112

Varol Yaşaroğlu – Karikatürist, Yapımcı, Yazar

“Kendi yarattığımız hayal dünyasında her şeyi değiştirmek mümkün” söylemini yaşam tarzı yapmış; mizah, karikatür ve animasyona aşık, Koca Kafalar’ın yaratıcısı ve Grafi2000’in kurucusu Varol Yaşaroğlu 20 Soruluk Söyleşiler‘deki yeni konuğumuz.

Karikatür, illüstrasyon ve animasyon çalışmalarının hepsini ekibiyle birlikte kağıt kaleme hiç dokunmadan bilgisayar ortamında oluşturan Varol, çeşitli üniversitelerde Bilgisayar-internet ve mizah üzerine seminerler verirken, “Ekonomist” ve “Capital” dergilerinin karikatüristliğini ve illüstratörlüğünü yapmaya devam ediyor.

Fakat onun asıl tutkusu Grafi2000 karakterleri, Koca Kafalar ve Grafi2000.com

1968 doğumlu Varol 5 yaşından beri çiziyor. O yaşlardaki aşkı da Pembe Panter. 11 yaşına geldiğinde ise bir defter dolusu ürettiği çizgi romanlarını ablalarına satmaya çalışıyor. Ablasını ikna etmek için de defterin içine sakız ve gofret gibi hediyeler koyarmış. İlk profesyonel çizimini ise ortaokul yıllarında Milliyet Kardeş eki için yapmış.

1980 öncesi solcuların kurtarılmış bölgesi sayılan İzmir Gültepe’de büyümüş, daha çok eve kapanıp çizgi romanlar yaparak geçmiş çocukluğu. Gültepe Ortaokulu’ndan sonra İzmir Atatürk Lisesi.

İzmir’de insanlar çok iç içe, komşuluk ilişkileri sıcak, o açıdan çok insan gözlemledim. İzmir’de insanlar güleçtir, ben de genelde gülerim, öyle yetiştim. İstanbul’da alışık olunmayan bir durum; İzmir’de sokakta insanlar birbirlerinin gözünün içine gülümseyerek bakar. İzmir’in kızları biraz da bu yüzden güzeldir derler…

Yönetmen Çağan Irmak’ın “Babam ve Oğlum” ile yakaladığı başarıda bence Ege’de büyümesinin payı büyük.

Liseden sonra “mimarlık gibidir herhalde, birşeyler çizerim” diye yazdığı İTÜ İnşaat Mühendisliğini kazanıyor. Seçtiği bölümün çizimden çok matematik ağırlıklı olmasına aldırış etmeden 4 senede (yıl 1989) mezun oluyor Varol. Harçlığını ise kazandığı karikatür yarışmalarından çıkarıyor.

Kazandığı inşaat master’ını bırakıp İstanbul Üniversitesi para banka bölümünde master’ını yapmış. Sonra Beyazıt Öztürk (Beyaz) bir gün Eskişehir’e okulunun bitirme sınavına giderken, Varol da Beyaz’ın arabasına atlayıp Anadolu Üniversitesi’ne gitmiş. Amacı oradaki animasyon bölümünde doktora yapmak. Yaptığı işleri çok beğenmelerine rağmen başka bir bölümden doktora kabul etmedileri için yatmış doktara planı. Bir sene sonra kanun değişip okul Varol’u geri çağırınca bu sefer de artık onun gidecek durumu kalmamış.

O kadar çok matematik okumak onun analitik düşünme biçimine çok katkı sağlamış; şimdilerde ise en çok animasyon yaparken işine yarıyor. “Matematik bence hayatta lazım olan birşey, hayatın kendisi bir matematik problemi degil mi üstadım!” diyor.

vy11.jpgPenguen Dergisi’nde Komikaze köşesini yapan ve aynı zamanda derginin sahiplerinden karikatürist Erdil Yaşaroğlu‘nun kuzeni Varol. Erdil‘e de karikatürü İstanbul’a ilk geldiği okul yıllarında onun evinde kalırken bulaştırmış.

Okul sonrası İzmir’deyken, Ekonomist Dergisi çizerlerinden ve “çalışma disiplini ve televizyon dünyası hakkında ondan çok şey öğrendim, gerçekten ileriyi gören birisidir” dediği Cihat Hazardağlı’nın bir telefonu ile hayatı değişmiş.

Cihat’ın dergiden ayrılmak zorunda kalması ve yerine Varol’u önermesiyle İstanbul’a temelli yerleşmiş Varol. Daha sonra Cihat Hazardağlı’nın ürettiği “Plastip Show” programına destek vermeye başlamış. Burak Akkul ve Erdil Yaşaroğlu’nu da katıp VEB Mizah Yazarı Grubu’nu kurmuşlar. İlerleyen aylarda aralarına Murat Dişli ve Rauf Olcay’ın da gelmesiyle MR. VEB oluşmuş ve birlikte Beyaz Show, Alkışlar, Cem Özer Show, Televizyon Çocuğu ve Çılgın Bediş gibi bir çok tv programının formatında ve senaryo yazılımında etkin gorev almışlar.

Varol Yaşaroğlu ve arkadaşlarının Türkiye’de ilk kez hayata soktuklarına bakın:

– 1995 yılında Türkiye’de ilk kez grafik tablet ile bilgisayar ortamında çizdiği karikatürleri Ekonomist ve Capital dergilerinde yayınlanmış. Yine aynı yıl dijital ortamda çizdiği bu karikatürleri Ortaköy’deki evinden BBS protokolü ile İkitelli’deki Ekonomist ve Capital dergilerine yollayarak, Türkiye’de ‘Home Office’ çalışan, tablet ve BBS’yi kullanan ilk karikatürist olmuş.

vy1.jpg– 1999’da kurduğu, bugün aylık 1.5 milyonun üzerinde ziyaretçi çeken Grafi2000.com Türkiye’de ilk kez karikatürlerin Flash animasyon olarak yayınlandığı site olmuş. İnteraktif-internet-içerik reklamları da bir ilk. ‘Delete-Extra’ internetteki ilk Türk Flash animasyon reklamı olmuş.

– 1999 yılında Türkiye’de ilk kez Flash animasyonların ‘Broadcast’ kalitesinde TV ekranlarında yayınlanabileceğini göstermiş: ‘Grafiler’ adlı Flash animasyonlar Kanal D’deki ‘Alkışlar’ adlı kültür sanat programında yayınlanmış.

– Kanal D’de yayımlanan ‘Grafi2000.comedy’ programını Türkiye’de ve dünyadaki ilk “Bilgisayar dünyası ile mizah dünyasını birleştiren” özgün bir format. Bu programa konuk olan Cem Yılmaz, Beyaz, Okan Bayülgen, Ata Demirer, Mazhar Alanson ve Özlem Tekin gibi birçok ünlü sanatçı bilgisayar oyunu kahramanı haline getirilip, Grafi2000.com’da yayınlanan Flash tabanlı bilgisayar oyunları ile Grafi2000.comedy arasında interaktif bir ilişki kurulmasına önayak olmuş. Özel Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından yapılan halk oylamasında Grafi2000.comedy, 2004 yılının “En iyi eğlence programı” seçilmiş.

– Başka bir ilk; ‘Flash Animasyon Yarışmaları.’ Dereceye giren gençler de daha sonra profesyonel çalışma ortamlarında uyguladıkları Flash animasyonlar ile medya dünyasında büyük başarılara imza atmışlar.

– Türkiye’de ilk kez uygulanan Flash tabanlı video chat’in dışında, Grafi2000-Bana Özel projesi ile izleyiciler 2001 senesinde Grafi2000.com’daki beğendikleri animasyonlarda başrol oynamışlar.vy10.jpg

– Yüksek izlenme oranları yakalayan ilk Türk çizgi film dizisi ‘Pembe&Mavi‘ (Kanal D) Türkiye’de ilk kez ‘Sanal ortamda’ yapılan bir çalışmanın sonucu.

– Animasyonu, seslendirmesi, çekimi, efekleri ve prodüksiyonu ile oluşturulan 1.5-2 dakikalık kısa “Koca Kafalar” filmleri, bugünlerde Kanal D’nin dışında, YouTube’da da yayınlandığında yüzbinler tarafından izleniyor. Nihat Doğan-Dale, Tarkan-Fidayda, Cakkıdı, Pop-Star, Martix 1-2 ve Ahmet Çakar işte bu ünlü videolar arasında sayabileceklerimiz.

Görsel Medya’da konu olup Koca Kafalar’ın kafalarını sokmakdıkları alan yok gibi. Koca Kafalar o kadar çok seviliyor ki, birçok ünlü sanatçı Varol’u arayıp onların da içinde yeraldığı Koca Kafalar’ı yapmalarını rica ediyor.

“1999 senesinden beri hayallerimiz doğrultusunda işler üretiyoruz.” diyor ve devam ediyor Varol:

“O seneden beri internetin ve gelişen medya araçlarının izleyici kitlelerinin beğenilerinde büyük değişimlere yol açacağını savunuyorduk. Bugün bunun sonuçlarını görüyoruz.

Şu anda youtube.com sitesinin yayınladığı amatör videoları biz Grafi2000.com’un ‘Popcorn’ adlı bölümünde 1999 senesinden beri zaten yayınlıyorduk. İzleciler bu bölüme yıllardır ilginç, komik videolar yolluyorlardı.

Biz medyadaki değişik çevrelere geleceğe yönelik çalışmaların nasıl olması gerektiğine dair bir çok önerilerde de bulunduk. Ama bu öneriler hep geç algılandı. Çünkü Türkiye’de hüküm süren genel anlayış şudur: “Bak yabancılar yapmış, hadi biz de yapalım!” Halbuki antenlerimizi biraz olsun yaratıcı insanlarımıza çevirebilirsek Türkiye’de özellikle görsel medya sektöründe çok ilginç gelişmeler yaşanabilir.

İşin en can alıcı noktalarından birisi de şudur: Grafi2000.com‘da en çok izlenen videolar ne amatör videolardır ne de fanların çeşitli yayınlardan kaydedip gönderdikleri videolardır… Grafi2000.com’da en çok izlenen videolar: Koca Kafalar‘dır.

Esprileri üzerine çok düşünülen, çok emek harcanan yüzdeyüz Türk yapımı ve formatına sahip Koca Kafalar. Türk televizyonlarında insanların bu tür ilgisini çekebilecek, internette bu denli çok dolaşan, kısa ve neredeyse bir reklam kalitesi ve esprisinde çalışmaların başka örneği yok. Bu tür örneklerin çoğalmasını ümit ediyoruz. Çünkü veriler gösteriyor ki internet sitelerinden interaktif televizyonlara, 3. Nesil cep telefonlarından i-pod’lara görsel medyanın geleceği bu yönde ilerleyecek.

Çok değer verdiğim iki yaratıcı insan Berk Tokay ve Vural Yaşaroğlu ile Koca Kafalar ve diğer tüm projelerimizi hayata geçirmek beni çok çok mutlu ediyor.” diyor ve ekliyor;

Kendi yarattığımız hayal dünyasında her şeyi değiştirmek mümkün.

Eski eşi Fatoş Yaşaroğlu Bozoğuz ile birlikte 10 yıl önce yarattıkları “Grafiler” yüzünden kafası da ağrıyor bu aralar Varol’un. GSM Operatörü Avea ve onların reklam ajansı Young & Rubicam / Reklamevi ile davalık. Avea’nın son dönem reklamlarında kullandığı “Gibigibiler” karakterlerin Grafiler’e olan benzerliği gerçekten şaşkınlık verecek seviyede.

Bakın bakalım aşağıdaki resimlere, siz bir fark görebilecek misiniz?

Bu davanın sonuçlarının sadece Türkiye’de değil, dünyada yaratıcılığa, özgün fikre ve telif haklarına örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. Mahkeme devam ettiği için bu konuya şimdilik daha fazla yer vermeyelim, ancak konu medyada yer almaya devam ediyor.

Yeni bir şeyler yaratmayı çok seven Varol’un aklı fikri, değişikler yaratıp, farkındalık oluşturmakta. Sinemayı, çizgi romanları çok seviyor. Ortaköy’de sahilde çay içip denizi izlediğinde, çok sevdiği bir çizgiroman dizisinin internetten sipariş verdiği cildi eline geçtiğinde, roka salatası yediğinde, sevdiği kıza sımsıkı sarıldığında, kardeşi ve ailesini düşündüğünde, çalışma arkadaşlarıyla yeni bir şey yaratıp uyguladıklarında dünyanın en mutlu insanı oluyor.

Şimdi de sıra Varol Yaşaroğlu’nun Fikir Atölyesi’deki 20 Soruluk Söyleşiler’imize verdiği cevaplarda:

1. Herhangi bir kişinin en favori insanı mısın? Neden?

Grafi2000.com‘un genç izleyicilerinin gözünde favori olduğumu belirten çok mail alıyorum. Nedeni “Kendi yarattığın hayal dünyasında her şeyi değiştirmek mümkün” Hayat görüşüme onların da inanıyor olması diye düşünüyorum.

2. Şu anda yaptığın işin dışında (hayattaki tüm işler kanuni olsaydı) ne iş yapmak isterdin?

Çizgi Roman çizeri olmak isterdim.

3. Yalan söylemenin sence uygun olduğu durumlar nelerdir? Beyaz yalan söyler misin, ne söylersin?

Söylerim. Bazen birisini gereksiz yere üzeceksem beyaz yalan söyleyerek bu durumun kolay atlatılmasını sağlayabiliyorum.

4. En son “… özelliğinden dolayı senle gurur duyuyorum” lafını kime söyledin? Hangi özellikti o?

Yakın bir arkadaşıma söyledim. Dürüstlüğü yüzünden.

5. Aynı lafı en son sen ne zaman duydun? Hangi özelliğindi göklere çıkartılan?

İki hafta önce. Yaratıcılığımdan ötürü.

6. Yaşayamadığın için pişmanlık duyduğun ne var?

vy12.jpgİyi bir çizgi roman çizeri olarak anılamamak.

7. Lisedeki takma adın neydi? Adını sevmiş miydin?

‘Sarı’ idi. Sevmiştim, komik buluyordum.

8. Bir okul yaptırsan adını ne koyarsın? Neden?

‘Hayal etmek’le ilgili bir şey olurdu. Ama bilemiyorum. Hayal etmeyi seviyorum.

9. Ulaşamadığın biri ile tanışıp sohbet etme olanağın olsaydı bu kim olurdu? Ondan neler öğrenmek isterdin?

André Franquin. Çağının ilerisinde bir çizer olması ile ilgili merak ettiğim şeyleri sorardım.

10. Yaptığı işte mutlu ve aynı zamanda başarılı olan birisini tanıyor musun? Onu örnek olarak alıyor musun?

André Franquin. Onu örnek almaya çalışıyorum.

11. Hiçkimsenin göremediği bir özelliğin var mı? Varsa neden bugüne kadar gizli kaldı?

Çizgi Roman çizerliği. Çünkü başka hayallerimin içinde onu ihmal ettim.

12. Seni en çok ne kızdırıyor? Bu kızgınlıkla baş edebiliyor musun? Edemiyorsan, neden?

İnsanların ikiyüzlü olması, dürüst olmaması. Artık baş edebiliyorum.

13. Bugüne kadar yaşadığın en büyük hayal kırıklığın ne? Tekrar yaşama ihtimalin var mı?

Çok yakın arkadaşım diyebileceğim birinden ikiyüzlü bir muamele görmek ve bunun bana maddi, manevi zararı dokunması. Tekrar yaşama ihtimalim var. Çünkü ben insanlara güvenirim.

14. Hangi markalar sinirlerini bozuyor? Neden?

Çalıntı fikirlerle imajları oluşturulmaya çalışan markalara gıcığım.

15. Hangi markalara tutkunsun?

Gorillaz, Marsupilami.

16. On sene sonraki hayatında bugünden farklı neler olacak?

İş konumumda ilerlemeler olacağını düşünüyorum ama hissettiklerimde çok değişiklik olmayacak.

17. Seni benzer yaştaki, benzer işi yapan, benzer konumdaki kişilerden farklı kılan ne var?

Kendi kendime bir şeyler yaratmaya çalışmam.

18. Yakın bir arkadaşın kanunsuz bir iş yapsa polisi arar mısın?

Hayır.

19. Hangi filmdeki hangi karakterin hayatının senin hayatın olmasını isterdin?

Böyle bir karakter yok.

20. Bir film yapmaya karar versen adı ve konusu ne olurdu?

‘Kırık Çizgi’. Bir çizgi roman çizerinin fantastik hikayesi. Zaten senaryosunu yazdım :)

Yorumlar 112

 1. Aytaç

  18. Yakın bir arkadaşın kanunsuz bir iş yapsa polisi arar mısın?

  HAYIR

  İzmir’in kurtarılmış bölgesinin etkisi sanırım birazda bu… Umarım Çizgi Roman dışındaki hayallerinde de başarılı olursun… Teşekkürler Varol çizgilerine sağlık…

 2. HAYAL ETMEK GÜZELDİR:)

  benim örnek aldığım bir kişilik.. Varol YAŞAROĞLU.. yaptığı çalışmalar ile tanırdım bilirdim önceleri ama şimdi daha iyi tanıdım kendisini.. hayatınızda başarılar diler, daha iyi yerlere gelebilmeniz umuduyla.. sağlıcakla kalın. ve çizginizden hiç birzaman taviz vermeyin..

 3. naz

  varol abiyi ben aynı beyazıt öztürk’e benzetiyorum.. sizce de öyle değil mi ya?

 4. simtel

  senin ve başarılarının takipçisiyim, takipçisi olmaya da devam edeceğim. kuzen de olsak taaaa dünyayla alakası olmayan uzak bir köşeden DATÇA’dan seninle gurur duyduğumu haykırıyorum… sevgiler ve sonsuz başarılar…

  haa bu arada arada bi sesini de duyurursan sevinirim, hoşçakal dostçakal…

 5. serkan

  Avea ve Varol Yaşaroğlu’nun çizdiği karakterlerin göz bebeklerindeki yuvarlaklıklar bile aynı. Gerçekten tabi benzer tasarımı yapmaları muhtemel. Ayrıca grafi2000 in kanal d deki hastasıydım zamanında. Bir İzmir’li olarak ta gerçekten İzmir’in böyle anlatılmasından gurur duydum.

  Bir çok örneği mevcut İzmir’in yaratıcı ve işinde iyi insanlar çıkarma hususunda. Bkz. Sezen Aksu, Ege ve daha adını hatırlayamadığım bir çok işinde başarılı insan. Fakat yeri mi bilmiyorum ama İzmir gerek politik gerekse sosyal sorumsuzluklardan dolayı şu an asıl olması gereken yerde değil. Olanaklar az ve bu kadar yetenekli insan hayatlarını kurtarmak için İstanbul’a koşturuyor.

  Her neyse konudan çıkmadan bu durakta ineyim ben… :)

 6. Aynur EJDER

  Merhaba Varol, seni tabi ki biliyorum ortaokul yıllarından. Çünkü aynı okuldan, dahası aynı sınıftan mezun olduk. Ama inan seni ve yaptıklarını büyük bir gururla izliyorum. Vayyy be diyorum kendi kendime (hatta arada başkalarına da diyorum:)) sen neymişsin be Varol… Gerçi çok sular aktı köprülerinden altından, belki de hatırlamazsın beni, ama olsun ben hatırlıyorum, yarattığın güzellikleri sanki ben yapmışım gibi gururlanıyorum.

  Ben şanslıyım, çünkü bir çok insandan önce senin karikatür konusundaki yeteneğine şahit olmuştum, kıskananlar çatlasın ne diyeyim:) Arkadaşım yaptıkların çok güzel, her daim başın dik, yolun açık olsun…

  “Elbette efelenirim,
  Süzme huzur
  Benim adım
  Ege mavisinde.”

 7. seyfettin

  merhaba varol; bugun senin kulagini cinlattik hani abdi ipekci yurdunda kalirken senin bu oda arkadasin vardi tuncer seymen. ben ara ara sizin odaya gelince senin karikaturlere gulerdik, ben su an amerikada yasiyorum, okursan bir email at lutfen, itu meatalurji muhendisligi mezunu 1990.

 8. merve yurduyok

  bence hadi mülkü var şahsı çok sinir bozucusun çünkü sen koca kafaları beğenmiyo olabilirsin ama neredeyse tüm türkiye onları çok seviyor

  biz demokratik bir ülkeyiz dolayısıyla çoğunluğun her zaman sözü geçer biz koca kafaları beğenerekizliyoruz ama beğenmiyosan izleme sana zorla izlicn diyen yok okadar çok kanal varki sen ve senin gibi espiriyi kaybetmiş insanlar o senaryolar üzerine hazırlanmış kadın proğramlarını izlesinler umarım bir daha koca kafaları bu şekilde eleştirmezsin eleştiriceksende kendine sakla burada güzel düşüncelere ve yorumlara yervar hadi sana byyyy

  varol abicm seni çook seviyorum vede başarılarının devamını diliyorum allah yardımcın olsun

 9. AutoFill

  “hadi mülkü var” yazik sana:) senin gibi 1000 kisiden 1 kisi, espriden hic anlamadigi icin boyle yazabiliyor. Ne yapalim seni de boyle kabul edecegiz. Biraz mizah dergisi filan oku, zamanla koca kafalarin ustun mizah anlayisini anlamaya baslarsin. yazik sana:)

 10. hadi mülkü var. ( * )

  Koca kafaları hiç izlemiyorum. espiriyi yakalayamamamış, üstelik sadece izlerken rahatsızlık veriyor. “dost , acı söyler.”

 11. fbeyza

  kocakafaların yeni bölümlerinin gösterildigine sevindim. fakat sizce de yayın saati biraz geç değil mi?

 12. metin yurduyok

  ben 1975 ve 85 yılları arasında gültepedeki evinizin altındaki mobilya atölyesini çalıştıran selami ustanın oğlu metin.

  varol yapmış olduğun çalışmalarından dolayı seni kutluyorum başarılarının devamını diliyorum buğun baban ve annenle görüştüm, lokma döktürüyorlardı. annen ve babanı çok iyi gördüm vural ve senle gurur duyuyorlar.

  sevgili varol senin ve ekip arkadaşlarının ileriye dönük daha da güzel ve verimli çalışmalar yapmanızı temenni ediyorum, yolunuz açık olsun senden en yakın zamanda cwp bekliyorum.

 13. yusuf aydın

  varol ve vural abi sizi beğeni ile izliyorum sizin çizimlerinizi somut olarak görmeği çok istiyorum… ve sizinle tanışmak isteyenlerden biriyim açıkçası benim eğer bu iletime bir karşılık yazarsanız çok sevinirim. ben de amatör olarak karikatür çiziyorum sizlerle paylaşmayı çok istiyorum ama size ulaşamıyorum… gün gelir kervan dönerse karikatürlerimi sizin beğeninize sunmak isterim…

  varol abi bana animasyoncu@live.com dan olaşabilirsin ve çok sevinirim >:(

 14. cem gevinç

  varol abi, elimde çok gizli karikatürlerim var. ve gerçekten kendimi vererek çizip, yazıyorum. fakat 16 yaşında bir amatörüm. benim gibi bir genç yetenek eriyip su olup yok olmadan dondur beni…

 15. UĞUR AYYILDIZ

  Merhaba Varol abi.. ben de bu konulara ilgilenmek istiyorum.. pc’de geliştirmek istiyorum ama birinin benim elimden tutmasi lazim. Yardımcı olursan sevinirim.. msn adresim ugurayyildiz@msn.com eğer eklersen sevinirim..

 16. emrahavcı

  Anlayamadığım bir şey daha var tabi… Bazı forum sitelerinde şu tarz sorularla karşılaştım; karikatür çizmek istiyorum karikatür programını nereden bulabilirim?

  Elinle yapamadığını herhangi bir şekilde nasıl yapacaksın… Animasyon tarzı şeylerden bahsetse tamam diyeceğim…

 17. emrahavcı

  ben de amatör bir çizerim… evet belki amatörden de öte çizebiliyorum ama bu işten para kazanamıyorum… ayda yılda bir mizah dergilerine karikatür yolluyorum… yüzlerce de yollamadıklarım oluyor…

  seviyorum çizmeyi, okumayı, izlemeyi… ama ne, keşke onun yerinde ben olsaydım diyorum, ne de bu işi yapan insanlara hakaret tarzında cümleler sarfediyorum…

  seviyorum çizmeyi, çünkü başka şekilde mutlu olamayacağımı düşünüyorum… okuyorum, izliyorum çünkü ancak farklı şeyler görerek farklı olunabileceğini düşünüyorum… yaşıyorum mizahı apayrı bir dünyada… çünkü gerçekçi bu dünyada ona yer olmadığını değil, onun sadece başlı başına bir dünya olduğunu biliyorum…. istiyorum hayatımı kaplasın bir gün… ama korkuyorum hobiden öte bir zorunluluk haline geleceğinden yıllar sonra…

  düşünüyorum ardından… seviyorsan gerçekten yaptığın şeyi… hiçbir şey duramaz sevginin önünde… durma devam et… bugün sen ondan vazgeçmeyeceksin… yarın o senden vazgeçemeyecek… Varol-Erdil Yaşaroğlu gibi – Bahadır Baruter gibi – Metin Üstündağ gibi – Behiç Pek gibi – Latif Demirci gibi… bugün onlar vazgeçseler mizahtan… mizah onlardan vazgeçmeyecek…

 18. Golgest 2007

  Çok iyisin Vral Abi Bende Karikatürist Olmak İsterim Bana Ne Önerirsin?
  Şu An Üniversite Sınavlarına Hazırlanıyorum! Hangi Bölüm Tercih Etmeliyim?
  Yeteneğim Var Ayrıca İleri Düzey Flash ve Photoshopta Var. Bunlar Bana Yararlı olurmu Bu Yolda? Şu An Felsefe Hocasına Filozofların Karikatürlerini Çiziyorum Çok Beğeniyo… Noolur Cevp Yaz

 19. Coşkun Öztürk

  Gerçekten bu arkadaşların yaptıklarını çok komik ve güzel buluyorum. Ben de bir bilgisayarcı olarak bir gün varol ve berk abi gibi olmak istiyorum. Flashta bi kaç çalışmam var ama varol ve berk abi gibi etkili olmayabilir. Eğer beni de yanlarına alsalar çaycısı bile olsam onlardan çok şey öğreneceğime eminim. Teşekkürler.

 20. can

  ço0k özür dilerim varol abi ismini yanlış yazmışım çok pardonnnn

 21. can

  merhaba benim msn adresimi eklerseniz vural abi çok sevinirim çok önemlii söyliyeceğim şey lütfenn ha bidee siz ve ekibinizin hazırladığı videolar ve daha çok şey mükemmel bu işte turnayı gözünden vurmuşsunuz ….

  love_can_121@hotmail.com

 22. gizemmmm

  Ben bu koca kafalara bayıloyorum valla. Hele şu güzel ve dahi için yazdıkları müthişti. “8 kız var eder 16 bacak. 8 kızın beynini topla bir beyin anca yapacak.” Harikaydı yaa. Bu arada Özgü Namal doğru bir seçim ben fanatik Özgü hayranıyım çünkü. İzzet ve İsmaile laf atan karşısında bizi bulur. Umarım msj doğru yere gitmiştir.

 23. çağlaa

  Ben ne kadar komik olduğunuzu söylemek istemiyorum. Because herkesin yorum aynı artık bunu biliyoruz.. Ben sizi her cumartesi akşamı saat 22:45’te izliyorum ve ağzım hep kulaklarımda oluyor olmayan var mı? :D

  Ayrıca Nilsu’ya bir torpil mi var anlayamadım :D biz de yazılarımıza cvp bekliyoruz :D atarsanız harbi ben çok mutlu olurum ve msn adresiniz varsa please bildirin, çok mutlu oluruzzz…

 24. simsprof

  Bu “pes varol 1-2” başlıklı yazıları yazanın bunları neresinden atıp tuttuğunu bilmiyorum ama Varol abiye böyle söylememesi gerekirdi.

  Koca kafalar fikri bi röportajda okuduğuma göre Varol abi’den çıkmış “çocuklar kafalarınızı büyütüp de montajlasanız nasıl olur acaba..” demiş ve yaptıklarında beğenmişler, deneme olarak sunmuşlar.

  Ayrıca grafilere de ayrı bir yorumum var, ben varol abinin bu davayı para için değil sloganı değiştirsinler diye açtığını düşünüyorum.

  Böyle bir eleştiri gerçekten çok saçma Vural abi ve Berk abiyi de 30 akılları 30 yaşından küçük diyerek yerden yere vurmuş, asıl o yazıyı yazanın komple beyni 10 yaşından küçük, böyle bir şeyi yazmak için insanın akıl sağlığının yerinde olması lazım. O insan o sözleri yazmadan önce kendi mevkisini bir düşünsün.

  Saygılarımla.

 25. YESHİM

  15 yasndym we bnd sızın qbı cewrmde ne olp bıtıqnın wrkndym..

  kime sorsan derler bn belqesel ızlıyrm dıe ama ne hazcet kı o qun belqesllrdn cok hatta dahada cok rantiqlerri tabıkıde aptl dızıler almstr.. Santcıları sorsan tw ızlıyrmusun qıbılrndn hyr ızlemyrz drler we sayrlar su dızıde sole olms su proqramlrda sole olms bn onlrı cocklarıma ızletmiyrm bnd ızlemyrm die.. ııde sn o dızıyı -proqrmlrı ızlemıyrsn nasl butun oln btenlrı bılıyrsn??komıklr :D ben bu soruma cwp arıyrm ndn??ızlıye bılırsınz sızı ayplayn yk ama ndn yaln solyrsnz we kndınızı kcuk duruma dusuryrsnz?ztn TÜRKİYE’nın qozndn dusmussnz dha fazla ndn yerlrde surunuorsnz?smdı bn tw ızlemyrm dycm ama yln olck cnku ızlıyrm ama sadece 2 dızı we 2 sow ısımlrı qerk dııl ama emn oln duyqu somurusu ypan dızılr dııl,kawqa cıkrtıp sdutydn ayrılnlrn proqrmlrın diil blkı sızlrde onlrı ızlıyrsnzdr..
  dunyada herks ozqrdur insnlrn ne ızlycene ne dınlycene bız hukm suremeyız dedm ya herkes ozqr!!
  koca kaflr bu arada TÜRKİYE’nın kalıtelı proqlmlrdn bırısnız;)basarılrnızın dwamını
  dılerm..

  bu arada artk mah. kadnlrı yk ndn maqaznlr ortya cıktı artk mqaznlere akıolr mah kadnlrı,seda sayna baqlanp ıclerını dokuyrlr..seda sayn’nın proqrmını ayplamyrm hanmefndı ınsnlra yrdm edyr ama bnce bu tur yrdmlr qoz boyası qelıp qecıcı ıyılıklr..bnce makbul olan ıılıkler gızlı yapn we ınsanı qrckden mutlu ednlrdr..

  marmarısden ||yesim|| [bnlra dur dicn olmyckmı yksa TÜRK halkı aptllamsya korlesmye yaws yws alıscakmı?]

 26. Vural Yaşaroğlu

  Sevgili Nilsu,

  Bizlere göstermiş olduğun ilgi ve alakadan dolayı sana Grafi2000 ekibi adına çok teşekkür ediyorum. Herşeyin gönlünce olması dileğiyle…

  Sevgiler…

 27. Erdal Yasin

  Sevgili fBeyza, bu senin yazdiklarin bak iyi oku:

  “Tamam çıkış noktası çok güzel; internet efsanesi olarak kalması en iyisiydi fakat televizyona geçtigi andan itibaren herşey bitti koca kafalar için. Varol beyin kendisini geliştirmesi gerekirdi. Grafi 2000’de de aynı Varol, aradan bilmem kaç sene sonra koca kafalar’da da aynı Varol nereye kadar?”

  Bu bir elestiri degildir. Yapici da degildir. Adamlar Turkiye’de ve dunyada bir ilki gerceklestiriyor. Senin yazdigina bak. Bu elestiri degildir. Turk’un Turku asagi cekmesidir.

 28. FBeyza

  Sevgili Erdal Yasin;
  Geçirmek?… Batırmak istemek?… Senin eleştiri anlayışın bu heralde… Sürekli böyle sitelerde karşılıklı çemkirmeye alıştığınız için heralde… Sizin gibi sürekli yıkayan yağlayan insanlar onun kendisini geliştirmesine bir yarar saglamayacak. “ayyyy sına bayılıyoruaammmm” “choqq tatlısınnnn” türünden yazılar.. Eğer eksi yönlerini karşındakine söyleyebiliyorsan; gerçekten de onu seviyorsun demektir! Merak etme kardeşim, adamın artı yönlerini herkes ona söyler…

  Sevgili Behiye Zelen;
  Taklit yapmadıkları doğru. Fakat ben yazımda taklit yapıyorlar dedim mi? Varol Yaşaroglu’na taklitçi dedigim kanısına nasıl vardın?
  Saydıgın dizilerin tek birbölümünü seyretmedim. Kurtlar Vadisi hariç…
  Ahmet Kaya… Şarkıları güzeldir dinle… (ideolojisini kapma ama!)

  Sevgili han20;
  Bırak kardeşim sosyal mesaj vermeyi :)… 2 yıl önce hazırlanan ve geçen hafta yayınlanan 4 tane skeci bir sonraki bölüme koymak değildir emek… Dikkatli seyirciler farkına varmıştır yayınlanan tam 4 skeç baştan yayınlandı. Küfür gibi… (ama bu hafta yine bekliyeceğim, yine izleyeceğim sırf eksi yönlerinizi hatırlatmak için… Sizi sevdigim için…)

  Bir daha; böyle bir sitede, karşılıklı çemkirmez ve sürekli yıkayıp yağlamaz iseniz Grafi ekibine daha yararlı olursunuz… (eğer böyle bir şeyi gerçekten istiyorsanız…)

  Sevgilerimle…
  “-soylu ikiyüzlü- :) FBeyza”

 29. medusa

  Ey koca kafalar ekibi. Umrunuzda olmasam da sizi çok seviyorum. Nefret ettiğim ünlüler dünyasında sevdiğim bir siz varsınız, bir de Mehmet Günsür… duygulandım şimdi!

  Ama Özgü hanım çok ön planda gibi. Hani onu biraz daha arka plana atsak diyorum. Bu arada Vural ve Berk beyin sesi çok tatlı… Varol Yaşaroğlu sakın bu sektörden ayrılmasın, büyük kayıp olur.

  Tam gaz gidin. Oluyor.

 30. nilsu

  Marmaris’den Nilsu ben. diyebilirim ki koca kafaların en büyük hayranı ve fanatiği benim. Cumartesi günleri hiç kaçırmam ve gündüzleri de sürekli internetten takip ederim.. Böylesine güzel program ve site çıkardığınız için önce sizi takdir eder ve emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim.

  EĞER BU YORUMUMU GÖRDÜYSENİZ LÜTFEN BANA CVP YAZIN SİZDEN GELECEK CVP İNANIN BENİ ÇOK MUTLU EDECEK..

 31. han20

  Arkadaşlar vıdı vıdı bıdı bıdı, herkes birbirine sataşıyor. Bu şahısların ben ilk bilgisayarı aldığım zaman, yani 1999’la 2000 yılları arası Memoli, Özgür Kız vs vs bir sürü animasyonunu bilirim.

  Sonuçta zır diye pırt diye atlamadılar, bir anda tutmadılar, piyasada emekle yavaş yavaş yükseldiler.

  Gelelim Koca Kafalara. Genel olarak güzel, orjinal bir şey, izletiyor kendini. Ama son dönemlerde rating uğruna mıdır nedir, belden aşağı esprilerle dolduruyolar. Olmuyor, yok Genco erkek dansözü olsun, Bengü elmalar kaba etine batabilir. İçeride de Jennifer Lopez yatıyor yok sen şöyle yap ben böyle. Bu tür şeylere başvurmadan yapsınlar işlerini. Orjinal ve güzel olan işlerini kendileri batırıyor. Yeni skeçler az çekiliyor, genelde internette daha önce konan izlediğimiz skeçler.

  Heleki Özgü Namal!!! Severdim bu kızı ama artık gına getirdi. Tatlı olmak için dil sürçmesi, ayaklarını 5yüz kez kullanması, yapmacık yapmacık hareketleri.. Gülse Birsel’in g.a.g’ından çok etkilenmiş galiba.

  Özgü Namal daha doğal, Özgü Namal’ın sunumları daha kısa, aralarındaki atışmaları daha anlamlı olsa tadından yenmez program. Galiba fbeyza’nın demek istediği de bunun gibi bir şey. İnternetteyken böyle sorunlar yoktu.

  Genel olarak güzel. Emek harcanan iş. Beğenen olur, beğenmeyen olur; EMEĞE SAYGI…

 32. Behiye Zelen

  Sayın fbeyza, Varol Yasaroglu Türk televizyonlarında bugune kadar denenmemiş özgün işlere imza atıyor. Daha ne yapsın? Adam diğer tüm yapımcılar gibi, yabancı formatları alıp Türk televizyonlarına monte etmiyor. Çalıntı senaryolarla iş yapmıyor. Mafya dizisi yapmıyor, David Letterman’ı taklit edip talk show yapmıyor.

  Bana Türk televizyon kanallarında bayağı bulmadığınız ratingleri yüksek! başarıya ulaşmış program ya da dizileri sayar mısınız? Selena mı? Doktorlar mı? Grey’s Anatomy mi? :) Kurtlar vadisi mi? Biri bizi gözetliyor mu? (Dikkatini çekerim bunlar çok iyi rating alan diziler ve programlar) Bu mu senin kaliten? Güldürme bizi fbeyza:))))

  Sonra da tutup; “Kanallarda da izleyecek hiç birşey yok, hiç özgün işler üretilmiyor” diye atıp tutarsınız. Bu ne yaman çelişki Anneeeeeee!!!!!

 33. Erdal Yasin

  Fbeyza kardeşim, kafaların büyütüp monte etmek tabi ki Varol Yaşaroğlu’nun buluşu değil. Ama kafaların büyütülüp monte edilmesi ve dünyada benzeri olmayan bir formatla internette ve televizyonda büyük başarıya ulaşması Varol Yaşaroğlu’nun eseridir. Bellona’nın da şu anda Koca Kafalar’ın başarısından yararlandığı ortadadır.

  Anladığım kadarıyla rating’den share’den anlayan bir insansın ama canım kardeşim Koca Kafalar için iyi bir araştırma yaptın mı? Çünkü başladığı andan itibaren ratingleri ve shareleri oldukça yüksek bir program. Fazlasıyla başarıya ulaşmış bir program. Ayrıca Grafi2000.comedy’i ve Koca Kafalar’ı bayağı olarak nitelendirmen de senin sorunun. Sana göre ne Türkiye’de bayağı değil acaba merak ettim.

  Sana tavsiyem Youtube ve Grafi2000.com sitelerine girip Koca Kafalar hakkında yazılanları okuman. O zaman Koca Kafalar’ın özellikle çocuklar ve gençler tarafından nasıl sevildiğini ve başarı kazandığını anlardın. Kusura bakma, biz Türkiye’deki gençler olarak senin başarı kriterine ulaşacak mertebeye ulaşamadık fBeyza.

  Ya açık söyleyeyim senin gibi yazı yazanların kompleksli insanlar olduğunu düşünüyorum. Bir de Varol Yaşaroğlu’na geçirirken, onu batirmak isterken “Zekana becerine yazık etme” gibi laflar yazıyorsun ya; Vural’ın dediği gibi gerçek bir ikiyüzlüsün gerçekten! İşte yazdın mı adam gibi böyle yazacaksın FBeyza.

  Anlamadım gitti bu Varol Yaşaroğlu ne menem bişeymiş, onunla uğraşıyorlar. Ama ben biliyorum, bunun nedeni bir cumle: Meyve veren ağacı taşlarlar!!!! Olay budur. Gerisi boştur.

 34. fbeyza

  Yahu saçmalamayın arkadaşlar. Ben dalgasına söyledim. Kafaları büyütüp monte etmek Varol Yaşaroglu’na has bir şey değil.

  Bir de; şuna katılmıyorum ben. “Koca kafaların başarısı” diye söz ediliyor. Tamam çıkış noktası çok güzel; internet efsanesi olarak kalması en iyisiydi fakat televizyona geçtigi andan itibaren herşey bitti koca kafalar için. Varol beyin kendisini geliştirmesi gerekirdi. Grafi 2000’de de aynı Varol, aradan bilmem kaç sene sonra koca kafalar’da da aynı Varol nereye kadar?

  Küçük bir örnek vermek gerekirse; Grafi 2000’de sunucu bir animasyonla muhabbet ederdi (koca kafalarda da)…
  2’sinin de tutmadıgı rating verilerinden anlaşılıyor (vural ın tabiriyle [ “-şeyr-lerden] gırğ şeyr elli şeyr:)]

  Neyse Varol bey, kardeşine hastayım diye çok eleştirmedim :) Ama sen çok zeki bi adamsın bayağı şeylerle zekana, becerine yazık etme… Seni daha iyi yerlerde görmek isterim ben…

  İyi günler…

 35. Erdal Yasin

  Varol Yaşaroğlu ve ekibini Televizyon kanallarında tüm program ve dizilerin aynı olduğu bir ortamda, yarattıkları ve bize sevdirdikleri özgün yapımdan ötürü çok çok teşekkür etmek istiyorum. Ama işlerinin de çok zor olduğunu düşünüyorum. Çünkü etraf gözünü para hırsı bürümüş, aç ve hırsız insanlarla dolu. Kendileri bir şey üretemeyen bu kabız insanlar başka insanların sırtından para kazanmayı alışkanlık haline getirmişler.

  Ben Bellona’nın müşteri temsilcisine de kızıyorum. Yahu reklamınız hırsız anladık da, siz de uzayda mı yaşıyorsunuz? Herkes tarafından bu kadar konuşulan Koca Kafalar’dan hiç mi haberiniz yok? Yazık… Çok Yazık….

  Varol Yaşaroğlu’nun Avea davası ne oldu çok merak ediyorum. Eğer bu davayı Varol Yaşaroğlu kazanamazsa, bu ülkeye inancım bitmiştir….

 36. Behiye Zelen

  İşte alın size bir örnek daha! Avea davasını boşuna açmamış Varol Yaşaroğlu. Gercekten bizim reklamcılarımız bu kadar yaratıcılıktan yoksun insanlar mı? İnsan bu Bellona reklamını yaparken utanır artık ya… Herkes Koca Kafalar’ın başarısını konuşurken, bir siz mi uyanık çıktınız?! Gerçekten Bellona reklamının kreatif grubunun geri zekalı olduğunu düşünüyorum. Kreatif insanların geceler boyu beyinlerini zorlayan düşünceleri deniz, yemeyen domuz! İşte Türk reklamcılığı!!!!!

 37. Seçil - Özgün

  Bence çok güzel bir iş başarmışsınız, ilk önce sizi canı gönülden tebrik ederim…

  İnsanları nasıl güldürebileceğinizi çok iyi biliyorsunuz… O kadar çalışıyorsunuz ama bence değiyor… Özgü Namal’la beraber daha da güzel ve canlı olmuş ayrıca hepiniz çok iyi bir alkışı hakediyorsunuz. Tv’lerde hep diğer ülkelerde izlenme rekoru kıran yarışmaları ya da dizileri izleyeceğimize halis mulis Türk yapımı dizileri izlemek bence çok güzel bir şey. İnşallah başka başka original fikirler daha doğurursunuz biz de kahkaha atarız bol bol :) TEBRİKLER, koca kafalılar ekibinee büyükk birr alkışşş istiyoruum :)

 38. diloş

  Ama ne yazı yazmış ya ”pes varol”u yazan kişiye sesleniyorum, işin gücün yokmuydu da o yazıyı yazdın. Yani nedeni ne ben bilmek istiyorum açıkcası pes sana ya pes.

 39. fbeyza

  Varol Yaşaroglu madem Avea’ya dava açmışsın Bellona’ya da aç. Tazminat falan iyi para kırarsan 2 kişilik Fener bileti ile fit oluruz…
  “soylu iki yüzlü bellona seni”

  Söz konusu reklamın görüntüsü.

 40. emine

  Koca Kafalar gerçekten çok başarılı bir program olmasıyla beraber, çok da yetenekli bir ekibe sahip bence. Severek ve de gülerek ailece izliyebileceğimiz bir program oldugu için tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Tabi ki bu programı güzelleştiren o muhteşem ikili BERK TOKAY ve VAROL YAŞAROGLU’yu da bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

 41. seyma

  Berk Tokay ve Varol Yaşaroğlu valla ikiniz birbirinizi tam tamamlıyorsunuz bu programda süpersiniz. Cumartesi gününü iple çekiyorum KOCA KAFALARI izleyeceğim diye, ekranlardan hiç eksilmemeniz dileğiyle (bu arada Berk seni çoooooook seviyorum).

 42. mustafa

  Varol yaşaroğlu çok başarılı. Farklı ve yenilikçi olabilmeyi başarabilen nadir kişilerden biri.

 43. biRthE=))

  Valla 10 numara 5 yıldız birisin VaroL, daha ne denebiLir ki.. Yaratıcı bi insan bence hayatta herşeye sahip bir insandır.. Herşeyin en iyisini hak ediyorsun..

 44. fbeyza

  İzninizle objektif olarak çalıntı olayına deginmek istiyorum. Sanırım dava devam ediyor. Devam eden bir dava ile ilgili konuşmak bence takdir edilecek bir davranış değil.

  Okudugum kadarı ile Varol Yaşaroglu ropörtajında konuya pek girmemiş fakat “varol pes” adlı yazıyı yazan -“soylu ikiyüzlü”- arkadaşımız konuyu deşerek dikkat çekmeye çalışıyor. Bu yazıyı yazan arkadaş maşallah manas destanı gibi döktürmüş fakat kayda deger bir dayanagı yok, öznel düşüncelerine yer vermiş.

  Böyle 2. sınıf bir suçlayamaya neden “hurraaa” ekipçe cevap verdiniz anlayamadım. Bence -“çok çok soylu ikiyüzlü”- arkadaşımıza verilen yersiz oldugunu düşündügüm cevap Utku Demirsoy’a ait. Çünkü ağır laflar kullanmış, “çalıntı” gibi. Hele cevap veremeyecek durumda olan bir kişi için…

  Saygılarımla…

 45. UtkuDemirsoy

  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Pes Varol nickli kişinin neden bu tarz yorum yaptığını anlamış değilim. Kocakafaları sadece Berk hazırlayıp sunmuyor. Berk kadar Vural’ında hakkı var. Ama ikiside böyle bir şey dememiş şimdiye kadar. Sana ne oluyor ki anlamadım.

  Kocakafalar, grafi2000 v.b birçok Varol Yaşaroğlu projesi ekip işidir. Eğer ekip dağılırsa bir daha hiç bir iş yapamazlar.

  Avea’nın çaldığı tipleri Varol ve Fatoş 1999 yılında yapmıştır. Fakat Avea’nın yaptığı çizimler 2007 yılında çıkmıştır. E bu çalıntı değil de nedir? Vural’ın dediği gibi ismini söylememen büyük bir ikiyüzlülüktür.

 46. Fatih

  Şunu da yazmayı unutmuşum yazımda, ya Varol Abi seninle daha yakından tanışamaz mıyız, msn ya da 14 yaşında olan arkadaşımızın dediği gibi bir telefon. Aslında böyle net ortamında söyleyeceğini pek sanmıyorum da, olabilir mi? Tabi sen istersen cevabını bekliyoruz….

 47. Fatih

  Sevgili Varol Abi.

  Ben seni Kanal D’de Grafi2000 Comedy Adlı program ile tanıım ve o aralar ben 7 yaşındaydım. Neden böyle bir güzel programı da bitirdiğini merak ederim. Evet aslında grafi2000.com koca kafalar adlı da devam ediyordur da yine grafi2000 comedy adlı programı keşke demam ettirseydin biz de senin sayende hiç değilse hayatımıza yeni bir mizah olarak bakmış olduk.

  Seni ve koca kafalar ekibini de seviyorum onu da Kanal D’de izliyorum. İnşallah Bu Koca Kafalar da Komedi Serüveni de bitmez. Varol abi ben de senin gibi olmak istiyorum, çabalıyorum. Ben de bi tür site tasarımcısıyım, böyle senin gibi az bi animasyonda yapmaya calışırım. Grafiler felan inşallah bu mizah’ın devam eder, biz de Gülmeye Devam Ederiz! (13 yaşında senin hayranın)

 48. bambam

  Koca kafalar çok komik, her hafta izliyorum, bölümlerini hiç kaçırmıyorum.

  Varol Yaşaroğlu da çok komik, Koca kafaları çok güzel tasarlıyor. Berk Tokay ile Vural Yaşaroğlu da koca kafalarıyla herkesi güldürüyor.

  Favorilerim şunlar: 1-kavak yelleri 2-tarkan 3-zeki müren 4-esra ceyhan 5-deli yürek 6-tarık mengüç 7-bengü 8-küçük ibo 9-bulamadım. Bunlar çok hoşuma gidiyor ve youtube’den tekrar tekrar izliyorum.

 49. damlaa

  Böyle bir program olamaz yaa.. Nereden buluyorsunuz bu kadar şeyi, nası düşünüyorsunuz hayran kalıyorum.. Özellikle Varol Yaşaroğlu… Tek kelimeyle bayılıyorum kendisine.. :) Umarım hep böyle devam eder programınız… SÜPERSİNİZ!

 50. melisa

  Ben ve küçük kardeşim koca kafalara bayılıyoruz. Gerçekten harika işler çıkartıyorlar. Umarım başrılarının devamı gelir. Zaten bu projeden önce grafi 2000 comedy’yi ilgiyle takip ediyorduk ve hala ediyoruz. Umarım daha iyileri olur baska söze gerek yok, süppperlerrrrr :)

 51. simge özkan

  Vural Yaşaroğlu seni çok seviyorum, böyle devam et başarılarına. Çok yakışıklısın, kendine iyi bak. Koca Kafalar müthiş…

 52. selcen

  Ben Varol’u ilk grafi2000 comedy programında tanıdım, hakkaten suana kadar sayılı programlarda bu kadar gülmüşümdür. İnsanları küfür etmeden güldürmeyi basarmak o kadarda kolay bişey değil ve bunu o program gercekten basarıyordu. Ben butun grafi ekibini tebrik etmek istiyorum.

 53. SiNeMm

  Berk Tokay seni çok seviyorum. Ama tv’den, netten takip etmenin de ötesine gitmek için bu sene Bilkent Üniv. İletişim ve Tasarım bölümünü tercih edip mezun olduğumda sizinle ortak çalışmalar yapabilmek istiyorum.

  Berk abimi ve tüm okuyucuları bir konuda uyarmayı da kendime görev bilirim.

  berktokay@hotmail.com msn adresinden kendini Berk Tokay olarak millete tanıtan sahtekarlar bulunmaktadır. Berk Tokay severlerini bu adresi ekleyerek bu zavallıların oyunlarına gelmemeleri için uyarırım. Ayrıca onlara hakkettikleri cezanın da verilmesi gerektiği kanısındayım…

  Sevgilerimle…

 54. tuqbaaa

  Onceqi yOrum ve SoyLesiLeri Okudum, eSki De oLSa bunLari oKumak Az Cok ßana fikir Verdi.

  PES VAROL ve PES VAROL2 basLikLi Arkadas Ne Kadar KiskanC oLduqunu Ortaya Cikardi.

  Ve Sunu sOyLemeLiyim ki Hem VaroL aßi Hem de Berk aßi qeRcekTen 1 numaraLar. OnLara Laf Edenin akLindan ve Suurundan Suphe Ederim.

  SevgiLerimLe ..

 55. tuqbaaa

  ya varyaa ben sana bayiliyorum sirf su karikaturistliginin bana nese vermesinden dolayi :)) Bir gulduren senin cizimler :)) Valla hepsi superr (: Binlerce kez izlesem bikmam ellerine saglik be :) VaroL aBi :)))))

 56. Gürkan

  Öffff Erkan amma sık boğaz etişsin adamı cevap yaz diye diye. Varol abi de sıkılmış yazmış. :) Maksat ünlü biri benle konuştu havası vermek için yazmışsın. :)

 57. Erkan Bozdoğan

  Abi çok sağolun cevap yazdığınız için, beni çok mutlu ettiniz.

  Tüm grafi 2000’e başarılar dilerim, sevgilerimle…

 58. Varol Yaşaroğlu

  Sevgili Erkan, guzel yorumlarin icin cok tesekkur ederim. Elimizden geldigince cok calisip guzel isler uretmeye calisiyoruz. Sizin mutlu olmaniz bizi de cok mutlu ediyor. Sevgilerimle.

 59. Erkan Bozdoğan

  Varol Yaşaroğlu; illaha (pes varol) filan mı yazmamız gerekiyor cevap vermen için? Sizi çok seviyoruz, bunlara lütfen cevap yazın!!!!

 60. NERZAN

  Nasıl bir çocuk mizah dergilerini ciddi bir ifade ile yine de her hafta yutar gibi okur? Zaman geçti, tiplemeler değişti, benim ifade yine aynı, yine aynı. Ama geçen hafta youtube’de dayanamadım, kahkahalara boğuldum; neredeyse hepsi harika olmuş.

  Kocakafalar ve grafi 2000 ekibine tebrikler ve başarılar ;)

 61. Erkan Bozdoğan

  Abi sizi çok görmek istiyorum msn ya da telefonunuzu verirmisiniz. (tabi bu sizin bileceğiniz iş, abi bana cevap yazın lütfen).

  Küçük hayranınız… 14 yaş.

 62. Erkan Bozdoğan

  Varol abi seni çok seviyorum. Kocakafalar’da senin de oynamını istiyorum.. Vural abi ile hiç fotoğrafını görmedim grafi 2000’e göndermeni istiyorum (sizi daha çok yormayım, yeni programınızı sabırsızlıkla bekliyorum).

 63. recep

  Gerçekten çok güzeller, ellerine sağlık.

  Aslında arkadaşlardan şöyle bir şey istesek çok iyi olacak; youtube’da Ata’mıza yapılan bir kaç saygısızlık var, hatta daha önce duyduysanız kapatıldı, bu siteye Türkiye’den kimse giremedi. Yunanlının biri Ata’mızla dalga geçmişti, gay Kemal diye. Şimdi de başımıza pkk’lılar çıktı. Ata’mızı çok kötü şekillere sokmuşlar. Biz de gerçi biraz emek vererek onlara cevap verdik ama videosu halla kalkmadı oradan.

  Bu Graffi gurubu da onlara karşı böyle sey yapsa çok iyi olur. Biraz sesimizi duyuralım rica etsem Türk olarak bunun karşısına geçmeli.

 64. Keskin

  “Pes Varol-2” yazısını okuyunca ben de bir “pes” dedim. “Fikir Atölyesi” gibi kaliteli bir sitenin de seviyesini düşürdünüz ya, tebrik ederim.

  “Seviye” diyorum çünkü bu yazıyı dikkatlice okursanız karşınızda son derece cahil bir insanla karşı karşıya olduğumuzu anlarsınız. Gerçekten bu tip yazıları yazanların çok “tehlikeli” insanlar olduğunu düşünüyorum. Cahil ama entellektüel birikimi varmış gibi yapanlar… Cahil ama kendini çok akıllı zannedenler… Cahil ama top sakalı, trend giysisi, vs’si ile etrafta “modernim” diye dolaşanlar….

  Cahilliğe gelince: “Avea” davası ile ilgili yazdıklarını dikkatli okumak lazım. Şimdi olayı tahlil edelim. Bu olayı tahlil edeceğim çünkü bu işin profesyoneliyim ve bu tür cahil insanların bilgi kirliliği yaratmalarına daha fazla göz yummayacağım:

  “Ressam Popart çalışıyor diye Andy Warhol’dan mı çalmış oluyor yani?” diye yazmış. Yalçın Çetin ile Turhan Selçuk Türkiye’nin en iyi iki grafik karikatür sanatçısıdır. Yani ikisi de “Grafik karikatür” yapar. Ama ikisinin karikatürlerini yan yana koyduğunuzda hangi karikatürün Yalçın Çetin’e, hangisinin Turhan Selçuğa ait olduğunu hemen anlarsınız. Bunun nedeni nedir?

  Söyleyeyim: Bunun nedeni o sanatçıların “hususiyetleri”dir. Varol Yaşaroğlu tüm grafik karikatür sanatçılarına dava açmıyor.

  Mesela Varol Yaşaroğlu “Turkcellim” karakterlerine dava açmıyor. Niye?

  “Turkcellim” karakterleri de “Grafik Karikatür” oysa…. Çünkü: Avea reklamlarını gördüğümde bu işin profesyoneli olarak oradaki karakterlerin Fatoş ve Varol Yaşaroğlu’nun olduğunu düşündüm. Çünkü reklamdaki karakterler tamamen onların “hususiyetleri”ni taşıyor. Ama “Turkcellim” reklamı ben de öyle bir hissiyat oluşturmadı. (Halbuki oradaki karakterler de senin deyiminle; “Daire, kare” ile yaratılmış…..)

  İşte cahil arkadaşımız, işin özü budur. Bir de birazcık araştırma yapsaydın bari. Çünkü “Grafiler” 1995 yılında yaratıldı. Oysa “South Park” dünyada 1997 yılında yayınlanmaya başladı. Yani aşağılık duygunu bastır biraz. Herşeyi batı dünyası bizden önce yapmıyor. Burası karikatürün beşiği bir ülke. Bu konuda dünyada öncü olan biziz.

  Varol Yaşaroğlu’nu takdir ediyorum. Türkiye’de birçok insan yaptıklarına sahip çıkmıyor. O cesaretle ürettiklerine sahip çıkıyor. Telif hakları konusunda hakları yenen birçok sanatçımız var. Bu davanın onlara da örnek oluşturmasını umuyorum.

  Umarım bu güzelim siteyi bir daha bu tür cahil söylemlerin ve iftiralarınla kirletmezsin.

  Üreten insanlara sonsuz sevgilerimi iletiyorum.

 65. selin

  Anladığım kadarıyla ‘pes varol’ başlıklı yazıları yazan gencin ciddi anlamda psikolojik sorunları var. Varol’u çok yakından tanırım; bu toy delikanlının iddia ettiği şeylerin tamamı asılsız yalanlardan ibaret. Sanıyorum mükemmel bir hayal dünyası var. Keşke o da, bu gelişmiş hayal dünyasını asılsız iftiralarla süslemek yerine, Varol gibi creative işlerde kullanabilseydi.

  Ne dediğini bilmeyen bu toy delikanlı için yazı yazmak istemezdim oysa… Bu serzenişler davayı kaybetmeye çok yakın bir süreçte atılan son çırpınışlar bence. Ama nafile… Sen ne kadar ‘dikdörtgen, photoshop, popart… vsss’ gibi türlü türlü saçmalıklardan bahsetsen de korkarım ki kaçışınız yok… Ve en önemlisi bu tür terimleri araştırıp buraya yazdığından da şüphem yok. Çünkü zeka yaşını anlamak hiçte zor değil. Sen eğer böyle komik bir yazı yazarsan Efe gibi arkadaşlarda seninle pekala makara yaparlar.

  Son olarak sana bir tavsiye; bu davada Varol’un haklı olduğunu bütün camia bilirken, sen tek başına kahramanlığa soyunma. Ya da birilerinin maşası olma. Yazık sana… Gerçekten komik duruma düşüyorsun…

 66. efe

  Usta’ya tekzip… Az önce değerli ustamızın yazısında geçen ve her paragraf sonunda tekrarlanan “sormadıysanız bu da sizin hatanız…” gibi altmetni deliler gibi insanı sarsan ve bizi benliğimizden koparan cümleyi atladığım için tüm cemaat başta olmak üzere başta usta’mdan özür diliyorum. Bu cümleyi atladığım için kendimden nefret ediyorum. “Ey tanrılar bu günahımı affedin.”

  İçinizden üzülme Efe demeyin lütfen!!! İstemiyorum!!! “sormadıysanız bu da sizin hatanız…” İnsan böyle bir aforizmayı atlar mı ha?? Atlar mı??? Üzüntümden daha fazla yazamayacağım.

  Bu yüzden sizlere tekrardan usta’mın sözleriyle veda ederken, tekrarrr tekrarrr özür diliyorum… “sormadıysanız bu da sizin hatanız” …. Vayyy be… Yine tüylerim diken diken oldu…

 67. efe

  ‘pes varol’ seri başlıklı yazılara imza atan arkadaş avea’dan para yiyor galiba. Ya da orada çalışan bazı kimselerle iyi geçinmek adına belli başlı yalakalıklar yapıyor. Neyse… Asıl değinmek istediğim nokta bu değil. Merak etmeyin, Varol ya da ekibiyle ilgili de değil. Benim onları tanımışlığım etmişliğim de yoktur zaten. Sadece yaptığı kaliteli işlerle kendilerini bilirim o kadar.

  Asıl nokta; arkadaşın yazılarında saklı. “Ey cemaat son yüzyılın entellektüel alimini tanımak istiyorsanız lütfen bu adamı tanıyın ve onun engin bilgilerinden siz de faydalanın. Çünkü yüzyılda bir rastlarız böylelerine. Bu tür engin insanların değerini bilmeli ve onları el üstünde tutmalıyız.”

  Bu arkadaşın yazılarına göz attığınızda göreceksiniz ki; hayatın bütün anlamını çözmüş, tüm ahlak, bilgi, öğreti ve sanatsal değerleri ne denli kaliteli ölçüde ve evrensel bir biçimde açıkladığına şahit olacaksınız. Şu cümlelere bir bakın… “Sosyologların ‘Y nesli’ dediği 30 yaş altı, kendine çok güvenen, özgüvenle bütün kapıları açtığına, her yaptığının-söylediğinin doğru olduğuna inanan ama maalesef dünyadan bihaber, konuya odaklanamayan ve bilgisiz bir nesil var”, “breh breh breh”, ”Ressam Popart çalışıyor diye Andy Warhol’dan mı çalmış oluyor yani? Yoksa dikdörtgenden adam yapmak için…” ve daha niceleri…. Vayyy bee!

  Cümlelere bakın arkadaşlar. Bu adam gerçek bir Nietchze, gerçek bir Camus… Ağlamak istiyorum… “Ey değerli bilge; daha önceleri neredeydin” diye haykırmak geliyor içimden… Tarihde ki değerli bilgelerin de yaşamları böyle olmuştur arkadaşlar! Migren ağrılarıyla, nemli odalarda çalışıp hayatın anlamını çözerken onları kimse tanımıyor; hatta kendileriyle dalga geçiliyordu. Oysa onlar yıllar sonra dünyanın en büyük filozofları olacaklardı…

  İşte ey cemaat; ben bu filozofu buldum. Bu değerli filozof da, şu an bir şeye sap olamamışlığın ve egolarına yenik düşmüşlüğün vermiş olduğu acıyla (tıpkı Nietchze’nin sevgilisini en yakın arkadaşına kaptırıp kendini felsefeye adaması gibi) kendisini felsefeye ve entellektüaliteye adamış ve hayatın anlamını muhtemelen karanlık bir odada çözmektedir. Ağlamak geliyor içimden…

  Böylesine entelektüel ve bilge insanı nasıl göremeyiz ha? Nasıl? :( Oysa o… Oysa o , muhtemelen ben bu satırları yazarken, şu an karanlıklarla dolu dünyasında , migren ağrıları onu sarmış, hayatın anlamını tekrar tekrar çözmeye çalışırken ne acılar çekiyordur…

  Ey cemaat “bu adama sahip çıkalım. Belki de kaybolmaya yüz tutmuş dünyamızı bu değerli insanın engin bilgileriyle kurtarabilir; hayata yeniden başlayabiliriz.”

  Şu cümlelere tekrar bakın “”Sosyologların ‘Y nesli’ dediği 30 yaş altı, kendine çok güvenen, özgüvenle bütün kapıları açtığına, her yaptığının-söylediğinin doğru olduğuna inanan ama maalesef dünyadan bihaber, konuya odaklanamayan ve bilgisiz bir nesil var”, “breh breh breh”, “Ressam Popart çalışıyor diye Andy Warhol’dan mı çalmış oluyor yani? Yoksa dikdörtgenden adam yapmak için…” İnanabiliyor musunuz ha? Şu cümlelerde ki bilgeliğe, şu entellektüaliteye bakın…. Tekrar ağlamak istiyorum…

  Ey millet “uyanın, uyanın da bu adama sahip çıkın” sözleriyle sizlere veda ederken ustamızın sözleriyle sizlere hoşçakalın diyorum. Neydi. Hah! “Breh…breh…brehhh” Vayyy bee…

 68. PES VAROL2

  “Pes Varol!!” başlıklı yazıma gelen tepkilerden, bir karşı yazı yazma ihtiyacı duydum. .. Öncelikle şunu söyleyeyim; çok güldüm, allah hepinizden razı olsun. Heyecan ve öfkeyle, dolu dizgin ve bir o kadar da ne dediğini bilmeden verilen cevaplardan çok eğlenceli parçalar çıkmış. “Pembe ve Mavi” adlı dizinin ekibinde yer aldığını iddia edip türkçeye “Güneş balçıkla sıvanmaz, çamur at izi kalsın” gibi yepyeni bir atasözü kazandıran arkadaş favorim… İkinci sırada Vural Yaşaroğlu’nun Çehov parçalamaları var. “Işık… Soylu… İkiyüzlü…” Breh breh breh… Kocaman kocaman laflar…da bir sorunu var: Benim söylediğim herhangi birşeyle teğet geçmiyor…

  Sosyologların “Y nesli” dediği 30 yaş altı, kendine çok güvenen, özgüvenle bütün kapıları açtığına, her yaptığının-söylediğinin doğru olduğuna inanan ama maalesef dünyadan bihaber, konuya odaklanamayan ve bilgisiz bir nesil var. Geneli tenzih ederim ama sanırım bu kardeşler o yaşlarda. En azından zeka yaşı itibariyle. Bir insan savunusunu “Ben o günleri bilmiyorum,görmedim ama eminim senin dediğin gibi değildir” diyerek yapar mı yahu? Bu nasıl bir özgüven, nasıl bir kendini merkeze almadır? Herşey senden mi ibaret? Belki sen daha portakalken ben Varol’la tanışmıştım ve belki de Varol’u senden çok daha iyi tanıyorum. Yok mu böyle bir ihtimal yani? Hep herşeyi siz mi biliyorsunuz? Keşke öyle olsa. Keşke bilseniz ama bilmiyorsunuz. İşin kötüsü bilmediğinizi de bilmiyorsunuz. Öğrenmek de istemiyorsunuz. Öğrenmek isteseniz bana cevap yazmadan önce Varol abinize sorardınız, acaba bu adamın dediklerinde bir haklılık payı var mı diye. Mesela, Varol abiniz Berk Tokay kadar saftorik olmadığı için Okan Bayülgen, Beyazıt Öztürk, Cem Yılmaz gibi isimlerin Kanal D çocuk kulübünün kapısından geçmeyeceğini bilir, size-en azından bir parça saygısı varsa-gerçeği söylerdi.
  Sormadıysanız bu sizin hatanız…

  Ve yine öğrenmek isteseydiniz Varol abinize sorardınız, Avea’nın böyle bir kampanya görselini niçin kullanmış olabileceğini. Eğer çizgiden biraz anlıyorsanız- ki iddianız o- iki çalışmanın da geometrik bazlı olduğunu, benzerliğin de bundan kaynaklandığını görürdünüz. Photoshop’ta daireden adam kafası yapmayı Varol Yaşaroğlu’nun icat ettiğini sanmıyorum. Bu bir estetik tercih. Kişisel olarak bence sakil bir tercih ama sonuçta bu bir genel güzergah. Gitmek isteyen oradan gider. Ressam Popart çalışıyor diye Andy Warhol’dan mı çalmış oluyor yani? Yoksa dikdörtgenden adam yapmak için önce Varol Yaşaroğlu’na telif mi ödenecekti? Kaldı ki eğer geometrik çalışmak aşırmak oluyorsa Grafilerden çok daha önce çıkan ve dünyayı kasıp kavuran “South Park”ı neremize sokacağız? Bu nasıl bir kendini beğenmişlik ki “çalınacaksa bile illa bizden çalınır” böbürlenmesi yapılabiliyor…Nasıl bir iddia bu? Avea yemiyor içmiyor kötü giden satışlarını düzeltmek için Grafiler markasına mı sırtını dayıyor? 8-10 yıl önce Leman’da birkaç kez yayınlanan, Avea’ya dava açılma evresine gelene dek grafi2000 sitesinde bile yer almayan ama sonra “bakın buradan çalmışlar” diyebilmek için yerleştirilen Grafiler Varol Yaşaroğlu’nu ihya etmiş, paraya para dedirtmemiştir de sıra Avea’ya mı gelmiştir? Yahu bu nasıl bir kibirdir? Ben soruyorum ama keşke bu soruları önce siz Varol abinize soraydınız…
  Sormadıysanız bu da sizin hatanız…

  Ekipcek yek vücut olmanız, benim gibi densizlere hep bir ağızdan cevap vermeniz takdiri hak ediyor. İnşallah bir ekip olarak kalmaya da devam edersiniz. Ama yine Varol abinize sormayı unutmayın. Avea’dan üç kuruş para koparabilmek için- kuruma değil- şahısa açtığı davanın muhattabı kim? Yıllarca beraber çalıştığı hangi ekip arkadaşını hırsızlıkla suçluyor? Çizmekle uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen hangi ekip arkadaşı için “Benim eve gelip giderdi. Eskizlerimi görmüş,çalmış” diyebilme dipsizliğini gösterebiliyor? Ekip olmaya devam edecekseniz bu soruları sormalısınız, sormalıydınız. Sormadıysanız bu da sizin hatanız…

 69. mahiye

  Konuya daha yeni hakim olabildim (biraz gec biliyorum). Yorumları okuyunca ‘pes varol’ başlıklı yazıya üzüldüm ama grafi2000 ekibinin yazdığı yazıları okuyunca daha da üzüldüm.

  Neden derseniz cevap vermekle karşınızdakini adam yerine koymuş oluyorsunuz. Ve hepinizin birden savunmaya geçmesi, bir şeyleri kanıtlamanız, başkaları tarafından ‘acaba dedikleri doğru mudur?’ diye düşünülmesine yol açıyor. Sizin bir şey ispatlamasına gerek yok, bırakın da ispatı karşı taraf yapsın; tabi dediklerinin sonuna kadar arkasındaysa.

  Küçük şeylerle uğraşacak vaktiniz yoksa sallayın gitsin :)

 70. mahiye

  Çok güzel bir söyleşi olmuş. Kendini iyi tanıtmış. Yazının hepsini okudum desem yalan olur ancak üniversiteye kadar gelebildim (ne yapayım cabuk sıkılıyorum) ama Varol’un İzmir’i anlatığı yerler çok hoşuma gitti. Bence çok güzel tanımlamış.

  Varol’un İzmir Gültepe’li olduğunu bilmiyordum. Benim de çocukluğum annemim calışması sebebiyle Gültepe’de annemlerin yanında geçti. Şimdiyi sorarsanız bilemem ama benim çocukluğumda Gültepe cok güzeldi. Bir çocuğun çocukluğunu tam anlamıyla yaşayabilecegi biryerdi. Komşuluk vardı, dostluk vardı. Varol’un da dedigi gibi, İzmir’den çıkan ünlülerin başarılı olmalarının sebebi budur. (Belki konuyla çok alakasız bir yorum oldu ama ne yapayım, düşüncelerimi söylemek istedim. Bu arada Varol bence işini cok iyi yapıyosun, belki çok klişe bir sözcük ama gerçekten iyisin.)

 71. VURAL YAŞAROĞLU

  ‘VAROL PES’ başlıklı yazıyı yazan değerli izleyicimize… Biz Grafi2000 ekibi olarak, ışığı daha parlak görünmek için kendimize değil, önümüzdeki yola tutuyoruz…

  Ayrıca kendinden bahsetmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür…

  Herkese sevgiler…

 72. Berk Tokay

  “PES VAROL” başlıklı yazıdaki yanlışlıkları sıralamak istiyorum.

  1- Grafi2000 comedy programına gelen konuklar, Kanal D Çocuk Kulübünün de dahil olduğu büyük bir ekip tarafından özverili uğraşlar ile ayarlanmaktaydı. Varol’un kendi tanıdığı bazı ünlü arkadaşlarını da çağırması ne yanlıştır, ne de kıskanılacak kadar büyük bir olaydır.

  2- Bugüne kadar yapılmış olan onlarca röportajın hiçbirinde Varol Kocakafaları sahiplenmemiştir. Tam aksine, bu projenin benim başını çektiğim bir ekibin başarısı olduğunu her seferinde önemle vurgulamıştır. Ayrıca Kocakafalar mantığını bulup geliştiren de zaten kendisidir.

  3- Avea tiplerinin çalıntı veya esinlenme olduğunu kabul eden onlarca tanınmış veya tanınmamış Türk çizer-karikatürist varken, bunun çalıntı olmadığını savunan kişinin ne kadar bilgisiz veya kötü niyetli olduğu açıkça ortadadır.

  Bu yazıyı PES VAROL başlıklı yazıyı yazan kişiye cevap olsun diye değil, o yazıyı okuyup yanlış bilgileri doğru zannedebilecek okuyucular için yazdığımı belirtir, herkese bol neşeli günler dilerim.

 73. Varol Yaşaroğlu

  “PES VAROL!!” adlı yazıyı yazan arkadaşımıza:

  Yazdıklarınızı üzülerek okudum. Görüşlerinizin ayrıntılarını ve niçin böyle düşündüğünüzü öğrenmeyi çok isterim. Bu tür tartışmalarla “Fikir Atölyesi” gibi bir siteyi meşgul etmenin anlamsız olduğunu düşünüyorum. O yüzden müsait bir gününüzde sizi “Grafi2000″e kahve içmeye bekleriz. Yüz yüze konuştuğumuzda problemlerin daha kolay aşılacağını düşünüyorum.

  Sevgilerimle.

 74. Ali E.

  ‘PES VAROL’ başlıklı yazıyı yazan zavallıya… :) Ben Varol bey ile ‘Pembe ve Mavi’ adlı çizgi dizinin yapımında beraber çalıştım. O’nun niteliklerinden ve nice özelliklerinden sana bahsetmek isterdim ama sanıyorum ki bunu o küçük beynin algılayamaz. O yüzden senin gibi ‘küçük insancıklara’ anlayacağınız dilden hitab etmeyi daha doğru buldum.

  Birincisi ‘güneş balçıkla sıvanmaz, çamur at izi kalsın’ politikasını yol edinmişsin kendine. Varol bey için yazdığın cümlelerin ‘iyi bir çizer’ olduğu konusunda ki görüşün hariç (ki bunu da nasıl gözlemledin, senin için başarı olsa gerek…neyse) tamamı yalan ve dolandan ibaret. Varol bey’i tanıyan herkes o’nun ne kadar iyiliksever, ne kadar delikanlı ve ne denli iyi bir insan olduğunu bilir. (daha yazmıyorum iyi özelliklerini çünkü bunu yüreği kötülükle dolu olanlar anlayamaz!)

  İkincisi ise Avea davası. Yukarıdaki arkadaşın da yazmış olduğu gibi 3 yaşındaki çocuk bile o karakterlerin birebir aynı olduğunu anlar. (ama bazı insanlar kötü kalpli oldukları gibi kör de olabilirler… herşey insan için dimi :) …) Yüce Türk adaleti, bu karakterleri kopyalayan arkadaşlara kararı tokad gibi açıkladığında (ki Varol bey’in kazanacağına adım gibi eminim) özellikle ‘PES VAROL’ başlıklı yazıyı yazan arkadaşın kaçağı deliği merak ediyorum. (bazı insanlar zavallı ve kör olmalarına karşın yanardöner de olurlar. Örn: ‘aaaa Varol bey davayı kazanmışsınız. Tıpkı aynısı yapmışlardı zaten yaaa… Çok sevindim kazandığınıza… vss… türlü türlü yalakalıklar)

  Üçüncü nokta ise bu yazıyı yazan zavallının Varol bey’i tanıdığından hiç şüphem yok. Eminim ki zamanında Varol bey ile çalışmış, o’nun nimetlerinden yararlanmaya çalışmak için etrafında dolanmış ama Varol bey gibi creative ve malumunuz Türkiye’de tanınan, çok sevilen bir insan olamayıp, internet köşelerinde sadece iftira atmaya çalışan küçücük bir insancık olarak kalmıştır. (Bu tür yaratıklar zavallı, kör, yanardöner olmakla beraber genelde kuytu ve karanlık köşelerde yaşarlar. Bu özelliklere sahip oldukları için insanlar bu türden çok hoşlanmazlar. Tıpkı birinin malını çalan fareler gibi!) Ve bu insancık muhtemelen hayat ve iş konusunda da korkunç başarısızdır.. :)

  Dördüncü nokta ise sana bir tavsiye. (umarım anlarsın yaa.. bak anlayamazsan eger bana email at olur mu :( ) Farkındayım, şu an çok aciz, çaresiz ve zavallı bir konumdasın. Muhtemelen yardıma ihtiyacın var. Çünkü ‘yalancılık’ hastalığına yakalanmışsın. Bu yüzdendir ki sana olan tavsiyem kati şiddetle en yakın sağlık kuruluşuna başvurup tedavi olman. (bu tür yaratıklara genelde insanlar tarafından şunlar söylenir… ‘Beş dakka delikanlı ol’, ‘Adam ol canımı ye’…)

  Varol, umuyorum herşey gönlünüzce olur. Senin ve ekibinin başarılarla dolu bir hayat geçireceğinden hiç şüphem yok. Bu tür maymunlar da her zaman hayatınızda olacaktır… Gerektiginde muz atın… Uzun süre idare eder onları… :)

 75. pesimist

  Varol Yaşaroğlu ile çalışma imkanı buldum. Yukarıda yazdıklarınızla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir insan Varol ağabey. Ama anladığım kadarıyla Varol ağabey ile siz de çalışmışsınız zamanında ve belli ki kıskançlığınız o günlerden başlamış. Yoksa böylesine iğrenç iftiraları yazma yüzsüzlüğünü göstermezdiniz.

  “Mouse tutmayan” diye nitelediğiniz Varol ağabeyin kaç kez hastaneye kaldırılışını gördüm. Sabahın köründen gecenin geç saatlerine kadar bilgisayarın başından kalkmayıp çalıştığı için gözleri kan çanağı hastaneye yatırıldı çoğu kez. Hiç dinlemedi doktorları. Çünkü o yaratmayı, üretmeyi, çalışmayı ve bunu yanındakilerle paylaşmayı seven bir insan.

  Varol ağabeyin sizin yazdığınız gibi bir iddaasını da görmedim bugüne kadar: “Herseyi ben yarattım” gibi bir iddiayı. O her zaman “Türkiye’de bir şeyler başarmak istiyorsak, ekip çalışmasını gerçekleştirmeliyiz” derdi bize. Yukarıdaki söyleşisini ve gazete röportajlarını da dikkatle okursanız yazdıklarınızın ne büyük iftira olduğunu anlarsınız.

  “Koca Kafaları” ben yazıyorum dediğini hiç bir röportajında okumadım ben. Çıkış fikrinin kendisine ait olduğunu yazıyor ve bu kesinlikle doğrudur. Birçok röportajında sonrasında fikri Berk Tokay ve Vural Yaşaroğlu ile hayata geçirdiklerini söylemiştir. Yani yine ekip çalışmasına inancını belirtmiştir.

  Mr.Veb zamanındaki espriler konusundaki iddialarınızı bilemiyorum çünkü o dönemlerde ben daha tıfıl biriydim. Ama eminim ki bunlar da sizin gibi bir şeyler üretmeyip etrafa kuru iftiralar saçanların bir yalanı yine. Bir şeyler üreten, yaratan bir insan olsaydınız buraya gerçek isminizi ve yaptıklarınızı yazardınız. Ama bence siz bugüne kadar hiçbir şeye sap olamamış ve bu yüzden etrafında bir şeyler üretmek için çırpınan insanları son derece kıskanan bir insansınız.

  “Avea” olayına gelince: Söyleşideki resme bakan 3 yaşındaki çocuk dahi o tiplerin çalıntı olduğunu anlar.

  Melek kalpli Varol ağabeyimize böyle iftiralarda bulunduz ya…. Size kocaman bir PESSS!!! Siz kendi karanlık düşünceleriniz içinde boğulmaya devam edin, Varol ağabey ve ekibi yeni yeni şeyler üretip hızla yollarına devam ediyorlar…

 76. PES VAROL!!

  Sen, Grafi2000comedy’nin bütün konuklarını Mr.Veb’in birikimden çal, mouse oynatmadığın, bütün fikri, üretimi, esprileri Berk Tokay’ın imzasını taşıyan “Koca Kafalar”ı “eh canım Berk de yapıyor bir şeyler…” tadında kırıntı atıp üstüne geçir, sonra da kalk “Avea kampanya tiplerini benden çaldı” deme cüretini göster. Şaka gibi. Ne kötü bir espri bu böyle…

  İyi bir çizersin, çizmeye devam et ama bırak mizahı bilenler yapsın.

 77. zekai

  Bu sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bence mükemmel bir eğlence sitesi. Haydi grafi2000 :)

 78. Mesut ÇAVUŞ

  Kendini yine ispatladın bu aleme sevgili Varol Yaşaroğlu, tebrikler, ileride yeni projelerini bekliyoruz.

  Başarılarının devamını diliyorum.

 79. sena

  Ben Koca Kafalar’a oldum olası hastayım, onların gerçek halleri süper. Çok yakışıklılar, onları çok seviyorum. Daha çok Koca Kafa versiyonu yapsınlar, eğlenceli oluyor, lütfen çok rica ediyorum Koca Kafaları yapmaya devam edin, hiç bırakmayın, size yakışıyor; ben sizin hayranınızım, hem de fanatik…

 80. Emre DB

  Varol Yaşaroğlu.. İnsanları güldürebilme konusunda neden bu kadar başarılı!?

  -Gelişen III. nesil yazılım teknolojisi!?
  -Multimedia imkanlar!?
  -Berk Tokay mahlas FlashBERK!?

  Hayır, hayır… Bence tanrı onu yaratırken, azametine sual olunmaz ya, hani öncesini ve sonrasını da hesaba alarak hiç kimsede olmayan bir gülümseme vermiş. Ve bence şu an bizleri güldürerek, hediyeyi hediye ediyor bir bakıma. Ayrıca bu iade sünnettendir bilesiniz…

  Birisi çıkıp kendisinin Erdil Yaşaroğlu ile herhangi bir akrabalığı olup olmadığını söyleyebilir mi!? Ben çok benzetiyorum zira ya da öyle inandırdım kendimi bilemiyorum..

  Muhabbet’le (:

 81. gamze

  Koca Kafalar aslında görsel medyanın tam manasıyla mizaha yansımasıdır.

  Bu arada Koca Kafalar’da favorim, yeni olmasına rağmen günde en az üç defa izlediğim, herkese tavsiye ettiğim ‘Buz Ayşe Arman’dır. Tek bir kelimeden bir şarkı çıkarmak…

 82. Yusuf İBİLİ

  Varol Yaşaroğlu’nun bize -en azından bana veya çevremde gördüğüm dostlarıma- animasyonları ile kazandırdığı çok şey olduğuna inanıyorum.

  Başarı hikayesi olsun veya hayat akışı olsun gerçekten çok güzel bir şekilde yansıtılmış. Bugün okuduğum en güzel yazılardan biri idi.

  Tebrikler Varol Yaşaroğlu, Teşekkürler Tunç Kılınç.

 83. Efe

  Türk mizahında sıfırdan yaratmak ve özgün mizah eserleri oluşturmak denince akla gelen tek isimdir şüphesiz Varol Yaşaroğlu.

  Bunun ilk örneğini ‘grafi2000 comedy’ gibi Türkiye’de ilk flash animasyon tabanlı ve birbirinden komik esprilerin yer aldığı programı söylemem mümkün. Sonrasında yine bir ilk ve Türkiye’nin ilk çizgi film dizisi ‘Pembe ve Mavi’… Son olarak şu an tv ve internet dünyasında fırtına gibi esen ‘koca kafalar’…

  Düşünüyorum da bu adam da, günümüzde birçok mizahçı bozması adını verdiğimiz tipler gibi ordan burdan çalıp çırpıp bir takım mizah formatları oluşturabilir ve pekala hayatını böyle sürdürebilirdi. Ama o diğerleri için zor, kendisi için çok kolay bir yolu seçmeyi denedi. Hayal etmeyi ve yaratmayı…

  Yolun açık olsun Varol abi…

 84. bikelime

  Biyografik özelliğini bir kenara koyalım, çok keyifli bir soru-cevap olmuş.

  Kanımca en ilginç nokta, yirmi sorunun dördünün cevabının: “çizgi roman çizeri” olması… Hayallerini satan bir insanın düşlerine ulaşamaması.. Tetikleyici olmalı…

 85. emre

  Lise yıllarımda takip ettiğim programlardan biriydi grafi2000, Varol abi’yi burada görmek sevindirici.. Başarılarının devamını dilerim..

 86. Nilay

  Varol Yaşaroğlu adını hafta sonları Kanal D’de yayınlanan Grafi2000 Programı’ndan biliyordum. Ancak çok yönlü kişiliğini ve bu ropörtaj sayesinde keşfettiğim “koca kafalar yaratıcılığını” gördükçe, bu ismi bilmekten öteye gitmediğim için hayıflanmadım desem yalan olur. Şirketteki tüm çalışma arkadaşlarıma “koca kafalar”ı izlettirdim.

  Sanırım bu ropörtajdan sonra artı bir hayran kitleniz daha oldu Varol Bey :)

  Başarılarınızın takipçisi olacağız.

 87. ALi

  Varol Yaşaroğlu’nu grafi2000’i kurduğundan beri tanıyorum ve gerçekten yapabildikleri karşında saygıyla eğiliyorum. Ergenliğimin yönlendiricilerindendir, tabi ki Berk Tokay’ı unutmamak lazım bu yazıda.

  Ama mühendislikte okuyan birçok kişinin bu kadar farklı konularda çalışmasını çok beğeniyorum çünkü ben de mühendislikte okuyorum ve gerçekten mühendislik dışında böyle sosyal birşey yapmayı çok istiyorum. Umarım imrendiğim kişiye benzerim ve bu kadar başarılı olurum. Emeğine sağlık Varol Abi!

 88. Varol Yaşaroğlu

  Yaratıcı düşünceyi önemseyen ve buna sahip çıkan yorumları okuyunca insan kendini daha bir güvenli hissediyor :)

  Mesela “Franquin” diyorsunuz, karşıdan sıcacık bir “Gaston” cevabı alıyorsunuz. “Koca Kafalar” diyorsunuz karşıdan sıcacık “mükemmel fikir ürünü” diyorsunuz. Bu inanılmaz bir enerji ve dayanma gücü veriyor.

  Pink Floyd’un “Mahkeme” şarkısında güzel bir dize var:

  “Günaydın onurlu solucanlar! Şu önümde görmüş olduğunuz çocuk yakalandı suçüstü kızıl elleriyle. Size her zaman söyledim, bu çocuk adam olmaz diye. Elimde olsaydı onu istediğim kalıba sokardım… Ama “kanayan yürekler ve sanatçılar” engelledi beni!!!!”

  Kalıba girmemek için özgün fikirler üretmek gerektiği ortada. Çünkü geldiğimiz nokta belli: Tüketen toplumlar, üreten toplumların esiri oluyor. Aslında kısa bir dönem “niye üretiyoruz ki, nasılsa yine çalacaklar” paranoyasına büründük. Ürettiğimiz için neredeyse cezalandırıldığımızı düşündük. Ama yapacak birşey yok; “Sıkıcı bir yolculuğu keyifli bir oyuna dönüştürmenin yolu fantezilerden geçiyor” Ve biz fanteziler, hayaller kurmadan yapamıyoruz.

  Sevgilerimle.

 89. Fatih

  Yaratıcı olmak.. Bu ülkede belki en zor yapılan bir iş.. Varol Yaşaroğlu bunu gerçekleştirebilen ve yapabilen en iyi örneklerden bir tanesi.

  İlk grafi2000.com ile tanımıştım, hala beğenerek izleyebiliyorum ve takip edebiliyorum çünkü; gerçekten yeniliklere hep açık oldukları için, kendilerini tekrarlamadıkları için..

  Koca Kafalar, hayranı olduğum mükemmel bir fikir ürünü. Düşünmek bir yana, uygulaması da bir nevi çok zor birşey ama bunun altından çok rahat kalktılar..

  Ve Berk Tokay, sanırım Varol’un sonraki büyük şans kaynağı :) Kendini çok geliştirerek sağlam adımlar attı. Noel dayı, vs. gibi ve artık şu an Koca Kafalar..

  Hayallerini sonuna kadar gerçekleştiriyor hepsi de.. Başarılarının devamı dileklerimle..

 90. Ogün KAYIMOĞLU

  Varol’u Grafi2000 programıyla tanıdım. Komikaze’nin yaratıcısı olduğunu biliyordum ama artık insanlar web’de ya da tv’de ne kadar varlarsa o kadar tanınıyorlar. Tabi bu işin kötü tarafı.

  Aslında asıl yaratıcılık o karikatürlerde gizli bence. Ancak Koca Kafalar’da benim baya tuttuğum ve 2 günde bir tekrar tekrar açıp izlediğim bir iş. Özellikle ağızla yapılan şu terminatör müziğine takmış durumdayım :) Önemli olan konu yaratıcılıksa Varol’da yeterince var bence, farklı olduğu da kesin.

  Şu dava işine gelince… “Bırakın artık taklitçiliği de, Türkiye’deki bu kadar yaratıcı adamın sesini dinleyin biraz diyorum taklitçi hangi marka varsa.” Bu hem sizin için, hem de bu insanlar için daha iyi olacaktır, bu kesin. Böylece gidip başka ülkenin reklamlarını da hayranlıkla izlemeyiz…

  Varol seni tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

 91. Ali Murat CEYLAN

  Grafi2000 ve Kocakafalar’a bayılıyorum. Çok orjinal ve benzeri olmayan çalışmalar. Ki zaten Avea tarafından bile taklit edilmesi Varol Yaşaroğlu’nun bir marka olduğunu gösteriyor. “Çalıntı fikirlerle imaj oluşturmaya çalışan markalara” gıcık olanlarlardan birisi olarak bu konuda tamamen destekliyorum.

  Bu arada geçenlerde 10. ölüm yıl dönümü olan André Franquin’nin de Gaston’u çok orjinal ve benim için özel bir yere sahiptir. Tam reklamlık bir karakter…

 92. Özlem Cihan

  Kurbanlık hayvanların rahatça kesilebilmesi için yere yatırılmalarını sağlayan Devir-Matik, ya da çok uzun sürede yapılmasına rağmen 10 dk. içerisinde tüketilebilien yaprak sarmasının daha kısa zamanda sarılmasını sağlayan Yaprak Sarma Makinası, eskiden tv çekmediğinde uygulanan anten yerine tencere kapağı bağlama yöntemi ve daha niceleri…

  Bu yaratıcılık başka hangi millette var bilemiyorum. Varol bey de bu kandan olduğuna göre, çok şaşırmıyorum yarattıklarına. Kesinlikle ailecek beğenerek izliyoruz :)

  Koca kafaların kadın versiyonlarını da sabırsızlıkla beklediğimi belirtmek isterim…

 93. aylak abaküs

  Koca kafalar sahiden çok yaratıcı bir çalışma. Mesela ilk gördüğümde, ‘şerefsizim aklıma gelmişti’ demedim. Benzersiz oldukları için de hemen farkları ayırt edilebiliyor zaten. Başka başka birçok çalışmalarının da olması beni çok sevindiriyor. Türk mizahını da sevindiriyor olmalı, buna eminim.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir