi yapmak üzere iletişimdeler.

Dün FMK (adımı yanlış söylemiş olsalar da :) HaberTürk TV’nin bir iki haber kuşağında yer aldı. Bugün ayrıca Star’la ayaküstü kısa bir söyleşi yaptık, ne zaman yayınlanır bilmiyorum. Başka ulusal bir kanal daha zaman kolluyor.

Ve, Beyaz Show. Bu Cuma akşamı Kanal D’de.

Şaka gibi değil mi?

Ancak bu eylemin kuşkusuz ilk ve en büyük ivmesinin internet olduğu çok açık. Ve beni şaşırtan o kadar çok hareket var ki; yüzlerce blog, çok sayıda forum, mail grupları, bültenler, sözlükler… Ayrıca Facebook’da FMK üzerine gruplar açılmaya başlanmış…

Hepinizi kucaklıyorum. Hepinizi… Tek kelimeyle müthişsiniz.

Bunların başka bir sonucu da, 26 Şubat’ta Google; “Faili Meçhul Kıyak” için “aradığını bulamadık, faili meçhul cinayet mi demek istedin!” derken, şimdi “31.000+ sonuçtan hangisini görmek istersin” diyor…

Bu, Türkiye’de blog’ların biraz daha önemsenmeye başladığına da iyi bir işaret oldu gibi.

Düşünüyorum da, bu oyun gerçekten olur da tutarsa; yapılan iyiliğin ardında bir gizem olması, teşekkür beklemeyi (karşı taraf için de gebe kalmayı) engellemesi, basit ve yaratıcılığa açık olması, içinde az da olsa serserilik barındırması, yakalanma korkusu ve kart sayesinde bulaşıcı olması gibi nedenler sayabiliriz. Hepsine eyvallah, ancak bence en önemlisi, bu oyunu oynamak ‘çok eğlenceli.

Sanırım zamanlaması da iyi denk geldi. Kriz etkisiyle can sıkıntılarının arttığı bir dönemde kim (anlık bile olsa) gülümsemek istemez. Ki inanın o gülümseme, kişinin o gün içinde yaşadığı en unutulmaz an oluyor.

Dilerseniz yapılan ve planlanan kıyak fikirleri için, ilk iki yazıya (1)(2) ve yorumlara göz atabilirsiniz.

Bunların içinden benim ara ara kenara not aldıklarım ise şunlar:

 • ofisten birçok kişiyle Ankara’dan İstanbul’a iş için gideceğiz. aynı otelde kalacağız. netten oteli de gösteren krokiyi indirdim. print aldım ve herkesin masasına bu kart ile bıraktım :)
 • bir kafede satın alıp okuduğum gazeteyi bir kartla beraber masada bıraktım.
 • okuduğum mizah dergilerini (veya kitabı) FMK kartı tutturarak vapurda bırakacağım.
 • üzeri karla kaplanan yandaki arabanın da karlarını temizleyip, sileceğe kartı koydum.
 • minibüste oturduğum koltuğun kenarına 1 TL ve fmk kartı yerleştirdim.
 • gnctrkcell kampanyasından 2 tane hamburger (1 alana 1 bedava) fişi fazla aldım bilet alınan yere koydum.
 • aynı kampanyada şifresi olmayan birine sinema bileti de aynı mantıkla yapılıyor.
 • okul kantininde boş bir masaya kartla beraber çay fişi bıraktım.
 • ben bir öğretmen olarak bunu rehber öğretmeni olduğum 6D sınıfımda, bir rehberlik dersinde uygulayabilir miyim? tabi önce ben, ardımdan bizim minikler, onların ardından okulumuz, ardından İzmir?
 • bir öğretmen olarak önümüzdeki haftanın rehberlik etkinliği olarak öğrencilerime birer kart verip istedikleri bir arkadaşlarına bir iyilik yapmalarını isteyeceğim? tenefüste arkadaşlarının çantalarını (branş dersliği uygulamasından dolayı) diğer sınıfa götürmek ya da bir simit almak gibi? çok eğleneceklerine eminim?
 • mesela oyuncakcıda bir oyuncak için ağlayan çocuğa bunu paket yaptırıp kartı da üzerine bırakabilirim.
 • sağdan soldan sürekli ateş isteyen birine, tuvalete gittiğinde masasına bir çakmak bıraktım.
 • pazar günü Kandil olduğu için kandil simidi alıp, komşularımın kartı da üstüne iliştirerek kapılarına bıraktım. sonrasında spora gittim, döndüğümde bir kutu pasta kapımın önünde üzerinde de FMK kartı vardı :))) çok hoş bir duyguymuş.
 • bir arkadaşımın bir yere borcu vardı… onun yerine kapatmıştım.. durumu şartları kötüydü biliyordum… ama ben bilmesini istemedim… çünkü o da bunun altında kalmak istemeyecekti… hatta bana şaşırarak anlatmıştı!

Bu arada unutmadan…

Beşiktaş’da dijital baskı işi yapan sevgili Çetin Özbakır da (herkesin baskı alamayacağını düşünerek) kartlardan bol miktarda üretip, 10’ar adeti bir arada ataçlayarak gelen herkese ücretsiz dağıtmaya başlamış!

Söyleyecek söz bulamıyorum…

Yorumlar 130

 1. Şirzad şahin

  Sıfır kitabını bir fmk kartı ile birlikte arkadaşımın çantasına koydum,..

 2. Ecem Çakar

  FMK hareketine ben de katılıyorum.Ne yapsam diye düşünürken en yakınımdan başlamaya karar verdim.Yarın babamın arabasını o eve gelmeden yıkamış,temizlemiş,silip süpürmüş olacağım.Sileceklere de kartı sıkıştıracağım.Bakalım tepkisi nasıl olacak ? Merak etmiyor değilim.Yarın göreceğiz 😌

 3. isaylak

  FMK “İyilik yap denize at. Balık bilmezse halık bilir” in tam karşılığı.

  Günümüz insanı o kadar çok değişti ki.. Artık insanlar arkadaşlarından, dostlarından iyilik istemem zararı dokunmasın yeter.. der hale geldiler.

  Eskiden toplumumuz kültürünün bir parçası olan “iyilik yapmak” deyiminin canlanmasına da bir vesile olur. Daha büyük iyiliklerin yapılmasına yol açılması dileğiyle…

  Bu güzel fikir için teşekkürler.

 4. Pingback: Gencfotografçılar » Blog Archive » Hadi bir oyun oynayalım?

 5. bayilik

  FMK hareketi tam gaz devam ediyor. En başından beri takip ediyorum. Güzel bir girişimcilik örneği.

 6. duygu

  bence süper bır oyun, 7 den 70 e herkesin severek ve heyecanla oynamak isteyecegi bır oyun. fikir atolyesının kurucusu olan tunç kılınc’a tesekkur ederım.

 7. gamze

  çok güzel hareket diye buna denir işte… bunun düşüncesi bile insana keyif veriyor: bu kıyağın düşüncesiyle mutlu oldum bile, hayatımdaki en güzel kıyak:D:D:D

 8. Pingback: Hadi bir oyun oynayalım… - Birdebunudene.com

 9. Pingback: Faili Meçhul Kıyak Bir Aylık Oldu! - Sorbize.com

 10. Pingback: Ne Mutlu Böyle Deli Olmaya!

 11. yağmur

  tunç abi benim de şu an aklıma geldi de hani bankalarda sıra numarası alıp nonun gelmesini bekliyorsun ya, ben de annemle bankaya gidip erkenden bi no alıp sıra numarası alınan yere bırakmak istiyorum.

 12. esen

  epeydir dusunuyordum ama kendim kiyaga muhtac bir insan oldugumdan yapmamistim,

  ingilizcesini fb den kopyalar kopyalamaz, 4 tane bastirdim, cuzdanima koydum, bir arkadasimla starbucksta buluscaktik, sansima sira yoktu, ve kendim icin kahve alirken kasiyerden rica ettim, 5 dolarlik fazla odeyecegimi oda bana starbucks hediye kartini onerdi daha zekice:) ..ve karti koydugu kucuk zarfa notu koydu :)

  sonrasina bakamadim cunku disarda oturduk, insallah birisini guldurmustum ama yaparken bile mutlu oldum

  amerikada baska baslatan oldumu bilmiyorum ama burdaki ilk hareketi baslattik birde sitenin ingilizcesi olsa ne guzel olur :)

  cokmu sey istiyorum ??:)

 13. maykamca

  daha çokkk yapılan fmk sabırsızkla okumayı bekliyorum bunu daha çok hızlandırsak hiç fena olmaz. Birde bu kartlarda 30 tane istiyorum bu kartları nasıl temin edebilirim bua arada bursada yaşıyorum. yardımcı olursanız çok farklı bi şekilde fmk gelicem karşınıza :)

 14. kursat karaburcak

  bu aralar faili meçhul yada değil bir kıyaga ihtiyacım var dostlar…

  bildiginiz bir dost iş veriyormu… bakın bu çok kıyak olacak

  :S

 15. yunus bilgi

  daha dün öğrendiğim bu hareket aslında ben dahil yüzlerce adamın daha önceden aklındaymış. baksanıza bir fikir buldunuz ve insanlar bunu nasılda benimsediler ve büyüdük :) bu kelimelerle anlatılmayacak derecede mükemmel birşey. en kısa zamanda bende bir kıyak geçeceğim:)

  ayrıca beni en çok sevindirende bizlere yardım etmeyi sevdirecek bu hareket. bu hareketin en kısa zamanda tüm türkiyede patlama yapacağına inanıyorum.

  tekrar tebrik ederim:)

 16. Emrah Bozdemir

  Yaptığım bir hareketi paylaşmak istiyorum;

  Her gün metrobüs ile Mecidiyeköy?den eve gidiyorum. Metrobüs durağında akbili bitmiş olanlar para verip oradaki görevliden buton basmasını istiyorlar. Ben de görevliyle konuşarak durumu izah ettim. Sonrasında akbilim?e 100 YTL yükledim. Görevlinin eline tutuşturdum izlemeye başladım. Geçen her kişiye ?Bu kartı bırakan kişi tarafından ödenmiştir? diyordu.

  Hayattan aldığım haz hiç bir zaman bu kadar güzel olmamıştı. Param olunca aynı bir kaç kez daha tekrarlayacağım. Herkese sevgiler,

 17. mandalina

  bu bir şeylere başlamak için çok güzel bir hareket…
  teşekkürler.

 18. çiğdem

  bugün ilk fmk’mı yaptım!

  uzun zamandır hastanede bir o yana bir bu yana can sıkıcı bir şekilde koşturuyorum. sonra buradaki masaj koltuklarına 1 lira bırakma fikrini uygulamak istedim. zaten fmk kartları kesilmiş bir şekilde cüzdanımdaydı ve 1 kutuda ataç almıştım. 1 lirayı ataçla fmk kartına ekledim ve masaj koltuğunu inceliyormuş gibi yapıp oturma yerine bıraktım.

  ardından zevkli süreç başladı, karşıdaki banka oturdum, koltuğa kim yaklaşsa heyecanlanıyordum:) öğle tatili olduğu halde görevli yerleri silerek masaj koltuğuna yaklaşmaya başladı. sonra toz beziyle koltuğun yanındaki sehpayı silmeye başladı. ardından bir an duraksadı ve ardından yaklaştı, şaşırdı, kartı okudu ve işine devam etti. biraz bekledim ve fmk talihlisini göremeden oradan ayrıldım. çok mutluyum.

  yarın sürekli aldığım aylık dergilerden bir tane fazla alıp poşetinden içeriye kartları atacağım. önce bayii ikna etmek zorundayım.

 19. Nazlı

  Demin bir arkadaşımdan mail aldım. Askıda kahve başlıklı bir sunu yollamış. İtalya da uygulanan çok şirin bir hareket. Hemen aklıma FMK geldi.

  İtalyanlar kafeye girdiklerinde garsona 3 kahve biri askıda diye sipariş verip ikisini içip birini askıya bırakıyorlarmış. Garson askıda olan kahveyi duvara bir kağıt asarak gösteriyor. Askıdaki kahvenin amacı maddi açıdan zor durumda olanlara ücretsiz kahve içme olanağı. Faili meçhul kıyak bir bakıma :)

  Üstelik duvara astıkları kağıtlar sayesinde içeri giren kişi askıda bana kahve var mı sorusundan kurrtulmuş oluyor. Ne kadar güzel bir uygulama. F.M.K hareketinin bir başka şekli :))

  Çok hoşuma gittiği için burada yazmak istedim.

 20. osman

  ben 2 tane iyilik yaptım.

  1. oy kullanırken verdigim oyun yanında kartı da kutuya attım.
  2. gecen gun komsumun elektiriklerini kesmişlerdi, 4 gun elektrıksız oturdu ben de gittim elektrık faturasını odedım. posta kutsuna faturayla kartı attım. komsumun tepkisi HIYARLAR, YANLISLIKLA ELEKTIRIKLERI ACMIŞLAR!

 21. schizoid

  Çok güzel bi oyun bu, umarım bu yozlaşmış, egomanyak, hissiz, ruhsuz şu çağda yaşayan insalara az da olsa birazcık insan olduklarını ve güzel bişeylerin hala var olduğunu anlatır…

 22. güLL

  bayıLdım bu harekete acayip çok hoşuma gitti kartan bende edındım bi tane en yakın zamanda bende bi kıyak yapacağım birisine :):)

 23. degetya

  çok güzel bir hareket internetin bizi sürüklediği boşlukta bir yerlere tutunma ihtiyacını gideriyor insan. ilk beyaz showda öğrendim fmk ı ve gayet eğlenceli olacağını gördüm. çalışmalarım başlıyor :D

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir