21

Gelsin 2014, Bildigi Gibi Gelsin!

Geçmiş yıllarda olduğu gibi, 2013 için de demiştik. Geldiği gibi gitti! Şimdi sırada 2014 var. İyi ki de var!

[audio:http://www.fikiratolyesi.com/wp-content/uploads/2006/12/03-Gelsin-Hayat-Bildigi-Gibi-feat.-Sezen-Aksu.mp3|titles=Gelsin Hayat Bildigi Gibi]

Fikir Atölyesi’nde artık geleneksel oldu. Geçen seneyi değerlendirip, önümüzdeki yıl için ‘kendimizden beklentilerimizi’ yazıyoruz. Bir yıl sonra geri dönüp okuması ilginç olduğu kadar, düşündürücü de oluyor. Deneyin derim.

Şu üç soruyu birlikte cevaplıyoruz:

1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?
2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2014 beklentilerin?)
3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

Gelelim benim cevaplara…

1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

2012 sonunda, 2013 beklentim için şöyle yazmışım:

?2013’de deliliğe devam. Gezmeye devam. Rüzgara karşı uçmaya devam. Şu ‘şey proje’ olsun artık! Keyifli işlerden yaramazlıklara yetecek kadar gelir. Sağlıkta yine kimseye muhtaç olmadığım bir yıl.?

2013’den aklımda kalanlar ise şunlar:

Uzak ara ilk aklıma gelen can kardeşim. Kendi istediği gibi ve hakettiği bir geleceğin temellerini atmasını izledim keyifle. Birlikte mücadele ediyor, birlikte büyüyor, birlikte çoçuklaşıyoruz. ‘Şey’ diye bahsettiğim bebek proje henüz doğmadı; bir de yanına yeni ‘şey’ eklendi! Bu ‘şey’ler öldürecek beni heyecandan! En güzeli, sağlıkta sorun yok.

2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

?Şu ‘şeyler’den biri olsun artık! Can kardeşimle ‘rüzgara karşı uçmaya’ devam. Keyifli işlerden yaramazlıklara yetecek kadar gelir. Sağlıkta yine kimseye muhtaç olmadığım bir yıl.?

3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

Bu soru (mecburen) bir tek bende cevapsız kalıyor. Bu yazıya ilk yorumu yazacak kişi için ise ben ‘bir üstteki kişi’ oluyorum!

2014 harika bir yıl olsun. Kucaklıyorum hepinizi.

Yorumlar 21

 1. kreatif baskan

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  Çok eğlendiğimi ve güldüğümü hatırlıyorum .Bir de epey bir boşa kürek çekmişliğim var. Boş ve hoş bir yıl…
  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Mutluluk tercih meselesidir. Mutlu olmayı tercih ettiğim için kendimi kutluyorum aferin bana hep böyle ol ben :)

  3.) Hayır bana düşe düşe Uykusuzadam düştü :).. 2014 te biraz uyu sen yaa böyle 4 saat uyku ile olmaz ki yazılımcı arkadaşım ama .. dileklerin gerçek olsun 2014 te <3
  2013 zaten askerliktir ayrılıktır felan birşey yapamamışsın sayma sen o yılı ;)

  herkese musmutlu yıllar , eğlenceniz neşeniz bol olsun…

 2. Nezahat

  Çok büyük değilim 22 yaşındayım aslında :) göreceğim çok şey var illa ki ama geçen yıllara nazaran beni en çok büyüten yıl 2013tü. Pek güzel şeyler hatırlamıyorum nedense 2013 e dair.İnsanları anlamaya çalışmaktan vazgeçtim mesela bir çoğuda zaten kendini anlamıyor bunu fark ettim.Kendimi kabul ettim.En önemlisi hatalarımı kabul ettim.Artık üzülmüyorum mesela onlara.Çünkü üzülmenin bana bir şey kazandırmadığını öğrendim.

  Ve beklentimin olmaması gerektiğini öğrendim hiç kimseden hiç bir şeyden (2014 te dahil buna :)) Çünkü beklentileri boşa çıkınca da üzülüyormuş insan.Kendimi üzmemeye karar verdim.

  Bu doğrultuda hareket ettiğimde üzülmeyeceğimi düşündüğüm için 2015’e mutlu bir giriş yapacağım sanırım. :)

  Uyumsuzluğunu sevdim Ayşegül.Bırak yıllar sana ayak uydursun :) Bu rahat kafalar hep güzel kafalar :)

  Sevgiyle kalın

 3. Ayşegül

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?
  tam olarak şunları yazmıştım 2013’e girerken kendi sayfamda kendime ithafen..Aynen de öyle oldu ;
  “Sevgili 2012!
  Veda vakti,,sana “sevgili” deyişim,güzel bir ayrılık olsun istediğimdendir..
  Giderayak bozuşmayalım :)
  Çok yordun,inatlaştın,canıma ot tıkadın..Aklımı,ruhumu zorladın..
  En çok ta düşünmekten yoksun,aptal insanlarla sınadığında yordun beni..
  ma tüm bunların yanında seninle başbaşa kaldığımızda,çok iyi vakit geçirmişliğimiz de oldu. (inadına)
  Teşekkürlük,serzenişlik ne varsa koydum cebime,,öğrendiklerim diğer cepte,,
  Neyse ki bunlar son görüşmelerimiz, arkama bakmayacağım.Sen de bakma ..
  Yine de sevdim seni..

  Veeee,, 2013 !!
  Bir beklentim yok, gel ve git işte :)) Birbirimize ilişmeyelim yeter.
  Ya da bırakalım, spontane gelişsin ilişkimiz :)) ”

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?
  2013 ile çok ta sevemedik birbirimizi..kabul etmeliyim ki, bir ara onu sevmek için çabaladıysam da,, ben de beceremedim sanırım :/ neyse ki bitti..

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  selam Cevat, öğrencilik candır :) keyfini sür derim :))

 4. Cevat Aşkın

  Belki biraz geç oldu ama her yıl olduğu gibi bu sene de bu başlığa yazmadan olmazdı, okudukça güzel oluyor çünkü, hem gülümsetiyor hem s*tir lan ordan diyip ne yalancı adamsın dedirtiyor ve bazen de geç de olsa yapmışım, sonunda adım atmışım diyor insan.
  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  2013 yılında pek bahsetcek bir şeyim olmayacak sanırım derken son 3 ay değiştirdi belkide birçok şeyi mesela 4. sınıf öğrencisi olup sadece 5-6 ders geçmek her babayiğitin başarcağı bir şey değildi yarım dönemde 20 derse çıkarttık, kaldı geriye 35-40 :) onun dışında öğrenciye göre iyi bi işim var en azından artık ailemden beş kuruş almıyorum bu da güzel, aşk hayatı dersek sanırım biri önümüzü kesti artık, kaçamak yapamaz olduk yada ben başaramıyorum o tarz şeyleri velasıl birini aldık hayatımıza devam ediyoruz bi şeklide. Özetle İş, okul, aşk üçgenini baya bi düzene soktum ve bu da başarıyı getirdi. Tek sorun özlediklerim vakitsizlikten göremediklerim o da dişi sıkmakla geçcek artık bir şekilde… Sağlık olsun gerisi mühim değil

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2014 dersek çok fazla öyle uçuk kaçık bir beklentim yok, zaten 2013 başarabilceklerimi hafifte olsun gösterdi bana. Hedefim 2013 yılını tam gaz devam ettirmek, bir an önce mezun olmak, bir an önce sevdiklerime yakın olmak, bir an önce ait olduğum yerlere geri dönmek için çabalıcağım bir sene daha olacak. Hadi eyvallah, Sağlınıza :)

 5. Duygu

  2013 pekte iyi sayılmaz sağlık en önemlisi gerisi dünya işi ama 2014 iyi geldi. Bi reklam ajansında işe başladım çok keyifli bir ortam iyi hissediyorum mutluyum.Daha önceki şirketlerimde çok enteresan insanlarla çalıştım ve kaynağı insan olan her şeyin çok ağır şartlarda bir işte çalışmaktan daha zor olduğunu düşünüyorum.Ve Sevgililer Günü etkinliği için fikir edinmek adına nette dolanırken ‘Fikir Atölyesi’ni buldum ve de Tunç :) Akıllı insana hayran olmuşumdur her zaman hem de nezaket sahibi.Şahane şeyler yazıyor bu sitede.İnanılmaz pencereler.Belki yaşıyorum sanıp ayakta uyuduğumuz çok şeyin insan farkına varabilir belki de.Benim için öyle en azından bilgiye öğrenmeye her zaman ‘aç’ bi insan olarak tanımlıyorum kendimi.Mesaiye son 1.5 saat ben buralarda dolanıyorum çok güzel şeyler var :)

 6. Taşkın

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  2013 bana bir çok şeyi hatırlatıyor aslında. Kendim oluşumu, son duruşumu, ilk yurtdışı deneyimimi, mezarlıkları, okulun saçma olduğun, okumanın çok güzel olduğunu, ırk kavramının sadece hayvan cinslerinden oluştuğunu insanlar arasında bir ırk ayrımının olmadığını, hayatın yaşamaya değer, hayatın başkası için yaşamaya değer olmadığını, neyle mutlu oluyorsan onu yapmayı, uykusuzluğu, mastürbasyonu sadece erkeklerin yapmadığını, kadının Karşı Cins olmadığını, dünyanın en güzel yerinin bir köşebaşı çaycısının yerini alamayacağını, paranın boşaltım sistemiyle çok alakalı, ben de bir bireyim demeyi öğrendiğim bir yıl olarak hatırlayacağım 2013 yılını.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2014 beklentilerin?)

  Ben mutluyum 1. soruda belirttiğim şeyler en azından şu an adına mutlu olduğumu gösterir. 2014 yılından bir beklentim varsa o da okumak kitaplara dalıp karakterler ile birlikte olmak, herhangi bir kitap karakteriyle oturup rakı içmek bir diğer karakterle sevişmek, bir başka karakterle köpeğimin karşısında it öldüren şaraplardan içerek ”Aslında senden bir çok farkımız yok” diyebilmek. Bir yabancı dil daha öğrenmek istiyorum, bir dil bir insan hesabı inanırım bak bu söze bu kadar da sıradanım aslında. Parasız hayat olsun diyecek kadar hayalperest değilim ama hayatımı da ona adapte edecek kadar param olmasın yetsin be.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Sevgili Sena,
  Okuduğum kadarıyla mutlusun öncelikle 2014 ve daha sonraki yıllarda bu mutluluğunun bozulmaması en büyük temennim hem senin adına hem de ailen adına. İş hayatına kendini kaptırma çok yıllarca kurmak istediğin hayatı bir başkasının mutluluğu için heba etme. Bu yıl da bir şeyler kaybedeceğimiz gerçeğini unutma bir şeyleri kaybedeceğiz ancak 2015 yılında bir çok şeyi kazanacağız. Her şeyden önce huzur diliyorum :).

 7. Pingback: Geride kalan 2013 | Uykusuz Adam

 8. Sena

  Çok özür dileyerek ;

  Sevgili Müge;

  Aynı dilekleri paylaşıyor olmamız bir tesadüf mü:) Ancak sen benim bir adım ilerimdesin:) Galiba evlilik heyecanı koşturmalarla dolu anlar dünyasından ibaret bir masal oluyor gerçektende herkesten duyduğum seninde kısa özetinle bu özleştirdim:) Sıra benim masalımda:)

  Herşey gönlünce olsun herşeyden önce sağlıklı, huzurlu, bereketli, çok çok mutlu, minik bebeğinle, eşinle ve sevdiklerinle harikalarla dolu bir yıl olsun senin için:) 2014 harika muhteşem bir yıl olsun hepimiz için:)

 9. Sena

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  Hayatımın en önemli adımlarından ikincisini attığım bu yıl çok şükür gerçekten çok mutlu bir yıldı benim için. Ben, kız kardeşim ve yakın çevremdeki çokça kişinin evlilik adımlarının gerçekleştiği bir yıl. Ve ikinci ayından itibaren iş hayatımı durağanlaştırdığım yarı memnun yarı memnnun olmadıgım bir konu benim için. Zor zamanlarımız oldu, özellikle biri varki.. Çok şükür Allah yardımcım oldu ve birarada atlattık. Duacı ve af diliyorum, hep dileyeceğimde. Ama sağlık ,huzur,bereket,mutluluk çok şükür bizimleydi.
  Herşeyden önce sağlıklı,huzurlu,mutlu çok şükür hep bir arada bir yıl oldu.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2014 beklentilerin?)

  Çok şükür çok mutlu herşeyden önce sağlıklı, huzurlu, bereketli başarılı, huzurlu bir yıldı 2014: ) Farkındalıklarla değer bilmelerle olgunlaşan yeni bir hayatın ilk zamanları-Hayatımın en önemli adımlarından ikincisinin hayırlısıyla mutlu sona erişmesi-muradımıza ermemiz 14/09/2014:) İş hayatımda da güzel adımlarla muradıma erdim:) Çok çok çok sonsuz şükürler olsun:)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Sevgili Onur;

  Arkadaşlıklar ile yaşadığın sıkıntılar her insanın (birebir yaşadım:) senin yaşlarında yaşadığı sıkıntılardan sadece biri. Ve sonraki bir kaç senede anlıyorsunki okadarda önemli bir konu değilmiş. Senin yanında olmak isteyen zaten senin peşinden geliyor. Durağanlık yada hiçbirşey yapmama konusuna gelince sadece bir geçiş dönemi uzunn bir süre bu söylediklerini özleyebilirsin bence tıp öğrencisi olman nedeniylede çok uzun bir süre özleyeceksin :) Herşeyden önce sağlıklı, yenilikler ile dolu, başarılı, ve yeni araban ile dikkatli güzel zamanlarla dolu yeni bir yıl diliyorum:) 2014 harika muhteşem bir yıl olsun hepimiz için:))

 10. Müge

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  Ayağımdan olduğum ameliyat, nişan, düğün telaşı, erkişiyle geçirdiğim gülümseyerek hatırladığım bir sürü an.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Hayrlısı ile sağlıklı bir bebek kucağımdayken cevaplıyor olmak isterdim. Erkişim, tüm sevdiklerim sağlıklı, evimiz huzurlu mutlu bereketli.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Onur kardeşim, sen neysen karşındaki de odur. Belli dönemlerde arkadaşlıklar, elemeden geçer. Çünkü; artık biz aynı kişiler değilizdir. Bazı arkadaşlıklar da vardır, ne kadar zaman geçerse geçsin, içeride bir yerde hep aynı olan şeyler denk kaldığı için (sevgi\hayattan beklenti\sosyal çevre vs) yıllar geçtikçe daha fazla güçlenir. 2014 hedeflerine Türkçe dilbilgisini geliştirmeyi de hedef olarak koymanı öneririm. Ne de olsa başka bir dili öğrenmenin ilk şartı kendi dilini iyi konuşmak ve yazmaktır ;)

  Sevgiyle kal, umudunu asla yitirme çünkü hayat gerçekten güzel, mucizeler her gün oluyor, farketsek de farketmesek de :)

 11. Onur

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  Benim için kelimenin tam anlamıyla boş geçen bir yıl oldu. Dersler desen tamamen geçmek için uğraştım hiç bir yararı olmadan bir yılı heba. Arkadaşlar desen bir ömür konuşurum dediğim insanlara selam vermez oldum. Ne bir yeri gezdim, ne de film izleyip kitap okudum. Öyle bir yılı geçiştirdim. Vücudumada çok kötü baktım. He tabi tek güzel tarafı 3.sınıf tıp öğrencisiyim ve 2014 ocak itibariyle yeni arabam gelcek:) hayatımdaki en güzel hediye gerçekten.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2014 beklentilerin?)

  Öncelikle boş vakit geçirmemeye çalışcam. Kitaplarla haşır neşir olcam. Daha çok film izleyip daha çok spor yapcam. 22 yıldır öğrenemediğim ingilizceyi akıcı bir şekilde konuşana kadar öğrencem (en büyük hedefimde bu bu yıl için). Arkadaşlıklardan pek bir umudum yok. gelip geçicilermiş bunu öğrendim.mezun olcam ve sadece 2-3 tanesiyle konuşuyor olacağım için pek önemsemiyorum artık

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  sinem, öncelikle müzik hiç bir zaman bitmez, gerçekten çaresiz kaldığında yada çok mutlu olduğunda (kısacası her durumda) arşivinde o durumuna göre bir müziğin varsa hayat güzeldir:). kalbinin boş kalmasını istemiyorsan, ve bunu gerçekten istiyorsan, bunun için çaba sarfetmelisin.platonik takılma yani.:). arkadaşlarına gelince bence teker teker unutulcak hepsi kimisi 1 yılda kimisi 10 yılda :). 1-2 tane kalırsa 20 yıllık yeterde artar. nicelik değil nitelik önemli:)

 12. ada

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  degisimmm. sevdigim isimden kendi istegimle ayrilis, basvurularla ugrasma ve kabul, kisa geziler, uzun bir yaz tatili, yeni bi ulke, yeni bi sehir, yuksek lisans, yeni bi hayat. yeni evimiz. tabi ki sevgili ailem ve her zaman yanimda olan dostlarim,

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2014 beklentilerin?)

  ailem. yeni ve eski arkadas, dostlarla hep beraber. avrupa fethedilmis amerika ve tayvana gidilmis. gonullu bi projede calisilmis. ise baslanmis, yasama heyecani, saglik mutluluk huzur sevgi saygi yuruyebilme blog acilmis surprizlerrrr veeee askkkk sevgi guven ve iyi bi insannn. bisiklet.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Belki biraz ugrasilmis, zaman almis, zorlu mulkatlardan gecilmis ama sonunda deyiyo diyecegin bir ise kavusmussun 2014un 2. yarisinda., Istedigin sektor ve alanda, iyi sartlar ve iyi yoneticilerle ve guzel bir ortamda calisiyorsun. Baharla beraber hayatinin askini ruh ikizini bulmussun sana her alanda destek olan sevdigin sevilcein. O kadar mutlusun ki gulumsemelerin gulmelere kahkalara donusmus cevrendekileri de aydinlatio gulumsetio. Muzik de hayat yolculugunda en iyi arkadaslarindan biri olarak tum duygularina ruh haline tercuman edio yeni seyler dinlemeye basliosun mutlusun.

  Can Yucelin dedigi gibi
  Bilmelisin ki…
  Gerçek arkadaşlar arasına mesafe girmez. Gerçek aşkların da!
  bunun canli ornegi oluosun:)
  2014 hic bitmesin istiosun…

 13. sinemmm

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  Mühendislikte Projelerle geçen zorlu 3. sınıf.Ama herşeye rağmen gezmeden eğlenmeden hiç geri kalmamak. Sağlam dostluklar. Gezmediğim yerleri gezmek ( Antep Mersin Antalya :)) Hiç hayatımdan eksik olmayan müzikk. Platonik aşklar dolayısıyla gönlümün hala boş olması :) Gülümseketen pozitif olmaktan iyi bir dinleyici olmaktan vazgeçmeyen ben. Hala senin hiç derdin yok mu diyen sorular. Ha bir de fotoğraflara bakıyorum da hani o küçükken özendiğimiz kuzenler abiler ablalar var ya şuan tam da o yaştayım yahu gençliğin en güzell zamanı.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2014 beklentilerin?)

  Mezun olmuş, güzel bir işte güzel bir maaşla, kaliteli bi çevre yapmış olmak. Müzik haytımdan hiç eksik olmasın olur mu :) Biliyorum arkadaşlarımla aramıza mesafeler yollar gircek ama biz hiç ayrılmayalım olur mu :) Gülümsememim yüzümden hiç eksik olmasın ne yaşanırsa yaşansın. Bi de artık kalbimde biri olsunnn :))

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Aras Bey “2014 te biraz ciğerlerimi sevindirim yahu” deyip sigarasız girebilirsiniz mesela.. Gülebilmek için neden yaratın kendinize. Ha bi de çok dilek dilememişiniz sanki. Bol bol hayal kurun bence. Gerçekleşeceğine inanınca oluyor ben kefilim :)
  Sağlıcakla kalın, mutluluğun küçüğü büyüğü olmaz eksik olmasın kapınızdan :)

 14. Aras

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  2013 garip bir yıldı. Sosyal ağlarda, sözlüklerde filan da böyle söyleyen çok. Bu sosyal şeyler iyice hayatın bir parçası haline geldi, herhalde bu yüzden. Dostlukların, sohbetlerin sanallaşmasından şikayet ederken merak ediyorum, 2013’de acaba daha mı az tartıştık “artık mektup yazılmıyor, mektup önemli midir, nedir ne değildir” diye ilkokul ve lise Türkçe derslerinde? 2013 deyip Gezi’den bahsetmemek de olmaz. İçimden geçenler birkaç satıra sığmaz da, yetenek işi de değil bak. İsteyen büyük edebiyatçı buyursun, bu coğrafyayı az çok tanıyan, yaşamış biri öyle kolay kolay kıyamaz Gezi’yi kelimelere sıkıştırırken.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2014 beklentilerin?)

  2013’de, hayattan ne beklediğimi önceki senelerdeki belirsizliği bi kenara atıp kesin çizgilerle olmasa da belirledim ucundan kıyısından. 2014’de bunu sürdürmek, resmi belirginleştirmek ve bir “şey” kod adı altında “yakında olacak” umudunu hissetmek istiyorum. Bu çizgilerin bi kıyısında da buralarla ilgili bir şey var; 4-5 senedir yanılmıyorsam buraya yazıyorum. Her sene aralık ayı geldiğinde aklıma düşer Tunç Abi’nin bu yazısı, komik belki ama heyecanlanırım da düşününce. 2014’de umarım bu küçük mutlulukları ayırt etmeyi unutmam. Sigarayı bıraksam bir de fena olmayacak da dur bakalım…

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Çok değerli dostum Samet, senin yorumunun altına denk gelmek ne güzel oldu. Bahsettiğin şeylerin çoğunu az çok sen anlattın, ben sordum, bilgi sahibi oldum, yaşadım. Sana söylediğim bir şey vardı, 2012’deki doğum gününde filandı galiba. O bahsettiğin, şimdi yanında olan sevdiceğinin kıymetini bilmenle alakalı, unutmamışsındır umarım ve tabii tam tersi O’nunla konuşuyor olsam da O’na, senin kıymetini bilmesini filan söylerdim. Oğlum bence zaten herkes herkesin kıymetini bilsin lan! Yaşadığın şeyler, üzücü olsalar bile, hayatında eğreti durmayacak ve seni mutlu edecek şeyler olur umarım. Önceki soruda bahsettiğim o küçük mutluluk peşinde aklımıza düşen heyecanları birlikte kaybetmeyiz, kaybedersek de birlikte buluruz. Umarım demedim bak, emin gibiyim bundan. Gönlünün en güzel bahçelerine gelsin yeni yıl. Diğerleri kalsın 2013’de, hatta M.Ö. 2013’de kalsın be oğlum, uzak olsun bizi güçlendirmeyecek üzüntü, zarar.

  İyi seneler.

 15. Samet Döner

  Buraya yazmak benim icin bi totem oldu galiba. Bu yazdigim 3. Yorum olacak ve onceki ikisi eksiksiz gerceklsti desem yalan olmaz. Daha nicelerine…

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  Cok dolu bi yildi. Sinav yili. Gecen sene de dedigim gibi hayatimin en zorlu yili olacagi belliydi oyle de oldu. Ama iyi sonlandi onemli de o. Universite gelecege yapilan bir yatirim, ben de o yatirimi en iyi sekilde yaptigimi dusunuyorum. Tabi bunlarin hepsini yaparken eglenmeyi de unutmadim. En guzeli her seyin bir arada gitmesiydi zaten. Ayriyetten sadece benim icin degil tabi nerdeyse tum cevrem icin iyi bi yildi bu yil. Dostlara gelince onlara zaten bir sey demeye gerek yok. Hala yanimdalar. Canimdan cok sevdigim bi arkadasim da askerde. Onu yolunu gozluyoruz iste. Kotu seyler de yasadim yilin son doneminde. Gercekten berbat seyler. Ask dedigin insanin yanindan gitmesi tarif edilmeyen bi duyguydu. Ama biz bunu anladik ve hayatimda aldigim en guzel dogum gunu hediyemi aldim yilin son ayinda. Sevgilimi. Her sey kaldigi gibi mukemmel gidiyor ve gidecek de.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2014 beklentilerin?)

  Kendimi gelistirecek seyler yaptim, guzel cevre edindim. Saglikli bir yil gecirmek en onemlisiydi ve oyle de oldu. Hayatin en kotu yani olan ölüm benim cevreme ugramadi. Boyle de devam eder umarim. Benim icin yeri sabit insanlar hala ayni yerdeler. Ailem icin de mukemmel bir yildi. Ablamlar gitti belki evden evlenerek, onlarin yoklugunu hissediyorum ama onlar icin iyisi neyse o oldu ben zaten bunu dusunerek mutlu oluyorum. Buyudugumu dusundugum en guzel yillardan biriydi. Ilk defa yasima uygun hayaller planlar yapiyorum, yapiyoruz. 2011 mukemmeldi ama 2014 daha guzel oldu. Planlarimiz guzel emin adimlarla ilerliyoruz.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Umarim 2014 senin icin daha fazla basari iceren bir yil olur. Cunku ben de bu sene fark ettim ki basarmanin verdigi duygu cok ayri cok baska. Cilginliklarini yaparken de pisman olmamaya dikkat et. Nasil ki basarmanin keyfi baskaysa pisman olmanin verdigi duygu da tam zitti bunu diyebilirim ogrendigim kadariyla. En guzel seyler seninle olsun

 16. Beyza

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  2013 denince ilk hatırladığım, hala onaramadığım kırık bir kalp. Romantik bir filmde, ruhumu okşayan bir şarkıda, başımı yastığa koyup sadece kendimi dinlediğim zamanlarda; özlemişliklerin sonucundaki burun sızısı, birkaç damla gözyaşı, zihnimde oluşan o silüet. Aşık olmanın çoğunlukla acıdan ibaret olduğunu bilmemize rağmen mütemadiyen birşeye, birine aşık olma ihtiyacı güden insan psikolojisine bir türlü anlam veremiyor olmam (Ki ben de bu psikolojiye sahip bir insanım).

  İnsanlara güvenmenin bu kadar zor olduğunu bilmediğimin 24 yaşımda olsam da farkına varabilmem. Ama artık en azından olaylara kolay kolay şaşırmıyorum, hep bir adım sonrasıyla ilgili düşüncelerim mevcut.

  Tezimi bitirmeye çabalarken kendimin de bittiğini, zamanın su gibi akıp gittiğini benim pek çok şeye geç kaldığımı farketmemem.

  Bu yıl sağlık açısından bir sıkıntı yada kayıplar yaşamadık ailecek çok şükür, o açıdan iyi bir yıldı diyebilirim. Spora başlamam da bir hayli iyi geldi doğrusu hayata bakış açımı bile değiştirdi diyebilirim.

  Üniversite biter ayak çok güzel arkadaşlar edindim, biraz geç oldu ama sağlam oldu diyebileceğim türden arkadaşlıklar.

  Benliğimi hep arka plana atıp gereksiz insanlara gereğinden fazla değer vermem de hatırladıklarımdan birisi. Neyse ki 2013 son bulmadan hayatımda birkaç köklü temizlik yaptım :)

  Öyle bir iş teklifi reddettim ki halâ pişmanlığını yaşıyorum.

  Mutfakta kendimi epey geliştirdiğimi hissediyorum, zaten aldığım övgüler de bunu kanıtlar cinsten. Sevdiklerimin yüzündeki mutluluğun sebebi olmak hoşuma gidiyor açıkçası :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2014 beklentilerim çok fazla yahu, bir kısmını yazayım :)
  Öncelikle ailemle yine mutlu zamanlar geçirmek istiyorum.

  Kardeşim de hedeflediği üniversiteyi kazansa tadından yenmez elbette :)

  Şu kariyer yolculuğunda yanımdaki insanlar hep samimi ve güleryüzlü olsun istiyorum. Meslek hayatında çalışma ortamı, yapılan işe göre daha mutlu eder insanı diye düşünürüm hep. Tabii o hayalimdeki şirkete doğru da büyük adımlar atma düşüncesindeyim.

  Bir MSA hayalim var ki bilemiyorum 2014’te gerçekleşir mi, ama olması için çaba sarfedeceğimi söyleyebilirim.

  Keman çalmayı öğreneceğim bu yıl! Bir hayli geç kaldım farkındayım ama ne yapalım sınav sistemi yüzünden özel derslere, dershanelere gitmekten kişisel zevklere vakit ayırmak çok zordu :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Sevgili Gürkan,

  Anladığım kadarıyla bu yıl senin için keyifli bir yıl olmuş. Umarım 2014 de 2013’ü aratmaz hatta çok daha mutlu, keyifli zamanlar geçirirsin. Yanındayken “ben” olduğunu hissettiğin insanlar artsın ve sana değer katsın! Çılgınlıklar hep seninle olsun, yeni yılın kutlu olsun :)

 17. Gürkan

  P.S : 2012’de niye kaçırmışım yeni farkındayım.

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  Çok acayip bir yıldı. Kendimi nerede nasıl rahat ettirebiliyorsam oralara kaçtım. Kişi, mekan farketmedi bunun için. Gerçek dostlukların tescillenmeye ihtiyacı yoktur fakat ben sanırım tescilledim. Kimin yanında “ben” olduğumu anladım. Umutsuzluğa kapıldığım bir şeyi yaptım! Başardım. Bunun verdiği keyifi tattım. Mükemmel bir duyguydu. Umutsuz olduğum bir şeye inanmamakla hata ettiğimi öğrendim. Çok güzel insanlarla tanıştım, diyalog halinde kaldım. Onlardan yeni şeyler öğrenmek enfesti! Umarım ki onlara da bir şeyler katabilmişimdir, farkındalık yaratabilmişimdir.. Çok mükemmel bir yıl olmasa da yine de iyi bir yıldı.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin? (Kısaca, 2014 beklentilerin?)

  2013’den kalan, adım attığım yeni çılgınlıkları yaptım. Ve tekrar “Hayatımla ilgili verdiğim önemli kararların arkasında durduğum için mutluyum. Her geçen sene daha iyi aşama kaydettim. Birçok şey öğrendim. Yeni tanışığım insanlar olsun, hayatımda varolan ve olamayanlar olsun, gördüğüm, işittiğim.. Fakat bu şeyler bana gerçeğin ne olduğunu, farklı şeylerin olabileceğini öğretti. Önümüzdeki sene yaşadığım, geçirdiğim günlerin en iyisini, en güzelini dilerim. Diyebilmeyi isterim.”

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Sevgili Yunus

  Umarım ki dileğin olan şeyleri gerçekleştirirsin. Hele ki gezmek! Yarışmalardaki şanssızlığını kırarmak için elinden geleni yap. Asla ve asla yılma. Aslında yapabileceğin bir şeyi yapamıyorsan, yapamadığına inanıyorsan engel sensin. Sadece inan. Yetinmek yeterli demişsin. Yetinmek kolay, başarmak zor olan. Anahtar kelimelerin yerini değiştirmek sadece ve sadece senin elinde. 2014 Senin için şans getirmesi diliyorum.

 18. yunus emre

  1.
  “Saglik sorunlarindan uzak, sigarayi azalttigim (biraksam da fena olmaz), daha cok kitap okuyup filmleri vizyondayken izleyebildigim, aile sorunlarini cozdugum bir yil olursa da hayir demem. Ask ve para gelirse de kapimizi kapatmayiz.” demişim geçen sene bu günlerde. çok bir şey beklememişim demek ki bu seneden zaten çokta bir şey elde edemedim.

  Her şeyden öte artık bana uygun olduğunu düşündüğüm bir bölümdeyim. Sanki üniversite hayatım yeni başlıyor ve ben ait olduğum yerdeymişim gibi hissediyorum. Dahası abim ve babamla aram hiç olmadığı kadar iyi. belki onları daha az görmemden kaynaklı bi durum ama hiç bozulmasın lütfen.

  Bu kadar iyi haberden sonra sıra kötülerine geliyor. 2012 ve 2013 için tekrar tekrar olgunlaşmaya devam ettiğimi, hayatın beni her daim şaşırttığını, yine tam oldu derken yere düştüğümü yazmışım. bu sene de farklı olmadı. iyi yanı alıştım artık, ayağa kalkmak tekrar toparlanmak hiç zor olmuyor benim için. insanlara güvenme konusunu da epey aştım galiba.

  En kötüsü ellerimle kurduğum işimi, ortağım deyip güvendiğim adama bırakıp gitmek oldu. bir kere daha şaşırdım ve bir kez daha elimde hiç bir şey kalmadı.

  Uzunca bir süre sağlık problemleriyle uğraştım, bu aralar çok sık olmasa uğrayan bi problem onunla da yaşamaya alıştım. ve galiba ben bu sigarayı bir daha hiç bırakamayacam.

  2013; yoğun tempolu, hayal kırıklıklarıyla başlayıp, önce işimi kaybettiğim sonrasında zorlu bir dizi sınavla yeni üniye başlayarak istanbul macerasının başladığı bir yıl benim için. yeni okul, yeni arkadaşlıklar, eski dostların muhabbeti, aile ile düzen…

  2.

  aynı soruya mutlu bir insan olarak cevap verebilmek yeterli olacaktır. artık fazla bir şey beklemiyorum hayattan, olanıyla yetinmek daha iyi. ama ne olur bildiği gibi gelmesin şu yeni yıl. mesela bu kadar çok ölüm olmasın, sakinleşelim artık biraz.

  kendime uygun bi ajans bulup bir yandan çalışmaya başladım, yakın zamanda doğu ülkelerini gezme hayalini gerçekleştireceğim.

  bol bol fotoğraf çektim, foto blog son gaz devam ediyor, arada bir yazıyorum halen, eski dostlarla muhabbete bu sene de aktı gitti.

  2013’de girdiğim sayısız yarışmadan hiç bir derece alamama geleneği de son buldu.

  burada yeni ve çılgın bir sürü dost edindim.

  2014’e dair dilekler:
  -kısa film projesini hayata geçirsek fena olmaz hani.
  -sağlık sıhhat, aile ve arkadaşlara zeval gelmesin gerisi olur zaten. her yıl gibi bu sene de para ve aşk gelirse de kapımız açıktır.

  3.

  dostlar önemli, dostlarını hiç bırakma. kaybedince kazanması zor olan bir şey.

  okul biter elbet, çok yorma kendini derim, ha bitirebiliyorsan bu sene bitir geç kalma hayata.

  o arabayı ne yap et al. ama gözünü sevim dikkatli kullan. trafikte birlikteyiz, diğerlerini de düşün. bi de benzin parasını :D

 19. Fatih Türkoglu

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  2013 yılında hayalimin işine daha yakın oldum, yeni insanlar pırıl pırıl dostlar edindim duygularımın tercümanı dertlerimin ilacı olan insanlarla tanıştım, okulumun biticegi sene.

  Bana faydası olmayıp beni hedefimden saptırmaya çalışan arkadaşlarımdan kurtuldum :)

  Hayalimin arabasını almak için birikim yaptım :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin ?

  Şuan üniversitedeyim çok mutluyum, kurumsal bir firmada hayalim olan işi yapıyorum.

  Ve Yurtdışında sevdiğim ülkeleri geziyorum diye cevaplamak isterdim :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Aşk adamı yakar, dumanını kimse görmez.

 20. okan duran

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  2013 yılında ankarada sevdıgım bır kız arkadasımla aynı evi paylasıyordum onunla cok guzel bı 10 ay gecırdım belkıde hayatım boyunca gecırdıgım en guzel anılarımdı bırlıkte fılm ızlemek ona sarılarak uyumak nefesını hıssetmek mutfakta bırlıkte yemek yapmak temızlık v.b seyler bu 10 ayın sonunda bırgün onu aradım ve eve gec gelecegımı söyledım aslında amacım eve gec gelmek değildi, ne oldugunu merak mı edıyorsunuz …. ?

  kapının önune gul yapraklarını serdım mumlardan ısmını yazdım ve pankartla BENMLE EVLENIRMISIN dıye bır yazı astım eve gırdıgımde yatak odasının ısıgı yanıyor dıger her yer kapalıydı….. odaya gırdım ve canımı verebılecegım o ınsanı o mutlu gecede bır baskası ıle yatak odamızda gördum gerısını anlıyabılıyorsunuzdur…. odaya gırdıgımde sasırdılar ben ıse gülümseyerek rahatsız olmayın esyalarımı alıp cıkacagım haa bu ısmı lazım deıl kısıye seslenerek kapıda sana bıri bırsey bırakmıs ıstersen al dıyerek odadan cıktım arkamdan geldı ve o tabloyu gorunce affetmemı ıstedı ama bıraz argo olucak k.bakmayın ors…. bıle aynı anda ıkı musterıyı kabul etmıyor sen nesın dıye bır soru sordum ve cektım gıttım….. kurdugum butun hayaller o gun bitti….

  izmire ailemın yanına gerı dondum unutmaya calıstım baska ınsanları hayatıma soktum ama olmadı sevemedım hala sevemıyorum… kalbım taş oldu sayesınde :)

  kısa bır sure sonra kurban bayramının sabahında telefonum caldı ve arıyan can dostum tunç abimdi kusadasındayım nerdesın dedı ve sökedeyım abı gel al benı dedım söke garının önunde can dostumu beklerken karsıdan bırtane Uyuz renklı turuncu bı araba bana dogru gelıyordu plakasına baktım rs plakalı tanıyorum arabayı ama benım canavarım bu olamaz o parlamentmavısı bu ne böyle dedım şaşırdım :) benı ızmıre getırdi tabı tunç abım yol boyunca da bana yapmadıgını demedıgını bırakmadı :) ızmıre geldım ve abım yanımdan ayrıldı.

  ben hayatıma devam edıyorken bır kız cıktı karsıma sempatık guzel tatlı bır bayandı bırseyler yasamaya basladık bende ankaradakı kız arkadasımın ınadına onunla nişanlanıp hemen evlenmek ve bu pskolojıden kurtulmak ıstıyorum herseyın hızla olmasını ıstedım nısan yuzuklerı takıldı… işe basladık o bır fabrıkada gececı calısıyor ben ıse bır cafede garsonluk yapıyordum bırgun gece saat 4 te nısanlım eve geldi işten cıktıgı ıcın hemen uyumak ıstedıgını soyledı fakat ben evın kapısını actıgımda yuzume bır alkoll kokusu geldı kı hanı derler ya kıbrıt caksam yanacak o hesap tabı ben suphelendım daha önceden de yasamıs oldugum deneyımler oldugu ıcın ertesı gun bunu takıp ettım ızmır karabaglarda bır gece clup’ne gırdıgını gördum ıkı saat sonra ben ıcerı gırdıgımde nişanlımın 4 kısılık bır masada kısacık etekle kons yaptıgını gördum… yanına gıttım ve fıyatın ne guzelım dedım belkı agır konustum ama ınanın benım su yasadıklarımı baskası yasasa ne olur merak edıyorum…. gece eve geldıgınde hıc bırsey demedım sadece kendısıne kalacak bır yer bulmasını soyledım ve gıdecegı yere kadar goturdum….

  bu 2013 denılen ıhlet yıl bana hiç iyi gelmedı su an hayatımda kımse yok cunku guvenemıyorum artık ınsanlara benı bıtırdıler onlara her zaman ıcın ettıgım tek BEDDUA ALLAH’IM SIZI MUTLU ETSIN…. bana yakısanda bu benım dusuncem ile…!

  sımdı ben size soruyorum sizce ben hata mı yaptım?

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2014 hedeflerım öncelıkle saglıklı ve mutlu bır yıl olmasını diliyorum…. ask olarak hala hıc kımseye guvenmıyorum… bence aşk bıttı bende veya ben oyle dusunuyorum….

  öncelıkle bu yılda kendıme guzel bır iş ımkanı bulup calısıp sadece gelecegıme kendıme ve kardeşim hakan a guzel bır gelecek ımkanı vermek ıstıyorum ben artık kendımden gectım benm yasadıgım o zor gunlerı kardesım yasasın ıstemıyorum maddi manevi her acıdan…. ev araba dıyemıyorum cunku bu yıl butun bırıkımımı kardesım hakan’ın askerlıgı ıcın bırıkım yapıp ona guzel bır gelecek kurmak ıstıyorum kısacası bu yıl butun hedeflerim kardeşim için…..

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  sevgili kardeşm volkan,

  işinde başarılı olmanı diliyorum…
  ailenle aranı hıc bır zaman bozma cunku anne baba kardes gercekten bu hayatta yanında olucak tek ınsanlar…
  arkadas cevrenden uzak durman cok guzel bırsey sana zarar veren herseyden herkezden uzak dur zamanında ben durmadım arkadasılarım yuzunden basıma gelmeyen kalmadı :)
  2014 teki hayallerın ınsallah gercek olur kardesım sen ıyı bır ınsansın senın başarılı olmanı her daim isterim….
  o abın’ın kıymetını bıl o yanında oldukca sen hep basarılı olursun buna ınanıyorum….
  ögrenım hayatınla ılgılı dusuncelerıne gelınce kardesım bence bunu ılk sıraya koy kı hayatta yapmak ıstedıklerıne bır adım daha yaklaş…

 21. Volkan Seyrek

  1.) 2013 denince ne hatırlıyorsun?

  hayalimin işine başladım ve hala tam gaz devam ediyorum. uykusuzluğu kenara koyuyorum işimi seviyorum :)

  ailemle aram düzeldi ve gittikce iyiye doğru gidiyor.

  eski ve bana yararı olmayan arkadaş çevremden uzaklaştım ve iyi ki de uzaklaşmışım :)

  burnumun dibinde olan ve olmayan çok geç keşfettiğim pırıl pırıl insanlarla tanıştım. bu sene abimle birlikte türkiye genelinde matematiğimin yetmediği sayıda yeni yerlere gittik, çok insan tanıdık ve yeni dostluklar kazandık.

  haftasonları canavarla araba kullanmayı öğrendim. abim iyiye doğru gittiğimi söylüyor :)

  çok severek hobi diye aldığım birsürü ıvır zıvırlar oldu şu an hepsi bi köşede yatıyor. Onlara üzülüyorum :)

  kızlarla da şansım iyi gitti.

  kolum bacağım bir taraflarım sağolsunlar kendilerini ağrılarla hep hatırlattılar. neyse ki hepsi ufak tefek şeyler :)

  her şeyden önemlisi de abim, bütün yaramazlıklarıma isteklerime rağmen hala kardeşim diyor :D amacım bıktırmak değil ama ne yapayım ben de biraz şımarığım :) abimi çok seviyorum. O hep hayatımda olsun, iyi ki var “Canım Abim” :)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2014’deki en büyük hayalim işimi devam ettirmek başarılı olmak kurumsal hayatta iyi bir yere gelmek. Ve kısmetse bir araba sahibi olmak. ee yaşımız geldi artık :) Birikim yapmaya devam ;)

  Abimle her zaman kadeh kaldırırken sağlığa diye başlayıp, kardeşlimize diye bitiriyoruz geceyi. Ve bu hep devam edebilsin istiyorum.

  Yaşım gereği hayallerim sayıca çok fazla, onlardan bir tanesi de abimle birlikte yurt dışına gitmek. Amsterdam olur, Barcelona olur yurt dışı olsun da ne olursa olsun kafasındayım kısaca :)

  Yarıda bıraktığım öğrenim hayatımı açıktan da olsa devam ettirmek gibi bir hedefim var.

  Hobi olarak aldığımız evin bir köşesinde yatan fotoğraf makinasını da iyi kullanan biri olmak istiyorum.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  O şeylerden bir tanesi olucak, olmazsa benimle ilgili başın belada haberin olsun :) Rüzgara karşı uçmaya tabi ki devam hangi rüzgar bize direnebilir ki adamım :)

  Her şeyin başı sağlık :)

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir