80

Bir Fikrim Var!

Evet, “Bir fikrim var” diyen herkesin incelemesi gereken bir proje oldu “Google Bize Logo Yapsana!”

İşte bir fikir böyle hayata geçirilir.

23 Nisan pazartesi günü, yani Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızda Google.com.tr sayfasında bize özel bu logo olacak.

Her ne kadar Google Türkiye Ofisi yaptığı basın açıklamasında “Google Bize Logo Yapsana!” projesinden hiç bahsetmese de [bu fikrin dışarıdan gelmesi sanırım onların ağrına gitti], başarı UnitedPlankton‘ların ve onları destekleyen binlerce kişinin.

Kiminin kıskanıp küçük gördüğü, kiminin de altında bir hinlik aradığı bir projeydi bu. Tabii ki memleket kurtulmadı ama başarı bir avuç gencin Google gibi dev bir firmaya seslerini duyurması ve onları kendi istekleri doğrultusunda harekete geçirebilmesiydi.

Gönlümüz, logo tasarımının bizden gitmesini ve onun da sadece Türkiye sayfası yerine, Google ana sayfasında yayınlanmasını görmek isterdi; ancak bunlar başarıyı gölgeleyemez, sadece yeni hedefler olabilir…

Bir amaç uğruna yola çıkıp binlerce kişinin desteğini alan Özgür Alaz ve arkadaşlarını tebrik ediyoruz.

İçimizdeki çocuğu özgür bıraktığımız bayram olsun 23 Nisan!

Yorumlar 80

 1. Hakan

  bir insaat temeli atıkları harfiyatlar atıkları ıcın harfıyatlar sıkıntıdan kurtarılır kayalık kotu arazılere dokup tesfıye olur tv den agacların agac gul ve asmaların vs budanma zamanı ozendırılır cope bırıken envayı cesıt dallar duzenlenen arazıye gomulur cesıt cesıt bıtkı cıkar cıkmayan organık gubre olur agac togumlarıda serpıstırebılınır bulunan ıssız kısıler bunların bakımını yapar cıkan urunler pazara verılır bu renklı koruluk kus sıncap vs cekecegınnden dogal yasam parkı gorunumu alabılır dinlenme tehsızı sehrın yannda bakımlı bır orman ormanlarda bı bakımdan korunmu olur 2 _ Pazar yerlerınde sebze meyve kısmı raylı bır sıstemle atıklar alınır yerlere atılmas raylaı vagon kamyonlara alınır bunlar korulukta hayvan beslenır kullanılmayan dogal gubre olur ıssız adam cebcılık yapmaz bu ısle ugrassın Bu sosyal proje benle alakası olmaya bılır

 2. cüneyt

  ben cüneyt mrb ilk önce teşekkürler benim fikrimvar
  meyveleri tatlıya çevirip satmak istiyorum

 3. kemal

  fikrimcom a yazan fikirlerin akibetini çok merak ediyorum çünkü 2 defa fikir beyanında bulundum atolyede kendi fikirlerimi alındığını karşısına sadece bir teşekkür yazıldığını gördüm.Bu fikirlerden bizlerin bir faydası yok ise neden bizden fikir isteni yor.Buna fikir hırsızlığı denmezmi?Eğerki bu fikirlrin bize biryayarı varsa msn ye neden not bırakılmıyor?

 4. cüneyt

  mrb kabak tatlısı ayva tatlısı poaça yapıp satmak istiyorum

  ayva tatlısı kabak tatlısı poaçaolabilir ben pastaustasıyım dünyaya nasıl satyabilirim ben ilk okul mezunuyum siz ön ayak olacaksınız hem maliyeti az dünyaya satabilirmiyiz acaba bilmem siz daha iyi bilirsiniz teşekürler.

 5. Arif

  kemal kardeş soyledıklerınde belkı haklısın ama senın yaptıgın yanlıs saga sola sacma sapan fıkırler yazılmaz eger cok guzel 1 fıkrın varsa tusiad a onaylatıcaksın bunlar fıkır awcısı senden benden fıkır alıp kendı universitelerınde gelıstırıp kendı fıkırlerıymıs gıbı pıyasaya surmektır!kendı ısımlerı altında sabancının kurulusu olan pegasus a.ş bıle ıs basvurusunda adam bası 10 tl alıcak kadar dusmus 3000 kısı basvursa 30.000 tl eder bu para zaten ıse aldıgı 10 adamın 1 aylık bedawa maaşı demek zeka bundan ibarettir onlara gore halbukı hangı turk fırması uzaymekii yapmıs?o kadar gerıdeyızkı artık fıkırlerın sahıplenılmesı desteklenmesı gerekıyor bakın almanyaya audi,bmv,mercedes tanklar neler uretiyor adamlar.norvecte yaklasık 2-3 senedır cinayet ıslenmemıs bızım ulkemızdede 2012 yılında yaklasık 10-15 vatandasa 1 polıs dusucek neden sokakta alkol ıcıyosun neden kapalı alanda sıgara ıcıyosun muhabbeti aradakı farka bakarmısınız?aynı cumleyı kuran polısler sızce neden taksim meydanında ıcen turıstlere ceza “UYGULAYAMIYOR” ?veya fb-gs macında stadların onunde ıcılıp atılan bıraların sayısı 2 cop kamyonu kadar neden yapmıyor?yanı anlatmak ıstedıgım herkesın bazı fıkırlerı var fakat baskaları alıp patentlıyor sızde oyle seyırcı kalıyorsunuz…

 6. ömer alpaslan

  ben mardinliyim ama şanlıurfa viranşehir ilçesinde oturuyorum benim fikrim viranşehirde bir tavuk çiftliği açmak viranşehirde tavuk çitliği yoktur

 7. zühal

  benımde cok guzel bestererım var deyerlendırmek ıstıyorum ama bunuda nasıl yapacagımı bılmıyorum sanatcılar tarafından söylenıp tutulacagına karentı verebılırım.

 8. arif

  zühal sen önce “GARANTİ” yazmayı öğren istersen sonra şarkı soylersin.ömer istanbul şişlidede tavuk çifliği yok ama biz yine kurmuyoruz ve istemiyoruz daha parlak fikirler üretin ya.mesela elektriğimizi kendimiz üretelim otobanlar ısıtmalı olsun buzlanmaya karşı.en ufak yagmurda hala her yeri sel basıyor siz teknolojiden bahsediyosunuz :D komik ya :D

 9. zühal

  dıkkat edersenız ben bestelerım var dedım sesım guzel sarkı soylemek ıstıorum demedım beyfendı saygılarımla

 10. senem

  bence bir tarak olmalı ve iç haznesi olmalı.iç hazneye krem doldururuz ve böylece zamanımızı daha iyi kullanırız.Bu benim buluşummm VEEEEEEEEteknoloji tasarım dersinde melek hoca 100 verdiii

 11. frde

  Elçin ve Volkan Koç arkadaşlarıma katılıyorum. Güzel bir proje fakat önemli bir başarı sayılmaz.

 12. abdullah

  teknolojinin, küçüğüde büyüktür. bir iğne bedavaya da alınabilir fakat çok pahalı bir ebise için olmazsa olmazlardandır.

  kamyon ve tırlar için t.p.e tarafından koruma altıda olan buluşu. kamyon ve tırların kasalarının altıda yürüyen merdiven gibi dönerek çalışan bir kasa projem var. damperli araçlar taşı toprağı boşaltırrken damperi kaldırmayacak, böylelikle devrilme ve unutulması halide köprü tel .v.s çarpmayacak. torba, çuval v.s gibi yülklerde kasa ileri ve geri dönerek çalışacağı için insanların fazla yorulmalarını ve zaman kaybını önler. böylelikle yükleme ve boşaltmalar daha hızlı olduğundan nakliyecilik ve üretim hızlanacktır patant araştırmalarında dünyada böyle bir sistemin olmadığı belirlenmiştir.

  amerikada sanfirasikoda banned ve madan isimli iki kuruluş tebrik edip irtibatta olmamızı teklif ettiler. benimse hiç bir maddi imkanım olmadığıdan vehalen işşiz bir tır şoförü olduğmdan maalesef çaresizim.

 13. Ahmet

  Merhaba Sitenizi gezerken bir konuya takıldım Google Türkiye için logo yapsınmı yapmasınmı düşünün adamlar Türkiyeden yıllardır trilyonları götürüyorlar bir logoyu bile az görebiliyorlar ama Artık Türkiyenin Gerçek bir Arama Motoru var: turtc.com. Türkiye bizim. Hepimizin eğer logo konusunda çalışmalarınız olursa mevcut Site Logosuna uygun olmak kaydı ile Arama motorunda yayınlayabilir Sizlerinde desteğini alarak Türkiyenin gücünü hep beraber tanıtabiliriz paylaşabiliriz. Kapımız her yorum , destek, öneri, taleplerinize açıktır. destek@turtc.com adresinden bize ulaşabilir logo veya tasarımlarınızı bize ulaştırabilirsiniz. Türkiye için elinizi Uzatın Lütfen.

 14. Mahmut

  Merhabalar herkese, yorumları, fikirleri okuyorum da gerçekten herkesin bir fikri var ancak bu fikirlerin çoğunluğu ekonomik olarak dayanaktan yoksun gibi geliyor bana.

  İnşaatların ana girdilerinden biri taştır, yani ekonomik bir değeri vardır 1 ton taş yaklaşık olarak 9-10 tl civarındadır, Türkiyenin yüzölçümü (izdüşüm) yaklaşık olarak 780.000 km2 dir. 780.000.000.000 m2 x 10 metre x 1,8 ton/m3 x 10 TL/ton = 140.400.000.000.000 TL bu da yaklaşık olarak 900 milyar $ dolar eder (yani 10 metre derinlikte taşı işleyip sattığımızda elde edilecek gelir) bu söylediğim gerçek mi? evet kağıt üzerinde gerçek, peki böyle bir şey fiilen olabilir mi? elbetteki hayır. Söylemek istediğim şey şu ticari fikirlerin ayağının yere basması lazım (en azından bir ayağının :) ) arz- talep dengesinin gözetilmesi gerekir.

  İstanbulda herkes (yada çoğu aile) balkonunda çiçek yetiştirir, çiçek için toprak alırlar. (Malum apartman hayatı etrafta ayakla basmaya dahi toprak bırakmadı.) İnşaat yapacak insanlar en iyi şartta yüzeydeki bitkisel toprağı sıyırıp atmak zorunda. Belediyelerin gösterdiği döküm sahasına, döktüğü kamyon başına belediyeye para ödeyerek atabiliyorlar bu toprağı. Tuhaf değil mi birileri saksıda çiçek yetiştirmek için parayla toprak alıyor, diğerleri de aynı toprağı para vererek kendinden uzaklaştırıyor.

  Türkiyede herkesin ağzında “Türkiyede bilmem kaç trilyon dolarlık bor madeni var” lafı dolaşır durur. Bu madeni talebi olan bir şekle sokup talep oranında piyasaya arz etmedikten sonra, bu maden yukarıda verdiğim taş örneğinden öteye geçemez.

  Ben de fikirlerimi beyan ettim hepsi bu… Sağlıcakla kalın…

 15. Mahmut

  yukarıdki taş örneğinde sıfır hatası yapmışım :)) 90 trilyon dolar ediyor taşlar

 16. kemal özdemir

  ben Türkiye’min geleceğini düşünüyorum. rüyaların ülkesi olamak için her doğan bebeğe bir ağaç dikilmeli. bunu da insanların gönlüne bırakmamalı. bebeğe kimlik çıkarırken baba önce bir fidan alıp devletin belirlediği dikim alanlarından birine dikip bunu da belgelemeli. ancak ondan sonra çocuğuna kimlik çıkarabilmeli.

 17. Ahmet Korkmaz

  Evet birçok fikrim var her alanda bunlar birkaçi ama kulak veren yok :(

  1: Saatler’de “Tansiyon ölçer, Adim sayar, Nabiz ölçer vb. nasıl olur?”
  2: Yürüyen merdivenler var hayatimizin bir cok yerlerinde bi dolu elektrik harcar!!! “Neden sensorlu degiller?”
  3: Yalitim artik hayatimizin bircok yerinde, neden ayakkabilar icinde bir yalitim yok ya da her adim attigimizda olusan hareketten olusan enerjiyi isi olarak ayakkabinin icini isitmiyor.

  Not: Daha bir suru fikrim var ama sahip cikan yok.

 18. ismail aktaş

  Ahmet hocam bende sizin kafadanım aklımda bir sürü fikir var ama bunları gerekli yerlere ulaştıramıyorum attığım mailler cvpsız kalıyor.
  ürettiğim fikirler bende kalıyor bununda kimseye faydası yok!!!!!

 19. Yılmaz DOKUR

  Merhaba :tüm yorumları okudum gerçektende herkesin bir fikri var ama destekleyen yok.

  ben de yoğurt ve sıvı yağları plastik sürahilere ambalajlayıp tüketiciye sunmak istiyorum.çok faydalı bir proje olduğuna inanıyorum. faydaları önce firmanın satışları artar, tüketicinin sürahi ihtiyacını karşılar, firmanın markası mutfakta gizli kalmaz marka bilinirliğini artırır, pet yağ bidonundan ve yoğurt kovasından daha kullanışlı ve dikkat çekici olur.

  türkiyede 16 milyon aile var bu demek oluyorki tahminen 100 milyon sürahi potansiyelli bir projedir. İlgilenenler 0530 660 09 26 dan arayabilir saygılar.

 20. Recep Ali

  Sevgili kardeşim Arslan Çağlar; merak ettiğin konunun aslında çok kolay ve pratik bir çözümü var. MANYETİK TÜRBÜLANS diye adlandırabileceğimiz sistem kaymaya mahal vermemesi için en az 4 tekerleğe elektromanyetik yüklenebilir mıknatıs takılması ile olur. Maliyeti özel yaptırılırsa 2000 tl ‘yi geçer ama otomobil ve kamyon-otobüs fabrikaları yaparsa 1000 tl civarında kalır. Aklına yatmaz ise ÇAKAL GOOGLE ‘ a manyetik fren diye bir sor bakalım o ne diyor. iyi günler diler saygılarımı sunarım..

 21. bulkes

  ASLINDA BAZI ÜRÜNLERİN ŞEFFAF KUTULARDA SATILMASI NE GÜZEL OLURDU .HEMKULLANIRKEN İÇİNDE NE KADAR KALDIĞINI GÖRÜRDÜK, HEM DE ALIRKEN İÇİNDE NE KADAR OLDUĞUNU GÖRÜRDÜK. KAZIKLANMAYADA İHTİYACIMIZ OLMAZDI… :)

 22. bulkes

  ŞİFRE KİLİTLİ DİREKSİYON İSTİYORUM.ŞİFRE AÇILMADIKÇA FREN GAZ HİÇBİŞEY FAALİYET GÖSTERMESİN

 23. bulkes

  EVET YENİ BİR FİKRİM VAR: İNSANLAR AÇ KALMAMAMK İÇİN DEİLDE SIRF FOBİ OLDUĞU İÇİN ÇALIŞMAK BULMAK İSTESELER EMİNİM İNSANLAR SIRF ÜRETEBİLMENİN EĞLENCESİNE VARMAK İÇİN ÜRETSELERDİ DAHA ÇOK ÜRETİRLERDİ.BU YÜZDEN İNSANLARIN MADDİ SORUNLARINI YOK EDECEK Bİ SİSTEM İSTİYORUM. PARASORUNU OLMASAYDI YASA DIŞI OLAYLAR SUÇLAR KAVGALAR İÇSAVAŞLAR MİNİMUMA İNERDİ. BU DÜNYA SADECE BU DÜNYANIN BELLİ SEVİYELERDE TADINI ÇIKARMANIN YANINDA ÖBÜR DÜNYAYA HAZIRLIKTAN İBARET OLMASINI HAYAL EDİYORUM. İNSANLAR ARTIK PARA DİYE Bİ TARAFLARINI YIRTMASINLAR İZİN İSTİYORUM :)

 24. bulkes

  SANATI SANAT İÇİN YAPIYORUM DİYENLER O İŞTEN KARŞILIĞINDA PARA ALMASINLARDA GÖREYİM NASIL KARIN DOYURUYOLAR AÇ BEYİNLER SANAT YAPAMAZ SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR KARNIN TOKSA BEYİNDE ÜRETİR . HANGİ İNSAN VARDIRKİ KENDİNİ KASTIĞI SÜRECE ÜRETİN PARA PARA DİYE KIÇIMIZI YIRTMAZSAK İNSANLIĞA BELKİ Bİ FAYDAMIZ OLURDA ÜRETİRİZ :P?!()??????????????????

 25. ZEYNEP

  google’daki işci bayramının logosunu da ben kınamıştım çünkü logoda sadece bir erkek vardı, halbuki 2012 yılındayız ve artık çalışan tıpkı benim gibi milyonlarca işci bayan da var!

 26. ELİF

  Akıllı telefonlara 1 uygulama fikrim var!
  1) Yabancı dil öğrenenlere HAFIZALI SÖZLÜK programı sunulsun. 1 gün içerisinde aradığı tüm kelimeleri kaydetsin, oyun, bulmaca, puzzle gibi etkinliklerle görsel ve hatta işitsel olarak bu kelimeleri sorsun, kullanıcının bilgilerini pekiştirtsin. Hafta da 1 de sözlükte aradığı tüm kelimelerle ilgili KARMA bir test, bulmaca vs. uygulatsın. Bu testi geçemeyenin sözlüğü kitlensin, öğrenmek zorunlu olsun :)

  İlaç kullanımında kolaylıkla ilgili 1 fikrim var!
  1) 8-10 bölmeli bi tabla yapılsın, günün hangi saatinde hangi ilaç alınacaksa saati gelince ışıklı ve sesli uyarıyla alarm versin. Ve sadece 1 adet ilaç sunsun. Hastanın fazla ilaç alması böylece önlensin. İlaç saati dışında ve alarm çaldıktan 1 saat sonra kutu kendini kilitlesin, ışığı da yanık kalsınki ilacın atlandığı belli olsun, kutuyu açmak için anahtar aramak da bi daha ilacı atlamamak için bahane olsun :)

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir