10

Cevaplar Gelmeye Başladı.

Bir önceki “Var mı Sorusu Olan?” yazımda sizlere bir söz vermiştim. Etkileşimli Pazarlama Zirvesi 2.0’da bir panelin moderatörü olarak konuşmacılara yöneltiğim (sizlerden gelen) soruların cevaplarını Fikir Atölyesi’nde yayınlayacaktım.

Cevaplara girmeden önce; “eğlenceli” bir şey yapalım; katılımcılara bu (önceki) yazıdan bahsetmeyelim, bakalım kimler önceden fark edecekler demiştik. Zirve öncesi yazı bir hafta yayında kalmış, yaklaşık altı bin farklı kullanıcı tarafından okunmuştu. Katılımcılar arasında ise sadece Tefal’den Aytuğ Elerman yazıyı yakalayabilmiş!

Dönelim cevaplara…

Zaman kısıtından dolayı katılımcılara (Garanti Bankası, Volvo, Tefal, Soyak, Atlasjet ve Bosch-Siemens) sahnede sorabildiğim soru sayısı limitli kalmış, ben de tüm soruları kendilerine elden yazılı vermiştim.

Cevaplar gelmeye başladı. (Sahnede aldığım cevaplar bende zaten. Yazı içinde ilgili yerlerde onları sizlerle paylaşacağım.) Diğer katılımcıların da mail’leri ulaştıkça bu yazı içinde güncelleme yaparak yayınlayacağım.

Bu arada ufak bir hatırlatma; cevapların hangi sorulara ait olduğunu anlamak için bir önceki yazının yorumlarına bakmak faydalı olabilir.

İlk geri dönüş yapan Volvo‘nun Pazarlama Direktörü Cana Reutergardh oldu. Cana üç soruya cevap vermiş. ‘Tüm Katılımcılar’a sorulan sorulardan da cevaplar verirse onlar da burada yerini alacak.

İşte Cana’nın bugün (24 Kasım 2006) bana ulaşan cevapları:

Sevgili Fatih Şentürk;

Volvo otomobillerine gösterdiğiniz ilgiden çok memnun olduk. Tanıtımımızın rakiplerimize oranla az olduğu doğru, ancak ilgi göstermediğimiz doğru değil. Web sitemizde Volvo’nun global sitesinde yayınlanan tanıtmların çoğuna aynen yer veriyoruz. Gazete, ve dergi ilanlarımız mevcut. Zaman zaman sinema, internet ve tematik TV kanallarında da reklamlarımız yayınlanıyor.

Türkiye’de satış hedefimiz bu sene için 2500 otomobil, dolayısıyla kitlesel ya da hacimli mecralara büyük bütçeler ayırmayı uygun bulmuyoruz.

Sevgili Ege Ermeç;

Sizin de belirttiğiniz gibi başarılı trafikten kasıt, kesinlikle satışa dönebilecek tüketicilerdir. Bugün maalesef yetkili satıcılarımızın showroom’larına giren müşterilerin bilgilerini kolaylıkla elde edemiyoruz. Ancak her Volvo satın alan müşterinin ve direkt olarak Volvo kampanya/aktivitelerine ilgi göstermiş ya da internet aracılığıyla bize başvurmuş olası müşterilerin bilgileri Çağrı Merkezi’mizde toparlanıyor. Bu data’yı gerektiğinde mailing yapmak ya da davetiye göndermek için kullanıyoruz.

Önümüzdeki sene, Volvo’nun birçok pazarında kullanmaya başlayacağı yeni bir CRM aracını biz de Türkiye’de kullanmaya başlayacağız. Böylelikle showroom’lara giren müşterilerin de takibini yapabiliyor olacağız ve ayrıca yaptığımız kampanya ya da aktivitelerin efektifliğini ölçebiliyor olacağız.

Sevgili Arzu Cihangir;

Volvo’nun yeni C30 modeli için böyle bir planı var. Ajansımızın fikriydi, çok beğendik, değerlendiriyoruz.

—————————————————————–

Bugün (27 Kasım 2006) Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Barbaros Uygun‘un cevapları geldi:

Tüm sorular için öncelikle Fikir Atölyesi okuyucularına teşekkür ederim.

Merhaba Selin,

Çok güzel bir öneri… Yaptırdığımız araştırmalarda benzer talepler ile çok sık karşılaşıyoruz. Bunu bir proje olarak değerlendirebilir miyiz; üzerinde çalışacağım…

Merhaba Turgay,

Diğer tüm güvenlik konularında olduğu gibi müşterilerilerin şifreleri de dahil kişisel bilgilerini korumaları temelde kendi sorumluluklarında. Ama banka olarak müşterimiz bir sorunla karşılaştığında yardımcı olmak için gereken herşeyi yapıyoruz, yani müşterimizi yalnız bırakmıyoruz. Bu konuda internet kullanımı için güvenlik bilinci çok önemli. Detaylı bilgi için şu linki öneririm.

Merhaba Ege,

1- Müşteri geribildirimine inanan bir kurum olduğumuzu düşünüyorum. 3 farklı kanaldan gelen müşteri bilgilerini derliyoruz:

a- Haklı Müşteri Hattı’na gelen müşteri şikayetleri
b- Şubelerimiz kanalı veya online gelen geri bildirimler
c- Düzenli yaptırdığımız ve ciddi bütçeler ayrılan piyasa araştırmaları

Tüm stratejilerimizin belirlenmesinde buradan elde edilen çıktılar ana girdi olarak kullanılıyor.

2- İletişim planımızda çok önemli bir yeri var. Pazarlama planımızda en temel 3-4 alandan biri her zaman. Taktik olarak ise temelde en kritik faktör müşterinin kolay ve anlaşılabilir bir süreç ile başvuru yapabilmesi…

Merhaba Selim,

Bence internet için önümüzdeki dönemde kritik olan konular; broadband yatırımları, WMAX de yaşanacak gelişim ve mobil entegrasyon süreci olacak… Reklam formatlarında ise interaktif reklamların artacağını ve interaktif video uygulamalarının tasarlanacağını düşünüyorum.

Merhaba Mehmet,

İnternet mecrasında bence görsel tasarım son derece önemli. Temiz bir tasarım olmadan konulan içerik gerçek değeri ile yayınlanamıyor. Konu ile ilişkili dolu bir içerik bu tasarım mimarisi üzerine konumlandırılmalı. Bizim bakış tarzımız; belli olan bir sitemap ve içerik üzerinden ona uygun bir görsellik tasarlamak… Yani önce içerik!

————————————————————-

Yine bugün (27 Kasım 2006) BSH Almanya (Bosch – Siemens Ev Aletleri) Kurumsal Satış E-Business Müdürü Onur Özçelik sorularımıza cevaplarını gönderdi:

Sayin Kutsal,

BSH Almanya olarak su anda yürütmekte oldugumuz Nectar projesi ile faaliyet göstermekte oldugumuz tüm ülkelerdeki interaktif pazarlama calismalarimizi gelistirmeye calismaktayiz. Bu strateji dogrultusunda kisa, orta ve uzun vadeli hedeflerimiz var. Ilk sorunuza cevaben önceligimizin yüksek ziyaretci kapasiteli portaller oldugunu söyleyebilirim. Bu gibi medya alim kararlarimizi genelde hedef kitleyi düsünerek, interaktif ajansimizin yönlendirmesi ve önceki calismalarimizdan edindigimiz tecrübelerin degerlendirmesi sonucunda veriyoruz.

Bloglar ile ilgili olan ikinci soru icin ise daha farkli bir acidan bakiyorum. Bloglara reklam vermek, sponsor olmak ya da farkli calismalar icine girmeden önce bir strateji belirlemek gerekiyor. Nectar projesi ile BSH’nin faaliyet göstermekte oldugu tüm ülkelerde Bloglarinda pazarlama bütcesi icinde yer almasi icin calismalari baslattik. Ancak siz de takdir edersiniz ki bu konunun hayata gecmesi biraz zaman alacaktir.

Saygilarimla.

Sayin Halicioglu,

Sponsorluk faaliyetlerimiz markalarimiz bazinda halkla iliskiler sirketimizin bize getirdigi teklifler sonucu hayata gecmektedir. Nadir de olsa bazen markalarimiza gelen bireysel talepler Halkla Iliskiler sirketimize de danisarak uygulamaya gecebilmektedir.

Saygilarimla.

Sayin Yörük,

Acikcasi böyle bir tahmin de bulunmak cok da kolay degil. Internetin bu teknolojinin gelismesinden nasil etkilendigini hep beraber takip ediyoruz. Internetin interaktif yapisinin ileride reklamciliga cok faydasi dokunabilecegini düsünmekteyim.

Örnegin internette haber okudugunuz bir sitede ünlü bir kisinin resminin üstüne geldiginizde onun giymekte oldugu kazagin aynisini hemen üzerine tiklayarak internetten siparis edebileceksiniz. (Ki buna bezer uygulamalar su anda dahi mevcut). Ben biraz daha begendigim bir örnek olarak ?canli bir satis elemani karsisinda siparis vermeyi? gösterebilirim. Bilgisayarinizdan Bosch?un web sitesine girdiginizde arzu ederseniz canli bir satis danismani sizin ekranin bir kismini kontrolü altina alarak danismanlik verebilecek ve size en uygun ürünü bulup siparis vermenizi saglayabilecek.

Ayrica daha da ilerleyen dönemlerde internetin cep telefonlari ile daha siki fiki olmasi da bir cok yaratici yeni calismayi beraberinde getirecektir.

Saygilarimla.

Sayin Eskici,

Biz BSH olarak bu konuda oldukca derin arastirmalar yaptik. Elimizde bircok arastirma sonucu var. Bu arastirmalar bizi bu kavramlarin sentezine götürdü. BSH olarak tüm web sitelerimizde eksiksiz icerigi göze hos gelen bir tasarim ile sunmayi hedefledik.

Yani ne sadece tasarim ve görsellik ne de yalnizca icerik. Bu ikisinin cok güzel bir araya gelebildigi ender örneklerden olabilmek amaciyla yola cikmistik. (1998)

Bu calismalarimizda interaktif ajanslarimizin yönlendirmeleri de önemli rol oynadi. Ancak tasarim ve görsellik dedigimizde unutulmamasi gereken cok hassas bir konu da Kurumsal Kimlik?tir (Corporate ID). Bildiginiz gibi BSH gibi uluslarasi firmalarin cok kesin tasarimsal kisitlari (Style Guide) mevcuttur. Yaratici fikir ve uygulamalar bu dokümanlarda belirlenmis teknik kisitlara uygun yapilandirilir. Pazarlama departmanlarinin pek sevmedigi bu kurallar pek cok defa tasarima ve görsellige sinirlar koyar. Bazi firmalarda icerigi dahi kisitlamaya gidebilen bu kurumsal kisitlar pazarlama departmanlari ve ajanslari icin gercek bir mücadeleyi gerektiriyor.

Saygilarimla.

Sayin Buyurgan,

Öncelikle soru sorma firsatinizi iyi degerlendirdiginizi söylemek istiyorum. Üzerinde saatlerce konusulmasi gereken konulari sormussunuz ki malesef bu mümkün degil. Ancak elimden geldigince kisa kisa cevaplamaya calisacagim.

1. Malesef böyle bir yüzde vermem mümkün degil.
2. Elbette. Tüm internet projelerimiz interaktif ajansimiz ile ortak calisma sonucunda hayata gecmektedir.
3. www.siemensevaletleri.com sitesinde tüketicilerimiz kullandiklari ürünler ile ilgili yorum yapabilmekte ve diger yorumlari okuyabilmektedirler. Bu uygulamayi BSH Türkiye’nin diger siteleri icin de genisletmeyi planlamaktayiz.
4. Evet. Interaktif uygulamalarimiz icin cok cesitli kanal kullanmaktayiz.
5. Bu soruya daha önce cevap vermistim.
6. Böyle bir platformumuz mevcut. BSH Türkiye web sitelerimizde üyelik sistemimiz bulunmakta ve üyelerimize yönelik cesitli pazarlama calismalari yapilmaktadir.
7. Evet. Biliyorum.
8. Cevap verirken herhangi bir Blog reklami yapmak istemiyorum. Kisisel bir konu olarak görüyorum.

Saygilarimla.

Sayin Ermec,

1. Interaktif uygulamalarin en önemli parcalarindan birinin ölcümlenebilir olmasi oldugunu düsünüyorum. Pazarlamanin bir cok kolunda ölcmek icin arastirma yapmak gerekirken burada saymanin mümkün olmasi cok etkileyici. BSH Türkiye 1998 yilindan beri ölcümlemekte ve somut hedefler koymaktadir.

2. Acikcasi bu sorunun cevabini ziyaretcilerimiz vermeli diye düsünüyorum. Yapacagim yorumlar tarafli olacaktir. Ancak amaclarimizdan birinin bu oldugunu da söylemeden gecemiyecegim.

Saygilarimla.

Sayin Ibili,

Bu soru bana Pazarlama Zirvesi sirasinda da soruldu. Orada da ayni cevabi vermistim: Bu sorunun kurumsal muhatabi Insan Kaynaklari departmanidir.

Ancak benim sahsi görüsüm sizden biraz farkli. Diplomayi bir etiket olarak görüyorsaniz görüsünüzdeki bazi noktalara katilabilirim. Ancak ben egitim imkanlarini iyi degerlendirmis diplomali calisanlari tercih edecegimi söylemek zorundayim. Madem yasinizin henüz genc oldugunu söylüyorsunuz bende size; bu firsati kacirmayin, iyi bir egitim alin ve sadece etiket olmayan bir diploma edinin tavsiyesinde bulunabilirim.

Saygilarimla.

————————————————————-

Bugün de (28 Kasım 2006) Groupe SEB (Tefal) Ürün Müdürü Aytuğ Elerman geri dönüş yaptı. İşte verdiği cevaplar:

Sevgili Refik Çağlayan,

İnternet sitemizde online satışımızın olmadığı doğru. Öncelikli amacımız sizin de belirttiğiniz gibi hepsiburada.com, ilkadres.com gibi ürün satışımızın olduğu sitelerde fiyatlar konusunda standardizasyonu sağlamak. Bu standardizasyonu sağladıktan sonra biz de sitemizde online satışa başlayacağız.

Ürün seçimi konusunda ise sitemizde yer alan ?Hangi ürün size uygun? bölümünden yararlanabilirsiniz.

Sayın Arda Kutsal,

Öncelikle yapıcı eleştirileriniz ve önerileriniz için teşekkürler. Yemek bloglarının bize olumlu açıdan bir çok geri dönüşünün olacağı kesin. Ancak şu aşamada blogları kontrol etmek zor. Ve biz de bu durumda yapılacak olan en doğru şeyi yaptığımıza inanıyor, bloglardaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve bize maksimum faydayı sağlayacak doğru anda gerekli atılımları yapmayı planlıyoruz

Merhaba Arzu,

Firmamıza ait bir blogumuz yok. Fakat web sitemiz üzerinden (bize yazın bölümü) mail ile gelen her türlü istek, öneri, eleştiri bize ulaşmakta ve tarafımızdan cevaplanmaktadır.

Sayın Ege Ermeç,

Öncelikle Tefal markasına sadakatiniz dolayısıyla teşekkür ederiz. İsteğiniz doğrultusunda  ?Etkileşimli Pazarlama Zirvesi 2006: Pazarlama 2.0? kapsamında gerçekleştirilen ?360 Derece İnteraktif Pazarlama? konulu sunumunu tarafınıza ulaştırabiliriz.

Yorumlar 10

 1. Tunç Kılınç

  Sorularıyla katılan herkese ve cevapları gönderme nezaketinde bulunan Volvo’dan Cana, Garanti’den Barbaros, BSH’den Onur ve Tefal’dan Aytuğ’a bir kez daha teşekkür ederim. (Soyak ve Atlasjet’in cevapları elime ulaştığı gün burada yayınlanacaklar.)

  Sahnede aldığım cevapları da ayrıca sizlerle paylaşacağımı söylemiştim, sağolsunlar, şimdiye kadar gönderilen cevaplar bunları da kapsıyor.

  Tek yazılmayan Süleyman ve Ben blogundan gelen soruydu. Kanada’da yaşayan Süleyman bir Türk hanımla evli, aslen Kanadalı, sonradan Süleyman adını almış. Türkçe öğrenmek için de bir blogu var :)

  Süleyman’ın Garanti Bankası’na sorduğu soruya Sevgili Barbaros’un verdiği cevap şöyleydi: “Bankamızda yapılan işlemlerin çok büyük bir yüzdesi internet bankacılığı ile yapılabiliyor. O yüzden müşterilerimize birincil önerimiz bankacılık hizmetlerini web üzerinden almaları. Ancak şubede verilen hizmetlerimizi de önemsiyor ve gerektiğinde iyileştirme faaliyetleri yapıyoruz.”

  Sorudan çok, interaktif konuların konuşulduğu bu zirvede ilginç blogu ile Süleyman dinleyicilerin yüzünde hoş bir tebessüm oluşmasını sağladı. Blogların ne kadar zengin ve yaratıcı kullanımlara açık olduğunu göstermiş oldu.

 2. Mehmet Eskici

  Tunç Abi’ye tekrardan bu fırsat için teşekkürler. Katılımcıların sorulara içtenlikle verdikleri cevap için de ayrı bir teşekkür etmek istiyorum.

 3. Refik Çağlayan

  Sayın Aytuğ Elerman;

  Geri dönüş için teşekkür ederim. Her ne kadar piyasadaki değişik fiyatları, en iyi kendi online-satışınızla standart hale getireceğinizi düşünsem de, kendi kararınızda da size başarılar dilerim.
  Ürün seçimi konusunda ?Hangi ürün size uygun? bölümününden yararlanabileceğimi söylemişsiniz. Ben o bölümü bulamadım. Aslında demeye çalıştığım sorun da buydu…

  Bence Tefal öyle güzel, öyle kullanışlı bir site yapmalı ki, ziyaretçiler bu sayfayı gezerken gerçekten de “Tefal, sen herseyi düşünürsün” demeli…

  Tekrardan teşekkür eder, başarılar dilerim…

 4. Selim Yörük

  Öncelikle böyle bir fikri uygulamaya geçirip blog dünyasını zirvede daha tanınır hale getirdiğin için teşekkür ederim Tunç.

  Sormuş olduğum soruya itinayla cevap veren Barbaros Uygun ve Onur Özçelik’e de teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

 5. Aylak Adam

  Açıkçası ben de soru sormamıştım ve sorsaydım keşke dedim ama anlaşılan o ki arkadaşların sordukları soruların cevaplarından da istifade edeceğiz. Tabi böyle güzel bir düşünce için Tunç Bey’e teşekkür etmek istiyorum. Sanal ortamda bir çeşit oturum gibi oluyor, güzel de oluyor :)

 6. Fatih Şentürk

  Cana Reutergardh’a verdiği cevap için çok teşekkürler, ve Tunç abi bize bu soru sorma imkanını sunduğun için ayrıca teşekkürleri hak ediyorsun ;)

  Genel taslakta Volvo yabancı sitelerinin aynısı Türkiye sitesinde de var fakat, ince detaylar ve araba hakkındaki incelikler Türkçe sayfaya aktarılmamış, bunlar da olsaymış daha iyi olurmuş :)

  Fazla bütçe olmadan, etkileyici reklamlarla daha iyi tanıtım olabilir. Her ne kadar Volvo’nun sağlam otomobil olduğu bilinse de, benim gibi detaylarını öğrenince ayrı bir şaşırma içine girenlerimiz çok. O yüzden biraz da olsa etkileyici tanıtım olmalı. Neyse bu kadar cevabımızı da aldık, teşekkürler…

 7. Arzu

  Cana Hanım’a verdiği cevap ve duyarlılık için teşekkür ederim. Sunumunu yaparken gösterdiği samimiyet için de tebriklerimi sunarım.

 8. caner

  :) gülüyorum, çünkü çok ilginç bir durum var.

  Daha önce yorum olarak yazılan soruların, gerçek sahiplerine birebir olarak yöneltilmesi çok uçuk değildi ama çok sıcak, samimi ve farklıydı..

  Ama şimdi bu soruların cevaplarını burada hem de gerçek sahiplerinin cevabıyla okumak hakikaten ilginç oldu. Ben bir soru yazmamıştım. Ama şimdi keşke yazsaydım dedim.

  Bence çok güzel bir olaya imza attınız Tunç Bey… Sizi ve verdikleri cevaplardan dolayı firma ilgililerini tebrik etmek istedim…

  Müşterisini, okurunu, misafirini önemseyen her yapıya selam olsun…

  Caner

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir