15

Günaydın, Sizi Seviyorum, Harika Bir Gün Geçirin!

Yer; Bermuda Adası. Başkent Hamilton’da yoğun bir kavşak… 25 yılı aşkın bir zamandır, aralıksız, haftanın beş günü her sabah saat 04 – 10 arası… Yanında ufak çantası, kafasında şapkası ve yüzünde kocaman gülümsemesiyle bir adam, yoldan geçenlere el sallayarak sesleniyor: “Günaydın, sizi seviyorum, harika bir gün geçirin!”

Yaşı 88. Adası’nın delisi. Yerel halkın ve turistlerin sevgilisi… Adı Johnny Barnes.

Çoğumuzun yanı başındaki sevdiklerine söylemeye çekindiği lafları, bu adam, 25 yıldır her gün yoldan geçen tanımadığı insanlara haykırıyor. Kimseden de bir şey beklemeden… Mutlu ederek mutlu oluyor, bu da ona yetiyor.

Adada yaşayanların ilk yıllarda ‘delirmiş bu adam’ gözüyle baktıkları Johnny, sonradan tüm yargıları alt üst edip herkesin sevgilisi oluyor. Hatta öyle ki, bir gün ölecek diye tedirgin olanlar, kendi aralarında topladıkları parayla bronzdan bir heykelini yaptırıp, her sabah onu görmeye alıştıkları yere dikiyorlar. Bazı kesimlerden gelen ‘yaşayan birinin heykeli mi yapılırmış’ tepkilerine onun verdiği cevap ise şu: “Asıl yaşarken buna tanıklık etmek çok hoş. Öldükten sonra görüp, mutlu olma şansım mı var?”

Güne bezgin, gergin veya kızgın mı başlayacaksın, yoksa mutlu mu? O işte her sabah bunu hatırlatıyor insanlara. Yaşadıklarımızın hep kendi seçimlerimiz olduğunu… Ve, birbirini sevmeyi öğrenen insanların çoğaldığı toplumlarda savaşın, kavganın, tecavüzün olamayacağını.

Böylesi delilerin çoğaldığı bir dünyaya…
Günaydın, sizi seviyorum, harika bir gün geçirin :)

[27 Şubat Dünya FMK Günü anısına.]

Yorumlar 15

 1. Eren Karamustafa

  Aslında sınırsız mutluluğu yakalayabilmek için düşünmeden yaşamanın doğru olabileceğini düşünüyorum. İşe bakın ki bunu söylerken de düşünüyorum. Bu önermede patladı malesef.

 2. Savaş Yıldız

  Daha iyisi olamazdı :) Sevginin önemini bilen ve bu konuda dünyaya ders verebilecek bir bilince sahip olan insan farkını ortaya koyuyor. Ve heykelinin dikilmesini fazlasıyla hak ediyor.

 3. Filiz Benera Yılmaz

  Selam :)

  İşte bütün mesele bu. Lafı uzatmaya gerek yok :)

  Bende sizi seviyorum Harika bir gün geçirin :)

 4. Yazar
  Tunç Kılınç

  arkadaşlar, video’nun altyazılı olanını bulamamıştım. olur da bir yerlerde denk gelirseniz haber edin, hemen değiştiririm.

 5. hatice

  mutluluk dağıtıyor sanki…
  çok hoş yaptığı ama ne mümkün böyle bir dünyada her gün mutlu uyanmak.

 6. sz

  ‘i love u’ ‘i love u’ demesindeki melodi ne kadar guzel. kolay hatirlamak icin kulakta kalan bir ahenki var:)

  her gunumuz birbirimiz icin fmk ile dolu olsun…

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir