173

Faili Meçhul Kıyak Hareketi’nde İlk On Gün.

Bir oyun olarak başladığımız Faili Meçhul Kıyak (FMK) Hareketi‘ndeki gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Geçen kısa süre içinde, A4 sayfasını indirip, kartları keserek cüzdanında taşımaya başlayan kişi sayısı (en azından kendi çevremde:) çoğalmaya başladı. Belki de bana ayıp olmasın diyedir ancak olsun, cüzdandaki o kartlar en azından “hatırlatma” görevi görüyor. Çünkü gerçekten insanın kime, ne zaman bir FMK yapacağı belli olmuyor.

Şu dakikaya kadar FMK’yı anlattığımız ilk yazıya gelen 108 yorum cesaret veriyor. Bir o kadar da gelen mail var. Saklıyorum hepsini :)

İçlerinden bir tanesi güzel özetliyor gelen çoğu mesajın duygusunu. Kısa ancak o denli de vurucu:

“Tunç, biliyor musun?
Faili Meçhul Kıyak konusu gibi konular her zaman insanın aklına gelmez…
Bu konunun benim için birkaç önemi var..
Bir kere çekirdeğinde bir gizli kahramanlık var…
Sonra çok insanın katılması var…
Sonra yeni bir şey olması var…
Sonra genç insanların dahil olması var…
Sonra ümit taşıyan bir şey…
Sonra değiştiren bir şey az ya da çok…
Hayata bir katkı….”


Her şeyden önce, yorum ve mail’leri ile katkı sağlayan herkese içten, kocaman bir teşekkür ediyorum.

FMK Hareketi’ne destek olmak adına hoş sürprizlerle de karşılaştım:

– FMK Kartını kendi sitesine bir banner gibi yerleştirenler,
– Blogunda konuyla ilgili yazı yazanlar,
– Forumlarda konu açıp, yorumlayanlar,
– Facebook’ta statü’lerine; FMK Hareketi: http://tinyurl.com/faili-mechul yazanlar,
– Arkadaşlarına mail atarak ‘FMK’ya sen de katıl’ çağrısı yapanlar,
– Henüz çok az sayıda da olsa, ekşi sözlük’te ‘entry’ girenler,
– Emel Yalçın (Tatlıses Radyo, Çokemel Drive Time’da FMK’yı anlatmış) ve sonrasında “faili belli” bir arkadaşım üşenmeyip bunun ses kaydından oluşan bir sayfa yapmış,

harikasınız, ne diyebilirim. Bak, sarılasım geldi şimdi hepinize teker teker :)

Peki, bugüne kadar FMK’yı uygulayanlar neler yaptı?

Yorumlara eklenen örnek sayımız şimdilik az. (Henüz daha on günlük bir bebeğiz. Ayrıca FMK yapan bazı kişiler yorumlarda da anonim kalmak istiyor olabilirler. ‘Anonim’ takma adıyla da olsa paylaşın bence yaptıklarınızı.) İşte birkaç örnek:

— Anonim:

“Dün gece, A4’ü çıktı olarak aldım ve aklımdaki bir kaç ufak fikiri hayata geçirdim. Birincisi, gittiğim bir mekanda tanımadığım bir masanın hesabını ödeyip, hesap olarak kartı yollatmak oldu.

İkincisi, bazı alışveriş merkezlerinde ve sinemalarda masaj koltukları olur. Bu masaj koltukları 1 TL’lik (değişebiliyor) bozuk paralar ile çalışıyor. Ben de, insanlar kullanabilsin diye 5 adet 1 TL’yi makinanın yanına koyup paraların altlarına kartlardan birini yerleştirdim.

Üçüncüsü de benzer şekilde, Starbucks’a girip benden üç kişi sonra ilk gelen kişiye bedava Frappucino ve yanında kartlardan birini vermelerini istedim. Kızın suratında ki gülümsemeyi görmeliydiniz.”

— Tunç: (bu ben oluyorum:)

“Dün gece 10 kişilik bir gruptuk. Metro istasyonunda jeton alınan açık gişenin yanındaki kapalı gişenin önüne bir adet kartın üstüne jeton bıraktık. 20 metre kadar uzaktan da merakla izliyoruz. Yaklaşık 2-3 dakika kimse görmedi jetonu. Meğerse insanlar sadece aceleyle sıraya girip etraflarına pek bakmıyorlarmış :)

Neyse sonra, sıradaki 19-20 yaşlarında bir çiftin dikkatini çekti bu. Çocuk sıradan çıkarak karta yöneldi. Bombaya bakar gibi çekinerek bakıyor :) Sonra kartı eline alıp okudu ve yüzünde harika bir gülümseme belirdi. Kız arkadaşı meraktan çatlıyor bu arada :)

Sonra jeton ve kartı alıp kızın yanına gitti, birlikte okudular. İkisinin de şaşkınlık ve mutluluğunu görmeliydiniz. Sıra kendilerine gelince sadece tek jeton aldılar ve bizim önümüzden geçerken çocuk kartı cüzdanına yerleştiriyor ve kız arkadaşına aynen şöyle diyordu: ‘Süper bi şey bu. Şahane! Biz de bu gece mutlaka başka birisine bunu yapmalıyız.'”

— Ayrıca bugün ben bir tane daha yaptım!

Gitmek zorunda kaldığım bir Ziraat Bankası şubesinde (bilirsiniz, günün her saati içerisi kalabalık olur) kendime sıra numarası için bilet alırken bir yerine iki bilet aldım! Yaklaşık 45 dakikalık bir sıra bu. Sıranın bana yaklaştığı dakikalarda aldığım ikinci bileti karta ataçlayıp, kimse görmeden makinenin üzerine bıraktım.

O sırada benim işlemlerim yapıldığı için FMK kartını kimin aldığını ve yüzündeki ifadeyi göremedim ancak eminim ki o kişi bankada hiç beklemeden işlemini yaptırırken kafasında da güzel duygular oluştu. (Oluşmuştur mu, değil mi? :)

— Bu yazıyı yayınlamadan az önce de Enes’ten geldi bir FMK:

“Bugün faili meçhul kıyak yapmanın sevincini yaşıyorum. Sinemaya gittik bu akşam. Bende de 3 tane gnctrkcll şifresi vardı ama biz 4 kişiydik. Fazla şifreyle bir gnctrkcll kuponu daha aldım. Kesip cüzdanıma koyduğum 2 tane FMK kağıdıyla birlikte oradaki görevliye verdim. Bunu şifresi geçerli olmayan birine verirsen sevinirim dedim :D Ama benim verdiğimi kimse bilmesin falan dedim.

Sonra geçtik kenara arkadaşlarla konuşuyoruz, saatin gelmesini bekliyoruz. Arada bakıyoruz tabi çaktırmadan ne olacak diye. Bir çiftin şifresi geçersiz çıktı galiba. Görevli FMK kağıdıyla birlikte gnctrkcll kuponunu verdi bu çifte. Şaşırdılar tabi :D Umarım onlar da birilerine verir.”


Barış’ın başından geçenler ise, ‘güler misin, ağlar mısın’ türünden:

“Dün FMK için araba yıkama fikrin hoşuma gitti. Yapayım dedim. Gittim yıkamaya. Kovalar vs. Her şey hazır başladım arabayı ıslatmaya. Sonra bir bağırış duydum adam koşarak aşağı indi, arkasından polisler falan gittik hep beraber karakola. Bizzat sitende yazıyı okuttum fakat zor kurtardım paçayı. Kafama hafifçe yediğim o yumuşacık odun parçası da cabası :))

FMK eylemlerinde amaç zaten ortada. Ben karakoldaki polisleri ve eli sopalı saygı değer abimizi FMK konusunda bilgilendirmiş oldum. En azından oturup hep beraber sitedeki bu yazıyı okuduk. Ve eyleme 1 kişi daha kazandırmış olma ihtimalim var.

Tamam kafama denk gelen o yumuşacık odun belki bir an pes etmeyi düşündürdü bana lakin FMK destekçisi 1 kişi bile sağlayabildiysem bence yaptıklarıma değdi.

FMK eylemcilerine bol şans diliyorum fakat tek tavsiyem arabalardan uzak durmanız :) Ayrıca kim çalmak için gittiği arabayı yıkayıp öyle çalar ki? FMK gönüllüleri olarak eylemlerimize devam edeceğiz. :)”

Şimdilik ‘plan aşamasında’ olan bazı FMK fikirleri de paylaşılmış yorumlarda (içlerinden ‘anonim’ olarak yapılabilecekleri ayıklamaya çalıştım, atladığım olduysa, affola):

 • Yeni açılmış bir dükkana gizlice “hayırlı işler, her şey çok bereketli olacak” diye yazan bir FMK kartının yanına bir güzel nazar boncuğu bırakmak.
 • Üzgün ve depresyonda, ümitsiz hisseden birine iyi şeyler söyleyen ama eğlenceli bir falcı göndermek.
 • Doğum gününde bir çocuğa oyuncak göndermek.
 • Etrafımızdaki sıkkın görünen kuyrukta bekleyen insanlar için, otobüse sıkışan insanlara, içinde güzel bir söz yazılı kart vermek.
 • Kardeşini Seç sitesinden birkaç öğrenciye bu kartları koyup kitap ve oyuncak göndermek.
 • 10 TL’yi bu kartı takıştırıp yanlışlıkla düşürmek sakin bir ortamda.
 • Bir bakkaldan parası olmadığı için ekmek isteyen birisi için, az ilerki markete bir torba dolusu yiyecek bırakmak ya da yoldan geçen bir çocukla yollamak.
 • Deniz kenarında sabaha kadar dolaşıp boş bira şişelerini parası için toplamaya çalışan birisine, şişe içinde bulabileceği bir not bırakarak 50 TL bırakmak.

Bu fikirler zaman içinde çoğalacak, hepimiz yaratıcı insanlarız. Kartların yayılması için Abdullah da eğlenceli bir şey yapmış:

“Ben öğrenci yurdunda kalıyorum ve bu kartların çıktısını alıp bir kaç muhtelif yere bıraktım, bir iki tanesini de arkadaşlarımın odasına bıraktım. Sabah kalktıklarındaki yüz ifadelerini çok merak ediyorum ama o kartları odalarında yataklarının ucuna bırakırken yaşadığım mutluluk heyecan bile bu eylemi yapmak için yeterli ve inanıyorum ki yakın zaman da kaldığım yurtta bu hareketin daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum.”

blueslife’ın önerisi de güzel:

“Jest yaptığımızda 3 kart bırakırsak, yaşadığı güzelliğin etkisinin sıcağı ile ve hazır bırakacak kartı varken bir insanı daha hareketin içine çekebiliriz. Bunu yapıp getirdiği hazzı tadan insanda kalıcı olması daha kuvvetli ihtimaldir. Hem jest içinde jesttir. Herkesin kart çoğaltacak ortamı olmayabilir.”

Selen ve İlker’den gelen şu iki yoruma ise koptum gülmekten:

“Cüzdana koymak konusunda biraz kararsızım açıkcası, düşünsenize cüzdanınızı kaybediyorsunuz. Bulan eleman içinde bir kart buluyor; faili meçhul kıyak (+yeni aldığınız maaşınızla beraber) :)”

“2009 yerel seçimlerde oy pusulasına oyumu kullanıp bir ataç ile kıstırıp oyumu kullanacağım :)”

Tanımadığımız kişilere faili meçhul biri olarak iyilik yapmak, yaparken de eğlenmek sanırım FMK‘ın özü. İyiliklerin ‘sadece’ gerçekten ihtiyacı olan kişilere yönelmesi konusunda ise tabii ki hiçbir sıkıntı yok. Bunu yapanlara da saygı ve sevgimiz sonsuz.

Özlem Can’ın yorumuyla da bitirelim yazımızı:

“O gün; hem iyiliği yapana, hem iyilik yapılan kişiye kötü geçer mi ondan sonra? Ya bir gün benim kapımda, çantamda, avucumun içinde de bir kart olursa? Tadından yenmez.”

Yorumlar 173

 1. Pingback: FMK Hareketi ! » RSS Efsun

 2. Pingback: Faili Meçhul Kıyak (FMK) Hareketi | Oralı

 3. sewgul

  elimdeki titremeyi tuylerımdekı urpermeyı anlatsam ne kadar hıssedebılırsınıs heyecanımı bılemıyorum.. cok tesaduf karsısında bu sıteyı gordum okudum hemen cıktı aldım hemen uygulayacagım.

  bu cok degısık bı olay, cok gusel tebrık edıyorum.. ayrıca tesekkur ederım.. olayların akısını yazıcam:D hep mutlu bı gulumsemeyle sırıtmak dılegıyle:D

 4. Faili Meçhul

  gerçekten mükemmel bir fikir. herkes bu oyunu oynasa harika olur. bence daha çok reklamını yapmalıyız bu oyunun.

 5. Murat Demir

  şu an da airport tv den sizi seyrediyorum. Hayata karşı entrasan bir yaklaşım ve uygulama. Yazıları okurken gerçekten tüylerimizi diken diken yapan ve yaşam amacımızı artıracak fikirler nasıl mutlu ediyor bizi…

  Öğrencilerime oynayıp, oynamalarına yönlendirecek faaliyetler bulacağım…
  Mesela… böyle bir sitenin varolduğunu söyleyerek…

 6. erdoğan

  gerçekten mükemmel düşünülmüş bir hareket, sizi kutluyorum. insanların bu tarz kıyaklara çok ihtiyacı var, inşallah kısa zamanda tüm dünyaya yayılır…
  ben de sıramı bekliyorum :)

 7. Pingback: FMK Hareketi! «

 8. Pingback: Hadi bir oyun oynayalım? - Gencfotografçılar

 9. Denizci

  iyilerin bu kadar çok olduğu görmek bile insanı mutlu ediyor.

 10. helin

  arkadaşımın kızkardeşinin doğum günü vardı ailesinin durumu pek iyi değil bende birçok oyuncak aldım ve hediye paketinin içine fmk kartı koydum paketi kapılarının önüne bırakıp zili çaldım ve kaçtım ertesi gün arkadaşım bana olayı anlattı hiç bozuntuya vermedim tabide içten içe çok mutlu oldum

 11. faili meçhul kişicik

  bayıldım başka birşey diyemiyorum
  ve bende fmk hareketine katılmak istiyorum yazıcım maalesef bozuk ama en kısa zamanda benimde kart larım olacak ama neler yapabilirm sınıfta:
  beden eğitiminde çok susuayan bir arkadaşım parası olmadığı için su alamıyor ve bende hemen suyu alıp çaktırmadan kartı yerleştirip sıranın üstünüe koyuyorum :D
  kitapçıda:
  kitapçıya 2 kitap gösterip o kitabın kirasını vereceğim ve içine kart yerleştirceğim alan insan ise para ödemeyecek ve kartı gördüğünde ise…
  başak aklıma gelmiyor ama mutlaka yapcağım hmm başka başka
  sabah herhangi bi komşunun kapısına gazete koyup kartı koyabilirm
  neyse sonuçta herkeze iyi fmk ler:D

 12. proton

  merhaba,
  yarın ben de ilk kıyağımı yapacağım.
  ilki tanıdığım biri olsun istedim.

  sabah dersten önce hocamın kapısının önüne yiğeni için aldığım uçurtmayı koyacağım, bir de not hazırladım: yiğeninizle güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle diye.

  derse gelince durumu sınıfta anlatacağını umuyorum. böylece ilk tepkiyi göreceğim, hem güzel bir geçireceğini düşüneceğim, hem de aslında hocalığından ötürü açıktan yapamadığım teşekkürü bu şekilde gizliden yapmış olacağım. :))

  sanırım bu durumdan en karlı çıkan ben oluyorum.
  sabah olsa… :))
  eylemlerim devam edecektir :))

 13. proton

  ilk ‘kıyak’ımın sonucunu paylaşmak istedim:

  mükemmel:))

  birini mutlu etmek ve bunu gizli yapmak, kıyağı yaptığından bir teşekkür bile beklememek, istememek, sanırım beni o kişiden daha çok mutlu etti. hocamı kıyaktan sonra göremedim ama güldüğünü duydum :) bu da bana yetmişti ki, facebook’tan “meçhul kıyakçı teşekkürler” demiş.

  bugün dünyanın en mutlusu benim heralde :))

 14. serkan

  ben de varım arkadaşlar tüm cevremle, düşüncesi bile güzeldi. okudugum araba yıkama kıyağına da baya güldüm.

 15. Spunch

  Gerçekten güzel bir hareket hemen uyguladım ve iznin olmadan kartta değişiklik yaptım ben alanyadayım ve burda nufustan fazla yabancı turist var yaptığım değişiklik sadece kartın arkasına aynısının ingilizcesini yazmak oldu…

  fazladan bende bulunan tamgünlük aquapark kuponuna bu kartı iliştirdim ve sahilde bir yere bıraktım uzaktan izledim bunu başta yaşlı bir çift gördü aldı okudu sanırım ihtiyaçları olmadığı için güzel bir davranış olarak aynı yerine bıraktı ve ardından bir kız geldi ve baktı birden bir gülümseme oluştu etrafına bakındı sonra çantasına koydu kartla beraber

  yani kızın bunu alması bence kendi ülkesinde yapma ihtimalini doğuruyor eğer öyle birşeyi başarabildiysem ne mutlu bana ne mutlu size :))

 16. Thelan

  Merhaba, baya heyecanla yazıyorum.

  Çok tesadüfen buldum siteyi ve okuduğumda “işte sonunda kurtuldum” dedim :) çünkü ben buna benzer bir şeyi yıllardır tek başıma yapıyorum :) Hatta abim böyle bir hareket başlatmaya çalışmıştı face’te.

  Orda burda paylaşıyorum, arkadaşlarıma anlatıyorum, hatta beraber fikirler çoğaltıyoruz yaratıcılığımızın gelişmesi de cabası ;) en kısa zamanda yaşantılarımızı aktarmak istiyorum. Yazan arkadaşlarınkileri okuduğumda bile çok heyecanlanıyorum ve inanılmaz mutlu oluyorum.

  En kısa zamanda yazmak üzere döneceğim :)

 17. Memur

  çok güzel bir düşünce zaten, orası kesin ama yapılanları okuyunca daha da mutlu oluyor insan. sevgili tunç her yazın mutluluk veriyor herşeyden önce. tebrik ediyorum seni :)

 18. naylin :)

  daha yeni tanıştım bu siteyle ve ilk olarak faili meçhul kıyak çarptı gözüme :)
  takdire şahan bi fikir..
  hemen denenmeli ve denenecek =)

 19. songül

  merhaba ben beyazda fmk harekitini izledim de vayyyy süper bir hareket dedim ve hemen fmk’yi uyguladım.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir