4

Özgür Ansiklopedi: Vikipedi

Benim de sıkça kullandığım “Vikipedi, herkesin katkıda bulunabildiği, Türkçe içerikli özgür bir ansiklopedi. Ancak ülkemizde henüz yeterince tanınmıyor.

Tekno Seyir blogunun yazarı sevgili Hasan da konuya el atmış. “İngilizce olarak 1.200.000?in üzerinde madde varken, Türkçe madde sayısı şu an için 27-28 binlerde. Ve bu maddelerin bazıları yeterli ansiklopedik bilgi içermediği için taslak halinde?” diyor ve bu sayının artması için de “gelin, tanıtımına destek olalım” çağrısı yapıyor.

Vikipedi kendini şöye tanımlıyor:

“Vikipedi 2001 yılında kurulan Wikipedia özgür ansiklopedi projesinin, 2003’te hayata geçen Türkçe koludur. Kurulduğu günden itibaren Vikipedi, Internet’in en geniş kaynak sitesi olma yönünde ilerlemektedir. Vikipedi’nin içeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanların imece usulü ile meydana çıkardığı açık ve özgür bir ansiklopedidir. Bu site bir wikidir, yani, dünya üzerinde Internet’e bağlı bilgisayarı olan herhangi bir kişi, tüm sayfalarda ekleme, çıkartma, düzenleme yapabilir. (Hatta bu sayfada bile!) Tek yapılması gereken sayfanın üstünde bulunan değiştir tuşuna basmak.”

Vikisözlük, Vikikaynak, Vikikitap, VikiSöz gibi kardeş projeleri de var, hepsine bakmanızı öneririm.

Yorumlar 4

  1. DADA

    Hasan Bey şaka yapıyor olmalısınız.
    Ekşiyle vikinin kıyaslaması sözkonusu olamaz bile. ikisi de apayrı kulvarda koşuyor. Ve ikisini de seviyoruz.

  2. Hasan YILMAZ

    Doğrusu şu wiki olayı Türk yapımı bir ekşi sözlük varken hiç de ilgi çekici değil. Sözlükte ansiklopedik bilgi çok fazla olmayabilir ancak katma değeri wiki-tiki’yi ikiye katlar…

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir