67

Gelsin 2010, Bildiği Gibi Gelsin!

Fikir Atölyesi’nin geleneklerinden oldu, 2007, 2008 ve 2009 için yapmıştık. Bu da 2010 için…

Üç soruya birlikte cevap veriyoruz:

1.) 2009 deyince ne hatırlıyorsun?

2.) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?

3.) Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

Nasıl bir kaos içindeysem, kendimle hesaplaştığım bu yazıları her sene sonunda yazmak, kastığı gibi mutlu da ediyor her nedense! Kaoslara ve zamanın bu denli hızlı akmasına artık eskisi gibi tepki göstermez olduğumu farkediyorum.

Neyin işaretidir bu bilmem de; varsın bitsin 2009, varsın gelsin 2010 diye şarkı söylemek geliyor içimden. Söylüyorum da! :)

1.) 2009 deyince ne hatırlıyorsun?

Oniki ay önce 2009 beklentilerim için şöyle demişim:

“Kendimce çılgın işler yaptım diyebilmek istiyorum. Daha fazla deli insan tanıdım, farklı yerler gördüm, değişik lezzetler taddım, riskli işlere girdim? Ha bir de, sağlık konusunda her şey yolundaydı bu sene demek geçiyor içimden.”

Ne kadar çılgın bilmem ancak ‘Faili Meçhul Kıyak Hareketi‘ 2009’da doğdu. Oyunun bilmediğim yerlerde, çok sayıda kişi tarafından oynandığını bilmek içimi ürpertiyor. Ben bilmeden, onlar birilerinin yüzlerini gülümsetiyor…

Daha fazla insan tanıdım, ancak içlerinde ‘deli’ azdı. Farklı yerler gördüm, değişik lezzetler taddım, ancak bir aya yakın süre hep su üzerinde gecelemek, karayı daha çok seviyormuşum dedirtti.

Sağlık ise, bazı sinyaller verse de, yerindeydi. Özen göstermek gerek!

2.) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?

Daha çok what the fuck! dediğim bir yıl olsun. İnsanlardan beklentilerimin en aza indiği bir yıl… Hatta kendimden de :)

3.) Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

Bu soru (mecburen) bir tek bende cevapsız kalıyor. Bu yazıya ilk yorumu yazacak kişi için ise ben ?bir üstteki kişi? oluyorum!

Şimdi sıra sizde. Buyrun.

Yorumlar 67

 1. Pingback: Fikir Atolyesi Gelsin 2011, Bildiği Gibi Gelsin!

 2. mustafa

  1)one minute
  2)hayat çok güzelll beee…
  3)inşallah keşkesiz bol şükürlü bir hayatın olur…

 3. Asude

  1) 2009 aslında benim hayatımdaki dönüm noktalarından biriydi, kendi içimde sessizce atlattığım, çok sesli çığlıklar atılması gereken ardından… İlk yarısı aslında alışıldık sıkıntılarla geçti.. Kendi eden kendi bulurdu.. Bir müsibet bin nasihattan evlaydı.. Ki bu kaçıncı müsibetti… Ama akıllanmak gerekirdi!.. Toparlanmalıydı.. Artık yük atılmalıydı omuzlardan.. Silkelenmeliydi..

  Kırıldı zincirler.. Düşünmeden kendi için yaşanmalıydı hayat biraz da… Özgürdü artık asu.. İçinde bitti bazı şeyler anladı asu.. Müsibetler fayda etti nihayet.. Zaten uzamış olan okul artık bitmeliydi.. Ama bi taraftan da hafiflemişti asu kuş gibiydi.. Okul da mı umrunda değildi sanki.. Nefes alıyodu artık.. Sonunda müsibet evla geldi ona.. Demek buraya kadardı sabır, demek son damlaydı kendi de anlamamıştı o zamana kadar..

  Okulu bitiremese de aslında hayattan dersini almış.. Büyümüştü asu.. Uzuuun zamandır kendini hapsettiği yerden çıkmış gülmüş eğlenmiş çok mutlu olmuş, oyunlar oynamış içmiş sarhoş bile olmuştu.. Kopmuştu zincirler.. Çok güçlü sandığı bağlar zaten çooktan kopmuş anlamıştı ve sebep kendi değildi, hiç pişman da değildi bu yüzden.. Bunların hepsi zorlayarak değil, kendiliğinden olmuştu.. Bu da asuyu mutlu, huzurlu kıldı.. Masumiyet neymiş gördü asu.. Gördü ki hala tertemiz kalpli insanlar var, mutlu olmayı hakeden.. Okulu henüz bitmemiş, dersleri ayağına dolanmış olsa da.. Şubatta nasılsa mezundu asu.. Zor da olsa geçti o 6 ayda…

  Artık mezundu.. Şimdi ne yapmalı nerden başlamalıydı?

  2) Koskoca bi şehirde, bi avuç insanlayım, yeni bi iş yeni bi evle… Çalıştım kazandım harcadım yoruldum eğlendim ağladığımdan çok güldüm şükrolsun.. Her şeye değdi… İyi ki dilimden anlayan bikaç dosta sahibim.. İyi ki ailem ben ve sevdiklerim sağlıklı.. İyi ki yanımdalar… iyi ki dilimden anlayan bikaç insan var hayatımda.. İyi ki kopması gereken bağlar kopmuş!.. İyi ki hala yanımdasın..

  3) Mutluluk insanı tatlı yapar. Başarı ışıltılı. Zorluklar ise güçlü. Hüzün insanı insan yapar, yenilgi mütevazi. Tanrıya asla ?Neden ben ? diye sormayın. Ne olacaksa o olur…

 4. şahin"""doğan görünümlü"""

  2009 ateşli başladı .yılbaşı gecesi evime döndüğümde evim yanmıştı.neyse derken geçen ayları su baskınları takip etti.Bunada şükür dİYORDUM saçma bir nedenden cezavine paket oldum.kısaca özetlersek 2009eşittir ATEŞ – SU -KAPALI

  iyiLİK DOĞRULUK ÇALIŞMAK BİLGİ EDİNMEK VE SEVMEK BU 5 ŞEYİ birbirinden ayırmadan yapabildim demek isterdim.çünkü ben ancak o zaman kendimi başarılı olmuş sayardım.
  özlem
  ne sen antalyalısın ne ben samsunlu ne ahmet edirneli ne de hülya eskişehirli hepimiz DÜNYALIYIZ

 5. Özlem Ercan

  1) 2009 benim için mucize bir yıldı. Çok çalıştım, kendi hayatımı baştan yarattım. “Kurumsal” işimden ayrıldım, kendi sevdiğim işleri yapmaya başladım, ailemle beraber zor bir şehir olan İstanbul’u bırakıp Antalya’ya yerleştik. Hayattaki hedeflerimi buldum. Ne kadar çok çalışsam da, zorlansam da gördüm ki rahat bir hayat, aslında mutlu bir hayat demek değilmiş. Şu an eski hayatıma göre daha fazla mücadele etmek zorundayım ama bir yandan da bir o kadar mutluyum.

  2) Bir yıl sonra bugün de hayallerim için yaşıyor olacağım. Hedeflerimi gerçekleştirirken aynı mutluluğu hissedeceğim. Belki Antalya’dan da vazgeçmiş, dünyanın başka bir yerine gitmiş olurum, kimbilir.

  3) Kedila Bodur, vazgeçme, sevdiğin ne varsa hepsini dene. Sadece istediğin işleri yaparak eminim çok daha güzel bir hayatın olacak :)) İstediğin işi yapma konusunda benim yapabileceğim bir şey olursa, çekinmeden söyle.

 6. kedila bodur

  1) 2009 Yılı, işten çıkarıldım, kendimin bunu yapacağı yoktu, madem hayallerin vardı dedi kader aha sana diye kıçıma tekmeyi vurdu :) tatil yaptım, çocuk kitabı yazdım, kitabı yarışmaya gönderdim, müzik dersleri almaya başladım, antik aryalar öğreniyorum bu beni çok mutlu ediyor ama asıl jazz standartları söyleyeceğim. iş yerine açtığım dava lehime sonuçlanıyor. 2009 iyi bir yıldı, umut dolu ve kendim olabildiğim.

  2) 2010 hayatımın sonuna kadar yapmakta zevk alcağım işi bulmuş ve yapıyor bulmak istiyorum kendimi. Hayat yalın ve anlamlı olsun iç huzurum hep olsun böylece.

  3) Sana katılıyorum, berna :)

 7. Berna

  1.) 2009 deyince ne hatırlıyorsun?

  Krizden dolayı 2009’a işsiz girmemi, sonra oturup düşündüğümde mutsuz olabileceğim gibi mutluluğuda seçebileceğimi farkedip krizi keyife dönüştürüp evde çocuklarımla doyasıya ve keyfini çıkararak vakit geçirdiğimi.. Hayatın güzel süprizleri ile yeğenimin aramıza katılması ve benim yaşama olan inancımın daha da artması.. Benim tesadüfen iş bulmam, işim dolayısıyla yaşadığım şehri değiştirip, uzun yıllardır hayalini kurduğum şehre yerleşmem.. Bir kez daha su akar yolunu bulur demem..

  2.) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?

  Hayat kendi kurallarını koyuyor, mutluluğu yada somurtmayı seçmek senin elinde.. O zaman şu kısacık ömrü somurtmakla geçirmeye gerek yok.. Herşey olacağına varır, sen sadece elinden geleni yap ve bekle.. Herşey güzel olacak dedim bak oldu :)

  3.) Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Sevgili Müge değişim bazen korkutucudur, çünkü insanlar kendi güvenli bölgelerini çok zor terkederler ama değişim aynı zamanda gelişmeyi ve yeni şansları da beraberinde getirir. Herşey olacağına varır, sen sadece elinden geleni yap ve bekle.. Herşey güzel olacak..

 8. Müge

  1- Değişim : yeni bir hayat, senaryoyu baştan kurgulama, hata mı yaptım korkusu
  2- Korkacak bir şey yokmuş, oh be:)
  3- Seni durduran ne oldu? Keşfet, öğren, paylaş ve her anın hakkını ver. Zaman ve mekana bağlı kalmadan……

 9. talha

  1. tam bir olgunlaşma dönemi bütüne atılan bir adım dahaydı 2009 bir çok alanda tecrübe edinme olanağı sundu.

  2. bir an bile durmadım onlarca maceraya girdim birçok şey öğrendim bir çok insanla tanıştım demek isterdim

  3. tatile çık mümkünse başka şehre bi bira aç bi sigara yak ve rahatla daha kötüleri de olucak yorulacaksın sonu da zaten ölüm genel prosedür böyle sana özel değil :D amacın araya bir iki hoş an sıkıştırabilmek olsun ya da kalıcı bir iki şey yapabilmek karakterine göre seç birini.

 10. Çağlayan Sevindik

  Daha önceki yıllardaki yorumlarıma da baktım. Hep sağlık demişim. Artık demiyorum.

  1 2009 felaketti bir daha bunu yaşamak istemiyorum. Bu yıl ilk kez yaşlandığımı hisettim ki bundan nefret ediyorum.
  2 “Nihayet kendim hariç hiç kimseyi önemsememeyi öğrendim.” demek istiyorum.
  3 Ezgi, umarım şarkılarınla kendini ve bizleri ifade edeilirsin ama edemesen de ne gam, şarkı söyleyebilmek harika…

 11. ezgi AKINCI

  1- Hersey cok farklıydı. Mutluydum sanırım. Hayatımı mükemmelle ceviren insanlarla tanıstım.
  2- Sarkılarımla insanların duygularını düsüncelerini dile getirdiqim icin sanslıyım demek isterdim
  3- Zehra degisiklik yapacagına inanırsan bunu gerceklestirebilirsin. Yeter ki kendine inan

 12. zehra

  1)’bu sene diğerlerinde çok farklı olcak,hayatımda yenilikler yapıcam’ diye bir yıla daha başladım fakat herşey yine aynıydı…
  2)bu sene birçok yeni başlangıçlar yaptım (demeyi çok isterdim )
  3)bencede beklentisiz yaşamak en doğrusu :)en azından birçok beklentin olupda gerçekleşmediği zaman hayal kırıklığına uğramıyorsun..

 13. adamotu

  1- ulen ne oluyoruz dediğim bir yıl sonu 9’a denk gelen girdiğim an itibari ile sövdüğüm ve ilk defa nasıl girersen öyle devam eder mantığının tuttuğu tek yıl:)
  2010’a girişimi gizli tutuyorum..ve diyorum sıfır beklentisiz en sağlamı böyle oluyor birgün sonrayı bilmeden durmadan gelecek demekte bu ülkede artık saçmalığını koruyor:)

  2- Mami tatilini haketmiştin ztn olum:)

  3- syn ayşegül Adalete asla inanmadım ama hakkaniyet bariz bir gerçeklik….diyeceğim şu ki kalbinden geçenler doğrultusunda bir yıl olsun!

 14. Ayşegül

  1.
  -babam (babasız)
  -2009 un yılbaşı gecesi
  -2009 un son 2 günü ve 2010 yılbaşı gecesi ( dünyadaki tek sevdiğim; tek ruhunu sevdiğim insanı kaybettim ve sanırım bunu kendi ellerimle yaptım.)
  -ve şiirlerim, yazılarım ( gözyaşlarımdan yararlanan tek unsur; yazı)

  2. En Güzel yılımdı. 17 yaşındaydım. en önemli yaş… Mutluydum. Karamsar insanları anlamıyorum hayat toz pembe. şiir yazmakta ilerledim. şiirlerimi artık beğeniyorum. 2009 Allahın hediyesiydi bana. anladım ki Ruh’umla bir ömür geçireceğim.

  3. (umarım beğenirsin.) yurt dışına çıktığına ve bir yolunun olduğuna sevindim. Şarkıda da dediği gibi “şekli hizli taşlar” vardır başarıya giden yolda. önemli olan bunlara takılmamak değil, tekrar kalkıp yola devam etmek. Hakkınımı vermediler zaten onlar Hak’larından bulurlar. 2010 da bunları olacak, inan! :D

 15. mabeL

  1. 2009 benim için ilkler yılı. work and travel programına katıldım. ilk defa yurtdışı deneyimi tattım. ilk defa uçağa bindim. ilk defa yabancı bir insanla diyalog kurmaya çalıştım. ilk defa kendi paramı bu kadar çok kazanıp, onları afiyetle yedim. bunun yanında üniversite ortamının tadına ucundan baktım. geri kalan zamanlarımda her zaman ki gibi çok durgundum ve dingin bir hayatım vardı. beklemeyi iyice öğrendim ve hayatımda bir yer edindi. bunun yanında beklerken yaşamayı, yaşarken hareketsiz kalmayı öğrendim. blog yazdım ve bundan zevk aldım. sevdiğim kişilerin bana zarar verdiğini anladım. onları mümkün olduğunca hayatımdan uzaklaştırdım. sağlığım iyiydi şükür. ailem yine benimle beraber ve onları hala çok seviyorum. herşeyden önce aile gelir demeyi öğrendim bu yıl…

  2. yurtdışı deneyimim kusursuz geçti. herkes beni el üstünde tuttu ve verdiğim herşeyin karşılığını anında aldım. sevdiğim ve değer verdiğim insanlarda beni yalnız bırakmadılar. sürekli anlayış çerçevesindeydi diyaloglarımız. birlikte onlarla harika vakit geçirdim. umarım 2010 yılıda onlarla ve yine aynı güzellikte geçer. aşk’ın doyumsuzluğunu 2009 yılında da tattım ve halen beraber olduğum bir sevgilim var. o da beni deliler gibi seviyor. ailemin sağlık durumu gayet güzel ve şükür kimseye muhtaç değiliz. ülkemde açlık artık yok ve hırsızlık vakaalarıda yok denecek kadar azaldı.

  3. 2009 sizin için anlaşılan deneyim yılı olmuş. yaşadıklarınıza maalesef bir yorumum yok. 2010 yılından beklentilerinizin olması ve hobi edinmeniz harika görünüyor. para kısmına kesinlikle katılıyorum. bu konu beni 2009’un sonundan bu yana baya bir düşündürmekte. daha önceleri ne olursa olsun yaparım para gelir diyordum ama şimdi paranın gelirken senden ne götürdüğünü de önemser oldum. bu güzel birşey olsa gerek. umarım 2010 sizin için 2009 yılındaki hedeflerinizin yakınından geçer. çift hanelerin her zaman güler yüzlü olduğunu düşünürüm. bu gülen yüz sizin için, bol şanslar :) mutlu bir yıl dilerim…

 16. Aydın

  1.) 2009 deyince ne hatırlıyorsun?

  Bana çok şey katacağını düşündüğüm bir iş değişikliği, kattı da. Çok uluslu bir ortamda devlet memuru mantığıyla yürüyen bir yapı. Huzursuzluğun dibini yaşattı bana, kimyam bozuldu. Yüzüm gülmez, eski arkadaşlarım beni tanıyamaz oldu. Sadece benim sıkıntılarımı dinlediler.. Neyseki 2. yarı biraz kendimi toplamaya başladım ama eski performansıma gelemedim.. Nerde olduğumdan çok kimlerle olduğumun ve çalıştığımın önemini anladım. Paranın huzur satın alamayacağını artık çok ama çok iyi biliyorum.. Hedeflerime tutunmak için döndüm dolandım. 2010 dan umutluyum ve kararlıyım. 2009 bana biraz öğretili bir yıl oldu bu açıdan kazançlıyım hiç olmazsa. Yeni bir hobim var artık denizle daha haşır neşir oldum..

  2.) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?

  Vay be ne yıldı. Nefesimin kesildiği anlar yaşadım, ayaklarımı yerden kesen bir aşkın içindeyim ve mutluyum. Yeni yerler gördüm, yeni hayatlar tanıdım. Özgürleştim artık daha huzurluyum. Beraber olmaktan huzur duyduğum, paylaşım öncelikli insanlarla beraberim ve ben de paylaşıyorum. Hayatımın kontrolünü aldım.

  3.) Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  İnsanda yeniden başlama gücü olduğu sürece korkma sevgili sibel.. Her şey hallolur yeter ki başlamaya gücün olsun her daim. Ben kendi adıma buna inanıyorum. Alışmamak sahip olduklarına ve sıfırdan kurabilmek hayatı yeniden önemli bence..

  Bol şanslar..

 17. Sibel

  1-) Yillardir ugrunda calistigimiz isimiz elimizden gitti. Herseyin hayirlisi olsun dedigimiz bir yildi, zordu. Cok zor. Daha zorlari olmaz insallah.

  2-) Cok sukur bu sene yokluk ve yoksunluk yasamadigimiz, saglik ve nese dolu bir yil oldu. Iyi ki hep beraber Lizbon’a gelip yerlesmisiz.

  3-) I may not come back if I leave this place through this door. Amerika’yi ikinci kez kesfetmeye gerek yok tabi; mamafih herkes kapisini kendi bulmali, o kapidan gecip gecmeyecegine de kendisi karar vermesi gerektigi gibi.

 18. vuslat asılsoy

  2010′ da hayat herkes için daha kolay ve anlaşılır olsun, herkes için iyi bir yıl olsun..

 19. Başar

  1) Çok zor, yorucu ve yıpratıcı bir yıl oldu. Ama şartlar beynimi daha fazla özgürleştirdi. Hayatıma direk bir katkısı olmasa da Beşiktaşımız şampiyon olarak bana tebessüm ettirdi. Uzun zamandır yapmak istediğim bir hobiye Aralık ayında da olsa başladım.
  2) İyi ki bu riskleri almışım. Artık özgürüm. Beni kimse tutamaz. Mutluyum.
  3) I can only show you the door, you are the one that has to walk through it!

 20. burcu

  1-) 2009 deyince aklıma.. kaybetmişlik geliyor.. önce umudu kaybetmek, onun peşinden sevincin de gitmesi, sonra sıranın gülümsemeye geldiğini algılıyorum, sonra yavaş yavaş inancım gidiyor.. En son terkedenim ise mücadele ne yazık ki… bunlar 2009 ‘un bana kaybettirdikleri..

  Pardon duyamadımm kazandırdıklarını mı soruyorsunuz… Hmm.. Sadece HİÇ, koskocaman yaşama sevinci bitmiş bir HİÇ….

 21. tuğba

  2009: yurt okul dersane (bermuda şeytan üçgeni) arasında koşuştururken en uzaklarda aradığım aşkın, dostluğun aslında yanıbaşımda olduğunu farketmenin sorhoşluğunda her şey çok güzel başlamıştı. hep böyle olağını umarken ezberim bozuldu, her şey ters yüz oldu. çok şey öğretti bu yıl bana kendime bir adım daha yaklaştığımı hissedebiliyorum. her başlayan bir günün yeni süprizler demek olduğunu, hiçbir şeyin karşılıksız kalmadığını, herkesin ödemesi gereken bedelleri olduğunu ve daha birçok şeyi öğrendm. dostluk kardeşlik aşk bezen içi boş kelimeler, bazen hayatımın anlamı oldular. bir ay bir hafta bir gün bir saat bir an içinde her şey ne de çok değişebileceğini gördüm. anımın geçmişim olacağını farkettim ”anı yaşa” demeden önce iki kere düşünmek gerektiğini farkettim. gökten üç elma düştü sonunda ama ben kime kime bilemedim. her şeye rağmen acısıyla tatlısıyla yaşandı geçti gitti bitti.

  2010: yeni insanlar tanıdım yeni yerler gördüm yeni tatlatlarla tanıştım artık kendimi tanıyorum kim olmak istediğimi biliyorum ne istediğimi biliyorum gücümün farkındayım ben buraya aitim ve mutluyum.

  VE 3: hiçbir şeyin palandığın gibi gitmemesine ben sadece HAYAT derim. ve bence her kayıp aslında bir kazançtır tabi ders çıkartabilene. ayaklarına bakarak yürümeye devem edecek olursan önünü göremezsin, kaldır başını ve dön bak dünyaya ne kadar büyük olduğunu ve hayatın ne kadar fırsatlarla dolu olduğunu göreceğine dair hiç bir kuşkum yok. saygılar…

 22. Birisi

  1. 2009: Hiçbir şey planladığım gibi gitmedi. Ve ben hep kaybettiklerime konsantre oldum.
  2. 2010: Sevdiğim insanlarla sevdiğim işi yapmayı başardım!
  3. Öncelikler her zaman değişebilir, o nedenle bir şeye bağlanmama ve saplanmama fikrin harika bence :-)

 23. Recep Metin

  bir: 2009 yordu beni. Hem bedenim hem de ruhum soluksuz koşturduk yeni yıla; Ben de oğlumla birlikte giriyorum yeni yıla… bir önceki yeni yıl onsuzdu!

  iki: Hayat bana önceliklerimin olduğunu ve aynı zamanda hiçbir şeye bağlanmamam gerektiğini öğretti. İkisini de yapacağımı biliyorum… Yani sorumsuz bir sorumluluk hali!

  üç: Üstteki arkadaş için bir koca HİÇ düşünebiliyorum ancak! Zaten oldum olalı bu tür oyunlarda benden önceki ya da sonraki hep bir oyunbozan olmuştur… Ben ona ancak hayatı hakettiğinden çok önemsememesini öğütlleyebilirim.

 24. Bir dost

  uğur ve onun gibi kötü bir yıl geçirenlere sesleniyorum;
  Hey, size göre 2009 mu koca bir hiç, yoksa siz mi 2009a göre koca bir hiçsiniz?
  Ben doğduğumdan beri mutluydum, mutluyum, mutlu kalacağım. ve birgün şömineye atılsam da bu cümleyi haykıracağım dünyanın HİÇleri.

 25. selin tanrıverdi

  1) Dünya Astronomi Yılı 2009 (DAY)
  2) Uzaya gittim.
  3) O kadar trajik konuşmuş ki hiçbir şey anlamadım.

 26. seda

  2010, 2010, 2010…
  başka bir ben’i içimde bulabilmenin heyecanıyla önümdeki saniyelere bakıyorum…
  geçmiş dertlere yakınmamak gerektiğini bir kez daha anlıyorum..
  yeni bir yıl adı da üstünde yenilikler bekleyen bir yıl olacağa benziyor..
  bir önceki yılımızı hatrlamayalım farklı maceralar yaşayalım hayat sahnemizde…
  perde açılsın…oyun başlıyor:))

 27. Cem Akkılıç

  Yeni yıl umarım istediğiniz gibi geçer. Ancak politik anlamda Akp gitmeden ülkeye pek rahat gelmeyecek.
  2010 dilerim erken seçim yılı olur.

 28. Erinç Aşıcıoğlu

  (yazmış olmasına yazmak istemedim, umarım geç kalmamışımdır:=).

  2009 daki yazımı hatırladım, iyi yollar aldığımı gördüm, biraz hüzünlendim de 2009 güzelliklerde oldu gerginliklerde, stresli bir yıldı. Tüm samimiyetim ve içtenliğimle Fikir Atölyesi buluşması geçen yılki en mutlu olduğum gecemdi seni ve bir çok güzel insanı yakından tanımış olmak süperdi.

  Bir yıl sonra demek isterim ki artık başarıyı yakaladım hedeflerime ulaşmama az kaldı, her zamanki gibi eksilmeden bolca sevgi verdim. Bolca hayal kurabildim onların gerçeğe dönüşmesini sağladım, deliliğin tadını çıkardım diye bilmenin, tadına varırım.

  Minel hayata hep farklılığını yansıtarak bakman dileğiyle:=)

 29. minel

  2009 ayrılıkdı benim için sonrada kavuşmak
  ve tunçu tanımaktı
  hayata başka pencereden bakmaktı
  tşk ler

 30. anima..!!

  1. 2009 da pek cok hayalimi kaybettim.. Yalnızdim cogu zaman buyuk kararlarımla yuzyuze kaldıgımızda.. Tunc abimle yuzyuze tanıstım.. Sevgiye muhtac sımarık essek kadar bi cocuk (bence).. İstemedigimiz bir bölümle de olsa ege üniversitesiyle tanıstım.. Bircok sey daha..

  2. Yasamayı umuyorum….

  3. Hayat her zaman istediğimiz gibi gitmiyor…

 31. uğur

  malesef ki koskocam bir hiçti 2009.
  malesef ki yine işsiz yine yalnız yine mutsuz.
  hayalperestlik yapmak istemiyorum ve biliyorum ki 2010 da 2009 dan farklı olmayacak :(

 32. filiz

  1- 2009u ben yasamadım, 2009 beni yasadı sessizce…

  2- İşimi öğrenmişim almışım ipleri elime, özgüven süper, aşk süper, 2010 süper, her şey süper olacak 2011le..

  3- verda sır’ı öğrenmiş, hep beraber devam…

 33. verda

  1. dışarda kriz, içerde büyüme.

  2. o gün de mutluydum ki.. hep mutluyum ki ben, gülen inek modunda :))) daha çok yaratacaksın, yetti bu kadar lay lay…

  3. yavaş yavaş uçulmaz, uçmanın içinde anlam olarak hız saklı zaten (bende öyle:))). uçmaktan havalanmayı kastediyorsan, ayakların yerden kesilmişse, koyver gitsin. ister süzül, ister kanat çırp.. yeter ki direnme!!

 34. Barış Baykul

  1.) 2009 deyince ne hatırlıyorsun?

  Askerlik, askerlikteki güzel dostlar, ama boşa geçen çok çok uzun bir zaman. Gerçek dostları tanımana yardımcı olan bir süreç. Akıllanmadan bir kez daha aşkın ne kadar yalan bir kavram olduğunu en acı yoldan öğrenmek. Daha farklı bir maske içine girmeye karar vermek. Bir de bolca dizi izlemek :)

  2.) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?

  Artık daha özgürüm, hayatta beni zorla yerde tutan zincirlerimin bir çoğundan kurtuldum ya da onlar beni bıraktı… Yavaş yavaş uçmaya başladım artık rahatça hızlanabilirim.

  3.) Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Fazla can sıkmaya gerek yok, zorluklara alışmak hayatta önemli bir atılım, her şey çok daha güzel olacak, mutlu ama çok mutlu ol :)

 35. Kemal Gürler

  1.) 2009 deyince ne hatırlıyorsun?

  Hayatımın değişim yılı. Zorluk nedir tanıdığım yıl :)

  2.) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?

  ‘Hayatın beni rahat bırakmaya başladığı, düşündüklerime sağlam adımlarla biraz daha yaklaşmamı sağlayan yıl’ demeyi isterdim.

  3.) Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Hayat 2010’da güzel yüzünü gösterir size umarım demek isterdim :)

 36. sevinc

  Sana da iyi yillar Sevgili Hatice…
  Sen de canim benim mutluluk icinde gulecegin bir yil olsun insallah.
  (next yorumcu arkadas : araya girdim sorry :)))
  Soz ve son soru sizin.

 37. hayat hatice

  1-) 2009 ocak ayına yarı mutlu yarı mutsuz girdim. ama güzel şeylerin olmasını diledim. Başta iyi gibiydi daha sonraki aylarda dağıldım dağıldık toparlayamadım. İŞTE O ZAMAN HAYAT DEDIM ÇOK ZORMUŞ.
  2-) Aynı mutlu bir insan olarak 1 yıl sonra herkese yani size 2010 çok güzeldi, 2010 mutluluk yılım oldu umarım bu yıl da herkes için öyle olur (tabi benim için de) hayat gerçekten çok güzel demek istiyorum :))
  3-) umarım tüm dileklerin olur benim için de iyi dilekler diler misin derdim. çünkü çok ihtiyacım var. umarım o istediğin resimde ağzın dolusu gülersin :)) iyi yıllar SEVİNÇ ::))

 38. sevinc

  1- 2009 ocak ayinda bir gundu, cok net hatirliyorum: “yeter artik son 3 senedir yasadigim, bu sene cekmeyecegim bu uzuntuyu bu son olsun” derken ne yazik ki katbekatlanarak cektigimi… ama yaninda guzelliklerin de oldugu -gormesini bilirsen eger -cok sukur… HAYATi bir kez daha ogrendigimi ama ne olursa olsun yine de cok sevdigimi ve “Evrene ve Gucune” hayran oldugumu…
  2-2011’e girerken karnimda veya kucagimda saglikli minik kendi dogurdugum benden bir parca ile elimin elinin icinde oldugu guclu guvendigim “sevenim/sevdigimin” yaninda oldugu bir resim…
  3- degismediyse ust komsum Sevgili Meryem’e herkes sen ben dahil mevlayi bulsun insallah ve ask olsun:))….

 39. meryem

  1- okumaktan hiç tat almadığım kitabı bu yıl yine aldım elime. alışkanlık kötü bir şeydi işte bu yüzden ve hiç farkı yoktu 09 un 08 den.
  sigara alışkanlığımın 4. yılıydı, bunun hesabını yapmak beni gereksiz hüzünlendirdi, hüzünlenince de hep yaptığım gibi bir sigara daha yaktım.
  2- mutluysam eğer, sebebi şu olacaktır; mucizelere inanırım, başıma geldi bu yıl.
  3- arayan belasını da bulurmuş mevlasını da, siz hep mevlanızı bulursunuz inş.

 40. Ömer K.

  1)2009 deyince ne hatırlıyorsun?
  Sonu belli olmayan bir bekleyiş ve sürekli yenilikler arama dönemi.

  2) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?
  Bekleyen derviş muradına ermiş. Yenilikçi olmak ve riske girmek gerçekten önemliymiş bu yüzden başarıyorum. :)

  3)Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  Sağlığına dikkat etmeye devam etmelisin, çünkü ben dahil olmak üzere birçok kişi sağlığının değerini kaybetmeden anlamıyor. Hayatını bulabileceğine inanman gayet güzel ama bunun için sakın çaba sarf etme sadece çevrene iyice bak ve uzaklarda arama çünkü “Hayatın” yanı başında olabilir..

 41. dfx

  1- hastalıklı bi’ yıl… ımm biraz da sorunsuz’ ölede bi’ ironik.
  2- HAYATIMI bulabileceğim aklıma gelmezdi. :)
  3- her bi’ şeyin kendi elinizde olduğunu sakın ola unutmayın, ”yok öyle değil işte de ”demeyin bana efenim öyle. her zaman hatırlamanız gereken tek önemli nokta ise şu olmalıdır kanaatimce, hayat yaşanılan süreç değildir, değildir işte. umarım demek istediğimi anlamışsınızdır, 2010 sizin için güzel geçmesi dileğiyle.

 42. emreayvaz

  Az bir zamandır takip ediyorum ve ilk defa yazıyorum.. herkese “merhaba” demek istedim. Kendinizi sevdiğiniz anlarda suratınızda oluşan tebessümle dolu bir sene diliyorum..

  1- 2007 ve 2008 gibi geçti. Ne yazık ki pek bir değişiklik yok. Tatmin etmeyen benzer günler..

  2- 2010 Ocak ayı içerisinde (ki adımı bugün attım ocakta faaliyet var ) senelerden beri atmam gereken adımı geçte olsa iyiki atmışım, hayatım gerçekten çok değişti.

  3- Araya yorum girmediyse Cihan Bey,
  İnsanlık, bence bir kültürdür. “Kültür her şeyin çaresi gibi görünüyor ama görmek, düşünmek insanı çoğu zaman daha da mutsuz ve yalnız kılıyor” diyor Metin Üstündağ pazar günü bir gazetede. Siz insanlığınızı yapın enerjik, farklı, öğreten, eğlendiren insanlar size “yüreğine sağlık” cevabını verecektir.

 43. Cihan Salim

  Evet, Çağatay’ın dediklerine katılmamak kolay değil, gerçekten daha sık Fikir Atölyesi okuyabilmek güzel oluyor. Öte yandan Tunç sıkılmadan, aynı performansla aynı şeye ne kadar devam eder, etse biz kaç sene sonra sıkılırdık acaba diye de düşünmeli :)

  Yaşıyoruz böyle şeyler, başka şeyler yapmak ve yazmak. Mesela ilk kez sinema üzerine yazdım hayatımda, güzeldi, çok zevkliydi… Tunç, abi sonuçta sen ekmek parası kazanmak için yazmak zorunda değilsin, o yüzden sıkıldıklarını yapmamak çok doğal hakkın :)

  ben de cevap vermeyi denersem… 2009, iş, sektör değişikliği, doğru kararı verdim mi sorgulamaları, İtalya tatili :)

  2010… etrafımda daha fazla enerjik, farklı, öğreten, eğlendiren insan, gerektiğinde büyük adımları tek başına atmış olma.
  “Evet, 2010 genel anlamıyla insanlık için 2009’dan pek farklı olmadı; ama insanlar artık daha farklı ve güzel bir hayat için bir şeylerin değişmesi gerektiğini daha sık düşünür oldu” diye düşünebilmek.

  Araya yorum girmediyse Melek’e…

  Yorgunluğu kalıcı hale getirip bir gün patlamamak için kendine çok iyi bakmalı. Eğer tüm eforumuzu harcayıp ulaşacağımız şey mevcuttan çok daha harika olmayacaksa belki de bazen gücü saklamalı, sağlığa yatırım yapılmalı :)

 44. Yazar
  Tunç Kılınç

  çağatay için araya giriyorum, hemen çıkacağım :)

  1. ruh haliyle ilgili bir durum. belki de sıkıldım o dediklerinden. bilmiyorum… gerçekten.
  2. ‘profesyonel bir yapı.’ ‘kendini aşmak.’ yok, bunlar değilim ben ‘artık’.
  3. bu yazının içeriği gerektiriyor daveti. yoksa popülist olmak değildi hedefim. valla! ancak yine de mesajını aldım.

  özgürlüğümü kısıtlasa da, seviyorum halen bu atölye’yi. sizlerle olan samimi bağı… ancak kendimden bile ‘beklentileri’ düşürmeye başlamışken, şimdi kaldıysa hala, o yüksek beklentilerin yarattığı hayal kırıklığını nasıl yöneteceğimden emin değilim işte!

  bu arada; içten, yapıcı ve net oluşuna bayıldım çağatay. bana daha çok senden lazım.

  not: ikinci yarıda sivasspor toparlayacak :D

  çıktım.

 45. melek

  1) Mutsuzluk, çaresizlik, her şeye rağmen çırpınma ve sonunda zafer:) ama devam eden bir yorgunluk…
  2) Dilediğimce güzel bir yıl geçirdim. çok güzel mutluluklar yaşadım. 2010 benim yılımdı.
  3) Her zaman diyecek bir şeyiniz vardır;)

 46. Fatih Şentürk

  1.) 2009 deyince biraz daha olumlu bir yıl hatırlıyorum 2008’in kötülüklerine rağmen 2009 ilk yarısı geçtikten sonra güzelleştirdi her şeyi. Bölümüme başladım, hayatım biraz daha düzene girdi, fotoğraf olarak daha da gelişen adımlar attım ve yazmaya başladım biraz.. benim adıma 2009’un sonları çok güzel geçti. Ama şehrin soğukluğu halen devam ediyor (:

  2.) Cevap herhalde, dolu dolu huzurlu bir yıl geçirdim, hayatın tadına vardım bu sene sanırım. Bu soğuk şehir hala ısınma yolunda..

  3.) diyecek bişi bırakmamış (:

 47. bey@zkolik

  1) 2009 pişmanlıklar ve yaşlanmanın gereksiz belirtileri ve faili meçhul kıyaklar, en güzeli de bu zaten xDxD
  2) 2010, anı yaşa
  3) hmmmm yorum yok, elifin günlüğü olayı bağlamış…

 48. Elifin Günlüğü

  1- 2009, yeni yıla odaklanan birçok hedefin hazırlanış zeminiydi.
  2- 2010, hedeflerin kazanıma döndüğünü gördümmm.
  3- Tunç Kılınç yanıtlasın; beni bağlamıyor.

 49. çağatay

  hocam üç yıla yakın zamandır siteyi takip ediyorum.Aşağıya doğru ivme sivassporu geçti.

  1-Nerde kaldı 20 soruluk söyleşiler-başarı hikayeleri-nokta atış yapan mesaj veren makale türü yazılar.
  2-iki yıl evvelki; bu blog artık kendini aştı portal veya daha profesyonel bir yapılanma olmalı beklentisinden, hayret uyandıran yazı en son ne zaman yazılmıştı yahu serzenişine uzanan bir grafik.
  3-Sıradan günlüklerdeki ”şimdi sıra sizde buyrun” şeklindeki sürü psikolojisine yönelik katılım davetleri.

  Kızma Tunç potansiyelini biliyoruz senden beklentiler daha yüksek. Hatırlatma onun içindi.
  Titre ve kendine gel.

 50. Işıl

  1) Yorgunluk, karamsarlık, umut, Rüzgar :), komikliklerin sıkıntısı, kargaşa vs içerisinde sevgi, ama artık bitsinnn de gitsin isteği.. (2009)

  2) Akıllanmış mıyım ne?

  3) Beklentilerini şimdikinden aza indiremeyeceksin:) İyi Yıllar…

 51. Ayşegül A.

  1) 2009 benim için yeni deneyimler, başarılar, hüzünler, mücadele, kaygı, mutluluk yılı oldu.. hayatın ta kendisi oldu yani.. yaşadığımın kanıtı hayatın her şeyi bir arada barındırmasıydı.. ne hüzünsüz mutluluk, ne yokluksuz varlık, ne de hayalsiz gerçek mümkündü.. hepsi olduğu zaman insanoğlu varoldu.. bizi biz yaptı tüm zıtlıklar.. beni büyüttü tüm bu karmaşalar..

  2) hala yaşıyorum..;)) ve biraz daha büyüdüm..

  3) başka güzel haberlerle, başka hayatlara kapılar açabilmen dileğiyle.. bundan sonra iki kişilik bir hayatın var SnowWhiteQuteen.. daha güçlü ve daha dolu dolusun artık.. ikinci hayatına sahip çık ve dolu dolu yaşa çünkü; o senin geleceğin aslında..;)

 52. SnowWhiteQueen

  yorumumu yazana kadar isimler değişmiş… son soruyu bir de Cazoo için cevaplıyorum:

  senin yolundan gidiyorum anlaşılan:) hep mutlu olun yavrunuzla…

 53. SnowWhiteQueen

  1. Her yıl gibi ama bambaşka… Hayatımda duyduğum en güzel haberi aldım… İçimde kızımın hiç bitmeyen kıpırtılarıyla bitiriyorum bu yılı…

  2. İyi ki istemişim, iyi ki sahip olabilmişim sana güzel kızım, hep böyle sağlıklı ve mutlu ol…

  3. Güçlü duruşun ve kararlılığın emin ol hayatını kolaylaştıracaktır. Aşk hep seninle olsun… Başarılar.

 54. Cazoo

  1.) 2009 deyince ne hatırlıyorsun?
  içi cemreyle dolu bir yıl yaşadım. her bayanın yaşaması gereken bir mucizeyi yaşadım bu yıl, bebeğimin gün gün değişimini izledim ve bir anne (tam olarak bu şekilde telafuz edemıyor daha ama) kelimesinin içimi nasıl erittiğini gördüm.

  2.) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?
  cemre ile güzel bir yıl geçirdim daha aktif oldum veya olmaya çalıştım ve tabi ki çalışan bir annenin ne gibi zorluklar yaşadığına bire bir tanıklık ettim.

  3.) Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  Boşver ya! Hayatta hiçbir şey kolay değil ama büyüklerın de dediği gibi her şey olacağına varıyor, bazen biz ne yaparsak yapalım olmuyor.

 55. Buse Levent

  2007-2008 de yazılar yazmış ama 2009 u es geçmişim :(

  1.) Daha önceki yıllarda söyle birsey yazmışım: herkesi mutlu edip iyi ki Buse varsın dedirtmek istiyorum 2009 için dönüp baktığımda evet bu şekilde bir yıl yaşamışım. Herkes için düşünüp herkes için birseyler yapmaya çalışmışım. Bu dileğimi gerçekleştirebilmişim bu açıdan çok mutluyum. Fakat o zaman bunu dilerken küçük bir ayrıntıyı kaçırmışım, o da kendimi düşünmek. Herkes bir şekilde mutlu edebilirisin fakat kendini?

  2009 yılı boyunca bir kaç kişi odaklı yaşadığım belki de mutlu olması gereken diger insanlar da varken onları atlayıp yeri geldiğinde kendimi bile unutmam gerçeğini ile yılın sonunda karşılaştım. Bu durumda yıla baktığımda bana çok katkısı olan insanların benim çok katkım olan insanlardan daha az olduğunu görebiliyorum. Ya da benim kendime ayırmam gereken enerjimi tamamını başka insanlara vermişim.

  Kimse kırılmasın ay bu beni yanlış anladı, bunu yaparsam o mutsuz olur, orayı beyenmez gitmeyelim… diye diye iyi bir arkadaş, iyi bir sevgili, iyi bir kardeş, iyi bir dost, iyi bir çalışan gibi hep başka bir sıfatla anılmış ?Buse? olmaktan uzaklaşmışım.Bu yaptıklarımın bana katkısını atlayamam tabiki de :) her yaşanılan yıl bana yeni yeni tecrubeler katmış. Bu yılki dersimde insanların hayatında iz bırak olmuş.

  2.) 2010 benim yılım olacak. Sadece benim isteklerimin ve benim hayatımın dolu dizgin yaşanılacağı bir yıl olacak. Tam manasıyla bencil bir yıl :) Ertelenen isteklerin, yaşamını değiştirecek önemli kararların hayata geçtiği ve yeniden ?Buse? olduğum yıl olacak. Buse ne sever? Buse ne yapmak ister? Buse hayatta nasıl bir yol izler? Tüm bunların fikirden çıkıp hayata geçeceği yıl olacak. Herkese destek olurken kendi isteklerimden vazgeçmeyip orta yolu bulacağım.

  Başkalarını düşünürken kendimi unutmayacağım. Sevdiğim insanların sayısını arttırıcağım. Birkaç kişiye bağımlı yaşamayacağım. Hayatıma yeni insanlar ile yeni renkler katacagim. Yepyeni bir yılda yepyeni bir hayata başlayacağım.

  3.) Belgin; bence isteklerinin farkında olman ve onlar için her seye katlanmayı seçmen çok güçlü bir yanının olduğunu gösteriyor. Bence bu gücünü ne kadar olumsuzluklar yaşasan da kaybetmemeye ve hep daha iyisine ulaşmaya devam etmelisin.

 56. belgin

  son birkaç gündür bu yazıyı bekliyordum :D

  1.) 2009 deyince ne hatırlıyorsun?
  bazen çok çalışmanın yetmediğini anladım… Eğer hayallerime ulaşmak istiyorsam zorluklara gögüs germek gerektiğini ve insanlara ne anlatırsan anlat sonunda yine kendi inanmak istediklerine inanacaklarını… babalarında hayal kırıklığına uğrayıp canınızı acıtabileceğini anladım acı tecrübeler sonunda… ama ne olursa olsun yılmadım bu sene de… pes etmeyi düşündüğüm çok oldu ama hiç pes etmedim. sevmeyi yine öğrenemedim :(

  2.) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?
  her şey yoluna girdi, iyi ki pes etmemiş ve hayallerimin peşinden koşmuşum. şimdi çok iyi bir üniversitede istediğim bölümdeyim, sonunda ailem tekrar gurur duymaya başladı benimle… yeniden yüzüm gülmeye başladı… hiçbir dostumu kaybetmedim, aksine yeni insanlar tanıyıp yeni hayatlar keşfediyorum… ailemdeki herkes sağlıklı ve mutlu :D ve yeni bir aşk kapıda, bu sefer öğreneceğim sevmeyi…

  3.) Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  2009 ne kadar kötü başlamış olsa da güzel devam etmiş…. umarım 2010’da da mutlulukların ve yaşama sevincin katlanarak devam eder… her şey gönlünce olsun.

 57. Gamze Mengi

  1.) 2009 deyince ne hatırlıyorsun?
  2009 ‘a taze bir ayrılıkla ağlayarak ve çok mutsuz/umutsuz girdiğimi, Kara Ormanlarda “sessizlik” te geçirdiğim günleri, trene atlayıp hiç bilmediğim ülkelerin bilmediğim şehirlerine yalnız ve programsız gidişlerimin heyecanını, yollarda tanıştığım insanları, Edirne’de bir meyhanede geçirdiğim o güzel rakılı-şarkılı geceyi, dağın başında çadırda dolunayla uyumamı, Dalaman’da kötü bir deneme de olsa bot kullanmamı, tekrar motora bindiğimi, aşk ve ilişkilere dair inancımı tümüyle yitirdiğimi, içimden sürekli “hiç birşey ummuyorum, hiç birşeyden korkmuyorum” diye geçirdiğimi…

  2.) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?
  Sonunda hayata dair adanmışlığımı buldum. Her sabah yataktan zınk diye uyanıyorum, bazı geceler heyecandan uyuyamıyorum. Ve bana hayatı daha yaşanır kılan bu motivasyonu yitirsem de, içimde kendi kendine kaynayan bir şey var artık… Bir de kendimi ve diğerlerini de olduğu gibi kabul edebiliyorum. Aaa ilişkiler/sevgi/aşk mevzusuna da yeniden inandım, inandırıldım:)

  3.) Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  Murat; Maldivlerdeki yatının yanında boş yer var mı? Benimkini koyucam da varsa:)

 58. Murat Kahraman

  1)2009 deyince ne hatırlıyorsun?
  Önümüzdeki maçlara bakacağız

  2) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?
  Önümüzdeki maçlara bakacağız (Maldivler’deki yatımdan veriyorum cevabı)

  3)Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  Burcu bilir işini

 59. Burcu Tüzün

  1- 2009 benim yılımdı diyelim :) Hayatta kimseyi istemiyorum derken, aşık oldum. İş hayatıma bir çeki düzen vermeye çalışırken, gerçekten istediğim markayı ve istediğim işi yanı başımda buldum. Başıma daha az kaza geldi :) Ailem yanımda, herkes sağlıklı. Daha ne olsun!

  2- 2010 hayatımın en mutlu yılı oldu. 2009’da kazandığım herşey hala benimle ve sağlıklıyım diyebilmek isterim. Başka bir isteğim yok açıkçası.

  3- Günleri dolu dolu yaşamak için başlangıç noktan sahip olduklarının farkına varmak olmalı. Bunları korursan gerisi gelir zaten :)

 60. Ömür Ertanış

  1)2009 deyince ne hatırlıyorsun?

  Su gibi akıp gitti. Son iki, üç senedir olduğu gibi. Daha karpuz keseceğdik diyemeden gitti.

  2) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?

  Günleri dolu dolu yaşamış ve yaşamayı öğrenmiş şekilde girmek yeter de artar bile. Allah derim :)

  3)Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Valla Zeynep doğru söylüyorsun. Hayat gerçekten zor off :( derdim. Ama bak seneye nasıl mutlu giricez demeyi de unutmazdım :)

 61. Zeynep Kılınç

  1)2009 deyince ne hatırlıyorsun?
  YORGUNLUK… UMUTSUZLUK…
  Teğet geçen (!) ekonomik kriz, maaşlarımız haricinde her şeye üstüste yapılan zamlar, sigara içilmeyen mekanlara alışma, ülkedeki huzursuzluk ve stress,

  2) Aynı soruyu, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevaplamayı isterdin?
  “Krizi çok yaşamadan, işsiz kalmadan 2010?u da bitirdik! Ailemin, sevdiğim arkadaşlarımın ve benim önemli sağlık problemleri olmadı. Heyecan, umut ve yeni beklentilerin olduğu neşeli, stressiz bir yıldı” diyebilmek çok güzel olur..

  3)Yüz yüze olsaydın, bir üstteki yorumu yazan kişinin verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?
  Aras, yorulmuşsun ama bunun yanında yeni insanlar tanıyıp bir sürü de şey öğrenmişsin.. Bu insanı zinde tutar.. Hayata heyecan katar.. Bunu sakın kaybetme. Çünkü o zaman işte gerçekten yoruluyor ve yaşlanıyorsun.

 62. Aras

  1. 2009 diyince yorgunluk geliyor aklıma. Bu yıl çok yoruldum! Yeni insanlar tanıdım onlardan çok şey öğrendim. Yeni kitaplar okudum onlardan da çok şey öğrendim. Büssürü şey öğrendim işte. Geçen yıl 2. soruyu cevaplarken “aşık oldum” filan demişim. 2009’un en olumlu yanı buydu işte. Evet, oldum.

  2. 2009’da olduğundan çok daha fazla şey öğrenmek, denemek daha fazla insan tanımak… Aşkı kaybetmemek…

  3. Volkan hocam hayatta her şey birbirini dengeler. Bu yıl sizin için zor geçmiş ancak gelecek yıl yepyeni taptaze bir yıl. Her şeyin olumlu gideceğine inanırsanız, hayatın sizin elinizde olduğunu hissederseniz huzurlu güzel bir yıl geçirirsiniz bence. Ayrıca sizin 3.sorunuzun cevaında olduğu gibi siz de izleyin o çocukları. Bakın nasıl canlarının acımasına aldırmadan ayağa kalkıyorlar! :)

 63. Volkan

  1.) Hüzün ve karasızlıklar yılı oldu benim için. Ölümler, hastalıklar ve belirsizlikler yılı…
  2.) Su aktı yatağını buldu… İşler yoluna girdi.
  3.) Buz pateni olan bir yere git ve çocukları izle, yetişkinler düşmekten korkarken onlar düşüp düşmemeye aldırmadan kaymaya çalışıyor =)

 64. Sedef

  1. korku.
  2. korkmadan düşünce canın acımıyormuş demek isterdim.
  3. her nefes alış veriş bile bir mücadele, ve her saniye bu mücadeleye zaten değiyor.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir