25

Gelsin 2015, Bildiği Gibi Gelsin!

2006 yılından beri, her sene sonunda Fikir Atölyesi’de bir şey yapıyoruz. Bu, dokuzuncusu.

Biten seneyi değerlendirip, önümüzdeki yıl için ‘kendimizden’ beklentilerimizi paylaşıyoruz. Yorumlarda bizden bir önce yazan kişinin yazdıklarına da bir şeyler diyoruz.

İnanın bana, koca bir yılı devirdikten sonra buraya geri dönüp, kendi yazdıklarımızı okumak hem tuhaf, hem de epey eğlenceli oluyor.

Şu üç soruyu birlikte cevaplıyoruz:

1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?
2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)
3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

Gelelim benim cevaplara…

1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

2013 sonunda, 2014 beklentim için şöyle yazmışım:

“Şu ‘şeyler’den biri olsun artık! Can kardeşimle ‘rüzgara karşı uçmaya’ devam. Keyifli işlerden yaramazlıklara yetecek kadar gelir. Sağlıkta yine kimseye muhtaç olmadığım bir yıl.”

2014’den aklımda kalanlar ise şunlar:

Tıpkı 2013’de olduğu gibi, yine aklıma ilk gelen can kardeşim oluyor. Hani şu geçen seneki yazıda “birlikte mücadele ettiğimiz, birlikte büyüdüğümüz, birlikte çoçuklaştığımız” diye bahsettiğim can.

Sevgi ve destek ne kadar büyük olursa olsun, ‘mücadele’ denen şey, kişinin önce ‘kendi’ istemesi ve uğruna fedakarlık yapmasıyla mümkün. Ancak; eski alışkanlıklar, konforlu uyuşukluklar ve acıma duygusu her şeyi alt üst edebiliyor. “Biliyorum, aynı hatayı tekrar yapıyorum. Ancak ne olacaksa da olsun, yaşayayim ve çıksın aradan” kafası belki de o kadar kötü bir kafa değildir, kim bilir! İşte 2014 bana onun bu vazgeçişleri, pişmanlıkları ve isyanlarını hatırlatıyor. Kendi yaşadıklarımdan öte, beni en fazla onun artık “rüzgara karşı değil, rüzgarın estiği yöne savrulması” üzüyor. En büyük dileğim ise, tüm bunların bir ‘hiç uğruna’ olduğunu ‘tekrar’ anladığında, hayatın da ona hala iyi davranmaya devam etmesi.

O ‘şey’ diye bahsettiğim projelere falan da odaklanmadım.

Ancak 2014; bol bol sokakta olduğum, güzel insanlarla gülümsemek için çok neden bulduğum, fotoğrafa merak saldığım, anlamsız bir tatsızlığın son bulduğu ve uzak ara en güzeli, sağlıkta sorun yaşamadığım bir yıl oldu.

2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

“Değişen önceliklerimi sevdim, o yüzden odaklanmam zor olmadı. Daha çok sokaktaydım. Değişik yerler, fantastik insanlar ve onların müthiş hikayelerine tanıklık ettim, bazılarının parçası oldum. Hayata ‘kadrajla bakma’ heyecanım tavan yaptı ve fotoğraf çekme becerimi geliştirdim. Keyifli işlerden yaramazlıklara yetecek kadar gelir geldi. Ve sağlıkta yine kimseye muhtaç olmadım.”

3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

Bu soru (mecburen) bir tek bende cevapsız kalıyor. Bu yazıya ilk yorumu yazacak kişi için ise ben ‘bir üstteki kişi’ oluyorum!

Bu arada Fikir Atölyesi onuncu yaşından gün almaya başladı. Artık sık yazamasam da, mutluyum ki blog hala hayatta!

2015 başta kendinizi, sonra değer verdiklerinizi daha çok anladığınız, sevdiğiniz ve gösterdiğiniz bir yıl olsun.

Yorumlar 25

 1. Pingback: Gelsin 2016, Bildiği Gibi Gelsin! - Fikir Atolyesi

 2. Beyza

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  Üniversitede 2.senem ve kendi bölümümdeki ilk senemdi, güç bela hazırlığı geçip 1.sınıfa geçebildiğim için şükretmem gerekiyor. Stresli, bir o kadar da soğuk bir sene oldu başvurduğum projenin 5-6 ay açıklanmasını bekledim sonunda açıklandı ama geç oldu boşuna 1 dönem okudum belki de okumam gerekliydi. Seneye 1 den tekrar başlayacağım olsun daha önümde dolu dolu yaşanması gereken koca yıllar var. Nasıl geçtiğini gerçekten hatırlamıyorum tereyağından kıl çekme deyimini burada kullanabiliriz bence çünkü hissedemedim hızını, bir o kadar da hissettim hayatı,zorluğu. Mayısta aileme destek olmak için çalışmaya başladım ve ağustosa kadar çalıştım garson olarak, yaşam koşullarını, hayatın zorluğunu anlamada bir basamak daha ilerledim ve bir şeyi daha keşfettim insanlar garsonlara hiç nazik davranmıyorlar, onlar da insan yorulabilir, sinirlenebilir diye düşünmek lazım. Artık her gittiğim yerde garsonlara karşı nazik davranıyorum ve çoğu zaman ufak miktarlarda olsa bahşiş bırakıyorum, öğrenciyim ama olsun :)
  Sonuç olarak şuan Londradan yazıyorum bu satırları arkadan Bob Marley ‘come from the sky’ diyor ve ben de ‘come from your inside’ diyorum. Hayallerinizin peşinden koşun ne olursa olsun :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  Bu yıl umarım hayallerimi gerçekleştirebildiğim bir yıl olur ve insanların sıkıntılarının, dertlerinin kaybolduğu bir yıl. Sanırım biraz Pollyannayım :) Ama her şey düşünmekle ve önce işe kendinle başlamakla başlar. Güya TM öğrencisiyim cümlelerim devrik, hayallerim uçuk.. Olsun bak İngiltere 1 sene önce benim için uçuk bir hayaldi şimdi buradayım. Umarım gönlümüzce olur her şey ve tabi hayırlısıyla :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Emin ol çok güçlü bir kadınsın hepsinin üstünden gelmişsin eminim sen güzel yolları bulacaksın hayatında inanıyorum sana sadece doğru olanı görmen gerekiyor senin için,mutluluğun, gelecekteki hayatın için doğru olanı :)
  Marily Monroe’ nin bir sözü var sana çok uygun Serencim:
  Her şeyin bir nedeni olduğuna inanırım.
  İnsanlar değişir ve sizde umursamamayı öğrenirsiniz, bir şeyler ters gider ve böylelikle her şey yolundayken bunun kıymetini anlayabilirsiniz.
  Yalanlara inanırsınız ve sonunda kendinizden başka kimseye güvenmemeniz gerektiğini anlarsınız; ve BAZEN İYİ ŞEYLER BİTER Kİ DAHA İYİLERİ BAŞLAYABİLSİN.

 3. Seren

  1- 2014 37 yıllık hayatımı yıkıldıgı bir yıldı. 2013’de evimi kapatmıştım, 2014’de arabamı da satmak zorunda kaldım. Mesleğimi kaybettim, kariyerimi kaybettim, erkek arkadaşımla ayrıldım. Kenardaki param bitti, aiemin yanına döndüm.
  2- Daha önce olsa bu kadar başarısızlık yaşamış insanların bir yerlerde kafasını kullanmadıgını aptallık ettiğini hatta bir şekilde hak etmiş olabileceğini düşünürdüm. Dönüp bakıyorum da , kafayı kullanabiliyo olmak bile bazen senin dışında… Yani bir sürü abuk teoriyle izah edebilir ya da kısaca “…ktir et” diyebilirim. Su an itibariyle sadece “sıradaki?” diyorum.
  2015’de bu soruya ne cevap verirdim..?? Hmm bir düşüneyim. 2014’de bir arkadaşım bbana ” ne isterdin” diye sordugunda ağlayarak “eski hayatımı” demiştim. Ama galiba artık bunun olmayacagını biliyorum. Başka bir bina başka bir manzara başka bir yaşam bekliyor beni. 2015 ‘de bu soruyu şöyle cevaplamak istiyorum. Benim için planlanan ne varsa, yasayacagım ne varsa hazmıyla mutlulukla ve huzurla karşılamak istiyorum. Sevebileceğim ve söylemekten gurur duyacagım bir mesleğimin, çok sevdiğim hobilerimin, aşk ve dostluk dolu şahane bir ilişkimin, rahatca harcayabileceğimiz kadar paramızın çok eğelenceli arkadaş gruplarımızın ve kilo probleminin diyetlerin olmadığ bir yıl yaşamış olmayı diliyorum
  3- Ne diyeyim Kaan, olanaklı davranıcılı olmak ne demek bilemedim ki? 2014 3 kelimecikten oluşuyorsa senin için iyiymiş yani… Güzel kafa derim, 2015’in daha da iyi geçsin derim.

 4. Gunes

  1.hayatimdaki en degisik yildi herhalde. Hem dibe vurdugum hem de cok mutlu oldugum bir yil oldu. Bana kazandirdigi en buyuk sey ‘once ben ‘ mottosunu benimsemem oldu. Ve hayatimda olan hayatimi keyifli kilan Canim ailem ve can dostlarima bir kez daha tesekkurler

 5. Adnan

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  Üç yıl aradan sonra çok güzel bir ilişkiye başladım. Bir yandan bunun mutluluğunu yaşarken diğer taraftan nostaljik, tam da hayalimdeki kafeyi açtım ve kentsel dönüşüm mağduru olarak çok zor günler geçirdim.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Koşulların her ne olursa olsun asla vazgeçme ve inandığın yolda yürümeye devam et.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Hayallerinden asla vazgeçme. Bir şeyi bir kişiyi başardıysa imkansız değildir!

 6. Fatih TÜRKOGLU

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?
  Universiteyi kazandıgımı ve şuanda askerde oldugumu :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  Şuan askerde oldugumdan, tezkere almış. olmanın mutlulugu diyelim :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Christopher nolan “nolan demiş”.

 7. Cevat Aşkın

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?
  Oldukça yorucu bir yıl oldu, yirmi dört saatin yetmediği ve bu sebeple belkide zaman kavramının ne demek olduğunu anlamama yarayan bir yıl.
  Her şey yolundaydı yine, eksiksiz olarak bütün okul dersleri verildi, insanların güvenleri boşa çıkartılmayıp üzerine yeni insanlarla tanışıldı, ve tüm bunların yanı sıra tabi ki ufak tefek pişmanlıklar da oldu.
  Kız kardeşim yuvadan ayrıldı, insan hayatında öyle anlar oluyor ki, hiçbir kareye dahi sığmıyor dedirtecek bir duygu yaşattı bana ve hayatın bir gerçeğini daha yaşamış oldum.
  Can dediğimle sıkı bir kaçamakla yeni yerler keşfedildi ve fikirlerim açısından daha da gelişim sağladım.
  En önemlisi tüm zorluklara rağmen, sağlık sorunu yaşamadığım güzel bir yıldı.
  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?
  Sağlığımın yerinde olduğu mutlu bir insan olarak geçen harika bir yıl oldu.
  Okulum sonunda bitti , kendi şehrime döndüm ve kendime güzel bir iş buldum, genel olarak mutlu olduğum şeyleri yapmaya devam ettim.
  Önceki yıllara oranla çok daha fazla gezdim, çok daha fazla yeni insanlarla tanışıp, fikirlerimi daha da geliştirdim.
  3.)Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  Hayatını tutku ve hayallerin uğruna yaşayarak ve yönlendirerek, olayı zaten sen bizden daha iyi biliyorsun, patron.
  Christopher Nolan?la hala tanışmadıysan eğer, tanışacağın harika bir yıl diliyorum. :)

 8. Tunahan E. Bilgin

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?
  Hatirladigim seyler daha cok keywords gibi; bisiklet, ask, chicago, los angeles, londra, dunya vatandasligi ve fikirsel gelisim.
  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?
  Ask, chicago, los angeles, uzun metraj, kisa metraj ve daha cok fikirsel gelisim.
  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  Hayiflanmaktan mumkun mertebe kacmani ve bir suru; iyi veya kotu ama sana ait pismanliklarin olmasini diliyorum. Dene, yanil ve yasa.

 9. A.C.

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  2014 benim için yorucu bir yıl oldu. Maalesef sağlık sorunları ile uğraşmak zorunda kaldık. 30 yıldır akıllanamadığım gibi hala akıllanamadım, sağa sola (ve sosyal medyaya) bakıp yapamadığım şeyleri düşünerek ve üzülerek geçirdiğim vakitler hayli fazlaydı. Ancak, artık kendimdeki eksileri biliyorum, mümkün mertebe düzeltmeye çalışıyorum, sahip oldukları ve sevdikleriyle mutlu olması zor değil bir insanın..

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  “Yaptım” diyebilmek isterim bir sürü şey için. Özellikle de herkesin kolaylıkla yapabildiği ama nedense benim ecel terleri döktüğüm şeyler için..Yaşamaya cesaret edebilmiş olmak isterim 2015’te

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Ömer, hayatında biraz eğlence eksik gibi geliyor yazdıklarından, 2015’in sana sağlık, para ve huzur yanında bol eğlence ve eğlenceli insanlar getirmesini diliyorum..

 10. Ömer

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  2014 benim için bugüne kadar yaşadığım tüm duyguların aslında sahte ve yapmacık olduğunu gösteren bir yıl oldu. İşin aslına bakarsak 26 yaşına girmiş biri olarak, sen birini seversin, o biri başka birini sever vs. gibi klişe ancak bir o kadar hayatımızın içinde yer alan durumu yaşadım. Önceliklerimi iyi belirleyemedim ancak 2014 bitmeden iyi bir karar verdiğime inanıyorum. Egolu insanlarla dolu bir iş ortamı ve müşterilerinden 1.5 yıl kadar sonra istifa edebilme kararı verdim ve sadece online olarak home office çalışıyorum. Kafam yerinde, huzurum yerinde. Keyifli işlerle yaramazlıklara yetecek kadar gelir de geliyor çok şükür :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  Sabahlara kadar kafa patlattığım binbir çeşit insanla görüşmek zorunda kaldığım bazı projelerim var onların belli bir seviyeye çıkmış olduğunu görüyorum ve gelir seviyemde geçen yıla oranla arttı. Yaramazlıklara daha fazla bütçem var :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  @Caner. Her geçen zaman insana yeni bir şeyler katıyor. Sen de kendine süreçler belirleyen birisin anladığım kadarıyla. Ancak başarısızlıklara alışık bir yapın yoksa ve bu süreçlerde şu şeyler illa olacak dersen yine üzülen sen olursun. Bana kalırsa hep daha başarılı olacam demektense, Tunç abimizin yaptığı gibi mutluluğundan peşinden git, asıl başarı mutluluktur.

  2015 yılının sana başarının yanısıra mutluluklar getirmesi dileğimle…

 11. Caner

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  2014 için uzun yıllardır beklediğim bir yıl diyebilirim. Kendim için önemli adımları kendi kararım ile verdiğim ve olmak istediğim insan portresine doğru ilerlediğim ilk yılım. Kendime çağ atlattığım ve bu geçmiş çağda olanları insanlara, insanlarla profesyonel olarak anlattığım ilk yılım.. Çevrem, arkadaşlarım, dostlarım, kardeşlerimin ve ailemin desteği ile ilk başarı ödülümü aldığım yıl.. Başarı yılı..

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  Hani ünlü yazar yazmış ya “iş kral olmakta değil, kral olup sağ kalmaktadır..” diye, 2015’den beklentim bundan ibaret. Tam anlamıyla bir şeyleri başarmak için yine çabalayacağım, daha ileriye ve daha da ileriye.. Yılmadan, usanmadan, sınır koymadan hayatı yaşayıp, yaşadıklarımı aynı şekilde başarılarımda kullanacağım. Umarım diğer yıllarımda yazmakla bitmeyecek kadar uzun olur. Dostlarım ve tüm yakınlarımla herşey yolunda ve tüm günlerim güzel olur..

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  “Volkanı volkan yapan üstünde ki lavdır. Volkan, alev püskürttüğü için volkandır..Seyrek olsa da.. :D”
  Bu saçma mani güzel kardeşim için açıklayıcı olmuştur umarım. Yeni yılının saçmalıktan uzak, güzelliklerle ve başarılı geçmesini dilerim..

 12. Volkan Seyrek

  Yaşamalıyım çünkü, hikayenin sonunu merak ediyorum!

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  Hayalimin işi diye başladığım şirkette 14 Ay çalıştıktan sonra sıkılıp ayrıldım. Aslında tek başına sıkılmak değildi başka sorunlarım vardı, tabi kesinlikle işimle alakalı değildi. Zaten o şirketten ayrıldığım için çok pişmanım. Daha sonra Semtim dediğim yere yerleşince, ufak bir elektirikçi dükkanı açmayı planladım fakat kredi çekme işleri falan aksi gitti ve olmadı. Neyse hayat devam ediyor, arayış hızım yavaşlasa da arayışa devam.

  2014 Yılının son aylarına kadar yine 2013te olduğu gibi abim ile bir sürü yere gittik, gezdik, gördük yeni yeni insanlarla tanıştık, çok güzel zamanlar geçirdik.

  Bu sene başarılarımdan çok, ‘aptallığım’ yüzünden başaramadıklarım var!

  Maymun iştahım sağolsun herşeyden sıkılıyorum, terk ettiğimde ise çok özlüyorum. Belki de abimin (bi’kafalar) ile yaptığı “Yaşadığım çok başarısızlık var!” röportajında, bahsettiği sistem yüzünden böyleyim kim bilir.

  Bir kaç ay önce, defalarca olduğu gibi anlık bir kararla abimin yanından ayrılıp, ailemle yaşamaya başladım… Bu karar ne abimden sıkıldığım için, ne de ailemin yanında olmak istediğim içindi… Hayatımda 2 senedir devam ettiğim bir kız arkadaşım var onun içindi. Gelen yorumlar ‘hiç uğruna’ gibi olsa da, onu seviyorum. Tabi bunu sadece kız arkadaşıma bağlamak biraz yetersiz kalır. Sıkılmalarım, zora gelememem ve çabuk pes etmem, yani kısaca aptallıklarım yüzünden de burdayım diyebilirim.

  Normalde eleştiriye açık bir insanım, fakat insanların her adımımı olumsuz görmesi, öyle eleştirmesi beni zamanla köşeme çekilmeye zorladı. Artık odamdayım ve tek başımayım. Aslında yazacaklarım bunlarla sınırlı değil ama elimden geldiği kadar duygu yüklemeden yazmaya çalışıyorum.

  Abim konusuna gelince… Aslında rüzgarın beni sürüklemesi yerine, abimle rüzgara karşı uçmayı istiyorum. Fakat yaptığım o kadar çok yanlış var ki abimin yüzüne bakabilir miyim bilmiyorum. Zaten beni affetmesini de beklemiyorum. Yanlış anlaşılmasın, abim bana küs falan değil sadece fazla kızgın, kızgın olmakta da haklı.

  Biliyorum yaptığım her yanlıştan bir ders çıkarmam gerektiğini. Aynı hatayı tekrar tekrar yapmam belki de, onu artık hata olarak görmememden kaynaklandı. Zaten hala aynı fikirdeyim, benim olayım ne ‘alışkanlık’ ne de ‘acımak’ kalbimin sesini dinleyerek geldim buralara ve sonucunu ben yaşayacağım. Hayat öyle veya böyle devam ediyor, her insan kendi acısını en büyüğü sandığı için büyük bir iletişim sorunu doğuyor.

  Artık… Sağlığa, özgürlüğe, kardeşliğe kadeh kaldıracağım kimse yok, zaten onların hepsi abimle güzeldi, orda da kaldı!

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  1. önceliğim ailemi ve kız arkadaşımı şu iğrenç semtten alıp onlara hak ettikleri hayatı sunmayı istiyorum. Tabi bunun için tek engel maddiyat, onu aşmak içinde şu bahsettiğim elektirikçiyi açmak için çabalayacağım.

  Geçen sene de olduğu gibi, bu sene de araba isteğim devam ediyor ve gittikçe bu isteğim çoğalıyor, sonu nereye varıcak merak ediyorum. Yurt dışı hayalimde tam gaz devam ediyor. Eminim bir gün olacak, geç olsun temiz olsun. Öğrenim hayatıma devam etmek ve başarılı olmak istiyorum. Ayrıca şu odamdaki ingilizce öğrenim kitaplarını artık açmak istiyorum.

  Aslında 2015’den değil de, kendimden bir şeyler bekliyorum. Mesela, şu üşengeçliği üstümden atmayı, her şeyi kafaya takmamayı (Kısaca büyümemden kaynaklı olduğuna inandığım piskolojik sorunlarımdan sıyrılmak istiyorum). Sağlığım yerinde olsun, hepsini başaracağıma inanıyorum!

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Eray,
  Umarım kazançların tam gaz devam eder, hem maddi hem manevi yönden ve inşallah diplomanı en yakın zamanda alırsın. Ayrıca efsane olayını beni güldürdü, eski yıllara göre bu sene daha iyi bir yıl geçirmen bir şeyleri doğru yaptığını gösteriyor, umarım hayatında hep doğru adımlar atarsın.

 13. eray

  Merhaba hala hiç yüzünü göremesemde bilirim ki telefonun ucunda her aradığımda açıp beni sıkıntım ne olursa olsun dinleyecek olan, benim tabirimle Tunç Baba ve atölye ahalisi.

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  Öyle belirgin anılar yok benim için 2014 yılında. Tek belirtisi bir yılı daha eskitmeyi başarmış olmam. Yıl oldu 2015 ve ben Jim Morrison, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Linda Jones gibi onlarca efsanenin öldüğü yaşa 27ye ulaştım. Az tırsmıyo değilim hani. Benim efsanem internete “mezunolamayanadam” yazınca ilk sırada çıkmayı başarmak. Böyle bir efsane oldum ben de :) Hem üzücü hem komik aslında. Hesaplıyorum. Yıl 2014. Üniversiteyi kazandığımda çocuğum olsaydı şu an ilkokuldaydı mesela.. Ve çevremde bunun gibi onlarca örnek.

  Neyse mezun olmayı başamasam da eskilere göre güzeldi be 2014. Nedeni önceki yıllara göre biraz daha dikkatli olmam. En azından çevremdeki insanlar konusunda. Bu yıl her konuda doğru insanlar seçtim hayatıma almak için. Beni gerçekten mutlu eden kırmayan insanlar. Sanırım bir insanın kazanabileceği en büyük şey bu.

  Bir de farkettim ki artık daha cesur bir insanım. Tereddutsuz karşı çıkabiliyorum bir şeylere ya da buyuk adımlar atabiliyorum. Öğretici bir yıl olmuş 2014 bana.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  Böyle ama daha kazançlı devam etse.. bir de şu diploma denen şeyi görsem de ailme karşı daha dik durabilsem. Daha ne isterim ki?

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Oğuzhan,
  Dostum benim arzuladığım şeye kavuşman mutlu etti beni. Keşke ben de o okulu özleme duygusunu yaşayabilsem.
  Bir de dövme. Tecrubeli biri olarak soyleyeyim, dövme bağımlılık yapıyor. Yaptırdıkca yaptırasın geliyor.

 14. Oğuzhan

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Kürşat bak yenile yapmayınca sayfayı senin yorumu göremedim. Gayet mutlu bir hayatın var gibi görünüyor, pek diyecek bir şey yok. Hep böyle devam etsin !

  He hayatta da arada “yenile” yapmayı unutmayalım.

 15. Oğuzhan

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  Nedendir bilmiyorum ama bu soruyu kendime ilk sorduğumda öyle çok belirgin anılar gelmedi aklıma; bunun nedeni güzel ve nefesimi kesen anılar biriktiremediğimden midir? Sanmıyorum. Belki de sevdiğim bir çok insanın bu yıl içinde bu hayattan göçüp gitmiş olmasıdır; garip ve belki de dibine kadar duygusuzca gelebilir kulağa ama dönüp baktığımda sanki hiç yokmuşlar, hiç var olmamışlar gibi hayat devam edip gitmiş. Hayat devam ediyor diye boşuna dememişler. Hepinizi sevgiyle anıyorum göçmen kuşlar.

  2014 diye biraz daha düşününce; üniversite, belgeler, Polonya, mezuniyet, ilk takım elbisem :) her zaman ki gibi Kaş, alışkın olduğum ayrılıklar, güzel insanlar ve muhabbetler ve yeni arkadaşlıklar aklıma gelenler arasında kayda değer olanlar.

  Üniversiteden mezun olmak karışık. Bittiği için sevinçli, arkadaşlarımı ve üniversitemi özlediğim için birazcık da hüzünlü. Hayata gerçek anlamıyla atılmak için ise büyük bir adım. Sonuçta artık öğrenciyim abi diyemiyorsun, indirim olayı da yok artık. Ama özgürüm artık.

  Tüm yaz çalıştım her yaz olduğu gibi ve çok iyi hatta en iyi sezonumu geçirdim diyebilirim altı yıl içerisinde. Neden mi? Bir sürü ilginç insanla tanıştım ve en önemlisi arkadaşlık kurma şansım oldu bu kişilerle. Eğlencenin dibine vurduğumuz, rakı masasında muhabbete dalıp gittiğimiz, hiç de olmadı Kaş meydanındaki o meşhur duvarın üstüne oturup insanları izleyerek, biramızı yudumlayarak geçirdiğimiz kahkaha dolu anılarımız oldu. Kısacası güzel insanlarla kaliteli vakit geçirdim ve geriye baktığımda beni mutlu eden şeyler de bu paha biçilemez arkadaşlıklar ve anılar.

  Polonya’ya gitme geleneğim devam etti, bu da hayallerimin arasındaydı ki şu an Polonya’dayım. Bu yaz tanıştığım arkadaşımı Brüksel’de ziyaret etme fırsatım oldu ve bu da benim için çok önemli bir deneyimdi.

  Sonunda dövme yaptırdım. Uzun zamandır istiyordum ama anlamı olmayan, benim için bir şey ifade etmeyen bir tasarımı vücudumda taşımak istemiyordum. Sonuç olarak gece aniden aklıma bir fikir geldi ve kendi dövmemi kendim tasarladım ve gayet de memnunum. Kendi tasarımımın dışında son dakika kararıyla küçük bir dövme daha yaptırdım ve şu an gerçekten sevdiğim ve benim için anlamı olan iki dövmem var.

  Motor sürme ve alıştırma yapma şansım oldu her ne kadar ehliyet alamasam da. Bunun benim için önemi çok.

  Fark ettim ki baya uzun bir yazı olmaya başladı ve kendi anılarımı anlatmaya daldım. Toparlamak gerekirse, 2014 yılı bazı güzel insanları hayatımdan alıp götürürken yeni ve sağlam dostluklar kurabileceğim farklı ve güzel insaları hayatıma sokmuş oldu.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  2015 yılında yapmak istediğim kesin ve belli başlı şeyler var. Bunlar: Ehliyet almak ve çok gerçekçi bir hayal olmasa da motor alma girişiminde bulunmak, gelecek kış sezonu için daha mantıklı bir plan yapıp tekrar yurtdışına çıkmak, belki Güney Amerika turu yapmak, ailemle Türkiye’ye döndüğümde biraz daha fazla vakit geçirmeye çalışmak, hayat felsefeme daha çok odaklanıp beni üzen veya hayat yolunda bana engel olan şeylerden tam anlamıyla uzaklaşmak ve hayatta bazı şeyleri akışına bırakmak gerektiğini, bazı insanlara yol vermek gerektiğini öğrenmem gerek. Aynen Passenger’ın “Let her go” şarkısında olduğu gibi ki, 2014 yılında benim favori şarkım oldu.

  Ayrıca gelecek yıl için bir diğer şarkı ise John Lennon’dan “Imagine” keşke bu şarkı sözlerinin hepsini insanlar bir şekilde hayata yansıtabilse ve günümüzdeki çirkinlikler tamamıyla yok olsa.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Samet kardeş, hayattan daha az beklentin olması, en azından bu yolda olman çok önemli. Ne kadar az beklenti o kadar az hayalkırıklığı! Ama bu demek değil ki bir şeylere tutkuyla, aşkla sarılma! Sarıl, sev, özle, cesaretle istediklerini kovala, kararlarını bazen belki de sonunu düşünmeden vermen gerekebilir ama çekinme çünkü bazı fırsatlar bir daha elimize geçmeyebilir. Değişmek güzeldir bazen, değişmekten de korkma. Şöyle düşün – gelecek diye bir şey yok, gelecek “şimdi.” –

  Umarım verdiğin kararlar seni hiç üzmez. He olur da bir şeyler ters gitti, koyver gitsin bir dahaki sefere daha iyi seçimler yaparsın, tecrübedir her şey.

  Yenı yılın şimdiden kutlu olsun!

 16. Kürşat bahcepınar

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  2014 (ikibinondört) kendi gibi büyük bi seneydi biraz daha büyüttü, biraz daha hüzün, mutluluk, dostluk, arkadaslık, ulasılmazlık ve gercekten isteyince ulaşabilmeyi ögretti, umut’u ögretti, büyüdük ya da gecen seneler gibi büyüdügümüzü hissetdık ama bu sefer eminim biraz daha büyüdük… aslında 2014 ü sadece ben 6 veya 8 ay yasıyorum geri kalanları yok, o nasıl bişey dıyıceksın ama kücük tatlı bi yerde yaşıyorum, ben hiçbiyere gitmiyorum insanlar bana geliyor ve geldıklerınde dostlugu hissedıyorum, özlemi hissedıyorum, aşk ı hissedıyorum ve koskaca 12 ayın 6-8 ayını bu tür duygularla gecirmekten acayip bi mutluluk duyuyorum.. hadi 2015 de yine bekliyorum .)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  yukarda bahsettıgım kendı gibi büyük olan yıl var ya onun icinde gördügüm, görünce mutlu oldugum, sırlarımı paylasdıgım adam gibi adamları tekrar görüp aynı duyguları yaşayıp, hiç bi zaman kayıp etmek istemıyorum. işte bütün beklentim bu, yaaa bide bişey acıklıyıcam bu yılbası piyangonun bana cıkmasını istiyorum :) seneye bunu okudugumda gene aynısını söyleyecegimi bildigim halde işte bi ümit :) :) YA TUTARSA…

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Adam haklı beyler dagılın :) :) :)
  Gönder Gitsin .)

 17. ahmed halid

  1.) Sanırım uzunca bir süre farketmemek üzere biryerlerde yazılmış birşeylerin olması güzel. 2014 neydi ne oldu bilemiyorum. Anladığım kadarıyla büyükler haklı.zaman hep daha hızlı geçiyor. Herhangi bir zaman dilimi için gözüme kestirdiğim olaylar silsilesi daha önce hiç gerçekleşmedi. O yüzden şu oldu bu oldu yada şunum oldu bunum oldu hesabı yapacak yeti ve zihin bende yok. Benim yerimi koca bir yılı daha ciddi ve cesur bir adam geçirmiş de arada biryerde görevi bana devretmiş gibi hissediyorum. Kayda değer bir eylem olarak 2014′ te tam 1 kere spor yaptım. Bu önemli. Çok küfrettim ve çok sigara içtim. 3 kere taşındım. 1 kere kaza yaptım. birkaç kere evlenme girişimim oldu. 2 kere ağladım. Arada biyerde de hayalkırıklığına uğradım. biraz yarışma çizdim. yarışma çizebileceğimi öğrendim. yoruldum. Bilginin kıymetini anladım.

  2.) Allah’ tan bu kadar korkacağım ve hayatta birşeylere tekrar tekrar bu kadar şükredeceğim aklıma gelmezdi. Yine de yeni başladık diyebilirim. herşey için genç ve acemiyiz.

  3.) O zor kararları sonunda alabilmiş olan adamlar o veya bu şekilde kıymetli bir yola girmiş sayılırlar. Ve benim gözümde girilen her yolun bi kefareti olur. dostlarınla o masanın ve yeni evinin defaatle tadını çıkar. Birşey bekleyeceksen bunu bir yıldan bir dönümden bekleme. İ.B.B. de ne takımdır ama?

 18. Furkan

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  Çocukluğumun yavaş yavaş gözden kaybolduğu, sorgulayan, bir birey olmaya başladığım bir yıl? Aslında öyle çok dolu yaşamadım ama ileride sorarlarsa dönüm noktan ne zamandı diye? 2014 yılını söyleyebilirim. Neden mi? Bu zamana kadar çok kitap okumayan biriydim. Okusam öyle klasik bir Türk gibi 30. sayfada bırakırdım. Elime öyle bir kitap aldım ki baktım güzel devam edeyim dedim derken bitmiş bile. Sonra hayatı sorgulamaya başladım. Ben ne yapmak istiyorum? Neden buradayım? Hayallerim vs. diye. Cevaplarım ise hiçti. Kendimi robotluktan kurtarmaya başladım. Ne yapmak istiyorsam onu yaptım ve neyi yaşamak istiyorsam onu yaşadım. Hayaller derken kendimi genç yaşta iş hayatına adadım yavaş yavaş. Zaman bana biraz daha saygı gösterirse akademimi kuracağım. Onun temellerini de attım. Şu sıralarda ise yani 2014?ün son günlerinde ise bizim ülkede hiç sevilmeyen bir mesleğe talip oldum; hakemlik. Zaman gösterecek bakalım ben mi zamana kırmızı kart göstereceğim yoksa zaman mı bana? :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  Öyle çok büyük bir beklentilerim yok. Çok şükür öyle zenginlik filan da gözüm yok zaten. Hı şöyle zenginliği herkes gibi ben de her zaman isterim ve zaten o zenginliğe de sahibim; sevdiğim insanlar yanımda var mı daha büyük bir zenginlik. Sevdiğim insanlar da gittikçe artıyor ki burada bu yazıyı yazıyorum. :) Dediğim gibi öyle çok beklentim yok, çalışmalarım yerinde gitsin, sevdiğim insanlar yanımda olsun hı bir de dünya siyasetçilerden arınsın ve barış dolu bir hayat yaşayalım yeter. Bir de benim bir sloganım var onu yazmadan da geçmek istemem; ? Her Şey Güzel Olacak??

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Anladığıma göre kendine hiç zaman ayırmıyorsun. Bilmiyorum belki de yanılıyor olabilirim ama beklentin kesinlikle olsun. Unutma ki yelkeni olmayan gemi hiçbir zaman istediği yere varamaz. (Ben uydurdum) Bu arada ”bazı defterleri kapatmak lazım ve arkana dönmeden devam etmek gerek” demişsin. Gerçekten de öyle olmak gerekiyor bu yolda devam et. Son olarak ise masanda ki dostlarla ve ailenle beraber daha nice mutlu zamanlar geçirmen dileğiyle…

 19. Samet

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  4. sene oluyor, buraya yazıyorum ve yazarken aslında nasıl başlayacağım yazıya az çok belliydi geri kalan 3 yıl için. Ama bu yıl çok farklı bir yıl, yazıya başlangıç için, benim için çevrem için, ailem için. İyi mi kötü mü bu farklılık onu bir türlü kestiremiyorum. İlk defa bir birey olduğumu hissettim. Ablam evlendi, ben ayrı eve çıktım, yeni çevreler, yeni arkadaşlar edindim ama en önemlisi bir türlü cesaret edip alamadığım kararlar aldım ve uyguladım. İyi ya da kötü orası her zaman tartışılır, artıları ve eksileri var her iki tarafın da. Ama sonuçta o kararları aldım ve pişman değilim, sadece özlüyorum 2014ü, bir anı olarak bende yeri her zaman çok farklı olacak ama değerli bir dostumun da dediği-bu söz benim için bir felsefe haline gelmiştir- bazı defterleri bazen kapatmak lazım ve bir daha arkana bakmamak lazım. Benim de yaptığım ya da yapmaya çalıştığım tam olarak o. Dostlar mı? onlar zaten her zaman yanımdalar, masamdalar. Öyle de olacaklar. Önemli olan da bu değil mi!

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  Artık bir şeyler beklememe kararı aldım bir yıldan, zaten öyle böyle yaşanıyolar. Yaşansınlar da. Sadece şuan da sahip olduğum dostlarım yanımda olsun, ailem bu şekilde devam etsin. Mutlu olmayı becerebilelim işte.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Çok düşünüyosun, düşünme. Yanlış yapmadan doğruya nasıl ulaşacaksın ki? Arkadaşlarına daha fazla vakit ayırıp biraz İ.B.B. havasından kurtulup büyük takım gibi oynasan şu hayat denilen oyunu çok daha güzel olur senin için. 2015 senin yılın olsun mentor

 20. Aras

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  Behzat Ç.’nin fenomen bölümlerinden birinde, 11.bölüm olmalı, şöyle bir replik vardı: “yanlış yolda yürümek doğru yolda beklemekten iyidir.” Öyle hayatımın cümlesi gibi benimsemiş değilim bunu. Yani bukowski romanlarına konu olacak tipte bir yanlış yok ortada. Okul bitecek mi ne olacak diye dertlenirken işte öyle veya boyle bitiyor, 6 ay kaldı. Ben ne olucam, muhendis miyim, hayallerim ne olacak benzeri sordukca insan yanlış yolda ikna eder ya kendini; okulunu, ailesini, arkadaşlarını sorgular filan. Öyle bir yanlış bu. 2014 bu yolun bir parçasıydı ve harika bir yıl olmasa da güzeldi işte. Farklı insanlar tanıdım, hayatta yapamam dediğim ve yaptığım en az 2 şey geliyor aklıma 2014 deyince. Dostlarım yanımda. Ailem de oyle. Ne güzel iste!

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  “Tunç, onu bunu bırak da sen mayıştan haber ver.” Mutlu olacağım bir işim olsun. Bi’ de sağlık mühim (hepimiz için!). Anlatacak daha çok hikaye ve bu hikayeleri anlatacak dostlar, sofralar, kalemler kâğıtlar olsun. Bilerek ve isteyerek bu kadar yüzeysel bırakıyorum burayı. Okul bitti, mühendisim, bakalım kime, nelere sasiracagim.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Yunus Emre,

  Yazdıkların bildiğin içi sulu, dışı pütürlü şeker gibi. Umarım bu boyle devam eder hep. Boyle olmasi da hep yeter umarım hem senin için hem de hayatındaki her muhtesemlik için. Yazdığın satırlar, cektigin fotoğraflar seni bundan 100 sene sonra da hatirlatsin insanlara. En azından öyle bir fotoğraf çek ki bu sene torunların torunlarına anlatsın hikâyesini! İyi yillar!

 21. Yunus Emre

  1.) Dört yıl olmuş bu soruları cevaplamaya başlayalı. Geriye dönüp bakınca güzel bir tecrübe oluyor. Geçen sene yazdığım bu seneye dair beklentilerime bakınca çok da kötü durumda olmadığımı görüyorum.

  Misalen; kendime tam da uygun bir iş buldum. Ofis ortamı yöneticiler ve arkadaşlar süper! Üstelik en beklemediğim anda tam da ümitlerim tükenmişken çıkageldi bu iş. İşi almamdaki en büyük etkenin okuduğum bölümü ani bir kararla değiştirmiş olmam ise beni ayrı sevindirdi.

  Dahası bu sene bol bol fotoğraf çekme şansım oldu. Hayatımda ilk defa su üstünda aksiypn kareleri çektim ve inanılmaz derece de eğlendim. Üzücü yanı ise fotoğraflara dönüp bakacak zamanı 4 aydır bulamamış olmam.

  Bol bol yazıp çizdim, sayıp sövdüm. Onlarca yeni insanla tanıştım. Bazılarıyla güzel dostlukların ilk adımlarını attım. Bu arada gezmeye de devam ediyorum. Yurtdışı hayalleri dolar kuru yüzünden ertelense de yurt içi gezilere devam.

  Her sene olduğu gibi kötü olaylarda yaşadım. 2014 benim için bu ülkede hiç bir zaman bilgiye inanç olmadığını, hak ederek bir şeyler başarmanın imkansız derecede zor olduğunu öğrendiğim bir sene oldu. Ayrıca sanırım iş konusunda beklentilerim o kadar yüksek ki gerçekten tatmin olabileceğimi artık düşünmüyorum. Kısacası bu ülkeden epeyce soğumuş dırumdayım ve bu işin sonu hiç iyi durmuyor.

  2.) 2015’de tek beklentim mutlu-huzurlu olmak. Ama geçen sene dediğim gibi lütfen 2015 bildiği gibi gelmesin. Çok üzüldük çok yorulduk artık biraz durulalım lütfen.

  Bol bol fotoğraf, yazmaya tekrar başladığım, en az 2 yeni ülke gördüğüm bi sene olsa süper olur. Bi proje var, artık hayata geçse hiç fena olmaz dediğim. Para konusuna değinmiyorum bile olursa ne ala! Aşk konusu biraz daha karışık, bu konuda pek ümitli değilim kısacası.

  Yeni yılın hemen başında 2 muhteşem yenilik girecek hayatıma. En çok da bu muhteşem ikizlerin sağlıklı ve mutlu olduğu bir yıl olması dileğiyle.

  3.) Fatih; işler hiç bir zaman tam olarak oturmaz. Önemli olan sevdiklerimizle mutlu bir hayat sürmek değil midir zaten? Her zaman aksilikler çıkar. Bu durumda üstesinden gelecek güce sahip olmak, yardıma koşan sevdiklerinin olması bence daha önemli.

  2015’de umarım çoook ama çok mutlu-huzurlu ve sağlıklı bir sene geçirirsin. Denize kıyısı olan bi şehirin hayali bile güzel bence. Yeni işin çok başarılı olduğun, deniz kıyısında bir şehire taşınıp hem paranın hem aşkın hem sağlığın seni hiç bırakmadığı bir yıl olması dileğiyle…

 22. Fatih Üstün

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  2014’ün son çeyreğinde gelen iş ve şehir değişikliği benim için yeni bir soluk oldu. Hala tam olarak düzene oturtamamış olsam da, eskisinden daha düzenli ve huzurlu olduğum kesin.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Tabii ki her yılın, her anın beklentisi sağlık ve huzur. Bunların ötesinde 2015 yılında beklentim işlerin tam olarak düzene oturması ve denize kıyısı olan bir şehirde yaşamak. İlki benim elimde, olacağını tahmin ediyorum. Ancak ikincisi maalesef benim elimde değil. Devlet baba eşimi nereye atarsa, ben de oraya sürükleneceğim. 2015’te biraz şansa ihtiyacım var yani.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Bence beklentilerinden en önemlisi yaşam alanı. Gerçekten insanın kendine ait bir yaşam alanı olması yaşam kalitesini direkt olarak olumlu yönde etkiler. Akademisyenlik iyidir, bence doğru ve keyifli bir yol. Umarım basamakları hızla çıkarsın. Aşk ise her zaman mutluluk vermeyebiliyor, umarım sana huzur ve mutluluk verecek bir aşkla karşılaşırsın. Aksi halde işin zor. :)

 23. Duygu KIDIKOĞLU

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  Hayatı ve insanları öğrenmeye devam. 2013’e nispeten daha kendimi dönüştürdüğüm bir yıl oldu. Çok enteresan kişiliklere de şahit oldum tabi. Güzel insanlar da tanıdım Tunç KILINÇ gibi. Aşk hala yok, inancım da yok belki de çok istemiyorum Evren bana onu getirmiyor :)) En iyi farkındalığımı ise Marmara Üniversitesi’ndeki hocalarımla yakaladım. Hayata onların baktığı gibi bakmak, daha çok empati kurarak ve çok yönlü düşünerek. Kültürel farklılıkların kişilerarası ilişkilerde bu denli önemli olduğunu bilmiyordum. Bir sürü kitabım var artık ve gittikçe artıyor bu da beni çok mutlu ediyor bilgiye öğrenmeye doyaman bir insan olarak. Kitaplarda çeyizden sayılmalı ayrıca ;) 2014’ün sonuna doğru içimde huzuru yakaladığımı bilmek paha biçilmez en önemlisi sağlıklıyım ve çok şükür diyorum..

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?
  ( Kısaca2015 beklentilerin? )

  Benim hayatta her zaman tek istediğim birşey var. Sağlıklı olmak çünkü bu hayatta su akar yolunu bulur her zaman yani iş hep olacağına varıyor. Yüksek Lisansa başladım Akademik kariyer planlarımın hayata geçmesini istiyorum. Ve aslında bir aşkta ;) Bana ait bir yaşam alanı istiyorum bir de. Son olarak ailem için huzur, sağlık.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Çok samimi bir uslüp ile yazmış yazan kişi ve de çokta masum niyetlerle. Umarım hayalini kurduğun her şeye kavuşursun ve bu hayatın böyle güzel insanlara ihtiyacı var hep böyle kal..

 24. Efe Erdem

  1.) 2014 denince ne hatırlıyorsun?

  bi gün akşam bi kız ile tanıştım o akşamı beraber olduk ve sabah uyandığımda kız yoktu, kendimi çok berbat hisettim kullanılmış bir mendil gibi ama bana bu bir ders oldu. yılbaşı gecesi ise babamdan küfür ve bi tokat yiyerek yeni yıla öyle girdim kötü bi anıydı, o takatı yeme sebebim de şu saat tam 00:00 çekiliş için tv başına geçtik çekilişi bekliyoruz 1. çekiliş bitti ben hemen bileti yırttım çıkmadı die soldan bir tokat geldi mutlu yıllar gibi oldu. :)

  şuan kuzenimle ayrı evde kalıyoruz ama anlaşamıyoruz, ayrı eve çıkmayı planlıyorum daha düzenli bir evim ve düzenli hayatım olsun die çünkü kuzenim çok huysuz hatta mal. ayrı bir evim olursa ilerki zamanda kız arkadaşım ile kalabilirim daha düzenli ve daha mutlu kimseye ihtiyacımız olmayacak bir şekilde ama malesef ki 2014 yılındayız ve çok şey yaşadım 1 yıl içerinde ailem ile aram bozuk baya arkadaş kaybettim yeni arkadaşlarım oldu ve bir çoğu çıkarcı bir çoğu ise saf temiz kalpli arkdaşlar. ve bir arkadaşım oldu taksim meydanda arkadaşımı bekliyorum o sırada yanımda bir adam da arkadaşlarını bekliyor arada küfür de ediyor tabi o sırada yanına gittim sohbet açıldı arkadaş olduk ve aradan 8 ay sonra görüştük ve bira felan içtik sohbeti güzeldi ayrıca çok temiz kalpli ve iyi bir arkadaş ve yaşı benden oldukça büyük ama bana göre beyin yaşı benimle aynı ve baya eğlenceli bir arkadaş 2014’te tanıştık dediğim gibi ve şuan bunu yazarken bile yanımda kendi bilgisayarıyla birşeyler yapıyor o sırada bana fikir veriyor :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2015 beklentilerin?)

  2015 sonunda olsaydım bir evim olsun ve bir arabam ve bir işim, evli değil ama bir sevgilim olsun mutlu mesut yaşamayı isterdim, ayrıcaa o taksim meydan da tanıştığım adam benim en yakın dostum olsun istiyorum hem dost hem kardeş hem arkdaş olsun istiyorum.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  tunç- sen elinden geleni fazlasıyla yaptığından eminim, günün en sonunda herkes kendi hayatından sorumlu. sen rüzgara karşı uçmaya devam et. mutlu seneler.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir