8

Time Dergisi Yılın Adamını Seçti: Sen

Ne harika bir seçim. Evet, Time Dergisi 2006 yılının en önemli kişisini seçti. İnternette içerik yaratan, katılan, paylaşan herkes… Yılın adamı “sen”sin.

Blog’lar, YouTube, Wikipedia, Bildirgeç, Sosyomat, Ekşi Sözlük, Flickr, Limk… ve daha nicelerini henüz kullanmıyorsanız, beklemeyin. Duyurun siz de sesinizi.

Üretkenlik ve inovasyonda çığır açacak yepyeni bir dönem bu. Kişiden kişiye, toplumdan topluma… Kullanıcıların içerik yarattığı yeni nesil internette artık ortak iyelik; yani ortaklaşalık ve iş birliği yapmak var.

Time güzel ifade etmiş;

İçimizdeki gücü açığa çıkarıp birbirimize çok da karşılık beklemeden yardım etmek… Bu sadece dünyayı değiştirmekle kalmayacak, dünyanın nasıl değişeceğini de değiştirecek.

Kim bu insanlar? Gerçekten… Uzun ve yorucu bir iş gününden sonra; ‘hayır bu akşam televizyonu açmayacağım’ deyip bilgisayarın karşısına geçen? Az önce yemek yediği restaurantta yaşadığı deneyimi bloguna yazan, YouTube’a göndereceği video’sunu edit’leyen, Last FM’de beğendiği şarkıların listesi yapıp arkadaşlarıyla paylaşan, Flickr’da gördüğü bir resime yorum ekleyen…

Kimde var bu kadar zaman, enerji ve tutku.

Cevap; sizde. Başı boş kalmış global medyada dizginleri ele almaya başlayan; yeni digital demokrasiyi kurup, kurallarını yazan; birşey beklemeden oyunu kendi lehine çevirebilen sizde var.

Bilgisayarın monitörüne bakıp da, karşıdan kimlerin size baktığını tüm samimiyetiyle gerçekten merak edenlerin dönemi bu. Siz hiç mi merak etmiyorsunuz?

Artık bilgi çağını kontrol eden sizsiniz. Kendi dünyanıza hoşgeldiniz.

Daha önceki yıllarda yaptığı gülünç ve tuhaf seçimlerden sonra bu kez doğruyu yapıp yılın adamı olarak sizi, yani hepimizi seçtiği için biz de Time Dergisi’ni tebrik ediyoruz.

Yorumlar 8

 1. Pingback: Okyanus Ötesi » Ey Kullanici, Yilin Insani Sensin

 2. Umberto

  Bence de interneti tüketmek için değil üretmek, katma değer üretmek için kullanan herkes yılın adamı…

 3. Murat Kaya

  “Ateş bulundu!”
  “Tekerlek bulundu!”
  “falan filan bulundu!”
  “İnsan aya çıktı!”
  “ve sonunda bu da oldu”…

  Vay be. Sanki Andy’yi haklı çıkardı. Gerçi o tam olarak tutturamadı ama…

  “Bir gün herkes Time’da yılın adamı seçilecek” deseymiş bari.

  Dün aklıma geldi. “Daily Show”, “Daily News”.. Artık “monthly” şeyler azalıyor gibi. Aylık dergiler bile web sayesinde güncelliyorlar kendilerini. Daha da daraltıp “saat” veya “dakika” bazında mı olur bunlar? Haberler saat başı oluyordu artık dakika başı haber değişebilir. Çok ileri seviyelerde “saniyelik” olursa, kim yetişebilecek? Belki “yetişmek” önemli değildir.

  (Kendi kendine konuşan yorum)
  Erman Toroğlu blog açsın!

 4. Fatih

  Cidden öyle.. İnternet hala ama hala çok hızlı gelişiyor ve her ne kadar bunları yapmak çok güzel olsa da, bir süre sonra bağımlı olduğunu keşfediyorsun, bazen soğuyup kaçmak istiyorsun :)

 5. Krema

  İnternet, hergün yeniden özgürlüğün tanımını yapıyor. Yenilikleri heyecanla izleyeceğim. Bu siteyi de!

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir