5

Birinci AAAH! Neler Öğretti?

İlk AAAH! yani Atölye Açık Artırma Haftası sonuçlandı. Mehmet Eskici en yüksek teklifi vererek numaralı kartın sahibi oldu, tahmin yarışmasını ise doğru bilen çıkmadı.

Benim açımdan çok hoş bir deneyim oldu. Hani bazı fikirler vardır, basittir, hemen uygulanabilir. Bu işte onlardan biri oldu ve bugün itibariyle de “iyi ki denemişim” diyorum.

Gelelim öğrendiklerime;

1. Açık Artırma (ürün ilginç ise veya ihtiyaç duyulan bir nesne ise) dikkat çekiyor, konuşuluyor. Nitekim açık artırma süresi çok kısa olmasına rağmen bu dönemde birçok sitede AAAH! konuşuldu, haber yapıldı. 6 günlük süre boyunca Fikir Atölyesi’nin ziyaretçi trafiği de olumlu etkilendi.

2. Bir blogda, amatörce (ve bildiğim kadarıyla Türkiye’de ilk defa) yapılmasına rağmen, açık artırma hiç kimsede güvensizlik hissi uyandırmadı. Sanırım bunda blogların genel havasından kaynaklanan samimiyetin katkısı olduğu kadar, açık artırmadaki içerik detaylarının içtenlikle paylaşılmasının da etkisi var.

3. Eski Galatasaraylı dostlarla tekrar iletişime geçmek, yeni kişiler tanımak ve bilgisayar başında gelişmeleri heyecanla takip etmek benim açımdan güzel deneyimler oldu. Mehmet Eskici’yi tanımak ise büyük bir kazançtı.

4. Odak alanı daha çok karta yönelik olduğundan olsa gerek, tahmin yarışması öngördüğümden daha az ilgi gördü. Ancak açık artırmaya katılmak istemeyip, yine de olayın bir parçası olmak isteyenler için bunun iyi bir uygulama olduğunu düşünmeye devam ediyorum.

5. UltrAslan’a yapılan (sembolik de olsa) katkı açık artırmaya değer kattı.

ilk AAAH! ile ilgili benle düşüncelerini paylaşan kişilere şimdi sözü bırakmak istiyorum:

İlk söz açık artırmayı kazanan Mehmet Eskici‘nin:

“Galatasaray sevdamı fotoğraf çekme sevdam ile birleştirdiğimde ortaya GalatasarayMedia.com çıktı. Şimdi hem burada adminim, hem de uA fotoğrafçısıyım. Kapalıdaki organizasyonları daha iyi çekebilmek için numaralıdan alıyordum kombineyi, bu sene biraz zorlar düşüncesi ile kapalıdan aldım. Ancak ilerleyen zamanlarda gördüm ki kapalı benim işimi görmüyor.

Sonra tanıdıklara haber verdim. Kapalı satan çok çıktı ama numaralı satan yoktu. Eş dost herkes bakınıyordu bir numaralı kombinesi için. Şahsen ümidi kesmiştim ki Tunç abinin Fikir Atölyesi’ni gördüm. İlk başta açık arttırma fikri ürkütücü geldi. Tunç Abi de “katıl belki daha ucuza alırsın” dedi ve girdim bende. Aslında bir şekilde almam lazımdı çünkü açılan pankartları kapalıdan çekemiyordum.

Neyse blog sitelerine çok sık girmezdim, hele ki bir blog sitesinde açık arttırma fikri zaten ilginçti, bunu yapan kişinin içimizden olması da ayrı bir güzeldi. Numaralı kombinesi 610 YTL ile bende kaldı, yani Tunç Abi’nin söylediği gibi daha uygun alabildim. Kendisine çok teşekkür ederim. Ayrıca bu paranın %10 kısmının uA’ya katkı olarak gitmesi ayrı bir güzellikti. Tahmin yarışması ise ayrı bir boyutu idi açık arttırmanın.

Olay kişisel bir blogda gerçekleşiyordu. Değişik bir tecrübe oldu benim açımdan. Tunç abiye herşey için teşekkür etmek istiyorum. Sitesinde de başarılarının devamını diliyorum.”

Mehmet Eskici.

Şimdi sırada UltraAslan Genel Koordinatörü sevgili Alpaslan Dikmen var:

“Fikir Atölyesi’ni keşfettiğimde, buranın diğer sitelere göre farklı bir yer olduğunu hemen hissettim.

Böyle bir sitede, Galatasaray Numaralı Tribününe ait bir kombine kartın açık artırmaya çıkarılması da gerçekten çok ilginçti… Ve neticesi çok hoş idi… Zira GS kombine kartlarının nerdeyse karaborsada olduğu bir dönemde, numaralıdan kombine kart arayan bir kardeşimizin açık artırmada kazanmış olması harikaydı.

Bu arkadaşımız aynı zamanda ultrAslan.com’un fotoğrafçısıydı… Kendisi amatör olarak bu vazifeyi yerine getiriyor ama kendisinde Kapalı Tribün Kombine kartı olmasından ötürü bu işi yaparken, görüş açısının darlığından dolayı pek verimli olamıyordu. Fikir Atölyesi’ndeki bu fırsat onun için çok iyi oldu.

Tabii ki açık artırmada elde edilen gelirin %10’unun (meblağ mühim değil, önemli olan elbette ki düşünce) ultrAslan’ın Bordeaux maçında yaptığı muhteşem koreografiye bir katkı olarak verilmesi de ayrı bir güzellikti.

Yani Fikir Atölyesi bu farklı açıdan da bize yardımcı olmuş oldu :)

Tebrik ederim.

Alpaslan Dikmen.

Ve son söz blogunda yazdığı yazılarla bana her zaman keyifli anlar yaşatan Murat Kaya‘dan:

AAAH! Yine bir Murat Kaya yazısı!

“AAAH! Neydi öyle? Kampanyanın ismini ilk defa, sanırım mail grubunda görmüştüm. Tunç Kılınç ismi ile birlikte ?Aaah!? ibaresi görmeye alışık olmadığım için bir şaşırdım. Ali Atıf Bir geldi aklıma öncelikle ama B?si eksikti.  American Association of Advertising Agencies geldi sonra aklıma. Honduras?ta şube açtıkları zaman sonuna bir H mi koymuşlardı. Hiç sanmam. Geriye bir şey kalmıştı ki Tunç ile bağlantısını yine kuramadım: American Automobile Association. Bir BMW kullanıcısının ne işi var bu kulüpte?

O halde ?tıkla ve öğren? seçeneği kalıyor geriye. Tıkladım ve öğrendim. Peki açık artırmaya katıldım mı? Bir Beşiktaşlı olarak katılmam zaten garip kaçardı, öyle değil mi? Beşiktaşlılar sabırlarıyla, Galatasaraylılar presleriyle, Fenerbahçeliler stadlarıyla, Trabzonsporlular da hamsileriyle ünlüydü. Bir Beşiktaşlı olarak sabrediyoruz yıllardır.

Konumuz bu değildi elbette. Tahmin yarışmasını da beraberinde getiren AAAH!, tahmin yarışmasındaki talihlisini bulamadı ama olsun. ?Önündeki maçlara? bakıyor herhalde. Mücadele edildi, kombine kart sahibini buldu daha ne olsun? Bu işe bir de ?blog açısından? bakmak gerekiyor. Pergelde olmayan bu açı, daha farklı bir sonuç veriyor: Blogun gücü kaplanlarıyla değil Aslanlarıyla ölçülüyormuş. Hmm. Ne güzel.”

Murat Kaya.

Herkese ilgisi için bir kez daha teşekkür ederim. İkinci AAAH! sanırım 2006 yılı bitmeden olur. Aklımda bir fikir var ancak tam da emin olamıyorum.

Milli Takım kalecimiz sevgili Rüştü Reçber benim eski arkadaşlarımdan. Barcelona’da oynadığı dönemlerde bana güzel bir sürpriz yapıp orijinal bir Ronaldinho formasını getirmişti. Hem de Ronaldinho’ya imzalatarak!

Burada emin olamadığım konu, buna ilgi duyacak kişilerin inancının ne düzeyde olacağı. Benim ve Rüştü’nün bilmesi ve imzalı formanın resmini blogumda yayınlamak ne kadar yeterli kalır? (Tabii ki, olursa açık artırma yine sıfır YTL’den başlayacak, amaç heyecan duymak, yeni deneyimler yaşamak.)

Neyse, ikinci AAAH! ne olacağını düşünmek için daha zaman var.

Sağlıcakla.

Yorumlar 5

 1. emre

  Neden hep GS?Neden hep bir taraflara ayrılma!? Yazıları geriden gelerek okuyorum. Belki sonrakiler de vardır. Ama geçmişte okumuş edası ile şimdi yapılan bir yorum yaptım :)

  Daha başka şeyler bulunmalı AHHH dememek için ülkemizde GS, FB, BJK, TS, BURSASPOR, Karakaşlı, renkligözlü….

 2. mehmet eskici

  benim adımda mehmet eskici.google’de kendi adımı soyadımı yazarken birde baktımki bu çıktı karşıma demekki benden başkada mehmet eskiciler varmış,işin en ilginç yanı bende hasta bir galatasaraylıyım.

 3. onur yuksel

  Birinci AAAH! oldukça ilgi gördü. Tunç’un bu ilgiyi çekebilmesinin sebebi samimi olması. Fikir Atölyesi’nin içeriği ve burada yer alan yaratıcı fikirler de bu güvenin sağlanmasında oldukça etkili oldu.

  Hatta yine bir ‘pazarlama taktiği’ ile ikinci AAAH! duyruldu ve yine kullanıcıların dikkati çekildi. Tekrar tebrik ediyorum ve hemen bir öneri sunuyorum; geç kalınmadan aaah.com ya da net alınmalı, sonrası için bir sıkıntı oluşmaması için. Şuanda aaah! ile ilgili Google Türkçe içerikte arama yapıldığında FikirAtölyesi 1. sırada, bu fırsatı kullanmak isteyenler olabilir. Tabi onlar ne kadar samimi olabilir, bu da tartışılır…

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir