864

Faili Meçhul Kıyak!

Hadi bir oyun oynayalım :)

Adı da “Faili Meçhul Kıyak” olsun. Veya “FMK Hareketi!”

Ufak şeylerle insanları mutlu ederek mutlu olmak… Hem de anonim biri olarak!

Tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamaktan söz ediyorum.

Bir yıl önce ‘Nefesimi Kesecek Anlar‘da paylaştığım isteklerden biri olan bu fikri daha sık yapmak istediğimi bir arkadaşıma söyleyince; “oo Tunç, sen ‘Amelie‘ ya da ‘İyilik Bul İyilik Yap‘ filmlerini izlemedin mi?” dedi. Ben de oturdum izledim Amelie’yi. Evet fikir aynıydı gerçekten ancak beni yıldırmadı daha önce yapılmış olması.

Bu öylesine bir oyun ki, çok kişi oynamalı deyip sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Sonra nette biraz araştırınca bu fikrin farklı uygulamalarına denk gelsem de, benim kafamdakine en yakını bile kendi sitesinin reklamını yapıyordu. Oysa bu, herşeyi ile anonim olunca daha güzel.

Neyse, şimdi oyuna geçelim.

Yaratıcılığa son derece açık. Önce bir kartımız var, ondan bahsedelim.

Faili Meçhul Kıyak

Basitce tasarlanmış bu kartın sekiz adetini bir A4’e yerleştirdik. Dilerseniz bu A4’ü basıp sekiz tanesini aynı anda elde etmek mümkün. [Standart yazıcılar keşke lamine baskı da yapabilse!]

>> Baskı alabileceğiniz A4 boyutundaki dosyayı pdf veya jpeg baskı alabilirsiniz. (Linke sağ tıklayıp “save link as” veya “hedefi farklı kaydet” yaparak bilgisayara almak mümkün.)

Kart oyunun bulaşıcılığı ve devamı için gerekli. [Bir de “aa bak birisi burada ne unutmuş” denmemesi için!] Kime, ne zaman, hangi şartlarda bir kıyak yapacağımız da zaten belli olmaz. O yüzden bunları kesip cüzdanda taşıyoruz :)

Şimdi ilk etapta aklıma gelen birkaç fikir:

 • Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.
 • Yaz sıcağında kalabalık bir belediye otobüsünün içinde buz gibi bir kasa kolayı unutmak (kartlar kolalara iliştirilmiş.)
 • Uzun yıllar bakımsız kalan bir mezarı temizlemek ve çiçek dikmek. Kartı mezara bırakıyoruz. Oradan geçen birilerinin belki dikkatini çeker.
 • Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.
 • Birinin posta kutusuna gelen elektrik veya su faturasını alıp, ödemek. Sonrasında faturayı makbuz ve kartla beraber posta kutusuna geri koymak.
 • Haftalardır pis kalmış bir arabayı gece yıkamak ve sonrasında kartı sileceğe iliştirmek.
 • Vapur iskelesinde veya metroda turnikelerden birinin üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Sipariş verdiğimiz (bir alana ikincisi bedava) pizzayı komşumuzun zilini çalarak kapısına bırakıp kaçmak (kart pizza kutusunun içinde.)
 • Apartmanda kapı önlerine konan çöp torbalarını kapıcıdan önce toplamak ve kartı kapıcının oturduğu evin kapısının altından içeri atmak.
 • Görme engelli bir kişiye, yolda ona etrafındakileri anlatarak yardımcı olmak. [Bunu Amelie filminde gördüm!] Kartı o kişinin cebine atıyoruz. Belki bir yakını bulup okur sonradan ona.
 • Desteğe muhtaç (lösemili çocuklar gibi) bir derneğin kapısına sabaha karşı içi oyuncak dolu bir sandık bırakmak (kart sandığın içinde.)
 • Otomat, ankösörlü telefon veya atari salonlarındaki oyunlara karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Bakımsız bir bahçeyi tertemiz yapıp ortasına iki çiçek dikmek ve kartı sonradan çiçeğe bağlamak.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün tabii ki. Siz de aklınıza gelenleri burada paylaşırsanız mutlu olurum.

Ben ilk kartları kesip cüzdanıma koydum. Gördükçe hatırlamak adına bile faydası olacak.

Ne kadar heyecanlanırım, sadece üç kişi bile bu oyunu oynadığını buraya yazsa. Yoksa ‘Bedava Kucak‘ olayına benzer bir beklentimiz yok tabii ki.

Veya pardon, neden olmasın ki… Hadi abartalım; bu kartlardan birinin yarın dönüp dolaşıp (ve hala sağlam kalıp :) bize ulaştığını düşünsenize…

Kelimelerin yetersiz kaldığı… hatta nefesimizin kesildiği an olmaz mı o an?

1. Güncelleme: FMK ile ilgili sonradan kaleme aldığımız gelişmeler:

2. Güncelleme: İngilizce kartlarımızı da yaptık [anonymous favour]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp “save link as” veya “hedefi farklı kaydet” yaparak bilgisayara almak mümkün.)

3. Güncelleme: Bunlar da Almancası [ein anonymer gefallen]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp ‘save link as’ veya ‘hedefi farklı kaydet’ yaparak bilgisayara alıp sonrasında çıktı almak mümkün.)

anonymer gefallen

4. Güncelleme: “Beni REDDetin!” Veya “REDD Hareketi!” FMK bir yaşına basarken ona kardeş geldi :)

5. Güncelleme: 27 Şubat’ı Dünya FMK Günü! ilan ettik! (Bu da Pazar günü Taksim’de kameramıza yakalananlar: Taksim Muzurlukları :)

6. Güncelleme: İlk kitabımız Sıfır raflara çıktı. İçinde “Faili Meçhul Kıyak” oyunumuz da var : )

Tunç Kılınç - Sıfır

Tunç Kılınç – Sıfır

Yorumlar 864

 1. Kübra Ev

  Görme engelli bir kişiye, yolda ona etrafındakileri anlatarak yardımcı olmak. [Bunu Amelie filminde gördüm!] Kartı o kişinin cebine atıyoruz. Belki bir yakını bulup okur sonradan ona.
  Bunu yapmak yerine neden erişilebilirleştirmiyoruz. Braille ve print formatını beraber kullanmak çok tatlı olmaz mı?

 2. ali ihsan mutluer

  bu kadar denk gelir mi bilmiyorum ama, direk çalıntı da dememiş olayım! bu uygulamayı biz “Kıyakçılık Hateketi” adı altında Antalya da 1993 yılında bugün aramızda olmaya Kadir Tek isimli arkadaşımla alkollü olduğumuz bir akşam vakti bulup/kartlarını da ajansımızda kartvizit için örnek tuttuğumuz 300gr Amerikan Bristol kağıtlara elle yazıp (çift taraflı, açıklamalı) o gün demeyerek başladık ve bir kısım arkadaş da dahil oldu ( bugün hayatta olanlar Kadir hariç şahitlik ederler) sonrasında elim bir kaza sonucu Kadir’i kaybettiğimiz ve bu bize Kadir’i, acımızı hatırlattığı için sonlandırmıştık. Yıllar sonra internetimizin de gelmesiyle birgün bu uygulama ve kartları görünce, önce o dönemden bir arkadaşımız devam ediyor dedim. (Zira içlerinde bizim gibi Reklâmcı/Grafiker olanlar vardı.) ama buna dair bişey görememiştim. Burda denk gelince bir kaç satır yazayım dedim. Sevgilerimle Ali İhsan Mutluer

 3. ÖZLEM AYHAN

  Seneler önce tanıstım aslında FMK ile . O kadar hoşuma gitmiştiki hemen kartları bastırıp cüzdanıma yerleştirdim. Önce bu sitedeki eylemlerden kopya çektim. Kolayı seçtim yani. Sonra kendi bulduğum ufak tefek kıyaklarım oldu. Annemin mezarına gittigim bir gün yan komşusu Ayşe teyzenin mezarını temizledim suladım. Bir gün pizza söylemiştim. Yine buradaki gibi promosyonu nu apartman görevlimizin kapısına kartla bıraktım. Kapıyı çalıp kaçtım. Aynı gün öğlenden sonra bizim arkadaş kapının önünde bunu başkasına anlatırken kulak misafiri oldum. “”NE olduğu belli değil içinde zehir mi var kumpas mı ne , attım gitti” dedi. Bendeki üzüntüyü görmeyin. Binanın çöpüne gittim hemen. Benim kıyağı kediler yiyordu. Buna da sevindim gerçi hiç değilse benim garibanlar doydu. Sonra biraz geriledim galiba ama şu aralar yine aklıma düştü. YEniden kart basıp devam edeceğim. Böyle bir fikir insanı tamamlıyor. Umarım herkes keşfeder.

 4. Gülcan Baydemir

  Ben bugün bu hareketi üniversitede sınıf arkadaşlarımla paylaşma imkanı buldum. Konuşma dersi için seçtiğim konu faili meçhul kıyak iyilik hareketini tanıtmak oldu. Böyle güzel bir etkinliğin bir parçası olabilmek beni çok mutlu etti. Faili meçhul kıyak iyilik hareketine bugün en az 40 kişi daha dahil oldu ve ellerindeki o kartlar sayesinde daha birçok kişiye ulaşacak. Mutluluğumu tahmin dahi edemezsiniz :))

 5. Nefis

  müthiş bir fikir. Umarım bu fikir daha çok kişiye ulaşır ve daha fazla kişi harekete katılır.

 6. Meçhul adam

  Aslında şimdi aklıma geldi. FMK ürünleri belki yayılmayı hızlandırabilir. Ama bu durumda ortada gizlilik kalmaz. Olayın özü bozulmuş oluyor. Sanırım bu işe girişmemek daha iyi bir fikir:P

 7. Meçhul adam

  Tunç abi selamlar. FMK hareketinin kurucusu olarak sana bir konuda danışmak, daha doğrusu bir konu hakkında senden izin almak isterim. Geçenlerde FMK kartlarımı kartvizit şeklinde bastırdım. Şimdi ise aklma daha güzel bir fikir geldi. Hem FMK hareketinin farkındalığını artırmak hem de hareketin daha hızlı yayılmasını sağlamak amacıyla FMK ürünleri tasarlamayı düşünüyorum. Mesela FMK bardağı gibi. Tabiki sizin müsaadeniz olursa. Size ulaşacak bir yol olmadığı için şu anda yorumlara yazıyorum. Kusura bakmayın. E-mail üzerinden dönüş yaparsanız çok sevinirim.

 8. Meçhul adam

  http://www.failimechulkiyak.org sitesinden kartlarımı istedim; ama bir türlü gelmedi kartlar. Site hâlâ bedava kart gönderiyor mu bilmek istedim. Bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilirlerse çok sevinirim. (1 kartım kaldı sadece. En iyi anı tutturmak için saklıyorum :D)

 9. Pingback: Bulaşıcı İyilik Hareketi: Faili Meçhul Kıyak – YRD. DOÇ. DR. ERKAN YEŞİLTAŞ

 10. Resul güneş

  Sıfır kitabından sonra burayı da keşfettim tunç abi insanlığa verilmiş en güzel en samimi karşılıksız bir hediye teşekkürler. 😊

 11. Ercan UYLAS

  YENI OGRENDIM MAALESEF :((
  Ama olsun ogrendim ya basliyorum harekete. TUNC KILIC boyle bir fidani yeserttigin icin cok tsk guzel insan…

  1. Kıvanç Çelik

   Cidden bu harekete geç katılmam beni de çok üzdü.
   Ama geç olsun güç olmasın. :)

 12. Mutluettinabi

  Bayıldım ya, çok geç farketmişim ama olsun, Allah sizden razı olsun :) hemen yarın bastırıyorum inşallah kartlarımı, yerimde duramıyorum heyecandan :)

 13. Seren yalıner

  Bayıldım bu düşünceye ve yarın hemen bir deneme yapacağım. Umarım geri dönüşümünü sizlerle paylaşabilirim 😊😁

 14. Merve

  İnanılmaz güzel bir fikir. Hepimiz iyilik iyilik diye ağlarız ama harekete geçebilenimiz çok az.Bu güzel fikir insanı iyilik yapmaya zorluyor resmen:) Tarif edilemeyecek güzelliklere vesile oluyorsunuz çoğalalım hiç eksilmeyelim!! :)

 15. Pingback: Bir Gün Elinize Bu Kart Geçerse Şaşırmayın! – Goul Chakir

 16. Begüm Kavuzlu

  Dün haberdar oldum ve bugün hemen uygulamaya geçtim. Para çektiğim bir bankamatikte benden sonra gelecek müşteri için kocaman bir çikolata bıraktım, tabii ki de FMK kartı ile :)) Kimse görmesin diye ajan havalarına falan kapıldım, pek heyecanlıydı :D

 17. balzamico

  Süper bir fikir :) Renkli yazıcıda bastırdım. Her bir kartı aynı boyutta kalın gümüş renkli kartonlara yapıştırdım. Oldukça havalı olan faili meçhul kıyak kartlarım hazır :) Bugün gidip mutluluk saçacaklar. Fikir sahibine kocaman teşekkürler :)

 18. Almira İncesu

  Muhtesem bir fikir. Hep söylerim, hayatta en güzel kiyaklar, tanımadığın insanlara yapilandir. Onun,bununla karşılaştığında, yüzünde oluşacak gülümseme, beni daha yaparken gülümsetir. Masallarla büyüdük ve dünyanın hiç masallara benzemedigini görerek, hayalkirikliklari yaşadık.Tunç beyin hareketi, kötü dünyayı, masallardaki dünyaya çevirme hareketi olmuş. Çok Teşekkürler. Var olun Tunç bey. Kitabınız alinacaklarin listesinin en basinda.

 19. Seydq Dogan

  Muhteşem bir fikir:) ve bu kartlardan bir tanesi bana taaa 2009 yılında ulaştı ve hala saklarım. Sanırım artık gün yüzüne çıkma vakti tekrardan gelmiş ;)

 20. Esra Çalışkan

  Merhaba! Çok güzel bie fikir ve çok heyecanlı bence, fikir sahibini de bu fikri büyütüp yaşayanları da kutluyorum! En kısa zamanda ben de başlayacağım umarım 🙄

  not: Ayrıca facebook’ta özgür dönüşüm ankara grubu, atmaver istanbul grubu var. faili belli olsa da ücretsiz olarak kullanmadığımız ürünleri (aklınıza gelen her şey) ihtiyaç sahipleri ile buluşturuyoruz. oraya da bekleriz! 🐘

 21. Merve yıldız

  Maalesef yeni duydum fakat hemen harekete geciyorum ve arkadaslarimada söylüyorum💪💪
  Bu zamanlarda hepimizin boyle guzel seylere ihtiyaci var. Düşüncesi bile gulumsetmeye yetiyor insanı 😊😊

 22. MEHMET ÖZKAN GÖK

  son yorumu görünce sok oldum.. 10 sene önce baslayan bir hareket.. ve yeni haberimiz oluyor.. buda ayrı bir enterasanlık..
  neyse ki gec olmadan haberimiz oldu :) bir an önce GİZLİ İYİLİK MELEKLERİNİ Gün yüzüne Çıkartarak İYİLİĞİ YAYMAYA BAŞLAMALI…

 23. Günhan tunçsiper

  Hemen kartları bastırıyorum…ve şimdiden sonra yapacağım tüm olulumlarda bu kartı bırakıyorum…ama bazı yaptıklarım var ki onları nasıl halledeceğim bilemedim..cevaplarsanız sevinirim…çünkü ben ünibersite yıllarımdan beri sokağımızı süpüren arkadaşlatıma yeşekkür eder bir çay çorba kola parası veririm..sabah 6 da gelen çöp arabalatındaki arkadaşlarıma sıcacık poğaçalar yapar paketlerim…avm v.b. gibi yerlerde temizlik işinde ki arkadaşlara, yemek katında boşalrı toplayan arkadaşlaa hep minik dokunuşlarım olmuştur dostluk çerçevesinde….bunlar yüz yüze yapılan şeyler kart ilini nasıl halledicem sorun bu…daha bir çok örnek varda….uzatmayayım…teşekkürler….yola bu kartla da devam edeceğim…kendi usulümede sanırım..sevgiler…

 24. rabia ş.

  bu hareketten yeni haberdar olmak üzücü ama bi 10 sene sonra tekrar birilerine ulaşıp devamını sürdürmesi çok güzel.

 25. Selen şimşek

  Başıma henüz böyle bişey gelmedi. Fakat gerçekten toplum olarak şuanki ruhsal sorunlarımızın arasında gelecek çok etkili bir ilaç olacağına inanıyorum. Daha da iyi olacağını biliyorum. Çok teşekkür ederim bir ihtimal gelebilecek gülümseme adına…

 26. Nihan

  çok mutlu oldum bu kıyağı keşfedince :)
  iyi insanların bu kadar çok olduğunu görmek mutluluk verici :)

 27. Pingback: Okudum | Sıfır – Tunç Kılınç | RETATU

 28. Sibel

  Çok yazık ki henüz farkına varıyorum. “Zararın neresinden dönülse kardır” deyip ilk 8 li çıktımı aldım ve cüzdanıma yerleştirdim. Bakalım kime kısmet olacak..
  İyi insanlar, gerçekten iyi ki varlar… Yoksa bu dünya çekilmez olurdu herhalde..
  Fikrinize sağlık. İnşallah en kısa zamanda burada paylaşırım neler olup bittiğini..
  Hadi kolay gele……

 29. GİZEM SONCU

  böyle bir etkinlikten yeni haberdar olduğum için çok üzüldüm. ama hemen kartlarınızdan kesip cüzdanıma da yerleştirdim ve oyuna başlamak için sadece fırsatları değerlendirmek kaldı geriye bu da çok heycanlı elbette.. fikrinize sağlık o kadar güzel ki, o kadar güzelsiniz ki..

 30. Doğukan Yılmaz

  Hiç tanımadığım bir insanın yüzündeki mutluluk, gülümseme olmak beni her zaman çok mutlu etmiştir. Hemen çıkartıyorum Faili Meçhul Kıyak kartlarımı :) Ankara ve Eskişehir’e iyi kıyaklar…

 31. Tugba Eke

  HARİKA HARİKAAAA!!! Bende bugün bastırıyorum ve başlıyorum :)

  Fikrinize sağlık :’)

 32. ESER DALDAL

  Çok başarılı bir çalışma olmuş, tüm samimiyetimle tebrik ediyorum. Kartlarımı çıkarttım :) projenin daha fazla insana ulaşması için elimden geleni yapacağım.

 33. Rumeysa Taş

  Böyle zor zamanlarda, tam da iyiliğe ihtiyacımız olduğu zamanlarda bizi yeniden insanlığa ve iyiliğe inandırdığınız için teşekkürler, güzel insanlarsınız. Bu güzelliği bu kadar geç gördüğüm için çok üzüldüm, ben de istiyorum aranıza katılmak.. Yapılmış en iyi kıyak, Faili Meçhul Kıyak! :)

 34. Begüm Melisa Karaca

  Merhaba,etkçnliğe katılmak istiyorum. İyiliğe ve güzelliğe ihtiyacımız var çok güzel bi etkinlik keşke daha önce farketseymişim. Nasıl katılabilirim üye olabilirim?

 35. Zafer

  Merhaba. Ukelalik yapmak istemiyorum ama almanca kartta hatalar var. “Ich freue mich wenn ich dich zum lachen bringen konnte” olacak. Bence “Ein anonymer Gefallen” yerine “Eine anonyme Freude” olsa daha güzel olur. Altta da “Schön, wenn ich dich zum lachen bringen konnte. Schenke jemand anderem Freude und hinterlasse diese Karte als einziges Zeichen.”

  Sadece bi fikir. Umarim kimse kizmaz :) Ayrica fikri cok begendim ve uygulayacagim. Almanca karti düzeltirsek bir an evvel indirip ise koyulurum.

 36. İrem Toklu

  Gerçekten güzel bi oyun FMK’ı haberlerde gördüm ve hemen internetden araştırdım bi kaç güne kartlarını çıkartıp oyunu oynamayı pilanlıyorum 😂

 37. Osman ÖZEN

  haa haa videoyu seyrettim harika,insanlar çok sevindiler.
  onların sevindiğini görmekte sevindiyor insanı,
  herkez sizin gibi iyilik yaparsa dünya güzelleşir.
  yolunuz bahtınız açık olsun.
  FİKİR : Evlere size çay demledik bereber içelim diye müsafirliğe gitmek iletişimi,dostluğu artırdığını düşünüyorum

 38. soner atam

  elimden geldikçe destekçiyim bu hareketin yapıyorum ne geliyorsa elimden :) suan sanırım benim de böyle bişeye ihtiyacım var tunç ağabeye yazdım ama umarım görür…

 39. Ecem Çakar

  Sıcak bir temmuz günüydü.O sıralarda Sıfır’ı yeni bitirmiş hayatıma kattığı yenilikleri gözlemliyordum.Dondurma almak için gittiğim Burger King’te çarşının sonuna kadar giden o sıranın en sonuna geçip beklemeye başladım.Nihayet sıra bana gelmişti.”Bir tane külah dondurma lütfen”dedim ve tam o sırada gözüm cüzdanımda taşıdığım FMK kartına ilişti.”Biz külahı iki tane yapalım”diyip bekledim.Dondurmalar hazırdı.Satıcı elemana kartı gizlice verdim.”Benden sonraki şu çocuğu görüyor musun ? Bu dondurmayı kartla beraber ona verir misin ?”dedim ve parayı ödeyip oradan uzaklaştım.Satıcının fişi uzatırken söylediği sözü asla unutmayacağım “İyi insanlar..İyi ki varlar…

 40. Emre Elbeyoglu

  Selamlar,

  FMK hareketini yıllardır takip ediyorum, daha fazla insana ulaşailmesi adına bir müşterimiz için mikro bir websitesi yaptık: http://failimechulkiyak.org tamamen buradaki olayın bir websitesi. Kartvizit olarak ek bir kaç tasarım ortaya çıkarak bir sponsor bulup ücretsiz gönderilmesini size sağlayabiliyorsunuz.

  Hadi bir iyilik yap!

  emre

 41. Gizli Kalsın

  Haberdar olunca ilk sizden.
  Aklıma gelen ve beni mutlu eden..
  HERKESE İYİLİK YAPMA HAKKI VERİLMESİ BU EYLEMLE..
  Bu güzel fikir için kutluyorum sizi..
  Ve..
  İnanıyorum ki..
  İyilik gören değil.. İyilik yapan aslında beslenen..
  İyilik gören değil ki bi şey alan, alırsa dünyadan..
  İyilik yapan aslında en büyük alan..
  O alırsa, kainatı Yaratan’ dan..

  Bi Faili Meçhul Kartı çıktı almanız lazım..
  Ve bu duayı üzerine yapıştırmanız..
  Tüm kalbimlen..

  “Allah Razı Olsun Sizden,
  Daha büyük iyiliklere vesile olmanız ve Mevla’ dan almanız duası ile”

  Amin..

 42. eda işcan

  merhabalar tunç bey.ben eda.kitabınınızı alalı iki gün oldu.çok severek ve keyif alarak okuyorum.kaleminize ve yüreğinize sağlık .

  fikir atölyesine gelince,gerçekten muhteşem bir düşünce.ben ve eşim 1 yıldır eş-dost-akrabalardan çocuklarının kullanmadıkları oyuncakları toplayıp yetim çocuklara götürüyoruz.çocukları mutlu görmek gerçekten çok iyi geliyor ikimize.
  sizi tanıdığım için mutluyum.seygiyle kalın.

 43. Pingback: Kendimi karavanda yaşamaya hazırlıyorum : ) - Fikir Atolyesi

 44. Kerem Aydoğdu

  Faili meçhul kıyak’la bir bankın üzerinde karşılaştım , hayatımda yaşadığım en büyük şoktur , Hikayeyide bir tek Tunç abi bilir. :) Ve en kallavi kıyaktır bana ! Bu harete katılmama sebep olan, ve kitabı oracıkya kıyaklayan arkadaşa sonsuz teşekkürler. Hayatımda büyük değişimlere neden oldu . Ve bu akımda +1 olmanın gururu ! Teşekkürler Fikir Atölyesi. Teşekkürler Tunç KILINÇ .

 45. Merve göz

  Bana en güzel kıyağı bu kitabı gösteren kitapçı oldu ✌🏼️ Birde isterim ki faili meçhul Kıyak olsun . Günümüz öyle vaziyete geldi ki tanıdığın yaptığı kıyakta bile kazık arar olduk ama bu akımı sürdürüp bol kıyaklı dünya yapıcam (kendi çevremde işte ) ilk kıyağım da kostümümü giyip Çiçek vermek olacak 👍🏽 haydi gazamız mübarek ola 🎉

 46. Pingback: Kendi Kurallarını Koyan Mutlu, Sağlıklı, Başarılı Bir İnsan Olmak için 50 Yol - Değişik Düşünce

 47. Yusuf Yiğit

  Harika bir düşünce Tebriklerrrrrr.
  Sizden ilhmala bende ;
  Failimeçhulhayır ‘ lar yapmak istiyorum.

  Selamlar

 48. Pingback: Sevin Okyay'la Köşe Bucak Sohbet! | Sıfır Kitap

 49. Pingback: Reset Maceram Nasıldı? | Can Uzun | anymaa

 50. Pingback: Başım Gözüm Üstüne! - Fikir Atolyesi

 51. Kibariye Tuğrul

  Sevdim ben bu güzel hareketi :) geç farketmiş olmanın üzüntüsü var :( en yeni FKM cinizden sevgiler ;) hep faili meçhul kıyakçı kalmanız dileğiyle…

 52. muharrem

  muhteşem bir olay şimdiye kadar neden haberim olmadı diye kızıyorum kendime ve hemen 8li bi ç.ıktı alıp cüzdanıma iliştiriyorum ayrıca herkes haberdar olsun diye sosyal hesaplarımda da paylaşıyorum.. umarım unutulmaz ve artarak büyür :)

 53. hatice

  ankesörlü telefon la günümüze kadar iletişim yaratıcı fikri olan varmı resim olacak ltfn?

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir