39

27 Şubat – Dünya FMK Günü!

27 Şubat - Dünya FMK Günü!Çok şeyin bir günü var; hadi gelin biz de ‘Faili Meçhul Kıyak‘ oyunumuzun başlangıç tarihi olan 27 Şubat’ı “Dünya FMK Günü” ilan edelim :)

Müthiş bir şey olmaz mı, 27 Şubat‘ın, ileriki yıllarda dünyaya mal olmuş, insanların kendini belli etmeden, tanımadıkları kişilerin yüzünü gülümsettiği bir gün olarak kutlanması? Hayali bile heyecan verici.

Bugünden sonra da Faili Meçhul Kıyak’larımız tabii ki sadece 27 Şubat’la limitli kalmayacak. Oyunumuz bugün, zaman ve mekan limiti olmaksızın oynanabiliyor zaten, bu aynen devam etsin.

Özel bir günümüz olsun ‘umudu’muzun arkasında; FMK’ın bilinirliğini arttırmak ve sonuçta daha fazla insanın yüzünün gülümsemesine katkı sağlamak var. [Önümüzdeki yıllarda belki en heyecan veren FMK fikrini önceden birlikte seçer ve 27 Şubat’ta hep beraber o fikri hayata geçiririz. Ancak sanırım bunun için henüz erken.]

Ufak şeylerle, tanımadığımız insanları mutlu ederek, mutlu oluyoruz. FMK kısaca bu.

Çıkar düşünmeksizin, birilerine ufak bir güzellik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Arkanızda bıraktığınız ise sadece bir FMK kartı.

Kart oyunun bulaşıcılığı ve devamı için gerekli. [Bir de “aa bak birisi burada ne unutmuş” denmemesi için!] Kime, ne zaman, hangi şartlarda bir kıyak yapacağımız da belli olmayacağından, kartları kesip cüzdanda taşıyoruz.

FMK oyun kartlarından baskı almak için:

Linklerden birine sağ tıklayıp ‘save link as’ veya ‘hedefi farklı kaydet’ yaparak bilgisayara almak ve sonrasında çıkış almak mümkün.

Benim bu oyunun çok keyif aldığım yanlarından biri, “ne yapsam da yakalanmasam” şeysi. Hele bir de kıyağa maruz kalanı uzaktan [çaktırmadan] izleme şansı buluyorsam, işte o an’a paha biçilmiyor.

Esasında FMK’dan keyif almamı sağlayan çok neden var;

– yapılan güzelliğin ardında bir gizem olması,
– teşekkür beklemeyi [karşı taraf için de gebe kalmayı] engellemesi,
– basit ve yaratıcılığa açık olması,
– içinde az da olsa serserilik barındırması,
– yakalanma korkusu,
– kart sayesinde bulaşıcı olması,
– kıyağa maruz kalanı uzaktan [çaktırmadan] izleme şansı…

Hepsine eyvallah da, bence en önemlisi, bu oyunu oynamak ‘çok eğlenceli‘ :)

Tanımadığımız birilerini mutlu etmek adına, FMK’nın fikir üretmeye son derece açık olması yaratıcılığı da tetikliyor gerçekten. Fikir vermesi amacıyla, bugüne kadar duyduğum veya yapılan bazı Faili Meçhul Kıyak örnekleri şöyle:

> Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.

> Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.

> Haftalardır pis kalmış bir arabayı gece yıkamak ve sonrasında kartı sileceğe iliştirmek. Veya karlı bir günde araba üzerindeki karları temizlemek.

> Vapur iskelesinde veya metroda turnikelere üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.

> Otomat, ankösörlü telefon veya atari salonlarındaki oyunlara karta tutturulmuş bir jeton bırakmak.

> İçecek makinasında, fmk kağıdı iliştirilmiş bir kola.

> Desteğe muhtaç (lösemili çocuklar gibi) bir derneğin kapısına sabaha karşı içi oyuncak dolu bir sandık bırakmak (kart sandığın içinde).

> Kimsesi olmayan yaşlı birisine, FMK kartı iliştirilmiş bir kartpostal veya gül yollamak.

> Okuduğumuz mizah dergilerini (veya kitabı, veya gazeteyi) FMK kartı tutturarak vapurda, trende, dolmuşta bırakmak.

> Okul kantininde boş bir masaya kartla beraber çay fişi bırakmak.

> Oyuncakcıda bir oyuncak için ağlayan çocuğa, bunu paket yaptırıp kartı da üzerine yapıştırmak.

> Sağdan soldan sürekli ateş isteyen birine, tuvalete gittiğinde masasına bir çakmak bırakmak.

> Gözlük kutusuna saklanmış sürpriz bir çikolata.

> 50 lira doldurmuşsunuz elinizde Akbil’le gidiyorsunuz kalabalık bir durağa, insanlar otobüse binerken Akbil cihazının önünde durup basıyorsunuz. Ayrım yapmadan bitene kadar basıp; sonra otobüse binmeden inip gidiyorsunuz. Bir otobüs dolusu insanın belki hayata bakışını değiştiriyorsunuz o gün.

> Final öncesi arkadaşa, sınav için gerekli notları fotokopi çektirip kapısına bırakmak.

> Alışveriş sonrasında market kasasında size verilen indirim kuponunu, kasiyere kartla ataçlayıp geri vermek ve sizden sonra kasaya gelecek örneğin beşinci kişiye bunu vermesini istemek.

Bu fikirlerin sonu yok. Aklınıza ne eser, içinizden ne gelirse…

Şu işin ne olduğunu anlatan bir de video olsaydı keşke derseniz, aşağıdaki Beyaz Show’a konuk olduğumuz gecenin videosuna bir göz atabilirsiniz:

FMK ile ilgili bugüne kadar olan gelişmeleri paylaştığımız yazılar ise şunlardı:

– Oyunumuzun 27 Şubat 2009 tarihindeki ilk başlangıç yazısı: Faili Meçhul Kıyak!

– Faili Meçhul Kıyak Hareketi?nde İlk On Gün.

– FMK Hareketi Öldürecek Beni Heyecandan :)

– Faili Meçhul Kıyak Bir Aylık Oldu!

– Ne Mutlu Böyle Deli Olmaya!

Hadi Gelin bunu toplumsal bir harekete çevirelim. 27 Şubat da bunun için atacağımız ufak bir adım olsun.

27 Şubat – Dünya FMK Günü!

Sevdim ben günü. Umarım siz de sever, belki duyulması için bir el atarsınız. Facebook, Twitter, Friendfeed, bloglarınız, arkadaşlarınız… Neresinden tutmak isterseniz.

Dilerseniz bu güne özel yazının en tepesindeki görseli de kullanabilirsiniz, mutlu olurum.

İnanın bana, bu oyun içinizdeki muzur çocuğu tekrar çıkaracak. Bu sefer üstelik o veletin yaşatacakları hem sizi mutlu edecek, hem de bir başkasını.

Kucaklıyorum hepinizi.

Güncelleme: 22 Şubat 2011, saat 23:00’e kadar geçerli olacak, ucunda bir tane de iPad olan ufak bir oyunuz var. Katılmak isterseniz bu linkte.

Yorumlar 39

 1. huzur

  teşekkürler yapılan güzellikler ruhumuza dokunuyor ve ağlatıyor ama mutluluktan tekrar teşekkürler

 2. kevser

  az once tesadufen gırdım bu sıteye cv orneklerı arıyordum.Paylasımlarınızı okudum gercekten cok guzel.fmk yı da tesadufen gordum dıkkatımı cektı okudum gercekten mukemmel bır fıkır:) bendee paylasıcammm arkadaslarımlaaaa

 3. Tacettin

  Evet günümüz şartlarında insanların bir an bile yüzlerinin gülüyor olması, mutluluktan şaşırması görülmesi nadir olaylardan… İnternet sitesini tesadüfen gördüm tüm kalbimle destekliyorum…

 4. Yazar
 5. fatoş

  FMK gününü kutluyorum. Öğrencilerimin büyük katkılarıyla toplanan yardım malzemelerini bugün evi yanan aileye ulaştırdık.fail belli oldu kısmen ama :(

 6. sanem

  Dünya FMK Günü kutlu olsun hepimizeee:) Tunç sana çoook teşekkür ederiz tüm yazıların için.iyi ki varsınn.

 7. kadir

  bence çok güzel bi şey, ben de yapacağım :D
  hazırlayanların eline saglık.

 8. Pingback: 27 Şubat Dünya Faili Meçhul Kıyak Gününüz kutlu olsun:) | Etegimdeki Dijital Kodlar

 9. feray dağ

  Bu güzel, anlamlı, bu zamanda artık rastlanmayan yada çok az rastlanan güzelliklere vesile olduğunuz hareketin yıldönümü kutlu olsun:) Sitenizi ve FMK hareketini fırsat buldukça takip ediyorum. Bu hareketin en hoş yanı; kimin yaptığı belli olmadan birilerini mutlu edebilmek. İlginç fikirler bularak katılmaktan keyif alırım:) Aynı düşüncede olan aynı düşünceyle davranan herkese sevgiler.

 10. sema

  Web sitenizi hergun takip ediyorum. Actiginiz basliklar gercekten cok onemli bilgiler iceriyor. Bu konuda gosterdiginiz ozene hayran kalmamak mumkun degil. Basarilarinizin devamini diliyorum.

 11. muhammed

  hepimize kutlu olsun o zaman :) kartları hazırlayıp cüzdanıma atayım şimdiden :))

 12. Pingback: Bir Haftada – 11 | Murat Yıkılmaz

 13. Pingback: Blog Wolkanca

 14. yazgülü

  Bazı insanlara böyle sevimli şeyler saçma geliyor ama ben bayılıyorum, tavsiye eden arkadaşıma da çok teşekkür ettim*-*

  Size de teşekkür ederim böyle güzel bi hareket için..

 15. Yazar
 16. Filiz Toprak Karakaya

  Üniversite yıllarımda ortalıkta dolaşan bir 100$ vardı. İhtiyacım olduğu bir anda bir arkadaşım verdi. Bana borcun yok ama ilk fırsatta ihtiyacı olan birine bu parayı ödemelisin ki bu iyilik devam etsin demişti. Bana onu anımsattınız. Tüm kalbimle destekliyorum. Oyunun yolu açık olsun…

 17. Pingback: 27 Şubat - Dünya FMK Günü! | İbrahim Mumcu

 18. okadardaönemlideğil

  En son bende kaldığında üşüdüğünü söylemişti (aslında ima etmişti, genelde söylemez ima eder :) Ben de ona bir battaniye almak istiyorum o günden bu yana… Ama almamalıyım çünkü bu tür durumlar beni beklenti içerisine düşürüyor…

  Gidip birisine battaniye alıcam bu gece, umarım ihtiyacı olan birisine bunu hissettirmeden bırakabilirim.

 19. okadardaönemlideğil

  wow super bişey, yazıları okurken bile heyecandan elim ayağım birbirine dolaştı :)…
  Doğum günümde böyle bir şeyin başlamış olması da sevincimi 2 ye katlıyor.

  Ben buna benzer şeyler yapmıştım fakat tanıdıklarıma. Onları sonra anlatayım, şimdi kendimi daha iyi hissetmeme sebep olandan bahsetmek istiyorum.

  Sık sık bana gelen bir kız arkadaşıma verdiğim pijama her zaman yeni yıkanmış oluyordu! neden acaba :). Ona ne kadar şanslı olduğunu düşündürmeye çalışıyordum durmadan (kazanmaya mahkumsun sen kızım diyip takılıyodum:). Ama faili belliydi, o pek farkında olmasa da buna özen göstermek benim çok hoşuma gidiyordu. Daha sonra kendi pijamasını getirdiği için bunu farklı bir şekilde yapmaya çalıştım; onun sevdiği yemekler 1-2 gün önceden eve getiriliyor ve onun mutlu olmasını sessiz bir şekilde buzdolabını açarken izliyordum…

  Sonradan farkettim ki bu kızı mutlu etmeye çalışmak benim çok hoşuma gidiyor ve bekleyemedim bu konuyu onunla paylaştım. Elimi ayağımı bağladı ama bu konuyu ona anlatmış olmam çünkü ondan hoşlanmaya başlamıştım ve o bunu istemiyordu. Aklıma benzer şeyler geliyor ama yapamıyorum ona aklıma gelen kıyakları, çünkü istemiyor şu an benim ilgilenmemi…

  Bu beni üzüyor ama elden gelen bişey yok. Ben de Faili Meçhul bir Kıyak yapmalıyım aklıma o geldikçe, kendimi daha mutlu edebileceğim bir yöntem keşfettim FMK sayesinde. Teşekkür ederim bu fikir için.

  Doğum günümde hep dışarıda vakit geçirip faili mechul kıyaklar yaparak geçiricem, belki 1 tanesiyle ben de karşılaşırım :) ondan öncede ne yapabilirim düşünücem.

 20. Ömer Çelik

  Bu ülkede iyi şeylere her zaman ihtiyaç var.

  İyilik yapmak bu zamanda çok büyük meziyet, bu mükemmel ve cesurca düşünce için teşekkürler. Ben de varım.

 21. Yazar
 22. İbrahim Mumcu

  Tunç abi, projeni baştan beri takip edip destekliyor, çok da takdir ediyorum.

  Ben de yardımcı olmak amacıyla tumblr blogumda bunu yayınlayarak “reblog” özelliği ile yayılmasını sağlayacağım. Umarım faydası olur.

  Kolay gelsin.

 23. Pingback: Tweets that mention Fikir Atolyesi 27 Şubat ? Dünya FMK Günü! -- Topsy.com

 24. özkan

  her ne kadar ilk sevgilimin doğum günü olsa da, kıyak için kıyak bir gün şubatı sevmişimdir. o günde sevindircem birilerini.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir