83

Bir Fikrim Var!

Evet, “Bir fikrim var” diyen herkesin incelemesi gereken bir proje oldu “Google Bize Logo Yapsana!”

İşte bir fikir böyle hayata geçirilir.

23 Nisan pazartesi günü, yani Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızda Google.com.tr sayfasında bize özel bu logo olacak.

Her ne kadar Google Türkiye Ofisi yaptığı basın açıklamasında “Google Bize Logo Yapsana!” projesinden hiç bahsetmese de [bu fikrin dışarıdan gelmesi sanırım onların ağrına gitti], başarı UnitedPlankton‘ların ve onları destekleyen binlerce kişinin.

Kiminin kıskanıp küçük gördüğü, kiminin de altında bir hinlik aradığı bir projeydi bu. Tabii ki memleket kurtulmadı ama başarı bir avuç gencin Google gibi dev bir firmaya seslerini duyurması ve onları kendi istekleri doğrultusunda harekete geçirebilmesiydi.

Gönlümüz, logo tasarımının bizden gitmesini ve onun da sadece Türkiye sayfası yerine, Google ana sayfasında yayınlanmasını görmek isterdi; ancak bunlar başarıyı gölgeleyemez, sadece yeni hedefler olabilir…

Bir amaç uğruna yola çıkıp binlerce kişinin desteğini alan Özgür Alaz ve arkadaşlarını tebrik ediyoruz.

İçimizdeki çocuğu özgür bıraktığımız bayram olsun 23 Nisan!

Yorumlar 83

 1. Samet taştan

  Aklımda olan
  Koripto para ile topluma alış veriş imkanı sunmak bir program oluşturum beli kıriterlere sahip para birimlerine içerisine koyup hiç bir şekilde temasta bulunmadan bu paraları kullanarak topluma markete giyimde ve gıdada alış veriş imkanını sunmak hepsini buradan gitti gidiyor gibi magzalarda da gecerli bir sanal kart oluşturup hem internet üzerinden hemde zahir hayatta kulanım saglamak telefona yükleyecekleri bir uygulamadan pos cihazlarına tutarak temassız ödeme yöntemi saglaya bilir ve bu corana döneminde ön pilanda olan bir özellik olarak bizi bir adım daha ileriye taşır

 2. Hatice münteha Kaplan

  Benim alışverişte kolaylık sağlayacak bir fikrim var alış veriş sepetine korna takılacak önümüze bir kişi geçtiğinde oraya basacağız ama korna sesi çok yüksek olmayacak

 3. Nevzat Geylan

  Ben maaşla çalışan ve işe her sabah servisle yine akşam evine servisle dönen bir çalışanım. ve mahallemdeki hiç bir serviste muavin yok, dolayısıyla şoför hem araç kullanıyor hemde ücretleri topluyor, bu durum gerçekten tehlike arz etmektedir, çoğu yolcu büyük para verdiğinde gün hesaplarını karıştırmamak için o cepten para çıkarıyor diğer cebi karıştırıyor o cebe koyuyor vs. Fikrim Türkiye de milyonla şehir içi yolcu taşıma servisleri var, bu servislerde kullanılmak üzere, parayı ayrıştıran sayan ve para üstünü otomatik hesaplayıp şoföre para üstüne veren her serviste kullanılabilecek mini makineler yapılabilinir mi?

 4. ELİF

  Akıllı telefonlara 1 uygulama fikrim var!
  1) Yabancı dil öğrenenlere HAFIZALI SÖZLÜK programı sunulsun. 1 gün içerisinde aradığı tüm kelimeleri kaydetsin, oyun, bulmaca, puzzle gibi etkinliklerle görsel ve hatta işitsel olarak bu kelimeleri sorsun, kullanıcının bilgilerini pekiştirtsin. Hafta da 1 de sözlükte aradığı tüm kelimelerle ilgili KARMA bir test, bulmaca vs. uygulatsın. Bu testi geçemeyenin sözlüğü kitlensin, öğrenmek zorunlu olsun :)

  İlaç kullanımında kolaylıkla ilgili 1 fikrim var!
  1) 8-10 bölmeli bi tabla yapılsın, günün hangi saatinde hangi ilaç alınacaksa saati gelince ışıklı ve sesli uyarıyla alarm versin. Ve sadece 1 adet ilaç sunsun. Hastanın fazla ilaç alması böylece önlensin. İlaç saati dışında ve alarm çaldıktan 1 saat sonra kutu kendini kilitlesin, ışığı da yanık kalsınki ilacın atlandığı belli olsun, kutuyu açmak için anahtar aramak da bi daha ilacı atlamamak için bahane olsun :)

 5. ZEYNEP

  google’daki işci bayramının logosunu da ben kınamıştım çünkü logoda sadece bir erkek vardı, halbuki 2012 yılındayız ve artık çalışan tıpkı benim gibi milyonlarca işci bayan da var!

 6. bulkes

  SANATI SANAT İÇİN YAPIYORUM DİYENLER O İŞTEN KARŞILIĞINDA PARA ALMASINLARDA GÖREYİM NASIL KARIN DOYURUYOLAR AÇ BEYİNLER SANAT YAPAMAZ SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR KARNIN TOKSA BEYİNDE ÜRETİR . HANGİ İNSAN VARDIRKİ KENDİNİ KASTIĞI SÜRECE ÜRETİN PARA PARA DİYE KIÇIMIZI YIRTMAZSAK İNSANLIĞA BELKİ Bİ FAYDAMIZ OLURDA ÜRETİRİZ :P?!()??????????????????

 7. bulkes

  EVET YENİ BİR FİKRİM VAR: İNSANLAR AÇ KALMAMAMK İÇİN DEİLDE SIRF FOBİ OLDUĞU İÇİN ÇALIŞMAK BULMAK İSTESELER EMİNİM İNSANLAR SIRF ÜRETEBİLMENİN EĞLENCESİNE VARMAK İÇİN ÜRETSELERDİ DAHA ÇOK ÜRETİRLERDİ.BU YÜZDEN İNSANLARIN MADDİ SORUNLARINI YOK EDECEK Bİ SİSTEM İSTİYORUM. PARASORUNU OLMASAYDI YASA DIŞI OLAYLAR SUÇLAR KAVGALAR İÇSAVAŞLAR MİNİMUMA İNERDİ. BU DÜNYA SADECE BU DÜNYANIN BELLİ SEVİYELERDE TADINI ÇIKARMANIN YANINDA ÖBÜR DÜNYAYA HAZIRLIKTAN İBARET OLMASINI HAYAL EDİYORUM. İNSANLAR ARTIK PARA DİYE Bİ TARAFLARINI YIRTMASINLAR İZİN İSTİYORUM :)

 8. bulkes

  ŞİFRE KİLİTLİ DİREKSİYON İSTİYORUM.ŞİFRE AÇILMADIKÇA FREN GAZ HİÇBİŞEY FAALİYET GÖSTERMESİN

 9. bulkes

  ASLINDA BAZI ÜRÜNLERİN ŞEFFAF KUTULARDA SATILMASI NE GÜZEL OLURDU .HEMKULLANIRKEN İÇİNDE NE KADAR KALDIĞINI GÖRÜRDÜK, HEM DE ALIRKEN İÇİNDE NE KADAR OLDUĞUNU GÖRÜRDÜK. KAZIKLANMAYADA İHTİYACIMIZ OLMAZDI… :)

 10. Recep Ali

  Sevgili kardeşim Arslan Çağlar; merak ettiğin konunun aslında çok kolay ve pratik bir çözümü var. MANYETİK TÜRBÜLANS diye adlandırabileceğimiz sistem kaymaya mahal vermemesi için en az 4 tekerleğe elektromanyetik yüklenebilir mıknatıs takılması ile olur. Maliyeti özel yaptırılırsa 2000 tl ‘yi geçer ama otomobil ve kamyon-otobüs fabrikaları yaparsa 1000 tl civarında kalır. Aklına yatmaz ise ÇAKAL GOOGLE ‘ a manyetik fren diye bir sor bakalım o ne diyor. iyi günler diler saygılarımı sunarım..

 11. Yılmaz DOKUR

  Merhaba :tüm yorumları okudum gerçektende herkesin bir fikri var ama destekleyen yok.

  ben de yoğurt ve sıvı yağları plastik sürahilere ambalajlayıp tüketiciye sunmak istiyorum.çok faydalı bir proje olduğuna inanıyorum. faydaları önce firmanın satışları artar, tüketicinin sürahi ihtiyacını karşılar, firmanın markası mutfakta gizli kalmaz marka bilinirliğini artırır, pet yağ bidonundan ve yoğurt kovasından daha kullanışlı ve dikkat çekici olur.

  türkiyede 16 milyon aile var bu demek oluyorki tahminen 100 milyon sürahi potansiyelli bir projedir. İlgilenenler 0530 660 09 26 dan arayabilir saygılar.

 12. ismail aktaş

  Ahmet hocam bende sizin kafadanım aklımda bir sürü fikir var ama bunları gerekli yerlere ulaştıramıyorum attığım mailler cvpsız kalıyor.
  ürettiğim fikirler bende kalıyor bununda kimseye faydası yok!!!!!

 13. Ahmet Korkmaz

  Evet birçok fikrim var her alanda bunlar birkaçi ama kulak veren yok :(

  1: Saatler’de “Tansiyon ölçer, Adim sayar, Nabiz ölçer vb. nasıl olur?”
  2: Yürüyen merdivenler var hayatimizin bir cok yerlerinde bi dolu elektrik harcar!!! “Neden sensorlu degiller?”
  3: Yalitim artik hayatimizin bircok yerinde, neden ayakkabilar icinde bir yalitim yok ya da her adim attigimizda olusan hareketten olusan enerjiyi isi olarak ayakkabinin icini isitmiyor.

  Not: Daha bir suru fikrim var ama sahip cikan yok.

 14. kemal özdemir

  ben Türkiye’min geleceğini düşünüyorum. rüyaların ülkesi olamak için her doğan bebeğe bir ağaç dikilmeli. bunu da insanların gönlüne bırakmamalı. bebeğe kimlik çıkarırken baba önce bir fidan alıp devletin belirlediği dikim alanlarından birine dikip bunu da belgelemeli. ancak ondan sonra çocuğuna kimlik çıkarabilmeli.

 15. Mahmut

  yukarıdki taş örneğinde sıfır hatası yapmışım :)) 90 trilyon dolar ediyor taşlar

 16. Mahmut

  Merhabalar herkese, yorumları, fikirleri okuyorum da gerçekten herkesin bir fikri var ancak bu fikirlerin çoğunluğu ekonomik olarak dayanaktan yoksun gibi geliyor bana.

  İnşaatların ana girdilerinden biri taştır, yani ekonomik bir değeri vardır 1 ton taş yaklaşık olarak 9-10 tl civarındadır, Türkiyenin yüzölçümü (izdüşüm) yaklaşık olarak 780.000 km2 dir. 780.000.000.000 m2 x 10 metre x 1,8 ton/m3 x 10 TL/ton = 140.400.000.000.000 TL bu da yaklaşık olarak 900 milyar $ dolar eder (yani 10 metre derinlikte taşı işleyip sattığımızda elde edilecek gelir) bu söylediğim gerçek mi? evet kağıt üzerinde gerçek, peki böyle bir şey fiilen olabilir mi? elbetteki hayır. Söylemek istediğim şey şu ticari fikirlerin ayağının yere basması lazım (en azından bir ayağının :) ) arz- talep dengesinin gözetilmesi gerekir.

  İstanbulda herkes (yada çoğu aile) balkonunda çiçek yetiştirir, çiçek için toprak alırlar. (Malum apartman hayatı etrafta ayakla basmaya dahi toprak bırakmadı.) İnşaat yapacak insanlar en iyi şartta yüzeydeki bitkisel toprağı sıyırıp atmak zorunda. Belediyelerin gösterdiği döküm sahasına, döktüğü kamyon başına belediyeye para ödeyerek atabiliyorlar bu toprağı. Tuhaf değil mi birileri saksıda çiçek yetiştirmek için parayla toprak alıyor, diğerleri de aynı toprağı para vererek kendinden uzaklaştırıyor.

  Türkiyede herkesin ağzında “Türkiyede bilmem kaç trilyon dolarlık bor madeni var” lafı dolaşır durur. Bu madeni talebi olan bir şekle sokup talep oranında piyasaya arz etmedikten sonra, bu maden yukarıda verdiğim taş örneğinden öteye geçemez.

  Ben de fikirlerimi beyan ettim hepsi bu… Sağlıcakla kalın…

 17. Ahmet

  Merhaba Sitenizi gezerken bir konuya takıldım Google Türkiye için logo yapsınmı yapmasınmı düşünün adamlar Türkiyeden yıllardır trilyonları götürüyorlar bir logoyu bile az görebiliyorlar ama Artık Türkiyenin Gerçek bir Arama Motoru var: turtc.com. Türkiye bizim. Hepimizin eğer logo konusunda çalışmalarınız olursa mevcut Site Logosuna uygun olmak kaydı ile Arama motorunda yayınlayabilir Sizlerinde desteğini alarak Türkiyenin gücünü hep beraber tanıtabiliriz paylaşabiliriz. Kapımız her yorum , destek, öneri, taleplerinize açıktır. destek@turtc.com adresinden bize ulaşabilir logo veya tasarımlarınızı bize ulaştırabilirsiniz. Türkiye için elinizi Uzatın Lütfen.

 18. abdullah

  teknolojinin, küçüğüde büyüktür. bir iğne bedavaya da alınabilir fakat çok pahalı bir ebise için olmazsa olmazlardandır.

  kamyon ve tırlar için t.p.e tarafından koruma altıda olan buluşu. kamyon ve tırların kasalarının altıda yürüyen merdiven gibi dönerek çalışan bir kasa projem var. damperli araçlar taşı toprağı boşaltırrken damperi kaldırmayacak, böylelikle devrilme ve unutulması halide köprü tel .v.s çarpmayacak. torba, çuval v.s gibi yülklerde kasa ileri ve geri dönerek çalışacağı için insanların fazla yorulmalarını ve zaman kaybını önler. böylelikle yükleme ve boşaltmalar daha hızlı olduğundan nakliyecilik ve üretim hızlanacktır patant araştırmalarında dünyada böyle bir sistemin olmadığı belirlenmiştir.

  amerikada sanfirasikoda banned ve madan isimli iki kuruluş tebrik edip irtibatta olmamızı teklif ettiler. benimse hiç bir maddi imkanım olmadığıdan vehalen işşiz bir tır şoförü olduğmdan maalesef çaresizim.

 19. frde

  Elçin ve Volkan Koç arkadaşlarıma katılıyorum. Güzel bir proje fakat önemli bir başarı sayılmaz.

 20. senem

  bence bir tarak olmalı ve iç haznesi olmalı.iç hazneye krem doldururuz ve böylece zamanımızı daha iyi kullanırız.Bu benim buluşummm VEEEEEEEEteknoloji tasarım dersinde melek hoca 100 verdiii

 21. zühal

  dıkkat edersenız ben bestelerım var dedım sesım guzel sarkı soylemek ıstıorum demedım beyfendı saygılarımla

 22. arif

  zühal sen önce “GARANTİ” yazmayı öğren istersen sonra şarkı soylersin.ömer istanbul şişlidede tavuk çifliği yok ama biz yine kurmuyoruz ve istemiyoruz daha parlak fikirler üretin ya.mesela elektriğimizi kendimiz üretelim otobanlar ısıtmalı olsun buzlanmaya karşı.en ufak yagmurda hala her yeri sel basıyor siz teknolojiden bahsediyosunuz :D komik ya :D

 23. zühal

  benımde cok guzel bestererım var deyerlendırmek ıstıyorum ama bunuda nasıl yapacagımı bılmıyorum sanatcılar tarafından söylenıp tutulacagına karentı verebılırım.

 24. ömer alpaslan

  ben mardinliyim ama şanlıurfa viranşehir ilçesinde oturuyorum benim fikrim viranşehirde bir tavuk çiftliği açmak viranşehirde tavuk çitliği yoktur

 25. Arif

  kemal kardeş soyledıklerınde belkı haklısın ama senın yaptıgın yanlıs saga sola sacma sapan fıkırler yazılmaz eger cok guzel 1 fıkrın varsa tusiad a onaylatıcaksın bunlar fıkır awcısı senden benden fıkır alıp kendı universitelerınde gelıstırıp kendı fıkırlerıymıs gıbı pıyasaya surmektır!kendı ısımlerı altında sabancının kurulusu olan pegasus a.ş bıle ıs basvurusunda adam bası 10 tl alıcak kadar dusmus 3000 kısı basvursa 30.000 tl eder bu para zaten ıse aldıgı 10 adamın 1 aylık bedawa maaşı demek zeka bundan ibarettir onlara gore halbukı hangı turk fırması uzaymekii yapmıs?o kadar gerıdeyızkı artık fıkırlerın sahıplenılmesı desteklenmesı gerekıyor bakın almanyaya audi,bmv,mercedes tanklar neler uretiyor adamlar.norvecte yaklasık 2-3 senedır cinayet ıslenmemıs bızım ulkemızdede 2012 yılında yaklasık 10-15 vatandasa 1 polıs dusucek neden sokakta alkol ıcıyosun neden kapalı alanda sıgara ıcıyosun muhabbeti aradakı farka bakarmısınız?aynı cumleyı kuran polısler sızce neden taksim meydanında ıcen turıstlere ceza “UYGULAYAMIYOR” ?veya fb-gs macında stadların onunde ıcılıp atılan bıraların sayısı 2 cop kamyonu kadar neden yapmıyor?yanı anlatmak ıstedıgım herkesın bazı fıkırlerı var fakat baskaları alıp patentlıyor sızde oyle seyırcı kalıyorsunuz…

 26. cüneyt

  mrb kabak tatlısı ayva tatlısı poaça yapıp satmak istiyorum

  ayva tatlısı kabak tatlısı poaçaolabilir ben pastaustasıyım dünyaya nasıl satyabilirim ben ilk okul mezunuyum siz ön ayak olacaksınız hem maliyeti az dünyaya satabilirmiyiz acaba bilmem siz daha iyi bilirsiniz teşekürler.

 27. kemal

  fikrimcom a yazan fikirlerin akibetini çok merak ediyorum çünkü 2 defa fikir beyanında bulundum atolyede kendi fikirlerimi alındığını karşısına sadece bir teşekkür yazıldığını gördüm.Bu fikirlerden bizlerin bir faydası yok ise neden bizden fikir isteni yor.Buna fikir hırsızlığı denmezmi?Eğerki bu fikirlrin bize biryayarı varsa msn ye neden not bırakılmıyor?

 28. cüneyt

  ben cüneyt mrb ilk önce teşekkürler benim fikrimvar
  meyveleri tatlıya çevirip satmak istiyorum

 29. Hakan

  bir insaat temeli atıkları harfiyatlar atıkları ıcın harfıyatlar sıkıntıdan kurtarılır kayalık kotu arazılere dokup tesfıye olur tv den agacların agac gul ve asmaların vs budanma zamanı ozendırılır cope bırıken envayı cesıt dallar duzenlenen arazıye gomulur cesıt cesıt bıtkı cıkar cıkmayan organık gubre olur agac togumlarıda serpıstırebılınır bulunan ıssız kısıler bunların bakımını yapar cıkan urunler pazara verılır bu renklı koruluk kus sıncap vs cekecegınnden dogal yasam parkı gorunumu alabılır dinlenme tehsızı sehrın yannda bakımlı bır orman ormanlarda bı bakımdan korunmu olur 2 _ Pazar yerlerınde sebze meyve kısmı raylı bır sıstemle atıklar alınır yerlere atılmas raylaı vagon kamyonlara alınır bunlar korulukta hayvan beslenır kullanılmayan dogal gubre olur ıssız adam cebcılık yapmaz bu ısle ugrassın Bu sosyal proje benle alakası olmaya bılır

 30. kemal güner

  otomobil,minibüs,otobüs,kamyon ve bilimum lastik tekerli araçlarda lastik gümlemesinde oluşacak maddi ve manevi hasarlı kazaları sıfıra indirecek lastik imalatı projemle ilgilenecek sektör temsilcileri ile projemi anlatabilir uygulamada ve test konusunda yardımcı olabilirim basit ama kalıcı bir çözüm için dünya bizden görmeli

 31. yücel

  ben giritliyim tarsusta doğdum ve büyüdüm ailem çiftçilikle uğraşıyo ve üzümbağlarımız var ben tarsus ve köyümle ilgili bir proje düşündüm çukur ovada bağcılıkla meşhur köyümün ve civar köylrin hem üzümlerini değerlendirmesi açısından hemde üzümün nimetlerinden yaralanmak açısından bir işletme ve üretim sağlamak aynı zamanda insanımıza iş imkanı vermek istiyorum. üzümle yapabiliceğimiz üretim pekmez sirke kuru üzüm reçel şarap vs hepsini yapabiliceğim bir işletme kurmak istiyorum ve sizin talep ettiğiniz kadar yüksek meblaya da ihtiyaç yok sadece bana izin ve üretim belgesi verilmesini istiyorum bu konuda duyarlı olursanız sevinirim ilginize teşekkürler.

 32. Nejat

  herkeze selam benim bir fikrim var hem maddi açıdan hem manevi açıdan bnm şu an elimde medikal dükkan açma belgesi var ve de aynı zamanda üniversite de okuyorum Doğu anadolu bölgesın de sağlık sektörü ölüdür.ben dıyorum ki:bana maddi acıdan destek veren bırısıyle ortak bır medıkal dukkanı açabılırız.Bildiğim kadarıyla doğu anadolu bölgesın de medıkal dükkan yok denecek kadar çok az eğer biz bu dükkanı açarsak çok iyi işler yapacağımızı inanıyorum.LÜTFEN BENİ DESTEK ÇIKIN ORTAK OLALIM (BANA GÜVENİN)

 33. arslan cağlar

  ceşitli konularda fikrini belirten kardeşlerimizi kutluyorum ben amkliyim yıllardır kafama takılan bir düşüncemi paylaşmak istiyorum firen patlayan bir arcı nasıl can ve mal kayıbı olamdan en az hasarla atlatabilriz otmobilin lastiklerini kilitleme dönmesinin hızını durdurma vb gibi bir lede edilmesi icin neler yapabiliriz yılardır heb bu olay beni düşündürüyor .

 34. kemal

  doğoanadolunun çeşitli illerinden batıya göçmüş çalışıp emekli olmuş insanların yurt ekonomisine katkı koymaları üretici olmaları ülke ve dünya için önemlidir üreten toplumlar muhtaç olmazlar diye duşunuyorum

 35. kemal

  şu anda izmirin karşıyaka ilçesindeyim erzurumun hınıs ilçesinde.80.dönüm arazim var arazi konumu itiarı ile herturlu havanciliğa uygundur buna balık çiftliği dahil benimle ortaklık yapmak isteyen yada sermaye koymak isteyenlere istediği guvenceyi verebilirim destek veren sermaye sahiplerin beni aramaları durumunda ne iş yapacağım hakında daha teferuatlı bilgilendiririm kemal_ucar.62@hotmail.com not:araziye bitişik .1500.dönüm mera vardır…

 36. fevzi

  dünyada en güzel düşünce yaratıcılık bu fikren kabül görmüş en güzel bir hamle yanlız gerçek hayalleri aktarmak varmış bitmiş gibi yorumlamak bence hazır bekleyenlere bir lokma hazırlamak tepsi içersinde bir şeyler sunmak gibi küçüklüğümde hatırlıyorum doktor olmak isterdim hastanem olacaktı okursam tabi arkasından yapıştırırlardı okumazsan çöpçü olacan diye böyle tekerlemelerle büyüdük şimdi evet şimdi hayat mektebinde üniversiteyi bitirdik allahtan terbiyemizi sağlam aldıkta dolandırıcı olmadık büytük organize büyük sorumluluk para kazanmanın yolu en doğrusu bir’e alacan ikiye satan ama ne olursa bu pazarda limon yada güvenli bir ortamda güven duygusunun pazarlaması alacan bıkmış olduğu arabayı satan bir üstüne getirip verecen adamın arabasının sermayaesini fikrin doğruluğu dürüstlükten ticaretin yolu ceneden geçer bunlarda birer sermaye üniversite bitirseydim diyorum düzgün param olacaktı bitiremedim hayat üniversitesini bitirdim dağınık param var tabi kuralların işlediği ortamda bu anlatım biraz ters oldu amma anlayana belki biraz ders olur saygılarımla

 37. PASA

  Metropollerde yasayan cok fazla yatırım odaklı dusunen ve calısmayan yada hedefı olmayan arkadaslar var bu arkadaların hedeflerınden cok onlara hedef vererek ve gereklı yaırım destegının sağlanarak anadoluda veya kendı yorelerınde yatırım yapmaları e orda sınerjı yaratacak ıs ımkanı yaratacak bır olusuma ıterek hem hayat standarlarının artırılmasının saglanması ve bölgelerımıze ıstıohdam olusturulması konusunda organızasyon ve yatırım sırketlerının bır sekılde organızatorlugu eslıgınde proje olusturlmasının yurdumuza fayda getıreceğini düşünmekteyim.

 38. nihak

  bi fikrim var evet benim fikrim öncelikle bulunduğum ilçeden başlıyarak ambalaj karton atıklarını şirket halinde çalışarakbir ilacın ambalajı dahil hiç bir karton kağıt yere düşürmeden para karşılığı toplayıp geri dönüşümü etkin hale getirirdim çünkü şu anda geri dönüşümlü işareti yazdığı halde bu uygulamayı gerçekleşmiyorbütün kağıt israfı had safhada olduğunu görüyorum tabii ki bu işlemi tabandan başlıyarak sonuna kadar dewam etmek .2 ci fikrimde kirlenipte akıpp giden atık suları arıtılarak kullanılabili r hale getirip geri dönüşümünü sağlarım.

 39. PASA

  Ülkemizde Et ürünlerinde sıkıntı yasamakta ve tuketımı cok olan bu gıda gurubunda fıyat artısları tuketıcıyı zorlamaktadır. Hayvancılık yapan bölgelerde devlet tesfıkıyle bazı calısmalar yapılmakta fakat yeterlı olmamaktadırç devlet kontrolunde dıs ulkelerden hollanda gıbı damızlık hayvan ve dana ıthalatının kontrolu yapılarak besıcılıgın artırılması ve bu turlerın kontrollu olarak cogaltılması. uretıcının bılınclerdırmek adına birik kurulması et ve sut urunlerının uretımlerının artırılması talebın karsılanması ıcın olumlu olacagın dusunmekteyım.

 40. halim bozdag

  bedaşın imkanları benim elimde olsun 3senesi hazırlık safhası 3seneside uygulama safhası 3 tarafı denizle çevrili ülkem insanına elektriğin kilowatı 3 sent sabit olmak şartı
  ile çevreyi kirletmemek şartı ile oda işletme ve bakım ücreti

 41. PASA

  Bir fikrim var !

  Bransım Su ürünleri üzerine Dünyada siyah havyar degerli olmakla birlikte Azerbeycan ve Rusyada hazar denızın de yetiştiriciliği yapılarak morina balıklarından elde edilmektedir. Morina balıkları Yumurtlama yeri Güzel karadenızimizin Samsun’a baglı Çarşamba şehrinden denize dökülen Yeşil ırmak havzasıdır. Bu bölgede yanlıs ve bilinçsiz avcılıktan dolayı bu degerli türümüzün nesli tükenmektedir. Morina balıkları 700 kg ma kadar cıkmakta ve 250 yıla yakın ömür sürebilmektedirler. Bu balıgın yetiştiriciliğinin yapılması bu bölgeye yapılacak yatırımla mümkün ve yurdumuzda sihay havyar kacak yollarla satılmakta. Avrupada buyuk bir pazarı olan bu ürün ıcın bu yatırımın yapılmasının organıze edilmesinin faydalı olacağını ve yurdumuza ekomoöık anlamda deger katacagına ınanmaktayım.

  Saygılarımla,

 42. Yazar
  Tunç Kılınç

  Google Türkiye ve Yunanistan Pazarlama Direktörü Mustafa İçil?e sorduğum soruya cevap geldi. Ancak cevap oldukça politik!

  Sorunun en kritik yeri şurasıydı:

  Bu tutumun, Google?ın yaratıcı Türk gençliğine ?müthiş bir mesaj [‘sizi görüyor ve takdir ediyoruz’] verme fırsatını kaçırmasına neden olduğu? görüşüne katılır mısınız?

  Mustafa burayı hiç dikkate almamış!

  Neyse,
  Cevabın tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz:
  buzla.com/internet/google-turkiye-pazarlama-direktoru-mustafa-icil

 43. Yazar
  Tunç Kılınç

  Google Türkiye ve Yunanistan Pazarlama Direktörü Mustafa İçil?e sordum:

  “Farklı millet ve kültürlerin özel günlerinde Google’ın ana sayfasında, o güne has farklı bir logo yayınlama fikri, Özgür Alaz ve arkadaşlarının başlattığı “Google Bize Logo Yapsana” projesi ile ilk kez Türkiye’nin de internet gündeminde tartışılmıştı. Ve Google bunu ilk kez 23 Nisan 2007’de bizde de uyguladı.

  Zamanlaması mı denk geldi, yoksa proje mi etkili oldu, bilemem. Ancak, o projeye gelen yüzlerce yaratıcı çalışmadan birini seçmek yerine Google, başka bir logo (ve bunu sadece Türkiye ana sayfasında) yayınlamış ve projeye hiç atıfta bulunmamıştı.

  Bu tutumun, Google’ın yaratıcı Türk gençliğine “müthiş bir mesaj [‘sizi görüyor ve takdir ediyoruz’] verme fırsatını kaçırmasına neden olduğu” görüşüne katılır mısınız?

  Sorunun daha anlaşılır olması ve beklentimiz olan doyurucu ve samimi cevap için şu iki yazıya göz atmanız faydalı olabilir:

  Bir Fikrim Var!
  Yaratıcı Bir Gencin Zihin Haritası

  Buzla‘dan sorduğum bu soruya bir cevap gelirse, onu da burada sizlerle paylaşacağım.

 44. osman Uzunoğulları

  Merhaba,
  Tasarladığıma inandığım takviye fren sisteminin, otomobillerde ortalama 40m.olan (100km/s’den 0km/s’e)durma mesafesini, 3-4 metre azalatacağını düşünüyorum.(Bu hususu fiziken deneme şansım olmadığı için, tahmini bir rakam yazmakla yetindim şimdilik) Belki de, sizlerin sayesinde gerçekleştirilecek gerçek denemelerle, çok daha olumlu sonuçlar alınabilecektir. Bazen 1 metrenin dahi hayat kurtarabildiği düşünülecek olursa, yukarıda yazılı rakamların dahi, aslında küçünsenecek rakamlar olmadığı görülür.
  Sistem, mevcut her cins fren sisteminin tamamen dışında, ayrı bir sistem olarak faaliyet göstermekte ve bu nedenle de “Takviye” olarak anılmaktadır.
  Elimde, sistemin nasıl çalıştığını anlatan teferruatlı bir anlatım metni ile powerpoint ortamında hazırlanmış çizimler bulunmaktadır. İlgilenirseniz gönderebilirim.
  Saygılarımla…

 45. emrah özışık

  haybeden biraz da gülelim adlı komedi oyunumda güncel yaşamın apsürd taraflarını işliyorum. bugünlerde biraz malzeme sıkıntım var.

  sizlerin de apsürd bulduğunuz güncel yaşamdan ayrıntı fikirleriniz varsa sabırsızlıkla bekliyorum.

  saygılar.
  haybeden_@windowslive.com

 46. murat ÇAĞLAR

  Patenti şahsıma ait markasının içeriğinin ve web sitesinin hazır olduğu bir projem var.İhtiyacım olan tek şey sağlam güvenilir bir iş ortağı (finansör)dür.
  İlgilenen birileri varsa eğer projemi paylaşmaya hazırım.İddia ediyorum bir defa dinlemeleri yetecektir.Belirtmekte fayda görüyorum daha önce yapılmamış hayata geçmemiş yeni ve patentli bir girişimdir.Kısa sürede çok kısa sürede hem maddi olarak hemde kariyer bağlamında doruk yaptırtacak bir projedir. muratcanlar@gmail.com

 47. Behcet Tolga

  YEŞİL-SARI-KIRMIZI

  Herhalde orijinal fikir üretme aşamasında biraz araştırma yapıp bu fikrin bir benzeri var mı?; ya da “değiştirmek istediğim alışılmış/kalıplaşmış uygulamaların temelinde hangi nedenler yatıyor?” diye bir düşünmek lazım.

  Metodoloji bilmeden bu işler zor. Dahiyseniz başka; o zaman içgüdüsel olarak yöntemsel ilerlersiniz zaten.. Sadece bu sıradan kişiler tarafından öyle algılanmayabilir :)

  Not: Sarı ışık, sadece yeşilden kırmızıya geçerken yanar.

 48. SEZER

  günümüzde internet kullanımı oldukca sık tüm alım satım mali finansal işlemler internet üzerinden yapılyo bu nedenle benim görüşüme göre google tüm online işlemleri ve sorgulama işlemlerini kendi çatısı altında toplayabilir diyorum yada böyle bir program geliştirilebilir.

  saygılar, fikrime katılırsanız akrepkral_ates@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 49. ertuğrul

  Merhabalar; benimde ilginç ve tasarruf gerektirecek basit 1 düşüncem var.

  Hepimizin bildiği ve güncel hayatımızda sıksık karşılaştığımız TRAFİK IŞIKLARI kırmızı sarı yeşil şeklinde, biliyorsunuz kırmızı-dur sarı-hazırol yeşil-hareket et anlamı taşıyor.. Benim düşüncem şu; mesela kırmızı yanıyor duruyoruz ve yeşili bekliyoruz geçmek için, bence zaten sarı yansada biz yeşili bekliyoruz geçmek için, onun için trafik ışıklarından sarı kaldırılırsa pek 1 eksikliği olmaz gibi, kırmızıda durduğumuzda yeşili normal 1 şekilde bekliyoruz zaten geçmek için, sarı olmayınca hem o lamba ve yakacağı enerjiden tasarruf etmiş oluruz, hem de sürücülerimizin çoğu sarı yanınca debriyeja basıp viteste bekledikleri için debriyej baskı-balata-bilye-senkromej gibi aşınmaların önüne geçmiş oluruz, bu da sadece sürücülere değil ülke ekonomisine de faydalı olur artı getirir DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

  SÖZÜN ÖZÜ; Zaten sürücülerin çoğunluğu sarı yı pek önemsemiyorlar, trafik ışığının yan kısmından izliyorlar orda kırmızı yanınca, bu tarafta yeşil yanacağına göre. Hatta bazı tezcanlı sürücülerimiz sarı yanınca hemen kalkmaya başlıyabiliyor, bu da 1 kaza nedeni de olabiliyor…

 50. İBRAHİM SEYMEN

  bence büyük bir dev bir şey yapmayı unutuyor.[ turkcell ]…sinema sektöründe kendi reklamını yapan başka büyük bir dev [ cococola ] gibi, turkcell de kendini selo canlarla beyaz perdeye taşımalı… SAYGILAR.

 51. elci

  bence dünya resmi olsun her nesilden çocuk resimleri olsun dünya çevresin de en uygunu bence o olur…

 52. atakan tunçel

  Benim bir firkim var ama tam olmuş, bitmiş sayilmaz. Bu projenin adı AtBird. AtBird için bana bazi malzemeler gerek mesela 1trilyonluk bir kaç alet buna param yetmediği için bu fikri gerçekleştiremiyorum ama tamamlanması halinde araçlar gök yüzünü kaplayacak ozon tabakası zarar görmekten kurtulacak. (araçlar için geçerli).

  Benim fikrim dünyayı değiştirecek büyüklükte eğer bu fikrim gerçek olursa arkasindan 1 tane daha bir fikri ortaya sunacağım.

 53. son kral

  Arkadaşlar herkese selamlar.

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ batıyor diye içinizde endişelenler var . ben bir küçük esnafım bunu yazmamın nedeni esnaftan daha iyi ekonominin nekadar bozuk olduğunu göremez. gerçekten ekonomi çok zor durumda.seftah yapmadan evine 1ekmeği bile götüremeyen çok arkadaşımız var. bende dahil olmak üzere işlerin bukadar bozuk olduğunu hiç görmedik desek yeridir

  .ekonomi düzeliyor gibi sözler hepsi çok büyük yalandır.ama şunu çok iyi anlayalım ki, TÜRKİYE CUMHURİYETİ hiç bir ulusa boyun eğmeyektir. nasılmı? ATALARIMIZ nasıl tek kırma tüfeklerle makinalı ağır silahlar karşısında boyun bükmeyim. canlarını dahi göz kırpmadan vermişlerdir ve o inanç doğrusunda, muzaffer olmuşlardır.

  ARKADAŞLARIM siz kimden ne için korkuyorsunuz? açlıktanmı? daha iyi giyinememektenmi? vatanını kaybetmektenmi? neden bu korku? hamdolsun hepimiz MÜSLÜMAN değilmiyiz? bizler ATALARIMIZIN kanlarını taşımıyormuyuz? bizler YÜCE YARADANIMIZA güvenmiyormuyuz? neden bu soruları yazıyorum biliyormusunuz? İSTANBULU alacak asker ne büyük ulusun insanıdır ki ne mutlu o BÜYÜK MİLLETE .dememiş miydi? PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V) İSTANBUL alınmadan 1000 yıl öncesi. işte biz böyle büyük bir MİLLETİZ. rüzgar sağdan eser sola yatarız. soldan eser sağa yatarız.ama rüzgar dindiğinde doğrulmasınıda biliriz.

  şuna kalbimle inanıyorumki ve hepimizinde inanmasını istiyorum.birgün ALLAHIN izniyle yeniden toparlanacak ve bütün dünyaya hakim olacaktır. bu büyük TÜRK MİLLETİ isminede yine bütün düşmanlarımızın korktuğu OSMANLI İMPARATORLUĞU adı altında. bizler asla boyun eğmedik, EĞMEYEZDE. içimizdeki o kan öyle mübarek bir kanki,ölürüz ama yinede boyun eğmeyiz. ATALARIMIZ hesap sorar, BEN SİZİN İÇİNCANIMI NEDEN VERDİM? NEREDE BENİM CENNET VATIM ? diye sormazlarmı vekalet bıraktığı MİLLETİNE arkadaşlar bir TÜRK ölür ama asla yenilmez! o yüzden hiç kimse kaygılanmasın.her müsübeti müsübet gözüyle bakmayın. bakın o müsübet neleri hayır olarak getirecek. hepinize ALLAHTAN sabır ve mükafatını dilerim.

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !NE MUTLU VATANI İÇİN ŞEREFLİCE ÖLENE! saygılar hacı ERTAN.

 54. Mehmet Tunabaş

  ÜLKEMİN ve DÜNYANIN GİDİŞATINA DAİR BENİMDE BİR FİKRİM VAR; “KAPİTALİZM BATIYOR” ABD batıyor. Amerikan ekonomisi nalları dikti, dikiyor.

  Tek başına batmıyor ABD.
  Ne kadar “stratejik ortakçısı” varsa, hep beraber batıyorlar, hep beraber batacaklar. Zannediyor musunuz ki, stratejik ortağı AKP’nin yönetimindeki Türkiye rahat olacak? Aldanmayın. ABD ile AKP de batacak, AKP yönetimindeki, Türkiye de… Tabi diğer stratejik ortaklar da bu batıştan nasibini alacak; bileşik kaplar gibi bunlar.

  Türkiye, AKP’den kurtulmadığı müddetçe, çöken ABD ile çökmeye ve batmaya mahkumdur. Sosyalizmden sonra liberal kapitalizm de iflas etti; dünya bunu görüyor. ABD, bugüne kadar çoktan batmış olması lazımdı; lakin stratejik ortakları onu ayakta tuttu. Hazinelerine “rezerv” diye karşılıksız Amerikan dolarlarını dolduranlar tutmak zorunda kaldı. Onların üzerine doğru yıkılıyor çünkü ABD ekonomisi…

  Hazinesinde 400 milyar, 500 milyar, 650 milyar dolar hatta daha da fazla karşılıksız Amerikan dolarını “rezerv” diye tutan ülkelerini ahvalini düşünün; ABD ekonomisi çökerken, onlarla beraber çöküyor… Onlar çöküşü ve yıkılışı, ötelemeye ve ertelemeye çalıştılar kendi paçalarını kurtarmak için. Ama nafile…

  ABD ekonomisi çöküyor. Kapitalizm çöküyor. ABD, “liberal” kapitalizm rayı’ndan çıktı; ABD öyle göçüyor ki, ne Keynes kaldı ortalıkta, ne Fredman…

  Dünya bir taraftan bu çöküşe şahit olurken, o taraftan doğudan yükselen güneşe tutuldu… Dünya bilim adamları ve ekonomistler, Mili Ekonomi Modeli’ni konuşuyor, baş tacı yapıyor. Kapitalizm ve sosyalizmden kaçan devletler, Milli Ekonomi Modeli’ne sığınıyorlar. Çağ, artık Milli Ekonomi Modeli çağı… Darısı, bizim aymazların başına… Darısı, güya Müslüman, Türkçü, Milliyetçi veya Atatürkçü kılığına bürünerek Türkiye’yi çöken Amerika’nın kapı kulu ve IMF’nin dilencisi yapanların başına!

  Hafızalarınız tazeleyin, hatırlayıverin; Prof. Dr. Haydar Baş bey, bundan 8-9 sene önce, ABD’nin yakın zamanda çökeceğini ve AB’nin dağılacağını bilimsel gerekçelere ve ekonomi verilerine dayanarak ortaya koydu. İşte şimdi olan oldu, olacak olan oluyor.

  ABD, çırpındıkça batacak, battıkça çırpınacak. Battıkça hırçınlaşacak… Çünkü ABD’nin içine korku düştü, kurt düştü; çatırdıyor. Mezarlığın ortasından geçen korkak adam misali, korkusunu bastırmak için ıslık çalmayı artıracak. Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP) yüklenecek… İsrail, rahat durmuyor çünkü.

  Öte yandan Evangelist Bush ile İsrail arasında, BOP kardeşliği var; bu kardeşlik inanç ve ideal kardeşliğidir. Prof. Dr. J. Nisbitt’in ifadesiyle W. Bush, BOP işini, inancı uğruna uygulamaya koydu, Haçlı seferini ve işgallerini bu inanç ekseninde gerçekleştiriyor.

  Bush tamam da, bizimkilere ne oluyor demeyin; onlar da medeniyetleri cemettiler, hepsi cem oldular, aynı “BOP”un stratejik ortaklarıdırlar. AKP böyle de; CHP, MHP farklı mı?! Hiçbiri farklı değil… AKP de, CHP de, MHP de aynı değirmene su taşıyorlar; aynı BOP’ta hizmet vermek ve ortakçılık yapmak için can atıyorlar, pazarlıklar yaptılar, yapıyorlar.

  CHP’nin Amerika ile olan “at pazarlığı”nı 2003 Eylül’ünde Sedat Ergin ve Yalçın Doğan deşifre ettiler; MHP, DSP ve ANAP’ın Irak’ın işgali karşılığında ABD ile at pazarlığını ANASOL’M hükümetinin Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel itiraf etti.

  Doğan ve Ergin’in kaydettiklerine göre, CHP lideri Deniz Baykal, Kemal Derviş’i aracılığıyla Irak işgali ve tezkere katkısı üstüne at pazarlığına soyunuyor… ABD, 6 milyar dolar mı verir, yoksa 10 milyar dolara çıkar mı, araştırması yaptırıyor. Hesap tutturamıyor. Şimdi Moon seanslarından geçen bu Baykal, hangi akıl ve projeyle Türkiye’ye batmaktan kurtaracak!

  Benzer at pazarlığını MHP ve DSP yapıyor. Onlar da sınır ötesine 50 km. girme karşılığında, ABD’nin BOP projesine ve Irak’a müdahaleye kafa sallıyorlar… Ama Bush yönetimi, bu takati kesilmiş ANASOL’M hükümetinde yağ çıkmayacağını anlayınca, Ankara’dakileri kale almıyor, mutabakatı bozuyor. Derviş çomağıyla koalisyon dağılıyor… Ardından ABD’nin İslamcı cilalı stratejik ortağı AKP, hükümete getiriliyor… Bölgede olan oluyor; BOP işgalleri alıp başını gidiyor.

  Şimdi bu MHP, bu DSP mi Türkiye’yi BOP’tan kurtaracak, batmaktan kurtaracak? Hangi akıl ile, hangi proje ile, hangi yürek ile??!

  Türkiye’nin tek kurtuluş yolu var; BTP.. Bu gerçeği anladık, anladık. Yok, hala anlamadı isek; o zaman, er veya geç, kafamızı taşlara vura vura, ABD ve IMF ile bata bata, AB ile bölüne bölüne anlayacağız… Tabii, Türkiye ve Türk milleti kalırsa ortada!

  Sözlerimi cumhuriyetimizin kurucusu M.Kemal Atatürk’ün veciz sözleriyle bitirmek istiyorum.

  “Çocuklarımıza vereceğimiz öğrenimin sınırı ne olursa olsun onlara esas olarak şunları öğreteceğiz; Milletine, Türkiye Devleti’ne, TBMM’ne, düşman olanlarla mücadele; bu mücadelenin sebep ve vasıtaları ile donatılmayan bir millet için yaşama hakkı yoktur.” MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

  Saygılarımla….

 55. engin

  Güzel fikirler bulduğum zaman bunu nasıl değerlendirebilirim, yani o kısımları beceremiyorum ve bilmiyorum önüme gelenle de paylaşamam…

 56. Kobayashi

  Google Türkiye Türkiye’de yaşayan ve Türkçe konuşan insanlara hitab ediyor. Bu siteden Google epey miktarda para kazanıyor. Yani 10 senedir bize hitap eden bir sayfa koymamışlar ve şimdi bir gün hem de 23 Nisan gibi önemli bir günde bize özgü bir tasarım yaptılar diye sevinecek miyiz?

  Arkadaşlar samimi olarak şunu söyleyeyim, eğer buna seviniyor isek dünyaya verebilecek hiçbir şeyimiz yok demektir. Yani bu sadece bilişim dünyasındaki arkadaşlar için mi geçerlidir bilemiyorum ama bu kadar değersiz şeylerle seviniyorsak hiç doğru olmaz kanatimce.

  Bu haberi, yani bize özel bir tasarım yapmalarının bizim başarımız olduğunu yazan başka bloglar da gördüm. Umarım kendimize çekidüzen verir ve aklımızı başımıza alırız. Biraz önce Google olmasa internetten para kazanamayacağız diyen bir yazı gördüm. Açıkçası biz bunu çözmeye çalışırsak daha başarılı oluruz. Ve asıl başarı da budur.

  Selamlar…

 57. Volkan Koç

  Kesinlikle Özgür Alaz ve arkadaşlarının bu başarısı yadsınamaz ama bence bu durum sadece Google grubunun Türkiye pazarından daha fazla pay kazanmak istemesiyle ilgilidir. Ne zaman ki böyle veya buna benzer bir uygulamayı dünyadaki tüm google adreslerinde görürsek, işte o zaman bu Türk’ün başarısı olacaktır.

 58. Mustafa YILMAZ

  Google bize logo yaptı, öncelikle bu işe gönül verenleri tebrik etmek gerekiyor. Ben başka bir şeyden bahsetmek istiyorum.

  Alakasız gelebilir ancak bu bloğu gördükten sonra ve bildirgeç komunitesine üye olduktan sonra internetteki edebiyatımızı sorgulamaya başladım ve insanların bu alanda fikirlerini paylaştığı, bilgilerini paylaştığı büyük bir platform göremedim ve eksikliğini hissediyorum ben bunun. Çünkü yeni nesil diye tabir edebileceğim gençlik (ben de gencim) msn dili ile konuşmaya başladı ve günlük hayatımıza o kadar girdi ki bu, internet msn artık gerçek duyguların yaşatıldığı edebiyat sanatımız körelmeye başladı diye düşünmeye başladım ve bildirgeç de bir yazı yazdım bildirgeç edebiyata el at ! diye.

  Çünkü platform olarak bildirgeç bu projeyi gerçeklestirebilecek konumda, umarım beklediğim desteği bulurum… Google bize logo yaptıysa bu neden olmasın diyorum kendi kendime.

  Bu arada bu bloğu çok seviyorum ve güzel şeyler yaptığınız için teşekkür ediyorum kendi adıma.

  Projeye destek vermek için Bildirgeç ve bloğuma yorum yapabilirsiniz.

  Teşekkürler.

 59. EDA SUNER

  Ben de Harun’la aynı fikirdeyim. Google’a bin basacak bir arama motoru yapsak da google bize yalvarsa…

  Bu arada blogun adına hastayım çok ilham veriyor :)

 60. Elçin

  Merhabalar,

  Herkesin konu hakkında çeşitli yorumları var. Bende iki satır yazmadan geçemedim.

  Benim bildiğim kadarıyla Google’ın 23 Nisan’da sadece Türkiye’deki sayfasında bu logoyla çıkmasının sebebi Google’ın müşteri odaklı olmaya çalışmasından ileri gelmektedir ve dünya çapındaki markaların yerel hareket ederek sempati kazanmaları yeni birşey değildir. Bunu Türk’ün başarısızlığı diye tanımlamak yanlış bence.

  Ben bu olayı Türkiye’nin Google için önemli bir pazar haline gelmiş olması olarak yorumladım. Ama okuduğum yorumların hiç biri bu yönde değil acaba ben mi yanlış anladım?

  Bu tarz bir arama motoru oluşturmak ise tamamen farklı bir konudur bence, ve evet yapılabilir tabi ki ama google’ın gölgesinden kurtulabileceğini pek zannetmiyorum.

  Çünkü google sadece Türkiye çapında değil dünya çapında önemli bir markadır hatta son araştırlamalara göre en yüksek marka değerine sahip markadır.

  Anadilleri İngilizce olan insanların ingilizce “search”=araştırma, kelimesi yerine “google” ya da “googling” kelimelerini kullandıracak kadar da önemli bir yerdedir.

 61. ayfer

  Bu başarının çalışan beyinleri yeni hedeflere yönlendirecek gücü ve o hedeflere ulaştıracak azmi sağlayacağına eminim. Burada bize düşen, elde edilen kazancı azımsayacak yerde, ortada bir başarının olduğunu görmeye çalışmak ve desteğimizi ortaya koymaktır bence.

 62. Selin Cebeci

  Gerçekleşen, sivil toplumun fazla gelişmediği ülkemizde ciddi bir başarı ancak nasılsa tartışılmış bir konu olduğu için bunu tartışmıyor, içimde tutamadığım şikayetime geçiyorum:

  Ben Google’ın 23 Nisan için yaptığı tasarımı hiç beğenmedim. 23 Nisan’ı tam bilmeyen veya anlamamış birinden çıktığını düşünüyorum. Sanki olay şöyle gelişmiş: Doogle tasarımı için konsept “Children’s Day” olarak özetlenmiş ve hayatında hiç 23 Nisan’da görev almamış, her ulustan gelen dansçıları izlemiş ve o panayır vari durumu hiç yaşamamış kişi, bunu tekil bir çocuğa itaf ederek onu tek başına resim yaparken tasarlamış gibi..

  Bilmiyorum bir tek ben miyim ama 23 Nisan bana hep eğlence, kalabalık, müzik, gürültü çağrıştırır ve o resimde hiç birini hissedemedim..

  Ayrıca basın açıklamasındaki sarı ay yıldız, yayındayken griydi ve hilal’i Türk bayrağının hilal değildi…

 63. Tolkunbek

  Faruk bey, bilgi.com var dersek baskalarini da yeter diyen dusuncelere itmez miyiz? Onun yerine biz bir DEV olamaz miyiz dersek belki hucum ataklari daha hizlanmaz mi? Bir de ben bu bilgi.com’u ilk defa goruyorum, demek ki yine de baskalari yapsin da bize bu yeter diyoruz.

 64. Tolkunbek

  Ben Kirgizistan’dan bir Kirgiz. Turk kardesler neler yapiyorlar internetten bir bakayim diye siteleri arastirirken sizi buldum ve cok kendimi sansli hissediyorum simdi.

  Cunku yazilar hepimizin, Turk milletinin mi deriz, Islam aleminin mi deriz, artik herkes kendi istegine gore degerlendirir ama gercek su ki butun bizlerin yaramiz olan meseleler okuyorum, cok super. Belki bazilarimiz onem vermeyerek normal gozuyle baktigimiz konular burada gercekte yaramiz oldugunu anlatiyor aslinda, bu yonden cok tebrik ederim. Ben bunu kendi memleketimde bir site hazirlayarak yapacagim insaallah.

  Beni dusunduren bu konu ilgili olarak sudur: yukarida Harun beyin yazdigi bir gercek niye olamasin ve biz de kimin elinden ne gelirse artik yardim etmeyelim. En azindan arkadaslara tanitiriz ve onlar arkadasina derken belki akla gelmeyecek kadar cok ziyaretcili bir forum yapili veya arastirma motoru.

  Biz her zaman batililari reklam etmek veya “super” diye takdirleme yerine niye kendimizden birini takdirlemeyelim. Cok mu zor oyle arama motoru kurmak, anlatirsaniz sevinirim cunku ben bu islerden fazla anlamam.

  Yorumlar da super. Ve beni en cok duygulandiran logodaki bayragin hemen hemen herkesin onemlemesi. Keske bizim memlekette bu komunist canavarlardan kurtulsa da boyle yorum yapan vatandaslarimin tartismalari yorumlarini okuyarak ve dinleyerek sevincten gozlerim yasa dolsa, ne mutlu.

  Hepinize iyi gunler… Ve basarilar. Bir de keske biz baskalarinin reklamlarini yapmasak da baskalari bizim reklami yapsa. Ama ne zaman ezilmekte olan “bizimkilerin” bu hayalleri gerceklesir Allah bilir, umarim cok yakinda…

 65. Fatih Şentürk

  Evet aslında unuttuğumuz nokta o. Yani google.com.tr’den başka bir yerde yok, bu yüzden başarı değil bu.

  ABD’de ne oluyorsa Türkiye sayfasında çıkıyorsa, Türkiye’deki de tüm google url’lerinde çıkmalıydı..

  Bu yüzden bir başarı sağlanmış değil.

 66. işitmekaybı

  Sevgili Tunç,

  Ben de sabah logoyu yerleştirdiklerini görünce çok sevindim ama;

  1. logo orjinal logo değil sanki, buradaki sarı bayrak orada gri…

  2. logo sadece google.com.tr’de çıkıyor..

  öyleyse çok sevinecek bir şey yok gibi…

 67. MyDooM

  inTernetseverLerin Baskısı Sonucu :) Bence GoogLe Türkiye TemsilciLeri ilHamı UnitedPlankTonLardan aLdıkLarını açıkLayacakLardır :) isTer gururLarına YedirirLer isTer YedirmezLer :)

 68. İpek

  Google’ın basına yaptığı açıklamayı okudum. Bunu sanki kendileri düşünmüş gibi bir durum var. Özgür’lere kredi verselerdi, küçülmez aksine gözümüzde büyürlerdi.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir