3

Dikkatimi Çekti

Kör bir ressam,

Önyargı haritası,

On milyon dolarlık dava…

Son günlerde ilgimi çeken birkaç konu:

Beynini gören insanlar gibi kullanabilen, doğuştan kör bir ressam Eşref Armağan. Hayatı boyunca hiç görmediği halde nasıl oluyor da gören insanlar gibi nesneleri çizebiliyor?

Google arama motorunu kullanarak ‘ülkelerin hangi özellikleriyle bilindiklerini’ gösteren Prejudice Map, yani Önyargı Haritası yapmış biri.

Farklı google server’ları farklı sonuçlar ürettiğinden ben “turks are known for *” yazdığımda farklı sonuçlar (misafirperverlik ve bıyık en üstte) alsam da, abim haritasında; Türkler “misafirperverlik ve silah kullanmaları” ile bilinirler demiş!

Sitenin giriş sayfasında sorduğu “Prejudice (haksız önyargı, peşin hüküm, tarafgirlik) tanımını bilmiyorsanız bu haritayı da anlayamazsanız” diyerek doğru tanımı bulana kadar sizi anwers.com’a yönlendirip öğretiyor da! (Bu arada answers.com kaynak olarak kuvvetli, kullanmayanlara öneririm).

Adı üstünde; “önyargı”. Ancak yine de şu silah (ve bıyık!) olayı ile birlikte gerçeklerden çok önyargıların prim yapması canımı da sıkmadı değil.

Burada dikkatimi çeken birbaşka önemli konu daha var: halihazırda var olan bir şeyi (google arama motoru) farklı kullanarak elde ettiğin sonuçların geniş kitlelerde çok kısa bir sürede gündem olup siteye bu kadar trafik çekmesi. Zaten “fikir” dediğimiz, yaratıcılık dediğimiz de bu değil mi?

www.nissan.com‘u tıklarsanız bir bilgisayar firması çıkıyor karşınıza! Amerika’ya Nissan arabalarının Datsun diye bilindiği dönemde giden Uzi Nissan’ın şirketi bu. Nissan Motor’dan önce de alıyor bu domain’i, adamın soyadı Nissan. Karşısındaki dev’in açtığı 10 milyon dolarlık tazminat davasını kazanıyor ama 6 yıl süren mahkemelerde gidiyor tüm varlığı. Değdi mi bilmiyorum ama şimdi tampon sticker’larıyla destek arıyor Amerikalı’lardan.

Bazıları biraz da illet olan farklı zeka oyunları için (5 dilde var ama maalesef burda Türkçesi yok); gamesforthebrain.com.

Yorumlar 3

 1. Tunç Kılınç

  Utku; bıraktığın yorumun sayesinde ben de senin siteni bulmuş oldum, yaratıcı çalışmaların var. İçi şeffaf olandan mı yoksa rengi kırmızı olandan mı bilmem ancak çok geçmeden dolabını doldurur umarım ödüller.

  özgür, senin siteni ise uzunca bir zamandır takip ediyorum, hatta yanılmıyorsam ilk link verdiklerimdensin.. Keyifli buluşlara ve yazılara devam.

  Her ikinize de teşekkürler.

 2. özgür alaz

  Prejudice map çok hoşuma gitti. Google, Flickr, TEcnorati, deicious gibi kaynaklar aslında bizim için müşterileri, trendleri ve önyargıları anlamak için müthiş bir kaynak.

 3. utku yasavul

  blogunu yeni buldum ve yazılarını keyifle okudum özellikle fikir nedir yazısı benimle yakın ilişkili olduğu için diğerlerinden çok daha fazla dikkatimi çekti.

  utku

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir