14

27 Şubat Dünya FMK Günü!

27 Şubat - Dünya FMK Günü!Geçen sene bugünlerde; “Çok şeyin bir günü var; hadi gelin biz de ‘Faili Meçhul Kıyak‘ oyunumuzun başlangıç tarihi olan 27 Şubat’ı “Dünya FMK Günü” ilan edelim” demiş ve sonrasında heyecanımı dile getirmeye çalışmışım:

İleriki yıllarda tüm kıtalara yayılmış bir 27 Şubat… İnsanların kendini belli etmeden, tanımadıkları kişilerin yüzünü gülümsettiği bir dünya oyun günü! Müthiş bir şey olmaz mı?

Ufak şeylerle, tanımadığımız insanları mutlu ederek, mutlu oluyoruz. FMK kısaca bu.

Çıkar düşünmeksizin, birilerine ufak bir güzellik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Arkanızda bıraktığınız ise sadece bir FMK kartı.FMK Kartları oyunun bulaşıcılığı ve devamı için gerekli. [Bir de “aa bak birisi burada ne unutmuş” denmemesi için!] Kime, ne zaman, hangi şartlarda bir kıyak yapacağımız da belli olmayacağından, kartları kesip cüzdanda taşıyoruz.

Faili Meçhul Kıyak’larımız tabii ki sadece 27 Şubat’la limitli değil. Oyunumuz zaman ve mekan limiti olmaksızın her daim oynanabiliyor, bu aynen devam etsin. Özel bir günümüz olsun ‘umudu’muzun arkasında ise, FMK’ın bilinirliğini arttırmak ve sonuçta daha fazla insanın yüzünün gülümsemesine katkı sağlamak var.

Bugüne kadar olan gelişmeleri paylaştığımız ve içinde yapılabileceğimiz farklı FMK fikirlerinin olduğu yazılar şunlar:

– Oyunumuzun 27 Şubat 2009 tarihindeki ilk başlangıç yazısı: Faili Meçhul Kıyak!

– Faili Meçhul Kıyak Hareketi?nde İlk On Gün.

– FMK Hareketi Öldürecek Beni Heyecandan :)

– Faili Meçhul Kıyak Bir Aylık Oldu!

– Ne Mutlu Böyle Deli Olmaya!

– Faili Meçhul Kıyak Otoparkta!

– Geçen sene, ilk ‘Dünya FMK Günü‘nde bir grup arkadaş sokağa çıkmış ve epey iyi vakit geçirmiştik: Taksim Muzurlukları!

– Mardin’de bir ilkokulda ise soluğumu kesen gelişmeler yaşanmıştı: Başım Gözüm Üstüne!

Hadi gelin bunu toplumsal bir harekete çevirelim: 27 Şubat – Dünya FMK Günü!

Sevdim ben günü. Umarım siz de sever, belki duyulması için bir el atarsınız. Facebook, Twitter, Friendfeed, bloglarınız, arkadaşlarınız… Neresinden tutmak isterseniz. Dilerseniz bu güne özel yazının en tepesindeki görseli de kullanabilirsiniz, mutlu olurum.

İnanın bana, bu oyun içinizdeki muzur çocuğu tekrar çıkaracak. Bu sefer üstelik o veletin yaşatacakları hem sizi mutlu edecek, hem de bir başkasını.

Ben de bu oyuna dahil olmak istiyorum derseniz: FMK Kartları.

Kıyağınız bol, failiniz meçhul olsun :)

Yorumlar 14

 1. Duygu KIDIKOĞLU

  Her şeyin kaynağı ‘insan’ insan olabilmek nedir, kıstas nediri sorgulamakla ilgili birşeyler yapmak istiyorum ben hayata kıyak olarak.. Haber izlerken cehaleti gördüm yine şu dünyayı farklı anlamlandıran insanların aklı yok bu durumda bu insancıkların yanında. Neden okumuyoruz neyi bildiğimizi sanarak tüm bu yaşananlara sebeb oluyoruz? Tunç Kılınç gibi insanlar iyi ki varlar farkındalığı sağlamak adına, yol gösterici olmak adına..

 2. irem

  merhaba, ben hali hazırda yeni mezunum fakat paylaşmak istediğim fikir çok da alakalı değil amaç da değil. ben bu fikri bi gözlemimden yola çıkarak buldum, şöyle ki; yaşlılar için seyyar tuvalet.. :) babaannem yaşlı ve kilolu bir kadın ve tuvalet ihtiyacını gidermesi zor oluyo,hemen öyle aklınıza pis bi fikir gibi gelmesin :) düşünüldüğünde ve hayalime göre gayet yararlı ve konforlu bişey. daha önceden varmıydı yada saçma mı gelir bilemiyorum ama paylaşmak istedi ;)

 3. irem

  merhaba, ben hali hazırda yeni mezunum paylaşmak istediğim fikir bununla çok da alakalı değil yada bi amaç değil. ben bu fikri bi gözlemimden yola çıkarak buldum, şöyle ki; yaşlılar için seyyar tuvalet.. :) evet, babaannem kilolu ve yaslı bi kadın, tuvalet ihtiyacı da haliyle zor oluyo.. öyle tuvalet dedim ama akıllara hemen pis bi fikir gelmesin :), kullanılışına göre ve hayal ettiğime göre gayet yararlı ve konforlu bişey. daha önce akla geldi mi yada saçma mı bilemiyorum ama paylaşmak istedim :)

 4. cesur eren

  Bende fikrimi söylemek istiyorum. Madem amaç insanların yüzünü güldürebilmek. Üzgün veya morali bozuk olan bir erkek kişisinin yanına yaklaşarak koluna giren bir bayan arkadaşın onu dostça çay içmeye davet etmesi..Ben bu durumdan başka mutluluğu hissedemiyorum..Şahıs evine bile gittiğinde yaşadığı kendisine tatlı bir rüya olarak gelecektir. Hayatının sonuna kadar unutamayacağı tatlı bir anı olacaktır.. İnsanların dünyada en çok istedikleri şeylerden biridir önemsenmek :D

 5. kökcell

  önümüzdeki FMK günü askerde olacağım orada askerin FMK ya ihtyacı olabilir mi bilemiyorum amma bölük tabur alay derken askere en iyi FMK nasıl yapılır orada gözlemledikten sonra hayata geçircem artık askerden döndüklerinde FMK unutulmayacağına dair özgelecekte bulunamıyorum ;))))

 6. E.Talha Bulut

  Evet, evet ya tarih çok anlamlı 28 ŞUBAT oncesi:) bir elin verdigini ötekisi görmesin sırrınca hareket ediliyor çok ama çok güzel bir fikir ve gayret. Fikir sahibi ve fikre sahiplenen herkese takdir ve teşekkürlerimi iletiyorum. Suphesizki gelecegin daha güzel olmasına bir katkı.

 7. zombirecep

  mesela ben, yarın üniversitenin kantinine bir miktar para bırakıp, kantindeki çalışana “benden sonra gelecek kişilere para bitene kadar bedava çay ver, yanında da şu kartları ver” diyeceğim. bence öğrenci milleti için bundan daha büyük bir kıyak olamaz:)

 8. melis

  Fikir Atölyesi’yle hayatımı istediğim yönde değiştirmeye karar verdiğim bir süreçte karşılaştım. Ve o kadar iyi geldi ki anlatamam. Bana pek çok açıdan ilham verdi. Yaptıklarınızla yarattığınız fark o kadar önemli ki bunun için size teşekkür ederim.

  Ayrıca Dünya FMK Günü’nün yaklaştığı şu günlerde bir küçük fikir de ben vermek istiyorum. (Tüm yorumları okuyamadığım için daha önce yapılıp yapılmadığından emin değilim. Yapıldıysa da benimkisi bi hatırlatma olsun:)) Kartlardan çoğaltıp gelen müşterilere vermeleri için kitapçı, cafe vb yerlere bırakabiliriz. Ya da Steve Jobs?ın konuşması tarzındaki metinleri arkadaşlarımızın masa veya çantalarına bırakabiliriz.

 9. Kerim Göktepe

  Benim yeni duymam gerçekten benim ayıbım. Ben facebook’ta “iyilik çığı” diye bir grup açtıktan sonra bir abimin sayfaya senin hareketini kopyalamasıyla duydum ve hemen değiştirdim grubun adını :)

  En kısa zamanda 1000 adet kartvizitle başlangıcı yapıyorum, daha sonra çok daha değişik düşüncelerle katkıda bulunacağım.

  Kocaeli’den sevgilerle :))

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir