37

Gelsin 2012, Bildiği Gibi Gelsin!

2006 yılından beri oynadığımız oyuna geldi yine sıra. Ne çabuk geçiyor değil mi yıllar?

[audio:http://www.fikiratolyesi.com/wp-content/uploads/2006/12/03-Gelsin-Hayat-Bildigi-Gibi-feat.-Sezen-Aksu.mp3|titles=Gelsin Hayat Bildigi Gibi]

Daha önce yorumlarınızla katıldıysanız harika, dönün bakın şimdi neler demişsiniz 2011 için, veya önceki seneler için… Olmadı, şimdi katılın. Bir sene sonra kendi yazdıklarınızı okumak epey şaşırtıcı oluyor.

Üç soruyu birlikte cevaplandırıyoruz.

1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

Geçen sene bugünlerde, 2011’de kendimden beklentim için şöyle yazmışım:

“Yürekten gelen sevgimi verirken canımın daha az yandığı, doğru kişilere daha fazla dokunduğum, yeni delilerle tanıştığım, dünyayı gezmeye devam ettiğim, bir iki keyifli işten yaramazlıklarıma yetecek kadar para kazandığım ve en önemlisi sağlıkta kimseye muhtaç olmadığım bir yıl…?

Dünyayı gezmeye devam şeysi hariç, iyi bir yıldı 2011. Güzel insanlar tanıdım, ‘geleceğini bildiklerim‘le daha çok şey paylaştım, hoşgörü ve sabır katsayım arttı, bolca kendimle yüzleştim ve üzerinde titrediğim o ‘şey’ çoğu günler için uyanma nedenimdi.

Bu aralar ise epey zorlu geçiyor. Yılın son günleri, birçok açıdan benzediğim ve yaşadıklarında kendimi gördüğüm sevgili Güray amcamın da son günleri. Gideceğin yerin buradan daha güzel olduğundan eminim olsam da, seni çok özleyeceğimi biliyor olmak çok sancılı be adam. [Ve yazıyı yayına vermek üzere olduğum şu saniye vefat haberi geldi. Hayat işte böyle bir şey!]

2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

“Daha çok insana dokundum, onların hikayesini daha iyi anladım, sağlık sorun olmadı… O ‘şey’ bebek güzel doğdu. Belki ikincisine başladım. Bir de, 2012 ‘K’lerin yılı oldu: Küba, Kapadokya, Konya ve yine Kaş.”

3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

Bu soru (mecburen) bir tek bende cevapsız kalıyor. Bu yazıya ilk yorumu yazacak kişi için ise ben ?bir üstteki kişi? oluyorum!

Yılın son yazısında size bir Emir Cerman yapımı ile veda ederim. [Kim bu Emir derseniz, buyrun onu bir de sevgili annesi Müge’nin kaleminden okuyun.]

Sevdiklerinizin dibinde,
Sağlıcakla kalın.

Yorumlar 37

 1. Pingback: Gelsin 2016, Bildiği Gibi Gelsin! - Fikir Atolyesi

 2. Ebru Erten

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  2011 benim icin mental bir yolculuktu sanirim. Kendimi tanimak ve kesfetmek adina daha buyuk adimlar atmayi basardim. Ne istedigimi ve ne istemedigimi daha iyi tahlil ettim. Her seyden ve herkesten once kendimle kucaklasarak hayatimi kolaylastirdim. Gecen yilki yazdiklarima bakinca o gunku farkindaligimla paralel bir sekilde yoluma devam etmisim.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Bir yil sonra fethedilmis olmayi bekliyorum sanirim. Her kadin bir gun birileri tarafindan fethedilmek ister sanirim. 2012’den dilegim bu…

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Recep, sana sabir ve her seyin tekrar duzelecegine dair inanc diliyorum. Umarim her sey gonlunce olur.

 3. recep

  Yok… artık hiç bir heyecanı yok oyunların da… Muhteşem hükümetimizin yarattığı güllük gülistanlık ekonomik durumum nedeniyle oyun oynayacak durumum yok!!!

 4. Erinç Aşıcıoğlu

  Bu yıl bilerek yazmadım, belki yüzleşmek canımı daha acıtacaktı. Yazmak istediğim tek şey var, geriye dönüp baktığımda artık yapamadıklarımı, uzakta kaldıklarımı değil, yaptıklarımı başardıklarımı görmek.

  Umarım herkesin dileği gönlünce olur, bir şekilde iyi ki girdin hayatımıza iyi ki varsın Tunç Abi :)

 5. hakan erdem

  2011 bana unutamayacağım dersler verdi, bu çağda insani değerlerin başıma sadece dert olacağını anladım ve 2012de güvenmez, saygısız, hödük, menfaatçi, yalancı, hoyrat, sadakatsiz, patavatsız, acımasız, her değeri paraya endexleyen biri olmayı diliyorum (çünki bu dünya onların dünyası tecrübeyle sabittir). 2011 maddi felaketlerin manevi trajedileri doğurduğu bir yıl benim için kalbimin taşlaştığı sevgilerimin tükendiği 20 yıllık eşimi bile yeni tanıdığım ve bu tanıdığım insanın ne kadar acımasız biri olduğunu anne, baba, kardeş, arakadaş kavramlarının boş olduğunu öğreten bir yıldı benim için (kınamayın beni yaşadıklarım beni böyle yaptı herkes böyle değil tabiki) herkes hakettiği hayatı yaşarmış biliyorum diyeceksiniz ki sen hiç mi hata yapmadın yaptım tabi, ben de fani bir kulum işte ama inanın hepsi iyi niyetimin eseri bedeli bu kadar büyük olmamalıydı kaybedilen para yerine konulur ama cebindeki paran kadar şerefin olur diyen insanlara yarın ben kaybettiklerimi yerine koyduğumda paran kadar eşsin, paran kadar kardeşsin, paran kadar arkadaşsın deme hakkım olur. hayatta en çok sevdiğim ve kullandığım söz şudur- HER DOĞRU İNSANI HAKLI KILMAZ- belki o an söylenen sözler doğu olabilir ama haklılar mı!

  2011i unuttuğum yıl en güzel yıl olacak, gülmeyi, umudu, mutluluğu unutturan lanetli bir yıldı benim için 2012 hakedeni sevmeyi, hakkım kadar sevilmeyi, saygı görmeyi (maddiyatla değil) umutlarımın coştuğu hakkımın verildiği birde hak edenden beni hak edecek birinden bebek kokusu bekliyorum (nerde ve kim onuda bilmiyorum).

  bir üsteki yorumu yazan kardeşim (benden küçük olduğunu farz ederek) çok büyük acılar yaşamışsın allah sabır versin gönlüne göre, gönlündekiyle, gönlünce yaşaman dileğiyle gönülden mutluluklar!

 6. Gülay

  1) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Her şeyin dibe vurduğu kötü bir yıldı. 2010 da aşk buldum.. 2011 de defalarca inişler çıkışlar yaşadım ve çok sevdiğim halde ayrılma kararı aldım.. Hayatımda ilk defa fedakarlık yapabileceğimi hissettiğim bir beraberlik yaşadım.. Çok mutlu anlarım oldu.. çok ağladığım ve içinden çıkamadığımı hissettiğim anlarım da :( Kabul etmeyi, sabretmeyi paylaşmayı ailenin ve arkadaşların ne kadar önemli olduğunu gördüm.. Acı çekerek daha da olgunlaştım. Ağustos 23 te benim için annemi kaybettikten sonra çok daha özel hale gelen babamı kaybetmem seneye noktasını koydu.. Nur içinde yat babacığım mekanın cenent olsun.. Bir arkadaşım taziyede bulunurken bana şöyle dedi: Sen asıl şimdi büyüdün! Çok doğruydu bana gerçek anlamda kızım diyecek kimse kalmamıştı ve ben büyümüştüm.

  2) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2011?de kaybettiğim aşkımı kazandım.. Çok okudum, çok yazdım, çok gezdim çok öğrendim.. Yine hayat dolu, çevresine neşe saçan, mutluluk ve umut dolu bir insan oldum. Daha çok insana tanıdım.. onların hikayesini daha iyi anladım, sağlıklıydım.. Bir de, 2012 ‘İyikilerin’lerin yılı oldu:)))

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Hiç üzülme 2012 yalnız olmadığın bir yıl olacak.

 7. İlknur

  1) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  2010’daki kötü günlerin ardından kendimi tanımaya başladığım, isteklerimin, hayallerimin farkına vardığım, daha azimli, daha özgüvenli, başkalarının istekleri için kendi isteklerimden vazgeçmemeye çalıştığım, kimseyi kırmadan da hayır demeyi becerebileceğimi biraz daha öğrendiğim, biraz daha rahat olmaya çalıştığım, çok düşünceli olmanın çok da iyi olmadığını, gamsız olmanın da zaman zaman iyi bir şey olduğunun farkına daha iyi vardığım, daha az ağladığım, daha çok güldüğüm bir yıldı. Veee ilk gidişimde Antalya’yı çok sıcak olmasından dolayı hiç sevmemiş olduğum halde, Eylül ayında Side, Fethiye, Olimpos (Kumluca) en son da görüp aşık olduğum Kalkan’dan ve tatildeki ekibin süper olmasından dolayı unutamayacağım, şimdilik hayatımdaki en güzel yıldı. (İleride çok daha güzellerini göreceğim :) Tek kötü tarafımı hala yalnız olmam sanırım, ama buna bile artık eskisi kadar takılmıyorum.

  2) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2011’den farklı olarak hayatımda çok özel biri var artık, O benim mucizem, O benim ne zaman geleceğini bilmediğim ama geleceğinden emin olduğum. Sonunda 2013’de geldi, hoşgeldi :)) En eksik yanımı tamamlamakla kalmayıp çok istediğim GAP ve Doğu Karadeniz turlarını da bu yıl yaptım. Ailemle artık daha iyi anlaşıyorum, artık haftada bir tartışmalardan sonra ayrı eve çıkmayı düşünmüyorum mesela :) Mesleğimde daha tecrübeli hissettiğim, her türlü kendime sonsuz güvendiğim bir yıl…

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Güçlü bir kadın ve en önemlisi annesin, biz bayanların isteyipte yapamayacağı şey yok (Erkeklerden farklı olarak). Aşkı bu kadar derin hissetmen çok güzel, darısı başıma :)

 8. Esra

  1) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Ayrılık, dağılma, ayağa kalkama ve devam etme, sevgiye sahip çıkma. Çok zorlandım, yeni hayata geçişim zor oldu. Gözyaşları hakikakten sel oldu. Yenilenmeye yenmeye çalıştığım bir yıldı. Kızımla mutlu başlangıçlar yapabileceğimi anladım. Ayakta durabildiğimi, yalnız ve çaresiz olmadığımı anladım. Ailemin bana nasıl kol kanat gerdiğini gördüm. Yeni insanlar tanıdım. Kapadoya?yı gördüm.

  2) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Yepyeniyim, sağlıklı ve mutluyum. İyi geçti 1 yıl, yeni yerler gördüğüm, kendime daha çok zaman ayırdığım, paylaştığım, yeni dostluklarla çoğaldığım, kızımla el el keyifle sağlıkla geçirdiğim nefis bir yıldı. Aşkı burnumun dibinde kalbimin tamamamında tırnak uçlarıma kadar hisettim.

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Onur 2. soruya cevabın harika. Keyifini yıllarca unutamadığın bir yıl dilerim.

 9. onur

  1) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  2011 hayatımda en büyük yaralar aldığım bi yıl aynı zamanda büyük mutluluklar. Bu mutlulukların en büyüğü de ailemi kazanmış olmam her duyguyu yoğun yaşadığım acılara karşı gelebildiğim bir yıl acının insanı olgunlaştırdığı doğru da bu kadar olgunlaştırdığını bilmiyordum. aklımdan hiç çıkmayacak ceza evi ziyaretim, 2 yıllık bir ilişkinin bitmesi hepsini 2011 yılında yaşadım. Kötü ama ben 2011 yılını sevdim.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2011 yılında mutlu olmağımı nerden biliyosun :) orantılı duygular hissetmem yeterli.

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  mutlu yıllar =)

 10. Caner Çeleksiz

  1)2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Neler hatırlamıyorum ki.. 2011 aslında bana çok şey öğretti, gerçek dostlarımın kim olduğu, neler yapmam gerektiği, ne gibi hedeflerimin olduğu, en önemlisi de kızlar hakkında…

  “2011 yılı kış aylarında Akdeniz Üniversitesi KYK Yurdunda kalıyordum, o zamanlarda arkadaşım İsmail’le yaz için planlar yapıyoduk.. Yaptığımız planlar sadece maddiyat ve eğlence üzerineydi ve nedense kurduğumuz planlar çok ama çok farklı şekillerde değişti. Bu yaz 8 aylık kız arkadaşımdan ayrıldım, çalıştığım iş yerinden olaylı bir şekilde ayrıldım ve 2 ay boyunca çalışmama rağmen içeriye borçlu çıktım.. Anlatamıyacağım kadar çok olay ve çok ortamlar gördüm, kısacası herkes bir yere gidince kimin ne olduğunu anladım diyebilirim. Kış için arkadaşım İsmail’le Antalya’dan bir ev tutmayı planlıyordum.. Ailemden dolayı olumsuz görünen plan sadece 1 haftada eve 3. kişi olarak Mertcan’ın gelmesi ile ite kaka (3 gün Xanthos Travel’da çalışarak, broşüre reklam alarak, İsmail’in web tasarımlarıyla ve meydanda mercimek köftesi satarak) ailelere rest çekerek mümkünleşti, bir daha Kaş’a sadece tatil amaçlı gideceğime kendime söz verdim..”

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  “Ben neymişim be..?” :) 2012 nirvana ulaşacağım yıl olacağından eminim :) olmasa bile bu hayallerin yolunda ilerlemek benim için süper bir duygu…

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  birlikte nice senelere umut :)

 11. Umut Alaattin

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Aslında aklıma çok fazla bir şey gelmiyor. 2011 de fazla bişey yapmadım boş geçirilmiş gibi geliyor ama tekrar düşündüğümde boş geçmemiş. 2011in EN GÜZEL zamanları yaz günleriydi. Bu güzel yaz günleri KAŞ a gelmemle başladı. Başlangıçta evde yatarak geçen zaman SONRA Caner, İsmail ve Tunç u tanımamla renklendi. 4 buçuğa kadar gece hayatı sonra 8 buçukta işe gitmek. İş dediysem de dalış yapmaktı :) Yazın böyle güzel geçmesinin nedeni güvenebileceğin kafa dengi insanların olmasıydı sanırım. Eğlenmek, sohbet etmek ve güvenebilmek ne güzel. Aslında bence 2011 de yaşanmışlar değil bundan sonra nasıl yaşanacağı…

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Bence fazla bi değişiklik yazmazdım, aynı kalmasını isterdim. Güzel bi yaz geçti. Dalışlarla, güvenebileceğin yeni insanla, sağlıklıyım. Çevremde beni seven insanlar var tabiki de bana devamlı destek olan ailem.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  2012 YILININ SANA MUTLULUK, HUZUR ve SAĞLIKLIK DOLU bir yıl olmasını, hep mutlu olup, sevdiklerininle birlik olman dileğimle…

 12. Gürkan Çekiç

  Ilk aklıma direk askerlik gelir herhalde. Çünkü bu yılın ilk yarısını askerde geçirdim. Sinir bozucu hallerle çok karşılaşmış olmak, bunun sonundaki heyecanın verdiği hazzı tadmak herşeye rağmen iyidi. Özgürlüğün ne kadar önemli birşey olduğunu, değerini bilemediğim birçok şeyin olduğunu farkettiğim bir seneydi.

  Bir sene sonra bugün ise; Hayatımla ilgili verdiğim önemli kararların arkasında durduğum için mutluyum. Her geçen sene daha iyi aşama kaydettim.Bunlardan en günceli bu seneydi. Birçok şey öğrendim. Yeni tanışığım insanlar olsun, hayatımda varolan ve olmayanlar olsun, gördüğüm, işittiğim.. Fakat bu şeyler bana gerçekte doğrunun ne olduğunu öğretti. Önümüzdeki sene yaşadığım, geçirdiğim günlerin en iyisini, en güzelini dilerim. Diyebilmeyi isterim.

  Sevgili Burak

  Yazdıklarını okuduğumda kendimi bir an geçmişte hissettim. Unutma ki, zorluğun ne olduğunu bilmeden, keyifin tadını çıkartamazsın. Hayatımızda geçiş dönemleri var elbette. Sende bunların belki başındasın. Yalnızlıktan kastın sanırım bir sevgilinin olmaması. Eğer öylese seninde bahsettiğin gibi “paylaşabilecek dostlarının olması” sadece bunun olması seni yalnız hissettirmeyecektir. Dilerim ki 2012 senin yılın olur ve istediğin kente, üniversiteye yerleşirsin.

 13. Burak

  1) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Üniversite hazırlık, yalnzılık, parasızlık, çaresizlik kötü tarafıydı 2011’in. Ama en güzel yanı bunları paylaşabilecek dostlarının olması sanırım ki Allah’a bunun için çok şükrediyorum. Onlar olmasa ben şu an delirmiş olabilirdim.

  Bu yıl anladım ki zaman çok değerli. Hayat sana kötü tarafını gösterdiğinde, üzülüp elini kolunu bağlamak yerine, buna çareler aramakla işe başlamak en iyisi. Anladım ki kapanan her kapı başka kapıların açık olduğunu anlamamamız için. En önemlisi paylaşmak; anı paylaşmak, ufak bir simidi, bir yudum çayı, paketindeki son sigarayı paylaşmak( en mutlu edeni bu belkide :) )..

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Amca oldum :). İstediğim bir üniversiteye bir bölüme, bir şehre yerleştim. Mutluluk geçici ama mutsuz değilim, huzurluyum.. Yanımda dostlarım ve sevdiğim hatun var. Sağlıklıyım. Kısacası benim için bomba bir yıl 2012.. :)

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Allah kimseye ızdırabını çektirmediği şeyin mutluluğunu vermezmiş. Eminim bu kötü zamanlar bir gün geçecek. Haklısın beterin beteri var, sendende beteri var. Seni ayakta tutan tek şey, onu sakın kaybetme..

 14. mir

  1) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Böyle kötü bir yıl hayatımda yaşamadım. Bu ne ya. İşsizlik mi desen, yoksulluk mu desen, kavga mı desen, ayrılık mı desen ne ararsan vardı. Hayatımda çaresizliğin ne olduğunu bu yıl anladım ve insanlara muhtaç yaşamanın acısı ile kıvrandım. Hep derdim aman bir insan bu kadar çaresiz kalır mı, inanın kader öyle olmasını istiyorsa eliniz ayağınız bağlanıyor. Her şey gözünüzün önünde oluveriyor ve sende seyrediyorsun. Sanki geçmişimde yaptığım bütün hataların acısı tek tek çıktı benden. Bu kadar şey yaşayınca tabi psikolojide gitti gidiyor az kaldı. Ben Allah’dan diliyorum kimse benim gibi bir yıl geçirmesin. Beni tek ayakta tutan şey bebeğimdi.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Önümüzdeki yıl bana bu soruyu sorsanız ben yine 2011 deki kabusumu anarak Allah’a şükrederdim.

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Seninde senen benim gibi çok kötü geçmiş. Yine de sende aşık olacak kadar hala hayata bağlılık görüyorum. Haline şükret diyeceğim neden dersen ben duygularımı da yitirdim sanırım. Yaşamak için sadece bir nedenim var onun için yaşıyorum. Beterin beteri var boşuna dememişler.

 15. Engin

  1)2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Hayatımın tarifsiz en kötü senesiydi, hatırladığım sahnelerde de hep bir sıkıntı hakim. Ve en kötüsü 8-10 aydır hiçbir şeye heyecan duymamak heves etmemek. Güzel şeyler oldu mu evet çok oldu ama hep arada kaldılar. Ve senenin şu son günlerinde de sanırım yakın arkadaşım olan kıza aşık oluyorum, ya da bilemiyorum sorun da burda. İçimi bir şeyler yiyip bitirmekte. Arkadaş olarak beni anlayamayan birine karşı…

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Heyecanlarımı bulduğum ve onlar için beni yorsalar dahi koşturduğum bir sene oldu, kararlılıkla yapmam gerekenleri yaptım. 2011 artık eski bir dosya. En kötü senem olmayı sürdürebilir ömrümün sonuna kadar. =)

  3)Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Eve çıktın, kendi ayaklarının üstündesin artık, ilk hayalin gerçek oldu. Sıradaki nedir? =)

 16. Eda Esen

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  2011’de senelerdir en çok istediğim şeyi yaptım. Ev tuttum ve yalnız yaşamaya başladım. Harika bir duygu. Artık ailemin eda’sı değil, gerçek eda var yaşayan. başkalarına göre belki bu sıradan bir şey. Ama bana göre benim hayatımda bu gelişme şeytanın bacağını kırmak. O yüzden çok mutluyum.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?
  Bilemiyorum, hayat süprizlerle dolu

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Çok uzun yazmışsın. Keşke uzun yazıları sıkılmadan başından sonuna okuyabilecek sabıra sahip olsaydım:)) eminim güzel şeyler şeyler yazmışsındır:)

 17. İsmail Coroz

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  ?Farklı bir yaz geçsin.? ?Bu yaz bari farklı olsun.? ?Bir an önce gelse bari şu yaz!? diye diye yazı getirdik.

  O kadar monoton, o kadar monoton başladı ki anlatamam. ?O?nunla birlikteyim o sıralar. Sıradan görüşmelerimiz, aşkımlı cicimli günlerimiz hız kesmeksizin devam ediyor. Eskişehir?den gelmişim. Geçirdiğim o 4 ayda bildiğin asosyal olmuşum ben ya.

  O psikolojiyi üzerimden atmaya çalışıyorum günlerdir. Dedim birkaç hafta tatilimi yaparım, ardından hız kesmeksizin Begonvil?de işe girerim, sonra tüm yaz yardır. Bir dünya da planım var tabii. Eskişehir?de o kadar çizim kursuna gittim, GSF?li olacağım ya bu kış. Onu da aksatmamam gerek. %85 kazanırım gözüyle bakıyorum zaten. Şu işe de öyle bir asılacağım ki, ingilizceyi bu yaz tam anlamıyla sökmek istiyorum. Tabi ki hiçbir şey istediğim gibi olmadı.

  Kimsenin bitmez dediği o 2 yıllık ilişki bitti. Çoook saçmaladım çok. Ardından Eskişehir?de ki ev arkadaşımın platonik olarak aşık olduğu kızla çıkmaya başladım. Böylelikle yakın arkadaşlarımdan birini silmek zorunda kaldım. Kendimi düşündüğüm nadir olaylardan biriydi. Fakat hâla doğru olanı yaptığımı düşünüyorum.

  Bir başka olay ise yaptığımız o motor kazası? Tunç?un gideceği gündü o da. Hep beraber oturmuş, eğlenmiş, sohbet etmiştik. Ardından motora atladık eve gitmek üzere. 3 kişiydik ve alkollüydük ne yazık ki. Küçük bir kazaydı, ama bariyerlere çarpışımızı, arkadaşımı kanlar içinde yerden kaldırışımı, hastaneye gidişimizi (?) asla unutmam. Berbat bir psikolojiydi. Ortalığı ayağa kaldırmamak için herkese 1 gün sonra haber verdik. Neyse ki iyiyiz?

  Tabii ki diğer bir bomba Caner?le Antalya?da aynı eve çıkmamız. Bu çook zor oldu ama başardık. Ailelere rest çekmek suretiyle olsa da. Antalya?ya üniversiteye kayıt bahanesiyle gelip evi tuttuk. 500 TL?ye yakın nakit paramız vardı, ve önümüzde 4 gün? Kaş?a geri döndük. Kimsenin haberi yok evi tuttuğumuzdan. 4 günde ne yapıp ne edip evin kirasını çıkardık. Her gün turlara gidiyoruz, daha fazla bahşiş almak için yalakalık yapıyoruz? derken taşındık. Bu da unutulmazlarım arasında yerini aldı bu sene?

  Oldukça hareketli bir seneydi benim için. Bombalarla dolu. ? 2011?i anlatan tam 14 sayfa yazı yazdım günlüğüme, hem de bir oturuşta? Bu soru ile beni tam hedeften vurmuş oldun Tunç?

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Mükemmel bir yazı geride bıraktım. Her gün turlara gittim, rehberlik yapıyorum. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi?ndeyim. Reklamcıyım. :D Bir de yanımda sevgilim olsa tadından yenmez hani. :D

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  ??Hem pişmanlık yılımdı, hem de en iyi yılımdı.?
  Yazdıklarının arasından bu cümleye takıldım ben. Benim 2011?i mi bu cümle özetler işte.

 18. Sinan

  Her şeyden önce Allahtan sabır diliyorum , Başın sağolsun Abicim.

  Hani vardır ya hepimizin hayatında unutulmaması gerekenler , Asla unutmuyacağım dediklerimiz , Bugün bir yaşıma daha girdim deyip , çok şaşırdığımız , O ilk heyecanlar , o ilk mutluluklar , Hatta ilk gözlerimizi açtığımızda karşımızdakiler , Asla yanımızdan gitmeyecekmiş gibi gözükenler. Bak ne çok şey saydım demi , daha da çok yazarım aslında, sayfalar doluca, İşte bu kadar çok şey , Farkındamısın hiç tek olmuyor, Hep bu anlattıklarımda birileri yanımızda , birileri bize oyun oynuyor , sevindiriyor , şaşırtıyor.

  Sonra peki? O birileri zamanla senden uzaklasıyor , o birileri , birileri tarafından unutturuluyor ( Hayat mücadelesi ) , o birileri bi süre sonra o kadar dipte oluyor ki , Uğraştıgın şeyler yüzünden , kovaladığın hayat yüzünden , UNUTTURULUYOR !

  Kısır bi döngü içerisine giriyor , O da seni unutuyor , Onlar da unutuyor , Diğerleri de herkes gibi unutuyor, Peki bu oyunu kim neden oynuyor ? Niçin amaç ne ? Kim ne zaman kazanıyor , Kim ne zaman kaybediyor ?

  Cevap? Hadi dur lan ben söyleyeceğim.

  Hepimizin her gün karşılaştığı o şey yüzünden , Hayat yüzünden , yeniden kalkıyoruz yataktan , Ama yatağımız dünkü kadar dağınık değil , yeniden güneş çıkıyor , ama yazın olduğu gibi ısıtmıyor , yeniden aynaya bakıyoruz ama dünkü kadar genç değiliz , Sakalın bile sana inat ediyor , ” Kessende çıkıcam lan ” Bütün her şey, kesinlikle BÜTÜN HER ŞEY mükemmel kusursuzlukta aslında, Anlayamıyoruz, Çünkü mücadelemiz devam ediyor .

  Bak şimdi 1 Günde Tam 1440 dakika var, Peki bir günde bulabildiğim en çarpıcı şeyleri incele şimdi , ama onlar dakikada olanlar , hesap yap birazcık !

  Her dakika dünyada 250 bebek doğuyor. 11?i açlık sınırında, 15?i sakat dünyaya geliyor
  Her dakika Dünya?ya 360 yıldırım çarpıyor
  Her dakika 5 deprem oluyor
  Her dakika 9 kişiye HIV/AIDS virüsü bulaşıyor
  Her dakika 107 insan hayatını kaybediyor
  Her dakika 18 insan açlıktan ölüyor
  Her dakika 1 kadın doğum sırasında hayatını kaybediyor
  Her dakika 40 kadın sağlıksız biçimde kürtaj oluyor

  evet işte Bu kadar olay x 1440 + ( yazmadıklarım ) = O küfür ettiğimiz kaderin , o küfür ettiğimiz hayatın , Hep kazanması. Bunları sadece sana yazıyorum, Ya buradaki insanların duyguları nerede peki ? hayatın altında eziliyor, Çok gaddar olan o kader , elini uzatıyor bazen , hatta sık sık uzatıyor , Sonra ? Kolunu hatta Canım dediklerini , Canını bile alıyor .

  Asosyal olmak iyi midir lan tunç ?
  Bence iyidir , Ben de kaybettim , Ben de Canımı çok verdim , Sonra artık , vazgeçtim her şeyden , Dedim ben istemedim bu dünyada olmayı , madem veriyorsun , neden alıyorsun ? diye yıllarca ben de küfrettim, Ama ben bişeyin farkına da vardım.

  Artık ona , Hani o sürekli kazanan şeye, hayat mıdır nedir ;) işte bu velete dur diyorum. Toplasan Son 8 yılda tanıştığım insan sayısı 30 40 civarıdır , Toplasan son 8 yılda kaybettıgım ınsan sayısı Kaç biliyormusun ?

  ” 0 ”

  Neden biliyor musun ? Onun mücadelesine karşı ben de direniyorum artık , Akrabalarımla bile görüşmüyorum , alışırım diye ısınırım diye , kaybettıgımde yenıden acır canm diye…

  Şimdi sen bunları okuyorsun ya hemen aklının bi yerinde şu geçiyor; “Peki nereye kadar Abi? , Ne olcak bu işin sonu evlilik felan , daha gençsin çocugun çoluğun olcak lan , onları buyutup okutucaksın vs vs vs ;) Demi, dedin demi :)”

  Hemen merakını giderelim o zaman , Bunları dediysen sen bile hala oyunun ( hayatın ) gelişme bölümünü inceliyorsun, ( Dur bi sigara yakıcam , muhabbet sardı :) )

  Marjinal olmak iyidir bazen , Sıradaşılık , Toplumdan uzaklaşmak , Pskologlara sorsan depresyon derler :)) Laynn güldürmeyin beni , Ben gene dışarıya çıktığımda , mutluyum gülebiliyorum , Sadece Oluşumlara karşı çıkıyorum , Bana bu 5 tane insan yetiyor , 10 insanı olanları da görüyoruz ( Kesinlikle üstüne alınma ) Ben iyiyim abi , Hayatımda Çok doğru olmasa da , Çok az yanlış var ! bunun bilinçinde yaşıyorum.

  Her neyse ne diyordum, Soruna cevap veriyordum , Heh şu oyun varya , hepımızın bıldıgı gıbı enınde sonunda o kazanıyor , Hep galip hep galip bu ne lan biz ne zaman galibiz ? ” hocam siz ölünce hep kazanıyorsunuz , her şey çok iyi ” ya bunu diyenlerle zıt olmak istemiyorum , müslümanım elhamdülillah ama , Bazen çok zor oluyor yani kendimi tutamadığım noktalar olabiliyor, Ulan madem böyle bişey var , Bunlara ne gerek var , burada yaşanıp sınanmaya , O bizi yarattı ! Tamam yarattı , ama onun bizim secde etmemize ne ihtiyaçı var , Her yerde insanlar birbirlerini öldürüyor , herkes açlık sınırında yarı aç yarı tok , açlıktan ölenler bile var lan , dünyada içme suyunun olmadığı yerler var , toprağın toprak dışında başka her şeye benzediği yerler var , Neden durdurmuyorsunuz ? Ne sınavı bu ? İnsan canından daha önemli ? ya varya söylemicem söylemicem diyorum günaha giriyorum ama , yeter be , cidden yeter , Asıl Katiller Aslında bizler değiliz ! Buna izin verenler !. Tövbe tövbe ya , kaptırıyorum bak kendimi abicim bunu daha sonra yüz yüze konuşuruz.

  Ben senin o sorucuklarına cevap vereyim ve gideyim , Herşey için sana çok teşekkür ediyorum , İyi ki varsın dediğim insanlardansın , Bunu yazmama gerek bile yok bildiğini biliyorum ama , Şu anda o allak bullak olmuş beyninin sol lob panelinin :D:D:D arkada ufak bi yerlerinde yankılanmasını istiyorum :)

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  2011 Hayatımda keşfetmediğim hem iyi , hem kötü ( bu kötüler bayağı kötü ) çok olaylar yaşadım , Umutların kesildiği anlarda bazen yıldızlar önüme düştü , Gözlerin kapandığı anlard a , Bazen rüyaların beni yaşattığı , Her şeyin en Saf halini tatmama neden oldu, Hem pişmanlık yılımdı , Hem de en iyi Yılımdı. Bakalım 2012 nelere kadir olcak :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2012 varya Tamamen süperdi , Geçen seneye nazaran daha sabitli kararlar aldım , Geçen seneye göre daha az pişmanım , Bu sene yeni 3 4 arkadaş edindim, Birazcıkta aile bağlarımızı esnettim, şimdilik her şey iyi ama eeeeeee Fazla ilerisini hala düşünmüyorum ;) Belki seneye artık :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Bunu yazan da , okuyan da ben olmama rağmen ona diyeceğim Tek şey , Hayattaki en sabit görüşlerden biri olan “Ne olursa olsun , Asla vazgeçme , kaybetsen de , kazansan da , kendince cizdiğin o sınırları hep koru , çünkü bu senin hayatın , onu ben yaşamayacağım !” derdim.

  VE HER ŞEYDEN UZAKTA, SON BİR CÜMLE YAZMAK İSTİYORUM. ATALARIMIZ HARBİDEN DEMİŞLER. “İNSAN ; NE OLDUM DEĞİL ! NE OLUCAM DEMELİ ”

  Yazan Silknan
  For : Tunç pardon Ali Tunç Kılınç ! ( Bu For da moda oldu :)

 19. Şafak Otur

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?
  Gayet keyifli zaman geçirdiğim bir yıldı. Ufak tefek sıkıntılarım olsa da hep eğlendim, yeni insanlarla tanıştım. Mutluydum. Hala da öyleyim. Saçma sapan milyonlarca şey yaptım ama iyi ki yapmışım.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?
  Bu sene geçen seneden daha çok eğlendim. Hayatım istediğim gibi devam ediyor. Her sene daha da artıyor mutluluğum sanırım. Eheh.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  Panpa hayat sana güzel yeaaa. Ehehe.

 20. eray

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  ben kendime şunu sorsam? “2011 i hatırlamak istermisin eray” cevabım ” tabiki hayır arkadaş”
  kabus… hiç bir zaman bir yılın bitmesini bukadar istememiştim sanırım… kişisel olmasada ailevi saglık sorunları. yorucu sorunlar (ki bunları tunç kılınç ile paylaşmıştım).
  neden bilmiyorum tamamen olumsuzlulardan yanaydı bu yıl bana. eğitim deseniz negatif ilerleme, saglık deseniz aynı, gönül işlerini konu dışı bırakıyorum çünkü sanırım diger sorunlarımın yanında düşünmeye bile vakit pek ayıramadım kötü şeyler yaşasam bile aşk bu konuda…
  sadece imkansız olan birine tutuldum….
  olumlu şeymi? olumlu şey sadece bir elek oldu bu yıl benim için.olmaması gereken insanlar çıktı hayarımda. gerçekten içime sinen iyiki warsınız dedigim insanlar buldum.ve birde nekadar imkansız olsada işte hayalimdeki insanı tanıdım… sadece boyle hatırlarım 2011i

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  gerçekten zaman herşeye ilaçmış! baksana be eray sadece dön bak… neler değişti..şikayetci oldugun hersey nasılda olumlu şekilde degişti. nasıl düzene girdin… sonunda alkolik olmuştun..alkolü bıraktın…günde 3 paket sigara içiyordun.. sigarayı bıraktın.. ailen! ailene daha çok zaman ayırıyorsun eray. iyiki dogru insanları hayatına sokmuşsun..bak artık senin için adam olmaz demiyorlar:)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  kaan senin adına sevindim… yaptıgın herşey olgunlaşma adına harika şeyler… geziyorsun tozuyorsun (bunu hernekadar bende yapsam da kıskanmışımdır benden çok gezen insanı :) )
  umarım “umdugundan” çok çok daha güzel bir yıl olur senin için…mutlu olman dileğiyle kardeşim….

 21. Kaan

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  2binon1 son bir kac sene gibi daha basladigi anda gecici gorunup ayni zamanda sonsuza donusebilecek ayriliklarla basladi. Safak da saydim unuttum da stresle yogunlukla bi kac gun gibi uzun bir sure de olsa ailemi. 2011 buyuk degisikliklerle geldi 20.yasimdi 2011 istedigimi yaptigim zaman mutluluk oranimin arttigini gordum bu yilda. Gercekten universiteliydim bilmem ne yaptigimin amerikasinda annemi ilk defa gordum mesela hic animizinin olmadigi bi ulkede. Hizli bi yildi ilklerle dolu bir yil. Asik oldugun hatuna yine asigim 2011 de yuzunu hic gorememe ragmen butun 2011 boyunca.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  bol bol homeless arkadas yaptim kendime, cok cok insan tanidim, tanidigimi sandim, olctum tarttim. Daga tasa ciktim dogaya karistim okulda sadece istedigim derse gittim, kaytarmadim yanlis anlamayin gereksiz olanlariyla ugrasmadim. sahip olduklarimi sevdim en kucuk seyi bile. yaz ve kis tatilinde geldigimde sirketimize oncekinden cok cok faydali yaptirimlar getirdim. kostum zipladim yattim kalktim gittim geldim he bi de bu yil sevmedigim insanlarla alkolun etkisiyle bile birlikte olmadim:)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Belgin Nice mutlu yillara yeni yilin kutlu olsun.

  < bu yazina karsilik soz ucar yazi kalir diyorum,
  baska seyler okumayla harcamamamalisin vaktini, beni de yanlis anlamamalisin su anki psikolojim butun anilarimin hincahinc dolu oldugu bir istanbulda son 1 haftamin kalmasinin etkisi altinda o yuzden bu konuya dikkat cektim, bence sen yazil kitabin adi da belgin olsun okuyan kutsal kitap gibi ayirmasin seni yanindan. yeni yilin tekrar ve tekrar kutlu olsun.

 22. belgin

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  çok yorucu bir yıldı hem zihnen hem bedenen tükendiğimi hissettiğim, sağlık probleri, küslükler, aldanışlar, kızgınlıklar (en ağırı da kendine duyduğun kızgınlıklar), yitirme korkusu… özellikle son 5 ay ömrümden kaç yıl çaldı bilmiyorum.
  <güzel şeylerde olmadı mı oldu, abim evlendi, iki küçük canavar katıldı ailemize=)
  <bu yıl kendim olmayı bıraktığım bi yıldı.
  < çok büyük fedarlıklar sonucu ulaştığım amaçlarım artık beni mutlu etmiyor maalesef.
  < artık bitsin bu yıl yeni yılda herşey daha güzel olacak eminim!
  < bak baştan anlaşalım 2012, artık beni de gör:)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  öncelikle hayatımda ki herkesin çok sağlıklı ve mutlu olduğu bir yıldı.
  <şükürler olsun ki yine ben eski benim. bi önceki yılın bütün yorgunluklarını attım üstümden.bu yıl benim yılım oldu her bakımdan sağlık, mutluluk,huzur,kendine güven ve tabiki aşk dolu bir yıldı.
  < artık her sabah uyanmak için bir amacım var ne için yaşadığımın farkına vardım geçte olsa. şimdi çok daha sağlamım hayatın tüm olumsuzluklarına karşı.
  < hala çok şeyi kafama takıyorum, ama bunun beni ben yapan özellik olduğunu anladım
  < ölü toprağını attım üstümden, onu çoktan unuttum eski bir arkadaş artık o benim için, kapattım ben o defteri. şimdi başka şeyler okumanın vakti.
  < kitaplar okudum, şiirler yazdım, hayal kurudum, hem de pas tutmuş hayaller değil sağlam hayaller kurdum.
  < çok değişik insanlar tanıdım, güzel insanlar hepsinden yeni bir şey öğrendim.
  < ve en önemlisi kendim için yaşamayı, çabalamayı öğrendim.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  gülender; ne olursa olsun içinde ki umut ışığını kaybetme, her şey gönlünce olsun 2012 senin yılın olsun :)

 23. Can Uzun

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Çok fazla azim.. Dünyanın en gereksiz sınavında 1.7 milyon kişi arasından 21 bininci oluşum.. Dostlukların kardanadamdan farksız olduğu… Bolca uyumamak zorunda kaldığım.. Sözlerimi tutamadığım.. Beklentilerin yer yer sahne aldığı çok fazla seyircisi olmayan klasik bir orta oyunu..

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Mühendisliğe ilk adımında başarıya daha aç daha azimli ve hırslı bir yıl geçirdim.. Gayette her şey olması gerektiği gibi geçti.. Sözlerimi daha ayakları yere basar şeyler için verdim ve tuttum.. İzlediğim binlerce filmden hiç pişman değilim.. Sonunda hayal ettiğim çocuk doğdu ve onunla çok mutluyum :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Bir şeyler kalbini kırdı diye sakın ondan vazgeçme.. çünkü su içtiğin bardak kırıldı diye hiçbir zaman su içmekten vazgeçmezsin.. :)

 24. gülender

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Ahh 2011! Ne yaptın bana? Önce buldum zannettirdin sonra söktün aldın. Ne kötü bir yıldın.. Kalbim kederden acıyor.. çok!

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  her şeyin bir vakti varmış.. yaşadığım her şeyin de bir nedeni.. sabahları hüzne değil ona günaydın diyorum, penceremden içeri huzurlu bir istanbul manzarası sızıyor, ama çalışmalı daha çok çalışmalı, dünyada iyiliğin ulaşmadığı bir yer kalmayana kadar çalışmalı..

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  hayale kapılma enerjini doğru kullan!

 25. Zuhal T.

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Geçen sene açılan başlığa yazdıklarımı okudum da hiçbir istediğimi gerçekleştirememişim. Ama sağlık sorunlarım konusunda bir iyiye gidiş var. Son zamanlarda ilaçlarımı bıraktığım ve beslenme alışkanlığıma dikkat etmediğim için bozulmuş olsa da yeniden, kendime bakınca gerçekten iyi olabiliyormuşum. Kısa bir süre de olsa kendimi sağlıklı bir insan olarak hissetmek harikaydı. İlaçlarımı bırakmak da. Ama şimdi kendime eskisinden de daha iyi bakmam gerekecek.

  Geçen sene yazdıklarıma bakmak oldukça sinir bozucuydu açıkcası. Hiçbirini gerçekleştirememiş olduğumu gördüm. Yalnız bu sene çok daha zor şeyler yaşamış olsam da 2010?da yaşadıklarıma göre, üstesinden daha iyi geldiğimi gördüm. Bunu farketmek kendimi daha güçlü hissetmemi sağladı.

  2011 deyince neler hatırlıyorum? Bunalımlı geçen, kendimi odama kitlediğim zamanları.. Kendimden nefret ettiğim anları.. Hiçbir işe yaramayan yazokuluna 500 tl vererek sınıfta kalmamı.. Başarısızlıklarımdan dolayı okulu bırakmak istemem ama ailemden dolayı vazgeçmem.. Sonra yaşamak için ailemin yanındayken bile hiç bir amaç bulamadığımı, onlarlayken bile intihar etmenin çeşitli yollarını düşündüğümü ve intihar edince annemin ve erkek kardeşimin ne kadar üzüleceğini farkedince hayatta kalmak zorunda oluşumu hissedişim ve bunun için yardıma ihtiyac duymam, psikiyatriste gitmeye karar vermem.. yeni ilaçlar, yeni sağlık raporları.. falan filan.

  Kendimi sağlık sorunlarım sebebiyle aşırı yaşlı hissedince, nereye kadar böyle yaşarım, 30umda, 40ımda giderim deyip, kendime dikkat etmeye başlamam… Tam mutlu oluyorum derken yeni yeni sorunların üst üste gelmesi..

  İnsanları mutlu etmek için çabalamamın beni ne kadar üzebileceğini farkettikten sonra, herkesi mutlu etmek için uğraşmaktan vazgeçmeyi istemem ama bunu başaramamam.. Yakın arkadaşlarımdan birini aramızda anılmaması gereken saçma konuşmalarla kaybetmem… Deli cesaretime kapılarak, o cok istediğim dövmeyi sol koluma yaptırmam..

  Bir barda işe başlamam.. Kendi paramı kazanmamın vermiş olduğu mutluluk. (arada güzel şeyler de oluyor :) Kendimden iğrenmeme, nefret etmeme neden olan o kötü günün ardından, hayatımın yönünü değiştirecek olan şeyin meydana gelmesi.. Ama onu gölgeleyen sağlık ve dersle ilgili sorunlarım.. Ve korkularım… Ve hala bu şekildeyim.. :]

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2011?deki dileklerimi yine dilerdim. (http://www.fikiratolyesi.com/2010/12/26/gelsin-2011-bildigi-gibi-gelsin/) Umarım, “sonunda saçlarımı uzatmayı başardım!” diyebilirim! Interrail harika bir deneyimdi diyebilmek isterdim. Dövme olayıma ailem aşırı tepki göstermedi demek isterdim ve 2. düşündüğüm şey için çok fazla beklememe gerek kalmadığı için mutlu olurdum. 2012 sonuna o dövmemle birlikte girerdim hatta. :] Sağlıklıyım, huzurluyum, mutluyum, başarılıyım, kendimi artık sevebiliyorum, özgüvenimi kazandım bu sene, sonunda tam olarak. Stajımı düşündüğüm gibi okulda yaptım, yazımın bir dönemi ailemden uzak geçti ama olsun, bu defa burada mutlu geçirdim zamanımı. Artık şansım döndü, inanıyorum, ve 2013 bekle beniii, daha sağlam geliyorum lan.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Bu tip değişiklikler cidden büyük deli cesareti ister, her insan yapamaz. Tebrik ediyorum :) Umarım 2012’de seni mutluluğa götürecek o beklediğin değişimleri yaşarsın. :}

 26. Ayşem

  1) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Hatırlamak istediklerimle, hatırlamak istemediklerim yanyana ve hatta içiçe… Şanslıyım.

  2) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Anı yaşamayı, olanı olduğu gibi kabul etmeyi, ifadeni özgürce dillendirmeyi, affetmeyi ve belki de en önemli NEFES almayı öğrendim. Afferin bana. Hem de kocaman aferin :)

  3) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Değişimlerin hep çoğalarak, umudunu bebek gibi kucaklayarak yola devam NİL E. :) Yanındayım, yanındayız. Mutlu yıllar..

 27. Nil E.

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Önce geçen yıl yazdıklarımı okudum. Buraya böyle bir şey yazmış olduğumu bile unuttuğum için benim için muhteşem bir sürpriz oldu. İstediğim şey olmuş. 2011 benim için gerçekten değişim yılı oldu. Zordu ama önce işimden istifa ettim. Uzunca bir işsizlik süreci yıpratıcı olsa da rahatlatıcıydı bir taraftan da. Kendimle başbaşa kaldığım bir yıldı. Birçok istediğim olmadı, ee artık onlar da 2012’ye :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Daha da büyük değişimlerin yılı oldu, doktora tezim nihayetinde bitti.. ve evet, bu yıl aşık oldum. Aşkla değişimlerin en güzelini geçirdim.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Samet, go ahead! kendine yatırım yapmak gibisi yok. Uygulama yolun açık olsun ve çalışırken eğlenmeyi de ihmal etme :)

 28. Samet

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Hayatımda olan insanlara en değerlisi, güzel anılarıma en güzeli eklendi. Dostlarımla aramdaki sıkı olan bağlar daha da kuvvetlendi. Sorumluluklarıın ve yapmam gereken fedakarlıkların farkına vardım. Belki hayattaki yorucu olmayan son yılımdı. Gezdim, eğlendim. ‘Keşke yapsaydım zamanında’ diyebilceğim bi şey bırakmadım arkamda. Şu ana kadar yaşadığım en güzel yıldı.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Yapmam gerekenleri büyük ölçüde yerine getirdim. Hayatımda kalıcı olacak dediğim insanlar hala yanımda. Ve güzel bi gelecek için çok yatırım yaptım. Sıra geldi uygulamaya.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Kendin için bi şeyler yap. İstediğin hayatı yaşa, istediğin üniversiteye girmek için elinden geleni ardına koyma. Müzikten kopma dostum, yeniden tutun. Bi kaç şarkı değil bir sürü şarkı yap. Hata yapmadan öğrenmenin yollarını ara ki üzülme Cevat :)

 29. Cevat Aşkın

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  2011 yılına dair, ben kendim için bu yıl ne yaptım diye sorduğumda, aslında çok fazla bir şey gelmiyor aklıma, daha dürüst olmak gerekirse, aslında hiçbir şey gelmiyor aklıma. Fakat üniversite hayatının güzel ve zor yanlarını öğrendim, çirkin taraflarını gördüm, hiç tanımadığım kadar çok farklı kafadan adam gördüm, tanıdım. Bunların yanı sıra ev hayatını yaşadım, dışarıda yirmi dört saat birlikte olsam sıkılmam, çünkü bu adam tam benlik, kafalarımız fena halde birbirine uyum sağlıyor dediğimiz insanların ev içerisinde sorumluluklar yüklenince değişebileceğini, gerçek yüzlerini ortaya koyabileceklerini gördüm ve gerçek dostlarımın kimler olduğunu çok daha iyi anladım. Sanırım bunlar benim için edindiğim büyük tecrübeler oldu.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Geçen yıl edindiğim tecrübeler sonrası bugün mutluyum, geçen yıl düştüğüm hatalara bu sefer düşmedim. İnsanın her yaşta öğreneceği çok şey var, hataların bir çoğunu bir daha yapmayız ama yeni hatalar yaparak yeni şeyler öğreniriz. Üniversite sınavlarına yeniden hazırlanıyorum, bir yıl sonra helal olsun lan bana, yapacağım dedim ve yaptım. Müzikle uğraşıyordum geçmişte, özledim o günleri onun için hiç olmadı bir iki tane bile olsa şarkı yaptım be bu sene. İngilizcem baya gelişti, daha da üstüne koymak yanı sıra inanılmaz meraklısı olduğum İspanyolca öğrenmek için bir şeyler yaptım be bu sene. Ben de bunları demek isterim işte :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  2011 senin için iyi geçmiş bence, Tunç gibi kral bir adam tanımışsın bundan iyi daha ne olsun :) 2012 için ise umarım hayallerine bir adım daha yaklaşırsın, ve umarım seneye Polonya hakkında güzel anılarını okuyor oluruz. Her şey gönlünce olsun, asla vazgeçme. :)

 30. Oğuzhan Durmuş

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  2011 denince Kaş’ı hatırlıyorum. Çok güzel bir yaz ve sezon geçirdim. Eğlendim, bazen sinirlendim, sövdüm ama olsun onlar da lazım arada :) Kaş’taki anılarım çok ve bu anıların hayatıma etkisi de çok bir sürü insanla tanıştım. Tunç sen de bunlardan birisin. Seni ilk gördüğüm de dedim ki oha a.q :) bunu kendine göre geliştirebilirsin :D tabi ki şöyle bişi oldu, bir grup içinde illa ki bazı insanlar birbirleriyle daha iyi anlaşır ve sohbetler de o ikili gruplar halinde olur genelde ilk tanıştığımızdaki durumda böyle olmuşta sonradan sanırım. Tabi ki ilk görüşteki önyargı da yerine başka şeylere bıraktı :) iyi ki tanımışım diyorum çünkü senin gibi tanıştığım insanlar sayesinde bişiler öğreniyorum farkına varıyorum ve çok güzel. Kaş anılarının yanı sıra üniversite 2. sınıf olduk o da bitecek az kaldı. Erasmusa gidiyorum Polonya’ya 2012’de orda olacağım :) ve bi dahaki sene inşallah buraya da oradaki anılarımı paylaşma şansım olur… 2011 kısacası güzeldi tüm çelişkilere rağmen…

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Bir yıl sonra bugün polonya’daki anılarımı yazabiliyor olmak isterdim. Ve bugün halihazırda bir sürü hayalim varken bu hayallerin peşinde hala koşuyor olmayı isterim tabi ki ve bunlara yeni hayaller de eklenir umarım. Her şey güzel olur bakalım nerden nereye gelceğiz…

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  İş güç hallolur bir şekilde olması gerekir olmuştur senin de dediğin gibi önce sağlık huzur bunlar olduktan sonra her türlü iş bulursun inşallah hayırlısı olur :) en acil şekilde… İyi yıllar…

 31. 7.oda

  1. ve 2. soruların cevabını tek cümlede veriyorum. :)

  Ben hayatımın on yılına damgasını vuran işim bu ay bittiği için (Dürüstlüğün Bedeli) 2012 den sağlık dışında yeni ve güzel bir iş diliyorum. acil tarafından :))

  3. şu an okuduğun bölümü bırak! sevdiğin bölümü oku! hayatını yaşamak için gereken parayı sevdiğin işle kazanmanın yolu bu çünkü!

 32. Yunus Emre AKAN

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Çıkışlar, yükselişler ama en çok aklımda yer tutan düşüşler hayal kırıkları. Her şeye gebe bir yıl iken hiçbir şeyin sonuçlanmadığı bir yıl oldu. Tamam oldu bu sefer hallettim derken yere yığıldığımı fark ettiğim yıl oldu. En acısı yıkıldığımda yardım eli bulamayışım oldu. Bir çok yönden olgunlaştığı ve bambaşka biri olmaya başladığımı gördüğüm bir yıl oldu ki sanırım bu yılın benim açımdan tek güzel yanı buydu.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Üzerimdeki ölü toprağı atıp toparlandığım. Nefret ettiğim bölümü bırakıp sevdiğim bölümü okumaya başladığım. Hedeflerimin peşinden koşup onları yakalamaya başladığım. Dostum dediğim insanları daha yakından tanıyıp yeni dostlar edindiğim. Ve büyük bir maceranın temellerini attığım bir yıl oldu.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Bu tarz konularda çok iyi değilimdir ama ne derler bilirsin; ”Her şey bitmeden, hiçbir şey bitmez.”

 33. Adnan Topçu

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Evlilik planları yaptığım insan beklemediğim bir şekilde ayrıldı ve bu çok ağır geldi.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Özel hayatıma daha özen gösterdim. İnsanları eleştirmeyip, anlamaya çalıştım. Korkularımla yüzleştim ve üzerine gittim.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Korkularının üzerine git ve deneyimlemekten korkma. Duygularınla hareket et, sonuçları ne olursa olsun, sen duygularınla hareket ettiğin zaman mutlusun!

 34. Taner

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Gün gün hatırladığım bir yıl, hayal kırıklıkları ile dolu. Her anı olay olan bir hayatım yok ama bu sene başıma gelenler bir filme konu olur, ufak da bir gişe rekoru kırar. En güzeli de, tüm bunları bir anı defteri haline getirip, ait olduğu kişiye ulaştırmak oldu. 23 yıllık hayatımda yaptığım en güzel şeydi kesinlikle.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2011’de elimden kaçırdığım fırsatları tekrar elde ettim. Yine hayat dolu, çevresine neşe saçan, mutluluk ve umut dolu bir insan oldum.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Unutma dostum. Sen insanlara ne kadar iyilik yapsan da, iyi davransan da, değer versen de; birisi gelir, hayatının içine eder, ve hiç bir şey olmamış gibi çeker gider. Yaptıkların, harcadığın zaman boşa gider. Ama biliyorum dostum, sen bu konuda değişmezsin. Sen insanlara değer vermeye devam edersin. Bir gün kazanacağını, en iyiye, en sevdiğine ulaşacağını bilirsin. İz bırakmışsındır onların hayatında. Varlığını, yokluğunda anlarlar. Bilirsin bunu. İkinci şansı isterler. Gururlarını yenip isterler. Bilirler ki onlara kucak açacaksın yeniden. Gelirler. Daha iyi bir ilişki kurarsın. Öncekinden de iyi.

 35. burak

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  2011 diyince aklıma dershanede geçen günler, feray darıcıyla buluşma umutlarım, üniversite hayallerim, çözdüğüm on binlerce soru, sınav yüzünden vazgeçtiğim aşklar, harcayacak bir şey olmadığı için para biriktirişim ve Türkiye seksen binincisi olmama rağmen tamamen şans eseri bi şekilde ankarada evimin dibinde %100 ingilizce bir okul kazanmam aklıma geliyor. bir de tanıştığım bütün insanlar ve hayallerim aklıma geliyor.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  tiyatro kulübünde deli gibi oyun çıkartıyoruz. üstelik bir sürü oyuncuyla tanıştım ve artık feray darıcı’yla arkadaş gibiyiz beraber bir yerlerde buluşup eğleniyoruz. hazırlık sınıfını geçtim artık birinci sınıftayım. bel fıtığı ağrılarımı artık sıfıra indirdim ve daha yapılı bir vücudum var.ve en sonunda hayalini kurduğum kızı da buldum!

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  noktaların yarattığı boşluğu en çok dilediğin ve gerçekleştirdiğin şeyleri anlatmakla doldurman dileğiyle diyorum.. daha ne diyim ki sana Aras.

 36. Aras

  1.) 2011 denince ne hatırlıyorsun?

  Kötü bir yıldı. Çok mutlu olduğum anlar olsa da çok bunaldım bu yıl. Esasen öyle bir yıldı ki, Tunç Kılınç sorduğunda bile anlatmak istemeyeceğim türden.. En azından artık daha “…”yım. Bu noktaların anlamını gelecek senenin yazısında açıklayabilirim umarım, ben de henüz bilmiyorum zira.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Çok okudum, çok yazdım. Artık kendimi daha iyi tanıyorum. Mutlu olmayı, yaşamaktan haz almayı biliyorum. Okulda istediğim bölüme geçiş yaptım, başım daha az ağrıyor artık. Daha az gerginim. Şimdi sıra yeni insanları tanımaya geldi.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Topla eşyalarını Tunç, Konya’ya gidiyoruz. Gerçekten.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir