49

Gelsin 2016, Bildiği Gibi Gelsin!

2006 yılından beri, her sene sonunda Fikir Atölyesi‘nde biten seneyi değerlendirip, önümüzdeki yıl için ‘kendimizden beklentilerimizi’ paylaşıyoruz. Sonra da, bizden bir önce yazan kişinin dediklerine kendi düşüncelerimizi söylüyoruz. Bu, onuncu senemiz.

İnanın bana, koca bir yılı devirdikten sonra buraya geri dönüp yazdıklarımızı hatırlamak, kendimizle yüzleşmek adına hem tuhaf, hem de epey eğlenceli oluyor.

Şu üç soruyu birlikte cevaplıyoruz:

1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?
2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)
3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

Şimdi benim cevaplar:

1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

2014 sonunda buraya, 2015 beklentim için şöyle yazmışım:

“Değişen önceliklerimi sevdim, o yüzden odaklanmam zor olmadı. Daha çok sokaktaydım. Değişik yerler, fantastik insanlar ve onların müthiş hikayelerine tanıklık ettim, bazılarının parçası oldum. Hayata ‘kadrajla bakma’ heyecanım tavan yaptı ve fotoğraf çekme becerimi geliştirdim. Keyifli işlerden yaramazlıklara yetecek kadar gelir geldi. Ve sağlıkta yine kimseye muhtaç olmadım.”

2015’den aklımda kalanlar ise şunlar:

Yılın ilk yarısında fotoğraf çekme tutkusuyla pek yerimde durmadım : ) Yıl, Amsterdam’la başlayıp, Lizbon, Uganda, Gaziantep ve Mardin’le devam etti. Son yedi ayda ise uzak ara tek odağım [hani şu 2012 yılı için, üzerinde titrediğim ve o ‘şey’ diye yazdığım] Sıfır kitabımızdı. Bir aylık Kabak koyu kampı, sonrasında Kaş ve evde geçen deli günler sonrasında Sıfır gerçek oldu ve Ekim ortasında raflara çıktı. Birinci ayımızı doldururken D&R‘ın En Çok Satanlar listesine girdik ve halen, yedi haftadır listede kalmaya devam ediyor Sıfır. İşte bunlar hep sizin yüzünüzden : )

Ayrıca 2015, “Rüzgara karşı değil, rüzgarın estiği yöne savrulan” can kardeşimin yaşadıklarından çok şey öğrendiği ve artık rüzgara karşı direnç göstermeye başladığı bir yıl oldu. Öyle olunca, biz de birlikte büyümeye ve birlikte çoçuklaşmaya devam ediyoruz.

2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

“‘Yaz, gez, fotoğraf çek!’ Yeni söylemim bu oldu. Sıfır bebeğimizi büyütmeye devam ederken, ona bir de kardeş geldi. Sokaklarda fantastik insanlara ve onların müthiş hikayelerine tanıklık etmeye devam ederken, kitaptan yaramazlıklara yetecek kadar gelir geldi. Ve sağlıkta yine kimseye muhtaç olmadım.”

3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

Bu soru (mecburen) bir tek bende cevapsız kalıyor. Bu yazıya ilk yorumu yazacak kişi için ise ben ‘bir üstteki kişi’ oluyorum!

Bu arada Fikir Atölyesi onuncu yaşını bitirip, on birden gün almaya başladı. Sık yazamadığımın farkındayım. Bunun da tek suçlusu Sıfır : )

Amsterdam’da girdiğim 2015 müthiş bir yıldı. Onun sihrine inanıp, 2016’ya da yine Amsterdam’da giriyorum. Sihir falan bahane tabi, siz onun farkındasınız : ) [Dedim, ancak kar yağışından dolayı uçak iptal olunca, havaalanındaki uzun bekleyiş bitti ve eve geri döndüm! Sıkıntı yok, İstanbul da güzel : ) ]

2016 harika bir sene olsun. Sizi seviyorum.

Yorumlar 49

 1. İpek Bilişim

  Geçmiş yıllara baktığımda hep web siteleri ile ilgilendiğimi hatırlıyorum. Yapamadıklarım ve yapmak istediklerim ile birlikte bazı hayal kırıklıkları ile aynı anda büyüyorum. Yolun sonuna az kaldı dostlar. oomrümden mür gidiyor dedikleri bu olsa gerek.

  1. İmge döner

   Geçmiş yıllarıma baktığımda hayatıma giren kişilerin hayatlarını düzeltmekle ve fazla fedakarlıkla geçtiğini görüyorum. Şimdi önce ben ardından ailem ve sonrasının sıralaması çok da önemli değil.. ✌🏻 Hayat bildiği gibi geldi şimdi istediğim gibi geçiyor.

 2. Aydın Cam Balkon

  1.) ahhh o güzel üniversite yıllarım… Keşke hiç bitmeseydı o yıllar.
  2.) 2016 da gerçek hayat başlamıştı benim için iş hayatı…
  3.) Hakkımızda hayırlısı :D

 3. oto aksesuar

  1.) E-ticarete başladığım yıl. Keşke daha erken başlasaydım.
  2.) 2016’dan Sağlık ve Huzur istiyorum.
  3.) Çay içer misin ? Der sohbete koyulurduk herhalde.

 4. Akif Turan

  Ne zaman karavanda yaşamayı düşünsem aklıma amerikan filmleri geliyor. Türkiyede fazla yaygın olmadığından sanırım

 5. korel aydoğdu

  2016 deyince ne hatirliyorsun

  10 yil cok mutlu olmasina cabaladigim evligimi bitirdim . imrenerek bakardi insanlar ev mutlugumuza sonsuz guvenir dim esime ornek bir aileydik cevremize gore ust duzey mutlu cocuklar yetistiriyorduk işlerimi sifirdan baslayip buyutum evler arabalar aldim inanilmaz mutluydum turkiye ve dunyayi geziyordum bir anda bu mutlulugumuz bitti cocuklarla eskisi kadar ilgilenemedim zaman geciremedim para onemini yitirdi gururum kirildi mutlugum uçtu.ki cocuklarima buyunce ne olucaksiniz diye soranlara “Mutlu olucagiz derlerdi”nerde hata yaptimki uctu mutlugum.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Daha saglikli fit olarak cocuklarimi ve ailemi degisik yerlere ve degisik kulturleri tanimalarini aliskanlik haline getirmenin adimlarini atmak isterim
  Sahip oldum markayi biraz daha bututup sosyal projeler katmak isterim
  cocuklarin yetistirilmesinde ailelerin dengeli davranma konusunda cocuklarin kendi baslarina birey olduklari onlarin sahibi degil ana babalari oldugumuzu hatirlaticak sosyal ortamlarda olmak isterim belkide biraz salsa ogrenirim kim bilir

  3).Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Planlarsan birazda gayret edersen olur burda olmassa baska biyerde fakat muhakkak olur

 6. Tuğçe Ateş

  1) 2015 denilince…
  Farkındalık bitişler inişler çıkışlar hatıtlıyorum zor zamanlar geçirdiğim yılların mevsini aldığım bir yıl oldu 2015 ama yine eksiklerim birazı düzelsede yüksek oranda var okulum herzaman gibi inişli çıkışlı :) arkadaşlarımın değiştiği var olanlarının değiştiği bir yıl yeni güzel arkadaşlar edindim güzel şeyler öğrettiler değer verdiğim insanın nasıl değiştiği gördüm 2015 kısaca farkındalık yılm oldu
  2) 2016 beklentim..
  Okulda derslerimi vermek mutluluğu olabildiğince sabitlemek çünkü çok iniş çıkış var :) farkındalık dönemimi devam ettirmek çok çok okuyup yeni dünyalara yelken açmak bide aşkı sevgiyi hayalimdeki gibi bulursam mutlu olduğum bir yıl geçirmiş olacam evet oldu hayalimi yazmışım diyerek okumak istiyorum bu yazıyı 3) bir önceki kişiye not
  Her günün gülümseyerek uyandığın bir gün olsun her açıdan güzel başlangıçlar güzel şehir olmalı dileğim bu senin için hep ruhen çoçuk kalman dileğiyle 👐

 7. Burcu Şen

  Mert D ☺️ Merhaba,

  Güzel tavsiyelerin için teşekkür ederim.. Ordan özgüveni yüksek algılanmış olmak da kulağa hoş geldi..

  Selamlar

 8. Evşen A.

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  2015 güzel bir yıldı sevmeyi öğrendiğim sevdiklerimle yeniden kenetlendiğim bir yıldı sonlarına doğru olan taşınmayla birliktede çok çok özlediğim… daha önce hiç düşünmediğim kadar düşündüm aslına bakarsanız artık düşünmek zamanı gelmişti sanırım. nerede, ne olmalıyım sorusunu kurcaladım durdum kendi içimde az çok şekillendirdim de sayılır. onun dışında büyüdüğüm bir yıl oldu gerçekten değiştiğimi çocukluktan kurtulduğumu hissettim adım adım.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  öncelikle bol bol güldürmek bir o kadarda gülmek istiyorum fazlaca okumak, çizmek ve gezmek…
  yeni insanlar tanımak ve gözlerimi yeni bir şehirde üniversitede açmak istiyorum.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  selam Alper,
  umutlarımız hiç tükenmesin…
  musmutlu bir yıl geçir sevdiklerinle.

 9. Alper Yüksel

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Umut vardı..

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  Devam, umut hep var olacak

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Yeni olanı denemek iyidir, kendini geliştirmek iyidir, beklentini yüksek tutmamakla birlikte “HAYAL ETMEK ” en iyisidir, gerisi gelir dostum…..

 10. Volkan Seyrek

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Aslı’nda 2015 benim için kaos dediğimiz şeyin bütün yıla bir virüs gibi yayılmasıydı. Yaşadıklarımın kendi irademle olması da cabası…

  Yeni yıla muhteşem bir şekilde büyülendiğimi falan sanarak girmiştim, fakat kötü bir komplonun içinde olduğumu anlamam fazla vakit almasa da, yine de şans eseri belki de hayatımın geri kalanını mutsuz yaşayacağım bir birliktelikten son anda kurtuldum.

  Kendimi içinde bulduğum piskolojik bunalımın uzun sürmesiyle beraber, hiç bir şeye tam anlamıyla konsantre olamadığım bir yıldı. Çalışmadığım için çok fazla vaktim vardı, bunu ilk zamanlar evde uyuyarak ve sanal alemde vakit harcayarak geçirsem de, arkadaş ortamlarının beni içine çekmesi çok uzun sürmedi ve ne kötü ki yine o köşe başındaydım! Burası daha önce çok fazla hataya düştüğüm, her seferinde ders aldığımı ve bir daha tekrarlamayacağımı sanarak uzaklaştığım yerlerden sadece biriydi. Başım beladan kurtulmuyor, artık arkadaşlarımın heyecanla anlattığı şeyler beni açmıyordu. Buradan sıkılmam 6 ayımı aldı… Ve uzaklaştım!

  Sonrasında ayrı bir eve hiç kimseyi tanımadığım bir semte taşındım. Yeni bir iş, yeni hayaller bir nevi hayata ”SIFIR”dan başlama kararını aldım. İplik sektöründe işe başladım kısa süre içerisinde bana artık her şeyi öğrendiğimi, başarılı olduğumu söylediklerinde ise daha çok gaza gelip daha fazla çalışmaya başladım.

  2015 Kötü başladı, geleceğim ile alakalı bir felaketten son anda kurtuldum. Yeni bir sektör, yeni bir semt, daha az ve öz arkadaşlar…

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  Bu sene beklentilerimi en aza çekip hayal kırıklıklarımın da azalmasını istiyorum. Artık bir arabam olsun diye o kadar aceleci davranmayıp birikim yapmak istiyorum. İleride fikrim değişirse en azından hazırda bir şeyler olur. Aileme, ‘abim’e, işime olan saygım tam gaz devam etsin. Önce sağlık, sonra mutluluk ne benim, ne de sevdiklerimin yanından hiç ayrılmasın istiyorum. :)

  ”Canım abim ile rüzgara karşı uçmaya her daim devam!”

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Selam Özlem,

  Seninle yüz yüze gelmesekte sanki yıllardır tanıyor gibiyim. Samimiyetine, iyi niyetine tüm kalbimle inanıyorum.

  Bunları başkası için de söyler miydin Volkan diye kendime sorduğumda, cevabım hayır oldu. Çünkü ne kadar tanısam, ne kadar çok şey paylaşsam da, bazıları hep başkası… Fakat sen çok başkasın!

  Kanser olduğunu bilmek her ne kadar üzücü bir şey olsa da ben sana üzülmüyor bunu gerçekten yeneceğine inanıyorum. Belki de benim görüşüm bilmiyorum, fakat üzülen, rahatsızlığından dolayı iyi niyet gösteren insanlara senin ihtiyacın yok. Seni sen olduğun için seven sadece kötü gününde değil iyi gününde de yanında olan insanlara ihtiyacın var. Ne acı ki kötü gününde herkes yanındayken iyi gününde arayıp sormamaları bunun bir vazife haline gelmiş olmasını gösteriyor.

  Şu sıralar sana karşı esen rüzgarlar biraz sert olsa da pes etme sakın. Bu mevsimi değiştirmek bir nevi senin elinde, hiç olmadığın kadar mutlu et kendini, insanların aşağıladığı espirilere kahkahalar patlat. En önemlisi kendi kendine yet! Bu kendi içindeki zorlu bir savaş ve kimseye ihtiyacın yok.

  Umarım her şey yoluna girer ve yüz yüze geldiğimizde, seni yıkamayan rüzgar saçlarını dalgalandırır.

  Aşkla, huzurla, sevgiyle kal. :)

 11. Özlem

  20 Ekim tarihi,lenflere de sıçramış 3.Evre meme kanseri olduğumu öğrendiğim gün oldu 2015’te.
  2014’te aldatılmış, terk edilmiş iki ergen çocukla tek başına bırakılmış bir kadın olmuştum. Şimdi üstüne bir de kanser hikayesi geliyordu ki,insan başka ne ister :)

  Doğrusu filmlerdeki gibiydi. Beyaz önlüklü, tecrübeli kadın doktor bana acı gerçeği söyledikten sonra, aklımdan geçen ilk soru “Ne kadar ömrüm kaldı” sorusuydu :) Tabi ki bunu sormadım. Sormak istediğim bir çok soru gibi…

  Önce sağımda oturan en yakın arkadaşımın gözyaşlarını gördüm. Onun omuzlarının çöküşünü, yüzünün aldığı şekli, üzüntüsünü, şokunu gördüm. Arkadaşım elimi tutuyordu ama birbirimize bakamıyorduk. Birbirimize bakamadık. Şaka gibi dedi arkadaşım. Şaka gibi, film gibi, inanılacak gibi değil, inanamıyorum gibi klişe laflarından bol miktarda tüketip, ağlayıp zırladıktan sonra kendimizi arabamıza attık. Tabi öncesinde birer sigara içtik.

  O gün Tunç’un kitabı gelecekti İstanbul’dan. Sıfır o gün elimde olmalıydı bana şans getirecekti. Oldu da :)

  Kitabı, getiren kişiden teslim aldıktan sonra ilk işim Tunç’un teşekkür yazısında adımı kontrol etmek oldu. Tunç kendimden bile vazgeçtiğim anlarda benden vazgeçmeyenler listesinde geçirmişti adımı. Gurur duydum.

  2015 yılının sondan bir önceki günü, 3.Kemoterapimi aldım. Yeni yıla ise dans ederek girdim.
  Kanser olmadığımı sandığım 19 Ekim gününden daha mutlu, daha huzurluyum bugün. Sebebi çok basit. Yaşamaya başladım. Bugün son günüm gibi, bugün ilk günüm gibi, yarın yokmuş gibi… Gerçekten şükrederek,hissederek… Arkadaşlarımın, çocuklarımın, ailemin kıymetini anlayarak, bilerek.

  Ağlayarak, gülerek…

  Saçlarımı kaybederken yaşadığım derin acıyı, banyoda Adele’in Hello’sunu çalarak taçlandırıp, sağ elime aldığım saç traşı aletini gözyaşları içinde saçıma değdirdiğimde, kesicem şimdi kafa derimi diye korkup, aleti elimden atıp, oynamak istediğim bu planlanmış dram yüklü güçlü kanserli kadın rolünden çıkıp, nasıl da salak bir kadın oluşumu şimdi arkadaşlarıma kahkahalarla anlatıyorum.

  Son olarak, kanser olduğum için moral depolamaya gittiğim dünyanın en güzel şehri İstanbul’da iyi kalpli bir adama galiba “aşık” oldum.

  Selam Mert,
  Yazdıklarından seni sevdim. Samimi, doğal, açık.
  Motorunu geri alman şahane. Yolun açık, şansın bol olsun.

 12. MERT D

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  SONUNDA YURTDIŞI SEYAHATLERİNİN BİTİŞİ – EV ALMA – YERLEŞİK DÜZEN – İŞTEN KOVULMA – PANİK HALİ – 10 YIL SONRA HAYAL ETTİĞİM İŞİN TEKLİF EDİLMESİ – PİYASALARDAKİ DÜŞÜŞ – İŞİN YÜRÜMEMESİ -KARAKIZIMI SATMAK (CHOPPER MOTOR OLUR KENDİLERİ) – YENİ İŞ – KABINA SIĞAMAMAK – HAYAL KIRIKLIĞI – GÜN IŞIĞI (AŞK) – MUHTEŞEM 2 AY – SEZON AÇILIŞI – KOPUŞ – ÇABA – AYRILIK – YENİ İŞ TEKLİFİ – UZAKLAR – KAÇIŞ – YENİ YIL … YENİ BAŞLANGIÇ

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  ANNEMİN DEDİĞİ GİBİ “MOTOR ÖZGÜRLÜKTÜR” VE KARA KIZIMI GERİ ALARAK TEKRAR ÖZGÜRÜM – SEVDİKLERİMİ ALAN ŞEHİR İSTANBUL BENİ DE ALDI – TESADÜFLERE HEP İNANMIŞIMDIR VE SEN YENİ OLAN HOŞGELDİN – ARTIYA MI GEÇTİM NE GARİP BİR HİS – SANA DA TEŞEKKÜRLER PATRON YENİ YILDA DA BİRLİKTEYİZ

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  SELAM BURCU , AMSTERDAM MAYISTA GÜZELDİR, LONDRA YERİNE KUZEYE GİTMEK GEREK SOUTHSHIELD,NEW CASTLE GÜZEL Bİ SAHİL KASABASI , VİYANA VE BARCELONA HAKKINDA FİKRİM YOK. GEREKLİ DERSLERİ ÇIKARMIŞSIN ZATEN, SIRADA UYGULAMA VAR … GÜVENİN TAM , YOLUN AÇIK OLSUN ;)

 13. Burcu Şen

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Aslında 2015 yılına ben 30.12.2014’te aldığım bir haberle berbat bir halde girmiştim. Öyle bir tokat yemiştim ki, o güne kadar kendime ettiğim tüm teselliler boşa çıkmıştı ve deyim yerindeyse ‘Sıfır’a çakılmıştım👊🏼 Ama sonra o dibe vurmanın etkisi öyle bir çarpmıştı ki bana, hani derin bir denizde dibe vurup yeniden tüm gücünle aydınlığa çıkmaktı benim yaşadığım. Tam da o anda kendi gücünün farkına varan, gerçekten kim olduğunu anlayan bir Burcu duruyordu karşımda… Değiş, dönüş, korkma, risk al ve kendine güven diyordu. Öyle bir aydınlık görüyordu ki sonunda, iyi ki yaşamışım diyordu tüm bu olumsuzlukları;) Tabi tüm bu duruma şaşkınlıkla bakanların bakışlarına ayrıca gülerek😉 Sonra hayatın ne kadar hızlı aktığına bakarak plan yapmaya başladı.. Yeni ülkeler, insanlar, kitaplar geldi.. Keyfine vardı bu dönüşümün.. Yeni felsefesi artık değiş, dönüş ve hayatı dolu dolu yaşa idi✌🏼️

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2016 yılından beklentim ise 2015 deneyiminden aldığım dersle yeni ülkeler keşfetmeye devam edeceğim☺️ Benim de yeni yılda hava koşullarına mağlup düşen bir uçak biletim olsa da Viyana’ya olsun yeni ülke planları yaptım içim rahat☺️ Londra, Viyana, Barcelona, inşallah Amsterdam.. Tüm bu seyahatlerimi bir blok yazısı ile paylaşmak istiyorum😊 2017’de ise bekle Asya ve Amerika😊 Ee bitmedi tabi koçlukta gelişmek, yeni projelere imza atmak.. Gelişmek, paylaşmak, küllerinden yeniden doğmak var 2016’da🙏🏼

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Eğer tüm bunları yaparsam bir önceki Burcu’ya diyeceğim tek şey “Aferin Kızım, kim tutar seni” diyeceğim 😊 Hayat bildiği gibi gelsin, ben Hazırım✌🏼️

 14. Kübra Çakır

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  2015 insan denilen varlığın binbir yüzünü çivi gibi mıhladı kafama. Hatta yetmedi kafatasımı delik deşik etti güven, emek, inanç gibi madenlerimi korsan ellere sunmamayı, korsan yüzleri tanımayı öğrenmekte zorlanınca… Bakmayın kafatasımın delik deşik edilişine demir gibi sağlam, pamuk gibi hafif, naif, çocuk gibi zıpır, ışık kadar hızlı, manolya kokulu hala…

  2015 ruhumu on yaş daha büyüttü beşikte tıngır mıngır sallayarak!!! Değil tabi ki!! Kim deniz, derya, dağ, taş aşıp delmeden olgunluğun koynunda güneşlenmiş ki ben güneşleneyim! Minik bi taka ile çıktığım 365 gün 6 saatlik bu yolda şemsi de okşadım usul usul, sahte insanların mış gibilerini de yedim içtim kana kana, Temel Reis’in ıspanağını da ekip biçtim tarla tarla, gözlerden kana da karıştım damla damla, derken tanrıyı da süzdüm tortu tortu aklıma, çoklarca akıl, ruh, göz, dudak, lakırdı, umut, dua, dilek de emdim her anımda…

  lakin her şeyden öte anasının koynundan henüz ayrılmış süt kokulu güneşin her pozunda vardım! Tüm Kübralığımla…

  Çoğalarak, katlanarak, çığ gibi büyürken sindire sindire yutarak!!! Ölümsüzlüğün meslek edinildiği öğretmenlikle allanıp pullanarak… Yazıp, çizip, kıvrım kıvrım incelip, düşünüp, sözcükler, söz öbekleri inşaa edip, bir de birkaç arkadaşı başgöz edip, bu sırada bekarlığımın verdiği başıboşluğu suistimal ederek özgür kız modunda şehir şehir dolaşıp, o ana dek keşfetmeyip de ayak bastığım her toprakta farklı bir tat, maden ve Kübra bularak….

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  Benim gibi bir deli ne bekleyip, isteyebilir ki! :) Elbette devasa, orta halli ya da ayakları yere sıfır bir çok hayalim, belirlediğim bir çıta, basamak basamak belirlediğim bir merdiven var. Fakat ben her ne halt olursa olsun Kübra olmaktan vazgeçmeyeceğim, Kübra’ya yeni donanımlar ekleyebileceğim bir yıl diliyorum… Ve biliyorum ki 2016’da başrolünü başarı ile oynadığım, durulmak bilmeyen hayatımın, romanlardaki kurgulardan farksız olduğunu bir kez daha kanıtlayacak… Bekliyorum hayat, bu yıl da gani gani yağ iliklerime :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Merhaba arkadaşım… Öncelikle yeni yılın dilerim çok amatörce olsun… Her yeni heyecanı tat, her yeni umudu ya da umutsuzluğu keşfet, bil, öğren, sırça köşklü yüreklerde de kur bi çadır, hırpalanmış, kan çanağı yüreklerde de, başıboş amaçsız yüreklerde de, katran, yosun bürünmüş yüreklerde de… Ama hepsini amatörce yap! Zaten yıllardır durmaksızın alıp verdiğimiz nefesi dahi, hala amatörce solumuyor muyuz? :) Sağlıcakla…. Baş baş.

 15. Mustafa Mert

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Yılın ilk yarısı sınav yarışında geçti. Mühendisliği kazandım ve bu yarışı tamamladıktan sonra tatil kısmına geçtik. Farklı tecrübeler iyisiyle kötüsüyle geçti. Farklı bir tesadüfle de Tunç abiyi tanıdım. En yüksekleri değil ortalamaları hedefleyip ulaştım bazı şeylere. Son kararları vermedeki bazı hataları saymazsak iyi bir yıldı. Ögrenecek çok şey var yapacak çok şey var önemli olan kısa zamanda yapmak. Daha hızlı koşacam. Sağlık olduktan sonra her şey olur.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  “Daha çok şey başararak önemli tecrübeler elde ettim. Hayallerime daha hızlı koşuyorum. Yaptığım programlara uyarak daha çok yol aldım. Geçmiş yıllara göre daha ulaşılabilir hedeflerle ilerledim.”

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Müziği hobi olarak yapmaya devam et :) Zevk al :)

  (İlk yazım amatör olabilir)

 16. Aras

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  (Öyle iyi bir müzisyen olsam ki keşke bu soruya müzikle, sesle cevap versem. Kazancakis’in Zorba’sina ozendigim doğrudur). Okul bitti, mühendis oldum. İş başladı. Merhaba kurumsal hayat. Artık adımın sonuna daha çok geliyor ‘bey’ kelimesi. 2015 bir geçiş yılı oldu işte. 2.soruya geçmek için çok hevesliyim. Hadi bir ipucu olsun bu da! (Blok flut bile calamiyorum ama Tunç Kılınç ile menemen yaptık bu sene, çok da güzel oldu).

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  Bu yıl benim yılım oldu be. Biraz delirdim. Aşk meşk beklentim yoktu ama biraz şaşırdım yine (çok değil, biraz). Roma’yi gordum. Oh be, bu sene sigaraya zam gelmedi. (Abi bi de bu yazılar benim için o kadar kıymetli ki; bu sene bi fabrikada karda kista 2 gün mahsur kaldım yine bi şekilde yazıyorum. Bu heyecanı kaybetmiyim, o zaten her şey yolunda demektir.)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Duygu, şu birkaç cümleden karakter analizi yapmak doğru değil ama çok iyi bir insan var sanki karşımda. Kalbinin peşinden git ya, öyle ya da böyle gittikçe azalıyor kendimize ayırdığımız vakit. Madem dönüşüm diyorsun, işin içinde kitap da var, Sıfır’ı da unutmadan oku bol bol. Aklına takılan bir film, tiyatro varsa hemen git gor. Bi motivasyon olur belki diye söylüyorum, yoksa yine sen bilirsin sorumluluk kabul etmem!

  1. Duygu Kıdıkoğlu

   Aras güzel düşüncelerin için teşekkürler. Bu dünyanın en kıymetli hazinesi ‘iyi insan’ olabilmek bence geriye bıraktığımız, anılacağımız değer olarak, umarım başarabiliyorumdur. Bu arada Sıfır’ı okudum heyecanla hem de. Tunç KILINÇ yine yapmış yapacağını fazlasıyla ;) onun sihirli bir değneği var herkese dokunuyor. Son 3 yıldır yazıyorum buraya ve gerçekten çok keyifli bu durum. Hiç tanımadığın insanlarla bağ kuruyorsun, farklı hayata hikayelerine şahit oluyorsun. Kurumsal hayatında kolaylık diliyorum ama bence müzik çok mantıklı ;)

 17. Duygu Kıdıkoğlu

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Kişisel anlamda dönüşümümün devamını hatırlıyorum. Okuduğum kitaplar, farkına vardıklarım, aklımda bütünleştirdiklerim, hatalar ve yüzleştiğimiz her şey, saçma sapan insanlar ve bana öğrettikleri, “Bir musibet bin nasihatten iyidir.” sözünün doğruluğu, Ve hepsinden öğrendiğim; vardır iyi olanın da kötü olanın da bir sebebi “hayırlısı” gelsin 2016, bildiği gibi gelsin!

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  Kendime ait bir ev konusunda hala ısrarlıyım, bu sene olacağını hissediyorum. ;) Şu an yüksek lisans yaptığım okulu bir an önce bitirmek, denize kıyısı olan bir yerde yaşam, Jamie Dornan kadar başarılı bir baba adayı ve çocuk ve insanlara faydası dokunacak bir projeyi hayata geçirmek. Hepsine ‘kısmet’ diyip, yine hayırlısını bekliyorum. ;)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  İnsan her şeyiyle bir bütün. Kendini böyle kabulleniyor olman ve sevmen paha biçilmez. 2016 aşkın, huzurun, güzelliğin bizi biz yapan bütün her şeyin en iyisiyle gelsin inşallah.

 18. Pingback: Sıfır'dan 2016'ya : ) | Sıfır Kitap

 19. tugce

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Dopdolu, oldukça doyumlu, upuzun bir yıl. Depresyona girdim, çıktım, kayboldum, düştüm, kalktım, aradım kendimi aradım, sordum, kendimi kendime sordum, gezdim, sevdim, iğrendim, aldattım, aşık oldum, çok aşık oldum, birlik oldum, ayrı oldum, çok acı yaşadım ama gerçekten, her hücremle yaşadım, benimsedim, özümsedim, kabul ettim, kalbime girdim, özümü buldum, huzuru buldum, olmaya başladım, yeniden doğdum.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  “Hedeflerimi netleştirdim, ilk adımı attım, yürüdüm, daha çok gezdim, daha çok gördüm, fark ettim, fark ettirdim, çok değerli insanlarla tanıştım, konuştum, kendime başka insanlar, hayatlar kattım, onların hayatına katıldım, seviyorum, seviliyorum, her gün kendimi büyütüyorum.”

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Sevgili Derya! Özümüzle bir yaşadığımız, farkındalığımızın her daim bizimle olduğu, huzurlu nefeslerle dolu, çok aydınlık bir yıla girelim. Ruhundaki seni yaşatabildiğin hayatın ellerinden hiç ayrılmasın.

 20. DERYA ÖZTÜRK

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Evlendim. (İyi halt ettim). Fazlasıyla ölümü yaşadım. Ben de öldüm öldüm dirildim.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  “Elime tutuşturulan hayatı uğurladım gitti. Ruhumdaki beni yaşayabileceğim hayatımı elime aldım. 2016 benim miladım oldu. Çok mutluyum artık kendimim. Tüm yüklerimden kurtuldum. Çok güzel insanlarla tanıştım. Çok güzel seyahatlerim oldu. Daha çok sevdim daha çok sevildim. Bir sürü kedim var. Ankara’ya artık sadece aile ziyareti için geliyorum. Daha çoklarım hep olacak.”

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Mutluluk aklında kalbinde gözlerinde hep olsun Belgin, üzerine yapışsın, hiç bırakmasın.

 21. belgin

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  okulumu bitirdim sonunda zor olsa da başardım :) zor bir sene miydi? 2014 kadar olmasa da zordu. ama ailemle birlik olup bu zorlukların da üstesinden geleceğiz. 2015’in en acısı izmir’i bırakıp geri dönmekti galiba ama olsun ankara’ya da alıştım. gülebildiğim insanlarla çalışmaya başladım çok şükür :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  “ruhsatımı alıp yine gülebildiğim insanlarla çalışmaya devam ettim. artık daha cesaretliyim aşk konusunda hayat karşıma O’nu çıkardı. ailem toparlandı çok şükür, hala eski kıvama gelmedik ama gelecekten çok daha umutluyuz :) hayatımdaki herkes mutlu ben mutlu evlilik hayalleri bile kurmaya başladım. 2016 benim ve sevdiklerimin yılıydı.”

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Tanrı uzun ömür versin Bahaberk Bey :)

 22. Yunus Emre Akan

  1) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Yoğunluk, yoğunluk, yoğunluk. Ha bir de aşk.
  Benim için oldukça yoğun bir sene oldu. Hem iş hem okul hem projeler derken kendime çok çok az zaman ayırabildim. Tatilsiz bir sene oldu ama galiba karşılığını alacağım bunun. Akademi sebebiyle sevdiğim işi ve insanları bırakmak zorunda kalmam bu senenin belki de tek kötü yanı oldu bana. Fikir atölyesi son bir kaç senedir terapi yapıyor bana. Buraya her yazdığımda hayatımı daha bir düzene koyduğumu hissediyorum, mutlu oluyorum. Sağol Tunç!

  Geçen seneden temennim olan bol bol yazma ve fotoğraf çekme işini bu sene malesef yapamadım. Bazı şeylere yetişemiyorum ama onları da düzene koyucam inşallah.

  2015 yoğundu yorucuydu ama güzeldi. İçinde bol bol güzel insan ve güzel anlar vardı. Amca oldum mesela. 2 müthiş süpriz gibi giriverdiler hayatımıza. Sağlıklılar da daha ne olsun…

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  En başta sağlık. Önce annem, babam, ailem ve sevdiklerim sonra herkes için sağlıklı bir sene olsun. Biraz durulalım artık ülkecek sakinleşelim rahatlayalım isterim.

  Okul var bitmesi gereken. Erkenden ve istediğim şekilde bitiririm diye umuyorum. Tabi arkasından iş bulma merasimi başlayacak. Orda da çok zorlanmayacağım bir sene olur umarım.

  Para gelir bence bir şekilde. Aşk da huzur da yanıbaşımda zaten. Hiç gitmesin hep kalsın. O kendini biliyor :)

  Her sene olduğu gibi bu sene de bol bol yazıp çizdiğim, içip eğlendiğim, yeni insanlar ve yeni ülkeler tanıyıp, bol bol fotoğraf çekebildiğim bir sene olur umarım.

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Sevgili Hilal,

  Okul bitebilen bir şey. Bu kadar kafana takmamalısın. Sonrası da hallolur bir şekil de emin ol :) Kitapları ve müziği ihmal etme ama. Bol bol kitap okuduğun müziğin hayatının kocaman bir parçası olduğu bir sene olur umarım.

  Festivaller, konserler, gezip eğlenmeler hiç bitmesin hayatında. Ortaköy’e gidip o kumpiri yemeyi de sakın ihmal etme! Sadece 2016’da değil tüm hayatın boyunca doyasıya güldüğün yeni bir yıl olsun…

 23. Hilal Baş

  1) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Vay be bu da bitti:) 2015’i iyi hatırlayacağımı sanmıyorum çok. En azından ilk beş ay’ı. 2014’ün son yarısıyla 2015’in ilk yarısını silemiyor muyuz kafandan? :) Okulumun son anda uzaması, gelecek kaygısı ve başka şeyler… Sonrası oldukça iyiydi. Festivaller, korolar, dostluklar, samimiyet, aşk, sevgili, hunharca atılan kahkahalar,kıbrıs,istanbul… :)
  Ama en çok da Orta köy’de yiyemediğim o kumpir. Onu yiyebilmeliydim ya, boğazım düğümlenmemeliydi yani :)
  Her şeye rağmen güzeldi diyemeyeceğim daha iyisi olabilirdi :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  Yine eskisi gibi 2015’ten önceki gibi hep gülmek istiyorum bu yıl. Hayalini kurduğum her şeye ulaşabilmek… Hayatımın bir düzene oturması… Okulumu bitirmek… Eskisi kadar çok kitap okuyabilmek… Eskisi gibi piyanomun tuşlarını hissedebilmek…Müziği yeniden sevmek, yeniden istemek…
  Ben bir müzisyenim. Sanata değer vermeyen ülkenin sanatçıyım diye geçinen bozuntularından. 2016’da herkes tüm sanatçılara gereken değeri versin istiyorum en çok da. Kimsenin yaptığı iş kolay değil çünkü:)

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  Gökçeada ve Bozcaada şahane güzel yerler mutlaka gitmelisin. Her ne kadar birbirimizi tanımıyor olsak da tüm bu dileklerimin samimiyetine inanmanı istiyorum ve başlıyoruuum:) Umarım karşına gerçekten istediğin gibi hayırlı bir insan çıkar. Ve yine umarım beklediğin gibi bir iş sahibi olabilirsin. İstediğin okuldan kabul almana da çok sevinirim. Hangisi hayırlı olacaksa o olur inşallah. Hep mutlu ol, hep gül, üzülme sakın sen:) Kimseler üzülmesin. Sevdiklerinle uzunca mutlu yılların olsun. Sana ve onlara kucak dolusu sevgiler..:)

 24. gunes

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  2015 yine cok uc duygularin birlikte yasandigi bir yil oldu. Bu biraz benim manik depresifligim, biraz da yasananlardan kaynaklandi. Cok cok ️guzel basladigim ve ilk 6-7 ayi oyle gecen bir yildi. Sonrasinda tezin, yazmanin, yazamamamin verdigi stres ve tez hocamin ilgisizligi bende gereginden fazla sknti yaratti. Neyse gecti gitti veeee mezun oldum.

  Hayatimin en buyuk hayallerinden birini gerceklestirmis oldum yurtdisinda, istedigim ulkede bir devlet unuversitesinden yuksek lisans egitimimi tamamlayarak. Cok mutlu ve gururluyum. Degisik ulkelere seyahat etme firsatim oldu. 1 aylik macera dolu Amerika, bisiklet ve uygarlik baskenti Kopenhag, sendromuna yakalanacak kadar cok cok sevmesem de guzel sehir Stocholm, canim kebap ve baklava cektigi icin gittigim tabi Turk dostlarimin oldugu Berlin, 2015’in en guzel kisimlarindandi. Uzun yillardan sonra yaz tatilinde uzun bir sure ailecek hep beraberdik.

  Anlatacak ne cok sey varmis daha da. Bir de bir cok yakin arkadasim nisanlandi veya evlendi. Genel olarak cok sevdigim bir yildin 2015.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2016 beklentilerin?)

  ️En buyuk uc beklentim:

  – Sevdiklerimin ve kendimin Saglikli, Huzurlu, Mutlu bir yil gecirmesi,
  – Hayirli, degerli biriyle karsilikli, tutkulu bir ask ve guzel bir iliski,
  – Deger gorecegim, deger katacagim, emegimin karsiligini alacagim bir is soyle subatta falan baslayacagim, sonrasinda da eger mutluysam ise devam veya su istedigim okullarin birinden burslu doktora kabulu.

  Gormek istedigim yerler arasinda ilk sefer olarak Gokceada, Bozcaada, Athena, Barcelona, Colombia ve guzel anilari tazelemek adina Hindistan, Selanik, Rodos, Safranbolu, Sinop, Kapadokya, Dalyan var.

  Bir de gercekten en buyuk dilegim yurtta baris, dunyada baris. Herkes ulkesinde veya arzuladigi yerde mutlu, huzurlu, birbirine, dusuncelerine saygili yasayabilsin.

  Su yarim yamalak konustugum dili de sular seller gibiye dondursen tadindan yenmeyecen 2016😜

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, ona ne derdin?

  O hayatini giren ve hayatini daha da anlamlandiran kisi omurluk olur ins. ️2015’teki mutluluk halin artarak devam etsin. Tebrikler lisans egitimine baslamissin. Kesin Erasmus yap derim, benim universitede en cok icimden kalan seydir. Son 2 yillik yurtdisi deneyiminden sonra da diyebilirim ki ilerleme adina sana kattiklari inanilmaz olacaktir. Mutlu yillar masandaki tum kiymetli dostlarinla, tum sevdiklerinle…

 25. Samet Döner

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  “Artık bir şeyler beklememe kararı aldım bir yıldan, zaten öyle böyle yaşanıyorlar. Yaşansınlar da. Sadece şu anda sahip olduğum dostlarım yanımda olsun, ailem bu şekilde devam etsin. Mutlu olmayı becerebilelim işte.” diye yazmışım geçen sene. İlk defa bir beklentim karşılandı bir yıldan. Herhalde bir şeyler beklemedim diye oldu. 2015 yılında ilk defa ilerleyebildim yaşamımda. Zaman geçiyor, bi şeyler oluyor işte lafını çok kullanmışımdır. Ama ilk defa gerçekten ileriye adım attığım bir yıl oldu. Üniversitede lisansa başlayabildim sonunda mesela, ya da geçmişimden kurtulmak, bir şeyleri akışına bırakmak ve sonucunda mutlu olmak gibi şeyler oldu sonunda. Bu mutluluğu bir kişiye çok fazla borçluyum, o kişi de bu sene girdi hayatıma, iyi ki de girdi, hep de kalacak gibi. 2015’de garip şeyler de oldu. Ablamın çocuğu oldu mesela. Çok garip bir duygu. 2.5 hafta oldu doğalı ama hala bebek diyebiliyorum sadece. Herhalde onun dünyaya alışmasının yanında benim de ona alışmam lazım. Her sene bu sorunun sonunda belirttiğim gibi, Dostlar mı? onlar zaten her zaman yanımdalar, masamdalar. Öyle de olacaklar. Önemli olan da bu değil mi!

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  “Çift sayılı yılları hiç sevmem, güzel şeyler getirmezler hayatıma. Ama 2016 çift olmasına rağmen çok güzel şeyler getirdi hayatıma. Bir tabumu daha yıktım sonunda. Kendime yatırım yapabiliyorum artık. Bir şeyler öğreniyorum, ileriye adım atmaya devam ediyorum. Olması gerekenler hala yanımdalar ve kayıpsız bir yıl daha oldu. Bir yıldan bir şeyler beklememe düşüncem hala mevcut. 2015’de olduğu gibi 2016’da bir şeyler beklemeden çok mutlu olduğum bir yıl oldu. Son olarak, Erasmus programına kabul edilirim umarım. En azından kabul edileyim de gidip gitmeme kararı bana kalsın. Güzel yıl oldu be.”

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Bu sene hayatıma girip hayatımı güzelleştiren insan ile aynı ismi taşıman ve bu yorumu benim sana yazmam hoş bir tesadüf :) Senin de dediğin gibi sana yanlış davranışları olan insanlar sana her zaman tecrübe kazandıracaklar ve bunlar sonrasında atacağın adımlar cidden çok güzel olacak ve attığın adımlardan emin olacaksın. Bunları sana laf olsun diye söylemiyorum, bunları yaşamış biri olarak söylüyorum. Hayatta kendini geliştirmek kadar güzel bir şey yok, çünkü geliştirebileceğin ölçüde yaşamında ilerleyebileceksin. 2016’da umarım senin de dediğin gibi koca yürekli insanlarla, hayalini kurduğun kişi ile tanışırsın. Güneşi tamamen görmek senin için çok geç olmasın bu yıl. Korkular demişsin, korkularından kurtulmanın ne gereği var, onları bilmek onların etkisinde kalmamak sana o güneşi gösterecek olan. 2016 senin yılın olsun, en mutlu sen ol bu yıl :)

 26. çağla ercan

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  2015 benim için oldukça zor bir yıl oldu. Güvenimi sarsan kalbimi kıran davranışlarla karşılaştım. Deneyim sahibi oldum belki de. Yılın sonlarına doğru biraz güneş açar gibi oldu ama tamamen korkularımdan sıyrılamadım.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  “2016 benim için çok güzel bir yıldı, kendimi birçok konuda geliştirdim. Çok güzel yürekli insanlarla tanıştım. O her zaman hayalini kurduğum “kişi” ile en sonunda karşılaştım. İş hayatım düzene girdi ve cesaretsizliği geride bıraktım.” :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Sevgili Ali, hayata karşı hala duyarlı bir bakış açısına sahipsin. Her zaman böyle kalmanı dilerim. Duyarlı olanlar gerçekten yaşayanlardır bana göre : )

 27. Ali T.

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  2015’de hayatıma damga vuracak iyi veya kötü olaylar yaşanmadı malesef yeter ki iyisiyle kötüsüyle de altından kalkabileceğimiz yüklerle karşılaşalım. Aklımda kalan yaşadığımız topraklar üzerinde kötü durumların etkisiyle küçük bir azınlık dışında çoğu insanın gün geçtikçe kısa vadeler için hayal kurabildiklerini, umut ettiklerini hatırlıyorum. Malesef hayat şartları gün geçtikçe de zorlaşıyor.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  “2016 tüm insanlık ve canlılar için çok daha iyi oldu. Her yönüyle… burada şöyle böyle diye sınıflandırmak istemiyorum. İnsani duygular ve değerler içinde; barış ve sevgi dolu, sağlıklı ve bereketli bir yıl geçirdik.” yanılmadım demek istiyorum.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Furkancım en güzel senelere adım attın artık bireysin ve gerçek aşkı, sevgiyi bundan sonra hissedeceksin mutluluk uzakta değil. Hafta sonunu ayarla iki tek atalım. Seninle 18’den sonraki hayatımdaki iyi ve kötü tecrübelerimi paylaşacağım.

 28. Furkan Akcan

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  Aslında yazacak, anlatılacak çok şey var ama nedense hep susmayı ve kendi kabuğumdan çıkmamayı tercih ediyorum. 2015’in benim için kısaca özetidir budur herhalde: Her şeye rağmen beklemeyi öğrenmek. Bir de gerçek anlamıyla büyümenin ne demek olduğunu çok iyi anladım. İnsan her zaman kurduğu hayallerinin bir gün çok kolay yıkılabileceğini öğrenmesi gerek ve buna rağmen yine kaldığı yerden acı çekse bile hayal kurmaya devam etmesi gerek. İşte büyümek böyle bir şey elindekilerle yetinmeyi bilmek demek… Bir de aşık olduğumu sandım tüm yıl boyunca :) Ama öyle değilmiş bir insan öyle kolay kolay aşık olamaz. Daha doğrusu her karşına çıkan insana ”sana aşık oldum” diyemezsin. Çünkü ”aşık olmak ile sevmek arasında çok ince bir ayrım var. İnsan, sevdiği veya hoşlandığı bir insandan vazgeçebilir veya nefret edebilir ama aşık olduğu insandan vazgeçmesi demek insanın kendi özüne yaptığı büyük bir saygısızlıktır.”

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Allah’ın izniyle bu yıl 18’ime giriyorum. Aslında buruk bir sevinç var içimde. Bir yandan liseden ayrılmak zor olacak. Lise’de kurduğum dostlukları ve yaptığım haylazlıkları unutmam herhalde..
  Öyle çok büyük bir beklentim yok; ülkemin insanlarının içinde var olan sevgiyi dışarıya yansıtmasını ve mutlu olmalarını isterim. Sevdiklerimin yanımda olması ve kimseye muhtaç olmayışımın devam etmesi yeter de artar bana. (Bir de Ygs’yi kolay sorsunlar) :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Jaska ya da Yasemin abla mı desem bilemedim! :) Umarım hep samimi ve iyi insanlar yanında olur. Dediğin gibi de ”Her Şey Güzel Olacak”

 29. Jaska Çastraçastra

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  2015 deyince bissürü yeni mesele hatırlıyorum, yeni insanlar, yeni olaylar, yeni haberler, umut, enerji hatırlıyorum…
  Yaşanılan tüm kötü şeyleri hatırlamayi reddediyorum ^.^

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2016’dan daha çok empati bekliyorum. Gerçekten samimiyet barındiran bisürü insan bekliyorum 2016’dan… Sevgi bekliyorum ama gerçek sevgi, beni, seni, doğayı, hayvanları ve en önemlisi senden olmayanı da sevebilecek kadar çok sevgi barındıran kalpler bekliyorum 2016’dan… sevgi varsa kolay olucak 2016.. Bize 2015’i unutturan adil bi 2016 olsun 🙏

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Her şey çok güzel olacak inan.. Sarılalım mı? ❤

 30. Gülseren Önder

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  2015 benim için dönüşüm yılı. Yakın bir arkadaşım sen özgür ruhsun demişti o zaman tam oturtamamıştım yerine ama bu yıl yaşadıklarım bana gösterdi ki evet ben özgür bir ruhum. Bu halimi çok sevdim. Beni en çarpan an, Kaçkarların zirvesine çıkıp o en en en uç noktadan dağın öbür tarafını görmek var ya, inanılmaz bir duygu o. O an her şey durdu o yücelik nasıl etkileyici nasıl ego kırıcı bir durum anlatamam. Sen küçüçük bir noktadan başka bir şey değilsin ve o mükemmel bütünün bir parçasısın, sen de mükemmelsin. Ve hayatta üzüldüğüm şeyleri düşündüm de ne kadar anlamsız geldi oradan bakınca. (yukardan bakmak çok etkiymiş :P )

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Ve 2015’de ben gezgin olmaya karar verdim ve 2016’da da yine bir şeyler yazarsam listemin bayağı kabarık olacağını şimdiden söylüyorum. Fotoğraf çekmek bende de tutkuya dönüştü özellikle doğa yürüyüşleri sırasında. Çiçeğe böceğe manzaraya daha farklı gözle bakar oldum. Ben dünyanın altını üstüne getirmek istiyorum ve çoğunluğunu da yürüyerek, bakarak, görerek.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Sevgili İmge, rüzgar ile birlikte es, o her türlü zorluğun üstesinden gelmene yardımcı olacak.

  Bu arada, Tunç eski dostum. Beni en heyecanlandıran şey senin hayalini gerçekleştirmene yıllar içinde şahit olmam. Sıfır’ın ana karnına düşüşünü hatırlıyorum. Şimdi bebek doğdu ve hızla büyüyor. Senin hayallerin bitmesin, bitmesin ki bizlere de ilham versin. Birlikte büyüyelim. 2016 umudumuzun tükenmediği güzel hatırlayacağımız bir yıl olsun, Sevgiler…

 31. İmge Döner

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  2015 denince; mutlu olmayan insanların mutlu insanları hazmedemeyişlerini, insanların değer bilmediklerini, insanlar dünyayı iyi hale getirecek inancının sadece bir geyik olduğunu, insanların ne istediklerini bilmeyişleri falanlar filanlar.

  İş hayatımla ilgili güzel bir ödül aldık. Teyze oldum :) en mutluluk verici olaylardan biri. Çok güzel bir insanla tanıştım. Yılıın bir bölümünü gerek duygusal gerek sosyal anlamda hızlıca yaşadım. Her şey yaşanması gerektiği gibi yaşandı. Benim için çok sert esen rüzgar misali bir yıl oldu. Arada rüzgar duruldu ama ardındaki rüzgar daha sert oldu :) Ancak sağlığımızdan ve sevenlerimizden bu yıl ödün vermedik :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Mutluluk geri geldi ve daim oldu. İş hayatımda olmak istediğim yerdeyim. İnsanları iyisiyle kötüsüyle seviyorum. Anlık zarar ya da vadelik zarar görsekte bize kattıklarından dolayı teşekkür edebiliriz :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  İnanç en büyük kuvvettir. Mutlu bir insansınız ve mutluluk ana felsefemdir. Bence bu kelimenin ve kendinizin kıymetini bilin. Yaşadıklarınız tam da yaşanması gerektiği gibi yaşanmıştır. Keşkelersiz bir yıl olsun. Mutlu yıllar.

 32. Yusuf Ozan Taşdemir

  1.) 2015 denince ne hatırlıyorsun?

  2015 yılı tıpkı memleket için olduğu gibi benim için de çok zor ve çok sancılı bir yıl oldu. Son dakikalarına kadar acısıyla, tatlısıyla bütün yıl elde ettiğim deneyimlere şükrederek 2016’dan umutlu bir insan olarak elveda etmek istiyorum. Yeni yılın tüm çocuklara, gençlere ve yetişkinlere sağlık, barış ve huzur getirmesini temenni ederek “uzatmadan ve can sıkmadan” ilk sorunun cevabını vermiş olayım.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? Kısaca, 2016’dan beklentilerim:

  Bir önceki yılda kaybettiğim bedensel ve ruh sağlığımı geri kazanmış, en azından normale dönmüş biri olarak önümdekilere gerçekten odaklanabilmeyi, içtenlikle kahkahalar atabilmeyi ve eğer hani olura yarın ölürsem gözüm arkada gitmeden öldüğüm için geride kalan insanlara bir katkım olmasını tıpkı her yıl gibi beklerim. Umarım en azından bu yıl olur :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  İlk yorum sahibi ben olduğum için bir üstteki kişiye, yani Tunç sana… Öyle zannediyorum ki gelecek yıl bizim de görüşmek için yeni bir bahanemiz olmuş oluyor, çünku bu kez bizim tanışmamızın onuncu yılı :) İyi ki varsın, yaşlanmadığını üstelik daha da gençleştiğini görmek gerçekten çok büyük bir mutluluk. Nice yıllara!

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir