14

Dış Kapının Anahtarı !

Dış kapı, evin kapısı (1-2 tane), varsa araba, iş yerinde veya okulda oda, dolaplar, çekmeceler, bazen yakınlarımızın,…

Hepsi için kaç anahtar ediyor, siz hesap edin. Bu yazıyı yazmadan önce dikkat ettim, en az taşınan anahtar sayısı üç. Bazıları da kocaman!

Cebinizde yaptığı ağırlık mı, çıkardıkları gereksiz ses mi, dağınıklık mı?…

MAK Tasarım (3 Türk tasarımcı) işi bitirmiş. Yeni fark ettim ve nasıl keyif aldım, anlatamam.

Adı Slot. Basit, hayatı kolaylaştırıyor, işlevsel, kullanımı kolay.

1850’den beri çok az değişime uğrayan anahtarların formuna yepyeni bir bakış getirmişler, kesmişler başını. Azalmış ağırlıkları %40, sokmuşlar plastik bir gövdenin içine.

150 yıldır kimsenin aklına gelmemiş, ancak onlar düşünmenin ötesinde hayata da geçirmişler fark yaratan fikirlerini.

Teknolojinin anahtar denen illeti yok etmesine az kaldı ama şimdilik gördüğüm en iyisi bu. Bu dış gövdenin tasarımını biraz daha özendirici bir kişiliğe de sokabilirlerse…

Yorumlar 14

 1. mert

  Keyport var zaten.google a keyport yazın aynı ürün patentli şekilde yurtdışında zaten vardı.MAK firması bu fikri çaldı kendi tasarımı gibi sattı.Bıraksınlar bu işleri.Türkler de taklit olayı genlere yazılı vaziyette.

 2. DELİL

  ben DELİL YILMAZ HAKKARİ’NİN/ŞEMDİNLİ ilçesin de oturuyorum. ”Bu Benim Eserim”adlı yarışmaya katıldım. Bana fikir verirseniz sevinirim………

  e-porta=TOVBEKAR-_-14@hotmail.com
  HAKKARİ/ŞEMİDİNLİ

 3. M.Emrah ÖZMEN

  SLOT harika bir fikir… Derhal araştırmaya başlıyorum… Ama yorumlardan birisine fena halde bozuldum. “Kesin o çekik gözlüler yapmışlardır bunu önceden.”

  Niye ki? Onlar bizden veya diğer dünyalılardan (Selam uzaylı! dünyadan geldim!) daha mı zekiler yada daha mı “Feridun Bitir” karakterliler (ki çok detaya girmek istemiyorum Feridun Bitir ile ilgili, “Yırttık abicim yırttık” diyen tipleme)… Hayır. Son derece özgün bir tasarımı diğer ülkelere mensup bireyler de yapabiliyor elbette.

  Kendimden örnek vereyim. Yurt dışından spesifik ürünler getirip satma heveslisi bir kişi olarak yıllarca “Yok. O markayı kesin akıl etmişlerdir. Benden başkaları da yazmıştır o firmaya vs.vs.” dedim durdum. Ve şu anda görüyorum ki o firmalara kimse “halen!” yazmamış… UFFFFF salak ben….

  Bu durum bir ufuk meselesi. Geniş açı ile bakabiliyorsanız sizi kimse yakalayamaz. O çekik gözlüler dahil…

  Aklınıza birşey gelirse değerlendirmekten vazgeçmeyin. Deneyin, sonra olmazsa denedim, olmadı dersiniz… Denemeden gerçekleşme ihtimalini bilme şansınız yok.

 4. serkan

  Böyle bir buluş anca Türk bir kardeşimizden çıkar; 10 numara bir buluş, bence herkes bu güzel buluşu kullanması lazım.

 5. Nisayatsu

  Çok güzel bir şey, ama yeni anahtar eklemesi biraz zor bununla. Kendimiz yapamayiz yeni anahtar eklemelerini artik. Devamli ustalara gitmek lazim olacak. Ve bu devirde USB- Stick kullanan çok. Bunun hiçbir yerine USB-stick takilmaz. Ama yine de ben fikri beğendim..

 6. Maracana78

  Ben bu ürünü henüz öğrendim ne yazık ki ve klasik anahtarları neresine koyacağını bilemeyenlerden olduğum için hemen almayı düşünüyorum.

 7. MEHMET

  Herşeyden önce buluş sahiplerini tebrik ediyorum. SLOT ben de kullanmaya başladım. Ancak tasarım sahipleri anahtar çıkarıldığında anahtarın dışarda durmasını sağlayan bir mekanizma gerçekleştirirlerse kullanımı daha yaygınlaşacağına eminim. Bir de bunun dizayn olarak altılısı ve araç telefonları da uyarlanabilirse SOLT kullanıcılarının patlama yapacağını ümit etmekteyim. Aynı zamanda 49 ilde yayın yapan ANAYURT gazetesinde haftalık köşe yazarıyım ve en kısa zamanda SOLT anahtarlığını köşemde işleyeceğim. Yazımdaki görüşlerim hakkınızda yorumlarınızı bilmek isterim.

 8. Anonymous

  DIKKAT !
  Bu aleti biraz once aldim ancak almak isteyenlerin ozellikle dikkat etmesi gereken nokta kendi anahtarlarinin tipleri. Bizlere hepsi ayni gibi gorunuyorlar ama belki 20 farkli cesit anahtar tipi mevcut. Eger satin alirken bunlara uygun almazsaniz kullanamayacaksiniz. Benim 3 tanesi uydu ama 1’i uymadi. Yarin degistirebilirsem o 1 tanesini uyanla degistirmeye calisacagim.

 9. Anonymous

  şahane fikir! Atölyenin yaratıcılarından bu ürünü hediye etmelerini bekliyoruz…

 10. onur yuksel

  şu dünyada söylenmemiş söz, yapılmamış şey yoktur belki; ama cümleleri devrik hale getirmek, ya da yapılanları farklı şekillere büründürmek , slot tebrikler. bir japon ya da çinli yapmış olabilir. Ama fikriniz uygulamaya geçmiyorsa hiçbirşeydir. Slot bunun pazarlamasını iyi yaparsa zaten fikir onlara yapışır kalır.

 11. Anonymous

  "fikir nedir?" yazınızda belirttiğiniz, James Web'in söylediği gibi,"FİKİR eski unsurların yeni birleşiminden başka birşey değildir". Bu 3 Türk de tam bunu yapmış.. Hani bazı arabaların anahtarları buna benzer bir kılıfın içindedir de üstündeki küçük düğmeye basınca anahtar dışarı çıkar.. Bu onun başka versiyonu ama kimse bunu ev anahtarları için düşünmemişti..

  İşte zaten "fikir"de bu. Sonradan hep aynı şeyi söyleriz, "ne kadar basit, ne kadar doğru, niye daha önce benim aklıma gelmedi?" Gerçekten niye?
  (bu ayrı bir konu olur)..

  Slot güzel ve hoş bir fikir ama gerçekten dünya da ilk mi? Bence Japonlar, çinlilier kesin daha önce yapmışlardır. Bu arkadaşlar onlardan fikiri kopyaladı demiyorum, onlarda bilmiyorlardır muhtemelen ama o çekik gözlerden bazıları bunu da yapmıştır büyük ihtimalle. (Geçen gün benim de aklıma çok uçuk kaçık, belki pek de işe yaramayacak birşey geldi. Ve cesaret edip bazı arkadaşlarıma söyledim – kendi çapımda buluşumun ilk ön araştırmalarını yaptım yani- bir arkadaşım ertesi gün bana düşündüğümün tam da aynısını, üstelik düşünmediğim çeşitleri ile çinlilerin kataloğundan gösterip, numunesini bile verdi. Yaptığım iş ve yaşantımın bu fikrimle hiç alakası da yok üstelik, hani bir yerlerden duydum, gördümde hatırlamıyor olayım).

  Olsun genede fikir üretmeye devam,denemeye değer..

 12. petek dirim

  Alet muthiş bi şey. Bütün dünyaya yayılacağına kesin gözüyle bakıyorum. Ama asıl güzel ve çarpıcı olan, bu fikrin Türklerin kafasından çıkmış olma durumu. Alışmışız Japonlara, şaşırdık valla. Kutluyorum onları. Size de teşekkürler.

 13. Anonymous

  Gerçekten, çoğu zaman üstünde durup düşünmediğimiz ama çok sıkıntı veren bir durumdur bu anahtarlar.. çanta kullanan bayanlar belki bir nebze daha rahattır ama onlar bile çok yer kapladığından rahatsız olurlar.Yazınızı okurken link’iniz sayesinde slot’un sitesine girdim hemen. Bu anahtarlardan hemen kurtulmalım çünkü.. anahtarcıların listesinden evime en yakın olanını buldum, fiyatını aldım. Çok uygun..5 milyon artı ne kadar anahtar yapılıyorsa onun fiyatı…Size tekrar bu güzel ve yaralı bilgi için teşekkürler..

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir