Faili Meçhul Kıyak!

Hadi bir oyun oynayalım :)

Adı da “Faili Meçhul Kıyak” olsun. Veya “FMK Hareketi!”

Ufak şeylerle insanları mutlu ederek mutlu olmak… Hem de anonim biri olarak!

Tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamaktan söz ediyorum.

Bir yıl önce ‘Nefesimi Kesecek Anlar‘da paylaştığım isteklerden biri olan bu fikri daha sık yapmak istediğimi bir arkadaşıma söyleyince; “oo Tunç, sen ‘Amelie‘ ya da ‘İyilik Bul İyilik Yap‘ filmlerini izlemedin mi?” dedi. Ben de oturdum izledim Amelie’yi. Evet fikir aynıydı gerçekten ancak beni yıldırmadı daha önce yapılmış olması.

Bu öylesine bir oyun ki, çok kişi oynamalı deyip sizlerle de paylaşmak istiyorum.


Sonra nette biraz araştırınca bu fikrin farklı uygulamalarına denk gelsem de, benim kafamdakine en yakını bile kendi sitesinin reklamını yapıyordu. Oysa bu, herşeyi ile anonim olunca daha güzel.

Neyse, şimdi oyuna geçelim.

Yaratıcılığa son derece açık. Önce bir kartımız var, ondan bahsedelim.

Faili Meçhul Kıyak

Basitce tasarlanmış bu kartın sekiz adetini bir A4′e yerleştirdik. Dilerseniz bu A4′ü basıp sekiz tanesini aynı anda elde etmek mümkün. [Standart yazıcılar keşke lamine baskı da yapabilse!]

>> Baskı alabileceğiniz A4 boyutundaki dosyanın Word ve pdf formatları bu linklerde. Resim (.jpeg) olarak ise bu linkte bulabilirsiniz. (Yukarıdaki üç linkten birine sağ tıklayıp “save link as” veya “hedefi farklı kaydet” yaparak bilgisayara almak mümkün.)

Kart oyunun bulaşıcılığı ve devamı için gerekli. [Bir de "aa bak birisi burada ne unutmuş" denmemesi için!] Kime, ne zaman, hangi şartlarda bir kıyak yapacağımız da zaten belli olmaz. O yüzden bunları kesip cüzdanda taşıyoruz :)

Şimdi ilk etapta aklıma gelen birkaç fikir:

 • Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.
 • Yaz sıcağında kalabalık bir belediye otobüsünün içinde buz gibi bir kasa kolayı unutmak (kartlar kolalara iliştirilmiş.)
 • Uzun yıllar bakımsız kalan bir mezarı temizlemek ve çiçek dikmek. Kartı mezara bırakıyoruz. Oradan geçen birilerinin belki dikkatini çeker.
 • Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.
 • Birinin posta kutusuna gelen elektrik veya su faturasını alıp, ödemek. Sonrasında faturayı makbuz ve kartla beraber posta kutusuna geri koymak.
 • Haftalardır pis kalmış bir arabayı gece yıkamak ve sonrasında kartı sileceğe iliştirmek.
 • Vapur iskelesinde veya metroda turnikelerden birinin üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Sipariş verdiğimiz (bir alana ikincisi bedava) pizzayı komşumuzun zilini çalarak kapısına bırakıp kaçmak (kart pizza kutusunun içinde.)
 • Apartmanda kapı önlerine konan çöp torbalarını kapıcıdan önce toplamak ve kartı kapıcının oturduğu evin kapısının altından içeri atmak.
 • Görme engelli bir kişiye, yolda ona etrafındakileri anlatarak yardımcı olmak. [Bunu Amelie filminde gördüm!] Kartı o kişinin cebine atıyoruz. Belki bir yakını bulup okur sonradan ona.
 • Desteğe muhtaç (lösemili çocuklar gibi) bir derneğin kapısına sabaha karşı içi oyuncak dolu bir sandık bırakmak (kart sandığın içinde.)
 • Otomat, ankösörlü telefon veya atari salonlarındaki oyunlara karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Bakımsız bir bahçeyi tertemiz yapıp ortasına iki çiçek dikmek ve kartı sonradan çiçeğe bağlamak.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün tabii ki. Siz de aklınıza gelenleri burada paylaşırsanız mutlu olurum.

Ben ilk kartları kesip cüzdanıma koydum. Gördükçe hatırlamak adına bile faydası olacak.

Ne kadar heyecanlanırım, sadece üç kişi bile bu oyunu oynadığını buraya yazsa. Yoksa ‘Bedava Kucak‘ olayına benzer bir beklentimiz yok tabii ki.

Veya pardon, neden olmasın ki… Hadi abartalım; bu kartlardan birinin yarın dönüp dolaşıp (ve hala sağlam kalıp :) bize ulaştığını düşünsenize…

Kelimelerin yetersiz kaldığı… hatta nefesimizin kesildiği an olmaz mı o an?

1. Güncelleme: FMK ile ilgili sonradan kaleme aldığımız gelişmeler:

2. Güncelleme: İngilizce kartlarımızı da yaptık [anonymous favour]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp ?save link as? veya ?hedefi farklı kaydet? yaparak bilgisayara almak mümkün.)

anonymous favour

3. Güncelleme: Bunlar da Almancası [ein anonymer gefallen]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp ?save link as? veya ?hedefi farklı kaydet? yaparak bilgisayara alıp sonrasında çıktı almak mümkün.)

anonymer gefallen

4. Güncelleme: “Beni REDDetin!” Veya “REDD Hareketi!” FMK bir yaşına basarken ona kardeş geldi :)

5. Güncelleme: 27 Şubat’ı Dünya FMK Günü! ilan ettik! (Bu da Pazar günü Taksim’de kameramıza yakalananlar: Taksim Muzurlukları :)

806 yorum var
Tunç Kılınç | 27/02/09 | Yaratıcılık/Fikirler   
 1. Mükemmelsin Tunç. Kafam çok bozuktu, bu çok iyi geldi. Bunu hemen yapıyor ve düzenli olarak yapmayı planlıyorum. -arkadaşlarımı da uyararak-

  Çok eğlenceli olacak çook. :)

  27/02/09, 03:18
 2. ismini vermek istemeyen oyuncu :)No Gravatar

  O çıktıları alıp cüzdana koyması bile eğlenceli, bundan sonra cüzdanınızda, size başkaları için karşılıksız iyilik yapmayı düşündüren bir şeyler var, bunu düşünmek ve o anı kollamak bile oyunda “level” atlatır…

  27/02/09, 03:29
 3. IşılNo Gravatar

  ben deee oynayacağım..
  çim ekmek zor ama güzel bir iş bomboş bir toprağa..

  27/02/09, 03:54
 4. Abi bunun için bir blogspot açsan ve de iletişimden oraya çeşitli şeyler paylaşsak.
  misal bunu yaptık kimliği belirsiz diye resmini ekleseniz :)

  27/02/09, 03:56
 5. erayNo Gravatar

  abi tabi ki yaparım..
  muhteşem bir duygu olur herhalde.

  27/02/09, 04:22
 6. güzel fikir hüseyin :)

  resim çekip göndermek (iletisim ‘at’ fikirtolyesi com) isteyen olursa, seve seve yorumların içine koyarım. eğlenceli olur :)

  27/02/09, 04:34
 7. Biz de iki hafta kadar once cocuklu bir ailenin otopark ucretini odemistik :)) Cok sasirmislar ve cok sevinmislerdi :)) Ne icin yaptiniz diye sorduklarinda icimizden geldi, siz de donuste bir baskasi icin yaparsiniz demistik :)) Gercekten cok gusel bir sey bu, bilmediginiz birine supriz yapmak :))

  27/02/09, 05:51
 8. Kişiye ve bünyeye göre etki ve ters etki yapabilir (: denemekde fayda var :) güzel fikir.

  27/02/09, 09:01
 9. RABİANo Gravatar

  Tamam süper ben de katılıyorum imkanlarım dahilinde.
  ÇOOOOK GÜZELLLLL HAREKETLER BUNLAR !!!

  27/02/09, 09:05
 10. Çok şirin bir düşünce.
  Sanırım bir kaç 10 tl’ye bu kartı takıştırıp yanlışlıkla düşürebilirim sakin bir ortamda.

  27/02/09, 09:30
 11. Fikir gerçekten süper.
  İnsanların arasında süre gelen sözümona modernist ve rutin gerginliği ve varsa herkesten nefret eden edenleri eritip bünyesine katabilecek bir fikir.

  Ben de bu kartların Bulgarcasını basarsam fena olmayacak…

  27/02/09, 09:30
 12. Son günlerde bu yağmurlu ve soğuk havalarda tek başına eve dönerken duraktan 2-3 kişiyi alıp yol üstünde olan gidecekleri yere bırakmakta süper olur heralde :)

  27/02/09, 09:54
 13. bayıldım bu fikirlere,
  aklımda olan birşey vardı, ama böyle bir yöntemle yapmayı düşünmemiştim, 2-3 gün içinde yapıp durumu haber vereceğim size, heyecanlandım birden…
  gülümsedim sabah sabah
  sağolun :)

  27/02/09, 10:11
 14. süper…..
  ben de hemen print aldım ve cüzdanıma koydum….
  ara ara rapor vereceğim.
  ay çok yaşa Tunç…

  27/02/09, 10:27
 15. Ertuğrul DİREKNo Gravatar

  Bir restaurantta yemeğinizi yedikten sonra yan masadaki vatandaşın da hesabını ödeyip kalkıp gitmek ve o vatandaşın garsondan hesap istediğinde kartla karşılaşması hem karın doyuran, hem de yüz güldüren iyi bir kıyak olurdu:))))

  Bunu yapacağım.

  27/02/09, 10:48
 16. Sevgili Tunç,

  Bunu birazcık araştırma yapıp çevremizde gerçekten ihtiyacı olan kimseler için yapabilsek hedef daha da doğru olur gibi geliyor.

  Bir bakkaldan parası olmadığı için ekmek isteyen birisi için az ilerki markete bir torba dolusu yiyecek bırakmak yada yoldan geçen bir çocukla yollamak gibi. Deniz kenarında sabaha kadar dolaşıp boş bira şişelerini parası için toplamaya çalışan birisine şişe içinde bulabileceği bir not bırakarak 50 Ytl bırakmak hoş olurdu.

  Sevgiler.

  27/02/09, 13:34
 17. Ne güzel insansın sen ya. Maşallah.

  27/02/09, 13:47
 18. Bu fikrin için teşekkür ederim.

  Bu projeyi büyütüp medyada bile yer alabilirsin. İnsanların bir oluşuma bağlı olarak karşılıksız iyilik yapması ve karşılığında kendisinin olduğunu belli etmeden bir kart bırakması ve bu oluşumun bir üyesi olduğunu görmesi bu oluşuma herkesi üye edecektir.

  Evet!
  We Can CHANGE!

  27/02/09, 15:04
 19. Fikrin gerçekten çok güzel ve denemeye çalışacağım.
  Aklıma başka “iyilikler” gelirse buraya da yazarım.

  27/02/09, 15:07
 20. Keşke kömürleri, beyaz eşyaları da buna benzer yöntemlerle, çığırtkanlık yapmadan, insanların onurlarıyla oynamadan, onlarla dalga geçmeden dağıtabilen yöneticilerimiz olsaydı. Ama onları biz seçmiştik değil mi, pardon.

  27/02/09, 15:38
 21. Arif Ca.No Gravatar

  fikir süper. teşekkürler. yalnız ülkemizin sosyal durumunu gözönüne aldığımda eğer gerçekten ihtiyacı yoksa pek yiyecek kabul edecek birisi tanımıyorum. yiyecek vermek dışında gerçekten süper bir oluşum olur.

  27/02/09, 15:46
 22. Bayıldım bu fikre.
  Hemen kartları kesip çantama koyuyorum, fikri gerçekleştirirsem haber veriyorum.

  27/02/09, 15:49
 23. Yazıyı okurken dudağımın kenarında oluşan tebessüm ve içimde duyduğum heyecan..
  Yapmayı düşünürken hissedilenler bunlar, yapıldığından hissedilecekleri tahmin bile edemiyorum. Mutlaka deneyeceğim.

  27/02/09, 16:01
 24. Faili Meçhul OkuyucuNo Gravatar

  Bence de süper fikir ancak bir blog açıp şu karta blogun adresini yazmak oyuncu sayısını artırıp olayı daha eğlenceli kılacakdır nacizane fikrim :)

  27/02/09, 17:08
 25. Kesinlikle muhteşem bir fikir, tebrikler Tunç ve uygulanması, çevreye yayılması, bu fikrin iyice büyütülmesi o kadar kolay ki. Tabi ki insanların bunu hoş karşılaması için ilk önce kendi bencilliklerini yenip, kendi önceliklerinden de sıyrılması gerekiyor.

  Ben bu konuyu, küçük bir ön yazı ile çevremdeki insanlara ilettim bile. Bakalım çevremde ne kadar büyük bir dalga yapabileceğim.

  Tabi ki bu maili alıp da, “amaaannn bu ne ya, yapacak bir sürü işim, derdim var bununla mı uğraşacağım” diyecek insanlarında olacağını biliyorum, işte onlar içinde gerçekten üzülüyorum. Çünkü ne kadar büyük bir şey yaptığınız değil, “küçücük bir şeycik” bile olsa başkası için onu yapabilmeniz önemli.

  Paylaşım için teşekkürler, ben aldığım bu yazı ile kendimi Tunç’tan faili belli olan Kıyak Kartı almış olarak kabul ediyorum. Eeee mailin içinde de zaten bu kart vardı değil mi :)

  27/02/09, 17:11
 26. Gerçek ve kaliteli iyilik bence “isimsiz” yapılandır. Sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi inceliği.. Aksi halde işin içine riya ve kibir giriyor çünkü çoğunlukla..

  Çok güzel ve hayırlı bir teşvik Tunç bey sizi kutluyorum, Allah işlerinizi rast getirsin.

  27/02/09, 17:24
 27. cankizNo Gravatar

  guzel fikir. askida kahve, rafdan ekmek konusuna benziyor. uygulanabildigince uygulanmali. sonra uygulamalarin da paylasilmasi guzel olacak.

  ilkokulda iken bizim ogretmenlerimiz ilk dersde dun kime ne iyilik yaptiniz diye sorarlardi. biz de cocuk becerimiz ve aklimizla tabii onceden ogretmenin de yonlendirmesi ile bir seyler yapar sinifda anlatip paylasirdik. mesela komsu teyzeye ekmek almak, kedilere su yemek vermek, yasli birinin filesini tasimak, sokakda bizden epeyce kucuk cocuklar varsa onlara sahip cikmak vs vs bu islerin icinde idi. bazen simitimizi paylasmak bazen harcligimizi.

  gecmise gidip hatirlamak bile guzel oldu tesekkurler.

  27/02/09, 17:33
 28. sanemNo Gravatar

  Tunç bey harikasınız çok isabetli, insanın kendisini işe yarayan, huzurlu hissettiren, insan olduğumuzun farkına varmamızı sağlayan bir proje, yürekten katılmak istiyorum. maalesef çıktı alamıyorum yazıcımız yok ama katılacağım kendi çapımda insanlara faydalı olmaya çalışacağım.

  mesela ben otobüste benden büyük birini ya da çocuklu bir anneyi gördüğüm zaman yerimde duramıyorum. öylesine değil gerçekten yardım ettiğim zaman ne kadar uzak olursa olsun yolum o amcanın ya da teyzenin teşekkürler evladım demesi bana güç veriyor. genelde sen otur kızım rahatsız olma diyorlar bu kadar duyarlı bir millet olduğumuz için gururlanıyorum.

  güleryüz tatlı dil göstermek bile tanımadığımız insanlara bence yapabileceğimiz en basit ama en rahatlatıcı iyilik bence. tekrar bunları hatırlattığınız için yürekten teşekkürler. benim gibi düşünen sizleri gördüğüm zaman ayrıca mutlu oluyorum. Allah işlerinizi rast getirsin.

  27/02/09, 20:29
 29. Konu ile ilgili KAMİL BEKİR YAYLIM’ın yorumu en dikkate değer olanı.

  Fikir iyi niyetli olsa da çocukça gibi. Yaşadığımız mekan ve periyotta halkın büyük bölümü ekonomik mağduriyeti en dramatik şekilde yaşarken imkanı olan insanların öncelikle kendi maneviyatlarını tatmin için böyle bir faaliyete niyetlenmeleri bencillik duygusunu ön plana çıkarıyor. Yüzeysel düşünmeyip derine inersek, eğer amaç faydalı olmak ise gerçekten yapılacak yardıma ihtiyacı olanları tespit edip nokta atışı yapmak başkalarına da fayda sağlayacaktır.

  Örnek vermek gerekirse lokantada başkasının hesabını ödemek veya otobanda başkasının muhtemelen ihtiyacı olmayanların ücretlerini ödemek sadece bizim maneviyatımızı tatmin eder oysa yemek parası olmayan birine yemek ısmarlamak bizim maneviyatımızı olumlu etkileyeceği gibi ihtiyacı olanı da maddi manevi pozitif etkiler.

  Tunç’un fikrinin çıkış noktası iyi olsa da asıl olan ihtiyacı olana karşılıksız yardım etmek ve bunu bir yaşam felsefesi haline getirmek toplum hayatına da pozitif katkı sağlayacaktır.Yoksa yardım gibi hassas bir konu zaten günümüzde yeterince speküle edilmişken bu konudaki eylemlerde seçici olmak ve ihtiyaç unsurunu dikkate olmak kimsenin reddedemeyeceği bir gerçek.

  27/02/09, 21:15
 30. K. Aycan SaroğluNo Gravatar

  Muhteşem…

  Hemen yarın iş yerimde kartları çıkış alacağım ve cüzdanımda taşıyacağım. Çok çok çok güzel bir fikir…

  Ayrıca bunun bir hareket olarak yayıldığını, FMK Hareketi’nin giderek büyüdüğünü ve benim bir haberci olarak bu haberi ilk medyada yazan kişi olduğumu da hayal ediyorum. Yani bu kıyaktan kendime de bir kıyak çıkartıcam hem de hareketin büyümesine katkıda bulunarak bir taşla iki kuş vurucam….

  Ama ama ‘önce insanım sonra gazeteci :)’ şiarından hareketle bizzat bu hareketin yayılması için çalışacağım….
  Sanırım en çok çocukları ve yaşlıları sevindirmek güzel…

  Mesela maça gidecek parası olmayan bir çocuğa iyi bir yerden iki kişilik maç bileti almak…
  Konuşmaya ihtiyacı olan bir yaşlıyla parkta oturup sohbet etmek…
  Ya da bir grup yaşlıya telefon ederek onları hoş bir lokantada yemeğe davet etmek…
  Yeni açılmış bir dükkana gizlice ‘hayırlı işler, her şey çok bereketli olacak’ diye yazan bir FMK kartının yanına bir güzel nazar boncuğu bırakmak.
  Üzgün ve depresyonda, ümitsiz hisseden birine iyi şeyler söyleyen ama eğlenceli bir falcı göndermek.
  Doğumgününde bir çocuğa oyuncak göndermek.

  Neyse aklıma gelmiyor dahası…
  Aslında en iyisi kartları yanında taşımak ve hayatın sunduğu kıyak fırsatlarına gülümsemek ve kaçırmamak…

  Hepimiz için çok keyifli bir yolculuk olacağına inanıyorum…

  27/02/09, 21:17
 31. Sanırım 35 yıl olmuştur.

  Çiçek Pasajı?nda ayakçı birahanelerden birindeyim. Öğrenci harçlığım, ancak bir kokoreç ve bir biraya yetiyor. Yerimi aldım. Mevzi tuttum.

  Yanımda bir amca? Birayı tuzlu fıstık ile içiyor. ?Alsana? dedi bana? ?Bu kadarı bana fazla??

  2 ? 3 tane aldım. İdareli yiyorum hem kokoreçi hem de fıstığı. Dedim ya, öğrenci harçlığı?Oysa, o yıllarda hani ?bir oturuşta??

  Amca ile sohbet ettik biraz. ?Ne yapıyorum, nerede okuyorum, dersler nasıl?? Sonra fıstığın yarıdan fazlasını benim önüme itti. ?Allahaısmarladık?? ?Güle güle? ? Amca gitti.

  Ben, devam? İdareli? Uzata uzata bir büyük birayı keyifle içtim.

  Hesabı ödeyecektim. Amca ödemiş.

  Bu muhteşem günü aklıma getiren Tunç?

  Mutlaka gerçekleştirin.

  27/02/09, 23:01
 32. gülayNo Gravatar

  Yaklaşık iki ay önce idi. 8 yaşındaki oğlumla yolda yürüyorduk. Otobüs durağından geçerken bir anne ve kızının bize doğru hızlıca koşarak, duraktaki otobüse yetişmeye çalıştıklarını farkedip dönüp otobüse baktığımda otobüsün hereket etmeye başladığını, anne ve kıza baktığımda hala yetişmek ümidiyle hızlıca koştuklarını gördüm. Hemen birşeyler yapmak istedim ama otobüs benim yanımdan geçmişti elimi kaldırıp durduramazdım göremezdi beni, ben de hemen kuvvetli bir ıslık çalarak otobüse ulaşmaya çalıştım ve başardım.

  Bunu yaptığımda anne ve kızı yanımdan geçmiş beni fark etmemiş hatta otobüsün kendileri için durduğuna şaşırmış bir vaziyette yolda bekleyen otobüse büyük bir mutlulukla bindiler. Orada bir süre durup otobüs hareket edene kadar onlara baktık. Zaten bu bahsettiklerim yaklaşık üç bilemedin dört saniye içinde gerçekleşti. Anlattığım çok basit bir olay ama kendimi onların yerine koyduğumda o otobüse yetişmekten nasıl mutlu olacağımı düşününce değerini anlıyor insan.

  Sadece biraz empati. Kendini karşındakinin yerine koyabilmek. İyi olmaya çalışmayın planlamayın gerek yok. Sadece kendinizi biraz karşınızda kim varsa, yaşlı ise yaşlı, çocuk ise çocuk, bir an onun yerine koyun her şey kendiğinden olacaktır.

  Tabi eğer gerçekten yapmak isterseniz…

  Ve mutlu başladığımız yürüyüş, oğluma aslında mutlu olmanın çok basit şeylerde gizli olduğunu ve aslında en büyük mutluluğun insanın başkalarını mutlu etmesiyle elde edilebileceğini anlatarak çok daha mutlu bir şekilde eve kadar devam etti. Gerçekten inanılmaz bir huzur (bu konu ile ilgili ama çaktırmadan yapamayacağım ama nasıl yapacağımı kestiremediğim başka bir olay daha yazacağım. Hala düşünüyor değilim onu da sonuçlandırdım, gerçi biraz zor oldu ama yapabildim.)

  Kendinize iyi bakarken başkalarını ihmal etmeyin.

  28/02/09, 00:02
 33. gülayNo Gravatar

  Yine ben.

  Okuduğum otuz küsür yorumda genelde “kesip cüzdamına koydum”, “hemen yarın başlayacağım ve buraya yazacağım” gibi yorumlar okudum. Hepinize güveniyorum (ne haddime ise belki de gaza getirmeye çalışıyorum hani amaç hiç fena değil de ondan) ve bu otuz yorumun altında en az otuz tane de
  -cağım,-ceğim ile biten değil de -tım -tim ile biten yorumları okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

  Sevgiler…

  28/02/09, 00:17
 34. Sanırım benim daha çok bu kartlardan birine denk gelmeye ihtiyacım var şu günlerde.. .) ama elimizden geleni yaparız tabii ki .)

  28/02/09, 01:04
 35. filizNo Gravatar

  Sevgili Tunç,

  Çok iyi niyetlisin, karşılıksız iyilik yapmayı teşvik etmeye çalışmanı, gittikçe bencilleşen insanların türediği günümüzde, gerçekten taktir ediyorum.

  Ancak bir kaç arkadaşımızın da belirttiği gibi, bence iyiliklerin, gerçekten ihtiyacı olan birilerine yönelmesi çok daha iyi olur. Ne yazık ki çoğumuz kendimizle o kadar meşgulüz ki, etrafımızdaki insanları gözlemlemeyi ya da empati yapabilmeyi bilmiyoruz ve düşünmüyoruz bile..

  O kadar çok anım varki bu konuda, kimsenin umursamayıp benim yardım ettiğim durumlar.. Ancak burada bu kadar insanın karşılıksız iyilik yapmayı istemesi ve senin başlattığın düşünceye katılması beni çok mutlu etti tabii. Günlük hayatta kendi koşuşturmamız arasında biraz olsun çevremizde olan bitene, gözlerimizi açabilirsek, bence herkes ihtiyacı olanı görecek ve o an ne gerekiyorsa onu yapacaktır ve kartını o kişiye verecektir..

  Benim sloganım, “iyilik yap, iyilik bul.” Şimdiye dek, her zaman karşılıksız iyilik yaptım, ama hiç beklemediğim zamanlarda, zor anlarda, bir yerlerden beni gülümseten, ışık olan, kendiliğinden bana yardımıcı olan insanlar oldu.. Bumerang misali..

  Sevgiyle kalın.

  28/02/09, 01:12
 36. Tek kelimeyle muhteşem bir fikir.
  Mutluluklar gerçekten küçük sürprizlerde gizlidir çoğu zaman. Bi kart bırakmasam da bunu yapacağıma eminim :)

  28/02/09, 02:57
 37. Yine süpermen olmuşsun bu yazınla Tunç.

  En azından karta 10 TL ataçlayıp İstiklal’de bir yere bırakabilirim…

  28/02/09, 03:27
 38. Merhaba Tunç, eskiden sadaka taşları olurmuş, ihtiyacı olanlar oradan para alırmış bir nevi bunun yeni versiyonu. Fakat bazı iyilikleri yapmakta zor oluyor.

  Misal ben Levent’te çalışıyorum, akşamları da Eminönü’ne İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne gidiyorum, Kabataş civarında insanlardan alıp Eminönü’ne kadar götürmek istiyorum. Bazen insanlar az iken sorabiliyorum ama çok kalabalık oldu mu sormaya çekiniyorum. Ama genede bunu yapabildim. Tabi burada karşıdaki insan da çekinebiliyor. Hatta bu arabaya aldıgım kişilerden birisi ile dayımın damadı ile bir zamanlar aynı işyerinde çalıştıklarını ögrendim.

  Evet anonim kıyaklar güzeldir.

  28/02/09, 10:50
 39. Konu karşılıksız yardım olunca yazıyı okurken bir yardım kuruluşunun yaptıkları geldi aklıma.
  Hani bir dernek var ya?
  Sloganı Yüzyılın İyilik Hareketi olan :)))
  Rezilliği paçalarından akmıştı yakın zamanda.
  Bence yüzyılın iyilik hareketi “Faili Meçhul Kıyak hareketidir.”

  28/02/09, 11:42
 40. hebeNo Gravatar

  bulunduğum ortamda insanlara rahatsızlık veren hayvanlara girişmek suretiyle ben de kas gücümle bu harekete katılmak istiyorum. şaka şaka

  buna benzer bir mekana kitap bırakma hareketi (seyyar kitap) yapılmıştı daha önce.
  yukarda bir arkadaşımızın da belirttiği gibi nokta atışı değil de rastgele yapıldığı için gereken ilgiyi görmedi.

  28/02/09, 12:23
 41. Tunç ”İyilik yap iyilik bul” filmini izledikten sonra böyle birşeyler yapmalı ve gerçekten yaşadığımızı tüm hücrelerimizde hissetmeliyiz diye düşünüyordum.

  Senin fikrin yine süper…
  YAPMALIYIZ KESİNLİKLE.

  28/02/09, 12:30
 42. emreNo Gravatar

  ben yapacagım gercekten güzel bir fikir..
  ya şu ingilizce için de bir oyun çıkaran var mı öğrenmesi kolay bir oyun:))
  öğrenemedim bir türlü.

  28/02/09, 16:34
 43. GülcanNo Gravatar

  Fikir cok güzel, yanlis anlamadiysam burada amac maddi yardim degil de insanlari mutlu etmek!

  Bizi neler mutlu eder, önce onu düsünmeliyiz sanirim, baskalarini da bu sekilde mutlu edebiliriz… Nacizane düsüncem bu, sevgili Gülay, “yaptim” demeyi cok isterdim ama melasef ben de daha yapamadim :((

  28/02/09, 17:19
 44. AnonimNo Gravatar

  Merhaba,

  İyilikleri, “kıyak” ları anonim olarak yaptığımız gibi, yapılan iyilikleri, kıyakları “ben yaptım” demekten hoşlanmadığım için bu yorumu da anonim olarak yapıyorum. (E-Posta adresimden sadece Tunç görebilecektir.)

  Dün gece, A4′ü çıktı olarak aldım ve aklımda ki bir kaç ufak fikiri hayata geçirdim. Birincisi, gittiğim bir mekan’da tanımadığım bir masanın hesabını ödeyip, hesap olarak kartı yollatmak oldu.

  İkincisi, bazı alışveriş merkezlerinde ve sinemalarda masaj koltukları olur. Bu masaj koltukları 1 TL’lik (değişebiliyor) bozuk paralar ile çalışıyor. Ben de, insanlar kullanabilsin diye 5 adet 1 TL’yi makinanın yanına koyup paraların altlarına kartlardan birini yerleştirdim.

  Üçüncüsü de benzer şekilde, Starbucks’a girip benden üç kişi sonra ilk gelen kişiye bedava Frappucino ve yanında kartlardan birini vermelerini istedim. Kızın suratında ki gülümsemeyi görmeliydiniz.

  Fikir için teşekkürler. Kendinize iyi bakın, iyilik yapın ve iyilik yapmanın verdiği huzuru tadın. Gerçekten.

  28/02/09, 23:57
 45. Tunç abi harikasın aklıma ilk olarak 2009 yerel seçimler de oy pusulasına oyumu kullanıp bir ataç ile kıstırıp oyumu kullanacağım….:)

  01/03/09, 00:56
 46. FMK Hareketi’nde ilk kartımı kullandım! Çok ufak bir şeydi ama yaşattığı duygu kocamandı :)

  Dün gece 10 kişilik bir gruptuk. Metro istasyonunda jeton alınan açık gişenin yanındaki kapalı gişenin önüne bir adet kartın üstüne jeton bıraktık. 20 metre kadar uzaktan da merakla izliyoruz.

  Yaklaşık 2-3 dakika kimse görmedi jetonu. Meğerse insanlar sadece aceleyle sıraya girip etraflarına pek bakmıyorlarmış :)

  Neyse sonra, sıradaki 19-20 yaşlarında bir çiftin dikkatini çekti bu. Çocuk sıradan çıkarak karta yöneldi. Bombaya bakar gibi çekinerek bakıyor :) Sonra kartı eline alıp okudu ve yüzünde harika bir gülümseme belirdi. Kız arkadaşı meraktan çatlıyor bu arada :)

  Sonra jeton ve kartı alıp kızın yanına gitti, birlikte okudular. İkisinin de şaşkınlık ve mutluluğunu görmeliydiniz. Sıra kendilerine gelince sadece tek jeton aldılar ve bizim önümüzden geçerken çocuk kartı cüzdanına yerleştiriyor ve kız arkadaşına aynen şöyle diyordu:

  “Süper bi şey bu. Şahane! Biz de bu gece mutlaka başka birisine bunu yapmalıyız…”

  Onların yaşadığı şaşkınlığı görmek ve yüzlerini gülümsetebilmek bizlere de öylesine muhteşem duygular yaşattı ki, anlatamam size.

  Çok çok ufak bir hareket, onların kısa süreliğine de olsa gündemini değiştirmiş, “iyilik” yapma konseptini hatırlatmıştı. Hem de bunun anonim olarak yapıldığında ne kadar eğlenceli olabileceğini…

  Bu deneyimi yaşayan gruptaki herkesin o an benden birer tane kart istemesi ise FMK Hareketi adına beni bir başka sevindirdi, o ayrı :)

  01/03/09, 01:15
 47. Samet KaygısızNo Gravatar

  küçük kıyaklarla büyük mutluluklar yaşanmasi… kulaga bile hos geliyor :) hele de kriz yuzunden herkesin bunaldigi bir zamanda. bide olayin bize dondugunu gormek (benim bole bi beklentim yok) mutlulugun dorugu olur gercekten.

  aklimda bikac orjinal fikir olusturdum hemen. yaptiktan sonra yaptigim kisinin tepkisini de gozleyecegim. olayin zevki burda heralde :)

  01/03/09, 03:49
 48. Özgür EryılmazNo Gravatar

  Merhaba
  FMK ilk denemesi başarılı geçti demek, bende bugün yapmak istiyorum birisine, yapar yapmazda izlenimlerimi sizlerle palaşıcam.

  01/03/09, 08:58
 49. Ah be Tunç abi,
  Bi gün daha beklesen ben de bi kıyak yapıp sana domain’i alıyodum ama benden erken davranmışsın. Neyse, sağlık olsun :). Hayırlı olsun tabi bu arada, yine şahane bi fikir. Bu haftaiçi okul kantininde deneyip yazıcam tekrar buraya :).

  01/03/09, 12:54
 50. Evet abi,
  Azcık daha sabırlı olsaydın. Ne olurdu yani? Demircan ile alıcaktık domaini.
  Neyse.
  Hayırlı olsun :)

  01/03/09, 14:35
 51. Çok güzel birşeymiş bu. Ben de kartları bastırıp yarın başlıyorum.

  01/03/09, 15:47
 52. Çok iyi düşünce, hemen çıktı alıp ne yapabilirim diye düşünmeye başlıyorum:)

  01/03/09, 17:57
 53. Abdullah ademoğlu :)No Gravatar

  merhaba tunç, fikir muhteşem, yazını az önce okudum ve hemen eyleme gectim.

  ben öğrenci yurdunda kalıyorum ve bu kartların çıktısını alıp bir kaç muhtelif yere bıraktım, bir iki tanesini de arkadaşlarımın odasına bıraktım. sabah kalktıklarındaki yüz ifadelerini çok merak ediyorum ama o kartları odalarında yataklarının ucuna bırakırken yaşadığım mutluluk heyecan bile bu eylemi yapmak için yeterli ve inanıyorumki yakın zaman da kaldığım yurtta bu hareketin daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum.

  umarım tüm şehirde yayılır ve bu kartların cüzdanda olması bile algıda seçicicilik dediğimiz duygunun yani algılarımızın her an nasıl bir iyilik yapabilirim sorusuna da yönlendirebileceğini düşünüyorum. en azından öyle olmasını umuyorum…

  02/03/09, 01:54
 54. blueslifeNo Gravatar

  ekşi sözlükten verilmiş bir link ile keşfettim burayı ve bu gün başıma gelen en güzel şey. fikir harika ve sıcacık. katılan insanların tepkisi umut verici. kendi hayatımda paylaşmayı ve vermeyi seven biriyim ama bu farklı bir durum. organize olma ve büyüme şansı var. bu daha çok iyilik demek. şu andan itibaren içindeyim. zaman zaman yaşadığım hoşlukları da buradan paylaşacağım.

  son olarak nacizane küçük bir uyarı! suistimal edilebilir jestler yapmayın. örneğin restorantta başkası için ödediğiniz hesap hiç dillendirilmeden tekar tahsil edilebilir. hem amacına ulaşmaz hem suistimal kapasitesi olan insanlar için kolay eylemdir-teşvik edicidir.

  izniniz ile bir de öneri:

  jest yaptığımızda 3 kart bırakırsak, yaşadığı güzelliğin etkisinin sıcağı ile ve hazır bırakacak kartı varken bir insanı daha hareketin içine çekebiliriz. bunu yapıp getirdiği hazzı tadan insanda kalıcı olması daha kuvvetli ihtimaldir. hem jest içinde lesttir. herkesin kart çoğaltacak ortamı olmayabilir.

  02/03/09, 04:54
 55. maybeNo Gravatar

  Kartları kestim cüzdanıma yerleştirdim… Umarım “pintiliğimle” başaçıkabilir ve bu oluşumun bir parçası olabilirim… Kartların arkasına bu başlığın linkini yazmak istiyorum ki bu oluşumun geridönüşümünü, yarattığı etkiyi daha kısa zamanda öğrenebilelim… Ancak herhangi bir suistimalin sözkonusu olmasından korkuyorum…

  Fikir züper (her zamanki gibi)…
  Bu arada Tunç Bey ile röportaj yapmak istiyorum, duyrulur…=)

  02/03/09, 10:27
 56. gerçekten çok yaratıcı bir oyun

  02/03/09, 10:44
 57. blueslifeNo Gravatar
 58. üstat bu nasıl?
  FMK Hareketine önderlik edebilecek fantastik bir video.

  02/03/09, 14:02
 59. DuruNo Gravatar

  Aklıma bi müşterimle konuştuklarım geldi. Zarara gireceği bir ürünü almak üzere olan müşterime “ödediğiniz paraya değmez bence almayın” dedim. O da almamıştı evde hesabını yapmış tekrar geldi yanıma ve herkesin para ödeyip gittiği bir seminere beni, ücretsiz davet etmişti. Bu çok hoş bi duyguydu…

  Keşke bu yapılan Faili Meçhul Kıyaklar kameraya çekilebilse. O şaşkınlık ve mutluluk ifadelerini seyredebilsek.

  02/03/09, 18:21
 60. Yaw yorumları okuması bile çok keyifli.. iki gündür aklıma geldikçe nasıl gidiyor diye yorumlara bakıyorum…

  02/03/09, 19:52
 61. SelenNo Gravatar

  Ben okuduğumda süper fikir dedim.

  Cüzdana koymak konusunda biraz kararsısızım açıkcası düşünsenize cüzdanınızı kaybediyorsunuz.Bulan eleman içinde bir kart buluyor faili meçhul kıyak (+yeni aldığınız maaşınızla beraber):)

  Ama fikir süper! Ben de bu kıyak olayına en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum.

  02/03/09, 19:54
 62. Arzu BodurNo Gravatar

  çok hoş bir oyun ben de varım :)

  03/03/09, 02:54
 63. blueslifeNo Gravatar

  mümkün ise ”kıyak” yerine ”jest” yada ”hediye” gibi naif bir tabir kullanalım. kıyak argoda haksız kazanç yada ahlak dişı yardım, sözlük anlamında atların çiftleşmesine yardımcı olmak demektir.

  03/03/09, 10:06
 64. süpersin tunc yaa =))
  ben de varım hatta cuzdanıma koydum bile.
  okuduğumda hayal ediyordum yapınca nasıl olcam acaba ayy süper bişi ya, sen çok yaşa tunç :):)

  03/03/09, 11:32
 65. bu yorum gerçekten çok hoş ve eğlenceli hemde büyük incelik taşıyan bir davranış zinciri..

  03/03/09, 12:20
 66. yasasin iyilik :-)

  03/03/09, 19:25
 67. caner özalayNo Gravatar

  süper bir oyun.
  hem kendin için hem de çevrendeki onlarca insan için…
  ben de varım ..:)

  03/03/09, 19:47
 68. Fena değil fikirlerin ancak bu kart, para gerektirmeyen türden iyiliklere iliştirilesi cinsten olsa..sa sa saaaa.. hayat bayram olsaaa..

  03/03/09, 22:36
 69. haticeNo Gravatar

  beni hiç şaşırtmadın tunç …
  çok keyifli ve güzel bir başlangıç yapmışsın, tebrikler.
  devamını getirmekte bize düşer dimi ama :)

  04/03/09, 01:35
 70. Buna başlamak gayet zevkli olacak, nişantaşı ofisimizin etrafından mı başlasak, aslında teşvikiye camii iyi bir başlangıç yeri olabilir.

  04/03/09, 14:50
 71. nurcanNo Gravatar

  çok güzel bir fikir ben her birkaç günde bir tuvalete ünlü kişilerden özlü sözlerden bir tane yazıp asarım sabah sabah eşim okuyunca gülümser. ve altına karikatür yaparım. bazen de apartman girişine çok hoş oluyor. bu fikir de güzel fakat daha farklı ve yaratıcı olabilir, ne biliyim etrafımızdaki sıkkın görünen kuyrukta bekleyen insanlar için, otobüse sıkışan insanlara, içinde güzel bir söz yazılı kart verilebilir. gibi…

  04/03/09, 15:13
 72. Süper.. Çok keyifli; içinde olmak isteyeceğim ama yönlendirmeden aklıma gelmeyecek bir oyun..

  Yönlendirme için teşekkürler Tunç..:)

  04/03/09, 22:09
 73. NilayNo Gravatar

  Güzel fikir, ancak öncelikle ihtiyacı olanları tespit edip bu jestlerde onlara öncelik versek hoş olmaz mı?

  05/03/09, 14:20
 74. Abdullah Mahmut Sami DikmenNo Gravatar

  gerçekten de çok güsel bi hareket, olay bu.
  kamil bekir’in fikrini uygulamak için yola koyuldum şu sıralarda.

  05/03/09, 20:36
 75. evet bu filmi izlemişdim. ama sen bu filmi bilmeden kendi aklınla bu fikri düşündüysen eğer ne mutlu sana. gerçekden güzel fikir. hatta bu hareketi genişletip yaymak için bir blog açsak mı? ve bu harekete üye olsak blogda.. artı bu kartı da kendi bloglarımızda yayınlasak da olur..

  mesela ben bu kartı bloğuma koyup ve resme de link verip direk senin bu yazına yönlendirmeyi istiyorum.

  06/03/09, 15:32
 76. Ülkemizin henüz böyle bir harekete hazır olmadığını dün bizzat gördüm. Başarıyla gerçekleştiren arkadaşlar muhakkak vardır ama ben hüsrana uğradım :)

  Dün FMK için araba yıkama fikrin hoşuma gitti. Yapayım dedim. Gittim yıkamaya. Kovalar vs. Herşey hazır başladım arabayı ıslatmaya. Sonra bir bağırış duydum adam koşarak aşağı indi, arkasından polisler falan gittik hep beraber karakola.

  Bizzat sitende yazıyı okuttum fakat zor kurtardım paçayı. Kafama hafifçe yediğim o yumuşacık odun parçası da cabası :))

  06/03/09, 15:39
 77. Üstteki yoruma editleme yapamadım fakat şunları da ilave edeyim. :)

  Yorumlarda okuduğum kadarıyla benden başka bu tür süprizlerle karşılaşan yok :) Yahu zaten süprizler ülkesinde yaşıyoruz ama benim ayrıcalığım oldu biraz da sizlerden.

  FMK eylemlerinde amaç zaten ortada. Ben karakoldaki polisleri ve eli sopalı saygı değer abimizi FMK konusunda bilgilendirmiş oldum. En azından oturup hep beraber sitedeki bu yazıyı okuduk. ve eyleme 1 kişi daha kazandırmış olma ihtimalim var.

  Tamam kafama denk gelen o yumuşacık odun belki bir an pes etmeyi düşündürdü bana lakin FMK destekçisi 1 kişi bile sağlayabildiysem bence yaptıklarıma değdi.

  FMK eylemcilerine bol şans diliyorum fakat tek tavsiyem arabalardan uzak durmanız :)

  Ayrıca kim çalmak için gittiği arabayı yıkayıp öyle çalar ki?

  FMK gönüllüleri olarak eylemlerimize devam edeceğiz. :)

  06/03/09, 16:15
 78. Harika bir fikir. Yayılıp giderse blogları da herkes tanımış olur…

  06/03/09, 16:25
 79. Geçmiş olsun Barış Hocam :)

  06/03/09, 17:01
 80. @Recep Hilmi

  Teşekkürer :) Farklı bir deneyim oldu :)

  Fakat karakoldan bir kaç kişiyi eylemcilerimiz arasına dahil edebilmişimdir diye düşünüyorum :)

  06/03/09, 17:08
 81. HAKANNo Gravatar

  ben bu etkinliği radyoda dinledim çok hoşuma gitti.

  bunu bulan da çok ince bi zekâ olduğuna inanıyorum. Tunç, gerçekten hayatımda duyduğu çok ama çok güzel bi etkinlik, seni tebrik ediyorum. Keşke herkes gereksiz girişimlerde bulunacağına böyle şeylerde bulunsa insanlar daha mutlu olur ve mutlu eder.

  seni çok ama çok tebrik ediyorum zekâna hayran kaldım Tunç, ilerde daha farklı ve güzel şeyler çıkaracağına inanıyorum. bundan sonra seni hep takip edeceğim.

  06/03/09, 20:54
 82. eyinesNo Gravatar

  harikasınız…

  şu ana kadar sitenizin sessiz takipçilerindendim. bu süper teklife sessiz kalamazdım.
  ben de kardeşini seç sitesinden birkaç öğrenciye bu kartları koyup kitap, oyuncak göndereceğim.

  bana yaklaşık 6 öy önce gelen bir iletiyi de sizinle paylaşmak istedim. bu da çok güzel bir fikir. ben uyguluyorum. ama devam ediyor mu bilmiyorum.
  sevgiyle kalın.

  “Book Crossing:

  Amerika’da yeni bir moda cikmis: Birtakim mechul kisiler, kamuya acik yerlere birtakim kitaplar birakiyorlarmis. Diyelim bir parka gidip bir banka oturuyorsun, bankta bir kitapla karsilasiyorsun. Mahallede yasayan bircok kadinin ortaklasa kullandigi’camasir yikama merkezine’ gidiyorsun, makinelerden birinin ustunde bir kitap. Trene biniyorsun, aa, koltugunda bir kitap bulunuyor. ‘Marketten’ alisveris ederken elini atiyorsun, birisi biskuvi paketleriyle cips paketlerinin arasina bir kitap yerlestirmis. Telefon kulubesine giriyorsun, telefonun yaninda bir kitap… Define bulmak gibi! Roman, siir, oyku, deneme, artik bahtina ne cikarsa…

  Bu moda Italya’da ve Fransa’da da yayilmakta. Kitabi birakan kisi kimligini gizli tutuyor, kitabin parasini da helal ediyor. Tek ricasi var, siz de okuduktan sonra buna benzer bir yere birakin da baskalari da yararlansinlar. Fakat bunu baslatan kisi belli: Ron Hornbaker adinda, Missouri eyaletinden bir bilgisayarci.

  Bu olaya ‘BookCrossing’ deniyormus. ‘Kitap gezdirme’ diye mi tercume edelim.. Fransa’da boyle ‘crossing’ yapan dokuz bin kisi varmis daha simdiden, ortalikta dolasan serseri kitap sayisi da on bini gecmis…

  Bu nedir biliyor musunuz arkadaslar? Bu bir cesit’okuma ve okutma kampanyasidir’. Paylasmaktir ve basli basina bir projedir.

  Türkbükü’nde de başlamış.

  Turkbuku’nde plajdayim. Bir baktim, yattigim yerde bir kitap var.. Adi,’Yildizli, yagmurlu geceler’.. ‘Ah, biri unutmus’ derken, kapagini acip icine bakmak istedim ve beni sasirtan bir yazi gordum;

  ‘Ben bu kitabi severek okudum. Ve bitirdigim yerde birakiyorum. Sizin de seveceginize eminim. Severseniz okuyun, sevmezseniz aynen buldugunuz yerde birakin. Okursaniz, numara verdikten sonra sizde oldugunuz yerde birakin lutfen.. 03 / 2005 Turkbuku..’ 03.. Ucuncu kisinin bu kitabi biraktigini belirtiyormus. Diger iki kisiden biri Istanbul’da birakmis, digeri ise Bodrum’da birakmis.. Ben aldim kitabi Istanbul’a geldim ve hala okuyorum. Bitirince ben de ’04′ve nerede okumussam yazip birakacagim.

  Megerse bu yeni adetmis.. Ozellikle Londra’da cok yayginmis. Parklarda birakiyorlarmis okuduklari kitaplari insanlar. Londra’da birakilan bir kitap Kuzey İrlanda’dan cikmis.. Bakalim benim birakacagim kitap nereden cikacak?

  Elinizdeki kitabi buldugunuz ilk noktaya birakmadan once
  http://www.bookcrossing.com
  sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Siteye girince 2.5 milyon kitabin hala dolasmakta oldugunu goreceksiniz.

  Amaclari tum dunyayi bir kutuphaneye cevirmek! Kitaba bir etiket aliniyor, sisteme kitapla ilgili bir takim giriliyor, bu etiket uzerinde ise bulana kitabin BookCrossing eylemi icersinde birakildigi, eger ulasim imkani var ise sisteme bulunma ile ilgili ve eger el degistirecekse bir sonra birakilacagi durak..vs ile ilgili bilgiler veriliyor. Bu sayede kitabinizi takip edebiliyorsunuz.

  Cafe’de, otel lobisinde, sinema’da kitap bulursaniz, sasirmayin hemen icine bakin, book crossing olabilir..”

  06/03/09, 22:27
 83. güzel düşünce, siteme konu açıldı ordan gördüm ben de.
  internette dolaşmaya başlamış, bakalım normal hayattada karşılaşacak mıyız :)

  06/03/09, 22:34
 84. BurakNo Gravatar

  Tunç süper bir akım başlatıyorsun, ben de destekliyorum =)

  her ne kadar ülke sınırları içinde yaşamasam da bakarsın birkaç sene sonra kart İngilter’deki Turkler arasında da yayılıvermiş olur ama ingilizcesini çıkartsak burada daha iyi yayılır.

  Gercekten atolyeden çıkan atolyeye yakışan çok hoş bir fikir bu!

  06/03/09, 23:27
 85. Bir kaç sene önce tatil için gittiğim bir otelde küçük çocukları ile gelmiş olan genç bir çift vardı. Hemen her akşam, çocuklarının huzursuzluk çıkartması yüzünden doğru dürüst yemeklerini yiyemiyorlardı. Kadın yemeğini yiyorken, adam çocuğu olalamaya çalışıyor, sonra yemek yeme sırası diğerine geçiyor filan.

  Bir akşam, daha yemek serisi başlamadan bu genç çiftin yanına gittim ve onlar yemeklerini yerken çocuklarıyla ilgilenebileceğimi söyledim. Günlerdir aynı otelde kaldığımız ve sima olarak beni tanıdıklarından hiç bir güven sorunu yaşamadan üstelik seve seve ufaklığı bana teslim ettiler. Biz de bir buçuk saat kadar ufaklıkla baya takıldık eğlendik, onlarda başbaşa bir yemek yediler.

  Evet böyle olunca faili meçhul olmuyor ama çarşıda pazarda, yolda otobüsde artık her nerede karşıma çıkarsa, huzursuzlanan ve annesini delirtmek üzere olana çocukların bir şekilde dikkatini dağıtmak, durup iki dakika onlarla konuşmak, onlara komiklik yapıp ağlamalarını durdurmak, bazen sadece somurtmuş oturan bir çocuğa bir göz kırpıp gülümsemek işte bunlar da benim küçük kıyaklarım.

  Kart dağıtmam gerekmiyor değil mi? :D

  06/03/09, 23:51
 86. Fikir Atölyesinden yine harika bir fikir. Bloguma da koydum. Karınca kararınca.

  07/03/09, 15:50
 87. Abi düşünce güzel de uygulamalarda sakatlık çıkarabilir. Mesela adamın faturasını yatırırsak ve dekontu yerine koyarken adam bizi görse, ulan sen kimsin ne hakla benim faturamı ödüyorsun ne demek istiyosun lan sen bana ! diye sonu hiç de olumlu bitmeyen bir maceraya götürebilir, ya da karısına kim ödemiş bu faturayı ha ! söylesene, ne demek bilmiyorum lan yoksa seninle mi ilgili… gibisinde geriye dönüşü olmayacak facialara yol açabilir.

  Yani hayatla oynamak, alışılmışın dışına çıkmak biraz riskli olabilir. Ama macera ve zevk yaşamak isteyen denesin lakin ben denemeyeceğim, hayatı olduğu gibi yaşamak daha güzel, kimsenin hayatıma burnunu sokup iyi ya da kotu etki etmesini istemem. Sonucta hayat benım, ıyı ya da kotu…

  08/03/09, 00:37
 88. Ben böyle yaratıcı fikir görmedim, duymadım. 10 kişiye ilet zımbırtılarının yerine geçsin isteyenler parmak kaldırsın lütfen…

  08/03/09, 03:51
 89. parmak!:)

  08/03/09, 15:20
 90. aslıNo Gravatar

  nerde benim printerim, harika fikir. I am in!

  08/03/09, 17:25
 91. Mutlaka gerçekleştireceğim.

  Hani bazen markete gidersiniz. Ufak bir çocuk çikolata görmüştür ama annesi kızım şimdi paramız yok sonra alırız falan diyerek çocuğun elindeki çikolatayı alıp kenara koymuştur. Sonra sen kendi kucağındaki çikolata, çerezlere bakarsın… Sonra market çıkışı o çocuğun yanına gidip almak istediği çikolatayı ona verirsin, gözlerinde ki o mutluluğu görürsün…

  Bunun kadar güzel bir şey olabilir mi bilmiyorum… Evet ben bunu yaptım, o mutluluğu tattım. Artık yanına bir de kağıt koyacağım :)

  08/03/09, 18:33
 92. Çok başarılı ve yararlı bir fikir. 16 tanesi şimdiden cüzdanımda :)

  08/03/09, 23:25
 93. Faili belli (Ece’nin Balkonu) bir kıyak seni tanımamı sağladı. Şimdi hemen kartlarımı kesip hazırlıyorum. Blogumda da seni tüm okurlarımla tanıştırıyorum.

  Ne kadar güzel olur değil mi, birisini hem de güzel bir şekilde şaşırtmak, hiç beklemediği bir anda küçücük bir hoşluk yapmak. O gün hem iyiliği yapana, hem iyilik yapılan kişiye kötü geçer mi ondan sonra? Ya bir gün benim kapımda, çantamda, avucumun içinde de bir kart olursa ? Tadından yenmez.

  Sen dahil hepimiz de pek saf ve iyi miyiz? Galiba ve ne güzel ki böyle… Sevgiler.

  09/03/09, 14:06
 94. ben de varım ben de))

  09/03/09, 14:08
 95. bayıldım ben bu fikre :)

  09/03/09, 15:49
 96. harika bir fikir tebrikler
  destekliyorum

  09/03/09, 16:57
 97. mavianne.blogspot.com/2009/03/faili-mechul-kiyak

  destekliyorum fikrini,
  ve davet ediyorum tüm ilgilenenleri.

  09/03/09, 17:10
 98. şahane bir fikir hemen aldım ve bütün arladaşlarıma da duyuruyorum…
  hay aklınızla yaşayın emi…

  09/03/09, 18:26
 99. Fikir çok güzel, şimdiye kadar bu fikri kartsız uygulayan biri olarak bundan sonra kartlı uygulamaya çalışacağımı da belirtmek isterim.. Ben uygularken bir terslikle karşılaşmadım pek.

  Bloğumda link verip elimden geldiğince yayılmasını sağlamak da istiyorum.
  Yine de insanlarla paylaşmak ve yaygınlaştırmak fikri bile yeterince güzel :)

  asortik-krep.blogspot.com

  09/03/09, 22:09
 100. Hayatımda duyduğum en muhteşem fikir..
  İnanılmaz bir şey bu.
  Harikasınız..
  Tüm kalbimle kutluyorum..

  09/03/09, 22:48
 101. Harika bir fikir..Yarın yapılacak işlerimin arasında yer aldı bile….

  10/03/09, 00:21
 102. Bugün faili meçhul kıyak yapmanın sevincini yaşıyorum.

  Sinemaya gittik bu akşam. Bende de 3 tane gnctrkcll şifresi vardı ama biz 4 kişiydik. Fazla şifreyle bir gnctrkcll kuponu daha aldım. Kesip cüzdanıma koyduğum 2 tane FMK kağıdıyla birlikte oradaki görevliye verdim. “Bunu şifresi geçerli olmayan birine verirsen sevinirim” dedim :D Ama benim verdiğimi kimse bilmesin falan dedim.

  Sonra geçtik kenara arkadaşlarla konuşuyoruz, saatin gelmesini bekliyoruz. Arada bakıyoruz tabi çaktırmadan ne olacak diye. Bir çiftin şifresi geçersiz çıktı galiba. Görevli FMK kağıdıyla birlikte gnctrkcll kuponunu verdi bu çifte. Şaşırdılar tabi :D Umarım onlar da birilerine verir.

  Hani başka kağıt dağıtan yok mu?

  10/03/09, 01:06
 103. 1 süre önce tanımadığım birine trombosit verdim.
  İşyerinden izin almam ve 2 saat makineye bağlı kalmam gerekiyordu.
  Hastayla görüşememiştim.
  Ablası ile irtibat sağlamıştık.
  Aylar sonra…
  Yılbaşı gecesi eve gidiyordum.
  Trafik çok kötüydü, Anadolu yakasına geçmeye çalışıyordum.
  Ne zaman eve ulaşacağım belli değildi…
  Telefonum çaldı!
  Aylar önce Trombosit verdiğim bayan…
  İyileşmiş, sesi çok canlı geliyordu.
  Eşimle birlikte yemeğe beklediklerini, bizi tanımasalarda çok sevdiklerini söyledi…
  :) Mutlu oldum…

  10/03/09, 16:01
 104. Merhaba, az önce ilk faili meçhul hareketimi yaptım, çok mutlu oldum.

  Okuldan yürüyerek geldim evime, çok yağmur yağıyor. Yedek şemsiyemi elime aldım ve ava çıktım. Önce yaşlı bir bey amcaya teklif ettim, korkarak reddetti. Daha sonra orta yaşta, yağmurdan sırılsıklam olmuş bir hanıma teklif ettim.. Önce çok şaşırdı ve sevinerek kabul etti.. Biraz yürüdükten sonra arkamı dönüp baktığımda onun da beni izlediğini ve el salladığını görünce çok sevindim :)

  Yaşasın FMK hareketi… Bundan sonraki ise kart ile olacak..

  Sevgilerimle Zehr@

  10/03/09, 16:20
 105. Cok guzel bir fikir :) Zeya’nin yazisinda gordum geldim..
  Moskova’da yasiyorum eminim kimse benim yapacagim kiyagi anlamayacak :)

  Kapima birakilan bir pizza olsa acikcasi yiyemem, paronoyak yetistirildik biz :)
  Aman cocugum yabancilardan bir sey alip yeme, yabancilarla konusma vs..

  10/03/09, 19:31
 106. SuNo Gravatar

  Bakın aklıma şöyle bir fikir geldi..
  Arkadaşımız Lal arkadaşlarıyla birlikte çok güzel birşey yapmış:

  Meyyem adlı yazısını okuyun..

  Böyle birşey toplaşıp yapabilirz aslında..
  İyilik hareketi..
  Çok hoş yaa…

  Hebirinizin yüreğinden öperim, sevgide kalın..
  Eyvallah..

  10/03/09, 23:08
 107. cemNo Gravatar

  gelişmeleri merakla bekliyoruz, izliyoruz…

  10/03/09, 23:16
 108. Yorumlar o kadar fazla ki daha önce yazıldıysa affola :) Bence bu proje için ayrı site açılmalı. Bu sitenin ismi de karta yazılmalı. İyilik yapılan kişi kartı alıp siteye girince olayı anlamalı. İyilik yapanların yazdığı bir bölüm olur ve kendisine yapılan iyiliği ordan okuyabilir. Belki teşekkür etme şansı olabilir site içinde. Ne bileyim :)

  10/03/09, 23:26
 109. avanakNo Gravatar

  Bir sitede açık bulduğunuz zaman kötü niyetle hareket etmek yerine, açığın ne olduğunu ve nasıl kapatılacağını anlatan bir maili site sahibine gönderebilirsiniz; tabi FMK kartını attach etmeği unutmayın…

  11/03/09, 01:53
 110. fatihNo Gravatar

  kusura bakmayın ama bana şunu hatırlattı.
  sinemalar.com/film/1190/Iyilik-Bul-Iyilik-Yap

  11/03/09, 02:12
 111. buketNo Gravatar

  fatih,
  tunç zaten yazısında değişmiş o filme :)

  11/03/09, 02:35
 112. Nasıl da ihtiyacımız varmış organize ve karşılıksız bir iyilik hareketine!
  Ben kartlarımız cüzdanıma koydum, bloğumda FMK yazımı yayınladım. Avımı bulduğum anda atlayacağım.
  Çok teşekkürler.

  11/03/09, 10:59
 113. bu iş çok zor yoncaNo Gravatar

  sizin kafanız mı güzel :) vaktiniz mi yoksa paranız mı bol? “bakalım insanların suratı ne şekle girecek?” diye iyilik mi yapılır? iyilik ancak siz iyiyseniz yapılır, yoksa egonuzu beslemek, eğlenmek için değil. ayrıca o tanımadığınız insanlar “ahlaksız” olabilir, bir iyiliği hakettiğinden nasıl bu kadar eminsiniz?
  sadece anlamak için soruyorum: yoksa bir iyilik yapmakla mı başlayacağına inanıyorsunuz her şeyin, insanlar el ele tutuşsa ve kardeş mi olsa?

  11/03/09, 11:09
 114. ersinesNo Gravatar

  fikir güzel ancak, geri dönüşümü türkiyemizde ne yazik ki imkansiz..

  11/03/09, 12:40
 115. ömerNo Gravatar

  proje 10 numara. cok begendım. ben de yapacagım bunu.
  kaybedecegım hıc bır sey yok kazanmaktan baska!

  11/03/09, 14:25
 116. Sitemizde de bahsettik, çok güzel.
  kitaphane724.com/faili-mechul-kiyak

  11/03/09, 15:17
 117. @bu iş çok zor yonca

  Neden bardağın boş tarafını görme gayreti içindesiniz bunu anlamıyorum. Yardım ettiğimiz kişinin yapılan yardımı hakketmemesi de bir ihtimal, hakketmesi de. İşte bu hareketle en azından bardağın dolu tarafını görebilmeye çalışıyor onca insan…

  11/03/09, 16:02
 118. Sahane bi fikir.

  11/03/09, 16:42
 119. Allah razı olsun kartları cüzdanıma koymak üzereyim..
  Mutlu günler.. :)

  11/03/09, 16:48
 120. Bence de şahane bir fikir.

  Kıyak yaptığın kişilere, insanı duyguları hatırlatma olabilitesi yüksek bir uygulama bence. Önemli olan bi kıyağı yaygınlaştırmak.

  11/03/09, 18:48
 121. EmreNo Gravatar

  okurken bile insanı heyecanlandıran ve mutlu eden bi fikir…
  harikulade, umarım çok çok çok fazla şekilde yayılır…=)

  11/03/09, 19:40
 122. zbiidiNo Gravatar

  iki tane yaptım bugün;
  biri şirketteki otomatın üzerine 1 milyon yapıştırmak,
  diğeri ise birinin masasına çay bırakmaktı ama olsun, yeni yeni başlıyorum.

  11/03/09, 20:09
 123. Merhabalar. Bu kıyak işini sevdim.
  Bir gün bloguma baktığımda bütün yazılarıma ortalama 10 yorum yazıldığını görsem mutluluktan dört köşe olurdum. Tabi ki bu sadece bir kıyak önerisi olarak kabul edilebilir. :)
  Bu güzel fikir için teşekkürler Tunç Kılıç.

  11/03/09, 20:35
 124. metinNo Gravatar

  dahice bi fikir. eğerki iyilik yaptığınız kişi de buna değerse çok muhteşem bi fikir. Birbirinin kuyusunu kazan insanları görmektense bu şekilde iyilik yapan insanları görmek çok daha güzel olur.

  11/03/09, 20:44
 125. Bu oyunu gördüğümde neler olduğunu anlamamıştım ama gelip incelediğimde süper bir oyun olduğunu anladım. Bu oyunda ben de varım. Blogumda da yayınlayacağım. Blogcuların böylesi mutluluk ve sevinç saçıcı olaylara el atmaları gerçekten çok hoş.

  Bizler de blogcular olarak kimsesizlerimize yardım ve ziyaret organizasyonları düzenliyoruz. bireluzat.com isimli blogumuzdan da bu konu ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Nisan ayında gerçekleşecek olan çocuk yuvası ziyaretimizde bu oyunada yer verebiliriz.

  Yüreğinize sağlık.

  11/03/09, 20:44
 126. Blogumda bu konuya yer verdim. Süper…

  11/03/09, 21:08
 127. SuNo Gravatar

  Size faili meçhul bir kıyağımı anlatacağım..
  Hayli meşekkatliydi benim için ama değdi.:)
  Okursunuz bir ara bloğumda,
  Sevgide kalın..

  11/03/09, 21:57
 128. Blogcu(cuk) oluşumla gurur duydum. Böyle bir blogcuyla ortak bir yanım var. Wonderful idea!

  11/03/09, 22:11
 129. recepNo Gravatar

  güzel bir kız görürsem birasını ödeyeceğim. kartı da hesap istendiğinde verilmek üzere garsona vereceğim. ama tek farkla.

  karta numaramı yazacağım beni arar mısın bebek ;) diye not düşeceğim.

  acaba olayın ruhuna aykırı mı yoksa değil mi bu?

  11/03/09, 22:33
 130. SuNo Gravatar

  yazdım:)

  11/03/09, 23:19
 131. İyilik istiyorumNo Gravatar

  İyiliğin faili meçhul olması güzel bişey. Ve doğru adrese ulaşması en vurucu nokta.

  Eğer sesimi duyan varsa; krizin vurduğu, eşimi işten çıkarıldığı şu günlerde 4 yaşındaki oğluşuma bunu hissettirmemek için acilen çalışmaya başlamam lazım. Eminim içinizde filmlerde her daim zengin patronu oynayan, pos bıyıklı, pamuk yürekli, Hulusi Kentmen gibi babacan patronlar vardır.

  İyilikle kalın…

  11/03/09, 23:43
 132. Murat ÖzgermiNo Gravatar

  Bir tuaf ülkelerin ____daşlarının yaratıcılığı da bir başka oluyor canım…

  Bunlar vatan, yan ve arka gibi her an her yöne çekilebliecek veya yurt gibi daha objektif daşları olabilirler. Oysa gerçekte tek geçerli vatan var, o da dünya. Sıkıyosa çıkarın kafanızı atmosferden dışarı ama kim bilir kimlerin çizdiği çizgilerin ötesine zathmetli vizelerle dahi olsa geçilebiliyor ve hatta oralarda da yan veya arka-daşlar edinilebiliniyor.

  Tunç’un bu fikri gayet evrensel diyebiliriz, zira daha halen bir yeşil kafalıyla karşılaşmadık. En güzel şeylerin en basit ve sade olduğunu bu güzel düşüncenle, fikrinle ve en önemlisi hayata geçirmenle…

  Keşke bu fikrin dağıldığı yerleri ölçeklenebilse. Zaten hakiki kültürümüzde buna benzeyen o kadar çok şey varmış ki. Kömürlerle hepsi kararmış. Tabi ki isteyenin bir yüzü kara. Bakalım bu nerelere kadar gidecek, ne de olsa bedava.

  ÖNERİ:

  1. Sağdaki kart çizimi tıklanınca PDF, DOC ve kart çizimlerini içeren bilumum dosyalar bir ZIP dosyası olarak inebilir.
  2. ZIP uygulamasından sonra kartın daha küzüğü feed olarak yapılıp diğer sitelere koyulabilir hale getirilebilir. Mesela bu aktif linki siteme koymak isterim.

  Bu önerileri benden önce yazan varsa kredi ona aittir.

  12/03/09, 00:10
 133. Merdooğlu...No Gravatar

  Aykut güzel bir link vermişsin öncelikle sana kocaman teşekkürler…
  Millet aaaa salağa bak dese de, mutlu etmek mutlu olmaktan daha güzel…

  12/03/09, 01:20
 134. sahraNo Gravatar

  süper bişey. şu an kartları yazdırdım ve cüzdanıma koymak üzere hazırlıyorum. umarım bir gün bu oyunun içinde olan birine denk gelirim. insanları mutlu etmek düşüncesi bile kendimizi mutlu etmeye yetiyor.

  çok keyifli tunç mutlu ettin beni :) bir kart iliştirirsin artık :)

  12/03/09, 13:42
 135. İSMAİLNo Gravatar

  yaa Tunç gerçekten harika şeyler yapıyosun kardesim. helal sana yani. kafa dağıttım harbiden. bu can sıkıntıma çok iyi geldi be. ben de bu FMK ya katıldığımı iletmek isterim. hatta şimdi bi çıktı ile hallederim. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…:)

  12/03/09, 16:19
 136. Süper ötesi bir fikir. Çok yerde gördüm ama okumadım.
  Keşke daha önce okusaydım diyorum şimdi kendime.

  12/03/09, 17:34
 137. gerçekten çok güzel bir fikir webrazziden okuyarak geldim bu siteye, en kısa zamanda eylemlere başlıcam :)

  12/03/09, 21:43
 138. kapı komşusunun birbirine selam vermediği bu devride harika bir iş başlatmışsın Tunç.

  En kısa zamanda yapıcam bu iyiliği..

  İyilik yap denize at :))

  13/03/09, 04:04
 139. Filiz BeneraNo Gravatar

  Sevgili Tunç,
  Daha öncede yazmıştım ama olsun bir kez daha yazmak istiyorum.
  Seni tanımaya çalışırken hani nasıl bir insan böyle bir girişime önderlik eder
  nasıl yetişmiştir nerden geçmiştir de bunu akıl etmiştir diye düşündüm. Kabataş Erkek Lisesini
  görünce e tamam dedim zaten. Kadın olduğum için tabi ki o okuldan mezun değilim.
  Ama o okulun çok içinde çok yakınında olan dernek üyeleriyle tanışan biriyim.
  Çok iyi bilirim o okul mezunlarının kurduğu dernekte nice ihtiyacı olan çocukların
  okutulduğunu, nice faili meçhul kıyakçıların olduğunu, Hiç ummadığınız kişilerin
  çaktırmadan geleceğe yatırım için çocuk yetiştirdiğini..
  Çok ama çok iyi bilirim..
  En mutlu günümü mezunlar evinizde kutlamıştım..
  İnsanın geçtiği yollar, tercih ettiği kişiler, ailesi, aldığı eğitim onun geleceğini belli eder.
  Hayal ettiğin sürece geleceğe şekil vereceksin bundan eminim.
  Çünkü ilk etapta baktığında bir çok kişiye hayal gibi görünen bu girişim
  hayal olmaktan çıkmış işte.
  Kurduğun hayallerle senin ellerin birçok kişiye ulaşacak bunu hissediyorum..
  HARİKASIN HARİKASIN HARİKA…….
  Sevgiyle kalın, dost kalın….

  13/03/09, 13:23
 140. Ben daha önce okuduğum bir kitabın kapağına bu kartı ataçlayıp Orhan Veli Şiir Evi?nde yan masaya bıraktım. Biraz sonra gelen üç arkadaş kitabın üstündeki kartı gördüklerinde çok güldüler ama inanamadılar. Görevliye sordular, bu nedir diye. Onun da haberi yoktu, kartı görünce o da kocaman gülümsedi.. Tek kart ile bir kerede 4 kişilik bir gülümseme zinciri oluşturdum. Tabii ki benim gülümsemem de apayrıydı. =)

  Bir kıyak da okulun yemekhanesi?nde yaptım. Görevliyi zor ikna etsem de öğrencilerin içeri alınma saatinden biraz daha önce girdim. Tam kapılar açılmadan önce giriş turnikesinde kendi kartımı okuttum ve kart okutulan yerin üstüne FMK kartını bıraktım. Ben de hemen yan tarafa çekilip kola dolabından kendime kola alıyormuş gibi yaparak turnikeye gelecek ilk kişiyi bekledim. Yine kartı gören insan büyük bir neşeyle hemen arkadaşlarına döndü ve gülüştüler. Sonra ben de içeriye girdim. Ben girdiğimde arkadaşlar masaya oturmuş, yemeğe başlamışlardı ama kıyağı yaptığım arkadaşın elinde hala bu kart vardı ve bunun muhabbeti dönüyordu.. =)

  13/03/09, 13:56
 141. SüleymanNo Gravatar

  Kıralsın tunç. Tuttum bu fikri.

  Sade ve güzel…

  13/03/09, 14:44
 142. EkinNo Gravatar

  şahane bir fikir! çıktıyı aldım, kartları kestim cüzdanıma koydum. hemen ilk FMK mı yapıyorum :)

  yukarıdaki bunca insanı görmüş olmak bile büyük başarı!
  tebrikler
  sevgiler
  Ekin

  13/03/09, 15:30
 143. Bloguma yazdım. Bu sayfaya ve kartın print edilebilecek haline link verdim. Twitter’ıma link verdim. Facebook’um da link’i paylaştım. Ayrıca tabiki print ettim. Çok hosuma gitti bu fikir. Zaten herkese gulumsemeyi ve iyilik yapmayı severim. Ve keske daha cok insan yapsa derim. İyilik bul iyilik yap filminden bende cok etkilenmiştim. daha dogrusu filmdeki fikirden. Ama bunu nası baska insanlara da bulastırırım emin olamıyordum. Harika bir fikir bu. Aklına saglık. Kartları dagıtmaya basladıgımda yine gelir bişeyler yazarım. :)

  13/03/09, 17:10
 144. tuubaNo Gravatar

  Artık ben de varım :)
  Kartlarım da var…
  Ve takip edenlerim de…

  Bu bir bencillik, kendimi mutlu etmek adına başkalarını bahane gösteriyorum (:

  Bu bir bulaşıcı bi’şey, herkeslere bulasın dileğiyle :):)

  13/03/09, 18:13
 145. Ben ve kız arkadaşımda katılıyoruz bu olaya imkanlar dahilinde :) çok süper eğlence olacak

  13/03/09, 18:19
 146. BüşraNo Gravatar

  Çok ilginç ve bir o kadar da güzel bir fikir.
  Teşekkürler.

  13/03/09, 19:44
 147. recepNo Gravatar

  milletin nasıl gaza gelip komik durumlara düşebileceğini gösteren devasa bir sosyal deney olmuş bu. yazarının bunu düşünmüş bir zekada olduğunu sanıyorum. burdaki yorumlardan feci karakter tahlilleri, psikolojik analizler falan çıkar. master tezi yazabilirim yani sırf burdaki bir kaç yorumdan.

  son günlerde okuduğum en neşeli sayfa olduğu. print edip cüzdanıma koydum :)

  13/03/09, 20:32
 148. ugur özgüllüNo Gravatar

  merhaba,
  Gecen ilgimi ceken link le birlikte FMK ile tanıstım ve hemen ben de bişeyler yapmaya karar verdım

  Hemen kartlardan yaklasık 30 tane cıkartıp ne yapabılırım dıye dusunmeye basladım. ve sabah bindigim beledıye otobusunun ılk duragında genellıkle hep ben olduğum için otobüse ilk once ben biniyorum. bınmeden once cıkardıgım kart adetı kadar gezete alıp otobusun herbır koltuguna gazeteleri uzerlerıne de kartı koyacak şekilde yerleştirdım ve en arkada guzel bır yer sectıkten sonra otobusun haraket etmesını bekledım. tesadufun bu kadarı otobus haraket ettıgınde ıcınde benim dışımda bır muavvın ve sofor dısında kımse yoktu.

  otobuse bınıp tam oturacakken gazeteyı gorenlerın suratını gormelıydınız, cok eglencelıydı en eglencelısı de bırkac ksı dısında gazetenın ustundekı kartları cuzdanlarına koymalarıydı.

  yaşlı teyzenın bir tanesi “secim yaklasıyor tabı nasıl oy toplayacaklarını sasırdı bunlar” demesı uzerıne butun otobus yarıldı :)

  bı dahakıne vıdeo olarak paylasımı gerceklestırecegim.

  tesekkurler tunç bizi bu etkınlıkle tanıstırdıgın için.

  14/03/09, 02:11
 149. tuuba / Askıda KıyakNo Gravatar

  Eski zamanlarda bir köyün kahvehanesinde, insanlar içtikleri kahvenin bir fazlası kadar ücret öderlermiş…

  O bir fazla ödenen ücret de, oraya uğrayan misafirler ya da parası olmayanlar için ödenirmiş…

  Buna da “askıda kahve” denmiş (:

  Şİmdi de yaptığımız yoksa “askıda kıyak” mı? :) :)

  14/03/09, 02:22
 150. EmreNo Gravatar

  ilkokul arkadasım vasıtasıyla buldum. burayı çok ilginç geldi bana, çok eğlenceli bir oyuna benziyor.

  şu an yurt dışındayım ama yine de ben de varım bu oyunda. sadece kartta bi değişiklik yapıp yanına kırmızı harflerle “tr” ya da “tc” yazmak istiyorum. çok yaratıcı değilim ama fikirlerinizle başlayıp daha sonradan kendimi geliştirmeyi planlıyorum.

  hala insanların duygularıyla oynamadan karşılıksız bir şeyler düşünen insanların olduğunu bilmek beni çok sevindirdi. oyun kurucu ve bütün oyunculara çok teşekkür ederim…

  14/03/09, 02:53
 151. canNo Gravatar

  süper bir fikir destekliyorum…

  14/03/09, 12:22
 152. Gözlerim doldu ve parladı ama hangisi önce oldu farkında değilim.

  Zaten yardımsever biriyim ben. Otobüslerde neredeyse hiç oturarak gitmem. Teyzeleri, amcaları karşıdan karşıya geçiririm; yolumu değiştirip gidecekleri yere kadar eşlik ederim onlara. Alış veriş poşetlerini taşırım insanların. Çöplerini dökerim. Daha dün küçük bir kız çocuğunun annesinin şaşkın bakışlarına maruz kalarak çözülmüş ayakkabı bağcığını bağladım düşmesin diye ama bütün bunların böyle bir misyon çerçevesi içinde yapılacak olması gülümsetti beni.

  Bugünlerde mecburen hep evdeyim. Dışarı çıktığım ilk an hayatıma dahil edeceğim ilk eylem hareketi olarak bu işi kendime büyük bir heyecanla görev ediniyorum. İnsan olmamızın bir anlamı olmalı. İnsanların kendine bile yabancılaştığı zamanlar yaşarken bu hareket bana da çok iyi gelecek eminim.

  Sevgiler..

  14/03/09, 13:15
 153. gerçekten mükemmel bir fikir,
  hissettireceklerine gelirsek, eğer tek kelime ile tarifsiz bir his olur…

  FMK hareketi dalga dalga yayılacağa benziyor.
  Tebrikler…

  14/03/09, 19:33
 154. abdullahNo Gravatar

  evet çok beğendim fikrinizi,
  ben de bu oyuna katılacağım…

  14/03/09, 20:25
 155. garip72No Gravatar

  Bunu yapabilmenin insanlari sevmekten gectigini düsünürsek aslinda öze dönmüs olacagiz. Bu adimi atmak medeni bir cesaret gerektirdigi kadar bir nebze de olsa bizi bu dünyadan soyutlayarak tekrar umutlarimizla barismamizi saglayacagi kanaatindeyim…

  Bu kapsamda böyle güzel bir fikri düsünüpte ona can veren ve buna destek olan herkese candan tesekkürler.

  Gün gelecek birler bin, binler milyonlar olacak ve iste ozaman yasiyoruz diyebilecegiz…

  15/03/09, 00:18
 156. Bu guzel olusum icin tebrikler.
  Ben de nacizane elimden geleni yapmaya calisacagim.
  Kendi blogumdan tanitim ile harekete basladim :)

  15/03/09, 00:31
 157. AhmetNo Gravatar

  Mükemmelsin, ilk kez duyuyorum böyle bir fikri ve inanılmaz hoşuma gitti, çok kutlu adamsın tebrik ederim. Hemen uygulayacağım

  15/03/09, 11:15
 158. perinNo Gravatar

  ben de deneyeceğim bunu, gerçekten şahane bir düşünce, çok hoşuma gitti.

  15/03/09, 23:47
 159. ERKAN..No Gravatar

  çok kıyak hareketler bunlar..:)
  üniversitelerin kuluplerinde bunu rahat organize edebilirz aslında? yayılım açısından güzel olur.

  16/03/09, 01:08
 160. SerhatNo Gravatar

  bu sayfaya nasıl geldim nerden tıkladım bağlantıya hiç bilmiyorum. tamamen konuya kaptırdım kendimi. “bedava kucak” hareketinden sonra gördüğüm en büyük hareket.

  Kesinlikle bu kartların arkasına http://www.fmkhareketi.com ya da .net yazılmalı diye düşünüyorum. Şahsen ben o şekilde dağıtıcam kartlarımı. En kısa zamanda yapacağım bir fmk hareketini burada sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağımı da bilmenizi isterim.

  Muhteşem bir fikir.. Zihninize sağlık :)

  16/03/09, 01:30
 161. Harika bir oyun :) Kartlarımı hazırladım ve avımı bekliyorum :) Kitabın arasına bu kartı koyup, bir bankta unutacağım.

  Sevgilerimle..

  16/03/09, 14:03
 162. ayyy super birsey bu fikir babasini tebrik ediyor ve hemen iyiliklerime basliyorum.

  17/03/09, 10:30
 163. çok güzel bir proje :))… yorumarın hepsini okuyamadım… kim ne yaptı gibilerinden yani :)
  ama bende deniyeceğim kesinlikle.. ilk işimde bu kartı 250 gr/m² kağıtlara basmak olacak … daha havalı duracağından eminim…. ofisdekiler malüm 80 gr lık …..

  17/03/09, 11:35
 164. Süper bir fikir bu.
  İnsanları mutlu etmeyi seven birisi olarak bayıldım bu projeye.
  Uygulanmalı kesinlikle.
  Tebrik ediyorum…

  18/03/09, 10:32
 165. :p isimde açık yorum:))))))

  18/03/09, 19:29
 166. çok güzel bir fikirmiş.
  ben de katılıyorum.

  19/03/09, 19:06
 167. heyhanNo Gravatar

  harika bir fikir..!!
  eger başarabilirsek bir gün bize dönecektir..
  tunç tşk.

  19/03/09, 19:52
 168. gün: 20 mart 2009
  saat: 08:49,

  faili meçhul kıyak, n one oh one, ranyo 101 de, ntv radyoda,

  ahanda tunç kılıç’ta canlı yayında.

  20/03/09, 09:03
 169. Halihazırda kendimi daha çok sevmek için yaptığım şeylerin bir harekete dönüşmesi çok güzel, tabii ki kartları hemen basıyorum. Kendi blogumda da link vericem buna. Harikasın abi.

  20/03/09, 09:59
 170. seda aydoğanNo Gravatar

  süper bişey bu…

  20/03/09, 10:59
 171. mehmet bekdaşNo Gravatar

  tunç abi çok güzel bi oyun bu, ben de varım…

  20/03/09, 11:02
 172. NazliNo Gravatar

  ya bi yerde rastladim. mükemmel bi fikir olmus :) ben de yapicam!

  21/03/09, 09:15
 173. ben bu hareketi pek beğenemedim açıkçası. reklamın iyisi kötüsü olmaz denir ama böyle durumlarda oluyormuş onu anladım.
  insanların yüz ifadelerini falan görmeye çalışmak, yaptığımız şeylerin küçük ama sevimli olduğunu düşünmek üzüyor açıkçası. Hele ki yanına bir kart iliştirmek, “Hadi sen de iyilik yap” dayatması. Üzücü ve zaten böyle bir organizasyon felsefesi anlaşılmadan “aa bende yapıcam” olarak anlaşılması muhtemel ki öyle gözüküyor yorumlardan.
  Umarım kırılan olmamıştır yorumuma ama ülkemizdeki insanların yaşadıkları zorluklar ve ekonomik problemler pek de o kadar “ehi ehi” lik bir durum değil bana göre.
  Saygılarımla…

  21/03/09, 10:44
 174. Çok güzel bir his.
  8 adet kart var cebimde ve ben bir an önce başlamak için sağa sola bakıyorum.
  Evet güzel bir his.
  Teşekkürler.

  21/03/09, 13:27
 175. FMK bugün Habertürk gazetesinin Cumartesi ekine çıktı. FMK ile ilgili gazetenin ilk sayfasında kısa bir bilgilendirme ve 5.sayfaya yönlendirme, 5.sayfada ise yarım sayfalık büyük bir yer ayrılmış.

  21/03/09, 13:40
 176. Tunç abi çook güzel bir fikir harekatı olmuş. HaberTürkte okuduğum gibi kendimi Fikiratolyesi nde buldum. Biraz geç kalmışım ama olsun şuan indirdiğim FMK kartvizitlerini yazıcıdan alıyorum..

  21/03/09, 15:01
 177. didem sarıoğluNo Gravatar

  bayıldım . . .
  ben bu harekete varım :))
  bir insanın gözlerindeki mutluluğu görmenin nasıl birşey olduğunu çok iyi biliyorummm.
  Tunç bey harikasınız :))

  21/03/09, 15:39
 178. Bülbül-i ŞeydâNo Gravatar

  Bireysel olarak uygulamaya çalıştığım, güzel dinimizin “karz-ı hasen” ilkesi.
  Toplumun her bireyinin ayda sadece bir kez böyle bir şey yapması, toplumu ne kadar “yaşanılır” yapar düşünsenize?

  Bu şekilde toplumsal bir boyuta taşındığını / taşınmaya çalışıldığını görmekten muhteşem keyif aldım.
  Şimdilerde bunu yaşadığım yer olan Hollanda’da da, FMK hareketi etkinliği altında yapmaya çalışıyorum.

  Teşekkürler çocuklar…

  21/03/09, 15:53
 179. Çok güzel bir fikir ben de varımmm…

  21/03/09, 16:10
 180. Aslında Harika Birsey.
  Bunun konu olarak benzeri fakat icerigi baska fransada bir cafe de gecen bir olay hatırlıyorum askıya bir kahve gibi birseydi.
  sanırım ilham kaynagı olabilirmi.?

  21/03/09, 16:12
 181. meçhulNo Gravatar

  Dalga dalga çoğalmak dileğiyle artık ben de bu harekette küçük bir damlayım.
  Herkese iyi eğlenceler:))

  21/03/09, 16:15
 182. m.çağatay talatNo Gravatar

  Şu kirli, paslı, yırtılmış, buruşturulup atılmış dünyada ve ona bu eziyeti yapan insanların arasında bir nebze olsun insanların yüzünü gülümsetebilen, insanların egolarından biraz olsun sıyrılmasını sağlayabilen herkese teşekkürler, ne diyebilirim ki sadece sen insansın insansın insansın… ben de varım.

  21/03/09, 16:26
 183. Çok güzel bir uygulama, öncelikle emeği geçenlerin alınlarından teker teker öpmek gerekli. bu tür şeyleri sürekli yapmamız gerektiğini düşünüyorum.
  geçenlerde ben de bu tür bir işin içine girdim. anlatayım:

  bir arkadaşımız için bir ara bu tür bir iyilikte bulunmuştuk, bir arkadaşım sevgilisiyle olan bir resmini (cam) kristal görünümlü şekillerin üzerine bastırtmak istiyordu. ama masraflı olacağını düşünüyordu sağolsun ekipten biri onların resmini ele geçirip bizlere yolladı. bizler de yakın dostumuzun sevgilisine onun istediği şekilde kristal şekli verip adresine yolladık.

  Ertesi gün arkadaşım beni aradı bir mucize olduğunu söyledi. sevgilisi hediyeyi görünce çok sevinmiş. onu aramış çok şaşırmasına rağmen belli etmemiş durumu, şimdi aralarındaki bağ daha da kuvvetlendi. Ama dostumuz bu iyiliği tam olarak hangimizin yaptığını asla öğrenemeyecek:)

  kendisini de başkasına bu tür bir iyilik yapmak için kart alırken gördüm en son :)

  21/03/09, 17:03
 184. FMK Hareketi gittikçe büyüyor, başarılar Tunç.

  21/03/09, 17:09
 185. Tebrik ederim, cok iyi bir fikir.

  Bu kart ile verilenin; başkasına ait ve unutulmus olmadiginin bilinmesi alan kiside vicdan azabı yaratmayacak ve daha mutlu edecektir.
  Biri onu düsünmüstür.

  Hemen Word Dosyasindan print aldim.
  Tesekkürler

  21/03/09, 17:28
 186. uğur varNo Gravatar

  inanın okurken tüylerim diken diken oldu ve dedim işte beklenen hareket..
  tabi ki biraz geç haberim oldu ama hemen arkadaşlarıma maille haber verdim…
  ne yazık ki bunu da suistimal etmeye çalışanlar olacak ama ne olur yılmayın… arada bir kaç fire vermek önemli değil…
  çünkü bu deniz feneri değil…
  İNSAN FENERİ…
  ışık sizin elinizde korkunuz olmasın.

  21/03/09, 17:29
 187. Sevgili Tunç bey bu güzel ve şirin kıyağınız için sizi tebrik ederim..
  Bloğumdada bu konuya değindim…
  sevgiler.

  21/03/09, 17:40
 188. Hareket gayet güzel bir düşünce. Heleki şu dönemde.
  Bizler okullarda tiyatro oynayan bir ufak ekibiz.
  Bazen çocukların tiyatroya gelmediği zamanlarda neden gelmediklerini sorduğumda üzülerek para getirmeyi unuttuklarını söylemesi beni hep üzerdi ve ben de arkadaşla konuşur onları oyuna alırdım.
  Ve otobüslerde çocukları mutlu etmek için sosis balonlar taşırım yanımda…

  Bundan sonra daha ilginçlerini yapıp karşılıksız insanları mutlu etmek istiyorum…

  21/03/09, 18:05
 189. Merhaba.
  O kadar çok yorum var ki 10. günde…
  Öncelikle sizi tebrik ederim.

  Yaptığınız şey çok duyarlı ve yararlı bir hareket.
  Adrese teslim olayı ise tamamen bize kalmış.

  FMK Hareketi Türk milletinin aslına dönüş hareketidir.

  Türklük ve Müslümanlık bunu gerektirir ve böyle de olmuştur uzun zaman.
  Tarihimizi başkalarından dinlediğimiz için bazen iğrendirilmişiz saptırılan kendi tarihimizden bazen de unutturulmuş bize.

  Ama Allah’ın izniyle bu hareket çok yararlı olacak.

  Tekrar tebrik ederim.

  21/03/09, 18:16
 190. ibRamNo Gravatar

  güzel bir düşünce ve güzel fikirler…
  Bu iyilik oyununun yaygınlaşmasını çok isterim. umarım birilerinin bundan haberi olur ve kötülük yapmaktansa böyle güzel ve eğlenceli bir işe yelkenirler. TUNÇ Bey’e saygı ve sevgilerimle…
  esen kalın.

  21/03/09, 18:22
 191. Ülker kutuları var..
  metro, tramvay duraklarında filan
  İçinde çubuk krakerler var..
  şu nostaljik olanlar..
  eskiden, çocukluğumuzdan kalanlar
  bir çubuk kraker 25 kuruş..
  bir çubuk kraker bana
  bir çubuk kraker kutuya,
  yani benden sonra gelecek kişiye…


  fali meçhul kıyak olduğunu bilmesi gerekmiyor
  tebessüm etsin yeterli :)
  ama adı faili meçhul de olabilir
  face’de büyümüş çocuklar kulubü var
  tavsiye ederim…

  21/03/09, 18:50
 192. Tunç abi gerçekten çok güzel bir olay meydana getirmişsin.
  Okurken çıkıcak sonuçları düşünerek çok güldüm ve hoşuma gitti.
  ben de bu oluşuma var gücümle destek vermeye karar verdim, blodumda yayınlıcam ve senin bloguna yönlendiricem, insallah bir katkım olur basarılarının devamını dilerim.

  21/03/09, 19:25
 193. remoNo Gravatar

  yalan dünyanın puslu hayatında en güzel, en gerçekçi zevk,
  bunu bana tattırdığın için teşekkürler tunç :)))

  21/03/09, 19:31
 194. mehmet oralNo Gravatar

  yarından tezi yok yapmaya başlamalıyım pastanede poğaça ya da vapurda film dağıtmak ilk aklıma gelenler :)

  süper bir kampanya olmuş, aklına eline sağlık tunç,

  21/03/09, 19:39
 195. umutNo Gravatar

  helal olsun be. kafası guzellıge calısan bırılerını gormek buyuk mutluluk.

  21/03/09, 20:46
 196. xyzNo Gravatar

  karar veremedim sen mi daha zekisin yaratıcısın yoksa ben mi…
  sanırım benimle evlenmelisin, e hep daha iyisi vardır fikrin :>

  21/03/09, 21:51
 197. ezgi sungurNo Gravatar

  bugün gazetede okudum ve tam anlamıyla bayıldım. önce kağıdı yahut belirtici herhangi bir ibareyi anlamsız buldum ancak daha sonra bununla beraber bir kıyak zinciri oluşturulabileceğine kanaat getirdim zira diğer türlü, kişilerin olaya küçük bir tesadüf veya şanslı bir gün diye bakabilme ihtimali var, fakat bu şekilde en azından rızası olan herkes çemberin içinde olmaya devam edecektir.. yine de en iyisi bu çok güzel harekete sükunet içinde olabildiğince müdahil olmak ve yapınları çok dillendirmemek..

  güzel bir düşünce, saygıyla selamlıyorum.

  21/03/09, 22:06
 198. katranNo Gravatar

  aklıma ilk gelen bir mağazada soyunma kabininin içine bir kıyafet koymak, kıyafetin üzerine değeri kadar para ve tabi ki fmk kartımızı :)) güzel olucak bu.

  21/03/09, 22:43
 199. ne güzel bir proje bu böyle.
  en kısa zamanda oynamaya başlayacağım, keşke herkes böyle kıyaklar yapsa (:

  22/03/09, 00:26
 200. bugün gazetede karşılaştım F.M.K yazısına, önce şöyle bir okuyayım bakalım neymiş dedim, okudukça içimde bir sevgi kıpırtısı gözlerimde bir gülümseme belirdi ve bu yazı ile kalmayıp sitenizi bulmak için hemen pc min başına geçtim ve işte burdayım.

  öncelikle tebrik ediyorum sizi ne kadar güzel bir düşünce ve muhakkak bu uygulamayı ben de yapmalıyım diyorum:) bir insanı bir canlıyı mutlu etmek kadar güzel ne olablir ki şu fani dünyada. tekrar teşekkürler.

  yazılarınızın takipcisyim bundan sonra yeni fikirler ve yeni yazılarınız için başarılar dilerim.

  22/03/09, 13:49
 201. ayLa ;)No Gravatar

  harika yaa… çok eğlenceli bişey..
  tşkr ederiz…. ;)

  22/03/09, 13:56
 202. cansuNo Gravatar

  Harika.
  süper :)

  22/03/09, 17:41
 203. ÖZLEMNo Gravatar

  Sayın Tunç Kılınç Beyefendi.. öncelikle böyle güzel ve özel bir düşünceyi uygulayıp, başlattığınız için tebrik ederim.. mutlu olmak ve mutlu etmek adına böyle değerli bir paylaşımı Ankara’da yaşayan biri olarak yürekten destekliyorum ve burada da bu harekatı yaygınlaştırmak, en azından varlığınızdan haberdar etmek için uğraşacağım:)

  dün gece Haber Türk Gazetesinin ilavesindeki röportajı okudum ve öyle duygulandım ki.. hayatın hepimize getirdiği zorluklar, stresler, hastalıklar karşısında çoğu zaman kaybettiğimiz bu manevi duyguları göstermemize bir vesile olacak bir yardımlaşma olarak addettiğim bu harekatın daha büyük kitlelere ulaşmasını dilerim..

  saygılarımla…

  22/03/09, 18:16
 204. ÖZLEMNo Gravatar

  hiçbir iyiliğin karşılıksız yapılamadığı bu dönemde bu iyilik yapma olanağı müthiş:)))

  22/03/09, 18:18
 205. potansiyel kıyakçıNo Gravatar

  hemen bastırdım kartlardan, birkaç plan kafamda oluştu bile. çok heyecanlıyım:) süper bir fikir bu yaa….

  22/03/09, 19:46
 206. fikir super tebrikler
  ozy bunu oku pls;)

  22/03/09, 23:32
 207. mehmet oralNo Gravatar

  yarın vapurda başlıyorum kartlarım ve filmlerimle :)
  biliyorum yardımın reklamı olmaz ama bu da reklam sayılmaz bence, ne de olsa beni tanıyanınız yok :)
  herkese teşekkürler bu güzel oluşum için xD

  22/03/09, 23:40
 208. igdaş faturam bu ay 512 ytl geldi. ödemek isteyen varsa buyursun adresi vereyim ben..

  23/03/09, 01:24
 209. MelisaNo Gravatar

  Facebookta grup yap!

  23/03/09, 01:41
 210. ZelihaNo Gravatar

  Bu fikri düşünen ve geliştiren herkese çok teşekkür ediyorum gazetede okudum ve duşunuyorum ki bu gün dünyada ve ülkemizde böyle şeylere gerçekten ihtiyac var hepinize tekrar teşekkürler:)

  23/03/09, 07:36
 211. Merhaba,

  Gerçekten harika bir fikir. Fikrinize, düşüncenize sağlık Tunç Bey. Bu sosyal sorumluluk fikrini elimizden geldiğimizce uygulamamız ve duyurmamız gerekiyor.

  Ayrıca yorumlarda da belirtildiği gibi fikir ile ilgili bir site açıp sanal ve gerçek medyada mümkün olduğu kadar fazla duyulması lazım. Olay bir sosyal sorumluluk projesine dönüşürse gerçekten toplumumuzun yozlaşan değerlerine, insanlığımıza bir nebze sahip çıkmış oluruz.

  Fikriniz için tebrikler ve teşekkürler.

  Sevgi ve Saygılarımla.

  23/03/09, 09:01
 212. huzuriNo Gravatar

  FİKRİNİZE SAĞLIK!

  FMK henüz uygulamasam da beni umutlandıran ve heyecanlandıran bir hareket oldu.

  23/03/09, 10:06
 213. arzuhadNo Gravatar

  harika fikirrr… ben de varım artık..=)))

  23/03/09, 10:08
 214. Takdire şayan bir düşünce :)
  En kısa zamanda uygulamaya başlayacağım :)

  23/03/09, 14:46
 215. Levent ÇelikNo Gravatar

  Fikir çok hoşuma gitti, çıktı mı aldım.. İlk denemeyi bu akşam yapcam, kafamda birisine kahve ısmarlayıp, yok olmak gibi basit bi fikir oluştu…

  Oyuna alıştıkça daha komplekslerini düşünürüz, hadi bakalım the earth is a playground… :)

  23/03/09, 15:21
 216. kerim atlıNo Gravatar

  Dini açıdan bakarsak adeta bir sevap hareketi aslında,
  çok güzel bir şey ya tunç bey siz ne kadar güzel insansınız :D
  düşünerek bile mutlu olabiliyor.

  23/03/09, 19:07
 217. Gayet harikulade bir fikir:))

  Blogumda konu ile ilgili karaladığım yazı. Teşekkürler:))

  24/03/09, 00:29
 218. muhteşem bi fikir ve böyle bişey yapmaktan büyük zevk alırım.fikir babamızın ellerinden öperim.yalnız karta sitenin linkini de koyarsak başkalarının mantığı anlaması daha da kolaylaşır diye düşünüyorum

  24/03/09, 02:01
 219. Faili MeçhulNo Gravatar

  Tunç selam,
  Bugün bende ilk faili meçhul kıyağımı yaptım. Dağınık olan bir arkadaşımın masasını toplayıp bu kartı bıraktım. Bakalım ilk tepki nasıl olacak.

  24/03/09, 12:27
 220. Ultra OsmanNo Gravatar

  Tüm mal insanlara ve Amelie’lere ölüm… Karşılıksız iyilik, pornosuz masturbasyondur!

  24/03/09, 14:10
 221. personelciNo Gravatar

  çok süper bişey bu, beyazıt öztürkün programında dün akşam öğrendim. orada dağıtılan kartlardan birini de ben aldım ve bugün çalıştığım şirkete bankacıların geleceğini öğrendim. çalışmalarını saat 11:00-13:30 arasında yemekhanede yapacaklarını öğrendim ve yemekhane görevlisine 2 yemek fişi ve bu kartı bıraktım. saat: 12:00 afiyetle yemeklerini yediler, ben de yemekhanenin bir köşesinde onları izledim, kartı okuduklarındaki ifade süperdi.

  inş. şeflerinin çalışma saatinde yemek yediklerini öğrenmez :D

  24/03/09, 14:27
 222. kumsalNo Gravatar

  Benim aklıma da şu geldi… (sanırım bu Avrupa da bir yerlerde yapılıyormuş..) Bir cafe de birşey içtikten sonra 1 yerine 2 ödüyorsunuz sonra cafe sahibi fazladan ödenen içecek için duvara bir resim yapıştırıyor. Ihticayacı olan biri cafe´ye girip bunu duvardan alıp kendine bir kahve söyleyebiliyor. Tabi bunun için cafe ile de anlaşmak gerekir, bu zamanla bir gelenek haline dönüşmüş orada… :)

  24/03/09, 15:29
 223. Sait AkdemirNo Gravatar

  İlginç ve bir o kadar da etkili olacağına inandığım bir oluşum. Gelişmelere ortak olmak ve katılmak zevk verecek. Başarı dileklerimle…

  24/03/09, 17:05
 224. eceNo Gravatar

  Ben de bu sabah yaptım dört kıyak.

  Sabah yürüyüşünde, sokak aralarında olan eski eşya satan dükkânlar var bana yakın. Bahçem için, ayaklı,ferforje bir saksılık aranıyordum. Dükkânlara girip-çıkıp, neler satıyorlar diye bakınırken, önceden sembolik paralar ataçladığım kartların arkasına ‘bu para, sizin dükkânın siftahı olsun’ yazmıştım. Dükkân sahipleri fark etmeden dört ayrı dükkânda bıraktım. Tarih de attım.

  Artık ne zaman bulurlar bilmem. Ama sırıta sırıta yola devam ettiğimi fark ettim. Köşeyi dönerken, bir dükkânın önünde aradığımı buldum, iyi mi:)))

  Bu keyifi bana yaşattığınız için teşekkürler

  24/03/09, 19:23
 225. Cenk KAYHANNo Gravatar

  Süper bir fikir gerçekten de…

  Eskiden de buna benzer bir uygulama varmış… Mahalledeki bakkalın defterinden rastgele sayfa seçip oradaki bakkalın alacaklarını ödeyip sonra o sayfaları yırttırmakmış bakkala :D

  Yürekten destek veriyorum bu harekete….

  25/03/09, 00:14
 226. mehmet oralNo Gravatar

  üniversite yemekhanesi ve vapur iskelesinde sürdürüyorum etkinliği.
  hiç izlemedim kıyaktan sonra ama çok iyi hissettiriyor insana :)

  25/03/09, 01:50
 227. kola kıyağını bir an için yaptığımı hayal ettim de eminim insanlar bunun içinde ne var allah bilir diyerek içmezler hatta direk o bir kasa kola çöpü boylar :) insanların birbirine güvenmesi şart :)

  25/03/09, 03:26
 228. Tunç Bey’in affına sığınarak Facebookta harektin grubunu kurdum. Daha çok ses getireceğine inanıyorum. Desteğinizi bekliyorum.

  Faili Meçhul Kıyak Hareketi [FMK]” ismiyle aratarak bulabilirsiniz
  ayrıca bu da linki.

  25/03/09, 17:19
 229. tanımadığım insanlara kıyak yapma fikri gerçekten çok ilginç geldi.. hak ettiklerinden emin olmadan yani :) şaka bir yana, kendimce bir katkı yapıp bir minik öneride bulunmak istedim..

  cüzdanımızdaki FMK kartlarımız bittiğinde, kartlarımızı yenilemeden önce kıyak yapmak istediğimizde de zaten okuyamayacak olanları mutlu edelim.. sokaktaki köpek, kedi, kuş kardeşlerimize bir ayran, üçgen peynir, bir plastik bardak su vermek gibi..

  söz, ben de tanımadığım insanlara iyilik yapmayı deneyeceğim :)

  26/03/09, 00:36
 230. okulda yoldan geçerken kartı yerde bulmak bile bi FMK oldu benim için :D
  yazıcım olmadığından basamıyordum kartlardan..
  bir tane var artık elimde :D

  26/03/09, 15:33
 231. cem fikret soysalNo Gravatar

  valla faili meçhul kıyak bence yüzyılın iyilik hareketi olacak, hepiniz harikasınız.

  26/03/09, 20:41
 232. Faili Meçhul İnsanNo Gravatar

  Böyle düşünen insanların olduğunu ve bu kadar fazla olduğunu görmek beni ne kadar mutlu etti anlatamam. Yalnız olmadığımı farkettim.

  Dünya o kadar da kötü bir yer değilmiş.

  26/03/09, 20:53
 233. SaM.No Gravatar

  Başarılar =)

  küçük bir destek.

  26/03/09, 22:12
 234. Fikir Atolyesine yaşacak fikir, tebrik ediyorum. Bir gün o kartlardan herkese bırakılması dileğiyle. Bu hissi yaşamanın hayali bile güzel :)

  27/03/09, 08:12
 235. mete uyarNo Gravatar

  hadi iyilik yapalım :)

  27/03/09, 11:55
 236. cemreNo Gravatar

  geçen hafta sonu Pelin Çini’yle yapılan röportajı okudum ve fikir çok samimi geldi. iyilik adına mükemmel bir hareket.. kesinlikle uygulayıcı olacağım..

  27/03/09, 15:35
 237. İşyerinde bir arkadaşınızın masasına çaktırmadan küçük bir tatlı bırakmak örnekler arasına eklenebilir ;)

  27/03/09, 23:38
 238. Beyaz ShowNo Gravatar

  Helal olsun süper bişi gerçektende zaten arkadaşlarla takılırken genelde yaptığımız kıyaklar var ama bunlarla alakası yok :))

  mesela yere 1tl yapıştırıp (demir) karşısına geçip onu kimin almaya çalıştığını izlemek süper :)

  Yazın akşamları canımız sıkıldıgında bahçelerden gül koparıp bi binanın bütün kapı önlerine koyardık sonra da aşağıdan zile basar kaçardık :))

  daha bi sürü şeyler :)

  28/03/09, 02:05
 239. tuğba kahramanNo Gravatar

  Ben bugün Tunç’u Beyaz Şov da izledim FMK’tan da bu şekilde haberdar oldum, kartları da bilgisayarıma indirdim hemen.

  Yağmur altında yürürken şemsiyenizi tanımadığınız bir insanla birkaç dakikalığına paylaşmak, beşiktaş sahilinde sabaha karşı sigarasını yakmak için saatlerce “biri gelse de ateş verse” diye bekleyen birine çakmağınızı hediye ettiğinizdeki aldığınız o sıcakcık gülümsemeler bile accayip bir mutluluk sağlar size.

  ben böyle küçük anları önemli kılıyordum ama anonim olacak meçhul kıyaklar fikri daha da hoşuma gitti. Kesinlikle keyifli bir oyun bu :)

  28/03/09, 02:29
 240. cem sönükNo Gravatar

  abi vallaha cok güzel olmuş

  28/03/09, 02:39
 241. Kutluhan MeralNo Gravatar

  Helal olsun.. tek kelimeyle dört dörtlük bir düşünce tamam daha önceden yapılmış olabilir ama eminim ben dahil birçoğumuzun zaten haberi yoktu.. Bostancı’da bütün herkese yaymaya ve herkesin gülümsemesini sağlamaya çalışacağım..

  Fikir : Eski kitaplarınıza(eski derken okuduğunuz) ayıraç gibi kartlardan koyup birinin almasını sağlıyabilirsiniz..
  Fikir : Telefon kulubesine daha onceden almıs oldugunuz kartı ucundan sokup bızım kartıda ustune bırakabilirsiniz..
  Fikir : Aksıran&Öksüren birinin karşısına peçete :D

  daha bunlar ilk dakikalarda aklıma gelen bi kaç şey düşünmeye başlayınca milyon tane oldugunu sasırıyorum.. umarım bu herkese bir hastalık gibi bulaşır.. herkes bu oyunu oynar.. tamam belki gelecek nesillere çok güzel bir dünya kalmayacak ama böyle bir oyun kalmış olur..

  herkese kolay gelsin bol şanslar.

  28/03/09, 02:43
 242. Cüzdanda para ve kredi kartı gibi şeylerden daha önemli bir şey var artık, bu kartlar. cüzdanımda yerlerini aldılar bile. sabah uyanıp güzel bir proje ile ilk kartımı kullanacağım =)

  28/03/09, 02:44
 243. özlemNo Gravatar

  ben de sizi beyaz show da izledim kesinlikle cok güzel bir oyun bu…almanyadan sevgiler…

  28/03/09, 02:45
 244. ewwet arkadaşlar şimdi beyaz showu izledim tunç kılıç dostumu saygıyla selamlıyorum…hemen telefonumun hafıza kartına kartları kopyaladım :) yarın cüzdanımda 8 adet iyilik meleği olucak..

  oyuncu vatandaşlara BAŞARILAR DİLERİM.

  28/03/09, 02:47
 245. OyunbazNo Gravatar

  Gerçekten bayıldım bu oyuna… yorumlardaki yapılan oyunları görünce kanım kaynadı ve ben de yapmaya başlıyacam bundan sonra :))) iii Fikir dimi :P

  28/03/09, 02:51
 246. hafize mutluNo Gravatar

  bu fikri yıllar önce izlediğim “pay it forward” filminde görmüştüm orada çocuk ihtiyacı olan 3 kişiye iyilik yapıyordu tek şartı ise onunda başka bir 3 kişiye iyilik yapması… ayrıntılar dışında amaç aynı…

  sizi de bu akşam beyazda izledim ve bloğunuzu merak ettim… pazartesiden itibaren arkadaşlarıma yayıyorum. (gazi üniversitesinde) öğrenciyim yani aslında hikayelerdeki o yardıma sevinen kişilerin %90ı gibi :D

  ama bu benim de bu sistemi uygulamak için fikir üretemeyeceğim anlamına gelmiyor ve aklıma gelen ilk şey bir ankesörlü telefon kartı alıp yurdumuzdaki ankesörlü telefonun üstüne kartla birlikte bırakmak…. muhtemelen bulan kişinin verdiği tekiyi izleme fırsatım olmayacak ama olsun :)

  28/03/09, 02:53
 247. Bülbül-i ŞeydâNo Gravatar

  Aşağıdaki mesajı iletişim bölümünden gönderdim fakat belki buradan daha çabuk farkedilir diye buraya da yazmak istedim….
  —————————————

  Merhaba Tunç,

  FMK hareketini hollandacaya tercüme etmeye çalıştık. Terim olarak aynı anlamı verebilecek bir karşılık bulamadık açıkçası. Biz de “anonime gunst beweging” ifadesinde karar kıldık. Basitçe, “anonim iyilik hareketi” olarak tercüme ettik.

  Şimdi sıra kartları bastırmaya geldi. O yüzden senden ricam, fmk’nın kartındaki o tatlı sırıtan suratın orijinal grafik dosyası. Artık vector grafik mi, başka bir formatta mı bilmiyorum ama bir şekilde eğer daha kalitelisi varsa elinizde ve onu bana gönderirseniz sevinirim.
  mail adresim bulbuliseyda@gmail.com

  İşiniz rast gelsin,
  Ahmet

  28/03/09, 02:56
 248. filizNo Gravatar

  bende biraz önce beyaz showu izledim ve hemen bi göz atayim dedim bu faili mechul kiyak olayi nedir iyice anlim diye ve hosuma gitti en yakin zamanda bunu uygulayacam :))

  28/03/09, 02:56
 249. semihNo Gravatar

  abi yemin ediyorum şu zamanda böyle düşünen insanları bir araya getirmek bir fikir topluluğu yaratmak süper bir iş dencek başka birşey yok tüm herkezin emeğine sağlık

  28/03/09, 02:57
 250. hazar mandalNo Gravatar

  bazı arkadaşlar bu fikrin çocukça olduğunu düşünüyorlar. yardım: ihtiyacı olana doğrudan yapılmalı vb..

  sanırım anlamamışlar bu işin içinde eğlence var ve unutulmasın yapılan minik iyilik senden sonrakini, o ise ondan sonrakini etkileyecek ve bi bakmışsın iyilik dönmüş seni bulmuş.. müthiş bir şey bence.

  ben de beyaz show vasıtasıyla haberdar oldum, fikrinizi destekliyorum, en kısa zamanda çıktılarımı alacağım, iyilikle kalın :)

  28/03/09, 02:58
 251. Günümüz dünyasinda böyle düsüne bilmek cok zor fakat siz düsüncelerinizi bu sekilde dile getirerek hem insanlarin sevgisini, hem de insanlarin unuttuklari bircok degerleri gün yüzüne cikarmis oldunuz. sizi tebrik ediyorum.

  fikir atölyesinde bu gibi yeni fikirlerede ihtiyacimiz oldugunu unutmayiniz. haydi hep beraber kiyak yapmaya. haydi…

  28/03/09, 02:58
 252. hasansNo Gravatar

  cok etkıleyıcı bı fıkır ama bunu dahada gelıstırerek kıyak yapmak ıstedıgın ınsanları belırlemek ve ıhtıyacı olana kıyak yapmak daha iyi olur bence degerlendırın:)

  28/03/09, 02:59
 253. gebzeden-mamiNo Gravatar

  ben bu güzel oluşuma katılmak istiyorum. birkaç saat önce beyaz şhowda izledim çok hoş ve eglenceli olacagını sanıyorum :) siteyi de tavsiye edicem arkadaşlarıma.

  28/03/09, 03:01
 254. DeRiNDeNiZNo Gravatar

  Tanımadığın birisini mutlu etmek.

  Tanımadığın birisini hiç ummadığı bir anda şaşırtmak.

  Tanımadığın birisinin yüzünde küçük ama çok derin bir tebessüm bırakabilmek.

  Faili meçhul kıyak hareketi on numara bence?

  iyimser bir itiraf.

  28/03/09, 03:09
 255. kadirNo Gravatar

  tunç abi yaptığın çok güzel bişey şimdi print den 42 kart çıkarttım ve arkadaşlarımada dağıtıcam onlarda böle güzel bişey yapsınlar çooooook teşekkür ederim abicim böle bişey yaptığın için

  28/03/09, 03:10
 256. ayşegülNo Gravatar

  harika ya başka söze gerek yok.
  yakından da dinledim tunç seni, süpersin.

  28/03/09, 03:10
 257. Güliz GÜRSOYNo Gravatar

  pazartesi günü ilk işim bunu denemek olucak bence mütiş bir fikir bu…kimsenin en yakınına bile kolay kolay hayrının dkunmadığı bu devirde tanımadığınız birine bir kıyak ve uzaktan vereceği tepkileri izlemek harikadır eminim banada yapılsa çok hoşuma giderdi bu yzden mutlaka denemek istiyorm

  28/03/09, 03:18
 258. Gerçekten cok güzeL bir düşünce.
  Tebrik ediyorum.
  Artık Ben de Bu işin içindeyim )) !

  28/03/09, 03:27
 259. öedusa saçlı senemNo Gravatar

  bi fikir de benden…

  herhamgi bir hastaneye gittiğinizde yeni doğum yapmış bir anne için oda hazırlanırken usulca içeri sızar küçük bir oyuncak bırakıp yanınada bu kartı iliştirmek çok hoş olabilir…

  ben de bu gece beyaz showdan duydum bu oyunu ve hemen düşünmeye başladım=)=)

  28/03/09, 03:32
 260. deryaNo Gravatar

  Bu gece Beyaz Show’da izledim gerçekten süper bir fikir. İyilik yap iyilik bul filmini izledikten sonra ben nasıl birşey yapabilirim diye düşünmüştüm bir süre. FMK çok daha sade ve kolay uygulanabilir. İnsanların yüzünde bir gülümseme bırakabilmek çok hoş.

  Yapacağım kıyaklar arasına Eminönü’nde Üsküdar motor iskelesi önünde her sabah Hoşgeldiniz diyerek motordan inen insanları karşılayan simitçi mutlaka olacak :). O “Hoşgeldiniz” sesi bile o sabahın güzel geçmesini sağlıyor bazen :)

  28/03/09, 03:42
 261. OğuzhanNo Gravatar

  Bir lokantadan yemeğimizi yedikten sonra çıkarken, masada oturup siparişini bekleyen bir kişinin hesabını önceden ödemek ve garsondan kartı o kişiye vermesini istemek olabilir.

  28/03/09, 03:42
 262. Beyaz’ın programı ile bu fikri öğrenmiş ve Tunc’u tanımış oldum. İlk işim bu kağıtları çoğaltmak oldu. Bir cüzdan içine bu kartları ve ataş kutusu koydum bile. Yarın operasyona başlayacağım.:)

  Fikriniz gerçekten insanı heyecanlandırıyor. Ben iyilik bul iyilik yap filmi sonrası böyle heyecanlanarak nasıl yapabilirim diye düşünmüştüm.

  Kitap bırakma işini ben de yapıyorum. Gazete alıp bırakıyorum. Burada tabii kendi tercih ettiğim gazeteyi bırakırken beklentimde o gazetenin okunması için oluyordu. (cumhuriyet)

  Tunç’u ve bu işe girişenleri kutlarım.

  Haketmeye gelince, bunu kimse bilemez. Heerkes hakeder diyorum ben. İnsanın içindeki iyiliği uyandırmak bile bir şeydir. Ama araba yıkamak gerçekten tehlikeli olmalı.:)
  Sevgilerimle…. iyilik dolu günler dilerim…

  28/03/09, 03:53
 263. çağdaşNo Gravatar

  hep kavga savaş üzüntü şiddet olacak değil ya tek olmadığımı farkettim :D

  28/03/09, 04:04
 264. ONURNo Gravatar

  BELKİ İNSANLAR OLARAK BİRRİMİZİ HİSSETMEMİZİ VE ANLAMAMIZI SAĞLAYAN BİR OYUN BİRİNİN YAPTIĞIN UFAK BİR ŞEYLE VERDİĞİ O KÜÇÜK AMA SAMİMİ GÜLÜMSEME BELKİ HAYATIMIZDA KAZANDIKLARIMIZIN ANLAMSIZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR BELKİ MİLLETÇE KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLERİ TEKRAR HATIRLAYIP ORTAYA ÇIKAR MAMNIN ZAMANI GELMİŞTİR HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

  28/03/09, 04:05
 265. çok güzel bir hareket belki ülkeyi kurtarır.

  28/03/09, 04:06
 266. personelciNo Gravatar

  şimdiden kalabalık bir FMK grubu oluşturduk gibime geliyor.
  beyazın programı biteli birbuçuk saat olmasına rahmen mesajlar yağıyor.
  inanın tunç bey çok süper bir hareket başlattınız, sağolun :D

  28/03/09, 04:08
 267. eşgali belirsizNo Gravatar

  Arkadaşım seni az önce Beyaz showda izledim süper bir fikir bayıldım hatta acaip duygulandım hatta facebooktan fikrin reklamını bile yapmaya başladım. cok ince cok güzel fikirler bunlar ki acıkcası cevremizde yapabilecegimiz binlerce kıyak oldugunu bir kere daha hatırlatan bir düşünce.

  Acizene bir şekilde fikrimi sunmak isterim Bozuk Türkcem icinde özür dilerim :)

  diyorum ki su kartın altına bir sekilde bir yerlere iliştiremezmiyiz not olarak nasıl yazılır bilmem ama eminim sen buna uyacak bir cümle mutlaka bulursun :)

  hani olurya bir gün birine bir kıyak yaparız ama aslında onun yanında kıyaga ihtiyacı olan bizizdir birincisi o bunu hakaret olarak algılamaması icin ikincisi biraz olayın devamını tetiklemesi icin dessekki hani .. sevindinse ne mutlu bana ama sende ihtiyacın yoksa aynı degerde birilerini sevindirirsen cok daha mutlu olurum gibi bisiler yazza böylece yaptıgımız kıyak eninde sonunda yardıma ihtiyacı olan birine ulaşır gibi geliyor bana :)

  tabi belki başkalarına aptalca gelebilir bu ama bir ileteyim dedim tekrar cok teşşekür ederim bana bu duyguyu yasattıgın icin.

  aslında siteye de bir kart bırakmalısın cok kişiye kendini iyi hissettirecek bir kıyak yaptın :)
  hadi mutlu günler arkadaşlar…

  28/03/09, 04:11
 268. evrimNo Gravatar

  beyaz showda izLedim, dinLerken de çok heycanLandım.. şu dakikaLardan itibaren başLamş buLunuyorum faili meçhuL kıyakLarıma :)

  sizi de yaptığınız kıyaktan ötürü tebrik ediyorum ben çok mutLu oLdum :)

  28/03/09, 05:37
 269. esgNo Gravatar

  Asırlarca süregelmiş ‘iyilik yapma’ arzusunu bir -gençlik hareketine- dönüştüren bu fikre şükranlarımı sunuyorum !

  Yapılmış olan ‘FailiMeçhulKıyakları’ okudum ve bunlardan herhangi birisinin (Özellikle de Tunç Kılınç’ın yapmış olduğu -jeton- ‘kıyağı’nın ) bana yapılmış olduğunu düşledim ve gerçekten tarifi zor şeyler hissettim.

  Belki ben hiç denk gelemeyeceğim bu -kıyaklardan- birine ama birilerinin benim -kıyağıma- denk geleceği kesin!…

  28/03/09, 05:44
 270. Dün beyaz showda izledim gerçekten bu hareketi başlatanları tebrik ediyorum kesinlikle bende birilerine iyilik yapacağım.

  Müthiş bi hareket..

  28/03/09, 08:44
 271. bulent amanNo Gravatar

  Pay it forward..:):)

  28/03/09, 08:59
 272. damlaNo Gravatar

  manyak bi hareket bu bende yapmaya karar verdim

  28/03/09, 09:12
 273. SametNo Gravatar

  Ben dün Beyaz’da gördüm ve bu fikre hayran kaldım gerçekten çok harika bir fikir, adının da fikir atölyesi olması çok doğru.

  Tunç Kılıç sana çok teşekkürler böyle bir şey yaptığın için ve bize de yapma fırsatı verdiğin için….

  28/03/09, 09:15
 274. gercekten cok deyerli bi fikir faili meçhul fikir hocasına gercekten teşşekkür ederim artık bende bu oluşumun bi parcası olmaktan gurur duyuyorum hepinize gercekten teşekkürler

  28/03/09, 09:19
 275. Çok güzel hareketlr bunlar :)
  Çok güzel bir oyun aslında bu oyunda değil bana göre insanın içindeki iyilik yapma duygusunu ortaya çıkarma gibi bişey.Herkes fikirlerini söyleyip onları temiz bir sayfada yayımlasanız diğer kişilerede fikir vermiş olursunuz.

  28/03/09, 09:53
 276. aFaCaN_CoCuKNo Gravatar

  abi düN aKsam beyaz showda isLedimm veee iLk isim siteye qirmeK oLdu mkemmeL bi seyLer buNLar bi ünivrstli bi arkadasımın kredi kartı borcuNu ödücem beNde haciz geLicektiii bu oNa yapıLan en qüseL iyilik oLur soNraa icra mdürlüğü adına bi zarfla kartı icine koyup evine göndercem

  28/03/09, 10:00
 277. Emre ParlarNo Gravatar

  Abi Cok qzL Yaf (:

  28/03/09, 10:50
 278. ilker(DİVA İLETİŞİM)No Gravatar

  Bende BEYAZ SHOW da izledim ve çok ilgimi çekti sabah ilk işim bu siteyi incelemek ve zaten her konuda sıkıntılı olan halkımıza (BEN DAHİL) nasıl üstü kapalı bir iyilik yapılabilir ve azda olsa yüzleri güldürülür gösterilmiş. inşallah duyarlı insanlar bu hareketleri beğenip yayılmasına katkıda bulunur. Tek kelime ile ise; BRAVOO..

  28/03/09, 11:08
 279. gercekten o kadar anlamlı ve guzel bır hareketki bu dunku beyaz showu da ızledıkten sonra ınanın yapılması gereken cok seyın olduguna bır kez daha ınandım.

  aslında hayat o kadar da acımasız degılmıs, YUREKTEN tesekkurler Tunç Kılınç.

  28/03/09, 11:16
 280. my eliseNo Gravatar

  cok guzel ve ince bir hareket bunlar.cok begendim hemen yapcam bende ve buraya yazcam…

  28/03/09, 11:24
 281. selim ErNo Gravatar

  sevgili Tunç,
  bende tv de izleyip ülkeyi bile değiştirecek, bana yüzyılın asıl iyilik hareketi’ işte budur dedirten bu olayı başlatan, yürüten, faili meçhul kıyaklar yapan herkesi tebrik ediyorum.

  en basitinden benimde aklıma gelen uygulanması çok basit bir FMK, şöyle ki;

  kullandığımız kablosuz ADSL hattımızın kısa süreliğine de olsa ara sıra şifresiz olarak paylaşıma açmak.
  kotalı ADSL kullanan ve kota problemi yaşayan kullanıcılar kablosuz modem aratınca şifresiz bir modem görüntüleyecekler ve modemin herkesce görünür adının “Faili Meçhul Kıyak” olarak değiştirirsek, bu harekete güzel bir katkıda bulunmuş olacağımızı düşünmekteyim.

  işte buda FMK’ nın sanal olanı!..

  sizce nasıl olur?

  28/03/09, 11:31
 282. daneNo Gravatar

  Şükür içimizdeki çocuk yaşıyor zaten polyannayım bu hareket tam benlik uygulamaya başladım bile.

  komşunun kapısına bi paket sütle kartlardan birisini bırakabilirim çok fikir var çokkk ama beni görmeden o mutlululuğu izlemek çok zevk vericek buna eminim.

  Bu arada beyaz show performansınız çok mükemmeldi ya şu araba yıkama hikayesi başımıza gelmesinde :))

  28/03/09, 11:42
 283. tolgaNo Gravatar

  gerçekten süper bir duygu kartları print ettiğim andan itibaren içime mutluluk ve heycan doldu şimdi kartı bırakıcak ilk fırsatımı düşünüyorum

  28/03/09, 11:45
 284. ilkayNo Gravatar

  akşam sizi beyazın programında izledim fikir süper kızıma sınıfta arkadaşlarına böyle bir jest yapabileceğini anlattığımda(meyveli süt, kek,kraker almak gibi) güzel bir fikir olduğunu ama arkadaşlarının korktukları için bunu çöpe atacaklarını düşündü. umarım bunu kötü niyetli insanlar amaçlarına alet etmezler.

  28/03/09, 11:46
 285. palmiyeNo Gravatar

  tunç seni gerçekten tebrik ediyorum. şu ekonomik krizin içerisinde insanları hem gülümseten hem de biraz olsun duygulandıran bir iş yapmısın.

  hani bizim insanlarımız öyle de yok böyle de yok derler ya, senin bu önderliğin de çok şeyler yapılacağına inanıyorum. hele biraz da maddi imkanlar yerindeyse süper. yapılacak çok seyler bulunabilir.

  tebrikler.

  28/03/09, 12:17
 286. Gece sizi izleyenlerden biri de bendim. Çok güzel bir fikir ortaya koymuşsunuz tebrik ederim, umarım devamı niteliğinde kıyaklar gelir :)

  28/03/09, 12:20
 287. aliNo Gravatar

  beyaz showda gördüm çok beğendim.her fırsatta yapacam inşallah

  28/03/09, 12:22
 288. GizemNo Gravatar

  söyleyecek pek bişey kalmamış ama mükemmel diyebilirim tekrar :) o kartlardan 40 tane var çantamda şu anda :)) ilk fırsatı kolluyorum sadece ;)

  28/03/09, 12:40
 289. tufanNo Gravatar

  ABI SÜPER BIR HAREKET BU YA BAYILDIM AMA BEN YURT DISINDAYIM NASIL YAPCAZ BU OLAYI TURKLERIMI TAKIP EDICEM HEP VEYA KARTIN ALMANCASINI YAPMAM LAZIM NEYSE IYILIGIN SONU YOK DUNYAYA SELAM KIYAGA DEVAM :))

  28/03/09, 12:42
 290. BaReMNo Gravatar

  Gerçekten süper bi olay bu bende elimden geldigi kadar bunu yapıp uzaktan insanların yüzündeki gülümsemeyi görmeyi çok istiyorum…

  28/03/09, 12:56
 291. elifNo Gravatar

  çanakkaleyede ulassın bu kartlardan ne olurrrr:(

  28/03/09, 13:10
 292. OGUZNo Gravatar

  10 numara :) bende katılıyorum tebrikler

  28/03/09, 13:13
 293. AltuğhanNo Gravatar

  abi süpersiniz ya… geçen gün gazetede okuduğumdan beri aklımda… ablama anlatıp duruyorum günlerdir…
  kartlardan basıp cüzdanıma koyacağım… izmirliler hazır olsun:D
  harikasınız kesinlikle…

  28/03/09, 13:25
 294. İrem EzgiNo Gravatar

  Tüm yorumları okuyamadım ve böyle bi fikir varmı bilmiyorum bu yüzden…

  Benim fikrim ise… Bu kıyakları yaptıktan sonra “Kıyak mağdurları”nı uzaktan izlemek yerine o anı o yüzlerindeki tebessümü ölümsüzleştirmek… Bir fotoğrafla… Ve sen de o fotolara bakarken o anki tebessümleri unutma…(:

  28/03/09, 13:26
 295. Nilay AksuNo Gravatar

  Harika bir fikir, mutlaka katilmaliyim. Ancak kartlari Almanca olarak hazirlamam gerekecek. Ben 10 yildir Almanya’da yasiyorum.

  Buraya yeni gelmistim. Almanca bilmiyordum. Yasadigim semtin carsisini gezmeye cikmistim. O gün pazar kurulmustu. Yasli bir kadin iki elinde agir torbalarla güc bela yürümeye calisiyordu. Kosup, torbalarina uzandim. Bir seyler söyledi, anlamadim. Yanimda konusarak yürümeye devam etti. Neler anlatiyor bilmiyordum ama konusup rahatlamasi icin anlamadigimi söylemeyerek dinliyordum. Bir süre sonra evine ulastigimizi anladim. Durdu, cantasindan para cikarip bana uzatti. Yine bir seyler söyledi. Dilini bilmedigimi söyledim ve parayi uzatan elini tutarak parayi avucuna geri koydum. Saskindi… Dilini bile konusamayan biri tarafindan yardim görmüstü. Tesekkür etti. Gülümsedim. Arkami dönüp gidecekken, seslendi, “hangi millettensin” dedi. (bunu anlamistim elbette, en cok sorulan soru bu olurdu cünkü) Güldüm: Türk’üm dedim. Bunu söylemek cok ama cok hosuma gitmisti…

  Aradan yillar gecti. Sicak bir yaz günü ,havuzdaydim. Duslara gittigimde sira vardi. Yasli bir Alman kadin benim önümdeydi. Hayatimda gördügüm en güzel en isikli bakan mavi gözleri bakti. Dayanamadim: Böyle güzel ve isikli bakan gözleri hayatimda ilk kez görüyorum, cok ama cok güzelsiniz”dedim. Yasli kadinin yüzü bir okadar daha aydinlandi. Saskinlikla tesekkür ederek sirasi geldigi icin iceri dus kabinlerine dogru yürüdü. Ben de bosalan bir baska kabine giridim. Epey bir oyalandim. Sacimi basimi düzelttim vs.. Ciktigimda kadin bir kenarda beni bekliyordu.: “bana” dedi, “hayatim boyunca hic kimse bunu söylemedi”. Gözleri dolmustu. “Öyle mi” dedim, “peki herkes bu kadar kör müydü?” Daha da sasirdi. Gözleri dolu dolu gülümsedi..”siz” dedi, burali degilsiniz” Hangi millettensiniz?” Gülümsedim: “Türk’üm!”

  Bazen kücücük bir hareket karsimizdakini inanilmaz mutlu edebiliyor.

  Benim de yasadigim kücük sürprizler yok degil:

  Apartmanda karsi komsum Alman bir genc kadindi. Tatile ciktigimda anahtarimi ona birakirdim, evi havalandirir, ciceklerimi sular..aksamlari panjurlarimi,jaluzilerimi vs.. kapatirdi.

  Bir seferinde Türkiye’de bir ay kalmistim. Dönecegim günü biliyordu. Ben döndügümde o iste olurdu. Eve girdigimde, yemek masamin üzerinde kocaman bir demet papatya, mis gibi taze pisirlmis bir kek ve üzerinde “eve hosgeldiniz” yazan bir not buldum. Mutlulugun nasil gözlerimden tastigini tahmin edersiniz, degil mi?

  Karsi komsum iki yil evvel tasindi. Yerine yasli bir adam geldi. Sadece apartman icinde rastladigimizda merhabalasiyorduk. Sessiz ve nazikti. Bir gün, evden cikarken yine karsilastik. Kizim, “bu gün benim dogum günüm” dedi. O da nazikce tebrik etti. Aksamina kapimiz caldi. Elinde süslü bir paket kapida duruyordu. Daha önceden haberi olmadigi icin hediyeyi gec alabildigini , kusura bakmamamizi rica ediyordu. Susup kaldim. Kizim heyecanla paketi acti. Cok cici bir kol saati! Ne denebilir ki.. Sözün bittigi yer:)) Üstelik kizim, bir gece önce yeni kaybettigi dedesinin ona dogum günü hediyesi getiremeyecegini söyleyip aglamisti. Yasli bir dede, elinde süslü bir paketle kapimiza gelmisti., :)

  28/03/09, 13:27
 296. bende sıkılmıştım ben de yapmak istiyorum

  28/03/09, 13:30
 297. hakan çabakçorNo Gravatar

  kartlar elimde ^.^

  28/03/09, 13:30
 298. MeteNo Gravatar

  BEn Oynadım.

  Fotoğraf DErsinde Bir arkadaşımın Foto ödevlerinin eksik olduğunu görünce kendiminkini attım ve bu kartı resim olarak en sona koydum. :D

  28/03/09, 13:31
 299. deryaNo Gravatar

  gece izledim beyaz showda cok hoşuma gitti böyle bi siteye insanların içindeki o yaramaz cocugu uyandrmak için ihtiyacları vardı belki de… gercekten insaların ihtiyacları oldukları biraz tebessüm ve gercekten önemli olan dünyada iyi insanlarında olduğuna inanmaları. bunun içinde mükemmel bi hareket….

  tunç gercekten cok tebrik ediyorum ben de bundan böyle burdayım acaba öss içinde kıyak bi hareketin var mıdır :)

  28/03/09, 13:32
 300. Muhteşem..

  28/03/09, 13:36
 301. SelimNo Gravatar

  Ben de oynucamm :)) süpersin abi, beyaz showda da görünce seni şaşırdım sonuna yaklaştım ama seni görmek güzeldi.

  28/03/09, 13:39
 302. SERAYNo Gravatar

  Dün beyaz sayesinde böyle bir şeyden haberdar oldum. Kıyaklık yaptığım şeyler oluyordu ama böyle not bırakmak daha heyecan verici.

  Süpersin Tunç, Teşekkürler Beyaz…

  28/03/09, 14:04
 303. zehraNo Gravatar

  gerçekten bu yapılanlar çok güzel bunun düşünülmesi bile insanı mutlu ediyor.

  bu kıyak olayı zaten bizim dinimizde de çok önemli yer tutuyor. komşusu açken tok yatmamak mesela. veya hz ömerin halifeliği döneminde gecenin bir yarısı bir fakirin kapısının önüne buğday vs bırakılması ama bunu kimsenin bilmemesi.. yine bence bu kıyak olayı bize atalarımızda osmanlıdan miras. bunları yapabilmek çok güzel şey fakat buna bi de niyet eklesek daha mükemmel olur bence yani bunu yaparken eğlenmenin yanında Allah’ım bunu senin rızanı kazanabilmek için yapıyorum diyebilmek, sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi…

  teşekkürler.

  28/03/09, 14:09
 304. Akşam sakin bir sokakta yürürken yerden izmarit alan bir çocuk gördüm. Hızlı adımlarla önüne geçerek kartı iliştirdiğim 10 TL’yi yere düşürdüm ve bir evin kapısından içeri girip saklanarak çocuğu gözlemeye başladım. Hemen eğilip yerden aldı ve kartı okumak zahmetine bile katlanmadan sıyırıp attı, parayı da cebe indirip koşarak uzaklaştı. :)))) Olsun, ben yine de büyük keyif aldım…

  28/03/09, 14:10
 305. tunaNo Gravatar

  süper bişey.. böyle güzel bir düşünceyi hayata gecirdiğiniz için çoook tşk ederim.. belkı bu gune kadar yaptıgımız iyiliklerde hep yanında resmımız oluyordu.. yanı yaptıklarımız bızı bılıyordu ve bı anlamı kalmıyordu.. ama bundan sonra sadece bu kartlar olacak yanı boylesi daha iii coook tşk ederimmm….

  28/03/09, 14:12
 306. muhammedNo Gravatar

  Tunç mükemmelsin seni gerçekten çok kıskandım (ben niye düşünemedim diye), ama kıskançlığı bırakıp şimdi senin hareketini sonuna kadar destekleyeceğim. Ben de samsunda kıyak işler yapıcam.

  28/03/09, 14:13
 307. Yalçın güngör yılmazNo Gravatar

  Dün gece Beyaz Show Da izledim ve neden olmasın dedim en kısa zamanda yeni aktivitelerde bulunucam inşallah.

  28/03/09, 14:19
 308. DenNgeEsSizZNo Gravatar

  Faili mechul kıyaktan beyaz showda haberim oldu hemen bakim ne var dedim ve manyak bi site hemen kartları indircem. Bizim evin önünde park var, orada bişeler yapabilirim süper olur:):)

  28/03/09, 14:20
 309. faili meçhul istek (bana yardım edin)No Gravatar

  …….böyle şeyler yapmak çok kişinin aklına gelmiştir. Ama bir türlü yapmamıştır, yapamamıştır. Bu şeye benzer suyun kaldırma gücü vardı. Ama sen ilan ettin.. önemli olanda bu…. Ama keşke BEYAZ programına çıkmasaydın işin tadı kaçtı valla…sende faili meçhul olarak kalsaydın daha iyi olurdu…sitede bile adını yazmamalıydın bence…herneyse bunun önemini açıklamam uzun hikaye ….
  hadi kolay gelsin

  28/03/09, 14:21
 310. faili meçhul kişiNo Gravatar

  manyak süper bi şey dün gördüm beyaz show’da iyiki yine izlemişim metro da ki jeton olayı süper onun gibi bi şey bende yapıcam en kısa zamanda…

  28/03/09, 14:24
 311. yenerNo Gravatar

  biri bna yapsan süper olur. 10 lira bıraksa mesela. hiç param yok zaten:( param oldugu zamn yaparım böle bi şey. garanti bank. hesap numaram 6651943 valla bu iyiligi yapana çook tşk. ederim. iyi günler

  28/03/09, 14:29
 312. cerenNo Gravatar

  ya tunç manyak olmus, nereden aklına geldi, hemen yapmaya baslıcam cok iyi ya, kanatsız melek…

  28/03/09, 14:36
 313. tümenogluNo Gravatar

  selam tunç bey ve arkadaşlar,

  yorumları okudum ve bazı arkadasların nokta atısları 12 den vurmalrına baktım arkadaslar bu baslangıctır fikir tunc beyden gelmis gerisi size kalmıstır bir örnek vermek istiyorum bu babamın bana cocuklugumdan beri anlattıgı biseydir…

  Köylerden birinde bi imam varmıs ve imam ın gelmesiyle cemaat kuvvetlenmıs yavas yavas butun koy namaza gelmeye baslamıs… ve sonunda herkez namaza gelmeye baslamıs ama bi kişi dısında …imam da butun koyun gelipte sadece bu kısının gelmemesine sasırmıs ve onu gormeye gıtmıs…. demıskı ya arkadas demıs butun koyluler namaza gelıyo ama sen harıc nıye demıs adamda hocam demıs bende gelmek ıstıyorum ama benım sorunum abdestte demıs butun her seyı yapıyorum ama ayagımı gelınce yıkıyamıyorum demıs ben sadece onun ıcın namaza gelmıyorum demıs…. imam dusunmus gunahı benım boynuma deyıp sen gel demıs namzını kıl ama ayagını yıkama demıs… ondan sonra o adam hergun namaza gelmeye baslamıs…

  bır sure sonra ımamın tahini cıkmıs ve yerıne baska yenı bı ımam gelmıs bır gun abdest alırken adamı farketmıs ve merak etmıs… arkadas demıs sen abdestı alırken dıkkat edıyorum hergun ama ayagını yıkamıyosun demıs adamda eskı ımamın ona ızın verdıgını soyler … ımam allah allah der ve merak eder eski imamı bulmak ister yerini ogrenır ve zıyarete gıder… eski imama durumu anlatır ve neden boyle dedın der….

  ESKİ İMAMDA SÖYLE DER… BEN DER ADAMI IKNA ETTIM CAMIYE GELDI SADECE AYAGINI YIKAMASI KALDI ONUDA SEN ONA YAVAS YAVAS SEN ANLAT DER GERISIDE SANA KALDI DER…. arkadaslar demek ıstedıgım bu bır fıkırdır o kadar cok nokta atısı yapmak ıstıyosanız gerısıde size kalmıs bısey… ALLAH rızası icin tabi. İNSALLAH BENİ ANLADINIZ.

  28/03/09, 14:37
 314. güleserNo Gravatar

  beyaz showda konuşmalarınızı dnledim. gelecek için de bizler için de cok güzel bir oyun. her yaştaki insanlarin oynayabilicegi sınırsız bir oyun. herkes oynasın bu oyunu ve biraz da olsa bu yalan dünyada yüzümüz gülsun biraz. oyunu oynarken mızıkcılık yapmayalım lütfen.

  28/03/09, 14:53
 315. didem bozNo Gravatar

  şimdiye kadar duyduğum en güzel şey bu!
  küçük bir destek de benden

  faili meçhul : )

  28/03/09, 15:24
 316. Çağrı Aybars GÜNEŞNo Gravatar

  bir zamanlar ben de ankarada ulusal yayın yapan bir radyoda bu uygulamaya katılmıştım.. bir programcı üstünde “biriyilik yapın ilerde yapacak zamanınız olmayabilir” yazıyordu.. radyodan aldığım 100 kartı arabaların sileceklerine, kapılara hatta bahçelere koymuştum.. bana bir yararı olmadı, zaten faili meçhul iyilikti =) demek istediğim herkesin içinde olan bir düşünce.. bu uygulamayı kendimce yaymaya çalışırım fırsatım oldukça..

  28/03/09, 15:30
 317. esinNo Gravatar

  ya düşüncesi bile heyecan verici…
  bu kartları hemen edinip, yaptığım minik şirinliklerin yanına iliştirmek için sabırsızlanıyorum…

  28/03/09, 15:36
 318. serkan birkanNo Gravatar

  harika bir fikir…

  28/03/09, 15:38
 319. dilaraNo Gravatar

  bence de çok güzel bir fikir çom eğlenceli olacağını düşünüyorum. bu hareketi yaymak istiyorum. ve de aklıma çok güzel bir fikir geldi:

  okulumuzda çikolata alamayacak kadar parası olmayanlar tanıyorum tenefüste bir çikolata ile kartı çantasının içine koycam ve sınıfa geldiğinde verdiği tepkiyi gözlemliycem. bir çok arkadaşıma böyle şeyler yaparak onları mutlu edicem ve onlar da başkalarını…

  28/03/09, 15:39
 320. esr@No Gravatar

  harika , müthiş!!
  ((:
  ve bu oyunun bir parçası da ben olmalıyım,
  bu zaman da bu oyun insani duyguların gelişeceği bir devrimin başlangıcı bence ((:

  28/03/09, 15:43
 321. mehmetNo Gravatar

  dün beyaz showda dinledim tunç abi gerçekten çok güzel hareket bu :D inşallah bu yayılır ve ülkemizdede sevilen çok güzel bi hareket olur:D

  28/03/09, 15:48
 322. cixNo Gravatar

  insanlara içindeki çocugu hatırlatan muhtesem bi öncülük hareketi.. tebrik ediyorum..
  ve bu harekete en cix fikirlerimle dahil oluyorum..
  tüm kıyakçılara güzel anlar geçirmeleri dilegiyle..:)

  28/03/09, 15:49
 323. hayatNo Gravatar

  süper süper ve süperrrrrr.
  tunç aklına ve zekana hayran kaldım.
  bu oyunda herkes yer almalı.
  bu bir devrim gerçekten.

  28/03/09, 16:07
 324. enesNo Gravatar

  slm tunc ben dun senı beyaz showda gordum ve uygulamanı orda gordum ve cok hosuma gıttı ama sen bunu yenı bulmussun bu taaa PEYGAMBER EFENDIMIZ zamanında var ga kart yok ama gızlı ıyılık var hatta peygamberımız bunla ılgılı bı hadıs var sende dun bunu soledın belkı peygamberımızın soledıgını bılmıyodun ama soledın SAĞ ELINLE YAPTIGIN IGLIGI SOL ELINDEN GIZLI TUTCAKSIN BU ASLINDA KEYIF ALMAK ICINDEGILDE allahın RIZASINI KAZANMAK ICN YAPSAK DAHA GUZEL AOLUR AMA BOLE BI DUSUNCEYI ORTAYA KOYDUGUN ICIN GERCEKTEN TESEKKURLER EMEGINE SAGLIK EMIN OL BENDE YAPICAM ZEVKTWE ALICAM

  28/03/09, 16:07
 325. Uygun gördüğüm yere evde kağıda çıkartığım FMK kartlarını bırakarak katılıyorum destekliyorum.

  En büyük güç insan sevgisi, en büyük mutluluk başkasının mutluluğunu görmek.

  28/03/09, 16:11
 326. KeremcanNo Gravatar

  ben dün akşam tunç abiyi beyaz showda izledim ve dinledim.bu günden itibarenden oyuna başlıyorum.tunç abiye hem teşekkür hemde tebrik eder herkeze iyi eğlenceler ve mutluluklar diliyorum.

  28/03/09, 16:23
 327. merve oğuzNo Gravatar

  cok harika bı fikir bence, üye olmayı ve karttan almak cok isterim, bundan sonra ben de yapacam bu fikri cok harikasınız…

  28/03/09, 16:27
 328. ismailNo Gravatar

  sa ben bu kıyak hareketi çok sevdim ilk kez beyaz şovda izledim çok hoşuma gitti ama çok ilginç bir iyilik yapmak istiyorum bana yardım etmek isteyen var mı

  28/03/09, 16:34
 329. seckthoNo Gravatar

  tunç abi seni beyaz show da izledim ve yaptıklarını hayal edince tüğlerim diken diken oldu.

  o esna da bi kız arkadaşım da izliomuş ve haberleştik beraber bu işleri yapıcaz, hem biz hem bizi tanımayıp hediyemizi alanlar mutlu olucak. bu çook büyük toplumsal güzel bi hareket.

  seninle konuşmak istiorum tunç abi. . .

  28/03/09, 16:39
 330. salihNo Gravatar

  helal olsun size süper fikir

  28/03/09, 16:42
 331. EfeNo Gravatar

  İçinde bu kart olan cüzdanı yere düşürmek güzel bir iyilik olabilir.

  28/03/09, 16:45
 332. pınarNo Gravatar

  peki hiç parası olmayan benim gibi öğrenciler için bir fikriniz var mı? ben de birşeyler yapmak istiyorum ama bazen yere atabileceğim bi 10 tl bile bulamadığım anlar oluyor.. manevi bişeyler??

  28/03/09, 16:46
 333. egeNo Gravatar

  bu konular hakkında gercekten cok okudum, ınandım ve denedım. ben artık umudumu yıtırmıs ve bu tarz seylere ınanmayan bırıyım. belkı de hevesım cok kırıldı ama bu akımla bırlıkte benım gıbı bır cok ınsan da ınanmaya devam ederbılır…

  tebrıkler…

  28/03/09, 16:49
 334. sesilyaNo Gravatar

  cok guzel bir dusunce bende uygulamak istiyorum. yurt disinda oturuyorum biri lutfen bu kartin ingilizcesini yazabilir mi? (ingilizcem pek iyi degil)

  bence yabancilarin bole bir iyilik hareketine bizden daha cok ihtiyaclari var. cunki bizde hic olmazsa allah korkusu oldugundan az ya da cok bi takim iyilikler yapiyliyo ama burda hic yok yolda dussen kolundan tutan olmaz:(( belki bolece onlara da biseyler anlatmis olabiliriz.

  tesekkurler tunc bey bu dusunce icin… cok tesekkurler.

  28/03/09, 17:00
 335. gamzeNo Gravatar

  hadi hep beraber oynayalım :)

  28/03/09, 17:10
 336. sisyphemNo Gravatar

  Teşekkürler. Çok güzel bir uygulama.

  28/03/09, 17:14
 337. Mehmet_06No Gravatar

  MUTLAKA OKUYUN…… Harika bir fikir gerçektende güzel.Ben bu fikri Beyaz Show sayesinde öğrendim ve hemen bende bu oyuna katılmak istiyorum fakat bunun güzelliği herkesiz oynaması.Ben mesela az önce bu sitenin link’ini facebook’da arkadaşlarla paylaştım bunu sizlerde yaparsanız herkesin haberi olur ve oyuncular çoğalır…Yanılıyor muyum??? ; )) Bu da ii fikir

  28/03/09, 17:15
 338. Mehmet_06No Gravatar

  MUTLAKA OKUYUN…… Harika bir fikir gerçektende güzel.Ben bu fikri Beyaz Show sayesinde öğrendim ve hemen bende bu oyuna katılmak istiyorum fakat bunun güzelliği herkesiz oynaması.Ben mesela az önce bu sitenin link’ini facebook’da arkadaşlarla paylaştım bunu sizlerde yaparsanız herkesin haberi olur ve oyuncular çoğalır…Yanılıyor muyum??? ; )) Bu da ii fikir DEĞİL Mİ???

  28/03/09, 17:17
 339. nihaLadyNo Gravatar

  aaaaaa fikrimi çalmışlaarrr:))) bu ne cürret kuzum:D
  Ben zaten yapıyomuşum siz yeni keşfediyorsunuz.. geç kalmışsınızz ama:)**O anlardan bir tanesini anlatayım;
  Ben her uçağa binişimde yerimden önümdeki dergiden boş bir alan bulur o an aklımda ne varsa artık neler düşündüğümü, neler hissettiğimi neler yaptığımı paylaşırım benden sonra yerime oturacak yolcuya hitafen yazılar [sayın Tk 103 seferli 45a yolcusu diye başlarım anlatmayaaa..:)] yazar altın ada numaramı iliştiririm hiçbir isim vermeden ondan sadece neler hissettiğini yazmasını isterim.. bunun geridönüşü çok komik oluyo ve bunu yapmak yaşamak çok hoşuma gidiyor.
  sıradışı olmak evet işte bu benimmm…

  28/03/09, 17:19
 340. faiLi mechuL kız(xNo Gravatar

  Süper eğlenceli bir fikir (: bende denedim hemen (:

  arkadaşın 7-8 tane trigonometriden ertesi güne ödev testlLeri vardı her testtede yakLaşık 17-20 arasında soru.. Arkadaşta hava değişiminden fena hasta! kafasını kaLdıRamıyoR sıRadan… Tarih dersinde o uyurken bende gizLice testleri alıp çözdüm hepsini (genel olarak o derste bütün sınıf uyuduğu için başkalarınca görünme gibi bir sorunumda kaLmadı )sonRada kartı yanına iliştirerek bıraktım sırasının üzerine(:

  Uyandığında ilk başta hala rüyada sandı kendini zavaLLı (: Sonra gözLerini ovuşturarak tekrar baktı çözülmüş testLeRe ve suratındaki o harika gülümseme (: kartı öptü ve aLLah Razı oLsun kim yaptıysa dedi (: benim hikayemde böyle işte.. YanLız o kişiye gerçekten iyiLik mi yaptım ona henüz kaRar veRemedm (:

  Dün akşamda BeYaz Show da görünce sizi şaşırdım baya ve ertesi gün bütün arkadaşlarım siteye saLdırdı (: iyi ki böyle birşey yapmıssın Tunç, bu sınav haftasında yüzümüzü güldürdün (:

  28/03/09, 17:30
 341. TürkerNo Gravatar

  Böylesine herşeyin yozlaştığı bir ülkede, hırsızlık-yolsuzluk için teknolojinin son raddede kötüye kullanılmaya başlandığı bir dünyada çok basit, hatta ilkel ama oldukça kuvvetli bir fikir… Kesinlikle destekliyorum… Ve bir örnek…

  Geçtiğimiz sene FENERBAHÇE-BEŞİKTAŞ lig maçında maça girebilmek için ona buna yakaran çocuğa karaborsa satmak için aldığım fazla bileti çaktırmadan nasıl verdim biliyor musunuz… Bence tahmin edin ki yaratcılığı görelim :)

  28/03/09, 17:47
 342. mnkşNo Gravatar

  çok harika bir fikir!…..
  bu sayede unuttuğumuz _küçükte olsa_ güzellikleri hatırlamamıza yardımı olur.

  28/03/09, 17:55
 343. brkyNo Gravatar

  aslında en başında saçma gelmişti bu fikir bana ama şu 20 maddeydi galiba okuyunca eğlenceli bunun yanında çokda mükemmel bir fikir bi filmde izlemiştim adını hatırlamıyorum şuan çocuk 3 kişiye iyilik yapıyo ve bunun karşılığında sade onlarında 3 kişiye iyilik yapmasını istiyo bunun bütün dünyaya yayılması lazım..ihtiyacı olmayan insan yaşamıyodur bencee

  28/03/09, 18:04
 344. Özkan ÇakırNo Gravatar

  Tunç abi dün gece beyaz show’da izledim ve baya bi hayran oldum oluşturduğun bu fikre.. :) Şuan kartlarla uğraşıyorum.. bi kaç kişi’ye yapıcam ve Video çekip burdaki diğer faili meçhul arkadaşlarla paylaşmak istiyorum… :)

  Saygılarımla…

  Özkan Çakır..

  28/03/09, 18:07
 345. ömerNo Gravatar

  mükemmel ötesi valla. ben de FMK yaptım sabah birine.
  gerçekten hem karşıdaki insan mutlu oluyor, hem de siz mutlu oluyosunuz..
  aklına fikrine saglık tunç abi..

  28/03/09, 18:07
 346. faili meçhulcüNo Gravatar

  gerçekten muhteşem bişi yapmışsınız tunç abi.. çok tşk ederiz bende bunu deniycem ve kartımı da bırakmayı unutmucam. başarılarınızın dewamını dilerim iyki BEYAZ SHOWa çıktınız yoksa sizi ve sitenizi hiç tanımayabilirdik burdan beyaza da bunun için çok tşk ederiz :D:D

  28/03/09, 18:08
 347. volkiNo Gravatar

  akşam beyaz showda izledim bi kıyak yapayım dedim.
  bi cafeye girdim kalkarken fazla para bıraktım, ben çıktım kapının önüne oturdum. girdiler çıkarken konuşmaları duydum. bu krizde böyle kerizler varmı hayla diyor. düşün yani bu devirde insanlara yaranılmıyor, keriz de oldum sayende teşekkür ederim sana.

  28/03/09, 18:13
 348. Tunç Kılınç sen sadece meçhul olarak da yapmıyorsun, ismin bizim için meçhuldü ama fotoğrafın hala bende var. metallica konserinde bize defalarca içicek ısmarlamıştın, tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

  o günden sonra aynısını ben de yapmıştım insanlara, ismimi bilmeseler de kıyak yapmıştım tanımadığım insanlara. şimdi bu siteyi ve bu hareketi duydum ve şimdi bu şekilde yapacağım kıyakları :D Süpersin abi ya :D

  28/03/09, 18:20
 349. makiNo Gravatar

  tunç abi gerçekten süper bi oyun sni canı gönülden tebrik ediyorum. ben de faceboookta bir grup açtım faili meçhul kıyak adına. facebook’ta arkadaşlarıma ve bütün facebooktakilere duyurmak ve bi an önce herkesin bu oyuna dahil olmasına yardımcı olmak için. umarım başarılı olurum. ELİNE KOLUNA YÜREĞİNE SAĞLIK:)))

  28/03/09, 18:28
 350. meçhul...No Gravatar

  gerçekten yaptığınız şey harika. bu devirde hala böyle şeyleri hatırlayan insanların olması güzel.. ama buna keşke sadece oyun olarak bakmasanız.

  28/03/09, 18:36
 351. hsi_87No Gravatar

  muhtesem bır sey bu :) beyaz show’da ızledım ve korkunc derecede etkılendım… kartları cuzdanımda saklıcam ve bu fıkrımı kımseyle paylasmıcam…

  tunc bey farklı kelımelerle tesekkur etmeyı ıstıyordum fakat ınanın kelımeler kıfayetsız kalıyor. muhtesem kelımesının ustunde bı kelıme warsa o sızın ıcındır.

  hayat felsefemı degıstıren bır hareket bu :)
  cok tesekkurler…

  28/03/09, 18:53
 352. muratNo Gravatar

  harikasın be abi, ne güzel bişey bu.
  en kısa zamanda ben de yapmak istiyorum.
  valla helal olsun sana.

  28/03/09, 18:57
 353. NuRSeL..No Gravatar

  mükemmel bişey bu. ben bu siteyi bilmiyordum. beyaz showu izlerken öğrendim:-)

  bu kartlardan onlarca bastım hepsini tek tek yapıyorum:-) gerçekten tebrik ederim..

  28/03/09, 19:53
 354. buketNo Gravatar

  Gerçekten güzel bir düşünce ve çok hoşuma gitti. ben de hemen uygulamaya başlayacagım ve bütün arkadaşlarıma da önermeyi düşünüyorum:) böyle güzel bir fikri paylaştıgınız için teşekkür ederim:)

  28/03/09, 19:58
 355. slmlar… ben zaten bu olayı hep yapmaktaydım, ama tek olduğumu düşünüp üzülüyordum, sizi beyaz showda izlediğimde çok ama çok mutlu oldum, çünkü benim tek başıma yapmaya çalıştığımı siz topluma yaymaya çalışıyosunuz canı günülden TEBRİK EDİYORUM SİZİ.

  mesela ben de ramazanda durumu fakir olan kişilerin kapısına erzak paketi hazırlayıp gece gizlice bırakıyorum, beni bazen hırsız sanıyolar ama olsun tabanları yağlayıp hemen kaçıyorum… benin kartımın ismi ”HİBER13”

  28/03/09, 20:31
 356. AyKuTNo Gravatar

  süper bişey bu dün beyaz showda gördüm etkilendim.
  biraz düşünmek lazım hiç denenmemiş bişey olması için.

  28/03/09, 20:45
 357. cemreNo Gravatar

  dün beyaz show da izledim ve çok hosuma gitti başlatmış olduğunuz harekat süpersiniz yhaa üzgün insan kalmasın xdxdxd

  28/03/09, 20:58
 358. MeLiKeNo Gravatar

  abi sen ne ilginç adammışsın ya bu nasıl fikir.
  bunu beynimize soktun artık iyilik yapmak için fırsat kollayacagız.
  şu dönemlerde böyle bişey yaptığın için çok teşekkür ediyorum sana.

  28/03/09, 21:04
 359. (arzu)No Gravatar

  ya süper bişey, ben de yapcam kısacası harika ötesi. ben başka bi fikir düşündüm içinde yiyecek dolu bir poşet siyah bir dilencinin yanına bırakma, içinde de kart bırakmalı.

  28/03/09, 21:05
 360. Ertuğrul İnalbarsNo Gravatar

  ßen 17 yaşında bir gencim. Bu yazıyı yazarken cok düşündüm ama gene de yazmaya karar kıldım.

  İşin tuhaf tarafi ben dün ”Beyaz Show”u izlememe ragmen bana söyledikleri bir şey ilgimi cekti ”kesinlikle karşiliksiz yardım etmek”.. Bu Fahili Meçhul kıyaklar adi altinda da geçiyor tabiki de.. Türkiyede belli başli ihtiyaclarini karşilayamayacak durumda olan insanlar war onlara yardım etmek tabiki de watandaşlık görevimiz…

  LAfı fazla uzatmadan bitirmek istiyorum. Tunç Kılıç Hocamıza bu Siteyi yapmasında ve bu yardımlarda bulunan arkadaslara cok teşekkür ederim…

  Saygılarımla..

  28/03/09, 21:21
 361. BÜŞÜNo Gravatar

  ne denir ki hep yapmak istediğim ama sankı saçma karşılanır dediğim müthiş olay. artık gerçekleştirme zamanı. yazarım yaptıktan sonra. sevgi, saygılar.

  28/03/09, 21:28
 362. goksel45No Gravatar

  ya yok boyle bısey gercekten mukenmel her yonden baska bırını mutlu edıyorsun kendınde mutlu oluyorsun gercekten kelımeler yetersız dun gece beyazda ızledım cok hosuma gıtmıstı sımdı merak ettım soyle bı baktımda hayran kaldım en kısa surede bende bu oyunu oynayacagım fıkır atolyesınden cıkan guzzel mamuller varım bu ortak uretımde:)

  28/03/09, 21:36
 363. ceyhunNo Gravatar

  abii ben hayatımda bunun kadar güzel bir fikirle daha karşılaşmamıştım hayran kaldım abii!=)

  28/03/09, 21:42
 364. brkNo Gravatar

  mrb herkese, bu süper birsey bende dün akşam beyazın programında tuncun konuk olması ile bu organize fikri duydum ve cok hoşuma gitti dogrusu fakat biz bunu yapıyoruz ama bu iiliklerdende faydaklanan cıkmaz inş. :) malum belli mi olur :D :d ama buna izin vermicez tabiiki gerci bu zamanda dek çok güsEL sekilde ilerlemiş bundan sonrada bi aksliklik çıkıcagını sanmıyorum..bu ugurda ugrasan herkese eğlenceli süper fikirler diliyorum ;)

  28/03/09, 21:50
 365. melekNo Gravatar

  süpper bir fikir bu. bende dün beyaz show da izledim ve gerçekten bayıldımm… vee hemen harekete geçiyorumm

  tebrikler

  28/03/09, 22:07
 366. görkemNo Gravatar

  süpersin. senden kıyağı yok

  28/03/09, 22:12
 367. uğurNo Gravatar

  Bir şans oyunu, sayısal loto, süper loto, piyango bileti iddaa vs kuponu oynayıp bir yere bırakmak ta ilginç olmaz mı, ben yapmıştım kendi kuponumun aynısını oynayıp masaya bırakmıştım, 118 tl gibi bir para kazanmıştım, o kuponu görüp alana sevinmiştir herhalde.

  28/03/09, 22:26
 368. balık bilmesede...No Gravatar

  kardeş dün gece beyaz şovu izlemiyor olsaydım ne seni tanıyacaktım ne de senin bu muhteşem fikrini öğrenebilecektim.
  başlattığın bu akım inşallah unuttuğumuz Türk değerlerini yeniden yaşamamıza vesile olur diyor ve tekrar teşekkür ediyorum.
  emeğine düşüncene sağlık kardeş…

  28/03/09, 22:30
 369. onurNo Gravatar

  ben BEYAZ da gördüm ve muhteşem bişey bu harekete gecirmekte bir elçiliktir teşekkürler….

  28/03/09, 22:31
 370. godfireNo Gravatar

  mükemmel bir fikir hemen denicem.

  28/03/09, 22:33
 371. ülküNo Gravatar

  harika fikir bravo.
  ben ve arkadaşlarım birkaç yıl önce başarılı 2-3 öğrenciye 2 yıl düzenli katkıda bulunduk ama onlar bizi asla tanımadılar. engelli bi çocuğa da tekerlekli sandalye temin ettim ama beni hiç görmedi. yani uzatmayayım, böylesi çok daha güzel ve şık oluyor. gerçek ihtiyaç sahiplerini bulmamız hedefimiz olsun.
  sizleri kutluyorum.

  28/03/09, 23:11
 372. öLümLüNo Gravatar

  İyilik yap denize at, balık bilmezse halık bilir. (; (:

  28/03/09, 23:12
 373. Fatma KarabıyıkNo Gravatar

  Harika bir fikir. Oynayacağım gibi arkadaşlarıma da anlatıp haberdar edeceğim herkesi. Kutluyorum…

  28/03/09, 23:35
 374. bougeuttNo Gravatar

  cok güzel bir fikir tebrik ediyorum ben de uygulayacagım..:))))

  28/03/09, 23:36
 375. özlemNo Gravatar

  sinema-sergi-tiyatro bileti gibi aktivite biletine ya da milli piyango-sayısal lotoya — izlediğiniz bir dvd ve ya cd ye kartı ataclayıp birisi için bir yere bırakılabilir…

  Ayrıca Avrupada bookcrossing var… aynı şekilde herhangi bir yere okudugunuz kitap veya dergileri bırakarak başkalarının da yararlanmasını saglayabilirsiniz.. bu ayrıca cd ve dvd ler içinde yapılabilir diye düşünüyorum…

  28/03/09, 23:44
 376. apexivelNo Gravatar

  super bı oyun, oyunu baslatan emın olsun kı yarın bırkac FKM de benden gelır de inş bu dayanısma ya da oyunu yayarız.

  29/03/09, 00:03
 377. şükranNo Gravatar

  güzel bir düşünce. sizi ilk beyazda gördüm anlattıklarınız cok hoş şeyler, içde kalan güzellikler dışarı cıkar inşl.

  29/03/09, 00:08
 378. öslemNo Gravatar

  yaşadığım ülkede bu kadar güzel düşünceye sahip ve güzel yürekli insanların olması ne muhteşem bir şey.
  bu küçücük iyilikler belki de birçok insanın hayatında dönüm noktası olur, kim bilir en güzel tarafı da bu değilmi zaten KİMBİLİR…

  29/03/09, 00:44
 379. SimqeNo Gravatar

  mrb :) Bn simge facebookda bir grup kurdum.. sonuna kadar destekçinizim harika bir oyun Bu :))) okurken , beyaz showda izLerken biLe heycanLandım.. MükemmeL.. :))

  29/03/09, 01:05
 380. eüpNo Gravatar

  abicim süper bi fikir.
  ben dün beyaz showda izledim hemen ilk kıyağımı yaptım.
  süpersin tunç süperrrrrr…
  sen çok uzun yaşa bu da faili belli söz:))

  29/03/09, 01:10
 381. FıratNo Gravatar

  Ya arkadaşlar bu işi Nevşehirde başlatabilecek birisi varmı ben bu kartı nerede bulabilirm bende bişeler yapmak istiyorum nasıl başlayabilecez merakla bekliyorum açıkçası.

  29/03/09, 02:15
 382. Mustafa EfeNo Gravatar

  mükemmel bişi bu daha önce benim neden aklıma gelmedi ki acaba dedim kendi kendime.

  birine bi kıyak yapıcaksın ve bunu senin yaptığını bilmeyecek ne kadar güzel. :D nitekim bugün bu duyguyu yaşadım da hemde mucuzevi bi şekilde. Sevgili Tunç abicim sana iletişim kısmından yazdım yaptığım kıyağı ve bana yapılan kıyağı yayınlayacağından süphem yok :D Çok teşekkür ediyorum moralim bozuktu, canım sıkkındı bugün sokağa çıkarken ama eve döndüğümde pozitif bi adamdım :) bi de İspanya’yı yenseydik keyfim gıcır olucaktı ama artık o çarşambaya kaldı.

  Saygılarımla abicim daha çok görüşücez..

  29/03/09, 02:26
 383. Mustafa EfeNo Gravatar

  Fırat arkadaşım sitede bu kartların word ve pdf formatları mevcut, onları pc ne indirip çıktı alabilir ve aldıktan sonra kesip kart haline getirebilirsin..
  hayırlı kıyaklar :)

  29/03/09, 02:34
 384. Mustafa EfeNo Gravatar

  http://www.fikiratolyesi.com/wp-content/uploads/2009/02/fmk.doc

  linki bu Fırat arkadaşım:)

  29/03/09, 02:36
 385. özlemNo Gravatar

  dün gece Beyaz Showda izledim harikaydın Tunç..

  29/03/09, 02:57
 386. özlemNo Gravatar

  Dün gece Beyaz’a çıkmadan önce msnimden ve facebooktan listemdeki herkese seni izlemelerini söyledim:) umarım desteklerini esirgemezler…

  29/03/09, 02:59
 387. mustafa avcuNo Gravatar

  dün gece beyaz showda izledim çok hoşuma gitti hemen sitenize girdim okudum okudum okudum… dedim ben de bu arada bulgaristanda öğrenciyim, ben FMK kartlarını bulgarcaya çevirdim ve bugun bu oyunu oynadım çok keyif aldım şu an keyfime diyecek yok…
  tşk ederiz sayın tunç kılınç :)

  29/03/09, 03:33
 388. MuratNo Gravatar

  Bütün bu yapılan iyilikler muhteşem bir şey, ben Tunç Bey’ in konuşmasına Beyaz Show’da şahit oldum. Bu siteden programdan sonra haberdar oldum, bence herkes çevresine bu siteyi paylaşsın ve bir an önce bütün Türkiye birbirine iyilik yapsın. Bu devirde en çok ihtiyacımız olan şey mutlu olma ve bu mutluluğun verdiği pozitif enerjiyi etrafa yayma.

  29/03/09, 03:33
 389. SEYHANNo Gravatar

  Merhabalar, beyaz showu seyrettim ama bu sefer bir başka geldi bana. evet artık benim de oynayabiliceğim bi oyun ev hanımı da olsam iki minik çocuğum da olsa yapabileceğim çok güzel şeyler olabileceğine inandım.

  Tunç çok ama çok teşekkur ederim böyle bir organizasyon için sana ve bunu sağlıyan bütün arkadaşlarına :)
  çok sağolun, beni de aranıza alır mısınız bugünden sonra? :)

  29/03/09, 06:54
 390. SezerNo Gravatar

  hocam bence yüzyılın olayını patlattın helal olsun.

  ben lise öğrencisiyim emin ol bütün okula yetecek kadar kart basıp okulda herkeze yapacağım ve onlarda yapacak. Pazartesi okulda bir maddi durumu ii olmayan bir kaç arkadaşımızın çantasına poşetle yiyecek bırakıp sizin kartını koyacağım.

  Bu kafamdaki ilk fikir ama sizin gibiler olduğu sürece Türkiye ilerleyecek. Bence bu kartları çok çok bastırıp sokak larda olayı anlatarak dağıtalım ki insanlar diğer insanlara daha çok yardım yapabilsin ve bu işi eğlenceli bir hale getirelim.

  Eğer mudanyada yapılacak bişi olursa bana ulaşmanız yeterli size burda hertürlü yardımı yapabileceğimi düşünüyorum.Tekrar teşekkürler…

  29/03/09, 08:18
 391. ozanNo Gravatar

  az önce bi aracın camını silip silecegine fanta bıraktık (kart fantaya ilişik) kadın geldi yazıyı okudu, fantayı kaldırıma bıraktı ve aracına binip gitti, cok pis olduk.

  29/03/09, 10:41
 392. yasemin gökdoğan!urfalı!!No Gravatar

  slm tunç abi…ben daha 16 yaşımda olmama rağmen seni destekliyorum…
  senin gibi bireylerin türkiyede yaşadığı için de gurur ve sevinç duyuyorum.. iyiki de bu siteyi açtın…
  tüm ş.urfa arkanda… bundan şüphen olmasın…
  neyse sözü uzatmıyım… yolumuz açık olsun abi…:-))
  sewgiler.

  29/03/09, 11:02
 393. sedaNo Gravatar

  ben de genlde ikizmin cebine para koyarım onu gördünde çok şaşırr çok mtlu olr..
  arkdaşlarımı magzaya götürüp begendi kıyafetleri evlerine yollarım bazen orda alıp verirm..katinde bazen birilernn parlarını verir.. bunları yapmak için hayatımızda o kadr çok alan var ki bunlar sadecen en basitleri…
  herkezin bu oyunda çok eyleneceni tahmin ediyormm :)

  29/03/09, 11:04
 394. sedaNo Gravatar

  benim yaşım daha 18 olmasına ragmen tunç abi seni canı gönülden destekliyorm..
  bu fikir o kadar gzl ki 7 den 70 e herkezin bunu deniyeceni bilorm.
  yeniliklere çok açık olamayan bir toplumda şimdiden böle bir deşikl kabul etmemiz gerçekten çok guzl..
  saol tunç abi sayende belkide iyilik yapama merakı yad oyunu dielim herkezi büyüleycek
  ve inanıorm ki u fikrin sayesnde bazı şeler gerçekten deişecek
  SAOL TUNÇ ABİ ÇOK SAOL..
  böle fikri bize sundun için…
  tekrar saol iyili bu kadar güzel bir hale getrip insanlarla paylaştın içn

  29/03/09, 11:19
 395. ilginç bir hareket :) başarılar :P

  29/03/09, 11:35
 396. Let's play a gameNo Gravatar

  Herkes yarın başlıyacam diyor ama bence her ne kadar faili meçhulde olsa da yapılan iyiliklerin videosunu çekmek ve bir sitede yayımlamak güzel olurdu :D İzlerken biz de keyif duyardık fikir sadece

  29/03/09, 12:42
 397. öslemNo Gravatar

  seçim gününde aslında yapılabilecek çok güzel kıyaklar var ama…

  29/03/09, 13:10
 398. Harbii~KizNo Gravatar

  Bencede harika bir fikir..
  Benimde aklimda olan cep telefona bu karti yüklemek ve ihtiyaci olana kontör yollamak (tabi karsi taraf senin numarani bilmiyecek) sonrasinda ise faili mechul kiyak etiketini de arkasindan yolladinmi iste sana harbiii bir kiyak.. Bence suanda en cok ihtiyac olan sey kontör herhalde :)´
  Bu da benim fikrim..

  29/03/09, 13:12
 399. Enes OrdueriNo Gravatar

  benden sonra gelen kişinin kontür parasını ödiyim dedim az daha canımdan oluyordu abi :D

  29/03/09, 13:17
 400. erkan ..No Gravatar

  işte budur…
  gulmek ve gulumsetmek tanımadıgın bır ınsanı..:):)
  ben basladım bıle…

  29/03/09, 13:31
 401. H20No Gravatar

  Güzel Gerçekten Etkileyici Denemekte Fayda var

  29/03/09, 14:25
 402. Abicim sana ne diyeyim ki sen de tam bir kıvrak türk zekası var. Bu hareketi de uygulamaya sana söz veriyorum…

  29/03/09, 15:39
 403. mete budakNo Gravatar

  abiii şuanda kıskanclıktan kendimi paralıyorum.. Bu fikir nasıl bana daha önce gelmedi diye..:) mükemmel hiiç kalır ya. Çok iyi bi fikir gerçekten, dünyadaki boşluktan kötülük yapmayı tercih eden insanlara iyi bir jest. Cidden bravo!!

  29/03/09, 16:23
 404. matrujkaNo Gravatar

  geçen hafta aşkımı cawtawimi toprağa verdim. ;( bütün iyiliklerim onun için olucak.
  bu güzel bir hareket beni de meşgul edecek mutlu edecek bişey teşekkürler :=) hatta bu oyunu düşünerek bana da kıyak yapılmış oldu :)..

  29/03/09, 18:08
 405. Harikasın Tunç. Seni beyaz show’da izledim çok güzel konuştun :) İnşallah ben de deneyip sana yazacağım yaşadıklarımı :)

  29/03/09, 18:33
 406. ÇatlaksesNo Gravatar

  ve FMK günümüzün ilkini bugün yaşadık arkadaşımla.

  İlk hareketimiz çocuklar içindi, bi baloncuya gidip iki balonun parasını ödeyip iki tane de kart bıraktık ve ne yapmak istediğimizi anlattık. Amca şaşkın ve tatlı bi gülümsemeyle bizi dinledi ve bunun çok güzel bişey olduğunu, herşeyin gönlümüze göre olmasını söyledi :)

  daha sonra ilerde bi banka oturduk ve ilk FMK yaşayacak olan çocuğu ve ailesini beklemeye başladık.

  iki dk geçmeden bi anne ve çocuğu hedefimize yaklaştı, bizim tatlı baloncu amcamız balonu çocuğa, kartı da annesine vererek uğurladı. annenin suratındaki ifadeyi görmeliydiniz kartı bi kaç kez okudu, tatlı bi gülümsemeyle eşine gösterdi ve kartı ceplerine koyarak yollarına devam ettiler.

  işte ilk kıyak hareketimiz buydu ve biz çok eğlenmiştik.

  devamında yaklaşık 10 tane kıyak yaptık. bütün öğleden sonrasını buna ayırdık arkadaşımla beraber ve eve geldiğimde üzerimde çok güzel bi duygu vardı…

  tekrar teşekkürler Tunç abi, herşey gönlünce olsun.
  herkese FMK’lı günler :)

  29/03/09, 19:40
 407. mykNo Gravatar

  Çok güzel bi fikir tebrik ediyorum.
  Çevremizde ve tv lerde insanın canını sıkacak o kadar olaylar oluyor ki… böyle aktiviteleri unutuyoruz yavaş yavaş. insanlar nasıl biri olursa olursun gülmeyi ve eğlenmeyi hakediyor.

  29/03/09, 22:41
 408. tafiiyyNo Gravatar

  ya bu site bayağı ilgimi çekti üstüne düşücem ;)

  29/03/09, 23:40
 409. guloNo Gravatar

  merhabalar, oncelikle bu guzel bulusun sahibini tebrik ediyorum ve herkes adina devamini diliyorum

  ben de supriz yapip cevremdeki insanlarin sevinclerini gormek olaganustu bir duygu. yurt disindayim ayni sitenin icinde arkadaslarim var bir kaci yabanci polanyali arkadasimin kizina bakiyorum onlarin evde bakiyorum kendisi calisiyor ve evine vakit ariyamagi zamanlari oluyor. ben de o yokken mutfagina girip temizliyorum ve vaktimde varsa ona supriz yemek yapiyorum. o geldiginde evde olmuyorum ve yorgun gecen gununun ardindan evde hazir yemek ve temizlik olmasi onu mutlu etti, tabi beni de mutlu ediyor insan istedi mi hem kendini hem de cevresindeki insanlari kucukte olsa ki illa hersey maddiyat degildir mutlu edebilir ve mutlu olabilirsiniz.

  herkese FMK li gunler dilerim.

  30/03/09, 04:03
 410. Bu gece bu oyunu birkaç arkadaşıma anlattım. Kimi saçma buldu, kimi yürekten katıldı düşüncelerime. İyilik yapmanın anlamı, sana kattığı olgunluk, içinde uyandırdığı o hissiyatı neye değişir ki insan?

  Yarın, sınıf arkadaşımla dersliğe en erken biz gidip, bu kartların oldugu 15 sıra ve yanlarına da birer çikolata koyacağız. Tabii kendi sıralarımıza da. Sonrasında sınıfta konuşulacakları o kadar çok merak ediyorum ki :)

  Umarım bu sınıftaki soğuk havayı dağatır ve arkadaşlarıma iyilik yapmanın güzelliğini hatırlatır :)

  Akşam, olanları yazacağım. :) iyi geceler herkese…

  30/03/09, 04:26
 411. CrashphoenixNo Gravatar

  Evet gerçekten güzel bir hareket gibi gözüküyor. Bakalım ileriki zamanlarda inşallah facebook gibi yayılır ve insanlara adapte olur. Özellikle şu dönemde. Ama bir yandan da pek faili meçhul gibi de gözükmüyor. Nihayetinde insanlara parmak izlerini kartların üzerine bırakıyor değil mi?

  30/03/09, 10:03
 412. tafiiyyNo Gravatar

  facebook mu? ya insanların çoğu o siteyi artık kullanmıyo bile kullananlar da tanıdıklarını bulmak amacıyla kullanıyo başka bi faliyeti yok bile…

  ama bu daha farklı ve özel bişi hiçbir çıkar taşımıyo yani ben de şu vardı hep. insanlara faydalı olup onların sevindiğini görmek… en çok bu mutlu ediyo beni bu sitede tam aradığım özellikleri buldum eyer demiyorum mutlaka yayılacak her yere ve çok büyük bir kitleye sahip olacak… farklı ve cömert kiiliklerin bulunduğu bir site diyebilirim.

  30/03/09, 12:12
 413. Annem çok beğendi afferim lan diyo :D

  30/03/09, 12:17
 414. erkanNo Gravatar

  mükemmel bir hareket tebrik ediyorum, ben de daha önce böyle şeyler düşünmüştüm ama uygulayamadım… neyse şimdi bu harekete katılacak, binlerce kişi olduğunu tahmin edebiliyorum…

  bir defasında, internet kafeden çıkarken, kendi hesabımı ödediğim sıra, 9 [uğurlu rakamım olduğu için] numaralı bilgisayardaki arkadaşın hesabını da ödemiş, kafeden ayrılmıştım:)

  30/03/09, 12:45
 415. bülent duruNo Gravatar

  seni tebrik ederim arkadaşım, güzel bir fikir tuttum ben bu işi.

  30/03/09, 12:55
 416. mehmet YAMANNo Gravatar

  merhaba tunç bey, ben kapadokyanın göbeğinden ürgüpten mehmet. sizi beyaz şowda izledim. Gerçektende harika bir fikir düşünceleriniz ve yaptıklarınız insanların yüzündeki ufak bir gülümsemeyi görmek tabi ki beni de mutlu eder.

  Ben de size buradan bir kıyaklık yapayım o zaman. beyaz şowda en çok yapmak istediklerinin içinde kapadokyaya gelip bu eşsiz güzelliği görmek ve balona binmek istediğinizi söylediniz, bu da beni çok etkiledi. sizi kapadokyaya misafirim olarak davet etmek istiyorum. Tabi ki sizde kabul ederseniz. Aslında bunu size beyaz şowda söyleyecektim ama telefonları düşüremedim.

  30/03/09, 13:41
 417. Vallahi helal olsun, bu zamanda birinin böyle bir şey düşünmesini çok takdir ettim. durmak yok harekata devam…

  30/03/09, 16:05
 418. Günlerdir her yerde, yazılarını ilk rss ile takip ettiğim ancak blog ödüllerinde çekinipte çok fazla sohbet edemediğim o adamın adını görüp duruyorum. Tunç KILINÇ!

  Ve nihayet bu harekete olan merakım ağır basıp okumaya başladım herşeyi en başından. Yine harika, yine zarif, yine yaratıcı bir fikirle karşılaştım. Ve çok sevdim bu fikri. Evde yazıcı olmadığı için hemen ofise mail gönderdim bir sürü çıktı alınacak bugün ve herkese dağıtılacak.

  Ben bugün cüzdanıma yerleştiriyorum bu kağıtları ve en kısa zamanda kullanıp birilerinin yüzünde görmek istiyorum bu güzel gülümsemeyi :)

  Sonsuz teşekkürler Tunç Bey, harikasınız!

  30/03/09, 16:28
 419. MisafirNo Gravatar

  Tüm Kıyak Oyuncuları ve Sayın Tunç Kılınç,

  Herbirinize kolaylıklar diliyorum ve bu fikri hayata geçirdiğiniz için başta Tunç Kılınç olmak üzere hepinizi tebrik ediyorum. Ben de bu oyundan haberdar olunca çok heyecanlandım ve hemen sevdiklerimle paylaşmak istedim.

  Hevesinizi kırmak için değil ama ben gelen tepkilere çok şaşırdım. Çevremde bilgi verdiğim birkaç kişi bunun politize bir eylem olduğunu düşündü ve ne yaptıysam inandıramadım. Herşeye ne kadar şüpheyle bakan bir toplum olduğumuz ile yüzleşmek durumundayız.

  Ben herşeye rağmen yılmadan oyuna devam edeceğim.
  Herkese kolaylıklar,

  30/03/09, 16:46
 420. gizemNo Gravatar

  çok süper yaa tebrik ediorum beyaz showda da iyice duyuruldu bu fikirler inş. herkes yapar……

  30/03/09, 16:57
 421. Ich@No Gravatar

  tunç abi merhaba…

  seni beyaz showda izlediğimde çok kıskandığımı itiraf ediyim öncelikle:) bu düşünce süper we iyiki böle bi hareketi başlattın we iyi ki herkesin özellikle de gençlerin içindeki insanlığın hala ölmemiş olduğunu bize gösterdin…

  lise yıllarımda ben de sınıfta maddi durumu çok kötü olan bi arkadaşıma bi kaç kıyafet almıştım ama bunları kendim weremezdim çünkü kendini kötü hissetmesini istemiyordum. Müdür yardımcımıza teslim ettim we arkadaşıma onun wermesini istedim kimin werdiğide böylece anlaşılmamış oldu onu sewindirmiş olmak acayip mutlu etmişti beni:) o zamanlar böle kart yoktu tabi ama en kısa zamanda bu kartlarla daha da yeni iyilikler yapıcam mutlaka…

  umarım bu hareket hızla büyür we bu mutluluk oyunu hiç bitmez…..

  30/03/09, 17:30
 422. iremNo Gravatar

  tunç abi süper bi buluş…
  pollyanadan sonra tarihe sen de geçeceksin:)

  30/03/09, 17:36
 423. Ich@No Gravatar

  tunç abi herkesin özellikle de gençlerin içindeki insanlığın hala ölmemiş olduğunu bize gösterdiğin için çok teşekkürler…

  bu hareket hızla ve katlanarak her zaman devam eder umarım…
  bu mutluluk oyununda ben de varım!!

  30/03/09, 17:43
 424. slmlar herkese, aslinda dun gece iletimi yollamistim ama simdi yazilar arsinda goremedim, tekrar yazayim dedim. ben yurt disinda amerika’da yasiyorum beyaz show severek izlerim ve ordan haberim oldu FMK kutluyorum tunc kilinc arkadasimizi gercekten guzel bir bulus.

  ben de kendi adima fmk yaptim olanustu bir duygu kisaca anlatayim burda. hem turk hem yabanci arkadslarim var. polanyali arkadasim kizina bakmam icin ricada bulundu kendisi calisiyor evlerimiz birbirine cok yakin ogun onun evine gittim ve ev daginikti biraz ben de o gelmeden evi temizledim ve bir de ona supriz yemek yaptim dolaba koydum geldiginde ben evde yoktum o eve yorgun geldiginde evi o halde gormesi eminim onu cok mutlu etmistir, ben de heyecan ve mutlu oldum ona kucukte not yazmistim.

  bunlari cogaltabiliriz benim aklimdan mesela yasli komsularimiz var burda ve pek gelip gidenleri olmuyor onlarin kapilarinin onune birer cicek koymak icimden geliyor veya bir hediye insan istesin yeter ki yapabiliriz hayati anlamli kilan guzel hareketler bunlar.

  ben tekrar tebrik ediyorum bu guzel bulus icin ve herkese FMK gunler dilerim gorusmek uzere.

  30/03/09, 18:23
 425. Zafer AydınNo Gravatar

  Öncelikle bu hareketi baslatan Tunc KILIC abamize tsk ediyorum. Ben, 15 yaşında biri olarak Beyaz Show’u severek izliyorum. Bu hareketin yayılmasında buyuk rolu olan Beyazıt Özturk’e tsk ediyorum ve Beyaz Show’u izleyen buyuk, kucuk herkezin bu haretin yayılmasında ufakte olsa bir şeyler yapmasını gönülden istiyorum… herkezin bu çorbada tuzu olması lazım…

  30/03/09, 20:33
 426. Rabia EcemNo Gravatar

  Ne muhteşem, ne orjinal, ne mutluluk verici bi proje bu.. :))))
  Çok hoşlandımm..

  Hala böylesine iyilik meleğimsi insanların olabilmesi gözlerimi dolduruyor açıkçası..
  Fikir anasının baya bi sevabı olacağa benziyor :)

  30/03/09, 20:59
 427. abi sen ne büyük adamsın ya sayen de etrafıma neşe saçıyorum hem de görünmeden çok güzel bi oyun hep oynuyorum.

  ÖRN: biri yıllık ev ödevimi yapmış ama kim olduğun bilmiyorum aynen o kartı bırakmış. ben de araştırdım senin siteyi buldum. Allah senden de, ödevimi yapan arkadaşımdan da razı olsun… :)

  ÇOK KIYAK ADAMLARMIŞSINIZ BE…

  30/03/09, 21:06
 428. İYİ Kİ VARSINIZ.

  30/03/09, 21:10
 429. Halil ibrahimNo Gravatar

  Gerçekten güzel bi düşünce fikir sahibini tebrik ediyorum en içten dileklerimle…. herkesin mutlu olmaya ihtiyacı var..

  30/03/09, 21:41
 430. selkaNo Gravatar

  Merhaba,

  Bugün birkac eylemde bulundum. Ama bizim guzel insanimiz kazara para dusurmemize firsat vermiyor. Para yere dustugu andan iki saniye sonra bana geri dondu.:) Neyse efendim,

  - jeton alip vapur iskelesinde biraktim, o kadar korktum ki yakalanacagim diye kimin aldigina hic bakamadim ama daha sonra geri dondugumde alindigini fark ettim.
  -Simit sarayina simit parasi, kurupastaciya cuzi bir para karsiligi hazirlattigim tuzlu ama taze kurabiyeler +fmk bıraktim. Tezgahtar kızların gülümsemelerini görmek çok hoştu..
  - Kitapcida bir kitap alıp da kart ile biraktığımda, kitapçı dükkanın sahibi olan bayandan, yandaki donercide bir porsiyon doner parasi ile aynı kartı bırakmış olduklarını öğrendim. Pek keyiflendim. Bu bir geri dönüşüm sayılır.
  - Hızımı alamayıp bir dolmuş parasi +fmk verdim, hemen dolmuştan indim ama dolmuş şöförü pek bir anlam veremedi yaptığıma.:)
  - Bakkalımıza da bir ekmek parası+fmk bıraktım.
  - Bir bankamatik yanına bir adet sigara+fmk, piyango bileti satıcısına aldğım birkaç kazıkazan kartı+fmk bıraktım.

  Aslında harcamalarım çok bir şey tutmadı. Pek keyif verici idi. Mutlu oldum.
  Kendi kendime gülümseyerek yollarda yürüdüm.
  Umarım bu kartlar ile minik hediyelerimizi alanlar bizi yanlış anlamazlar..

  Sevgi dolu bir dünya dileği ile…:;)

  30/03/09, 21:54
 431. FeyyazNo Gravatar

  ben de denicem gerçekten yaratıcı ve eğlenceliye benziyo ayrıca insanlara yardım etkisi de var beyaz show da görünce meraklandım …bakalım…:)

  30/03/09, 22:38
 432. HuseyinNo Gravatar

  Bu kartin ingilizce versiyonu var mi?

  30/03/09, 23:57
 433. Mustafa EfeNo Gravatar

  Tunç abicim selam. İletişim kısmından size yaptığım ve bana yapılan bir FMK haraketini göndermiştim. Yayınladıysanız nerede yayınladığınızı öğrenebilir miyim :D bulamadım da ben.

  31/03/09, 01:38
 434. Ezgi ErkolNo Gravatar

  Birinin yüzündeki o içten gülümsemeyi görmek, bana en basit en anlamsız ama gözümde çok büyüttüğüm sıkıntılarımı bir an olsun unutturdu.

  Çoğumuz belki bu gibi şeyler yapıyorduk daha önce ama yine de iyilik yapmanın ve birinin kısa bir zaman bile olsa gülümsemesinin ve hayatı boyunca unutamayacağı güzel bir anısının içinde yer almanın verdiği hazın bilincini bize tekrar kazandırdığınız için çok teşekkürler. Umarım sesinizi daha ileri taşıyabiriz bu küçük masum güzelliklerle.

  Yüzünüzdeki gülümsemelerin hiç bitmemesi dileğiyle.

  31/03/09, 04:13
 435. Arkadaşım bu güzel harket için seni tebrik ediyorum. Daha önce benzerlerinin yapılmış olması iyi şeylerin yapılmasının değerini düşürmez. Umarım FMK herkese denk gelir, bana da:)

  31/03/09, 09:03
 436. Sevilay....No Gravatar

  İnanılmaz bir site bu o kadar heyecanlı ki…. en azından insanlara heyecanla iyilik yapmayı hatırlatıyor.

  Zaten bu heyecanı yaşamakta ayrı bir şey ben bu kartları çoğalttım ve cüzdanıma koydum hele bu faili mechul kıyakları yaparken insan müthiş mutlu oluyor insanların yüz ifadeleri yetiyor, çok teşekkürler….

  31/03/09, 09:04
 437. Arkadaslar beni guldurmek cok kolay… az cok demeyin… hesap numaralarimi veriyorum is bankasi sube no:1301 hesap no:0060600
  kiyaininiz simdiden mubarek olsunn.. :)) (not: hesap numrasi gercektir)

  31/03/09, 11:00
 438. animusNo Gravatar

  İnsanlara insan olduklarını hatırlatmak gerekiyor bu devirde ve bu hareket bu amaca hizmet ediyor.. Kutluyorum sizi. Mesela fakir insanların evlerinin önüne market alışverişi yapıp bırakmak..

  31/03/09, 11:36
 439. Hale AteşNo Gravatar

  Merhaba Tunç

  Senden ve sitenden Beyaz Show ile haberdar oldum. O gun google da faili meçhul deyince cinayetlerden sonra yine de 10.sırada çıktığınızı soylemiştin bugün siteni arayacaktım google\’a sırf merak olsun diye sadece ‘faili meçhul’ yazdım ve 1.sırada karşımdaydın! tebrikler…..

  Programını izlerken eşimle birlikte yaşadığımız bir kıyak hikayesini yeniden anımsadım. Seninkiler gibi faili tam meçhul değil ama aradan 24 sene geçti hala bizi etkilediği için seninle de paylaşmak istedim. Anlatayım.

  Biz 1985 yılında evlendik ve Kasım ayında balayı için Antalya’ya gitmiştik. O ayda orası oldukça tenha. Bizim maddi imkanlarımız oldukça kısıtlı o zaman kredi kartı falan da yok nikah için hediye edilen paralar ile 1 haftalığına bir motele yerleştik oradan oraya dolanıp duruyoruz ve bir yandan da yemeğin üstüne bir kahve içmeye çekiniyoruz ya ekstralara paramız yetmezse diye.. Ama acayip de mutluyuz o ayrı….

  O zaman otomobilimiz de yok Lara yolunda yürüyüş yaparken (aman allahım tarih öncesinden bahsediyorum sanki o zaman oralar da şehir ile birleşmemişti ve kırsaldı ) özel bir araç bizi arabasına aldı Antalya\’ya götürmek için.. Yolda napıyorsunuz falan diye konuşurken biz anlattık balayında olduğumuzu adam bize oraya gittiniz mi buraya gittiniz mi diye soruyor.. bizden pek olumlu yanıt yok.. sonra Kurşunlu şelalesini sordu.. ııh..zamanınız var mı? bütün zamanlar bizim dedik veee sağa yanaştı bir U dönüş ile 30 km kadar geriye gittik geldik Kurşunlu’ya..

  Milli Park giriş parası da ödetmedi bize.. Orası da dağ başı bir yer… Hadi gezelim dedik.. adam yok siz balayındasınız ben sizinle gelmeyeyim alın bu dürbünü de sağa sola bakarsınız 40 dak. sonra arabanın başında buluşuruz dedi ve uzaklaştı bizden. Biz elimizde koca bir dürbün kalakaldık..Düşünmekten etrafa yoğunlaşamıyoruz. Ama neler üretiyoruz…

  Diyoruz ki acaba arabada ceset falan mı vardı… Ya geri dönmezse buralarda kalırsak vs.vs. neticede biz 20.dak.dan sonra arabanın başında nöbette idik :)

  Tam söz verdiği saatte döndü nasıl beğendiniz mi dönelim mi dedi aman dönelim her şey çok güzel dedik dönüşe geçtik… Bizim motele yaklaştığımızda eşim ve ben teşekkür ettik ve dedik ki bizim için zaman ve benzin harcadınız borçlandık size izin verin ödeyelim.. Bize döndü dedi ki evet borçlandınız hem de çok ama bunu bana para olarak ödeyemezsiniz. Biz tam anlamıyla bu günün deyişiyle ”nasıl yani” olduk zaten kafamız karışıktı iyice bulandık..

  Anlatayım dedi…

  O ondan 19 sene öncesinde askerden terhis olmuş ve memleketine donmeden Konya’da boş 1 günü varmış ama gezecek parası yokmuş. Bunu bir kişi almış gün boyu gezdirmiş, yedirmiş, içirmiş gün sonunda borcum ne kadar deyince sen de borcunu zamanı olan ama imkanı olmayan birini gezdirerek ödersin demiş. İşte dedi ben bunca senedir sizin gibi birilerini arıyordum ohh ben artık borcumu ödedim artık top sizde siz de ancak borcunuzu böyle birilerini gezdirerek ödeyeceksiniz dedi ve bizi bıraktı gitti. (Ne ismini verdi ne adresini o zamanlar telsiz vardı kodunu verdi ama bir daha ulaşamadık acaba o Hızır mıydı diye düşünmüyor da değiliz)

  Neyse aradan 10,11 sene geçti biz o borcumuzu ödeyemedik. Hiç tanımadığımız kimi gün boyu gezdirebilirdik ki… Artık 2 çocuğumuz vardı ve bir yaz tatilde Kaz Dağları eteğinde bir motele gitmiştik. Sabah kahvaltıdan sonra arabaya atlıyor sağa sola gidiyorduk. Genç bir hanım da orada kalıyor ve gününü kitap okuyarak geçiriyordu. Zaman içinde ahbab olduk biz de o yöreyi çok severiz sorduk orayı burayı gördün mü diye gidememiş… arabası yoktu ve imkanının da kısıtlı olduğunu hissettik!!

  O anda hiç konuşmaksızın eşimle bakıştık ve dedik ki sabah hazırlan Assos’a gidiyoruz.. O ertesi günü Assos’ta hep birlikte geçirdik, yemek yedik, denize girdik, yürüyüş… Hep Behramkaleden güneş batışını görmek istermiş.. güneş batışı…. sonunda döndük… Ama biz öyle mutluyuz ve rahatlamış durumdayız ki anlatamam… Tabii o kızcağız da bize sordu hiç hesap ödetmediniz ben de katılayım falan diye ve biz de hikayemizi anlattık evet sen de çok borçlandın ama bunu bize ödeyemezsin biz de senelerdir seni arıyorduk ve borcumuzu ancak ödeyebildik. sen de borcunu böyle zamanı olan ama imkanı olmayan birilerini gezdirerek ödeyebileceksin dedik.

  İşte benim hikayem de bu…

  Simdi ben bütün bunları neden uzun uzadıya anlattım biliyormusun. Başlattığın ve adına oyun dediğin bu hareket aslında çok güzel ve çok ciddi bir hareket. Belki de bu oyuna katılanları bizim olduğumuz gibi bir ömür boyu etkileyecek. Ustelik giderek daha sevgisiz, bireysel yaklaşımcı ve hoşgörüsüz bir toplum olma yolunda hızla ilerlemekte iken o sevimli küçücük kıyakların insanları bayağı kendine getirecektir eminim.

  Seni ve bu harekete destek veren herkesi yürekten kutluyorum.
  Sevgiler,
  Hale.

  31/03/09, 11:46
 440. nihalNo Gravatar

  bence de muhteşem bir olay.. tebrikler… ama kesinlikle “gerçekten ihtiyacı olan kişilere” yapılmasını uygun görüyorum yoksa kendi egolarını tatminden öteye gitmez bu olay.

  31/03/09, 16:22
 441. millet bu çok güsel bi duygu, anmlatılmaz yaşanır. ben de yaptm o iyilik yaptığın kişinin surat ifadesi çok güsel oluyor, insanın içini ısıtıyor. bayıldım bu uygulamaya, darısı herkesin başına.

  31/03/09, 17:22
 442. sezginNo Gravatar

  Seni kutluyorum arkadaşım. beyaz show da seyrettim seni ve benim gibi düşünen birinin olması beni çok şaşırttı. ben faili meçhul kıyakları yıllardır yapıyorum ama ben faili meçhul kıyak demiyordum:) çok çeşitli iyilikler yapıyordum ve hala yapmaya devam ediyorum inanılmaz haz duyduğum bir şey bu benim özellikle kendimi tanıtmadan yapmak daha da keyifli.
  Başarılar diliyorum sana.
  KARTAL / İSTANBUL’dan sezgin BEKTAŞ.

  31/03/09, 19:08
 443. Mustafa EfeNo Gravatar

  Tunç abi seni beyaz show’da izledim, başlattığın eyleme çok sevindim ve bugün fikirlerinden birini kullandım.

  Yanıma bugünlük sadece 1 kart aldım ve belki aklıma birşey gelir de yaparım dedim. Başıma gelen olay çok güzeldi şu an bunu yazarken içim huzur ve mutluluk dolu. Kalabalık bi caddede yürüyordum arkamdan gelen öğrenci olduklarını düşündüğüm 2 arkadaş aralarında şunları konuşuyorlardı.

  - abi elektrik faturasının bugün son günü napcaz?
  - ne kadar eksikti para ?
  - 10 tl lazım.

  ve ptt ye doğru yürüdüğümüzü fark ettim. onlardan daha hızlı yürüyüp hemen ptt ye girdim tam giriş kısmında durup cüzdanımdan kartımızı çıkarttım ve 20 Tl lik (10 TL yoktu üzerimde ve hoş olacak sadece 20 TL param vardı.) banknotu karta ataçlayıp çocukların yaklaşmasını bekledim. yaklaştıklarında kartı tam girişe usulca bırakıp ilerledim. arkama dönüp baktığımda çocuklar kartı ellerine almışlardı. ve inanılmaz bir mutlulukla daldılar ptt’ye ne konuştuklarını duyamadım. ve çok mutlu oldum.

  sonra neden aklıma evime gidebilmem için gerekli olan 1.5 TL yi nereden bulacağım geldi gülümsedim. ve çok çok çok mutlu olmamın sebebine geliyorum.

  çocukları bekliyordum onların çıktıktan sonra yakınından yürüyüp olayla ilgili ne söyleyeceklerini duymak istiyordum. 35 dk. kadar bekledim ptt nin önünde ve çocuklar harika bir yüz ifadesiyle dışarı çıktılar. hemen arkalarına yaklaştım duyduğum beni çok sevindirmişti. çocukların birinin elinde FMK kartı ve 10 TL lik banknot vardı, çocuk banknotu karta aynen benim yaptığım gibi ataçladı ve gençliğin takıldığı bir sokağa daldılar.

  aramı açmıştım biraz ve sadece önüme bakıyordum. ve ne göreyim kart yerde. bıraktığım gibi usulca kartı aldım. banknotu ayırdım kartı öptüm ve cıkartıp cüzdanıma koydum ve tabii ki benim bu arkadaşları izlediğim gibi onlar da beni izlediler. yanlarından geçerken Allah’ım sen nelere kadirsin evime gidecek parayı nereden bulacağımı düşünürken ne güzel bi kıyak yaptın bana dedim.. çocuklar arkamda kalmışlardı ama ben onların mutlu yüz ifadelerini gülüşlerinin tonundan hayal edebiliyordum…

  Sevgili Tunç abicim böyle bir eyleme el ayak olduğun için çok teşekkür ederim, dayıma çok benziyorsun ayrıca bu yüzden sana sempati duyuyorum :D

  31/03/09, 20:37
 444. güzel bişey bu beyazın programında duydum ve çok hoşuma gitti ben zaten bir yardım derneğinde gönüllü olarak destek vermekteyim ama bu hareket daha gusel ve daha mutlu edici.

  eğer izmirde oturan ve benimle bu iyilikleri paylaşmak isteyen arkadaslar olursa maıl adresim ayseayseayse20@hotmail.com hatta izmirde bir araya gelip yaptığımız iyilikleri paylaşabilir ve fikirler üretebiliriz.

  şimdilik hoşçakalın.

  31/03/09, 22:47
 445. bu zamanda unutulan her şey……
  süpersin…

  31/03/09, 23:36
 446. viva FMK! :)

  01/04/09, 10:44
 447. MuRaT şAhİn FiLiKaLNo Gravatar

  bendecede çok hoş olmuş şunu da sölemem gerekirki bunu saçma bulan bi çok insan olucak çünkü faili meçhul yani yaptığı iyiliği kimse göremicek. bu durumda da onun kazandığı hiç bir şey olmicak bu yüzden saçma bulacağına eminim ama bence bunu kendi içinde beyniyle başbaşa düşünürse insan hakikaten çok hoş bi hareket olucana eminim…

  ayrıca bende projeleri yaratmayı seven biriyim başarısızım ama çok severim :P iyilik yapmayı karşındakinin kalitesine göre uygular çoğu insan olsun be dostum kötülere de iyilik yapalım bişe kaybetmeyiz hem belki onun da yüzü kızarır ve bu projeyle o da bi iylik yapar.

  teşekkürler TuNç çOk İyİsİn UnUtmA bu YoRuM bAnA AiT DeĞiL fAiLim MeÇhUL :)
  OyUnU kAzAnIcAz MoRuq xD

  01/04/09, 12:26
 448. banuyumNo Gravatar

  gerçekten süper. hep bişiiler yapardım haberli habersiz ama bunu ortak bi amaç için daha içten yapacağım ve paylaşacağım.

  aklınıza sağlık (ki daha çok üretin :))

  sevgiler.

  banu

  01/04/09, 17:02
 449. CnCyMzNo Gravatar

  Ya iyiki de Beyaz Show a çıktın ve ben geç de olsa çok geç olmadan bunu öğrenmiş oldum, gerçekten bi arkadaşımız çok güzel bir yorum yapmış demişki;

  O çıktıları alıp cüzdamıza yerleştirmek ve kafamızda yapıcağımız şeyi kurgulamak o anı kollamak bile o kadar güzel bi duygu ki, ben sana önce kendi karışık kafam adına daha sonra bütün karışık kafalar adına teşekkür ederim:)

  02/04/09, 01:04
 450. aNo Gravatar

  komsunun pizza alicak parasi yok mu? onun yerine ac olup da yardim isteyenleri doyursaniz daha iyi degil mi? o zaman ayni hazzi vermiyo mu yoksa? sokaktaki tinerceyi doyursan tinercilik cazip hale gelir, degil mi?

  02/04/09, 10:20
 451. demetNo Gravatar

  slm tunç abi, seni beyaz show da izlemiştim.

  bu oyunu ben daha öncede oynuyordum ama kart olayı falan yoktu. ama kart falan olması da çok güzel hem de süper. ayrıca bu kadar yorum alabileceğini tahmin etmemiştim. hepsini tek tek okudum.ama gerçekten çok güzel bişey.

  ayrıca bu karttan çıkartmak için internet kafeye gelmiştim, kafenin sorumlusu kartı sorunca bu ne falan dedi işte ben de anlattım, o da kendisi için çıkardı ve benim netten çıkarken vereceğim parayı almadı….. ne güzel dimi?

  02/04/09, 15:02
 452. kefrenNo Gravatar

  düşündüğünüz fikirlere hayranım devam edin kimse sizi tutamaz

  02/04/09, 17:13
 453. emre albayrakNo Gravatar

  sevgili tunç abi
  öncelikle bu güzel hareketi başlattıın için çok teşekkür ediyorum ve herkese bu hareketten bahsediyorum başarılarınızın devamını diliyorum ama bn bu harekette yokum…

  02/04/09, 18:38
 454. ezzzNo Gravatar

  çok harika… hemen başlıyorum kıyaklara ;)))

  02/04/09, 19:18
 455. muhammet göksuNo Gravatar

  abi gerçekten süper bi fikir yarın metro istasyonunda denemeyi düşünüyorum.
  abi bu başlattığın sey harbiden çok güzel bir şey ya.

  02/04/09, 21:16
 456. emine çakırNo Gravatar

  harika bir düşünce önce tebrik ediyorum, sonra da tüm Türkiye’ye yayılmasını diliyorum.))

  02/04/09, 23:14
 457. Nazan ÖzNo Gravatar

  bu fikire bu olaya bayıldım inanın hemen 10 tane kart cıkardım yazıcıdan… öğrenci oldugum icin cok para harcayamam ama yine de ufak ama güzel bi oyun geldi aklıma.

  50 kurusluk 1 tl lik bozuk paralarla makinelerden alabileceğimiz 15 tane oyuncagı aldım. bizim apartmandaki bütün dairelere kapıya oyuncakları, anahtarlık kısmına kartı sıkıştırıp bıraktım .. aşağı kapıdan bütün zillere basıp uzaklaştım…

  1 saat sonra kapıda karsı komsumu gördüm ve kapıma böyle bişey bırakıldıgını söyledim ve yüzündeki tebessüm görülmeye değerdi. bizim kapıya da bırakmıslar dedi :) bu gencler cok deliler yaa dedi güldük ve ayrıldık. bütün hafta bütün komsularımız bu olayı konustu :)

  02/04/09, 23:30
 458. güzel bir şey

  03/04/09, 11:11
 459. araba yikamak

  03/04/09, 11:16
 460. faili meçhul sevgiNo Gravatar

  çok heyecanlandım.. çok mutlu oldum..
  yaşasın!!!
  kartlarımı bastım hazırda bekliyorum..

  03/04/09, 11:51
 461. SivanaNo Gravatar

  Bu harika bişey…!

  Beyaz showda Tunç’u seyrettikten sonra şimdiye kadar iyilik yapmanın bana verdiği hazı hiç farketmediğimi düşündüm. Kıyak yaptığım anları hatırladım da gerçekten değişik bir duygu… içimizde var olan ama keşfedemediğimiz mutsuzluğa imkan vermeyen bir oyun bu…

  Çok teşekkürler Tunç :))

  03/04/09, 12:13
 462. esraNo Gravatar

  bugüne kadar çok tebrik aldığınız kesin bu da benden olsun:)

  insanlar gülmek için, mutlu olmak için neden ararken başkalarının onları mutlu etmek için çaba sarfetmesini bilmek, yapılan hareketleri okumak çok güzel:) ben de yeni fmk hareketçisi olarak yolumuz açık olsun diyorum:)

  03/04/09, 20:43
 463. hüseyin canNo Gravatar

  cok guzel bi uygulama olucak elimden geldiince yardımci olmaya calıscam insanlara ama tunc bide reklam yapsamiydik acaba logonun ustunde websitemizin adresi filan 8) burcum bu etkinligi msn ine koydugun icin sanada ayri teskler tunc süpersin=)

  03/04/09, 21:30
 464. özlemNo Gravatar

  çıktıları aldım kesinlikle süper bir oluşum.
  deneyimlerimi kesinlikle ulaştıracağım.
  tebrikler düşünenlere.

  03/04/09, 23:04
 465. selenNo Gravatar

  bu ahir hayatta böyle ince düşünebilen insanlar kalmış mıydı?
  çok güzel bir fikir tebrik ederim.
  iyilik yapmak istediğin insanlara, kim olduğunu farkettirmeden iyilik yapabilme imkanı.
  SÜPERMİŞ.

  03/04/09, 23:39
 466. aliOSMANNo Gravatar

  bu buyuk emegın ıcın saol .:)

  04/04/09, 13:33
 467. ZEYNEP KALKANNo Gravatar

  Gerçekten süper bir fikir bu siteyi kurmak ve bizlere aktarabilmek şu anda o kartları kestim ve cüzdanıma koydum. bence bu sizin açınızdan çok mutluluk verici olmalı ayrıca bunu da beyaz show da tanımak ayrı bişi (en azından ben beyazdan öğrendim?) çünkü beyazıt insana güven veriyor zaten? mesela okan bayülgenin programında görsem bu siteye girmek aklımın ucundan bile geçmezdi?

  04/04/09, 13:51
 468. MirayNo Gravatar

  Biraz uğraştırdım sanırım bu ingilizce kart meselesiyle ama, napalım, Avustralyada Türkçe konuşan çok yok =) aslına bakılırsa Sidney dışında hiç yok! Emeği geçenlere teşekkür ederim …

  Tekrar teşekkürler Tunç abi …

  04/04/09, 15:14
 469. çok güzel bi oyun başlatmışınız helal olsun valla

  04/04/09, 19:18
 470. aNo Gravatar

  ben de buldum çok güzel

  04/04/09, 19:56
 471. maliNo Gravatar

  valla super. ılk olarak kız arkadsım uzerınde denedım bunu, manyak bı tepkı verdı. herkese yaymaya calısıyorum :)))))))

  05/04/09, 03:09
 472. maralNo Gravatar

  iyi fikirler iyi değerlendirilirse iyidir. inşallah FMK yapacağız derken yanlış yapmayız (toplumca?).

  tebrik ederim iyi fikrin için.

  05/04/09, 22:47
 473. tuğbaNo Gravatar

  herkese slm..
  öncelikle çok eğlendiğimi söylemeliyim:)

  FMK hareketine daha fazla duyarsız kalamayacağımı anlayıp geçen hafta ben de harekete geçmeye karar verdim, e iyi de ettim sanırım:) neyse ben kısaca olaya geçeyim;

  geçen hafta salı günü gece 3.40 civarlarında izmir bornova’da bir apartman dairesi ve önünde de paslanmıs eski bir bisiklet vardı, daha dogrusu bahcesınde. daha önceden ordan gecerken gozume carpmıstı ve kendı kendıme ben bunu boyamalıyım demıstım:) oyle de oldu.

  tamır ıslerınden pek anlamasam da boya ıyı bır fıkır gıbı geldı, en azından eskı gorunumunden kurtaracaktım, kısacası biraz degişiklik herkese iyi gelir diye düşündüm ve bir arkadasımla beraber boyamaya basladık.. bi aksilik cıkmadı ama o satlerde her sey olası tabı:) boyadıktan sonra kartı dıreksıyona yapıstırıp olay yerınden hızla uzaklastık:)

  tabı sabah o anı gormelıydık ve bir arka sokakta sabaha kadar acık olan bır yerde gozlerımız kızarana, kafalarımız uyusana ve vardıyalı olarak takıplerımız sonunda meyvesını verdı bısıklet 30 yada 35 yaslarında bırıne aıttı, ılk tepkı (hassiktir buna noolmus bole ya) olagandısı da olsa gorulmeye degerdı:)

  kartı okudu ve suratındakı ıfade kalıcı bır hale donustu.. ıyıydı yanı anlıyacagınız:) herseye deydı.. tunç tesekkur ederım yasattıgın eglence ve heyecan ve ıcte yasanan o tanımsız duygu adına tekrar gorusucez:)

  basta kısa demıstım ama bıraz sınırı astım sanırım. neyse herkese ıyı geceler. fıkır paylasımlarını beklıyorum, ıyılıkle kalın:)

  06/04/09, 00:53
 474. emrahNo Gravatar

  burası abd de mi? bütüğn detrtlerimiz bittide eğlencemi arıyoz kendimize adam olun lannn

  06/04/09, 10:12
 475. HarunNo Gravatar

  Helal olsun sana bende merak edip girdim. cok güzel bişey yapıyorsun hadi bendende sana Kıyak Olsun tunc Abi 3 sayfa cıkarttım kartlardan cüzdanımda hepsini kullanacagım internet kafede calışıyorum hesapları ödemekten başlayım Olur mu:D

  06/04/09, 10:28
 476. yAğMuRNo Gravatar

  Süper bir düşünce sizi tebrik edrim…
  Hem eğleniyorsun hem de iyilik yapıyorsun (!) süpermiş.

  06/04/09, 14:57
 477. uğurNo Gravatar

  mrb tunç bey. ben sizi bir gazete röportajından tanımıştım. orada sizin ne kadar yaratıcı bir insan olduğunuz anlatılıyordu. bu röportajdan sonra sitenizi sürekli takip etmeye başladım. ama bu girişiminiz gerçekten harika bence hiç bu kadar yaratıcı olmamıştınız.

  bu hareketin bize kim olduğumuzu hatırlatacağına inanıyorum. yaratıcılık yeteneğinizi hiç kaybetmemenizi diliyorum. hoşçakalın:)

  06/04/09, 16:09
 478. nilüferNo Gravatar

  çok güzel. ben bu fikrin çok yakında tüm türkiye’ye yayıLacağından eminim. =)

  06/04/09, 20:02
 479. berminNo Gravatar

  ben sızı beyaz showda ızlemıstım ve bana cok ılgınc gelmıstı. ılgınc gelmesının sebebı, herkes ovulmek ıstıyor bu devırde, takdır edılmek ıstıyor yaptıgı ıyılıklerle ovunmek, kotuluklerı soz konusu bıle etmek ıstemıyorlar.

  zaten dınımızde de faılı mechul kıyak yok mu kı, tabıkı de var. ıyılık yapmak ve habersızce ınsanları sevındırmek. allah bızı ahıret gununde zaten odullendırecek. ılla bu dunyada ovulmeyı beklemeyın ve bu harekete canı gonulden katılın.

  06/04/09, 21:32
 480. FMKNo Gravatar

  rapidshare.com/files/218267516/fmk16.pdf.html

  kağıt ziyanatını önlemeye yardımcı olma amacıyla, bir a4 kağıdında 16 adet fmk kartı olan versiyon.

  06/04/09, 23:46
 481. victor23No Gravatar

  aslında hayatımın en güzel anını yaşıyorum bu gece.

  bir kız arkadaşım var ve teklif etmeye calışırken bana failimechulkiyak.com a gir ve bi hikaye sec, yarın onu yapalım dedi:) girdim ve gördüm ki inanılmaz bir düşünce. ona sevdiğimi ve uzun yıllar onunla olmak istediğimi söyledim az önce:):):) ikimizde coo…k mutluyuz:):)

  ve yarın arabaya oturup otoparktaki insanların sevinçlerini izliyeceğiz, tabi not bırakmayı da unutmayacağız:) henüz kendisinin haberi yok ama yarın cok güzel bir gün olacak…:):):):)

  07/04/09, 01:11
 482. etyNo Gravatar

  Yıllar önce tvde bir film izlemiştim, bunu görünce ilk o aklıma geldi ve imdb’den ismini buldum, “Pay It Forward”. Filmi hayal meyal hatılıyorum fakat fikrin çok benzeri bu filmde geçmekte.

  07/04/09, 03:46
 483. Gökhan AkılNo Gravatar

  Düşünce, insanın var olduğunun kendisine bir ispatıdır.
  İnsanı insan yapanda, insanca düşünmektir …!!!

  Bize var oluşumuzu hatırlatacak,
  bazen göz yaşı, bazen mutluluk tebessümleri
  yaptıracak böylesine düşünceli ve anlamlı bir hareketi
  fikirce aklında barındıran ve bunu insanlarla paylaşıp,
  onlara aşılayan insana yürek dolusu teşekkürler…

  07/04/09, 15:56
 484. aslı ceren ateşNo Gravatar

  Bence mükemmel fikirler bunlar, örneklemeler de yapılabilir bu sayede belki insanlarımız arasındaki hoşgörü de artabilir diye düşünüyorum.

  Milletimiz için yapılabilecek en güzel hizmet olur sanırım :)

  07/04/09, 19:41
 485. ramazanNo Gravatar

  Ben de Varım!!!!!

  Süper Bişi Bu ya..

  08/04/09, 12:10
 486. by kader mahkumuNo Gravatar

  tmm çok güzel bir şey ama sizde çok abartıyorsunuz niye o kadar yorum yazmışsnız…

  :@ :@ :@

  08/04/09, 12:26
 487. fatmaNo Gravatar

  arkadaşlarımlarla topluca yazıyoruz ayşe elanur özge merve melek yunis

  08/04/09, 16:40
 488. fatmaNo Gravatar

  ben hayatımda böyle esracengiz bir site görmedim merak ettim bak

  08/04/09, 16:48
 489. melisNo Gravatar

  gerçekten süpersin bana kalırsa…13 yaşındayım ama bunu yapacağım…!?

  08/04/09, 20:39
 490. ben çok teşekkür ederim.. bu gün sakal kafede arkadaşlarla oturuorduk.. sıra hesap ödemeye geldiginde kasada durup konuşmaya neler içtiğimizi saymaya başladık.. oradaki arkadaş bize hesabımızın ödendiğini söylediginde çok şaşırdık.. mutlu olduk:)

  bunu kim yaptıysa teşekkür ederim.. bu süpriz sayesinde uzun bi süre yüzümden gülümseme eksik olmayacak.. :) aklıma geldikçe de sevinicegim.. param olursa bi gün ben de denemek istiyorum:)

  08/04/09, 23:39
 491. nurtanem_58No Gravatar

  bende kıyak yapmak istiyorum ama olmuyo yapamıyorum sevgılım benden nefret ediyo acaba ona öldügümü duyurupda kıyakmı yapsam cıddıyım ben bu konuda benden nefret etmesi beni yıkıyo ne kıyak yaparsam yapıyım kabul etmıyo git dıyo acaba ölsem kıyak yapmış olurmuyum

  09/04/09, 00:48
 492. başak ve fatmaNo Gravatar

  biz liseli iki öğrenciyiz. bu çalışmanız süperrr. biz de kendi okulumuzda bunu yayıyoruz.

  cep haçlıklarımızla minik iyilikler yapıyoruz. insanların minik bir tebessümü bile bizi mutlu ediyo ve gece başımızı yastığa koyduğumuzda “bu gün insanlık adını ne yaptım?”sorusuna verecek mantıklı bi cevabımız var.

  sonsuz tşk…

  09/04/09, 10:36
 493. Çok güzel bir fikir. Ben de uygulamayı düşünüyorum. Hoşlandığım ama açılamadığım bir kız var. Böyle bir başlangıç çok güzel olur:):)
  Teşekkürler…

  10/04/09, 05:54
 494. melekNo Gravatar

  çoook güzel…

  10/04/09, 12:41
 495. İdil CemreNo Gravatar

  Varım.

  10/04/09, 12:45
 496. sonerNo Gravatar

  gercekden cok güzel düşünmüsün ilk beyaz show da izledim ve ertesi gün yaptım izledigimde o kadar sevindim ve mutlu oldum ki ….süper

  10/04/09, 22:08
 497. zeynepNo Gravatar

  bu fikri çok tuttum.kartlarımı kendi ellerimle hazırlıcam ve denicem hayal ettimde gerçekten insnaın suratındaki gülümseme hiç bişiye değişilmez.tunç abi bu fikir gerçekten çok yaratıcı ve etkileyici..

  11/04/09, 10:31
 498. iyilik dostlarına selamlar bu doğru yolda sizinleyiz=))

  11/04/09, 17:38
 499. Bu projede ben de varım. Sonuna kadar destekliyorum.

  13/04/09, 12:34
 500. OsmanNo Gravatar

  bu kartlarin almancasini da burda sunsaniz güzel olur. Almanyada da oynamak isteriz, yazi beklemiyelim.
  saygilar
  osman

  13/04/09, 21:28
 501. YalcinNo Gravatar

  Gercekten mukemmel bir is cok tebrikler basarilarin devami %100 gelicek.

  Ben sahsen Amerikada okuyorum ve zaten arada kiyak yapan bi insanim arkadaslarim ogretmenlerim ve cevrem olsun… Bu kart cok isime yaricak valla. Tunc abiye saygilar…

  14/04/09, 06:29
 502. saçma ve boş bir iş gibi geldi bana

  14/04/09, 10:16
 503. TuğbaNo Gravatar

  evet gerçekten güzel bi haret fakat beni düşündüren birşeyler oldu. Yaşadığımız kötü ortam şartlarından olsa gerek biri bana iylik yapsa bu bende hemen bi şüphe uyandırır. Örneğin biri kapımın önüne bir pizza kutusu bıraksa bunu aldıktan sonra acaba içine bişey mi koydular, durup dururken neden böyle bişey yaptılar gibi bir sürü soru gelir aklıma bu da pizzayı yememe mani olurdu. Ya da yapılan diğer iylikler hepsinde bir kaç cevap arardım.

  Peki iylik yaparken aynı zamanda insanların şüphelerini azaltmak içinde bir şeylerd e yapamaz mıyız?

  14/04/09, 13:13
 504. nisaNo Gravatar

  ya benim kardeşim ağlamıştı ona mama vermem için gözlerime bakarak ağladı ama başta vermek istemedim çünkü onu kıskanıyordum ama sonra verdim

  14/04/09, 22:36
 505. ÇOK ÖNEMLİ:
  Merhaba Faili Meçhul Kıyak’çılar;

  NEHİR bebeği tanıyor musunuz?
  NEHİR bebeğin öyküsünün linki;

  NEHİR bebek için ne yapabilirim diye düşünürseniz onun da linki:

  Haydi kıyakçılar kıyağımızı NEHİR bebeğe de çekelim, NEHİR bebek de bize hayatını armağan etsin!

  16/04/09, 11:26
 506. görkemNo Gravatar

  selam fikir atölyesi. ben de birkaç kıyak yaptım ve çok hoşuma gitti ve küçükte olsa yapmaya devam edicem ama sorun benim için muhtaç kişiler ve onlara meçhul kıyaklar yapsak aslında bence iyi olur. mesela bir gece yarısı sobası olmayan bir gece kondunun şiddetle kapısını çalıp bir köşeye saklanıp, kapıyı panikle açan kişinin karşısında birkaç çuval odun kömür ve yeni bir soba görmesi nasıl olur? (selamlar)

  16/04/09, 16:33
 507. Benzersiz bir sevgi halkası olmuş…
  Hayata karşı sağlam bir duruş…
  Farkında olmasakta yaşadığımız hayatın içinde bazen bu küçük tebessümler bizi en uç noktalardan döndürür…

  Fikrinize sağlık :) hep destek tam destek :p

  17/04/09, 10:47
 508. nilay coşkunNo Gravatar

  ya süpersin tunçç:) seni yıllardır tanıyomuşum bu fikri bir yerlerden hatırlıyomuşum gibi hissettirdin bana:)

  ben zaten kendi çapımda bu tarz hareketler yapıyordum şu kart işi çok çok daha iyi olacak:)) teşekkürlerr.

  17/04/09, 13:56
 509. umut altnkNo Gravatar

  cok güzel bişey bu yaa. demekki benim gibi düsünen cokmus.bu hareket peydahlanmadan once zaten yapıyodum ama kartsız hali tabi:)) bunu yapan cok kişi olmasıda cok güzel.tebrik ederim zeka ürünü bişey olmus..

  18/04/09, 16:49
 510. hadı ya gereksız bırsey yapmıssın aklınca be yazdıklarına dusunduklerıne paramı dayanır baba ben sana elektırık su telefon ınternet cep telefonu faturamı wersem banada bı kıyak yaparmısın varmı bu kıyagı yapacak kımse sesımı duyan yokmu

  18/04/09, 17:48
 511. tunc abi seni canı gönülden kutluyorum. hakikaten hatrı sayılır dogru bi hareket başlatmışsın gercekten sana diyecek lafım bu devirde iyilik yapmakta iyilik bulmakta zor. bizim dinimiz imanımız nerde kaldı, osmanlıdan kalan geleneklerimiz nerde. gercekten Türkiye yozlaşma yolunda ilerlerken gercekten cok güzel bi olay bu, tebrik ederim seni:)

  19/04/09, 09:30
 512. tülayNo Gravatar

  Süper bi fikir… kesinlikle katılacağım bu harekete……

  19/04/09, 15:16
 513. [cadı]No Gravatar

  Çok güzel bir uygulama. Çok yorum yapılmış ama tek kelimeyle harika. Tebrik ediyorum.

  Bu organizasyonu duyurmak için elimden geleni yapıcam.

  21/04/09, 20:26
 514. BusebusNo Gravatar

  Sevgili tunç,

  bana da bu olayı hocam gösterdi, ben de bir amelie ve yardımsever olarak fikrini çook beğendim:)

  valla bence böyle bir fikir yayarak sen faili mechul olmasa da herkese mükellem bir kıyak yaptın. takdir ettim :D en kısa sürede ben de bastırıcam bu kartlardan 20 30 tane. ama en çok da birinin bana böyle bir sürpriz yapmasını isterdim.

  22/04/09, 23:10
 515. malik dayanNo Gravatar

  teşekkürler sürprizi yaptığınız ve bu siteden haberi olmayanlar adına.

  24/04/09, 15:02
 516. Çok süper bir fikir.
  Herkes çevresindekilere yapmalı.

  24/04/09, 16:39
 517. bende attım cuzdana kafam esınce bır arkadasın cebıne habersız 5 lıra attım tabı kagıdı da:)
  ben koseye saklandım bakalım napıcak dıye parayı gorunce gozlerı fal tası gıbı acıldı:)))
  gulmekten yerlere serıldım ::)))))

  24/04/09, 16:52
 518. ÖZLEMNo Gravatar

  Heyyy ben de beğendim güzelmiş…
  Ama bu fikirler haricinde bişey bulcam ben de bakalım :))::)
  pozitiflik bulaştırcaz insanlara :):):):)

  25/04/09, 11:38
 519. ismailNo Gravatar

  fikir güzel ama bu iyilkleri ihtiyacı olan birilerine yapılsa daha iyi olmzmı

  27/04/09, 00:17
 520. ßen Daha yenı qördüm ve cok hosuma qitti =))
  Hemen hayatımda uygulamaya sokuyorum.
  Geç Kaldım Fakat Telafi Edecegime İnanıyorum :D :D :D

  Saygılarla..

  27/04/09, 20:01
 521. BünyaminNo Gravatar

  Ben de tam yatağa giderken imlerde gözüme ilişti bi bakayım dedim yeni fikirler var mı diye :) sonra gördüm görür görmez işte bu dedim yılın hareketi :) bence bu hareket tüm şehre hatta tüm ülkeye yayılacak. Şimdiden düşünmeye başladım, herkes gibi, görür görmez.

  Macera, heyecan, iyilik, hepsi bir arada.
  Teşekkürler.

  28/04/09, 00:54
 522. çok kıyak bi çalışma bu, geçenlerde duymuştum, şimdi yapmak nasip oldu, hemen bundan bir sürü çıkartıp cüzdanıma koycam xD çok kıyak adamsın TUNÇ KILINÇ.

  28/04/09, 16:59
 523. özlemNo Gravatar

  karsı komsuma bedava pızzayı paketleyıp koydum ve mercekten baktıgımda bırı bızı zehırleyecek tepkısıyle bıraktı buldugu yerde..gunumuz bu tarz karsılıksız ıyılıklere alıskın ınsanlarla mevcut degıl malesef:S

  28/04/09, 18:58
 524. gökhanNo Gravatar

  bende bir arkadasım sayesinde tanıstım faili mechul ile sonra hemen kartları cıkarıp cüzdanıma koydum onları tam unutmustum ki gecen gün yerde kız cocukları için bi sihirli asa buldum, tabi ki oyuncak bi asa bu. bunu ne yapabilirim diye düşünürken aklıma birden cüzdanımdaki kartlar geldi aldım ve bir tanesini bağladım asanın kurdelasına. o sırada altgecitten cıkmak üzereydim bağlamamı bitirir bitirmez kafamı kaldırdım baktım ki ufak bi kız cocuğu bana bakıyor. hemen elimdeki oyuncağı kıza uzattım ve bana tesekkür etti. yüzündeki ifade harikaydı. ben de tesekkürüne karsılık bir sey deil dedim ve oradan ayrıldım.

  sunu belirtmeliyim ki hayatımda bu kadar mutlu olduğum cok az an vardır:)

  28/04/09, 20:40
 525. tubaNo Gravatar

  ben bayıldım bu fikre.. bu fmk yı bilmeden önce ben bunu çok yapıyordum ama kartsız tabi.. belki benim yaptığımda bir fikir olur size :)

  genelde ekmek alıdığım fırında yapıyorum bir ekmek yerine iki ekmek parası öduyorum ve ikinci ekmeği ihtiyacı olan biri gibi görünen kişi ekmek almaya geldiğinde vermelerini istiyorum ve bu beni çok mutlu ediyor..

  Bu fikirde hangi ülke oldugnu hatırlamıyorum ama bir ülkede askıda ekmek, askıda pasta gibi bir şey duymustum ve ondan etkilenerek yapmaya başlamıştım.. fırın, pastane, dondurmacı gibi yerlerde pano oluyor ve insanlar dondurma alırken bir bana bir askıya die alıyorlar ve ihtiyacı olan kişide gelip askıdan bir dondurma veya bir ekmek alıyordu buda bana fikir vermişti…

  ve bu şirin kartlarda çok hoşuma gittii.. durmak yok yola devamm.. mutlu et mutlu ol :)) sevgilerlee

  30/04/09, 16:44
 526. Selam :
  Bende bugün gittiğim havuzdaki daha önceden soyunma odasında arkadaşları ile giyinirken konuştuklarına kulak misafiri olduğum sağlık sorunundan ötürü havuza mutlaka devam etmesi gereken öğrenci üyenin mayıs ayı aidatını ödeyerek yaptım. Ben saçlarımı kuruturken aynadaki yansımasını görmek, makbuzdaki ismini görüp şaşırması hele de kartı okuyup inanamaması şahaneydi. Acele acele giyinip resepsiyona koşturmasını uzunca bir süre unutmayacağım sanırım :)

  30/04/09, 23:01
 527. Harika bir düşünce. Vallahi kutluyorum. Ben yeni gördüm:D bakalım hangisini uıygulamak nasip olacak.

  01/05/09, 09:33
 528. Süpersin Tunç abi. Kartları bilgisayarıma indirdim ve ben de bu oyuna varım abi.
  İnsanları güldürmek, onları sevidirmek kadar güzel bir şey yok.

  01/05/09, 20:42
 529. Merhaba. Çok mükemmel bir şeyi şey etmişin. Ben de sana destek için sitemde yazını yayınlıyorum. Ve ben de bu oyuna katılıyorum. Tebrikler.

  02/05/09, 09:09
 530. durmuşNo Gravatar

  valla çok kıyak bi hareket. insanlık adına yapılmış onca şey var hayatta, bilgisayarlar cep telefonları birsürü elektronik alet, bir sürü yardımcı aletler filan ama bu hareket yani FMK hareketi hepsinden 3 5 adım önde. insana insan olduğunu ögreten, insanın içindeki mutlu olma ve mutlu edebilme duygusunu yeşerten, dünyanın daha yaşanabilir hale gelmesini sağlayacak bi hareket bu. bugünden itibaren ben de FMK cıyım.

  02/05/09, 09:53
 531. kamilNo Gravatar

  hayatta en sevdiğim sey hediye almaktır.
  ben de birilerine hediye vermek istiyorum.
  en güzel yanı da habersiz ve kim tarafından verildiği belli olmaması.
  OYUN BASLASIN :))

  03/05/09, 17:56
 532. ONURNo Gravatar

  Tunç abi süper fikir valla ben bu fikiri tüm okula yaycam ve imkanlarımız dahilinde bu faili muçhul kıyakları yapcaz.

  ANTALYA YENİMAHALLE İ.Ö.O

  04/05/09, 12:31
 533. BirgülNo Gravatar

  Geç kalmış olmak üzdü bu siteyle ve tunçla tanışmaya…

  insan olmanın erdemlerinden en önemlisi iyi olmak, iyi düşünmek, iyilik yapmak kavramının aslında tüm insanların kalplerinin bir yerlerinde çeşitli nedenlerle uyuduğunu düşünüyorum… ancak onu bir şekilde zaman zaman uyuduğunun farkına varıp uyandırmak görevini üstlenen kalbi uyumayan iyi insanların da varlığı ile tanışmak karşılaşmak çok sevindirici ve güzel..

  sizi tanımak mutlu etti beni… bu kalplerimizi besleyecek olan güzel paylaşımınıza kesinlikle katılacağım…. umarım bi gün beni de bu kartlardan birinin bulacağı kadar bulaşıcı olur bu paylaşım…

  04/05/09, 15:06
 534. özdemirNo Gravatar

  vallaha ilk beyaz şovda gördüm bu iş çok ilgimi çekti ama bir türlü gerçekleştiremedim ama en kısa zamanda gerçekleştiricem…
  kurucumuza da teşekkürler.

  04/05/09, 17:29
 535. halit çeriNo Gravatar

  bravo bu projeyı baslatana. herkesten katılım beklıyorum. benım ılk ısım ıkı tane çıkdı alıp onları makasla kupon seklıne getırıp cuzdanımın ozel bolmesıne koymak oldu. bakalım ne kadar zamanda bunları dağıtıcam hadı hayırlısı. vesıle olan kısıye saygılarımla.

  05/05/09, 09:34
 536. yaşasın! FAİLİ MEÇHUL KIYAK : ) yirmi dakika önce Arnavutköy’de sokakta yaptım bir faili meçhul kıyak ; ) hem de oyuncaklı :) çok gizli :) :)

  vee çook hafifledim uçabilirim…vee uzun zamandır sakladığım yapmak istediğim demek faili meçhul kıyakmış harekete geçirdi beni :)

  MUTLU OLDUĞUMUZ YERDE HEPİMİZ GÜZELİZ !

  06/05/09, 14:16
 537. aysegul balNo Gravatar

  çok şirin bi fikir.
  kim amelie yi izleyip etkilenmemiştir ki?
  bunu şimdiye kadar çok kere yaptım ama kartı da ekliyeceğim artık :)

  08/05/09, 13:52
 538. failiNo Gravatar

  Yaptım !

  Ne zamandır bunu nerede kullanabilirim diyordum. Sonunda, kütüphanede üzerime kayıtlı olan sınav kitaplarından birinin, bir başkası tarafından istendiğini gördüm. Kişiye ek hazırlık materyali olan bir CD hazırladım ve kitabın kapağına Faili Meçhul Kıyak kartı ile birlikte yapıştırdım.

  Yazık ki hiç bilemeyeceğim neler hissettiğini bu kişinin.

  08/05/09, 20:38
 539. YeahSeeNNo Gravatar

  internette oradan oraya dolaşırken MTV’nin üyeliğim olduğunu dahi unuttuğun haftalık bülteninden bir blog ilgimi çekerek tıklamama sebep oldu ve oraya göz gezdirirken karşılaştığım ilginç bir iyilik hareketinin New York’ta da ilginç bir şeklinin nasıl uygulanmaya çalışıldığını okudum. belki bizlere ilham kaynağı olabilir diye linkiyle birlikte paylaşmak istedim :) umarım sorun olmaz sevgiler, saygılar.

  09/05/09, 15:26
 540. O kadar hoşuma gidiyor ki bu olay, rüyalarıma girmeye başladı artık! Akşam araba yıkıyordum mesela rüyamda, çok uğraştım temizlerken, sonra da kart bırakıp gittim evin önünden!! :))

  11/05/09, 22:02
 541. ayselNo Gravatar

  süpermiş! merak ediyorum, kıyak yapılanlar da, neyin nesiymiş bu faili meçhul kıyak olayı diye google’de arayıp buraya düşüyorlar mıdır?

  12/05/09, 12:16
 542. AyşegülKAYANo Gravatar

  Bu fikiri beyaz showda tanıtılırken izlemiştim, siteye girdim, baktım. ama kart çıkaramamıştım henüz. çünkü yazıcım bozuktu. giderildi sorun ve hemen basıp koydum çantama, cüzdanıma… her an elimin altında olabilecek her yere.

  Umarım yayabilirim bu fikri bu küçük şehirde. Biraz umutsuz bir vaka gibi konuşuyorum çünkü fikri söylediğim herkes “keriz olacaksın” gözüyle baktı. anlatamadım karşındakinin mutluluğunun seni keriz yapmayacağını ya da anlamak istemediler…

  Bir kaç gündür nerelerde yapabileceğim hakkında fikirler oluşturdum. Başkaları beğenmese de, henüz haberleri olmayan bir sürü insan olsa bile yaymaya çalışacağım.

  bu güzel fikir için teşekkürler…

  Şehrim için yaptığım en büyük şey olacak! Kerizlik ile başkalarını mutlu etmek arasındaki farkı öğrenmelerinde ilk adımı attıracağım belki de…
  Şehrim adına TEŞEKKÜRLER Tunç KILINÇ.

  12/05/09, 22:48
 543. iremNo Gravatar

  bir otobüse bir kutu kuru pasta alıp üstünede kartı koyup koluğun üstüne bırakmak buda benim kıyağım

  15/05/09, 21:16
 544. gizemNo Gravatar

  Ya bunu ben nasıl düşünemedim fikir babası olmak isterdim bu düşüncenin. Süper bir düşünce tebrik ederim…

  17/05/09, 15:10
 545. sevdalinkaNo Gravatar

  çok güzel hareket

  19/05/09, 23:49
 546. SelenNo Gravatar

  4 arkadaş bu fikri okulda yapmaya karar verdik. Geçen gün cafede bir kızın kitap okurken kitap ayracının olmadığını farkettim. Parmağını arasına koyup aynı zamanda kahvesini içiyordu ama bu durumdan rahatsızlığı çok belliydi. Kalkmak üzereydim kız tuvalete gitti ve kitabını masasına bırktı sayfaları açık bi şekilde yüz üstü olarak. Hemen bir fmk kağıdı çıkardım ve arasına koydum. Paramı ödeyip kalktım ve uzaktan izledim. ilk başta şaşırdı okudu ve gülmeye başladı. Gerçekten çok mutlu oldum.

  22/05/09, 17:42
 547. BUKETNo Gravatar

  kartları buun bastım uzun zamandır dusunuyordum ama bır turlu fırsat oluyordu nasıp buguneymıs.. ama benı uzen hal nasıl bır kıyak yapıcagıma karar veremedım.

  23/05/09, 12:14
 548. BUKETNo Gravatar

  Evet ben de yaptım sonunda. 5 tl nın uzerıne bu kartta atacladım dukkanın karsındakı dıregın dıbıne koydum ve ızlemeye basladım. yaslı bır amca buldu cok sasırdı gulmeye basladı. ve benı gulduren de yol boyunca dıreklerın dıbıne bakarak gıtmesı olduuu :)

  23/05/09, 12:48
 549. cengiz cerkezogluNo Gravatar

  abi biz yıllardır bu fırınlardaki askıda ekmek uygulamasını gizlice yapıyorduk ama bizim gibi düşünen birileri ve artık bir site olduğu için gerçekten çok mutluyuz sana çok teşekkur ediyorum. senin yanındayız eğer üyelik sistemi falan olursa daha iyi olur, biz faili meçhul kıyak hareketi üuyeleri olmaktan gurur duyarız. ben ve akhisarlı yardım sever arkadaşlarım.

  23/05/09, 14:06
 550. FMK harekatı oyuncusu..!!No Gravatar

  14 yaşındaım bunu okuyarak beni bile etkiledin abi… İnsanları mutlu etmek nie kimsenin aklına gelmedi yaw.. İŞE KOYULMA ZAMANI….!!!!

  28/05/09, 13:17
 551. erdemNo Gravatar

  gercekten çok kıyak bır hareket. Özellıkle ”faili mecul” kelımesınınn ınsan zihnındekı kötu ününü yok edecek bır dalga. Bu bence dahıyane…

  29/05/09, 10:13
 552. Şu anda bu ülenn öyle şeylere o kadar ihtiyacı var ki

  Hırdavat

  30/05/09, 01:25
 553. Ezgi ErkolNo Gravatar

  Gözlerini ışıltıyla güne açan ve yüzlerindeki gülümsemeyi sizinle paylaşan o eşsiz minicik yürekler için yapılmış küçücük bir eylem bizimkisi. Karşılığı ise hayat boyu unutulmayacak şekerli hatıralar. Birini gülümsetebilmek, aynı gülümsemeyi paylaşmak ve başkalarını da imrendirerek bulaştırmak… Umarım herşey böyle ufak eylemlerden büyük mutlululara uzanır…

  Mutluluklarını başkalarıyla karşılıksız paylaşabilen herkese teşekkür ederim.

  06/06/09, 20:39
 554. Yurtdışında da benzer oluşumlar var :)
  ——
  160 Ill. Starbucks customers ‘pay it forward’

  A customer used the drive through at a Starbucks in Moline over the weekend. That person paid for his or her drink and the order of the person in the next car. That started a chain reaction of people paying for the next customer’s drinks.

  09/06/09, 21:50
 555. asilkanNo Gravatar

  bence bu ayunu fakirlere karşı yardım oyunu olarak oynayalım çünkü arabası olanın arabasını yıkayacak parası vardır ve restoranta gidenin hesabı ödeyecek parası vardır neden fakirleri tespit edip onlara karşı oynamayalım okula gidip kitap alamayan lar var kıyafet alamayanlar cebinde bir simit parası bile olmayan aç kalan çocuklarımız var bence bu fikri biraz geliştirmekte fayda var faili meçhul yardımlar gibi ki karşılık sız yardım bence bu herkez fakir birine yardım etse bence dünyada aç insan kalmaz

  10/06/09, 17:48
 556. ŞafakNo Gravatar

  yaa iddaa tek maçtan yatıyor hep. bundan sonra tek maçtan yatmak olmasın böyle bir kıyak olsa keşke. :)

  12/06/09, 00:35
 557. DeryaNo Gravatar

  “İyilik Yap İyilik Bul” filmini ağlayarak seyretmiştim… Uzun zaman etkisinden kurtulamamıştım. Sizin bu girişiminiz de beni duygulandırdı. Evet, birileri dünyamızı güzelleştirsin, etrafa iyilik dağıtsın, hayat bayram olsun demek yerine kolları sıvayıp kendi dünyamızı iyiliğe boğmak ve güzelleştirmek harika bir fikir!..

  Yürekten kutluyorum…

  12/06/09, 18:12
 558. Figen AsNo Gravatar

  Ben bu hareketi sadece (ihtiyacı olana gitsin şeklinde) niyet ederek yapıyordum.Ama kart iliştirerek yapmak çok daha eğlendirici ve yönlendirici. Sevgili Tunç, sizi bu fikrinizden ve evrene katmış olduğunuz katkıdan dolayı çok çok çok kutluyorum. Sevgiler

  16/06/09, 22:16
 559. hepiniz burada konuşup duruyorsunuz bir insana da denk gelmedim FMK yapılmış. lafa gelince hıhı evet.

  22/06/09, 10:33
 560. senemNo Gravatar

  Bence süper fikir, insanları ufak şeylerle mutlu etmek ve mutlu olmak kadar güzel birşey yok….hadi yapalım..:)

  24/06/09, 12:09
 561. teoman özkan CİZİRNo Gravatar

  aslen gerçekten hoş bir fikir bu konuda tunç abimi tebrik ediyorum ben şırnagın cizre ilçesinden dün gece trt radyoda bu gibi alışılmışın dışında bir sitenin oldugunu duydum şimdi ise burdayım benimde bir baylaşımım olacak isizlerle dün geceki radyo söyleyişinde toplanıp mangal partisi bile yapıldıgını duydum iyi ya birde birde bunu deneyin isterseniz yardıma muhtaç olanları tespit edip tüm portal olarak ona yardım edelim nasıl yani_?_

  sizlere şöyle açıklıyayım ayın belirli günlerinde toplanılıp bir miktar mebla toplanılsın aramında ve bu mebla gerçekten ihtiyacı olan birine verilsin (hasta olup para için tedavi olamayanlar veya buna benzer gerçekten paraya ihtiyacı olanlar) gibi benimde fikrim bu tunç abime ve diger portal üyelerine selam KENDİNİZE SİZİ SEVENLER İÇİN İYİ BAKIN ”gülün dikeni var diye üzüleceginize dikenin gülü var diye sevinelim” GOETHE.

  28/06/09, 11:56
 562. madambovaryNo Gravatar

  yorumları okumadım süper bir fikirmiş kutlarım. kartı alan kişi- umarım kartı atmayıp o da kendi çapında ufakta olsa bir iyilik yapıyordur.

  30/06/09, 21:37
 563. AydınNo Gravatar

  Bu yazıyı ilk okuyalı sanırım 1 ay oluyor.
  Geçen akşamların birinde İzmir Bornova’da finallerini bitirip neşeyle memleketlerine dönme yolunda olan ve tekerleği kırılan koca valizlerini çekmeye çalışan kanter içinde kalmış 3-4 öğrenciyi görünce direk FMKH dedim..Arabayla garaja bıraktım kendilerini.. Acayip mutlu oldular ama aslında mutlu olan bendim.. Faili meçhul olmasa da kıyak yapmaktan keyif duydum..
  Faili meçhul kıyak hareketi beni faili belli kıyaklar konusunda da ateşlendirdi..

  Teşekkürler ve selamlar..

  Aydın

  01/07/09, 15:14
 564. rockerzynpNo Gravatar

  ben de geçengün bankadan sıra almıştım benim sıramın gelmesine 1 kişi kalmıştı ve o sırada sıra almadan da işimi halledebileceğimi öğrendim, banka çok kalabalıkdı. ben de o sırada kapıdan ilk giren kişiye sıra numaramı vedim ve bu faili belli kıyağımdan çok mutluluk duydumm.

  01/07/09, 16:48
 565. yaşarNo Gravatar

  “sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi”(SAV) bu olsa gerek… sevgilerimle

  03/07/09, 15:46
 566. bu da BUGÜNBENDENSİN HAREKETİ.

  04/07/09, 16:46
 567. Ne diyelim güzel bir çalışma olacağa benziyor.
  Kartları bastırıp site üzerinden dağıtmak da makul olabilir. Hatta size bir öneri;

  Buradaki arkadaşların adreslerine ücretsiz kart göndererek onları teşvik edebilirsiniz. Bu da bir kıyak olabilir nihayetinde :)

  05/07/09, 01:26
 568. güzel bir projeye benziyor.

  15/07/09, 20:33
 569. aynen öle….

  16/07/09, 21:05
 570. Adana da yaşıyorum.

  Açıkçası dün benim için hoş geçmeyen bir gündü. Ama tek başıma sinemaya gitme kararı almıştım. Bileti almak için gişeye yöneldim. Kartımı çıkarttım ve girmek istediğim film ve seansı söyledim. Bayan kartımı geri vererek böyle bir hareket olduğundan bahsedip

  Arkasına Faili Meçhul Kıyak kartı zımbalanmış bir Bilet Uzattı. Gülümseyerek aldım :)

  Ve bu sabah, cebimde 8 Tane Faili Meçhul Kıyak kartı var, ve sanırım ilk Kıyağımı da bu gün yapacağım.

  Bende aranızdayım ;)

  Fikir için de çok teşekkürler, ayrıca o Faili Meçhul arkadaşa da ayrıca teşekkürler, beni böyle bir hareketten haberdar ettiği için :)

  17/07/09, 09:27
 571. merveNo Gravatar

  FMK:) süper bi hareket! aradığım şey buymuş diye düşündüm okuduğumda…bazen birilerine hiç sebepsiz yardım etmek istiyosunuz ama fırsat olmuyo, bu iyi bi fırsat:) teşekkürler

  17/07/09, 14:56
 572. :)No Gravatar

  Böyle güzelliklere ihtiyaç var bu bencilleşen dünyada. Allah razı olsun hepinizden.

  20/07/09, 23:37
 573. NeslihanNo Gravatar

  Amelie Fransız filmin ağır ve zaman zaman anlaşılması zor yapısından uzak, kolay anlaşılır ve insani değerleri öne çıkaran, etkilendiğim filmlerden biridir. Bu şekilde fikir olarak önerilmesi harika.. Bu güzel fikir için teşekkürler Tunç Kılınç..

  Bu da benden gelsin; çocuk parkındaki bir salıncağın üstüne bir çocuk kitabı alıp, koymak ve kartı kitabın sayfaların birinin içine bırakmak.. (Bilmiyorum söylendi mi ama ben bunu en kısa zamanda yapıcam:)

  24/07/09, 03:57
 574. Herkese selam ben de bu hareketi kısa film üzerine çalışma yaparken rastgele sabaha karşı buldum ve çok hoşuma gitti.Kendi üniversitemde de bu oyunu yayıp kısa filmini çekmek istiyorum eğer Tunç Kılıç?tan izin gelirse.Hepinize sevgi ve saygılar

  24/07/09, 06:57
 575. tabii ki burak, keyif alırım.
  hatta daha sonra bizlerle de kısa filmi paylaşırsan müthiş olur.

  24/07/09, 15:35
 576. Seve seve paylaşırım. Zaten amaç paylaşmak değil mi :)

  Ayrıca bu hareketin gelişmesi büyük kitleler trafından duyulmasını istiyorum. İzmir Manisa ve Bursa’da. Çekimler İzmir’de olacak zaten.. Yayılabildiği kadar yayılacak. Ben gerekli insanları güdüledim şimdiden.

  Sevgiler.

  24/07/09, 15:46
 577. sedaNo Gravatar

  ya gerçekden çok süper bişey bu… abi çok begendim. aklına saglık.. inş dahada güzel yerlere geliriz hep beraber=)=)=)))

  24/07/09, 20:55
 578. sedaNo Gravatar

  ya burak arkadaşım kısa filmini şimdiden çok merak ettim inş güsel olur.. başarılar;)

  24/07/09, 20:58
 579. Teşekkürler Seda.Çalışmalara başladım bunun için.Ama çekime geçmek için okulların açılmasını beklemem gerekiyor.Güzel olacağını düşünüyorum.

  24/07/09, 21:29
 580. süper bir fikir süper bir uygulama bayıldım düşünmeye başaladım şimdiden ayrıca bloğumada ekleyeceğim süpersiniz sonsuz teşekkürler :)

  25/07/09, 13:44
 581. Serap GÜVENNo Gravatar

  süperrrrrr, mükemmel fikir, depresyonda olduğum bu zamanda bana terapi olacak bu. kartları bugün hemen çıkartıcam. biri yazmış bu siteye denk geldim bugün başıma gelen en güzel şey diye, benim de aynen öyle. hakanmenguc.blogspot tan tıkladım linke. gözlerinizden öperim. ben de takip edip yaşadıklarımı paylaşacağım ;)

  25/07/09, 18:09
 582. MELTEMNo Gravatar

  bir arkadaşım bu olayı mail olarak attığından ve ben bunu okuduğumdan beri heyecandan ellerim titriyor. buna benzer bi şeyi iş arkadaşlarıma yapıyordum. ama benim yaptığımı anlıyolardı. şimdi bunu bir kartla dışarıda tanımadıklarımıza yapmak harika bi şey. maddi olarak büyük şeyler yapamam ama, ufak şeylerlede insanların yüzü gülebilir diye tahmin ediyorum. birazdan işten çıkınca ilk kartımı kullanıcam.

  bu olayı öğrenmeme fırsat olan arkadaşım muhteşem teşekkür ediyorum ve bu fikri bizle paylaşıp uygulayan herkese de… hala iyilikten yana olan kanatsız melekler var aramızda yaşasın :)

  25/07/09, 19:59
 583. sedaNo Gravatar

  ya ilk ben görmek isterdim=((
  kısa zamanda bitmesini diliyorum… inş çok güsel olur burak…

  25/07/09, 21:12
 584. valla süper bi durum ama yinede dikkatli olmak lazım biz millet olarak biraz kuskucuyuzdu şimdi bana nye bunu yaptılar falan olmasın :D

  26/07/09, 00:30
 585. Dediğim gibi seda okulların açılmasını beklicez filmin çekilmesi için. Ben de o arada iyilikleri yapıp insanların tepkilerini ölçeceğim. Bakalım görelim.

  26/07/09, 01:41
 586. Hamit ParlakNo Gravatar

  Son günlerde denediğim ve güzel tepkiler aldığım bir kıyagı paylasmak istiyorum. küçük yerde yaşayan herkesin yapmasını istediğim :) Aşırı sıcakların bastırdığı şu günlerde evinizin yakınındaki otobüs duragında bekleyen 3-4 kişi oldugunda hemen bir taksi cagırıp parasını ödeyip ( kilis gibi küçük yerlerde nereye gidersen git standart tarife oldugu için) orda bekleyen insanları gidecekleri yere bırakmasını isteyebilirsiniz… tabi kartları taksiciye verip dagıtmasınıda istersiniz…

  28/07/09, 16:10
 587. Merhaba ;

  Çok güzel bir fikir. Kendi sitemde paylaşıp (kaynak olarak sizi göstercem) bu olayı yaymak istiyorum.

  Fikirleriniz cok guzel.

  31/07/09, 00:42
 588. İlginçsiniz hocam teşekkürler : )

  05/08/09, 21:34
 589. yargisizonyargiNo Gravatar

  Bu siteyle internette şans eseri karşılaştım. İzninizle bu olayı kendi kendime fight club fikir atölyesi olarak tercüme ediyorum.

  amin maalouf semerkant isimli kitabında şöyle (ya da ben böle olmasını istiyor böle hatırlıyorum emin değilim) anlatır :

  Ömer Hayyam’ ın yolu bir gün bir köye düşer ve köy ağasının gelen misafirlere davranılması yönünde verdiği direktifler doğrultusunda çok iyi bir şekilde ağırlanır. Hayyam köyden ayrılırken kahyaya köyün ağasının adını sorar.neden sorduğunu merak eder kahya. Hayyam kendisine dua edeceğim der. Kahyanın cevabı ise: “siz duanızı edin beyim, Allah yaptıranı bilir” olur.

  Çapa tramvay durağından çıkmak için altgeçitten geçiliyor ve çıkış merdivenlerine yapılan korkulukların üstünde bir tabelada bilmem kim köyünden bilmem kim yaptırmıştır yazmakta.

  Birisi o beyimize bu hikayeyi anlatsa güzel olmaz mı acaba?

  10/08/09, 16:38
 590. AvareseyyaHNo Gravatar

  hep yapmayı planladığım ama bir türlü fırsat bulupta yapamadığım düşünceler.. hareketler.. süper bişey bu…. en kısa zamanda hayata geçireceğimm… gaza getirdiğin için teşekkürler tunç.. :)))

  11/08/09, 02:41
 591. Çok etkileyici harika bir fikir, kendi blogumda da yazdım, izniniz olursa :)

  15/08/09, 15:37
 592. Hepimizin mutluluğa ve iyiliğe ihtiyacı var, teşekkürler:)

  15/08/09, 16:52
 593. bernaNo Gravatar

  merhaba, çok geç bir yorum farkındayım ama “faili meçhul kıyak” hareketini görünce “the toy society”le kardeş olduklarını fark ettim. kulvarları ayrı olsa da ince düşünmenin, karşılıksız iyilik yapmanın gerçek hayatta yansımaları oldukları için ikisini de seviyorum :) daha fazla bilgi burada.

  17/08/09, 12:14
 594. Merhaba Tunç abi, bunu blogumda yeni yayınladım. Ama daha önce uygulamıştım, internette başka bir yerde görmüştüm. Şimdi hazır Ramazan ayındayız diye yeniden hortlatayım dedim :)

  23/08/09, 16:52
 595. vayy be.. ne kadar çok yardımsever FMK Hareketi’ni uyguluyormuş… ben de katılıyorum inşallah. 2 filmi de izledim. ikisinde de aklıma yapmak gelmişti ama fzla kişiye yayamam diye vazcaymıştım. oysa başlasaydım… neyse rasgelsin millet (:

  26/08/09, 18:45
 596. başlamak lazım… bana müsade size rasgelsin (:

  26/08/09, 18:47
 597. renginNo Gravatar

  eski yıllarda hali vakti yerinde olanlar veya sizin verdiğiniz isimle faili meçhul kıyak yapmak isteyenler, o zamanki bakkalları dolaşıp veresiye defterini inceler ve borçlu olanların borçlarını kapatırlarmış… sanırım hala boyle bakkal olmasa da küçük marketler var ve versiye defterleri de… ne dersiniz?

  26/08/09, 22:04
 598. Dişi Kartal DiyebilirsinizNo Gravatar

  Harika! Gerçekten de ara sıra yaptığım şeylerin böyle ‘hareket’ haline getirilmiş olduğunu görmek daha da mutlu etti. Önerileri hemen hafızama kazıdım, kartların çıktısını alana kadar pratiğimi geliştiririm n’olucak :)

  Sitenizi de yeni keşfettim yazıklar olsun bana! Takipteyim bundan sonra.

  Sevgiler, saygılar, teşekkürler.. :)

  28/08/09, 03:03
 599. renginNo Gravatar

  dün kipada alışveriş yaptım, kasiyer ödeme yaparken o an kullanmam için bana bir indirim kuponu uzattı. üzerinde “FMK kuponu” zımbalanmıştı. daha önce kasaya gelen müşteri benden sonraki 10. kişiye vermesini rica etmiş… tebrikler…

  28/08/09, 09:25
 600. Amelie yıllardır duvarlarımı süslüyor… Bu yaptığınız şeyi pek çok kişi düşünmüş olabilir, ama ya üşengeçliklerinden, ya da pek çevreleri olmamasından ya da “ben büyüdüm, bu koca yaşta böyle şey mi olur” demelerinden dolayı hayata geçirilememiş bir düşünce. Benim aklıma gelmedi bu, yani kart kullanmadan yapıyordum (:

  Şimdi bu başlattığınız şey ile, heveslenip, ilk etapta hoş gelen pek çok film, fikir gibi, etkilenecek/etkilenen pek çok insan -normalde bırakın iyi şeyler yapmayı, işinden ve hayatından mutsuz insanların yaşadığı bu ülkede(dünyada), her gün o karttaki yüzün tersiyle karşılaşmanızı sağlayan insanlar- eğlence olsun diye bile denese (ki umarım tadına varırlar), gerçek anlamda farkında olmadan çok fazla iyilik yapmış olurlar. Parayla yaptıramazsınız bunu. İnsanların psikolojisini, tecrübenizi ve çevrenizi kullanarak önayak olduğunuz bu kıyak faili belli olsa da teşekkürler!

  08/09/09, 22:30
 601. rasaNo Gravatar

  çok hoş bir şey bu fmk ve ben bunu daha yeni öğrendim maalesef. okullar açıldıktan sonra sınıf arkadaşlarıma yapacağım bir sürü fmk olacak. tabi sınıfla da sınırlı kalmayacak bu

  08/09/09, 23:35
 602. harika bir hareket. çok hoşuma gitti. bence gezici kütüphane hareketi (bookcrossing) ile birleştirilirse tadından yenmez. üye olduğum sitede bu akımdan bahsedeceğim..

  umarım amacına ulaşır.

  09/09/09, 21:02
 603. İlaydaNo Gravatar

  Bunu okumadan önce Amelie filmini izlemiştim fikir çok hoşuma gitmişti ama uygulamamıştım. Yazıyı okuyunca içimde bi kıpırtı bi heyecan başladı :) Hemen çıkardım kağıtları, koydum cüzdanıma.

  Mutlu olmak için iyilik yapmak yeter diye boşuna dememişler :D

  17/09/09, 09:58
 604. süpermiş..

  18/09/09, 23:05
 605. Kesinlikle deneyeceğim, ben de buna benzer bi uygulama başlatmayı düşünüyordum, “Book Crossing” duymuşsunuzdur belki, ama ilgi göremediğim için askıya almıştım. Böyle bir şeyi düşündüğünüz için tebrik ediyorum sizi:)

  19/09/09, 22:40
 606. hakan yıldızNo Gravatar

  Tunç abi (bu samimi fikrinden dolayı sana abi diyorum) bugün bir gazede sütununda gördüm haberi ve çok hoşuma gitti abicim seni kutluyorum öncelikle; çünkü bu tür iyiliklerin teşhir direğinde asılmasının gözde olduğu bu dönemde bunu bir oyun gibi algılanmasını sağlayıp insanların iyiliklerinden daha da haz duymasını sağlıyorsun ve bu da yapılan iyilikleri daha anlamlı yapıyor.

  Eve gelir gelmez hemen blogunuzu ziyaret ettim, çok güzel yorumlar ve oyunlar okudum, ben de bu oyuna katılmaya karar verdim, kartlarımı matbaadan aldıktan sonra oyun başlayacak : ))

  teşekkür ederim iyi günler, yaşasın FMKH : ))

  20/09/09, 05:20
 607. ÇiğdemNo Gravatar

  Geçende yaptım ve inanılmaz mutlu oldum..
  Postahanede işim vardı bitirdim gitmek üzereydim, yaşlı bir kadın ve yanında bir kadın vardı kapıdaki güvenliğe Bakırköy’e nasıl gidilir diye sordu. Dedim bende oraya gidiyorum sizi bırakabilirim, oysa tam tersi yöne gidecektim :) Bakırköy meydana bıraktım ve yol boyu yüzüme yapışan gülümsemeyi dikiz aynasında görünce ” evet Çiğdem bunu daha fazla yapmalısın” İyilik yapmak hiç zor değil aslında önemli olan sizi ve karşıdaki insanı mutlu etmesi :)

  21/09/09, 15:58
 608. 10AYNo Gravatar

  benim cokk hosuma gitti ALLAH RIZİSİ İCİN yapılan her Şey cok guzell…

  24/09/09, 02:02
 609. Bu harika hareket için sizi tebrik ediyorum umarim dahada buyuk bir hizla yayilir. iyi birseyler yap adli blogumda fmk yi tanittim buradan da linkini paylasmak istedim.. Sevgilerimle…

  24/09/09, 15:48
 610. Kesinlikle varım!

  Hele bu video’yu seyrettikten sonra…

  25/09/09, 00:02
 611. sedefNo Gravatar

  sizi kanal d de cem davranın programında gördüm adslında sık sık yaptığım birşeydir böle ufak iyilikler yapmakk ama bunu bölesine bir hareket haline getirmeyi hiç düşünmemiştim ve bu ahrika birşeyy. hemen kartlardan alıyorum vee kıyaklar yapmaya devam ediyorum teşekkürlerr:DD

  25/09/09, 12:31
 612. aliNo Gravatar

  tunç bey tebrikler …
  demek ki fikirler kişilere has değilmiş. ben bunu sadece küçük notlar bırakıp yapıyordum yıllardır. siz ise kart şekline getirip olayı oyun haline getirmişsiniz ve de eğlenceli olmuş.

  Ben de gariban komşularımın hastanelere düştüklerinde ücretli çekilen MR yada tahlillerinin parası öder ve de vezneye sadece küçük not bırakıp ücreti bir bayan verdi dedirtip bu notu verdirirdim. sonrasında o komşum ile o vezneye yaklaştığımda onun mutluğuna ortak olurdum..

  saygılarımla.

  25/09/09, 12:34
 613. özgürNo Gravatar

  ben bu oyunu televizyon programında gördüm oyun aklıma yattı çok güzel bir fikir ve hemen başlıyacam

  25/09/09, 12:37
 614. eyllNo Gravatar

  güneş odama sızmaya başladı yavaştan neden bilmem kendi gülümsemem beni tatmin etmiyor.. bugün başkaları gülümsesin istiyorum..

  25/09/09, 12:39
 615. eyllNo Gravatar

  kartları hemen bilgisayarda ayarladım şimdi onları güzelce kesip ben de faili meçhul olmaya başlayacağım, süper bişey sanırım artık yaşama başka bi yerden tutunacağım..

  25/09/09, 12:43
 616. bugun tv’de gordum kanal d de dıkkatımı cektı.
  gercekten samımı ve ıcten bı dılek gıbı.
  karsılıksız yapılan bısey ne kadar guzell.

  25/09/09, 12:55
 617. anubichNo Gravatar

  Hocam düşüncen harika birşey, inşallah allah bu fikrinin karşiliğini verir.
  bana bu hareket bir sözü hatirlatti:
  bir elin verdiğini diğer el görmeyecek..
  bu harekkette ben de varim: anubich@hotmail.com

  25/09/09, 13:10
 618. neşeNo Gravatar

  güzel fikir! ben daha önce ankesörlü telefonların oraya telefon kartı bırakırdım FMK kartıyla bırakmak daha güsel hissettirecek.

  25/09/09, 13:35
 619. tugceNo Gravatar

  uzun zaman önce bankta bir kitap buldum içinde bir not vardı, oku ve herhangi bir yere bırak diye kitabı okudum ve başka bir yere bıraktım.
  tekrarlayabilirim içine de bu kartlardan bırakabilirim.

  üniversite öğrencileri ders notu sorunu yaşarlar, okulun herhangi bir yerine notları bırakıp üstüne de bu kartı iliştirebilirler. üff varya hem de sınav dönemiyse :))

  25/09/09, 15:05
 620. çağanNo Gravatar

  Bende uygulamaya başladım gerçekten insana mutluluk veren bir kıyak teşekkürler
  Tunç Kılınç

  25/09/09, 16:58
 621. Feray UyumNo Gravatar

  Merhabalar,
  Sizinle bugün bir televizyon programıyla tanıştım ve sizin gibi bir insanı tanıdığım için de çok mutlu oldum.

  Yıllar önce “iyilik yap iyilik bul” diye bir film izlemiş ve çok etkilenmiştim. Bugün sizin yapmakta olduğunuz hareketi duyunca aynı hisleri tekrar hissettim. Değer yargılarının tepe taklak olduğu, menfaatlerin ve maddiyatın insanlığı öldürdüğü bu zamanlarda böyle insanların var olduğunu bilmek inanılmaz bir huzur verdi bana.

  “Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” derler ya, işte gerçek erdem de bu. Herkes kendince faydalı hareketler yapar ama önemli olan bunu ilan etmeden, reklam yapmadan yapmak. Sizi tebrik etmek ne kadar haddime bilmem ama Allah bu gayretinizi mutlaka görüyor ve size gülümsüyor, inanıyorum.

  Sevgiler, saygılar.

  25/09/09, 19:50
 622. şühedaNo Gravatar

  ben burayı yeni keşfettim ama süper bir şeymiş bu yaa tam benlik….
  benim mutlu olmam için çevremdekilerin mutlu olması gerek…
  ben de varım artık bu ekiptee..:)

  26/09/09, 00:48
 623. sinemNo Gravatar

  tunç bugün seni bi tv programında izledim ve fikrine gerçekten bayıldım. çünkü ben de bişiler unutup sora bi kaç metre öteden o kişilerin mutluluğunu izlemeyi sevenlerdenim:) sanki ben bu fikri hep biliodum da bi türlü dısarı vuramamışım gibi heycanlandım.

  sana tüm kalbimle katılıcam bundan sora işimi kart yardımıyla daha cok kitleye ulaştırıcam, arada tv programlarına cık derim ben çunkü inan insanlar bu sayede uyanıyor:)))

  26/09/09, 01:19
 624. gülay kuranNo Gravatar

  Dün Cem Davran’ın programında Tunç beyi FMK ı anlatırken gördüm. ancak programın sonunda açmışım. çok birşey anlayamadım. dikkatimi çekti hemen siteye girdim ve iki gündür çıkamıyorm… Yorumlarda gördüm ki beyaz şov’da falan çıkmış ama bana tesadüf etmemiş. Tebrik ederim, siteyi ve çalışmalarınızı çok beğendim.

  Faili meçhul kıyak olayı da süper. Tabi ki bu kıyağın ihtiyacı olanlara yapılması en güzeli. Ben zaten benzeri şekilde yapıyordum. Ama kartsızdı tabii. Kart koymak güzel düşünülmüş. Böylece yalnızca sizin kıyağınız ya da yardımınızla kalmıyacak katlanarak büyüyecek, yayılacak. harika birşey. en kısa zamanda kartları ayarlayıp katılacağım ben de seferberliğinize. Yalnız o kıyağa, ihtiyacı olan kişileri seçerek buna özen gösterek yapacağım.

  Bana bu fikri verdiği için fikir atölyesi sahibine teşekkürler…

  26/09/09, 22:52
 625. Çok güzel bir hareket

  27/09/09, 16:28
 626. ercanNo Gravatar

  çok güzel bir duygu gibi gözükse de bence çok çocuksu ve saçma diyorum, siz de belki a olur mu kardeşim öyle şey diyebilirsiniz belki ama bence yine saçma hayal aleminde yaşamayalım bizler hayalet değiliz bencilliğin hat safhada olduğu, insanların haklarının gasp edildiği, ışıklarda yeşil yanmadan sarı ışık yanar yanmaz kornalara basıldığı, kavşaklarda kimsenin kimseye yol vermediği, borçlunun borcunu ödemediği, herhangi bir yerde sıra beklerken sıraya yanlardan kaynaklar olduğu ..vb. bir türkiye de veya dünyada veya yüzyılda yaşıyoruz.

  bunlar hayatın gerçekleri kimse kimseyi kandırmasın önce herkes kendi kapısının önünü süpürsün. önce analarımıza babalarımıza kardeşlerimize akrabalarımıza arkadaşlarımıza saygı gösterelim onları arayıp soralım bir ihtiyaçları var mı yok mu maddi değil sadece manevi açıdan duygularını paylaşalım, zaten bunu başardıktan sonra (bu mümkün değil) hayat tatından yaşanmaz.

  bu hayat böyle gelmiş böyle gider dünyanın kanunu bu arkadaşlar biraz acı ama gerçek buna rağmen ben diyorum ki böyle çocukça saçma sapan şeylerle uğraşmaktansa önce iyi insan olalım yani insan gibi insan olalım hoşgörülü olalım yada kimseye gölge etmeyelim o da yeter insan olan herkesi seviyorum.

  01/10/09, 16:10
 627. ben daha yeni duydum ve gercekten de takdir ediyorum tv de tesadüfen actigim bi kanalda konukdunuz ve dinledim hemen ertesi gün önce sitenize girdim bunun almancasi olmasida süper ben almanyada yasadigim icin önce burdaki insanlara uygulayacagim.
  cok tesekürler böyle güzel fikirler daima olsun.
  saygilarimla.

  01/10/09, 20:17
 628. Merhaba, tebrik etmek istedim. Bu hareketin halihazırda, “Yabancı”sı olmadığımı belirtmek de isterim; ve, güzel bir aktivasyonun buji parçası gibi, ateşlemeye, hem de birilerinin kontağı çevirmesini önemsemeden, beklemeden kullanım süresi doluncaya kadar, devam edegelen bir sistemin görüntüsünü vermesini, temenni ederim…….

  07/10/09, 09:07
 629. cananNo Gravatar

  bence maddi durumu bozuk olan bi komşumuzun kapısına yiyecek dolu bir poşet bırakmak ve kartı poşetin içine iliştirmek iyi bir fikir

  09/10/09, 18:35
 630. Bugün bana da bir FMK nasip oldu. Darısı olmayanların başına :)
  Detay: http://friendfeed.com/helplessness/348ac545/biraz-once-faili-mechul-bir-kyak-kurban-gittim

  18/10/09, 00:41
 631. Hep aklımdaydı ama fırsat olmadı derler. Bende bir FMK yapayım diyordum. En nihayetinde bir değil 8 FMK yaptım :)

  1.sini; waffle seven bir arkadaşıma waffle keki alıp masasına bırakarak,
  2.ve 3sü; atölyede çalışan teknisyenlerin yemek molasını fırsat bilip takım çantalarının üzerine a4 kağıttan küllah yapıp içine avuçla doldurduğum fındıkları bırakarak,
  diğerlerini şirkette birlikte çalıştığım bazı arkadaşlarıma, cevizli kakolu cookie’lerin yanına tek içimlik mini nescafeleri poşete atıp kurdela ile bağlayıp yokluklarını fırsat bilip masalarına veya çekmecelerine atarak gerçekleştirdim…(kurabiyeden bunu sen yaptın diyenler oldu gerçi ama yüzlerinde ki gülümseme herşeye bedel :) )

  20/10/09, 10:20
 632. halil karagölNo Gravatar

  qerçekten çok hoş bi fikir.. uyqulamadaki tepkileri nasıl olurdu acaba..

  25/10/09, 02:11
 633. göktaşıNo Gravatar

  mükemmel fikir! kartları aldım bile :)

  16/11/09, 21:54
 634. göktaşıNo Gravatar

  kartları aldım :)

  17/11/09, 11:45
 635. BARIŞNo Gravatar

  arkadaşlar hepinizin yüreğine sağlık.
  içimzdeki iyi ruhu ortaya çıkarmak lazım.
  az önce ali sabancıyı dinlerken bi çok şey fark ettim. bi yerden başlamak lazım….!
  başlamak işin yarısıdır.
  çıktıları aldım bi kaç gün sonra haberdar ederim sizleride.
  iyi geceler…

  19/11/09, 03:03
 636. yusufNo Gravatar

  Böyle bir hareketi sonuna kadar desteklerim. Kartı cebimde taşıyacağım.

  20/11/09, 21:17
 637. ali güneyNo Gravatar

  tunç abi harikasın, tek kelimeyle.
  kölnden katılıyorum, arkadaşlarıma anlatım daha değişik fikirlrde iyilik yapmayı düşünüyoruz. işin biraz fight clup filmindeki gibi yönü de var ama böyesi daha iyi, beynine ve bu iyi niyetine saglık.

  22/11/09, 02:06
 638. H.E.No Gravatar

  Herkes yapana kadar bu sürüklenebilse çok eğlenceli bir oyun olurdu. “Keşke” demeden edemeyeceğim. Keşke herkes manevî değerlerinin kendisine verdiği gerçek hazzı keşfedebilse ve ona sahip çıkabilse… Düşünsenize eskiden dünyada şimdiki kadar nüfus yoktu, uygulaması daha kolaydı. Eski komşu(luk)larını özleyen amca ve teyzelerimize de insanî duygularını aşılamış, ilham kaynağı olan belki de sadece bir mahalle, bir köy ya da ne bileyim bir aşiret vardı. Giderek çoğaldı ve sonraları azaldı.:)

  Şahsen üzüldüğüm yanı ise, herkesin bir kartı gördüğünde harekete geçmeye başlıyor olması. Ve yapılan iyiliğe imza bırakıyor olmak…

  01/12/09, 16:23
 639. EzgiNo Gravatar

  Ya Tunç abi, bu kartların italyancası da yapılamaz mı? =) Olursa çok sevinirim, çünkü böylesine yaratıcı bir fikrini İtalyadada sürdürmek isterim… Çok heyecanlandırıcı bir oyun, birilerini mutlu edebileceğini bilmek, üstelik bunu ismini duyurmak için değilde, gerçekten istediğin için yapmak çok güzel bir duygu!

  Sevgilerle, Ezgi…

  21/12/09, 23:33
 640. em YazNo Gravatar

  almancasi yanlis olmus usta

  22/12/09, 03:33
 641. Enes YıldızNo Gravatar

  Süper bişey, çok beğendim çok akılcı valla :) teşekkürler Tunç. Çok beğendim siteyi. Tebrik ederim. Kolay gelsin.

  24/12/09, 23:19
 642. _zynp_No Gravatar

  çok güzelmiş bu : ))
  yapıcam ben de. hatta şu an apartmanda çığlık çığlığa şarkılar söyleyen kızları ortadan kaldırıp bina sakinlerine on numara bi kıyak yapabilirim. kartı da bina giriş kapısına yapıştırırım.
  sinirim yatışınca daha parlak fikirler bulabileceğime inanıyorum!

  26/12/09, 20:07
 643. Güzel bir site.Teşekkürler

  03/01/10, 17:45
 644. burcuNo Gravatar

  bu akşam bende ilk faaliyetimi gerçekleştirdim… Eve bir değil iki damacana su sipariş edip.. Apartmanın iki alt katımda oturan yaşlı teyzenin kapısına bıraktım… üstünede tabiki kartı… (karşı geri dönüş olarak nefis baklavalarından bir tabak bekliyorum.. tabağın altında kartla birlikte tabiki :)

  06/01/10, 14:02
 645. [...] (Faili Meçhul Kıyak) hareketinin farklı versiyondaki yardımsever benzerliği de bu olsa [...]

  08/01/10, 20:49
 646. faili meçhul olarak değil ama, böyle şeyler yaptığım oldu daha önce.

  otobüs durağında yanımda sıkıntı içinde beklerken hapşıran kişiye “çok yaşayın” dedim, onun da benim de yüzümüzdeki gülümseme her şeye değerdi.. yolda yürürken farkında olmadan atkısını, hırkasını ya da bir şeyini düşüren insanlar oldu, diğer tüm insanlar geçip giderken ben yolumu değiştirip arkalarından koşarak düşürdükleri şeyleri verdim onlara.

  aklıma esti, bir arkadaşımla durup dururken huzurevine gittim, oradaki yaşlı insanlarla konuştum, ellerini öptüm.. nasıl gülümsediler.. bir konser kapısında bileti olmadığı halde içeri girmek için yanıp tutuşan birkaç genci kattım önüme aldım içeriye.. ben de çok kıvrandım konser kapılarında, “ne olur sanki şuradan giriversem” içeriye diyerek..

  öyle zor durumlarda kaldım ki “biri bana bir iyilik yapsa” diye kendi kendime yalvararak geçirdiğim çok zor zamanlarım oldu. bu zamanlarda hissettiklerimi bildiğimden, çevremdeki hiç tanımadığım insanları gülümsettiğimde onlara nasıl da iyi geleceğini biliyorum. emin olun ki yaptığınız bu ufak şeyler hem size hem de yapılan kişiye büyük bir mutluluk veriyor. insan olmanın anlamına eriyorsunuz sanki.

  şimdi bu fmk hareketi nasıl heyecanlandırdı beni.. bugün gördüğüm bu sayfadaki kartları hemen hazırladım, ilk fırsatta yaptığım şeyleri de paylaşırım sizlerle. kim bilir, belki sizin bıraktığınız bir kart benim elime, benim bıraktığım bir kart da sizlerden birinin eline ulaşır…

  12/01/10, 11:51
 647. Ezgi AKINCINo Gravatar

  FMK hic bir seyi bu kadar istekli ve hevesli yapmamıstım. Simdilik 7 kıyagım oldu daha fazlası icin sürekli cevremi gözetliyorum

  14/01/10, 18:14
 648. ayçaNo Gravatar

  benım burda herkeze soylemek ıstedıgım sey bence herkezın aklına fazla maddıyata dayalı seyler gelmesı oysa burdakı asıl amac her ınsanın yuzunde bır tebessum yaratabılmekse bu daha soyut seylerle olmalı proje gercekten cok guzel gelıstırmeyede gercekten cok acık…=)
  ayrıca burda bugun yaptıgım bırseyıde anlatmak ısterım bugun tosiba da kahve ve kek yıyodu tam karsımdakı masaya bır adam oturdu ve gozum takıldı adam bellıkı ıs adamıydı ama yuzu o kdra cıddıydıkı hıc gulmemıs dersınız hayatında. bende onun bu halını kucuk bır keagıda resmettım ve ustunede sızden ızın almadıgım ıcın ozur dılerım cızdıgım ıcın ama lutfen bukadar cıddı olmayın bır yanınız daıma cocuk kalsın dedım ve bu kagıdı garsondan o adama vermesını rıca ettım bende orad cıkıp bır yerde ızledım adamın kagıdı aldıgı zamnkı halı cok guzeldı ve boyle bıseye cesaret edebılmek hem bana macera oldu hemde buyuk bı enerjı verdı ondan snra ıcımde buyuk bı mutluluk vardı anlatmak ıstedıgım yapılıcakları daha basıt ama etkılı tutmak gerektıgı=))

  15/01/10, 19:09
 649. AykanNo Gravatar

  İnsansı şeyler dimi… Duygusallasır bi anlığına bazen sinirlenir bazense her seyi bırakıp gitmek ister… FMK da öyle ama daha ötede sanki sahsen benim içimde normal bir insansı duygudan daha fazlasını uyandırdı. Hani şey gibi ; ufacık bir dokunma her seyi siler unutturur ya da bi anda her şeyi mükemmel ve mutlu yapar ya gözümüzde bu da öyleydi ilk deneyimimde.

  Sabah erken kalkmıstım gecen gün, nedensiz bir bicimde. Sonra içimde bi an kalkıp kadıköye gidip kahvaltı yapma hissi de benle beraber uyandı. Atladım bi otobüse tıklım tıklım tabiki de, sonra ineceğim durak yaklastı, arka kapı acıldı bi durak önce yaşlı bir amca binmeye calıstı, yardım ettiler falan cok az bi acıdan da olsa para veyahutta indirimli akbil tarzında biseyler aradığını anladığımda onun parasını verdim hemen yanında durduğum muavine ve elden ele FMK kartının amcaya iletilmesini istedim, tam o sırada benim durağım geldiği için indim.

  belkide cok kücük bir seydi yaptığım ama gercekten dediğim gibi bende normal bir insansı duygudan fazlasını uyandırdı. böyle bir olusum için ‘ Tunç Kılınç’ Tesekkürler benim bu duyguyu yasamamda katkın olduğu için =)

  09/02/10, 13:39
 650. TolgaNo Gravatar

  Merhaba,
  En son bırakılan yorumdan bu yana neredeyse bir yıl geçmiş. Bir yıl önce öğrenciyken bu FMK hareketinden haberim olmuş, bu hareketi çok beğenmiş ve takdir etmiştim. Şimdi bir yıl sonra çiçeği burnunda bir Türkçe öğretmeni olarak bu güzel FMK hareketini okulumda uygulamaya koyuyorum. Bu hareketi 7. sınıf Türkçe ders kitabımızda yer alan “İyimserlik Kötümserlik” adlı metinle ilişkilendirdik. Sayenizde öğrencilerimiz derste öğrendiklerini gerçek hayatla ilişkilendirip yaparak ve yaşayarak öğrenecek ve sebepsiz, çıkarsız iyilik etmenin hazzına varacaklar. Teşekkürler…

  15/02/10, 21:36
 651. aysunNo Gravatar

  ben de oynamak istiyorum ancak değişik fikirlere ihtiyacım var burada yapılan şeyler paylaşılırsa çok sevinirim..

  böyle yapılan iyilikler insanlara kendini o kadar mutlu hissettırıyormus ki, beynin salgıladığı hormon sayesinde bu mutlulukla daha huzurlu poztif ruhani bir rahatlama yaşanıyormuş en kısa zamanda deneyip paylaşmak istiyorum.

  18/02/10, 23:55
 652. ardaNo Gravatar

  süperrr

  23/02/10, 19:09
 653. UnknownNo Gravatar

  Çok hoş bir uygulama… Böyle hayırsever insanların hala varolduğundan haberdar olmak şimdiden gülümsetiyor beni. Ben de en kısa zmnda bu oyunun bir parçası olucam ve sizi bilgilendiricem.

  03/03/10, 01:04
 654. oğlum atakan zihinsel engelli. çocuklarda diğer insanlar gibi pek kabullenmek istemediler. hak vermemekle birlikte saygı duydum onlara.

  izmir’in sıcak bir öğleden sonrası parka gittik. ben oynatıyorum. orada birkaç boyacı çocuk var. işten sıkılıp oyuna vermişler kendilerini. kıyıdan onları izliyorum. bi tanesi yanımıza geldi sohbete başladık. ben onun hayatını merak ediyorum. neden okulda olmadığını soruyorum. bildik hikaye.

  onun da merakı varmış bize dair. o sordu ben anlattım. çocuk değildi konuşan. az sonra arkadaşları onu çağırdı. biraz kızar gibiydiler. ne işin var orda der gibi bakıyorlar.

  adının çetin olduğunu öğrendiğim küçük arkadaşım ”abla atakanı ben oynatabilirim sen dinlen” dedi. hiç beklemediğim bi davranıştı. her ikisini gözlerimle yedim oyun oynarken. ne güzel bi manzaraydı o. oğlumun arkadaşı vardı.

  az sonra gitmeleri gerektiğini söyledi. ”sen günde kaç lira kazanıyosun?” dedim. sanırım 10 lira kadardı miktar. o gün hiç iş olmamış. ayakkabımı boyatmamıştım. çıkarıp 10 lira uzattım. ”boyamadım ki !” dedi. ”yaptığın parayla ödenmez ama bu da bizden olsun” dediğimde zıpladı. arkadaşları şaşkın bakakaldılar.

  o günkü mutluluk ikimize de yetti sanırım. küçük arkadaşım sizin yaptığınızı yapmıştı ve bana bir şey yapma fırsatı vermişti .her neredeyse umarım mutludur…

  06/03/10, 16:21
 655. uygulamaktan bile mutlu olduğum çok güzel bir hareket..

  19/03/10, 22:40
 656. Harika birşey bu, okurken bile heyecanlandım. Yorumlardaki anılarda çokk güzel. Tebrik ederim. Bende en kısa zamanda yapacağım. İzin verirseniz kendi sitemdede bunu alıntı olarak paylaşmak istiyorum?

  22/03/10, 13:59
 657. StarbloodNo Gravatar

  Ben de başladım bugün.

  Hediyelik eşya ve genç ürünleri satan bi mağazaya kartları ve bir miktar ücret verdim. Benden sonra girenlere kartla beraber hediye vermelerini istedim.

  Umarım birilerini gülümsetebilmişizdir.

  28/03/10, 22:10
 658. Harika da keşke bunu yapanlar olsa :(

  30/03/10, 13:17
 659. bi gecekondunun önüne range rover sport umu bıraktım anahtarın üzerine kartı koydup evin kapısına astım.uzaktan izledim.gece kondundan çıkan cocuklar arabanın arkaca camını patlatıp teyibi çaldılar(epey uğraştılar)sonra navigasyon cihasını çaldılar.ama arabayı almadılar.ilginç geldi.tabi sonra bi saat sesi duydum uyandım totom açıkta kalmış :)

  şaka bi yana güzel bir fikir bunu epey önce beyaz showdada izlemiştim çok yakında bende bişeyler yapıcam..

  sevgiler

  04/04/10, 17:04
 660. birisi...No Gravatar

  teşekkürler:)

  17/04/10, 12:20
 661. Bu oyuna benzer şeyler hep yapmak iztemişimdir hep. Hatha haber vermeden komşumun arabasını da yıkamışımdır. Amelie nin kitap tadındaki hikayesi içimizdeki meleği depreştirdi. İnsanın bir yönü meleklerden de üstündür zaten.

  Tunç beyi ve bu konudaki katılımcıları yürekten kutluyorum. İyilik iyiliği getirir doğurgan döngüsünü döndürelim; mutlu insanlar görelim.

  25/04/10, 02:04
 662. MertNo Gravatar

  Bence de çok güzelll…

  26/04/10, 17:06
 663. bunları bizlerle paylaşman çok güzel.

  06/05/10, 02:08
 664. SibelNo Gravatar

  Kartlarımı hazırladım ve kocaman bir çikolaya ilk kartımı iliştirerek ofisde ki en suratsız arkadaşın masasına koydum. (kartı aldıktan sonra onu ilk kez gülerken gördüm diyebilirim).

  çok keyifli.

  11/05/10, 17:05
 665. SelinNo Gravatar

  O kadar harika bir fikir ki.. Bunu ilk CosmoGirl’de gördüm ve hemen sitenize girdim, facebooktaki sayfaya da katıldım. 8 kart bastırdım bile :) yapmak için sabırsızlanıyorum.

  Birilerinin mutlu olmasını izlemek çok güzel bişey.

  16/06/10, 22:17
 666. :) Güzel bir etkinlik olmuş tebrikler..
  Google’den girdim, google bize logo yapsana, sonrada burayı buldum tamamen tesadüf ;}

  20/06/10, 06:48
 667. Ülkemizde bu kadar güzel insanlar varken kimsenin sırtı yere gelmez.

  23/06/10, 09:46
 668. Mükemmel bir düşünce, süper hareket.
  Yazıdan anlamak zor oldu. Televizyon baya açıklayıcı.. :)

  29/06/10, 18:58
 669. kıyak yaparken zarar:DNo Gravatar

  benden size tavsiye bu kartı cuzdanınızda tasımayın dururseniz cuzdanı Allah muhafaza vallaha kıyak yapıp atmıstırlar diye cüzdan bidaha geri gelmez:D

  09/07/10, 03:10
 670. faili meçhul kötülük yapmak, faili meçhul kıyak yapmaktan kolay olduğu için FMK bir çok insanın işine gelmiyor. :)

  23/07/10, 14:15
 671. FMKNo Gravatar

  ya ben kartları yazdırdım ama kartlar çok büyük değil mi yoksa bana mı öyle geliyo

  08/08/10, 17:06
 672. ömer demirciNo Gravatar

  Tebrik ediyorum böyle düşünceleri aklımıza sokarak hayata geçirttiğiniz için fakat ben çoğu zaman iyilik yapan bir insanım karşılıksız olarak yıllarca hiç bilmediğim insanlara bir şeyler bırakıp onların gülümsediğini uzaktan izledim durdum her zaman büyüklerimiz iyilik yap denize at derlerdi ve hep inanırdım ama son dönemlerde işlerimin kötüye gidip iflas etmem suretiyle iyilik yapacak maddi olanaklarım olmuyor.

  uzak yakın herkese bır faydam dokunmustur genelıyle bır ınsana yaptıgım ıyılıyı karsılıksız yapmaya çalışırdım ama iflasımdan sonra kendımı kerız gibi hissetmeme yol açtı bu durum. benım nasıl bır kısılıkte ınsan oldugumu bılen ınsanlar benımle dalga gecer gıbı öğüt vermeye başladılar, zoruma gıden noktalar oldu, zamanın da benım iyilikle karsılık verdiğim insan bu gün benim durumuma bakaraktan ben sana dememişmiydim insanlara güvenme kenarda belli bir şeyin olsun para herşeydir ne diye, paranın peşinden koşmuyorsun iyilik nedir paran varsa senden iyisi yok paran yoksa da senden kötüsü yoktur diye.

  bana nasihatlar verılmesı benı delı edıyor ben kötü bir şey yapmadım bana borcu olan bır ınsanı odeyemıyor dıye avulkata vermek yerıne hesabını sıfırladım kırasını odeyemeyen bır ınsanın kırasını odedım cocuguna sut alamıyor dıye her aksam sütünü aldım herkesın sırt cevırdıyı bır ınsan oldugu ıcın hıc para bulamazken ben ona yardımcı oldum.ben çok şey yaptım ama ben kötü bir şey yapmadım konumuzun çok dışına çıktık ama olayı bağlıycam…

  Hanı diyoruz ya karşılıksız iğilik diye benim durumuma düşülünce anladığım kadarıyla yaptıgın iğilik sana iyi olarak gelmiyor bu bir kerizlikmiş gibi geliyor insana hele de zamanında hiç bir karsılık almadan senin oldugunu bilmeden kirasını ödediğin bir insan şimdilerde durumu iyi olupta sana diyorsa ki eşşeksin sen zamanın da yaptıklarını çekiyorsun ben sana demedim mi parayla iyilik olmaz bir gün sanada lazım olur kalırsın diyorsa harbi eşşeklikten öte değildir…

  14/08/10, 18:06
 673. Biraz önce Beyaz Show’daki görüntülerinizi izledim. Gerçekten çok güzel bir hareket olmuş. Sizi tebrik ederim. Reddetme kampanyanız bu aralar iyi tutabilir. Çünkü hayır, evet kampanyası dönüyor heryerde :)

  Başarılar

  15/08/10, 09:55
 674. Bir dost...No Gravatar

  Az sonra ben de bu kartlardan bastırtıp FMK Hareketi’ne başlıyorum. Hem bu hayırlı ayda bir hayır işlemiş olurum. Çok keyifli de olacak bu benim için. Sizi ilerleyen zamanlarda gelişmelerden haberdar edeceğim. Ayrıca böyle güzel bir profe için sayın Tunç Kılınç’a teşekkürler… :)

  23/08/10, 17:31
 675. elifNo Gravatar

  bana ilk cemre diye inanılmaz akıllı ve iyi olan arkadaşım bahsetmişti. görüşemesek bile o kartların karşı tarafı değil de beni gülümsettiği kesin.

  31/08/10, 11:31
 676. Bir dost...No Gravatar

  Veee bgn ilk iki FMK Hareketimi yapmış bulunmaktayıııım. Öylesine heyecan verici ki… Ama sonrasındaki o keyif ve huzur paha biçilemez. Sevgimle…

  04/09/10, 01:29
 677. belginNo Gravatar

  Kahkahalarıma sebep olduğunuz için çok teşekkür ederim.:):):) Allah’da sizi güldürsün…

  15/09/10, 17:41
 678. Bayıldım bu fikre. hemen deniyorum…

  20/09/10, 18:15
 679. osmanNo Gravatar

  ara sıra bende deniyorum ama malesef faili meçhul olamıyorum mesela minibüste önde otturuyorum bütün para geliyor bende de cebimde fazla fazla bozukluk varsa önce arkamdan para uzatanın parasını alyorum sonra kendi bozuklarımıla o parayı tamamlayıp şöfere uzatıyorum sonra arkamdakine parasını iade ediyorum biraz şaşkınlıkla karşılasada cevabım kısa ve net oluyor bozukluk taşımıyı sevmiyorum o yüzden beni bu dertten kurtardığınız için teşekkür ederim diyorum böylece şöförde para bozmaktan kurtulmuş oluyor yolcuda bir parça mutlu oluyor ve bende cebimde ki ağırlıklardan kurtulup pantolonumun aşağı doğru çekilmesini engellemiş oluyorum :D

  24/10/10, 08:37
 680. ezgi nacarNo Gravatar

  saçma ötesi bişey bu ya .Kimse yapmaz yani yalan dolan :) hele ki bizim ülkemizde kimse kimsenin faturasını ödemez :)

  03/11/10, 02:56
 681. Bu oyundan tek çıkarım benim de yüzümün gülmesi olacak. Bizim yüzümüzün gülmesi için bir kişinin daha yüzünün gülmesi gerekiyor :) Ne güzel bir ders değilmi ama.. Çok eğlenceli olacak İzmir’de çalışmalara başlıyoruz..

  03/11/10, 13:08
 682. umutNo Gravatar

  Bugün, öğretmenler günü olduğu için, bir hocama kıyak yapmaya karar verdim. Ve elimde ona verebileceğim ne olduğuna baktım. Bahadır Baruter’in Ruhaltı kitabını vermeye karar verdim. “FMK” kartımı da bastırıp bir tanesini yazdığım not ile kitaba ataç ile tutturdum. Kırtasiyeden aldığım zarfa koyup kapattım ve hocamın kapısına bırakıp kactım =)

  Öğretmenler günü kutlu olsun…

  24/11/10, 18:12
 683. zeynepNo Gravatar

  Bugün (01.12.2010), Tegv’nın Bahçeşehirde düzenlediği ” Gönüllülük ve sürdürülebilirlik” konferansına katıldım. Dinlayiciyeler arasında benim gibi 31 STK ‘dan temsilci, Tevg gönüllüleri, sosyal sorumluluğa önem veren şirket temsilcileri ve üniversite gençleri vardı. Adından da anlaşıldığı gibi konu gönüllülük nedir, nasıl olmalıdır, Türkiyenin bu konuda dünyaya göre bulunduğu yer, gönülller ne yapar vs idi.

  İlk panelin sonundaki soru cevap kısmında bir genç illaki bir STK’da gönüllülük yapılmasının gerekmediğini söyleyerek Faili Kıyak Hareketinden bahsetti. Gerçi adını ilk başta doğru olarak söylemediyse bile verdiği örnekler bire bir FMK hareketini anlatıyordu, zaten sonra adı doğru söyledi.

  Bu hareketi en başından beri bildiğim, takip ettiğim ve Tunç’a olan yakınlığım (ablası) düşünülürse, benim için ne kadar güzel, gurur verici ve bir o kadar da süpriz olduğunu anlatamam.

  01/12/10, 20:39
 684. ErhanNo Gravatar

  abi dün otobüste bi çift gördüm eleman sürekli kızı öpüyo dayanamdım bi kıyakta benden olsun dedim tesadüfki yanımda bir adet kondom vardı hemen hareketmizin kağıdına sardım çaktırmadan cebine attım :D

  09/12/10, 23:29
 685. sedaNo Gravatar

  yaklaşık 100 öğrencime bu hareketten bahsettım ve linki paylastım onlarla:)) bayıldılar sanırım faılı mechul kıyaklar artarak devam edecek..

  16/12/10, 00:39
 686. Böyle güzel fikrinizi sitemizde haber yapmaktan zevk duyarız.

  19/12/10, 19:19
 687. Hoş bir FMK! Hem de doğaçlama, FMK olsun diye yapılmamış. :) http://ff.im/viT1B

  30/12/10, 15:08
 688. MehmetNo Gravatar

  dün okumuştum bugün yaptım ve mükemmel olduuu :) final öncesi aynı apartmanda oturan arkadaşıma, sınav için gerekli notları fotokopi çektirip kapısına bıraktım, kantinde konuşulduğu kulağıma kadar geldi ama yaptığımı kimse bilmiyor süper bi olay bu ya :)

  07/01/11, 22:20
 689. margaritha zelleNo Gravatar

  bu fikir gunume anlam katmakla kalmayip yarin bir suru insanin yuzunde gulumseme birakicak muhtesem fikirler yaratmami da sagladi.. yarin ilk isim kartlari cogaltip kafamdaki f.m.klarla harekete gecmek:)

  bu delirmekse herkesin “delirmesi” dilegiyle..
  ne diiyimmmm, boyle guzelliklere devam diyim:) saol tunc..
  ilham kaynagi oldugun icin..

  sevgiler..:)

  17/01/11, 20:11
 690. ayhanNo Gravatar

  bu yeni yarışmaya not yazmak istedim ama olmadı not yaz dan tıklayıp yazdım o sayfada gözükmedi ne yapamam gerekli

  21/01/11, 17:27
 691. uygulamak için aklımda çok güzel bir fikir var. madem bu aralar günü, bu fikri uyguladıktan sonra sizinle paylaşırım. fikir klinikte geçecek :)

  24/01/11, 19:28
 692. Dersanede ki felsefe hocam sayesinde haberdar oldum bu guzel projeden. Gercekten fazla mukemmel ve eglenceli! Türkiye gibi bir ülkede ne kadar insan boyle birseye cesaret ve ilgi gösterir bilemiyorum ama sizi yürekten tebrik ediyorum. Kıyağınız bol olsun!

  08/02/11, 01:25
 693. Güzel paylaşımlar teşekkür ederis herşey için

  11/02/11, 12:06
 694. zülalNo Gravatar

  Faili meçhul kıyak hareketlerine ben de katıldım. Şirketimin İ.K. departmanında çalışıyorum. Benim için çok güzel motive edici ayrıca kişisel mutluluk yaşayabileceğim güzel bişeyler yapmama aracı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Kıyağıma gelince kartlardan kestim. Erik ağacı yazısını ekledim.
  Erik Ağacı
  Yılda iki kez çiçek açıyordu
  ama meyve vermiyordu
  erik ağacım.
  Dediler ki bana:
  -Al baltayı eline,
  yürü üzerine, korkut onu.
  Artık çiçek açmıyor erik ağacım.
  Yılda iki kez çiçek açıyordu
  ama artık çiçek açmıyor
  erik ağacım.
  Dediler ki bana:
  -Şarkılar söyle ona, sev,
  sevgi sözleriyle yüreğini doldur.
  Bahar erken dayandı bu yıl kapıya
  ve bir çikolata da ekleyerek herkesin öğle yemeğinde olduğu bir zamanda masasına bıraktım. İnanılmaz bir mutluluktu bu….

  25/02/11, 10:12
 695. çok hoşumuza gitti, yarın websitemizde size yer vereceğiz, başarılarınızın devamını dileriz… bu da bir FMK! Hareketi’dir :)

  26/02/11, 19:39
 696. AysunNo Gravatar

  ya cok gec duydum bunu harika birşey yapmadan mutluluk doldu içime yapacağım kesinlikle kartı çıktı alıp çoğaltıp yapcağımm, muhteşem fikir

  28/02/11, 20:55
 697. Faili Meçhul Kıyak = Başarılı

  20/03/11, 04:39
 698. evrenNo Gravatar

  birgün bankadan planlı bir şekilde iki adet peşpeşe sıra numarası aldım. tahminimce 40-45 dk sürecek işim yok fiş makinasının yanında bekledim. son 3 -5 kişilik sıra kalmıştı. o sırada bir hamile bayanın geldiğini gördüm. hemen almış olduğum sıra fişlerinin birini makinenin üstüne koydum. arkasına notumu önceden yazmıştım. uzaktan seyrettim. hamile bayan önce makinadan normal sıra aldı panodaki sıraya bakıp biraz ofladı. benim bıraktığım fişi farkedince acayip sevindi. arkasını okuyunca sağa sola bakınıp yüzündeki mutluluğun nasıl şaşkın tebessüme dönüştüğünü görseniz. süper bi manzaraydı. bu arada ben sıramı kaçırdım. sorun diil o ana değer.

  23/03/11, 11:04
 699. ?Faili Meçhul Kıyak?tan herkes çok bahsetti.

  23/03/11, 14:32
 700. harika fikirler güzel insanlar 8) birazda sokak hayvanlarına yardıma ne dersiniz !!
  onlarında bizlere ihtiyaçları var…

  21/04/11, 11:10
 701. selvi ilhanNo Gravatar

  Etkisindeyim, en son böle bana kizimin dogdugu an olmustur.

  Süper ötesi, uygulamaya hazirim:))))))))

  26/04/11, 09:26
 702. muratNo Gravatar

  harika bir toplumsal hareket işallah gelişir.

  28/05/11, 20:31
 703. Gerçekten çok güzel :)

  03/06/11, 18:46
 704. doğayahükmedenyönetmenNo Gravatar

  Hocam yeni farkettim yapmışi olduğun bu güzel hareketi, uykum vardı sabah sabah, uykumu açtın, güzel bi’ güne başlamamda bana yardımcı oldun:) Kısacası daha şimdiden işe yaradı…:) Mutlaka deneyeceğim…:)

  09/09/11, 09:00
 705. EzoNo Gravatar

  Tanıdığımız insanlara yapmak değişiklik yaratıyor da tanımadığım insanlar da bu kadar etkili olmuyor. hep asık yüzlü biri artık beni gördüğünde gülüyor,beni anladığını onda görüyorum.ve yukarda örnek olarak amelie’den bahsetmişisiniz. düşünceli bir hareket yaptığım biri akşamında bana amelie’yi izlediğini ve beni hatırladığını söyleyince çok mutlu olmuştum.sevgiden vazgeçmemeye karar verdim.

  27/09/11, 11:39
 706. fynyNo Gravatar

  ben de ilk ciktilarimi aldim :)

  02/11/11, 17:43
 707. DEMET ŞENYURTNo Gravatar

  Bu fikri benimseyen arkadaşlara sesleniyorum! Benim kredi kartımı ödemekle başlayabilirsiniz lütfeeeen :) Söz kim olduğunuzu öğrenmeye çalışmıcamm ettiğim dualarla cennet makamına erişirsiniz :P

  Şaka bir yana mutlu olmak için sebep çok görmesini bilene.. Bu da bi başlangıç olsun bizee.. Süpper fikir.. CONGRATULATIONS.

  23/11/11, 21:49
 708. eminnNo Gravatar

  dedigin gibi yaptım, bi görme engelli amcayla yürüyüp ona etrafı anlatırken kartı gömleginin cebine koymaya calıstım, sanırıım elim pek hızlı degil ki adam önce elimi yakaladı sonra hırsız diye bagırmaya basladı. Cevredekiler üzerime dogru geliyodu ki elimi kurtarmak icin adamı itip kaçtım o an telaşla. İyilik iyidir, güzeldir ama asla birinin cebine bisey koymayı denemeyin benden tavsiye :)

  22/12/11, 02:32
 709. Gerçekten güzel bir çalışma, ben de siteme belki yararım olur diye Webrazzi’nin bu konu hakkında paylaştığı yazıyı ekledım.

  12/01/12, 21:57
 710. hareketin adı: faili meçhul kıyak [...]

  24/02/12, 02:48
 711. sude demirciNo Gravatar

  fakir bir ailenin kapısına bir sepet yiyecek koyup üzerine bu kartı takabilirim..:)

  15/03/12, 20:19
 712. Bizim faili meçhul kıyağımız hayvanlara yönelik oldu. Hazırladığımız internet sitesi ile Türkiye’deki tüm veteriner kliniklerini il-ilçe olarak toparladık. Acil durumlarda en yakın kliniğe ulaşılabilsin diye. Bize geri dönüşlerden, sadece 3 ay içerisinde trafik kazası sonucunda yaralanan 70′in üzerinde kedi ve köpeğin kurtarıldığını öğrendik. Tabiki hiçbir maddi amaç gütmeden. Evet, insan gülebilen tek canlı! Biz şimdi kartı nereye bırakalım :)

  09/04/12, 10:50
 713. merhaba arkadaşlar, hakikaten bu işi bende beğendim gerçekten bir huzur jimnastiği harika duygular.

  fakat görüyorum ki onaylayan bir hayli güzel arkadaşımız var bakınız ben 63 yaşındayım — çoğunuzdan büyüğümdür belki ben de sona doğru yaklaşan bir insan olarak mezarın içine sığacak en güzel duygumu diyeyim, varlıkmı diyeyim ama ben buna yerini bulan kıyak manevi duygu ve sevaptır diyelim. ancak önemli ve aslolan kıyağın yerini bulmaı daha güzel. buradaki yorumların sayısı bence 500 ü geçkin 200 tanesi aynı kişiler olsa 300 kişibu işe olumlu bakıyor.

  benim naçizane düşüncem çok istiyorsak daimi bir kıyak olsun bizden sonraki nesillerde bu işi ayakta tutsun onun için bu işi bir iş haline getirelim kurumsallaştırıp bu kurumun ticaretinden kıyak yapalım. önce kendini sonra çalışanını sonra büyümeyi sonra iştirakçiyi sonrada kıyak yapılacak insanları ayakta tutsun. bu kurumun kıyakçılığı seven her birey sahibi olsun ve işin içinde olan herkesim ve insan kıyakçı olmuş olsun.

  mesela yakın geçen haftaki bir anımı size anlatacağım sağlık sorunum ve binek arabamı satıp bir karavan ve hizmet görevi görecek bir araba almaya itanbula gelmiştim. kastamonu inebolu güneşli köyünde ikamet ediyorum iki gün sonra köyümüzün hocası telefon etti erzuruma tayini çıkmış benim eşyamı götürüver dedi. ben buradan istanbuldan otobüsle köyüme gititim eşyayı kamyonuma yüklemişler erzuruma gittim dönüşte boş kamyonum damperli olduğu için sürüş keyfi vermiyordu baktım yol kenarında tokat erbağ da soğanları 30 ar kiloluk çufallamışlar güneşin altında satmaya çalışıyorlardı. hemen yanaştım kaç lira dedim 4 lira abi dedi bak ben 2 liradan buldum ama senin soğanın iyi iki buçuktan olursa 50 çufal alayım dedim ve güldü tamam abi dedi.

  yanlış anlamayınız, bu kilosu değil 30 kilo çufalı 2.5 lira şimdi düşünüyorum o arkadaşın bir depo soğanı vardı ve belki de sonunda tarlaya dökecek ve o köyde onun gibi bir çok aile vardı. işte kıyak yapılacak yer bu çiftçilerimiz.

  ekmeyi bırakınız güneşin altında 30 kilo soğanı toplayıp çufallayıp yol kenerında satmayı hangimiz yaparız. size önerilerim hepimiz on kişiye 10 ar liralık kıyak yapacağımıza öyle bir firmamı olur vakıf mı olur bir kuruluş yapalım ki bütün üreticileri emekçilerin malını tek elden satalım hem üretici emeğini alsın hem tüketici kazıklanmasın istihdam edene üreticiye tüketiciye ve sağlık nedeni ile geçimini sağlayamayana kıyak olsun sayısı belli olmayacak kadar eşit bir ortaklık kuralım üretici de tüketicide ortak olabilsin bütün kıyakçılarda ortak olsun ama ayakçılara yer olmasın bu konuda düşüncesi olanlara yazmalarını rica ediyor sağlıklı yaşamlar diliyorum. venue04@hotmail.com

  15/04/12, 18:54
 714. fikir güzel.

  29/06/12, 15:34
 715. AlperNo Gravatar

  Harikasın Tunç abim bundan sonra artık fmk benim günlük işim oldu bu fikri ilk defa gördüm ve gerçekten bu oyun bi eğlence kaynağı :D

  16/09/12, 00:45
 716. Çok eğlenceli fikir. Kartvizite de bayıldım şahane :))

  07/11/12, 13:26
 717. İlginç bir fikir dünyaya mutlluk dağıtma fikri çok güzel :)

  07/11/12, 13:27
 718. Herkes mutlu olsun. Gayet eğlencili ve anlamlı bir oyun. Teşekkürler

  07/11/12, 13:29
 719. harika. çok süperdi. teşekkür ederim. on numara bir kıyak:)

  13/02/13, 12:02
 720. haticeNo Gravatar

  ankesörlü telefon la günümüze kadar iletişim yaratıcı fikri olan varmı resim olacak ltfn?

  20/04/13, 20:33
 721. muharremNo Gravatar

  muhteşem bir olay şimdiye kadar neden haberim olmadı diye kızıyorum kendime ve hemen 8li bi ç.ıktı alıp cüzdanıma iliştiriyorum ayrıca herkes haberdar olsun diye sosyal hesaplarımda da paylaşıyorum.. umarım unutulmaz ve artarak büyür :)

  23/09/13, 10:18
 722. Kibariye TuğrulNo Gravatar

  Sevdim ben bu güzel hareketi :) geç farketmiş olmanın üzüntüsü var :( en yeni FKM cinizden sevgiler ;) hep faili meçhul kıyakçı kalmanız dileğiyle…

  30/09/13, 13:55
 723. ÇOOOOK GÜZELLLLL HAREKETLER BUNLAR !!!

  18/11/13, 01:38
 724. Yeni açılan web adresimizi ziyaret ediniz.

  05/07/15, 17:48
 725. 01/03/09, 14:52

  [...] sözlerin ve motivasyonun üstadı Tunç Kılınç da eklemeler yapar. Böylece tanımadığımız gençlere bir faydamız [...]

 726. 05/03/09, 00:13

  [...] duymuştur. Tunç Bey harika bir harekete imza attı. Hemen şuradan bilgi alabilirsiniz. Eğlenceniz müessesemiz tarafından garanti [...]

 727. 06/03/09, 09:34

  [...] yap denize at, balık bilmezse Halık (Yaradan) bilir” tadında bir atraksiyon başlatmış: Faili Meçhul Kıyak!. İyiliğin ancak iyilik defterlerine yazılmak için yapılmaya başlandığı bir dönemde [...]

 728. 06/03/09, 17:46

  [...] Yaptığınız anonim kıyaklardan duyduğunuz hazzı paylaşmak veya yorumlara ulaşmak isterseniz buradan buyrun. “Faili Meçhul Kıyak!” / Tunç Kılıç – 27/02/2009 [...]

 729. 06/03/09, 22:00

  [...] merak edenler inceleyedursunlar, ben burada bu sitedeki hali hazırdaki en son yazısı olan “Faili Meçhul Kıyak Hareketi” hakkında birkaç söylemek [...]

 730. 09/03/09, 16:15

  [...] fikiratolyesi.com/2009/02/27/faili-mechul-kiyak/ [...]

 731. 10/03/09, 04:01

  [...] oyun olarak başladığımız Faili Meçhul Kıyak (FMK) Hareketi‘ndeki gelişmeleri sizlerle paylaşmak [...]

 732. 11/03/09, 02:06

  [...] önemli bloglarından Fikir Atölyesi‘nin sahibi Tunç Kılınç‘ın başlattığı Faili Meçhul Kıyak hareketi sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılıyor. Herhangi bir yerde herhangi bir kişiye [...]

 733. 11/03/09, 02:29

  [...] Kılınç Tarafından başlatılan hareket?in adı Faili Meçhul Kıyak. Nedir bu Faili Meçhul Kıyak derseniz eğer; Harekete göre hiç tanımadığınız birine onun [...]

 734. 11/03/09, 21:07

  [...] FMK‘ı bende okuyunca  beğendim. Açıkcası böyle bir oyun hiç aklıma gelmemişti. Bu konuyu ele alıp bizlere duyuran arkadaşımıza buradan çok teşekkür ederim.  İlgili Kart yazımdaki resim:D [...]

 735. 11/03/09, 22:58

  [...] Detaylı Bilgi 1 – Detaylı Bilgi 2 – Detaylı Bilgi 3 [...]

 736. 12/03/09, 00:30

  [...] Oyunun başladığı an [...]

 737. 12/03/09, 01:08

  [...] Meçhul Kıyak (FMK) ilginç fikirlerin çıkış yeri olan Fikir Atölyesi sitesi sahibi Tunç Kılınç tarafından [...]

 738. 12/03/09, 02:46

  [...] önemli bloglarından Fikir Atölyesi‘nin sahibi Tunç Kılınç‘ın başlattığı Faili Meçhul Kıyak hareketi sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılıyor. Herhangi bir yerde herhangi bir kişiye [...]

 739. 12/03/09, 08:40

  [...] Detaylı Bilgi 1 – Detaylı Bilgi 2 – Detaylı Bilgi 3 [...]

 740. 12/03/09, 15:13

  [...] Tunç, blogunda başlattığı FMK Hareketiyle bir anlamda hepimizin içindeki o faili meçhul duyguyu su [...]

 741. 14/03/09, 00:30

  [...] konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi Faili Meçhul Kıyak Hareketi  ve Faili Meçhul Kıyak Hareketi?nde İlk On Gün.  linklerinden [...]

 742. 21/03/09, 14:18

  [...] olayın yani FMK’nin fikir babası, aynı zamanda çok eğlenceli bir blog olan Fikir Atölyesinin’de kurucusu olan; Tunç [...]

 743. 21/03/09, 20:38

  [...] birlerini mutlu ederek mutlu olabilirim diyorsan eğer şu yazıyı okumalısın mutlaka ve unutma bu senin de başına [...]

 744. 21/03/09, 21:49

  [...] Fikir Atölyesi‘nin Başlattığı bu eğlenceli yardım hareketi hakkında detaylı yazı ; [...]

 745. 22/03/09, 16:57

  [...] onun haberi olmadan yapacağın olayın adıdır “Faili Meçhul Kıyak Hareketi” ve bu iyiliği yaptığında bir de kart bırakıyorsun.Ama işin özü yapılan bu [...]

 746. 22/03/09, 23:51

  [...] fikiratolyesi.com ve bence de kesinlikle desteklenmesi gereken bir hareket. Düşünsenize bu hareket yeterince [...]

 747. 27/03/09, 08:40

  [...] Hareket Bildirisi: Faili Meçhul Kıyak [...]

 748. 28/03/09, 03:23

  [...] ve Deniz Baykal farklı kanallarda programlara katılmışlardı onları takip etmeye çalıştım. Faili Meçhul Kıyak Hareketi‘nin Beyaz Şov’a çıkacağını duyunca oraya [...]

 749. 28/03/09, 03:53

  [...] Meçhul Kıyak Hareketi  Nedir? Bu konunun aslını Fikir Atölyesi‘nden okumanızı öneririm. Fakat az önce de belirttiğim gibi bu tam bize göre [...]

 750. 28/03/09, 09:15

  [...] söze ne hacet. Teşekkürler Tunç Kılınç. Share and [...]

 751. 28/03/09, 09:40

  [...] birini bırakmak. Amaç iyiliği yapanın başka iz bırakmaması. Tunç’un konu ile ilgili yazısını mutlaka [...]

 752. 28/03/09, 10:46

  [...] Tunç Kılınç‘ın hayatımıza soktuğu çok güzel bir hareket. Şahsen denedim, güzel sonuçunu izlemledim, tekrarlamaya devam ediyorum. Ne olduğunu, nasıl olduğunu anlatmadan önce lütfen Tunç Kılınç’ın, Beyaz Show performansınız izleyelim. [...]

 753. 28/03/09, 12:58

  [...] Harekatın İsmi : Faili Meçhul Kıyak [...]

 754. 28/03/09, 14:18

  [...] Meçhul Kıyak hareketini bilmeyenler Tunç Kılınç’ın bloguna şuradan bakabilir. Bu müthiş hareket dün gece Beyaz Show’daydı; izleyelim =) Faili Meçhul [...]

 755. 28/03/09, 16:05

  [...] “FMK Hareketi” yani “Faili Meçhuk Kıyak” aslında bir kaç gündür yazacaktım bu yazıyı; saygı değer Tunç Kılınç ‘ın Fikir Atölyesi’nde başlattığı ve giderek büyüyen ayrıca dün gecede Beyaz Show’a çıkan bir fikir akımı, oyundan bahsetmek istiyorum. [...]

 756. 29/03/09, 14:29

  [...] edemediğim blog yazarı arkadaşım Tunç Kılınç‘ın başlatmış olduğu bu önemli hareketi internet üzerinde dolaşırken öğrenince hemen bloguna [...]

 757. 04/04/09, 00:10

  [...] For detailed information about FMK Movement click here [...]

 758. 06/04/09, 21:26

  [...] Sizi hemen Buraya alayım. [...]

 759. 09/04/09, 10:29

  [...] (Faili Meçhul Kıyak) hareketinin farklı versiyondaki yardımsever benzerliği de bu olsa [...]

 760. 22/05/09, 21:25

  [...] “Ufak şeylerle insanları mutlu ederek mutlu olmak? Hem de anonim biri olarak!” [...]

 761. 15/06/09, 06:48

  [...] Meçhul Kıyak Hareketi Oyunu İşte size eğlenceli bir oyun Fikir Atolyesi‘nden Tunç abimizin başlattığı Faili Meçhul Kıyak Hareketi oyununu oynamak oldukça [...]

 762. 01/07/09, 11:59

  [...] Tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamaktan söz ediyorum. [...]

 763. 09/07/09, 10:41

  [...] çok basit ama güzel bir fikirle çıkmış mutlu ederek mutlu olma yoluna. Kendi deyimiyle “Faili Meçhul Kıyak“lar [...]

 764. 12/07/09, 11:04

  [...] Faili Meçhul Kıyak! [...]

 765. 28/07/09, 02:28

  [...] söz olarak Tunç Kılınç kimdir diye merak edenleri, Faili Meçhul Kıyak hareketindeki gelişmeleri takip etmek isteyenleri ve bu kartlara sahip olmak isteyenleri böyle [...]

 766. 01/08/09, 18:20

  [...] olarak diğer apartman sakinleriyle paylaşması oldu. Tunç Kılınç’ın başlattığı Faili Meçhul Kıyak Hareketi’ne çok benzemesi ve “Türk insanı okumaktan hoşlanmıyor” genel yargısından dolayı [...]

 767. 05/08/09, 21:42

  [...] çoğunuzun bildiğine eminim ama yine de bilmeyenler için şöyle bir web site var, oradan FMK ile ilgili gerekli bilgiyi [...]

 768. 15/08/09, 15:33

  [...] ki beni… Faili Meçhul Kıyak hareketi, Tunç Kılınç tarafından Fikir Atölyesi sitesinde yayınlanmış ve çok hızlı bir şekilde kabul görmüş. Öyle ki, Beyaz Show’a da konuk olmuş bu [...]

 769. 09/09/09, 12:09

  [...] kartlarından çıktı almak veya en son muziplikleri okumak için: http://www.fikiratolyesi.com/2009/02/27/faili-mechul-kiyak/ [...]

 770. 18/09/09, 09:07

  [...] FMK (Faili meçhul kıyak) yapmak isteyenlere duyrulur: siz bu sene zekat, fitre ve sadaka verdiniz mi? FMK için yarışan arkadaşlarıma işte güzel bir FMK önerisi :) Yaşlıyı, yoksulu, çoluk çocuğu sevindirmek; altında son model arabası, cebinde i-phonesi ya da saçlarını her gün zengin muhitlerdeki kuaförde yaptıranları mutlu etmekten daha makbul olmaz mıydı sizce de?? Aklın yolu bir [...]

 771. 13/10/09, 16:28

  [...] verilen bizim üniversitenin yemekhanesinde ünü blogları aşıp ulusal medyaya kadar ulaşmış faili meçhul kıyak hareketinin logosu üzerinde bulunan bir CD gördüm. Ama ne masanın üstünde ne de bir kenara bırakılmış [...]

 772. 17/10/09, 10:11

  [...] Faili Meçhul Kıyak! [...]

 773. 28/10/09, 14:14

  [...] Hadi bir oyun oynayalım diyerek başlamıştı. Şimdi ise bir sosyal sorumluluk projesi olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Evet, muhteşem Fikir Atölyesi?nin yazarı Tunç Kılınç yeni bir fikri ile internet dünyasında çok güzel bir hareket başlattı. Ne kadar çok kişi duyarsa o kadar daha eğlenceli olacak bir oyun. Sadece birinin mutlu olmasını amaçlayan bir oyun. [...]

 774. 09/11/09, 02:42

  [...] güldüğüm olay: Faili Meçhul Kıyak Hareketi‘ni başlatan Tunç‘un Volkan Çelik’e vermek üzere getirdiği hediye (Bu hediye [...]

 775. 13/11/09, 09:29

  [...] ufak bi montu farkettiler.. kadın “cebine para mı koysak?” dedi.. aha dedim, faili mechul kıyak.. adam “olur aslında, ne kadar koyacaz ki, para var mı sende?” dedi.. ceplerine [...]

 776. 20/11/09, 04:16

  [...] değer katacak,ticari amacı olan veya olmayan(sosyal bir organizasyon da olabilir- buradan ve buradan bakınız) inandığın fikrin gerçekleşmesi için birikim sonucunda disiplin,sabır [...]

 777. 05/12/09, 19:27

  [...] söz olarak Tunç Kılınç kimdir diye merak edenleri, Faili Meçhul Kıyak hareketindeki gelişmeleri takip etmek isteyenleri ve bu kartlara sahip olmak isteyenleri [...]

 778. 02/01/10, 06:26

  [...] o ateşli aşklarını tekrar anımsamamaları mümkün değil. Sevgili Tunç Kılınç?ın da FMK (Faili Meçhul Kıyak) adıyla bizlerle tanıştırdığı, barış gönüllüsü Anne [...]

 779. 08/01/10, 19:50

  [...] Tunç, blogunda başlattığı FMK Hareketiyle bir anlamda hepimizin içindeki o faili meçhul duyguyu su [...]

 780. 10/02/10, 15:48

  [...] amacının insanlara kim yaptığını anlamadan iyilik yapmak olduğunu vurgulamış blogundaki makalesinde. V e hatta biraz daha ileri gidip bu harekete dail olupta nasıl yapacağını bilmeyen [...]

 781. 19/02/10, 21:30

  [...] eğlenceli olabilir, faili, fikir, kılınç, kıyak, meçhul, reddedilmek, tunç by sabricanz Faili meçhul kıyağın yaratıcısı,Fikir Atölyesi?nin sahibi Tunç Kılınç yeni bir oyun yarattı.Bu sefer ki [...]

 782. 20/02/10, 18:46

  [...] kılınçın daha önceki oyunu olan ?Faili Meçhul Kıyak?tan herkes çok bahsetti.Ve bu yeni oyunu olan beni reddettin oyunuda baya bir tutacak gibi [...]

 783. 21/02/10, 14:14

  [...] Fikir Atölyesi Comments RSS feed [...]

 784. 03/03/10, 11:17

  [...] atölyesi sahibi Tuna Kılınç’tan Faili Meçhul Kıyakdan sonra yeni bir oyun daha .?Beni REDDettin!? veya diğer bir deyişle ?REDD Hareketi!? Bu [...]

 785. 04/03/10, 12:05

  [...] Fikiyatölyesi Gururla Sunar Beni REDDettin! Faili Meçhul Kıyak [...]

 786. 08/03/10, 12:49

  [...] yazdığı konulara ve diline  vurulduğum için siteyi sık sık ziyaret ediyorum. Özellikle de Faili Mechul Kıyak hareketini insanlığa kazandırdığı için ayrı bir saygım var . Günlük hayata farklı bir [...]

 787. 10/03/10, 18:28

  [...] Kıyak, ‘Tunç Kılınç’ın benzer bir iyilik hareketi.  Ayrıntılı bilgi için buyrun. bugün yaşadığım bir FMK olayını anlatayım. The Royal Library ‘da kahve automat ına [...]

 788. 12/03/10, 13:13

  [...] Oyunun Başlangıçı [...]

 789. 12/03/10, 14:44

  [...] FMK’sını bilmiyorsanız,mutlaka öğrenin. Bir feedinde “sizden birşey isteyeceğim ama [...]

 790. 21/03/10, 21:09

  [...] FMK (Faili meçhul kıyak) yapmak isteyenlere duyrulur: siz bu sene malınızın bereketlenmesine, başınıza gelebilecek belaların def edilmesine ve en güzeli de birilerinin hayır duasını almanıza yarayan zekat, fitre ve sadaka verdiniz mi? FMK için yarışan arkadaşlarıma işte güzel bir FMK önerisi :) Yaşlıyı, yoksulu, çoluk çocuğu sevindirmek; altında son model arabası, cebinde i-phone?u ve/veya saçlarını ve uzun tırnaklarını her gün zengin muhitlerdeki kuaförde yaptıranları mutlu etmekten daha makbul olmaz mıydı sizce de?? [...]

 791. 13/05/10, 04:38

  [...] ‘Hadi bir oyun oynayalım Adı da ?Faili Meçhul Kıyak? olsun. Veya ?FMK Hareketi!?Ufak şeylerle insanları mutlu ederek mutlu olmak? Hem de anonim biri olarak!Tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamaktan söz ediyorum…” Devamı için tıklayın… [...]

 792. 14/05/10, 13:18

  [...] “Like” yani herşeyi beğenme furyası üzerine olan paneli ise Fikir Atölyesi ve Faili Meçhul Kıyak ile tanıdığımız Tunç Kılınç yönetti. Özellikle panelin başlangıcında Tunç [...]

 793. 13/06/10, 02:35

  [...] Yaptığınız anonim kıyaklardan duyduğunuz hazzı paylaşmak veya yorumlara ulaşmak isterseniz buradan buyrun. “Faili Meçhul Kıyak!” / Tunç Kılıç – 27/02/2009 [...]

 794. 22/07/10, 18:01

  [...] yani Faili Meçhul Kıyak hareketi gerçekten benim tebrik ettiğim bir fikir. Ki bu fikir yine fikiratolyesi.com da oluşturulmuş ve bizlerle paylaşılmış. Hareketin öncüsü ve fikir babası olan Tunç [...]

 795. 22/07/10, 19:51

  [...] hareketin adı: faili meçhul kıyak [...]

 796. 13/08/10, 20:13

  [...] düşük fikirlerin pek yatırım koparabildiğine şahit olunmuyor Dragons’ Den’de. [Faili Meçhul Kıyak fikrine -ticari bir beklentisi olmadığından- kıçlarıyla gülerlerdi mesela! Haklılar [...]

 797. 25/08/10, 05:09

  [...] Yazının başında iyilikten bahsetmiştim, neden böyle bir giriş yaptığımı açıklayayım. Tunç Kılınç’ın Fikir Atölyesi adlı internet sitesinde başlattığı bir akım var, ismi Faili Meçhul Kıyak… Efendim, kartvizit şeklinde bir kıyak kartı tasarlamış sayın Kılınç ve bunu tanımadığı kişilere iyilik yapmasında araç olarak kullanıyor ve iyilik yaptığı kişiyi son derece mutlu ediyor, şaşırtıyor… Nasıl mı? Mesela köprü gişesinde arkadaki aracın da parasını ödemek ve gişe görevlisine arkadaki arabanın sürücüsüne verilmek üzere bu kıyak kartının verilmesi gibi… Sürücü bu iyiliğin ona kim tarafından yapıldığını hiçbir zaman öğrenemeyecek ve belki kendisi de aynı kartı kullanarak bir başka vatandaşı mutlu edecek… Ülkemizde hep cinayetler ile anılan faili meçhul birleşimi, artık Google da bile ilk sırayı Faili Meçhul Kıyak hareketine bırakmış durumda. Faili Meçhul Kıyak hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın. [...]

 798. 02/09/10, 11:07

  [...] to it. ”Idea Atelier” is a blog of a man named Tunc Kılınc. This is about an earlier post (27.02.2009) on the site. He had created a game much like Amélie Poulan’s. You do a favour for somebody, [...]

 799. 29/09/10, 10:29

  [...] önemli bloglarından Fikir Atölyesi‘nin sahibi Tunç Kılınç‘ın başlattığı Faili Meçhul Kıyak hareketi sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılıyor. Herhangi bir yerde herhangi bir kişiye [...]

 800. 03/10/10, 17:09

  [...] kıyağınız bol, failiniz meçhul olsun! :) [...]

 801. 23/11/10, 12:41

  [...] word ve pdf dosyalarına Tunç Kılınç?ın kendi anlatımıyla bu hareketi inceleyebileceğinz şu siteden [...]

 802. 17/01/11, 19:20

  [...] Ayrıntılar için:http://www.fikiratolyesi.com/2009/02/27/faili-mechul-kiyak [...]

 803. 07/04/11, 15:17

  [...] fikir ile ilgili ayrıntıları http://www.fikiratolyesi.com/2009/02/27/faili-mechul-kiyak/comment-page-4/#comment-7266 adresinden öğrenebilirsiniz. Sizde vermiş olduğum bağlatıya tıklayın ve yazıyı okuyun ve [...]

 804. 09/04/11, 15:26

  [...] Fikir Atölyesi [...]

Sen de düşünceni paylaş...
Bu yazıya gelen yorumları RSS ile takip etmek için tıkla

Yasal Uyarı: Sevgili yorumcu, bloga yazdığın yorumların içeriğinden tamamiyle sen sorumlusun. Lütfen blog sahibi olarak beni zan altında bırakma. Ayrıca yorumlarının benden çıkacak eserlerde (olur da hani kitap falan yazarsam) kısmen veya tamamen kullanılabileceğini kabul etmiş oluyorsun. Kal sağlıcakla…