179

Faili Meçhul Kıyak Hareketi’nde İlk On Gün.

Bir oyun olarak başladığımız Faili Meçhul Kıyak (FMK) Hareketi‘ndeki gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Geçen kısa süre içinde, A4 sayfasını indirip, kartları keserek cüzdanında taşımaya başlayan kişi sayısı (en azından kendi çevremde:) çoğalmaya başladı. Belki de bana ayıp olmasın diyedir ancak olsun, cüzdandaki o kartlar en azından “hatırlatma” görevi görüyor. Çünkü gerçekten insanın kime, ne zaman bir FMK yapacağı belli olmuyor.

Şu dakikaya kadar FMK’yı anlattığımız ilk yazıya gelen 108 yorum cesaret veriyor. Bir o kadar da gelen mail var. Saklıyorum hepsini :)

İçlerinden bir tanesi güzel özetliyor gelen çoğu mesajın duygusunu. Kısa ancak o denli de vurucu:

“Tunç, biliyor musun?
Faili Meçhul Kıyak konusu gibi konular her zaman insanın aklına gelmez…
Bu konunun benim için birkaç önemi var..
Bir kere çekirdeğinde bir gizli kahramanlık var…
Sonra çok insanın katılması var…
Sonra yeni bir şey olması var…
Sonra genç insanların dahil olması var…
Sonra ümit taşıyan bir şey…
Sonra değiştiren bir şey az ya da çok…
Hayata bir katkı….”


Her şeyden önce, yorum ve mail’leri ile katkı sağlayan herkese içten, kocaman bir teşekkür ediyorum.

FMK Hareketi’ne destek olmak adına hoş sürprizlerle de karşılaştım:

– FMK Kartını kendi sitesine bir banner gibi yerleştirenler,
– Blogunda konuyla ilgili yazı yazanlar,
– Forumlarda konu açıp, yorumlayanlar,
– Facebook’ta statü’lerine; FMK Hareketi: http://tinyurl.com/faili-mechul yazanlar,
– Arkadaşlarına mail atarak ‘FMK’ya sen de katıl’ çağrısı yapanlar,
– Henüz çok az sayıda da olsa, ekşi sözlük’te ‘entry’ girenler,
– Emel Yalçın (Tatlıses Radyo, Çokemel Drive Time’da FMK’yı anlatmış) ve sonrasında “faili belli” bir arkadaşım üşenmeyip bunun ses kaydından oluşan bir sayfa yapmış,

harikasınız, ne diyebilirim. Bak, sarılasım geldi şimdi hepinize teker teker :)

Peki, bugüne kadar FMK’yı uygulayanlar neler yaptı?

Yorumlara eklenen örnek sayımız şimdilik az. (Henüz daha on günlük bir bebeğiz. Ayrıca FMK yapan bazı kişiler yorumlarda da anonim kalmak istiyor olabilirler. ‘Anonim’ takma adıyla da olsa paylaşın bence yaptıklarınızı.) İşte birkaç örnek:

— Anonim:

“Dün gece, A4’ü çıktı olarak aldım ve aklımdaki bir kaç ufak fikiri hayata geçirdim. Birincisi, gittiğim bir mekanda tanımadığım bir masanın hesabını ödeyip, hesap olarak kartı yollatmak oldu.

İkincisi, bazı alışveriş merkezlerinde ve sinemalarda masaj koltukları olur. Bu masaj koltukları 1 TL’lik (değişebiliyor) bozuk paralar ile çalışıyor. Ben de, insanlar kullanabilsin diye 5 adet 1 TL’yi makinanın yanına koyup paraların altlarına kartlardan birini yerleştirdim.

Üçüncüsü de benzer şekilde, Starbucks’a girip benden üç kişi sonra ilk gelen kişiye bedava Frappucino ve yanında kartlardan birini vermelerini istedim. Kızın suratında ki gülümsemeyi görmeliydiniz.”

— Tunç: (bu ben oluyorum:)

“Dün gece 10 kişilik bir gruptuk. Metro istasyonunda jeton alınan açık gişenin yanındaki kapalı gişenin önüne bir adet kartın üstüne jeton bıraktık. 20 metre kadar uzaktan da merakla izliyoruz. Yaklaşık 2-3 dakika kimse görmedi jetonu. Meğerse insanlar sadece aceleyle sıraya girip etraflarına pek bakmıyorlarmış :)

Neyse sonra, sıradaki 19-20 yaşlarında bir çiftin dikkatini çekti bu. Çocuk sıradan çıkarak karta yöneldi. Bombaya bakar gibi çekinerek bakıyor :) Sonra kartı eline alıp okudu ve yüzünde harika bir gülümseme belirdi. Kız arkadaşı meraktan çatlıyor bu arada :)

Sonra jeton ve kartı alıp kızın yanına gitti, birlikte okudular. İkisinin de şaşkınlık ve mutluluğunu görmeliydiniz. Sıra kendilerine gelince sadece tek jeton aldılar ve bizim önümüzden geçerken çocuk kartı cüzdanına yerleştiriyor ve kız arkadaşına aynen şöyle diyordu: ‘Süper bi şey bu. Şahane! Biz de bu gece mutlaka başka birisine bunu yapmalıyız.'”

— Ayrıca bugün ben bir tane daha yaptım!

Gitmek zorunda kaldığım bir Ziraat Bankası şubesinde (bilirsiniz, günün her saati içerisi kalabalık olur) kendime sıra numarası için bilet alırken bir yerine iki bilet aldım! Yaklaşık 45 dakikalık bir sıra bu. Sıranın bana yaklaştığı dakikalarda aldığım ikinci bileti karta ataçlayıp, kimse görmeden makinenin üzerine bıraktım.

O sırada benim işlemlerim yapıldığı için FMK kartını kimin aldığını ve yüzündeki ifadeyi göremedim ancak eminim ki o kişi bankada hiç beklemeden işlemini yaptırırken kafasında da güzel duygular oluştu. (Oluşmuştur mu, değil mi? :)

— Bu yazıyı yayınlamadan az önce de Enes’ten geldi bir FMK:

“Bugün faili meçhul kıyak yapmanın sevincini yaşıyorum. Sinemaya gittik bu akşam. Bende de 3 tane gnctrkcll şifresi vardı ama biz 4 kişiydik. Fazla şifreyle bir gnctrkcll kuponu daha aldım. Kesip cüzdanıma koyduğum 2 tane FMK kağıdıyla birlikte oradaki görevliye verdim. Bunu şifresi geçerli olmayan birine verirsen sevinirim dedim :D Ama benim verdiğimi kimse bilmesin falan dedim.

Sonra geçtik kenara arkadaşlarla konuşuyoruz, saatin gelmesini bekliyoruz. Arada bakıyoruz tabi çaktırmadan ne olacak diye. Bir çiftin şifresi geçersiz çıktı galiba. Görevli FMK kağıdıyla birlikte gnctrkcll kuponunu verdi bu çifte. Şaşırdılar tabi :D Umarım onlar da birilerine verir.”


Barış’ın başından geçenler ise, ‘güler misin, ağlar mısın’ türünden:

“Dün FMK için araba yıkama fikrin hoşuma gitti. Yapayım dedim. Gittim yıkamaya. Kovalar vs. Her şey hazır başladım arabayı ıslatmaya. Sonra bir bağırış duydum adam koşarak aşağı indi, arkasından polisler falan gittik hep beraber karakola. Bizzat sitende yazıyı okuttum fakat zor kurtardım paçayı. Kafama hafifçe yediğim o yumuşacık odun parçası da cabası :))

FMK eylemlerinde amaç zaten ortada. Ben karakoldaki polisleri ve eli sopalı saygı değer abimizi FMK konusunda bilgilendirmiş oldum. En azından oturup hep beraber sitedeki bu yazıyı okuduk. Ve eyleme 1 kişi daha kazandırmış olma ihtimalim var.

Tamam kafama denk gelen o yumuşacık odun belki bir an pes etmeyi düşündürdü bana lakin FMK destekçisi 1 kişi bile sağlayabildiysem bence yaptıklarıma değdi.

FMK eylemcilerine bol şans diliyorum fakat tek tavsiyem arabalardan uzak durmanız :) Ayrıca kim çalmak için gittiği arabayı yıkayıp öyle çalar ki? FMK gönüllüleri olarak eylemlerimize devam edeceğiz. :)”

Şimdilik ‘plan aşamasında’ olan bazı FMK fikirleri de paylaşılmış yorumlarda (içlerinden ‘anonim’ olarak yapılabilecekleri ayıklamaya çalıştım, atladığım olduysa, affola):

 • Yeni açılmış bir dükkana gizlice “hayırlı işler, her şey çok bereketli olacak” diye yazan bir FMK kartının yanına bir güzel nazar boncuğu bırakmak.
 • Üzgün ve depresyonda, ümitsiz hisseden birine iyi şeyler söyleyen ama eğlenceli bir falcı göndermek.
 • Doğum gününde bir çocuğa oyuncak göndermek.
 • Etrafımızdaki sıkkın görünen kuyrukta bekleyen insanlar için, otobüse sıkışan insanlara, içinde güzel bir söz yazılı kart vermek.
 • Kardeşini Seç sitesinden birkaç öğrenciye bu kartları koyup kitap ve oyuncak göndermek.
 • 10 TL’yi bu kartı takıştırıp yanlışlıkla düşürmek sakin bir ortamda.
 • Bir bakkaldan parası olmadığı için ekmek isteyen birisi için, az ilerki markete bir torba dolusu yiyecek bırakmak ya da yoldan geçen bir çocukla yollamak.
 • Deniz kenarında sabaha kadar dolaşıp boş bira şişelerini parası için toplamaya çalışan birisine, şişe içinde bulabileceği bir not bırakarak 50 TL bırakmak.

Bu fikirler zaman içinde çoğalacak, hepimiz yaratıcı insanlarız. Kartların yayılması için Abdullah da eğlenceli bir şey yapmış:

“Ben öğrenci yurdunda kalıyorum ve bu kartların çıktısını alıp bir kaç muhtelif yere bıraktım, bir iki tanesini de arkadaşlarımın odasına bıraktım. Sabah kalktıklarındaki yüz ifadelerini çok merak ediyorum ama o kartları odalarında yataklarının ucuna bırakırken yaşadığım mutluluk heyecan bile bu eylemi yapmak için yeterli ve inanıyorum ki yakın zaman da kaldığım yurtta bu hareketin daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum.”

blueslife’ın önerisi de güzel:

“Jest yaptığımızda 3 kart bırakırsak, yaşadığı güzelliğin etkisinin sıcağı ile ve hazır bırakacak kartı varken bir insanı daha hareketin içine çekebiliriz. Bunu yapıp getirdiği hazzı tadan insanda kalıcı olması daha kuvvetli ihtimaldir. Hem jest içinde jesttir. Herkesin kart çoğaltacak ortamı olmayabilir.”

Selen ve İlker’den gelen şu iki yoruma ise koptum gülmekten:

“Cüzdana koymak konusunda biraz kararsızım açıkcası, düşünsenize cüzdanınızı kaybediyorsunuz. Bulan eleman içinde bir kart buluyor; faili meçhul kıyak (+yeni aldığınız maaşınızla beraber) :)”

“2009 yerel seçimlerde oy pusulasına oyumu kullanıp bir ataç ile kıstırıp oyumu kullanacağım :)”

Tanımadığımız kişilere faili meçhul biri olarak iyilik yapmak, yaparken de eğlenmek sanırım FMK‘ın özü. İyiliklerin ‘sadece’ gerçekten ihtiyacı olan kişilere yönelmesi konusunda ise tabii ki hiçbir sıkıntı yok. Bunu yapanlara da saygı ve sevgimiz sonsuz.

Özlem Can’ın yorumuyla da bitirelim yazımızı:

“O gün; hem iyiliği yapana, hem iyilik yapılan kişiye kötü geçer mi ondan sonra? Ya bir gün benim kapımda, çantamda, avucumun içinde de bir kart olursa? Tadından yenmez.”

Yorumlar 179

 1. Faili Meçhul

  Yaklaşık yarım saat önce haberim oldu okurken bile hayat doldu içim gerçekten muhteşem yarın ki işim belli :)))

 2. Mert Güner

  Bugün bir kitabevindeki bir kitabın arasına ücretiyle beraber kartı koydum. Bulan kişiyi gülümsetebilirsem ne mutlu bana=)

 3. esssma

  fikir atolyesine üye olanlara her hafta yada her ay için belirli görevler verilebilir örneğin herkes bu hafta kapısının önüne su ekmek koysun bu hafta asansörde karşılaştığımız komşumuza nasıl olduğunu soruyoruz iş yerine girerken temizlik yapan elemana kolay gelsin diyoruz marketten alışveriş yaparken bize hoşgeldiniz diyen kasiyere gözlerinin içine bakarak hoşbulduk diyoruz ve binlerce seçenek var tabi ki bunlar zorla yaptırılmaz sadece insanın aklına market sırasında beklerken aa bana bu hafta böyle fikir gelmişti diye gelip yapmasını sağlayabiliriz illaki maddi bi yaptırımı olmayan şeyler içinde insanlara bir şeyler yaptırabiliriz diye düşünüyorum veya kafede somurtuk bi şekilde tek başına kahvesini içen adamın önüne sadece bu karttan bırakabiliriz ufak bir tebessüm mutlaka sağlayacaktır. Ve amelia filmi en sevdiklerimdendir.

 4. Selen

  çok süper hareket… ben de fmk yaptığımda burda paylaşacağım :)

 5. 1kilosabiha

  Yahu bunlar ne güzel şeyler sizler nasıl güzel insanlarsınız. Okurken aşşıırı mutlu oldum hatta birazcık abartıp hafiften ağlamışta olabilirim ama olsundu :) İlk fırsatta bunu yapıp mutlu olup mutlu ediyorum. Güzel kalbinize iyi bakın.

 6. Faili meçhul

  Bunu bu kadar geç fark etmenin üzüntüsünü yaşıyorum fakat biliyorum ki geç değil. Yıl oldu 2016 eylül. Ve ben yarin bu uygulamaya kendi hayatimda baslatiyorum teşekürler Tunç Bey..

 7. songül

  merhaba ben beyazda fmk harekitini izledim de vayyyy süper bir hareket dedim ve hemen fmk’yi uyguladım.

 8. naylin :)

  daha yeni tanıştım bu siteyle ve ilk olarak faili meçhul kıyak çarptı gözüme :)
  takdire şahan bi fikir..
  hemen denenmeli ve denenecek =)

 9. Memur

  çok güzel bir düşünce zaten, orası kesin ama yapılanları okuyunca daha da mutlu oluyor insan. sevgili tunç her yazın mutluluk veriyor herşeyden önce. tebrik ediyorum seni :)

 10. Thelan

  Merhaba, baya heyecanla yazıyorum.

  Çok tesadüfen buldum siteyi ve okuduğumda “işte sonunda kurtuldum” dedim :) çünkü ben buna benzer bir şeyi yıllardır tek başıma yapıyorum :) Hatta abim böyle bir hareket başlatmaya çalışmıştı face’te.

  Orda burda paylaşıyorum, arkadaşlarıma anlatıyorum, hatta beraber fikirler çoğaltıyoruz yaratıcılığımızın gelişmesi de cabası ;) en kısa zamanda yaşantılarımızı aktarmak istiyorum. Yazan arkadaşlarınkileri okuduğumda bile çok heyecanlanıyorum ve inanılmaz mutlu oluyorum.

  En kısa zamanda yazmak üzere döneceğim :)

 11. Spunch

  Gerçekten güzel bir hareket hemen uyguladım ve iznin olmadan kartta değişiklik yaptım ben alanyadayım ve burda nufustan fazla yabancı turist var yaptığım değişiklik sadece kartın arkasına aynısının ingilizcesini yazmak oldu…

  fazladan bende bulunan tamgünlük aquapark kuponuna bu kartı iliştirdim ve sahilde bir yere bıraktım uzaktan izledim bunu başta yaşlı bir çift gördü aldı okudu sanırım ihtiyaçları olmadığı için güzel bir davranış olarak aynı yerine bıraktı ve ardından bir kız geldi ve baktı birden bir gülümseme oluştu etrafına bakındı sonra çantasına koydu kartla beraber

  yani kızın bunu alması bence kendi ülkesinde yapma ihtimalini doğuruyor eğer öyle birşeyi başarabildiysem ne mutlu bana ne mutlu size :))

 12. serkan

  ben de varım arkadaşlar tüm cevremle, düşüncesi bile güzeldi. okudugum araba yıkama kıyağına da baya güldüm.

 13. proton

  ilk ‘kıyak’ımın sonucunu paylaşmak istedim:

  mükemmel:))

  birini mutlu etmek ve bunu gizli yapmak, kıyağı yaptığından bir teşekkür bile beklememek, istememek, sanırım beni o kişiden daha çok mutlu etti. hocamı kıyaktan sonra göremedim ama güldüğünü duydum :) bu da bana yetmişti ki, facebook’tan “meçhul kıyakçı teşekkürler” demiş.

  bugün dünyanın en mutlusu benim heralde :))

 14. proton

  merhaba,
  yarın ben de ilk kıyağımı yapacağım.
  ilki tanıdığım biri olsun istedim.

  sabah dersten önce hocamın kapısının önüne yiğeni için aldığım uçurtmayı koyacağım, bir de not hazırladım: yiğeninizle güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle diye.

  derse gelince durumu sınıfta anlatacağını umuyorum. böylece ilk tepkiyi göreceğim, hem güzel bir geçireceğini düşüneceğim, hem de aslında hocalığından ötürü açıktan yapamadığım teşekkürü bu şekilde gizliden yapmış olacağım. :))

  sanırım bu durumdan en karlı çıkan ben oluyorum.
  sabah olsa… :))
  eylemlerim devam edecektir :))

 15. faili meçhul kişicik

  bayıldım başka birşey diyemiyorum
  ve bende fmk hareketine katılmak istiyorum yazıcım maalesef bozuk ama en kısa zamanda benimde kart larım olacak ama neler yapabilirm sınıfta:
  beden eğitiminde çok susuayan bir arkadaşım parası olmadığı için su alamıyor ve bende hemen suyu alıp çaktırmadan kartı yerleştirip sıranın üstünüe koyuyorum :D
  kitapçıda:
  kitapçıya 2 kitap gösterip o kitabın kirasını vereceğim ve içine kart yerleştirceğim alan insan ise para ödemeyecek ve kartı gördüğünde ise…
  başak aklıma gelmiyor ama mutlaka yapcağım hmm başka başka
  sabah herhangi bi komşunun kapısına gazete koyup kartı koyabilirm
  neyse sonuçta herkeze iyi fmk ler:D

 16. helin

  arkadaşımın kızkardeşinin doğum günü vardı ailesinin durumu pek iyi değil bende birçok oyuncak aldım ve hediye paketinin içine fmk kartı koydum paketi kapılarının önüne bırakıp zili çaldım ve kaçtım ertesi gün arkadaşım bana olayı anlattı hiç bozuntuya vermedim tabide içten içe çok mutlu oldum

 17. Denizci

  iyilerin bu kadar çok olduğu görmek bile insanı mutlu ediyor.

 18. Pingback: Hadi bir oyun oynayalım? - Gencfotografçılar

 19. Pingback: FMK Hareketi! «

 20. erdoğan

  gerçekten mükemmel düşünülmüş bir hareket, sizi kutluyorum. insanların bu tarz kıyaklara çok ihtiyacı var, inşallah kısa zamanda tüm dünyaya yayılır…
  ben de sıramı bekliyorum :)

 21. Murat Demir

  şu an da airport tv den sizi seyrediyorum. Hayata karşı entrasan bir yaklaşım ve uygulama. Yazıları okurken gerçekten tüylerimizi diken diken yapan ve yaşam amacımızı artıracak fikirler nasıl mutlu ediyor bizi…

  Öğrencilerime oynayıp, oynamalarına yönlendirecek faaliyetler bulacağım…
  Mesela… böyle bir sitenin varolduğunu söyleyerek…

 22. Faili Meçhul

  gerçekten mükemmel bir fikir. herkes bu oyunu oynasa harika olur. bence daha çok reklamını yapmalıyız bu oyunun.

 23. sewgul

  elimdeki titremeyi tuylerımdekı urpermeyı anlatsam ne kadar hıssedebılırsınıs heyecanımı bılemıyorum.. cok tesaduf karsısında bu sıteyı gordum okudum hemen cıktı aldım hemen uygulayacagım.

  bu cok degısık bı olay, cok gusel tebrık edıyorum.. ayrıca tesekkur ederım.. olayların akısını yazıcam:D hep mutlu bı gulumsemeyle sırıtmak dılegıyle:D

 24. Pingback: Faili Meçhul Kıyak (FMK) Hareketi | Oralı

 25. Pingback: FMK Hareketi ! » RSS Efsun

 26. MK

  Fikir çok güzel. En güzeli de herkes tarafından uygulanabilir olması.

  Ancak son zamanlarda aldığım birkaç mail organ mafyasından bahsediyor ve çevremizden yiyecek içecek almamamız gerektiğini anlatıyordu.

  Açıkçası bu güzel hareketin bu tür kötü amaçları olan grup ya da şirketler tarafından sekteye uğratılmasından korkuyorum.

  Umarım her şey gönlünüzce olur ve bu hareket zamanla yaygınlaşır.

  Saygılarımla.

 27. Pingback: Hadi bir oyun oynayalım… - Birdebunudene.com

 28. zeynep

  ben bu siteyi nasıl keşfettim nasıl oldu inanın bilmiyorum dün tesadüfen gezinirken kendimi sizin yazılarınızı okurken buldum her okuduğum yazı yıldırım gibi indi . bugün olansa yine tesadüf mü anlamadım sabahtan beri işte canım çok sıkılıyodu aslında uzun zamandır aynı durumdayım yani bugün hayatımın son günü olacağını bilsem kıyısından köşesinden geçmem bir hastam aradı telefonla kendisi tarot ve bir sürü fal bakıyo ve bana bir anda hissediyorum işlerin değişicek çok farklı bir yere geçiceksin ve çok mutlu olucaksın dedi o an için çok mutlu oldum insan inanmasada umutlanıyo ama sonra bu yazınızı okudum acaba faili meçhul bir kıyak mı yapıldı bana bilmiyorum yada buda bi tesadüf :)

 29. Nil şehri..

  Tunç Merhaba…

  Başlattığın FMK hareketinden dolayı öncelikle teşekkür ederim… Bizler de bu sayede yaşadığımız sıkıcı hayat içersinde yüz ifadelerimizi yumuşattık.. Gülümsemelerimizin içtenliği arttı…

  Ben kartlarını yaklaşık 10 gündür cüzdanımda taşımaya başladım.. 4 tanesini kullanmışım.. ilkini 60 yaşındaki babamın çalgı yapım atolyesini sabahın erken saatlerinde temizleyerek ve akabinde cama FMK kartını yapıştırarak uyguladım. Babamın atolyesi karmaşık ve tozlu bir atolye.. her gün söylenir durur temizlemem lazım ama nasıl yapıcam bilmiyorum diye… Ben de evdeki yedek anahtarı alıp sabahın ilk ışıklarından babamın atolyeyi açma saatine kadar oldukça yüksek bir performans göstererek temizledim… Akşam eve geldiğinde anneme bunu kimin yapabileceğini düşündüğünü ve çok mutlu olduğunu söylemiş.. Ben de bıyıkaltı bir gülümsemeyle olay mahallinden ayrıldım :)..

  Diğerleri arkadaşlarıma yaptığım minik sürprizlerdi… çok şaşırdılar ve soluğu internette olayın kaynağını araştırmakla aldılar…

  Sana bunlar için ayrıca teşekkür ediyorum.. Yaşantıma yeni bir soluk geldi…

  Başarılar..

 30. NACİYE

  süper bir düşünce,bu fmk yapmak için zengin olmanıza gerek yok parasızda yapılabilecek çok şey var. ben 2 hafta önce bir müşterim sayesinde öğrendim bu akımı ve çok hoşuma gitti.

  sinemada gişede çalışıyorum müşterim önce kendine sonrada sıradaki seans için bilet istedi ve bir ricasını olduğunu iletti. önce kabul edemeyeceğimi söyledim ama o bu akıma benim bu şekilde yardım edebileceğimi söyledi. Şaşırarakta olsa kabul ettim ve bir sonraki seansa gelen herhengi bir müşterime olayı anlatıp bileti verdim o kadar mutlu oldu ki ben de çok heyecanlandım. bu hafta müşterim tekrar geldi yine bir bilet daha kestirip giderken olayı biraz anlatmasını istedim, bana sitenin adresini verdi.

  çok güzel bir akım hele yapılan yorumları okurken o kadar duygulandım ki bundan sonra ben de fmk üyesiyim ve ilk işim bunu çevreme yaymak olacak. herkese çok tşk ediyorum ve umutla yeni kıyaklar bekliyorum. :)

 31. hülya

  atölyenizin İYİLİK TASARIMI PROJESİ çok başarılı.
  iyilikler tasarlardım hep artık gerçekleştirmek için daha çok cesaretim var:)
  bir de kafamda bir anda iyilik için çakan şimşekleri birinin yüzünde gülümsemeye çevirmek güzel olacak…

  bursadan mudanyaya giderken oturup sevgililerin güneşin batışını ve ayaklarının altındaki denizi seyrettiği yüksek bir yer var. otobüsün camından bakarken biri dikkatimi çekti yalnız başına oturmuş denize bakıyordu. muhtemelen uzun süredir ordaydı. o an inip onunla denizi seyrederken sohbet etmek istedim. o akşamki son otobüste oluşum engel oldu ama onu ve neler düşündüğünü çok merak ettim. bu da faili meçhul kıyaktan sayılır mı?

  benim şikayetim failinin meçhul olmasının imkansız olduğu kıyaklar…
  *yoldan geçen birine gülümsemek gibi
  *parkta bir çocuğu sallamak gibi sallayıp kaçsam mı ne de olsa arkasını görmez :)
  *sahilde oturup bir amcayla muhabbet gibi yapmışımdır :)

 32. nurgül

  gerçekten tebrikler..iyilik yapmak yapılan kadr o iyiliğiği yapan kişiyede mutluluk veriyor.belki insanlar bu iyilik hareketiyle bunalımlarından biraz sıyrılırlar.kartlarım yok ama denemek için sabırsızlanıyom.

 33. Pingback: Faili Meçhul Kıyak! « Semih

 34. Pingback: Faili Meçhul Kıyak Bir Aylık Oldu!

 35. gabriela olaru

  tata ta tam:) yaptım
  “erkekler ne söyler kadınlar ne anlar” filmini dvd ‘ciden aldım, Cadde’de Mid Point’e oturan bir çifte garsonla yolladım. Önce şoktaydılar, sonra kartı okuyunca kahkalarla gülmeye başladılar…Seyretmesi daha zevkliymiş:)

 36. xxx

  ‘FMK Hareketlerin’ ilk defa şimdi burda duydum ve çok sevdim şimdiden birsürü fikir oluştu kafamda hemen dışarıya çıkıp ilk FMK hareketimi gerçekleştireceğim bu duyguyu yaşamak için sabırsızlanıyorum

 37. Bluebirdshine

  FMK hreketini başladığı günden itibarenyapıyorum ve o kadar zevkli ki insanların yüzünde kocaman birer mutluluk yansıması görüyorum birkaç tanesini paylaşayım.

  -FMK’nın ilk başladığı günlerde bir cafe de oturuyordum napsam diye düşünüdm ve ilk FMK hareketim o haftanın uykusuz ve penguen dergilerini masada bırakmak oldu. Oturanlar öğrenciydi ve zevkten dört köşe oldular:)

  -Geçen konur sokaktan geçerken dilenci bir kız çocuğu gözüme çarptı ayakları çıplaktı. Birkaç gün sonra aynı sokağa bir çift çorapla döndüm ve o kız hala oradaydı kardeşleriyle, çaktırmadan sokağın bir köşesine attım çorapları. O kadar mutlu oldu ki.

  Bu ve bunun gibi küçük şeyler işte yaptığım. Bir insanın FMK yapabilmesi için parasının olması gerekmiyor her türlü mutlu edilebilir. Bende bir öğrenci olarak kesemden geldiği kadarıyla FMK yapıyorum. Ve FMK’nın kurucusu Tunç’a çok teşekkür ediyorum:)))

 38. serkan

  henüz bu hareketten yeni haberdar oldum ve çok mutluyum. çünkü az evvel facebookta pay it forward (iyilik yap iyilik bul) gruplarına bakıyordum, sanırım yabancılar bizden daha duyarlı bu konuda çünkü onların grup üyeleri daha fazla.. ama olsun bizde de zamanla bu hareket yayılacaktır, eminim..

  neyse ben de bu tarz bi organizasyon yapma niyetindeydim ve sizinkini tesadüfen gördüm. gerçekten çok hoş. hemen kartlarımı basıp katılmak istiyorum, umarım geri dönüşünü de yaşama fırsatım olur ve o mutluluğumu da sizlerle paylaşırım, ama olmasa da nema problema.. amaç iyilik yapmak.. hem de karşılıksız.. biz bundan büyük haz alıyoruz galibaaa..

 39. yağmur

  slm tunç abi

  ben 12 yaşındayım henüz fmk hareketine katılımış diilim
  zaten bn beyaz show tutkunuyum biliorum bu yaşımda o kadar geç saate kadar oturmak yanlış ama düşünsenize eğer izlemeseydim bu hareketten haberim olmicaktı

  ya tunç abi gerçekçi olmak gerekirse ben bu hareketi ilk duyduumda aman çok saçma demiştim ama snin sitene girip yorumaları falan okuyunca anladım ki bundan büyük bi mutluluk yok
  ne diyebilirim ki helal olsun TUNÇ ABİ

 40. Mehmet Fatih Doğan

  Geçenlerde bankta oturuyordum üzerinde 1lira olan bir kart gördüm. Aldım okudum ilk önce baya şaşırdım. Etrafıma falan baktım acaba bir şakamı diye. Şaka olduğunu düşündüm çünkü yaşadığımız dünyada bu gibi şeylerle karşılaşmak gerçekten zor.

  Bu fikri ortaya atan ve uygulayan insanları can-ı gönülden kutluyorum. Bi nebze içimizdeki bencilliği kırmak insanlara olduğu kadar kendimizede iyilik yapıyoruz.

 41. Pingback: Mizah - Komik » Faili Meçhul Kıyak

 42. Arzu ÇOLAK

  Çok güzel bir fikir, benzer şeyleri zaten yapıyordum. Küçük bir şehirde doğup büyüdüğüm için bana da çok iyilik yapıldı. Failini biliyorduk hep…

  Şimdi İzmir’de yaşıyorum aynı alışkanlığımı devam ettirmeye çalışıyorum, diğer arkadaşların anlattıkları gibi insanlar korkuyorlar. Herkes o kadar alışmış ki her şeyin altında kötü bir şey olmasına, iyilik yapanın çıkarı olması, kullanılma vb. Sözünü ettiğiniz o filmden ben de çok etkilenmiştim ve ben de iyilik yapıp denize atıyordum. Önceleri yardıma muhtaç olanlar için yapıyordum, sonra baktım ki öyle mutlu oluyordum ki kendim için yapmaya başladım. Sonra acaba ben bencil miyim diye kendimi sorgulamaya başladım.

  Öyle kötümser insanlarla birlikte yaşıyoruz ki, olumsuz düşünmek, olumsuz eleştiri yapmak, kusur bulmak, çabuk mutlu olmamak vb. sanki bir üstünlük, sanki bir zeka ürünü gibi ön plana çıktı. Olumlu düşünenler küçümsendi, Polyanacılık dendi, gerçeklerden kaçıyorsun dendi, biraz kendi adıma incindim ama devam ettim elimden geldiği kadar iyilik yapmaya.

  Keşke herkes; eşinin, evlatlarının, patrononun, işçisinin, işinin…vb. iyi taraflarını görebilse ve dile getirebilse…. teşekkür edebilse… seni seviyorum diyebilse…..sana ihtiyaçım var diyebilse…. NE KADAR MUTLU OLACAĞINI, MUTLU EDEBİLECEĞİNİ GÖRSE. Umarım çok geç olmadan bunu başarabilirler. Bunu başaranları tebrik ediyorum.

  Tunç Beye de sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Hem zeki hem de iyisiniz, çok teşekkürler. (Kartları çoğaltım, çalışmalarıma karlarınızla devam edeceğim.)

 43. BELGİN

  Bu muhteşem fikri Abdullah arkadaşım sayesinde gördüm. Güzel bir yazı yazmış bunula ilgili ama yetinmeyip bir de burada okudum herşeyi… Ve belirtmeliyim ki okuduğum anda içimde bir çiçek açmaya başladı.. Mutlu oldum… Daha birine bir kıyak yapmadan, ya da bana bir kıyak yapılmadan…

  Aklınıza, fikrinizi, yüreğinize ve ilginize sağlık artık bende FMK zinciriyim..
  Hepimize başarılar…

 44. nesi gerekli

  Arkadaşlar maddi durumun iyi olması lazım falan denmiş ama bence beklemeyin bu tür şeyler. Kitap bırakmak da iyi fikir…

  Ben şu ana kadar birçok fmk yaptım bunları 3-4 tanesi de sadece bir simit ve yanına küçük beyaz peynirdi, bir de normal çimlerden kopartılmış bir papatya yanına.

  Ama para önemli değil, ertelemeyin. bir papatya yeterli. :)

 45. MELİKE

  bu oyun benim de hoşuma gitti. bugün ben de bu oyuna başlıyorum.
  inşallah bu eğlence tüm Türkiye’ye yayılı.
  bu kart keşke başbakana ulaşsa.

 46. Ezgi

  haha! Süpersiniz. Yeni haberim oldu bu hareketten Facebooktaki bir grup aracılığı ile… Ve bayıldım! Kesinlikle yapmaya karar verdim.

  6.sınıfa giden erkek kardeşime anlattım, önce boş boş baktı bana sonra da bana vermek için getirdiği gofreti geri aldı ve ”İlk olayın bu olsun, bana ver kartı gofret benim olsun!” dedi .) ikimizde çok güldük.

  Daha yapmadan mutlu ettiniz beni.) Teşekkürler…
  Herkese kolay gelsin! FMK!

 47. kmsl

  süperr bişii yaa bnde bu sene presentation konum olrak sınıfımdaki arkadaşlarıma fmk yı anlatmak istiyorum ingilizce olarak sora hepsine bu kartlardan dağıtıcam presentation ımı yapmamda bana kıyak ypmakk istyen olur inşş die de beklyorumm

 48. anonim

  gercekten on numara bi kıyak bu yaa…
  sizi beyaz showda izledim ve bende yapmaya karar verdım…
  pc m ve yazıcım olmadıgı ıcın sizin kartın bı benzerını cizdım ve altınada beyaz show falan yazdım her neyse ben bı unuwde ögrenciyim cafede bır cay fişi kendıme ve bır cay fişide benden sonra gelen ıcın aldım ve orda calışan kışıye durumu anlattım aradan 5 dk ya gectı ya gecmedı bır kız a verdı kızım o gulumsemesı benı o butun gun boyunca hep guldurdu gercekten super bı heycan herkese tavsiyem bı cay fışı bıle ınsanı mutluluktan ucurmaya yetıyor:D:D:D

 49. Murat Çakar FMK ALMANYADA!!!

  Almanyada etkinlik gösteren bir sosyal bağlar grubundan (www.wer-kennt-wen.de) almış olduğum bu site adresinle, fikrini almanyaya taşımış bulunmaktayız. Bu da sana ve hepimize T.G. isimli bayandan kıyak oluyor :-) Faili meçhul olduğundan adını ve soyadını yazmadım bu bayanın…

  Kolay gelsin Tunç

 50. Pingback: Faili mechul Kıyak hareketine sizde katılın… | Alemist.com sanal alemin tadı tuzu

 51. LEBRIZ

  Dusunsenize ilerleyen zamanlarda boyle bir parti olusuyormus Faili Mechul Hareket Partisi !!! da daaam!

  neden olmasin ama ben cok tuttum.. vatanina milletine insanina yardimci olmaya calisan partileri goruyoruz, iktidardakileri goruyoruz hahhh!! hicbiri 5 para etmez!! halkin halkla beraber kendi insaniyla beraber calisacagi bir parti bu. bu oyun zamanla reelleşse ve daha da buyuse keske…

  olay su aslinda devamli kendi cikarini dusunen insanlar ordusu haline geldik bu yine basimizdakiler yuzunden tabi.. asikar… biraz kassak kendimizi daha sonra nasil da yer alicak icimizde bu iyilik duygusu.. bizi bu duygudan yoksun birakan duzen mahfolsun!!!

  Bakin aklima bisey daha geldi:

  herseyin bi gunu var artik sevgililer gunu, cart gunu curt gunu.. neden F.M.Hareket gunu olmasin? o gun dusunsenize her tarafta kartlar herkesin bi gun bile olsa cikarsiz iyilik yaptigi bir gun..

  cok mu kaptirdim kendimi bilmiyorum ama bunlar olmayacak seyler degil.. yeter ki isteyelim, icimizdeki yuce divan kurulundan….

 52. SaTaNiSTBeY

  Benim FMK fikrim şu, hatta bunu cumartesi günü yapıcam : )

  otobüse binicem şöföre 2 kişilik ücret vericem ve diğer durağa geldiğimizde otobüse binen bir kişinin kendi kartında bakiyesi yetersiz ise benim şöföre verdiğim FMK kartvizitini vermesini istiyeceğim : ) eeee tabi ben de o anı ilk koltuktan seyredicem ve böyle bir çok şey düşünüyorum düşündükçe yapıcam da : )

  artık ailemde FMK kartvizitini insanlara kıyak yaparak paylaşıyor ve hergün insanları mutlu ederek daha da mutlu oluyoruz : )

 53. Serkan Ortaç

  2002 yılında çıkan ”ben dünyanın en akıllı insanıyım”—Erdal Demirkıran kesinlikle bundan alınmış…Olsun iyilik yayılsın önemli olan o…

 54. Pingback: Mutkus’un Karalama Defteri » FMK - Faili Meçhul Kıyak {Fikiratolyesi}

 55. Motan

  Bana en büyük kıyak fikri bulan ve destekleyen iyi yürekli insanların varlığı oldu. Gittikçe nesnelleşerek çölleşen yaşamımızda böylesi bir vahadan büyük kıyak olur mu?..

  Hepinize minnettarım.

  Selim

 56. Mustafa

  Tanımadığım ya da yıllar önce tanıdığım -özellikle ihtiyacı olabilecek- kimselerin telefonlarına kontör yükleyip, telekom kulubelerinden SMS atarak kişileri bilgilendirmek istiyorum.

  SMS’te FMK kart gönderemem ama, “Faili Meçhul Kıyak (bkz: fikiratolyesi.com/fmk)” yazsam yeterli olur heralde.

  Fikrinizi takdir ediyorum. “Hayırlara vesile olmak “denilen şey bu olsa gerek.

 57. EMEL TAŞ

  TEBRİKLER…
  BİZİM JENERASYONUMUZUN DOĞAL OLARAK ÖĞRENDİĞİ VE MAALESEF UZUN BİR ZAMANDIR TAMAMEN UNUTULMUŞ OLAN SEBEPSİZ İYİLİĞİ YENİDEN HAYATA GEÇİRDİĞİNİZ İÇİN DE TEŞEKKÜRLER….

 58. Yusuf Karaca

  Bende bu harekete katılacağım, mutlaka özellikle çocuklar için yapacağım. Bloguma da link vereceğim.

  Saygılarımla

 59. canan :)

  :) siteniz ve fikriniz bence çok güzeL.. böyLe bi harekete katıLmak insanda unutmak üzere oLduğu bazı duyguLarı canLandırıyo. suan biz de yeni öğrendik bunu ve kankamla birlikte dışarı cıkıyoruz belki bize de fmk yapmak denk geLir.. umarım geLir:)

 60. Çatlakses

  Gerçekten harika düşünceler bunlar Tunç abi.
  inanır mısınız bilmiyorum ama yapılan bu güzel şeyleri okurken gözyaşlarımı tutamıyorum.

  En kısa zamanda ben de FMK yapmayı düşünüyorum.Sonucun gerçekten güzel olcağına eminim.
  herkese Faili Meçhul Kıyaklar :)))

 61. Furkan

  Bu hayattaki en oynanmaya değer oyun bence. bu fikri ortaya koyan ve hayata geçiren kişileri tebrik ediyorum. ben daha yeni öğrendim bu hareketi ve elimden geldiği kadarıyla da yapmaya çalışacağım.

 62. Pingback: Fikir Atolyesi Faili Meçhul Kıyak Bir Aylık Oldu!

 63. ozden

  süpersiniz gerçekten, böyle bir şeyin öncüsü olmakla bu kadar insana çok büyük bir kıyak yaptınız, biraz faili meçhul oldu ama o kadar olsun dimi:):)

  artık kimsenin kimseye güveninin kalmadığı bir dönemde karşılıksız iyilik yapabilen insanlar da varmıs dedirtiyor insana açıkcası:) çok teşekürler,
  deneyecegimmm:P

 64. berk ün

  bar personeLi olarak bi masaya bir bira bıraktım ama kartı bırakamadım çünkü yoktu ama amaç aynı=)

 65. Şifa

  bende dün gece beyazı izledim ve oradan duydum siteyi. gerçekten şahane. uygulamak istiyorum. insanlara iyiliği hatırlatmak istiyorum. teşekkürler…

 66. halide

  süper bırsey yalnız ben ınsanların bunu surdurecegını zannetmıyorum ama umutlu olmak lazım degıl mı? ben dun gece beyaz da tanık oldum ve desteklıyorum hatta yarından ıtıbaren uygulamaya gecıyorum tabı boyle bır pozisyon yakalayabılırsem :)

  umarım herkes bır defada olsa dener emınım sonuc beklenıldıgınden daha guzel olacaktır….:)) her an gulumsemek adına tesekkurler:)

 67. nehirr

  harika bişey bu. dün gece beyaz’da izledim çok hoşuma gitti.

  ilk aklıma gelen şey ”acaba ben nasıl bir kıyak yapabilirim” oldu.bu yorumları okuyunca benim gibi düşünen bir sürü insan olduğunu anladım ve çok mutlu oldum.

  yarın ilk işim bir FMK yapmak olacak. çok heyecanlıyım:)))

 68. zeytinssss

  Züperrrrrrr yaa :)

  ben de dün gece beyazda seyrettikten sonraa o kadar hoşuma gittik ki. şuan bile yapılanları ve insanların yapma isteğini okudukça tüylerim diken diken oluyorrr. beyazda bahsettikleri andan itibaren gecenin o saatinde acaba şuan benim aklımdan (ayy acaba ne yapsam en yakın zamanda yapmalıyım) geçen duyguyu kaç kişinin paylaştığını düşündüğümde şimdi ise ne kadar insana ulaştığını gördükçee hem sorumun cevabını aldım hem de çok mutlu oldum!!!

  bir tebessümün insanlara aslında ne kadar yakın olduğunu ve ne kadar kolay olduğunu yaşatmanın en iyi yolu bence!!!

  en kısa sürede bunu herkezin gerçekleştirmesi ve gerçekleştirmem ümidiylee!
  aklına ve fikrine sağlık Tunç :))

 69. Pingback: Fikir Atolyesi Faili Meçhul Kıyak!

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir