43

Gelsin 2011, Bildiği Gibi Gelsin!

Fikir Atölyesi?nde her sene sonunda yaptığımız ufak bir oyunumuz var. Bir tarafından katıldıysanız, önceki senelerde yazdıklarınıza bir bakın [2007, 2008, 2009, 2010].

Yok, daha önce bir şeyler karalamadıysanız da, bu sefer katılın! Bir sene sonra sonra dönüp onları okumak inanın bazen çok sarsıcı, bazen de epey eğlenceli olabiliyor.

Şu üç soruya birlikte cevap veriyoruz:

1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

İşte benim cevaplarım:

1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

On iki ay önce, 2010 beklentilerim için şöyle demişim:

“Daha çok “what the fuck!” dediğim bir yıl olsun. İnsanlardan beklentilerimin en aza indiği bir yıl… Hatta kendimden de :)”

‘İnsanlar’ kısmında epey bir yol alsam da, ‘kendim’ kısmında daha çok fırın ekmek yemek yemem gerektiğini öğreniyorum. Yolun henüz çok başındayım!

2010 ayrıca bana dost bildiklerimin gerçekten ne kadar dost olduklarını gösterdikleri bir yıldı. Onlar benim ‘ölüme giderim” dediklerim! Buraya iki yeni serserinin daha eklenmesi ise tadından yiyemediğim bir durum oldu.

2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

2011 senesi için; “yürekten gelen sevgimi verirken canımın daha az yandığı, doğru kişilere daha fazla dokunduğum, yeni delilerle tanıştığım, dünyayı gezmeye devam ettiğim, bir iki keyifli işten yaramazlıklarıma yetecek kadar para kazandığım ve en önemlisi sağlıkta kimseye muhtaç olmadığım bir yıl oldu” demek isterdim.

3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

Bu soru (mecburen) bir tek bende cevapsız kalıyor. Bu yazıya ilk yorumu yazacak kişi için ise ben ?bir üstteki kişi? oluyorum!

‘Ne mutlu kendi hikayesinin farkında olanlara. Ne mutlu sevdiklerinin yanında olup onların hikayesini anlamaya çalışanlara…’ diyor ve kucaklıyorum hepinizi.

Mutlu yıllar!

[audio:http://www.fikiratolyesi.com/wp-content/uploads/2006/12/03-Gelsin-Hayat-Bildigi-Gibi-feat.-Sezen-Aksu.mp3|titles=Gelsin Hayat Bildigi Gibi]

Yorumlar 43

 1. Yazar
 2. bocik

  işsiz aylak rakı masalarında akşamlayıp zar zor bi üst sınıfa geçtiğim, başlarken sonu belli olan yarım yamalak ilişkiler kurduğum boş bomboş sünepelik yılımdı 2010. diğer arkadaşlar almış ben istediğim arabayıda alamadım. hedefler kendi kendini yok etti fark edemedim. herşeyden vazgeçtiği halde hala istediğimde istediğinde istediğimizde yanyana olacağım samimi yalansız yargısız en çokta şefkati sevmeyi sevişmeyi bilen sevgilim olsa diyen arsız gönlümün avuntusuyla………yola devam…..kötü ..(nemo dan; yüzmeye devam et yüzmeye devam et)…….

 3. Murat

  2010 deyince aklıma ilk referandum geliyor.
  Sonrasında maaşıma zam alacağım günler ve bir türlü alamadığım günler geliyor. Veee son olarak 2010 deyince aklıma yeni aldığım arabam geliyor :)

 4. bora özer

  1-2010 benim için her sene mantar panomda yazdıgım her sabah onlara bakarak uyandıgım hedeflerimi bu sefer gerceklestirecegim diye basladıgım…. en büyük hedefim 2008 den beri aradıgım, onsuz gecen günlerde bile her anımı onunla yasadıgım, en büyük zevkim(iz) cocuk gibi paketlerce jelibon yemekti onu yerken hep acı cektigim ama 2010 nun sonunda onu cok kolay buldugum hem de tv’lerde, dergilerde :S :D… tutkularıma tam ulasıyorken önüme cıkan sebeplerle yıkıldıgım… 10larca kötü olayların yanında 10larca iyi şeyler yasadıgım bi yıl olarak gecti.

  2-”mantar panodaki (baya madde var(= ) hedefler bitti, tutkularımı gercekleştirdigim için cok mutluyum” demek isterdim…

  3-hayat çokkkkkkkk güzel dimi bora bunca yıl kendine yapmışsın bak isteyince, tutkularının peşinden (sonucu her ne olursa olsun zarar görsem bile sevdigin seyler ugruna zarar gördün diyip) gidince nasıl da mutlu oluyormussun dimi… tutkularından ne olursa olsun vazgecme derdim…. =)

 5. neval

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  2010’un ilk üç dört ayı anneannemin hastalıklarıyla geçmişti. Ve ben de bazı planlarımı ertelemiştim, onun daha sık yanında olabilmek için. Üzücü günlerdi. Anneannem daha sonra iyileşti ve ailecek rutinimize döndük. Ailemiz için kimi zaman küçük sorunlar barındıran ama genelde hızurlu bir yıl oldu ondan sonrası. İş hayatım fena değildi ama çok parlak da olamadı. Daha yaratıcı olabilmeyi isterdim. Çoğu zaman vaktimi boş şeylerle geçirdiğimi düşünüyorum o boş şeyler bana bir konfor sağlasa bile. kendimi daha çok gösterebilmeyi isterdim. Yatan çoğunluğa uymamayı. Yıllardır araba almak istemiştim, yılın en son ayında sahip oldum ve keyfim yerine geldi. 2009’un sonunda başlayan ilişkim inişli çıkışlı devam etti. Orada da yılın sonu bana uğurlu geldi. Birbirimizi daha çok anlayabildik ve sevebildik. Anladım ki her ilişki emek istiyormuş.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Arkadaşımla istediğimiz belgeseli çekebildik sonunda. İlham daha çok uğradı bu sene, istediğim çıkışı yapabildim ve daha çok takdir gördüm. Ailemde herkesin sağlığı, sıhhati ve huzuru yerindeydi ve bu beni her şeyden daha çok mutlu etti. Evlendim, birtaneciğimle ve şimdi anne olmaya hazırlanıyorum. Araba kullanmayı ilerlettim, şimdi çok güzel kullanıyorum, hatta bu sene şehirler arası yol bile yaptım. Paramın da bereketi var. Esra’yla İtalya’ya gittik. Yurt içinde de bol bol gezdik.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Erinç umarım, 2011’de kariyerinde seni tatmin edebilecek ilerlemeler yapar ve imrenilecek işlere imza atarsın. Eros’un seni de yakaladığı, mutlu bir sene olsun önünde. Kimse tutamasın seni Erinç…

 6. Erinç Aşıcıoğlu

  Çok düşündüm az güzel şey buldum o yüzden bugüne kaldı, en çok yorulduğum yıldı, çok stres yaşadım. Ama en mutlu olduğum an Youngguns fırtınasının estiği günler oldu, oradaki takımımızla iki projemiz WWF’in rafına yerleşti, kalıcı bir iş çıkarmış oldum, onun hazzı paha biçilemezdi, yanına çok sağlam dost ve arkadaşlıklar eklendi. Youthrep ile en sağlam işlerimi çıkardım. 2010 için koyduğum hedeflerden uzak kaldım, yine de çok okuduğum ve çok şey öğrendiğim bir yıl oldu. Gönül yalnız geçirdi 2010’u ama her şeye rağmen deliliğin tadını çıkardım. Her şeye rağmen güldüm ve insanlara enerji vermeye, onları uyandırmaya çalıştım.

  2011 içinde dileğim gene çok farklı olmayacak içine bolca sevgi, başarı ve mutlululuk doldurdum diye bilmeliyim. Kalıcı ve uzun soluklu işlerin altına gerçek bir imza atmış olmak ve diplomamı almaya 3 ay kaldı diye bilmek, bolca sevgi alıp vermiş olmak benim için mutlu bir yıl geçirdim dedirtir.

  Sadık arkadaşımıza umarım 2011 süper iyi, mucizevi güzel olaylarla onu ve herkesi şaşırtmasını dilerim.

 7. Sadik

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  2010! Yaşadım mı? Zaten ilk üç gün maddi zarara uğradım. Çok hızlı bir zaman dilimiydi benim için. Farklı alışkanlıkların çoğalması, işlerin yoğunlaşması, çevredeki saçma sapan olaylar gibi. En güzel günlerim sanırım 3-4 Şubat’tı. 2 doğum günü heyecanı ve bir o kadar da, hatta hayatımın en muhteşem günleri idi.

  Tunç Kılınç adlı bir şahısla karşılaştım. Adam garip. Cidden garip. Bütün yazın yorgunluğunu konuşmasıyla üzerimden alabilen bir adam. Kış geldi. İnsanların ne kadar muhteşem yalan atıp, karşısındakileri hiçe saydıklarını öğrendim. Lanet olduklarını :) Fotoğraf ve fotoğrafçılıkla tanıştım. İşsiz, parasız. Ancak birden fazla sevgilimin olduğu bir sene.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Çok güzel günler bizim olsun, harika zamanlar geçirelim. İsterim. Ancak bu duruma pek sıcak bakamıyorum. En azından şu anda. Umuyorum ki ilerleyen zamanlarda güzelleşir. Yılın ilk gecesinde facia ile başlayınca, 2010 gibi geçeceğini düşündüm ilk anlarda. Yaşayıp, hayatımızı düşünüp, güzel yaşamaya çalışıyoruz. Anca bu kadar mutlu yaklaşmım oluyor.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Bu durumda yorumum, Onur ‘a. İnş. senin ve hepimiz için güzel dilerklerimizin olduğu. İyi bir sene yaşarız. Yurtdışı planına da, seni tanımama rağmen sevindim. Umarım güzel bir yıl olur. İyi seneler. Happy Cristmas diyorum ulen. :)

 8. onur

  2010 kadar yorulduğum bi yıl daha yoktur heralde… okulundan tut ufak çaplı para kazanma işlerine ordan tut yabancı dil kurslarına hoop bide kız arkadaşım oldu ki tadından yenilmedi bu sene:))

  2011 de ilk kez avrupaya çıkmış olmanın duygusunu yaşayacağım işalah üstelik 2 arkadaşımda yanımda (babam sağolsun:) bide sağlamından staj ayarladım mı geri kalan herşey 2010 daki gibi olsun yeter:)

  avrupaya çıkınca gelirim yanına yukardaki kişi:)

 9. Emre Zadeoğlu

  1-) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  sınav sınav sınav…
  2010! Aklıma hem mutlu hem de üzücü olaylar geliyor. Benim için olgunlaştığımı hissettiğim bir sene oldu. Yaptığım hatalardan kendime paylar çıkarttım. Benim için çok yoğun bir seneydi. Üniversite sınavı beni geriyor ve bunaltıyordu, çoğu zamanım dershanede geçti diyebilirim. Sonunda üniversite ne demek onu öğrendim.

  Farklı bir karar alıp yurtdışında okumaya karar verdim. Şu anda almancayla boğuşuyorum. Belki büyük bir kumar oynadım burda okumaya hak kazandığım halde zoru seçtim, gerçekten gideceğim üniversiteden mezun olmak çok zor.

  Hayatın gerçek yüzüylede karşılaştım, oralara inmeyeceğim derin mevzular.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  2011 de neler olucağını çok merak ediyorum açıkcası. Viyana Teknik Üniversitesi’nde hazırlık okuyor olacağım sonunda yani üniversite 1. başarsam prof. dediklerini anlıyorum ondan önce geo. sınavını geçtim. Yeni yabancı ve yerli arkadaşlarla tanıştım. Birçok avrupa ülkesini ziyaret ettim. Kendime iyi bir lider oldum. En önemlisi sağlık ve mutluk içinde geçti unutlmaz anılar demek isterdim.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Usta belki düğününe beni de çağırırsın :D sanırım 2010 senin yüzüne gülmüş dileğim 2011 in de sana gülmesi, görüyorum ki ideallerinin peşinden koşuyorsun daha sıkı sarılarak kaçmasına izin verme, saçmalamakta güzel bişey bence :D ,, inş. dileklerin gerçekleşir, mutluluk seninle olur. Her şey gönlünce olsun.

 10. uğur

  1- Zor başlayan günlerin ardından bir umut belirtisi 2010. Hep ideallerim deyip dururdum. Haketmesemde istediğim işi buldum. 2010 bana ideallerimi verdi. hayallerimi yaşama şansı verdi. Tabiiii ben bu fırsatı kaçırır mıyım kaçırmam. Ama 2010 bir yandan güzellik saçarken bir yandan da çıkmaz bir sokağa soktu beni. Çıkmaz sokağın ismi yine aynıydı AŞK… Şu ana kadar beraber çalıştığım insanı kazanmadan kaybediyorum, ne kadar güzel değilmi :(:(:(:(

  2- Evet çıkmaz sokağın duvarlarını yıktım ve şuan sevdiğimle beraber yazıyoruz bu yazıyı, birbirimizi çok seviyoruz ve çok mutluyuz. yazın düğünümüz var. işimde de çok başarılı oldum ve piyasadaki en iyi satışları yaptım. şu anda bir sürü iş teklifi var. ya tunç abi bunu sormuş ama bu aşk konusundaki verdiğim cevap çok saçma oldu. benden sonra yazacak arkadaşım kusura bakma :):):)

  3- belgin seni tebrik etmekten başka çarem yok. çünkü dik durmayı başarmışsın. kendi düşündüklerinin yanında başkalarının düşündüklerinide gözden geçirmeye başlamışsın. hayatta kişiliğini olduğu gibi kabulleniyorsan bu da mutluluk verici. ve en güzeli hayal kurman. bak göreceksin bir gün o hayaller gerçek olacak. bu sözü senin gibi hayal kurmuş ve hayallerini gerçekleştirmek için biri sürü acı çekmiş birisi söylüyor. bence hayal kurmaya devam et. çünkü sen o şekilde daha mutlu olursun. hayallerinin gerçek olması dileğiyle.

 11. belgin

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  zorlu başlayan bir yıldı… ama sonunda zoru başardım. üniversite sınavlarına tekrar hazırlandım herkesi karşıma alarak. herkesi hayal kırıklığına uğratmıştım çünkü en büyük hayalkırıklığını tabi kendime saklayarak. şimdi burdayım olmak istediğim yerde yeni başlangıçlara hazırım.

  güzel adamlar girdi hayatıma ne kadar kızsamda düşündüğümde yüzümü güldüren adamlar. mahir özgür serap esra… umarım hep benimle olurlar. aşkın karşılıklı olmasa da mutluluk vereceğini anladım. ve şimdiyi düşünerek yaşayamayacağımı ben buydum çünkü geleceği düşünmeden yaşayamazdım.

  bi insanı olduğu gibi kabullenmenin zor olduğunu büyük bi emek gerektiğini anladım.sevdiğim sandığım insanı değiştiremeyince anladım…hayatımdan çıkardım:S bu sene ilk defa ailemden uzaktaydım onların kıymetini anladım.

  Velhasıl güzel bir yıldı yeni şeyler öğrendim… yeni insanlar tanıdım… yeni başlangıçlar yaptım.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  mutluyum güzel bir yıldı. sevdiğim adam tuttu ellerimden sımsıkı. yeni insanlar tanıdım, konuşmaya başladıklarında hayran kaldığım adamlar. güzel anılar yaşadım. cansu ve şeymayla eve çıktık. hep kendi ayaklarımın üstünde durmak istemişimdir ve şimdi duruyorum. ailemi bu sene daha iyi anlamaya başladım. ailemdeki herkes iyi ve mutlu. ve onlar adına bende:)

  değişmeye başladım artık daha az şeye sinirleniyor daha az şeye surat asıyorum. kendimi yabancı hissetmiyorum artık hayata. hala ileriyi düşünmeden yaşayamıyorum ama buna da alıştım ben buyum :D

  çok az şeyi takıyorum artık kafama galiba çok çabuk yaşlandığımı anladığım anda başladım bunu yapmaya . hala hayal kuruyorum ipe sapa gelmeyen hayaller ama seviyorum onlarıda canımı acıtmıyor gerçekleşmemeleri artık …

  Velhasıl güzel bir yıldı … derya deniz adamlar.. güzel dostluklar… küçük mutluluklar… büyük umutlar… sevginin anlamını keşfetmek :D

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  güneeeş :D:D ben inanıyorum bu yıl istediğin işi bulacak ve süper bir tatil geçireceksin yeter ki yaşam enerjin hiç düşmesin :) her şey gönlünce olsun.

 12. güneş

  1) iş, diyete başlayış bitiriş, çok eğlenceli yoğun günler sonrasında biraz hayalkırıklığı, istanbulda sıkıcı yaz, okul ve son senenin verdiği cevaplanamayan sorular.

  2) onu, çılgın bir yaz, batı ve güney sırt çantasıyla fethedilmiş, olimposa gidilmiş, italya ve yunanistan’da uzun süre kalınmış, istenilen iş bulunup türkiye’ye dönülmüş, ao.da çılgın bir yılbaşı partisi.

  3) hem müthiş dostlar edinmişsin, hem de gerçek dostlarınla harika vakit geçirmişsin, her türlü durumda senin yanında olmuşlar veee hayatının aşkını bulmuşsun ilk günlerinde bu yılın ve sana ne kadar özel ve yakışıklı olduğunu hissettiryor, çok seviyor seni.

 13. cihan

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  degismem gerekenden az degistigimi fark ettim, bunun icin de yapmam gerekenleri 2011’i bekleyemeden yapmaya basladim ki, ne istedigimi bilen biri olarak sertab sarkilarini daha da iyi anladim, “oyle cok sey var ki” ile baslayip “rengarenk” ile biten sarkilardayim.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  gercek dostluklarla ve degerini bilen ve bunu sana gosterenlerle birlikte hayatin madalyonun hep kazanan tarafinda oldugunu hissetme duygulari sonrasi geriye tek bir sey kaliyor.. bir benzeri askta da, neden olmasin ??

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  ne mutlu sana ki uö hem ne istemedigini gormus, hem de kucuk dunyani mutluluklarla buyutmussun, mutluluklarinin daim olmasi dilegiyle.. hem kucuk hem buyuk olanlarin..

 14. 1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Önemli kararlar, işi bırakma, yalnızlık, yeniden aşık olduğunu sanma, zaman zaman uçlarda yaşama, fırtına, sessizlik, sakinlik, uzun bir tatil, çok uzaklara gitme ve belirsiz bir süreliğine oraya yerleşme, yeni insanlar, yeni kültürler, hayatına uzaktan bakma, gerçekleri daha iyi görebilme, kendini keşfetme, büyüdüğünü hissetme, ne istediğini keşfetmeye devam etme ama ne istemediğine kesin olarak emin olma…:)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  “2011′ de hayatımın geri kalanını etkileyecek büyük ve güzel değişimler oldu. Yerim, yurdum belli oldu, işimi severek yapıyorum, yanımdaki insanda huzuru ve heyecanı aynı anda buldum, dürüst ve sevgi dolu insanlardan oluşan küçük dünyamda büyük mutluluklar yaşıyorum”…. :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Zaman her şeyin ilacı, bir gün sadece özlediğini farkediyorsun ve üzüntüden değil, özlem duygusundan gözlerin doluyor ve hatta hatırlayıp gülümsüyorsun…

 15. ayça

  1. kayıp bir zaman dilimi gibi geçip gitti bir yılım. “Zaman çok hızlı akıp gider derler ya işte onun ne ‘dememek’ olduğunu anladım. Yavaş yavaş demlenerek aktı zaman benim için bu yıl. Birçok şey aldı götürdü ve belki de yeni bir yaşla biraz daha olgunluk bıraktı yanıma. 2010.. hayatından bir kayıp vermenin berbat acısını anımsatıyor bana.. hızla geçmesi geçip gitmesi dileğiyle ..

  2. Şimdi çok daha iyiyim. Evet iyiyim, öyle görünmem gerektiği için değil hayatın en kötü yüzü olan ölümü kabullendiğim için. Ve evet gözlerim dolmuyor yalnızca gülümsüyorum seni tüm kalbimle anıp.

  3. Sevgili Elif, umarım ki bu yıl sana her günü ayrı bir heycan olan günler getirir ve seni bol bol şaşırtıp hayatına renk katar. Mutlu bir yıl olsun sana :)))

 16. musa

  ahh 2010 ahhh. bu sene o kadar fazla fikir ürettim ki, not aldığım fikirlerimi temize geçmek bile çok uzun zaman alır. Kafamda o kadar çok fikir var ki bazen birini geliştirmek için düşünürken diğer fikrimle ilgili bi çağrışım oluyor ve acaba hangisini geliştirmeye devam etsem kafamda diye düşünüyorum ama şikayetçi değilim, bu bi biriktirme süreciydi inşallah hepsini olmasa bile çoğunu deneyeceğim.

  Birsinin dediği gibi aklımıza gelen ve evrensel ahlak yasalarına zıt olmayacak her fikri sadece deneme teşebbüsünde bile bulunsak hayal bile edemeyeceğimiz yerlere ulaşırız. ama benim için şu handikap oldu: artık düşünmekten gerçekleştirmeye zaman bulamıyorum. o kadar çok fikir üretiyorum ki. bu problemi aşacağım bir 2011 diliyorum :-) musakurucay@hotmail.com elimden gelen her konuda yardımcı olmaya .alışırım.

  bu arada benden önce yorum yapan elif’le yüz yüze gelseydim, sanem hanım için bulunduğu iyi dilekler nedeniyle bende elif hanıma iyi bir yıl geçirmesini dilediğimi söylerdim.

 17. elif

  2010 daha bitmedi belki bu iki gün içinde vayy be 2010 da ne yıldı dedirtçek bi olay yaşarm ı ki umarım iyi yönde olur.

  aynı soruya bir yıl sonra bir nehirde iki defa yıkanılmaz derim ve hayatta tesadüf denilen birşeyin olmadıgını ve yine gülümseyin belki gülümsemeniz birini mutlu eder derim, en kolay fkm ;)

  benden önce yorum yapan sanem hanımla yüz yüze gelseydim sevdikleriyle beraber kocaman bir mutlu bir ömür geçirmesini diledigimi söylerdim :)

 18. sanem

  Rica ederim İlknur:) İyi ki yolumuz burada kesişmiş.:) İnanıyorum ki hepimizin dilekleri gerçek olacak.. Yeni yıl şahane geçecek.

  Tunç çok teşekkür ediyorum böyle anlamlı bir yeni yılı karşılama etkinliğini başlattığın için ve şimdiye kadar bizlerin yaşamına anlam kattığın, fikirlerimize ilham kaynağı olduğun için bir kez daha teşekkür ederim. İyi ki yolum kesişmiş Fikir Atölyesi ile ve senin anlamlı yazılarını ve birbirinden güzel yorumları okuma fırsatı bulmuşum.

  Hep birlikte nice mutlu yıllara..

 19. HATİCE

  2010 baya yordu benı ama güzel şeyler yaşattı, değerlimi verdi bana.
  Umarım 2011 değerlimi temelli bana verir.

  Bir üstteki kişiyr yeni yılın en güzel hediyesini getirmesini diliyorum.
  Herkesten bana değerlerimi diler misiniz?
  Teşekkür ederim.

 20. İlknur

  Teşekkür ederim Sanem, güzel dileklerini okuyunca çok mutlu oldum. Hepimiz için daima güzel şeyler olsun :)

 21. AslıhaN Gökbulut

  1. 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Mükemmel ötesi bir yıl olmayabilir ama ailemle, canım kardeşlerim ve sevgilimle birlikte girdiğim bir yıl olmuştu.. harika bir başlangıçtı bence:))

  Evet yola güzel başladık hayat otobüsüm de, yolda ufak tefek duraklamalar, aksilikler, yeni umutlar, beklentiler ve bazılarının boşa çıktığını görüp üzülmeler, kalp kırıklıkları, maddi manevi borçların ödendiği, ilk defa bir kedimin olduğu ve Garfit’in o otobüse kattığı heyecanlar mutluluklar, yolda inenler, yeni binenler, eskiden orda olup yolda inip tekrar geri gelenler, onların otobüse kattıkları, bazılarının çaldıkları değişik bir yıl oldu..

  Kesinlikle TECRÜBE, değişim ve büyümek, kadın olduğunu keşfetmek, AşKın zirvesi, kardeşlerime olan özlem, dostun verdiği güven, sağlıkta düzelmelerle sonlanıyor.. sanırımm tek derdim bir işe girememiş olarak bu yılı bitirmek diyebilirm;)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Gene mutluyum, gene şanslıyım AŞK var hayatımda kardeşlerim yanımda, istediğim işe girdim tüm bilgilerimi deneyimlerimi sonuna kadar kullanabiliyorum ve yeni şeyler öğreniyor öğretiyorum, yüksek lisansa başladım süper gidiyor her şey, bu yaz Fazlı’yla evlendik, arabamızı aldık urla’da yaşıyoruz. Fazlı bölge müdürü oldu. Garfit hala kudurukluklar yapıyo ve onu çok seviyorum, sağlıklarımız yerinde, annemle babam yanımda, canım dostlarım hiç değişmediler hala benimle yola devam ediyorlar, yeni deneyimler, iç huzur ve denge benim hayatımmm.. Daha ne isteyim ki yaww:))) süper bir yıl oldu..

  Seneye belki sayısal loto bize çıkar ve belki seneye bir çocuk düşünebilirz;)) diye bitirirdimm:)))

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin

  Aklına koyduğunu yapan, şanslı ve harbi kızsın ASLI derdimmm;)) her gün diyorum ztn aynada..;)

 22. aries

  1- Hiç yaşanmamış bir yıl olmasını aralık itibariyle karar verdiğim bir yıl oldu. Yani son dakka golü attı diyebilirim. Tüm güzel anılarımın üzerine kar gibi yağdı aralık ayı. Yine de her şerde bir hayır felsefesiyle çıkıyoruz işin içinden, insana öğrettiklerinin değeri parayla ölçülmez varsın gitsin birikimler diyorsun. Ama en acısı dünyada insan kalmamış dost kalmamış. 3 kuruşluk adama 5 kuruşluk değer verirsen kalan 2 kuruşuyla seni satın almaya kalkıyor.

  2- Evlat edindim bir kızım var, bütün arayışlar sona erdi artık hayatı yavaş yavaş yaşıyoruz ve hayat bundan böyle 3 kişilik.

  3- Baba olmak sana ve eşine en büyük hediye, kıymetini bil, sadece senin yerinde bu sebeple olmak için 11 yıldır bekliyorum.

 23. sanem

  1- 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  2010’da amcamın kızının bebeği oldu.:) Ailemize yeni bir üye katıldı. Rüzgar’ı görmek her şeye değerdi. Sevdiklerimle sağlıklı bir yıl geçirdik. Allaha şükürler olsun.

  2- Aynı soruya bugün mutlu bir insan olarak nasıl bir cevap vermek isterdin?

  Sevdiklerimle sağlıklı bir yıl daha geçirdik. Allaha şükürler olsun. Hayatımın anlamı olan ruh eşimle tanıştım nihayet:) Çoook mutluyum. Onu çoook seviyorum. Umarım mutluluğumuz ömür boyu sürer.

  3-Bir üstteki yorumu söyleyen kişiyle yüzyüze olsaydın verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  İlknurcum umarım eşinle mutluluğun ömür boyu sürer. İlk günkü aşkınız yıllar boyunca artarak devam etsin. Başarıyla mezun olup, dilediğin gibi kariyerinin zirvesine ulaşmanı dilerim. 2011 umduğundan çoook güzel geçsin.

 24. İlknur

  1- 2010 Deyince; Değişimin Yılı, İş yerindeki değişiklikler ve birebir bağlantılı olarak beni etkilemesi ki her değişimin benim için farklı bir fırsat, bilgi ve deneyim olacağı umudu ve bilinciyle sabretmeyi öğrenmek, evrenin getirdiklerini kabul etmek..

  Gelelim benim için en özel anlam taşıyan 2010’a Büyük bir korkumu aşarak hayatımda beni geleceğe taşıyan, hayatımın her anında yanında olmasını istediğim birtanecik eşimle tanıştım ve evlilik yeminimizi ettik.. Sonsuz Şükürler…

  2. Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?
  Bir an önce mezun olup, bilgi ve deneyimine sahip olduğum alanda zirvede olmak. Eşimle birlikteliğimizin; geleceğe sağlam adımlarla ilerleyecek, karakterli, bilgili, asil, yetenekli, ve tabi ki önce sağlıklı meyvalarını birlikte sevgi ve saygıyla yetiştirmek.

  3. Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Eren’İn yazdıklarına okuyunca :) 2011’de isteklerimizin paralel olduğunu ve benden bir yıl önde olduğunu gördüm. Bende yapabilirim :) Deneyimlerini kısaca aktardığın için teşekkürler.

 25. Eren

  1. 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  İş ve özel yaşam olarak ikiye ayırıyorum. Aslında iş ile ilgili hiç birşey hatırlamak istemiyorum. Büyük bir heyecanla başladı ama yıl boyunca fiyaskolarla devam etti ve hatırlamak istemediğim şekilde sona eriyor. Sinir ve stresin hiç eksik olmadığı bir yıldı benim için. Özel hayata gelince…Bu konuyla ilgili sayfalarca yazabilirim sanıyorum. Tek kelimeyle mükemmeldi. Bir kere baba oldum:) Bu bile benim için 2010’u unutulmaz kılıyor. İnsanın mükemmel bir ailesi olması ne kadar güzel.

  2. Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Keşke kendi işimi kurmak için bu kadar çok beklemeseydim. İnsanın başkasına sorumlu olmadan çalışması ne kadar da güzelmiş. Allah “yürü ya kulum” da dedi. Tüm güzellikleri önümüzdeki yıl da paylaşmak istiyorum.

  3. Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Sevgili Nil. Senin ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Hiçbirşeyi kafana takma. Mutlu ol ve daima gülümse:)

 26. Nihan

  1-2010 benim için yeniliklerle dolu bir yıldı. 8 yıldır birlikte olduğum segilim askere gitti.
  Ardından ben iş için yurtdışına gittim. Sonuç olarak 8 ay ayrı kaldık. Benim için alışkanlıklarıma uzaktan bakabilmek ve kendi kendime kalabilmek, elimdekileri değerlendirmek için iyi bir fırsattı. Zaten ne zamandır konfor alanımdan çıkmam gerektiğini düşünüyordum. Elimdekileri alışkanlık olduğu için mi yoksa gerçekten istediğim için mi seçtiğimi sorguladım. Sonuçtan da memnun kaldım :)

  Uzun zamandır merak ettiğim yurtdışında yaşamak nasıl olurdu sorusuna cevap buldum.

  Bu olumlu şeylerin yanında kendimden kaynaklanan olumsuzluklar da yaşadım. İşimdeki mutsuzluğuma kafayı takmaya devam ettim, bunun yanında durumu değiştirmek için yeterli çaba harcamadım/harcamıyorum. Risk almam gerektiğini düşünmeme rağmen çevrenin etkisinde kalıyorum, gerekli cesareti gösteremiyorum. Ama bu konuda dibe vurmaya yaklaştığımı hissediyorum.

  2- İş konusunda aradığımı bulmak için adımlar atmayı bekliyorum. Neyi sevdiğimi bulma konusunda şans da yanımda olsun lütfen :) Oturup kendimi suçlamak, moralimi bozmak yerine hemen aksiyon alma özelliğimin gelişmesini istiyorum. Modern zamanın, toplumun bize dayattıklarından daha az etkilenip, bunların hepsinin bir senaryo olduğunu daha sık hatırlamayı diliyorum. (Ara sıra dönüp bu yazımı okumak faydalı olabilir. :)) Ve milletin gazına gelip tribünlere oynamak yerine, kendime özüme dair şeyler, iyi şeyler yapmak istiyorum.

  3- Selam Nil,
  Ben dipleri severim çünkü her dipten sonra bi çıkış vardır. Değişim de senin için bi çıkış olacak diye düşünüyorum. Güzel bir yıl olacak bence :)

 27. Nil

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Şikayet, şikayet, şikayet. Lüzumsuz insanlara ve olaylara fazla takılma. Hedeflerim için çok az çalışma. Yalnızlık ve çoğunlukla mutsuzluk. Maalesef.

  2-) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Değişim. Evet değiştim, şikayet etmedim. Ne yaptığımın farkındaydım. İstediğimin ne olduğunu biliyordum.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Ne mutlu sana :) Bu seneki cevaplarında gülümsemeyi unutma:)

 28. burç yorumları

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  2010 diyince sevgimin tekrar dirildiği sosyal hayata geri dönüşümün yılı olarak hatırlıyorum 2010 yılını.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Hedeflerime yaklaştığım bir yıl oldu, keyfim yerinde, aklımı kurcalayan şeyleri tamamen unuttum.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Kemal bey; Geçmiş yılllarınızdan ders çıkaran gelecek yaşantınızda uygulamaya çalışan birisiniz.Gün geçtikçe düşünceleriniz dünyaya karşı netleşiyor ve herşey istediğiniz gibi gitmeye başlıyor gibi. Herşey istediğinizce olsun yeni yıl size mutluluk getirsin.

 29. Kemal Gürler

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Salt olgunluk, deneyim, büyümüşlük.

  2-) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Hedeflerime yaklaştığım bir yıl oldu, keyfim yerinde, aklımı kurcalayan şeyleri tamamen unuttum.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Sonuç olarak güzel diyorsunuz madem, üniversite sınavınız da güzel geçmiş anlaşılan. Tebrik ederim. Aşk sanrılarından, can sıkıntılarından kurtulmanız üniversite sınavlarından da önemli aslında bir anlamda. Herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle.

  Mutlu yıllar.

  Not: Farkettim de geçen seneki cevaplarımda ne çok gülümsemişim.

 30. Pingback: Tweets that mention Gelsin 2011, Bildiği Gibi Gelsin! -- Topsy.com

 31. Aras

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Deneyim. Daha önce yapmadığım bir çok şeyi bu sene yaşadım. Yine en çok bu sene yalan söyledim. En çok bu sene içtim. İlk yarısı güzeldi oldukça, sonra yavaş yavaş kendini hissettiren üniversite sınavı olmasaydı bir de.. Yıllar sonra farklı bir yıl olarak hatırlayacağımı sanmıyorum ancak şu ana kadar geçirdiğim yıllara göre güzeldi diyebilirim.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Geçmiş yıllar da verdiğim cevaplara baktım. Tutarsız, dengesiz… Çocukluk hevesleri, aşk sanrıları… Gelecek yıl bu soruya cevap vermek için önceki cevaplarımı okuduğumda bunları biraz olsun aşmış olmak istiyorum. Nasıl cevap vermek istediğim konusunda çok da bir fikrim yok esasen. Bekleyip görelim.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Kaan Bey, verdiğiniz cevap ile güçlü kişiliğinizi ortaya koymuşsunuz. Dilerim 2011 sizin için önce sağlık ile dolar. Sonra sağlığına içeceğiniz dostlar ile. Kendinizden ödün vermemeniz dileğiyle…

 32. Kaan Erdemir

  Fikir Atölye’sini uzuuun zamandır takip ediyordum ve şu an ilk kez yazıyorum Tunç. Bir sene sonra bu yazıya baktığımda umarım keyiflenirim:

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  2008 ve 2009 boyunca teğet geçişlerin yanıklarının tedavisiyle geçen bir 2010 hatırlıyorum. Çok çalışarak, disiplinli hareket ederek ve biraz da şansımızın ittirmesiyle 2010 iyi geçti. Tedavi edici geçti ticareten. 2010 yılında küçücük bir olay olarak anneme CA teşhisi kondu. Bu küçücük bir olay çünkü, biliyorum ki bunu atlatacağız. Mevcut bütün sevgilerimizi mayalayıp daha da büyüteceğiz ve bu minik hastalığın üstesinden geleceğiz 2011’de.

  2010 yılında bir de “öğrenmeler” hatırlıyorum: İkiden az dostum olduğunu öğrendim şaşırarak… insanların kendilerine bile yalan söyleyebildiklerini öğrendim şok geçirerek… kişilerin mutlu olmak yerine (ısrarla, bağımlı gibi, kör gibi) haklı olmak istediklerini, kişiliklerinin esiri olduklarını öğrendim umudumu yitirerek… dostoyevski’nin dediği gibi ‘fazla anlayışın hastalık’ olduğunun yanlış bir kanı olduğunu, ‘anlayışı fazla olanların, anlayışı az olanlarla, hayata subjektif çerçevelerin arasından bakanlara jakobence davranmak gerekse de hakikati göstermesi gerektiği’ni öğrendim şovenistçe görünse de… iyi bir şey olarak: umut etmeyi iyice, sıkıca öğrendim…

  Son olarak, 2010 yılında çok okudum… Ne güzel…

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Bir yıl sonra, diye bu zamanlar diyeyim ki… 2011 çok eğlenceli geçti, mutlu geçti, keyifli geçti… Omuzlarımda kaya gibi duran üç yük bitti, gitti… 2011 yılında, ayağımdaki prangalar da gitti… Hem gez gez geziyorum… Hem de uzun zamandır ara verdiğim dalışlara başladım… Hatta 2. yıldızı bile aldım, herkes şaşkın :) 2011 yılında kişisel olarak koyduğum hedeflerin hepsine ulaştım, daha ne diyeyim, darısı sizin başınıza :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Umarım istediğin her şey kolaylıkla gerçekleşir 2011’de. Ve, herkese dilediğim gibi; nasıl davranıyorsan çevrendekilere, onlarda umarım öyle davranırlar sana…

 33. Taner

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Hayal kırıklığı, umut, hayatın anlamını çözmeye çabalama.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Bu yıl için planladığım her şeyi gerçekleştirebildim. Ne mutlu bana ki artık geleceğe daha bir ümitle bakıyorum.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Senin adına çok sevindim. Umarım hayatında daima istediklerini gerçekleştirirsin.

 34. Özgün

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Güzel bir yıldı :) Yeni bir vizyon, koşuşturmaca, 4 yıllık sevgiliden ayrılmak (aşk dünyadaki en büyük saçmalık!), dostlardan yana hayal kırıklıkları ve dostlukla ilgili öğrendiklerim, Samet (aşk sakat ama sevgi ve sadakat her zaman gerekli :)), DGK ve yeni dostluklar, erasmus, dünyayı dolaşmak ve hepsinden önemlisi bunların hepsinin üstesinden kendi başıma gelmiş olmak… Hiç kimseden yardım almadan gerçekleştirdim hepsini ve 2010 bana kimseye ihtiyacım olmadığını öğretti. 2010’un sonunda kendimi yepyeni ve aslında çok da gerekli prensipler edinmiş olarak buldum. Tecrübe iyidir :):)

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Güzel bir yıldı :) Mezuniyet, yüksek lisans için İstanbul’a taşınmak, iş bulup çalışmaya başlamak ve hayatımı düzene sokmak, gençlik için çalışmaya devam etmek, yepisyeni tecrübeler, Samet’i ailemle tanıştırmak ve bütün bunlar gerçekleşirken geçen seneki kadar çok acı çekmemiş olmak :):) gerçi geçen sene kendi şahsına münhasır bir yıldı ama sanırım 2011 bana yaradı :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Umarım 2011 sana umut getirir ve yine yazmaya değer bir şeyler bulabilirsin sonunda.

 35. Okan

  1- 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  01.01.1990 yılında dogdum size 2010 yılını kısa bir ozetle anlatıyorum. ocak 2008 de agustos ayında bır kız arkadasım oldu ta ki bu seneye kadar mutluyduk, ben askere geldim 07.05.2010 yılında, 10.11.2009 da nısanlandım. 17.11.2010 da nısanlımdan ayrıldık, askerdeyken bana yaptıgı o yalnıslar içimi yaktı ama ben onu yalnıs tanımısım, piskolojik olarak cok dagıldım, izine gelme kararı aldım ve abeeeeeem tunç benı ıstanbula davet ettı onunla orada süper bır 14 gün gecırdım benım butun aklımdakı her seyı cıkarttı attı çöpe gelecekle ilgili düsüncelerimde bana buyuk bır cesaret verdı.

  2- Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  benım dusuncelerım 2011 de askerlıgim bıtıyor ve dans’ıma devam edecem show’lar veya her hangı bır klıpte oynamayı dusunuyorum. 2010 yılı rezil bır yıl oldu benım ıcın ta ki 01.12.2010 da izine gidene kadar 01.12.2010 günü gecesi bana benim can abeeeem dedi, geliyorsun istanbula kafa dağıtmaya ve bır gıttım, gercekten hayatımı tamamen degıstırdı. nişanlımı unutturdu cok sevıyordum ama bana zarar gelecegını anladım ve her seyı bıtırdım. ardından benim HOLLANDADAKI eskı manitamla barıştım :) bıraz fırlama gıbı gozukurum ama o kadar da fırlama deilim.

  2010 yılının başları kötü gectı kısaca ama 2011 yılında muhteşem bir okan olarak geliyorum.

  herkesin yeni yılı şimdiden kutlu olsun. ABEMMMM ile de 2007 de tanıştık ta ki bugune kadar ama bırbırımızı görmek 2010 a nasıp oldu ve süper oldu beni tamamen değiştiren abim e teşekkür ederim, yeni yılda ona başarı ve mutluluklar diliyorum.

  3- Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  dd; 2011 yılı 2010’dan daha senin için daha özel ve güzel gecsın.

 36. dd

  1) işsizlik, karışıklık, kalp çarpıntısı ve uğraşmalar, çabalamalar, yetersizlik ve bilememek, endişe hatırlıyorum. özetle ?belirsizlik ve doğru adımı bir türlü kestirememe? diyebilirim herhalde. iç denge arayışı da var, unutmamalı.

  2) bu yılı ?of ne zamandı yahu?? diyerek hatırlamak ya da pek hatırlayamamak ?ne olmuştu yahu, pek de bişi olmamıştı, rölantideydim?? gibi bir cümleyle hatırlamak isterdim. veya, belki de daha fazla ?iyi ki öyle geçmiş, o eminsiz zamanlar olmasaydı şimdi burada olmazdım? diyerek bugünleri güzel bir nadas ya da ekin ekme zamanı olarak hatırlamak isterim.

  iç huzur ve denge konusunda da “iyi ki 2010da yaptıklarımı yapmışım, o başlangıçlara imza atmışım” diyebilmek isterim.

  3) ebru, zaten güzel bi başlangıç yapmışın kafanda, sadece bunları harekete geçirmek kalmış. bence süper :) bu noktaya gelememiş ve ne yapacağını ya da kendisini rahatsız edenin ne olduğunu bilemeden ömrünü tamamlayanlar var. yazdıklarına bakınca, bana kalırsa sen bu kişilerden çok daha avantajlı ve pozitif bir durumdasın. gitmek istediğin olumlu yön bence de insanın iç dengesinden geçiyor. bence sakın sapma bu belirlemelerinden. “yürü be!” diyorum sana :)

 37. Evren

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  2010′ hep “hayal kırıklığı” olarak hatırlayacağım herhalde. Tabi bunda yılın son aylarında yaşadıklarımın etkisi var, yoksa bütün bir yılı böyle adlandırmak doğru olmaz. İşim konusunda yeni kararlar almak; ruhsal ve fiziksel olarak, önümde kendimi geliştirecek yeni yollar bulmak; güzel insanlarla karşılaşmak, tanışmak vb güzel gelişmelerle de hatırlayacağım bu yılı. Ama bahsettiğim o hayal kırıklığı daha ağır basacak gibi geliyor. Bununla, kendimi bazen ne kadar eksik ya da yanlış ifade ettiğimi öğrendim. Sonunda, hiç bir kötü niyet taşımamama rağmen, nasıl da haketmediğim davranışlarla karşılaşabileceğimi hatta olmadık şeylerle yaftalanabileceğimi acı bir şekilde gördüm. Kimseyi suçlamadan, böylesi bir olayda da kendi sorumluluğumu nasıl alırım bunu anlamaya çalıştım çünkü dış dünyamızda olup biten her şeyin kendi iç dünyamızın bir yansıması olduğuna hep inandım.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Hayallerimi gerçeğe dönüştürmekle ilgili hevesimi hiç kaybetmedim ve bunun meyvelerini her geçen gün aldım. Sevdiğim işi keyifle yaparak istediğim kadar ve tabi hayallerimi gerçekleştirmeme yetecek kadar para kazandım. İlişkilerimde yapıcı olmanın, iyi niyetli ve açık kalpli olmanın tamı tamına bana geri döndüğünü gördüm ve dostlarıma daha çok sarıldım.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Ebru, “denge” aslında benim de eklemeyi unuttuğum bir şey, hatırlattığın iyi oldu. Sanırım zaten her şey dengede başlıyor ve bitiyor. Yalnızca niyet etmek, istediğini gerçekten isteyip istemediğini keşfetmek sonra da kendi haline, olayın kendi doğasına bırakmak ve bu arada gelen esinlerin de farkına varmak yetecektir. Zaten her ne yapıyorsak mutlu olmak, biraz huzur bulmak için yapmıyor muyuz? İşte niyet ve hayal kurmayı hiç bırakmamak o dengeyi bulmanı sağlayacaktır. Umarım keyifli bir yıl olur senin için, tam da hayal ettiğin ve arzuladığın gibi.

 38. Ebru E.

  1- 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Yepyeni bir başlangıç, beraberinde gelen sıkıntılar, sonra yeni bir aşk… Ve büyük bir hüsran… Paralelinde dost sandıklarımıniç yüzü; ama diğer yanda kazanılan yeni dostlar…

  2- Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Bu sefer hayatımda “denge” istiyorum. 2011 bittiğinde hayatımın denge içinde olduğunu söylemek mutlu edecek beni… Daha az yorgun çıkmak istiyorum 2011’den; hakettiklerime daha büyük oranda kavuşmuş olarak… Hayatın standart dayatmalarına daha büyük oranda alışmış ve keyfime bakmayı daha çok öğrenmiş olarak…

  3- Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Hüsna, zaman geçtikçe daha küçük ve iddiasız olacak yorumların… Çünkü göreceksinki şu ana kadar yaşadığın hiçbirşey “en”lerin değil… Ama güzel mantığını öyle güzel besleyip büyüteceksinki hayatı gerektiği gibi ve keyifle yaşama gücünü kimse alamayacak elinden… Umarım mutlu olursun bu sene…

 39. hüsna

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Okulu uzatma gerçeğini kabullendiğim, bikaç konuda ilkleri yaşadığım sene(ilk kez seviştim üstelik aşık olmadığım biriyle, ilk kez beşiktaşta evde kaldım, krallar gibi yaşadım bikaç ay, sonra bi gecekondu mahallesinde kalmaya başladım yıllar sonra ilk kez ailemle… ilk kez işe girdim, dandik işlerde çalıştım, “patron”sözcüğünün anlamını gördüm. ilk kez her şeyimi paylaştım biriyle, ama yüzüne dokunma ihtimalim hiç yoktu, internette dost olmuştuk, çok uzaktı. başkaaa… yıllardır aşık olduğum kişiyi yüzünü görmedikçe kafamdan silmeyi başardım. aşka inancım sıfırlandı.. ) Vakit geçirmek zorunda kaldığım, sevdiğim insanlara katlanmak zorunda kaldım, seviyordum halbuki, ama katlanmak… zorunluluk.. ve para kazanmak zorunda olduğumu ve para kazanmanın hiçbi yolunun gerçekten güzel olmadığını düşündüm ilk kez. bi sene içinde okulun bitecek olması, yusuf yusuf olmama sebep oldu…

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Bu sene, tüm o karamsarlığımdan kurtuldum, para kazanmanın bi yolunu buldum, hem de seviyorum bu işi, faydalı hem bana, hem herkese… doğmamın gerçekten bi anlamı varmış, öğrendim. tekrar aşık olabildim, konuşmadan anlıyoruz birbirimizi. sevdiğim işi yapıyorum, başım dik, kimseye boyun eğmeden hayallerimi yaşıyorum. Bi belgesel çekmeye başladım bile. sabah kalkmakta zorlanmıyorum artık. annemle babam hala yaşıyor ve muhabbetimiz iyi.

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Zuhal intihara meyilli insanları anlamaya başlamışsın 2010da, ne diyebilirim ki, onlardan biri oldum ben de… Üniversite bitirmişti bendeki yaşam enerjisini de. Kendimi zorluyorum yeni bi enerji bulmak için. Sen daha iyi zorluyrsun, güzel hayallerin var, gezmek görmek staj yapmak fotoğraf çekmek…. Kendim için dileklerimi senin için de diliyorum… 2011de tekrar iyi oluruz umarım. Umarım tedavin de iyiye gider. İyi olacaksın, güçlü birine benziyorsun…

 40. Zuhal TAŞ

  1.) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  Oldukça zorlu bir yıl olduğunu hatırlıyorum benim için. Aklıma geldikçe gözlerimin dolmasına sebep olan şeyler yaşadım. Eskiden şanslı bir insan olduğumu düşünürdüm ama bu sene şanssızlık hiç peşimi bırakmadı, 2009da da olduğu gibi. Şansım ne zaman dönecek diye bekliyorum:)

  Ben birşeyler için çabaladıkça, birşeyleri düzeltmeye uğraştıkça aksilikler, sorunlar birbirini kovaladı hep. İnsanlardan soğudum, hocalarımdan soğudum, okulumdan soğudum, üniversiteye gelirken tüm tercihlerimi tek bölüm üzerine yapmıştım ve o bölümden soğudum. Hayattan soğudum ki kendimi intihar eden insanları anlarken buldum birden.. Oysa bu konudaki düşüncelerim o kadar zıttı ki geldiğim nokta intiharın eşiğiydi.

  İnsanlar anlatmanı istiyorlar, ama anlamıyorlar anlamadıkları gibi de diretiyorlar. Yakın arkadaşları hakkında dedikodu yapan insanları dinlediğimde onlardan soğudum. Başkaları için “Egosu yüksek, hep kendini düşünüyor, sadece kendi, doğruları var, kabullenmiyor hiçbirşeyi.” diyen insanlara birşeyi hiçbir ısrarda bulunmadan doğru birşekilde anlattığım halde kendi doğrularının dışına çıkmayıp anında modunu ve bana karşı tavırlarını değiştirdiğini gördüğümde onlardan soğudum ve bir süre sonra çevremde insan istememeye başladım. Kalabalık başımı döndürüyordu, insanlar midemi bulandırıyordu. Çok uzun süre hiç bir arkadaşımla görüşmeyip kendimi odama kapatmamı hatırlıyorum, 2010 deyince.

  Sağlık sorunlarımın hayatımı nasıl etkilediğini gördüğümde hayallerimi gerçekleştiremeyeceğimi düşünüp kendimi saldığım zamanları hatırlıyorum. İnsanların bu konuda bilmeden de olsa dalga geçip gülmelerini hatırlıyorum.

  Aşk konusunda yaşadığım saçma sapan-üzücü deneyimin bir daha aşık falan olmak istemiyorum demeye getirttiğini hatırlıyorum. Aslında hatırlamak istemediklerimle dolu bir yıl geçirdiğimi hatırlıyorum.

  2.) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  “Şansım sonunda bu yıl döndü! demek isterdim:) Derslerimin gidişatı mükemmel, mesleğim hakkında yaptığım araştırmalar, kurduğum bağlantılarla mükemmel bir staj imkanı yakaladım, seneye erasmusla İspanya’ya gidiyorum! Hastalığımın tedavisinde büyük oranda ilerleme var, diğer ufak tefek rahatsızlıklarımda geçti.

  Bu sene daha dinç, daha eğlenceli, daha delidolu, çok daha mutlu, daha az uyuyarak, daha çok fotoğraf çekerek, daha çok kitap okuyup sinemaya giderek, kendimi daha çok severek geçirdim! Geçmişin izlerini sonunda silebildim! Yanımda dostlarım vardı hep, hayatımda oldukları için kendimi şanslı hissettiğim dostlarım.

  Sonisphere 2011e gittim ve harika geçti(demek istiyorum!) Body Worlds sergisini kaçırdım diye üzülürken Mart 2011e kadar uzatılması 2011de yaşadığım mükemmel bi deneyime daha yol açmış oldu! :) Ouuw, ayrıca harika bi siyah gitar aldım, manuel canon fotoğraf makine mi de ben aldım dijital canon d serisi fotoğraf makinesini de bizimkiler hediye etti! Ayrıca kameramı yanımda götürmeme de izin verdiler! Harika videolar çektik:) ve Fotoğraflar. Fotoğraflarım sergilerde çıkmaya başladı:)

  Şuan aklıma gelen değişiklikler bunlar, der, 2012 nin de bomba gibi geçeceği bir sene olmasını dilediğimi söylerdim sanırım. :)

  3.) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüz yüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Gülümser, 2011e daha güzel bir başlangıç yaparak en az 2010daki kadar mutlu geçirdiği bir sene olmasını dilediğimi söylerdim. :)

 41. P.Müge Andaç

  1) 2010 unutamayacağım bir yıl kesinlikle. Üzücü başlayıp mutlu ederek ilerleyen dopdolu bir yıl.. Zor başladı diyorum ama o zorlukları düşündükçe gülümsüyorum şu an çünkü onlar sayesinde daha da bilinçliyim, huzurluyum. Bunu hissederek söylüyor olmam benim için birçok şeye bedel.. Kısa bir süre sonra 2010 yılı benim için şekil değiştirdi ve mükemmel bir yıl oldu, daha kararlı, daha fazla sorumluluk hissettiğim, daha çok sevdiğim, sevildiğim koskoca bir yıl.. Dostlarımı yanımda her zaman ki gibi hissettim, her günümde, her anımda. Bu güzel yılımı en iyi anlatan kelime: ”coşkulu” ;)

  2) 2011 yılı sonunda şunları hissederek söylemek istiyorum: ”Bu yıl yapmayı planladığım her şeye biraz daha yaklaştım ve hatta bir çoğu oldu bile :) Mezun oldum, artık master öğrencisiyim. Yanımda olan doğru kişilerin varlığı bana daha da mutluluk verdi ve dostlarımla geçirdiğim her an yine çok keyifliydi. Bu yılda da sevmekten hiç korkmadım, iyi-kötü her koşulda yüzümdeki gülümseme beni hayata daha çok tutkuyla bağladı. Önüme çıkan fırsatları görerek daha da mutlu olmamı sağlayan bu yılı tek kelimeye sığdırmak istemiyorum: ”mutlu” ,”tutkulu” ve ”başarılı” bir yıl :)

  3) Yeni yılda dostlarına karşı daha özverili olmanı, sana verilen imkanlara daha bağlı kalmanı ve dediğin gibi eğitim konusunda daha verimli bir yıl geçirmeni diliyorum :) En önemlisi insanlara verdiğin değeri onlara daha fazla göstermeye çalış, gerisi çok kolay, 2011 çok mutlu ve başarılı bir yıl olsun :)

 42. fatma fügen öğünenel malatyalıoğlu

  2011 de bütün insanlığa yarın yokmuş gibi, dolu dolu keyif alarak yaşayacakları, bu keyife sevdiklerini de ortak edecekleri, güzelliklere sadece bakmayıp, görebilecekleri, sevebilecekleri, bu sevginin de kendilerine bir ayna gibi yansıdığı, maddi hırslardan insandan canavar yaratılmadığı, mutluluk ihtimalinin çok olduğu bir yıl diliyorum.

 43. Cevat Aşkın

  1-) 2010 deyince ne hatırlıyorsun?

  2010 yılı benim için açıkçası hem büyük kazançların, hem de büyük kayıpların olduğu bir sene olarak geçti. Bu kazanç ve kayıpları açmak gerekirse, hayatımı etkileyecek en önemli olaylardan birincisi, ikinci kez üniversite sınavlarına gireceğimi ‘bile bile’ bunu umursamamam, ailemin bana verdiği destekleri çok pişman olsam da, takmamış olmam ve sonucunda da, çok çok uzaklarda, beklentilerimi karşılayabilecek en ufak sinyallerin olmadığı bir yerde, öğrenim hayatıma başlamak zorunda kalmış olmam.

  Dostluk mevzularında ise, bana değer veren çok önemli dört kişiyi aslında öyle düşünmek istemesem de, yaptığım hareketlerin açık açık onları takmadığımın göstergesi durumuna getirip ve sonucunda da onların ”artık benden bu kadar” deyip, hayatlarımdan çıkmasıdır.

  İnsanın yaşamını daha fazla derinden etkileyecek başka ne olaylar olabilir ki? Bence olamaz, istisna durumlar hariç.

  Kazandıklarıma gelirsek, iki önemli kayıptan sonra, bu konuda sadece ”dostluk” diyebilirim. İnsanın hayatında bir daha dost kazanmayacak diye bir durum söz konusu olamaz ve bu sene kazandığım çok önemli iki kişi de bunun en büyük göstergesi konumunda.

  2-) Aynı soruya, mutlu bir insan olarak, bir yıl sonra bugün nasıl cevap vermek isterdin?

  Doğru yanlış, kapattım seneyi. Ancak iki tane çok önemli dost kazandım. 2011 sonunda, ”ilk olarak geçmişte yaptığım ve çok pişman olduğum hataları yapıp hayatımda yer eden önemli insanları bir kez daha yitirmemek, zamanında önem vermeyip uzaklara gittiğim şimdiki okulama ve bölumüme dört elle sarılıp onlara alışıp, elimdeki imkanları en mükemmel şekilde değerlendirdim” demek istiyorum.

  Hayatımda bana destek olacak, birlikte her şeyi paylaşabileceğimiz, kafa yapımızın uyacağı, bazı yerde benim onu, bazı yerde onun beni tamamlayacağı bir hatunum olsa fena olmazdı hani (:

  Kafa dağıtacak mevzulara gelirsek de, yine benim için çok önemli olan ingilizce kursları olsun, yazın çalışmak olsun ve şu salak yüzme sorunum olsun…

  Dipnot: Utanıyorum kendimden, İzmirliyim ve yüzme bilmiyorum abi, lanett ya (:

  3-) Bir üstteki yorumu yazan kişiyle yüzyüze olsaydın, verdiği cevaplara dayanarak ona ne derdin?

  Ben seni çok iyi tanıyorum be Tuncum, kalbinin sesini dinlediğin, deli dolu olduğun, insanlara değerini çok iyi ve harbiden yürekten verdiğini biliyorum. Böyle olunca güvenip de seni hayal kırıklığına ugratan kişiler illa ki oluyor, buna yapcak bir şey yok, sen üstüne düşeni yaptın be oğlum.

  İnsanları tanımakta çok yol aldım diyorsun, bundan daha güzel ne olabilir ki senin gibi bir adam için? İlla ki senin için başka önemli şeyler de vardır… Kendini tanıma mevzusuna gelirsek de, bıraksana koçum akışına. Herkes her işe yolun başında başlıyor, sen de zamanla yolun sonuna gelirsin, takma be abim (:

  2011 ise, biliyorum oğlum bak benim 6. hissim iyidir, o paracıklar da gelecek, o dostlar da değerini on numara anlayacak, hem de yıldızlı on :D

  Seninle bir de Amsterdam falan yaptık mı, Avrupa olayları da tıkırında gider… Anladın sen onu işte! Takma kafana bak dalgana. Harbi adamsın (:

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir