31

Koyun Sürüsünden Biri Olmamak.

Yaratıcı CV ile ilgili fikir veren farklı yazılarımız (***) olmuştu. Bugün de Youth Republic ajansının ortaklarından sevgili Serhat Gürcü’nün gönderdiği mail ile yaptıkları bir uygulamadan haberdar oldum: Yaratıcı iş ilanı.

Daha önceden TBWA reklam ajansının stajyer ararken kullandıkları youtube’da video gösterme tekniğini onlar bir adım ötesine taşımışlar.

Reklam ajansları zaten müşterilerine yaratıcı iletişim çözümler sunmak için varlar. Öncelikle kendileri için yaratıcı olmaları kaçınılmaz olmalı derken pek azında gördüğümüz bu yaratıcılığı görünce sizlerle de paylaşmak istedim.

‘Kampus Marka Yöneticisi’ kavramını Türkiye’ye tanıştıran, 1999 yılından beri gençlere yönelik (Pepsi, Adidas, Okey, Sony gibi) birçok marka için pazarlama iletişimi hizmeti sunan Youth Republic aradığı iki Fikir İnsanı pozisyonu için bir ilan hazırlamış.

Sonra da video’sunu çekip youtube’a vermiş:

Yapılan iş neden hoş:

1. Benzerlerinden farklı, dikkat çekici. Ağızdan ağıza yayılma fırsatı sunuyor. [Bakın işte biz de dayanamayıp yazıyoruz!]

2. Sıfır maliyete kendi odakları olan gençleri yine kendi silahları ile (youtube) vuruyor. Ayrıca kendi markalarının ruhunu da yansıtmış oluyorlar. [“Biz yaratıcıyız, deliyiz” algısını vermek için zorlamaya gerek yok, burada gördüğümüz gibi ‘kendin ol’ yeter.]

3. İş arayan bir kişiye nerede, kimlerle çalışacağını; ofisin neye benzediğini, ajansın atmosferinin nasıl olduğunu görüntü ve sesle vermek bir güven göstergesi olduğu kadar “gördüklerin sana uyuyor ise başvur” mesajı da veriyor. [Adaletli bir durum.]

4. Boşalan pozisyondaki kişi (işten ayrılan Cihan) video’yu çekiyor. [“Benim sorunum şirketle veya çalışanlarla değildi” daha nasıl inandırıcı verilebilir?]

Gördüğüm tek açık konu; başvuracak kişilerin CV’lerini nasıl göndermeleri konusunda yönlendirme (öneri) yapmamış olmaları. Ajans gösterdiği kadar deliyse, açık pozisyonlar için gelecek başvuranların deliliğini de tetiklemeli. [Bana sorarsanız böyle bir işe kimse basit bir mail ile başvurmamalı.]

Hoşuma gidiyor kişilerin veya şirketlerin risk alıp cesaretle ortaya çıkmaları.

Aslında “koyun sürüsündeki herhangi biri değilim” demenin ne kadar çok yolu var, değil mi? Yoksa bu iş ilanı sadece bir bahane bizim için…

Yorumlar 31

 1. Barış Tan

  hocam fikirler siteyi aktif tutmuyor sanki 2012 de ki ikinci yorumu atıyorum şuan bunlardan önceki en son yorum 2009 da atılmış işler güzel bir de aktif tutulursa ne güzel.

 2. Pingback: Fikir insanı! | Blog Wolkanca

 3. CeMM

  Bu kadro gerçekten çok hoş
  Tamam kabullenıyorum ben sadece YOUTH REPUBLIC in bir uyesiyim ama ben bu kadroya baktıgımda içimden geçen ilk şey GERÇEKTEN ÇOK TATLI BİR EKİP OLDUGu..
  Bir imkansız başarılmış gibi sanki hem gerekli donanımı uzerinde bulundurabılen hem de cevresı ıle bır takım ruhu içerisinde çalışabılen 45 parlayan göz var bu kadroda
  Sizler oldukça aktif bizler herzaman yanınızda olacagıızz
  İYİ çalışmalarr……..

 4. Pingback: Ceyhun Aksan: İşim, Gücüm; Fikir - » Arşiv » Bağlantılar ve Derlemeler : Ağustos

 5. ebru

  Merhaba,

  Bence de farklı mecralar arastırmak ve yaratıcı olmak, günceli takip etmek değil güncelin ta kendisi olmak gerek. Ama bütün bunları yaparken yaratıcılıktan uzaklasmadan yapmak gerekli. bir de mesajı iyi vermeli.

  bence fikir güzel ama videoyu izledigim zaman herhangi bir is ilanından farklı gelmedi acıkcası. sadece yöntemde yenilik var. (Benim dusuncem tabi. lütfen bu konuda experlik yapmaya calısıyorum gibi algılanmasın.burada sadece fikir beyan ediyorum.)

  Aranılan kisin özellikleri tüm çalısanlar tarafından anlatılırken su dikkatilimi cekti tamamen maskülen bir ifade soz konusu. onemli olan ne kadar yaratıcı hızlı ve farklı olabileceğinin altının cizilmesiydi. bence. duzenli olması, boyunun uzun olması, ceyhun’a benzesin ya da berzemisin gibi ifadeler bana pek yaratıcı gelmedi. Daha iyi olabilirdi.

  Doğaçlama olması hos olmus ama fazla kurgusuz olmus. İyi yakalanmıs bir fotoğraf tesadüf mü, ya da bir ressamın kesfinin üzerine bir tarz gelistirmesi. veya bir sinema yönetmenin yarattığı sahne. bence değil. bu nedenle bu ilana cok farklı cv de gönderilebilir gönderlimeyebilir de. bu bir ölçüt değil.

  deneyimlerimden biliyorum ki cv bir onportre oldugu gibi hersey de değil. insanın aynası isidir demisler. bu kadar kasmayın bence.

  ama yine de tebrik ediyorum yöntem acısından farklı bir is ilanı olmus.

  sevgiler.

 6. Pingback: Hiçbir İş İlani Beni Bu Kadar Etkilememişti ! | İstatistikler Hakkında

 7. serhat gürcü

  Tunç selam,

  Aradığımız kişileri nihayet bulduk. Oldukça farklı bir deneyim oldu bu süreç bizler ve izleyenler için. Bambaşka bir yolla bambaşka insanlara ulaşma fikri başarıya ulaştı sanırım. Fikir Atölyesi’nin katkısı çok yüksek oldu doğrusu, desteğin için sonsuz teşekkürler.

  Bu yakınlarda ikinci bir ilanımız geliyor ama bu sadece text. Özelliği ise “All in One” birisini arıyor olmamız. Biliyorsun, artık farklı beceriler aynı anda bekleniyor.

  Sevgilerimle.

 8. mzffer

  Google gibi firmaların nasıl kısa zamanda yükseldiğinin bir göstergesi değil mi? İnternette en çok karşılaştığım soru Türkiye’de neden büyük imzalara atmış projeler yok diye?

  Cevap çok basit; ya koyun sürüsüne kapılıp gidiyoruz, ya da işveren (çalışan) kendini kral zanettiği içindir.

 9. Canan

  4. Boşalan pozisyondaki kişi (işten ayrılan Cihan) video’yu çekiyor. [“Benim sorunum şirketle veya çalışanlarla değildi” daha nasıl inandırıcı verilebilir?]

  Bu kısım çok hoşuma gitti.. Ayrılanın da, çalışanların da reklamı olmuş oluyor . Al sana referans :)

  Kendine güvenen firmalar bu şekilde ilan yapabilirler . YouthRep kendine güvenecek kadar kaliteli bir yer ve böyle bir şeyi onların yapması da firmaya artı puan getirmiş oluyor..

  ***

  5 yıl evvel lise stajyerliği (yaşımızda ortaya çıktı he:)) yaparken, bir firmanın teknik servis departmanında, donanım üzerine görev alıyordum (meslek lisesi bilgisayar mezunuyum demenin uzun yolu):)

  Teknik servisten ne kadar çok çektiğimi belirtmek için de yine bu şekilde digital fotograf makinelerimizle kayıt yapardım, çok çalışan biri olsam da bayan olarak böyle böyle zorlukları var diye görüntülü kayıt yapıp cd’lere kopyalar, ortam çalışma arkadaşlarıma (anı olsun diye) ve şefin görmesi için masanın üzerine bırakırdım..

  O sayede hem aylığım artmıştı, hem de şirketten ödül almıştım. Gerçi ödülüm elle tutulur değildi ama dillere destandı. Aradan kaç yıl geçmesine rağmen hala beni anıyorlarmış ve hala da işe girmem için teklif ediyorlar; hem de departmanımı kendim belirleyecek şekilde, yani satış-pazarlama ya da teknik servis seçimi konusunda.

  Tabi belirteyim şirketten ayrılma sebebim o zorluklar değildi elbette, çalışma süremin dolması ve üniversitenin başka bölümünü seçmem etkendi ama hala free olarak pc konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Özellikle grafık -web dizayn gibi konularda.

  Zaten Tunç abinin bu yazısını görünce hemen gözlerim pörtlemiş gibi açılarak konuya atlamış oldum :) Paylaşımlar için herkese teşekkür ederim.

  Ayrıca işe alınacak YouthRep’in yeni çalışma arkadaşına şimdiden tebrikler.. :)

 10. BuRÇiN

  Youthrep’in fikirleri muhteşem, bir okadar da dikkat çekici. Zaten öyle dinamik, pozitif, enerji yüklü bir şirkette kim çalışmak istemez.

  Ben hala üniversitede okudugum için KMY’ye basvurdum, umarım kabul edilirim ki projelerimi hayallerim dogrultusunda devam ettirebileyim.

 11. Pingback: Fikir insanı! | Blog ve Wolkanca

 12. Pingback: Ceyhun AKSAN » Bağlantılar ve Derlemeler : Ağustos

 13. ogunho07

  Elbette ki harika! Aklıma ilk gelen ne oldu biliyor musunuz?

  Kendimi paket yaptırıp, paketin üzerine de “CREATIVE KIT!” yazıp kargoya ajansın adresini vermek, ama kargo karşıdan ödemeli olmalı :)

  DEV bir kargoyla karşılaşınca ne yaparlardı çok merak ediyorum…

 14. aysegul

  Harikaaaa… Keşke lise sonda okumayan, ünv bitirmiş, 3 yıl deneyimi olan biri olsaydım. Biraz ukalaca olabilir ama o işe büyük olasılıkla girerdim. Yaratıcılık bu olsa gerek…

 15. mustafa

  Selim bahsettiğin videoyu görmüştüm. İnanılmaz derecede güzel hazırlanmış.

  Cihan’ın başarısı da google logo olayında olduğu gibi var olanı başka bir şekilde değerlendirebilmek olmuş. Innovasyon’un temelinde olan bir şey. :p

  Nitekim bu video msn’lerde dolaşırken, insanlar seyrederken zevk almak dışında Selim ve Cihan gibi bundan bir değer elde edebileceğini düşünen kişi sayısı az.

  Tunç abi bir tane de çalışma ortamı ile ilgili yazı süper olur.

 16. İdris Cin

  Merhabalar,

  Bu yenilikçi hamle gerçekten sıradışı ve başarılı. Kariyer sitelerinin video görüntülü CV hamlelerinden sonra YouthRep’in bu yenilikçi iş ilanını ve benzerlerini kesinlikle örnek alınmaya değer görüyorum.

  Paylaşımınıza sağlık Tunç Bey,

  Sevgi ve Saygılarımla.

 17. Cihan Ergür

  Ayrılırken bile yıllarca çalıştığım ajansa bir şeyler katabiliyorsam ne mutlu bana. Videoyu yaparken bu kadar ses getireceğini biliyordum, ne de olsa daha önce internette ses getiren projeler yapmaya alışık biriyim (bknz. googlebizelogoyapsana.com // Secondlife İş Planı yarışması dünya 3.lüğü).

  Youth Republic de birçok pozisyonda çalıştım, marka takımı asistanlığı, Etkinlik Yöneticiliği, Proje geliştirme uzmanı, Kreatif Ekip (creator :) ) ve Yaratıcı Fikir insanı. Videodan da anlayabileceğiniz gibi çok eğlenceli ve sürekli yaşayan, öğrenen bir yapılanma söz konusu.

  Bloglarda video’ya gelen yorumları okuyorum ve evet haklısınız; “Google gibi (Dublin ve California’daki) bir çalışma ortamı var,” “Çalışanlar çok genç, enerjik ve sevgi dolu! dışarıdaki jungle’a benzemez,” “Youthrep’e köpekbalıkları, piranhalar ve bilumum yırtıcılar giremez, girse de itinayla terbiye edilir”… Bu liste böyle uzar gider…

  Diyeceğim şu ki; ayaklarınızın ters ters gelmeyeceği nadir iş yerlerinden biridir… aslında… iş yeri mi?… hmm… bu konuda düşünmek lazım :)

  Başvuranlara başarılar.

 18. Dr.Firma

  İşe en doğru kişiyi bulmak için şu ana kadar gördüğümüz en çarpıcı ilan bu olsa gerek. İnsan kaynakları firmaları da yararlanabilir.

 19. kumralada

  Fikir süper… Çekimler son derece samimi…
  Ajansı ve Cihan’ı kutlamak gerek :)
  Bir işe alınmak istenen kişiyi daha nasıl tarif edebilirsiniz ki??
  Söz bu yüzden gümüş işte…
  Sevgiler..

 20. Hakan

  Çalışma ortamları müthiş. Böyle bir ortamı bir de Google Merkezinde gördüm. Bu şekil çalışma ortamları kurmak imkanlar dahilinde olduğundan bu işyeri, Google’ın çalışma ortamının %10 gibi bir rakamını oluşturuyor tahminen. Ama herşeye rağmen Türkiye’de gördüğüm en müthiş iş ortamı.

  Tunç abi, tatilde olmamdan dolayı yazılarını bir süre takip edemedim. İnternet dünyasından bu uzak kalış bile senden bahsetmeme engel olamadı. Senin yazılarını okumayı (benim için) bir ihtiyaç olarak gördüğümden dolayı tatildeyken bile arkadaşlarıma senden ve yazılarından bahsettim.

  Tebrik ve teşekkkür ediyorum.

 21. serhat gürcü

  Gürhan, videonu izledim. Oldukça iyi bir başlangıç mutlaka pozisyon için başvur ve brief al derim ben. Olur ya da olmaz çok önemli değil önemli olan senin ne istediğin, vizyonun ve bunun için çok çabalayıp hiç vazgeçmemendir.

  YouthRep’in konumlandırması ile ilgili bilgi vereyim bu bağlamda. YouthRep yeni yetenekleri henüz öğrenciyken keşfediyor (KMY sistemi sayesinde). Bu kişiler pazarlama iletişimini çok sıkı bir şekilde öğreniyorlar ve bir süre sonra pazarlama dünyasının yıldızları olarak diğer şirketlere geçiyorlar. Sistem pozitif olduğu ve insan sömürüsüne dayanmadığı için ayrılan kişiler bile gönüllerini burada bırakıyorlar ve böyle videolar hazırlayabiliyorlar. Birçoğu da çok sayıda teklif aldığı halde ayrılmak istemiyor çünkü -farklı bir kulvara geçmek istemiyorsa- bir neden olmuyor ortada ayrılmak için.

  Mustafa’nın tespitine gelince evet Boğaziçili çok gerçekten ama fırsat eşitliği sözkonusu. İşe alım süreci şöyle işliyor :

  Çalışanların bir bölümü Kampus Marka Yöneticiliği sisteminden geliyor. Yani öğrenciyken en iyilerin girdiği bu sistemde 2-3 sene marka yönetiliyor.Mezun olduklarında üst düzey başarı gösterenler YouthRep merkeze alınıyor.

  Bu ilanda sözkonusu olduğu gibi diğer yolda ise ilanlar veriliyor. Ön elemeyi geçen adaylara brief veriliyor ve sunum yapmaları isteniyor. Finale kalan 3 aday ekiple yarım gün geçiriyor. Herkesin onayını alan aday seçilmiş oluyor

 22. Gürhan Sanıgök

  Uzun bir süredir reklamcılıkla ilgilendim. Özellikle senaryo (fikir) yazıp, çekip, yarışmalara gönderdim. Bazı yarışmalardan dereceler kazandım. Artık acemi bir yarışmacıdan, işi öğrenmek isteyen bir çırak olmak istiyordum ve bunun için bir ajansta işe girmem gerektiğini düşündüm.

  Popstar yarışmalarına kızan biri olmama rağmen, ordaki yarışmacılar gibi birinin elimden tutmasını istedim. Büyük bir ajanstan bir kreatif direktör gelecek, bendeki “yeteneğin” farkına varacak ve beni yanına çırağı olarak alacaktı.

  İşlerin böyle olmadığını yakın zamanda öğrendim. Kendimi yarışmalar haricinde de ispat edip, birilerinin dikkatini çekmeliyim diye düşündüm. Henüz “Yaratıcı CV” hakkında hiç bir bilgiye dışardan ulaşmamışken; yaratıcı olduğunu düşünen bir reklamcı adayı, yaratıcı olduğunu ispatlamış bir reklamcıya klasik CV vermemeli diye düşündüm ve youtube’da yer alan bu videoyu hazırladım.

  Bence bu işin en önemli yanı, kendi kendime düşünüp geliştirmem oldu. Bu yönden mütevazi olamayacağım: Çok iyi düşünmüşüm :)

  Bu videonun ajansların kapısını açacağını düşünüyordum. Fakat ajanslara mail ve telefon yolu ile ulaşmada başarısız kaldım. Ulaştığım ajanslar ise bana ihtiyaçları olmadığını belirttiler.

  Gördüğüm kadarı ile herkes yaratıcı eleman peşinde. Bu siteden inovasyon ile ilgili yazılar da okumuştum. “Fikir çok önemli” deniliyordu. Fakat bu fikrimi ya iyi tanıtamamdan ya iyi uygulayamamdan ya da fikrimin iyi olmamasından dolayı kimseye beğendiremiyordum.

  Fikir Atölyesi’nde Tunç Bey’in mail adresime yaptığı yorumlar ve destekler hariç, beni tanımayan kimseden yeterince tepki gelmedi. Şimdi metin yazarı isteğini şartların zorlamasından dolayı ikinci plana attım diyebilirim. Artık para kazanabileceğim işlere bakıyorum.

  Aslında çok yaratıcı olduğumu iddaa edemem ama sanırım yontulsaydım iyi bir heykel olabilirdim. Üye olduğum reklamcılıkla ilgili mail grubundan bir yönetici iyi juniorların yetişmediğini söylemişti. Fakat aynı yönetici (grup moderatörü) benim Ad-CV dediğim bu videoyu grup aracılığı ile ulaştırmama bir kaç kez engel koydu. Siteye Özel üniversitelerden bir bayanın öğrencilerin word dosyası halindeki CV’lerini göndermeye izin vardı ama benim yaratıcı olduğunu düşündüğüm reklamımı yayınlamaya izin yoktu.

  Bunun gibi bir çok Küçük Emrah hikayesi anlatılabilinir. Başka çırak olmak isteyen arkadaşlara da çok iyi davranıldığını ben görmedim.

  TBWA ve Youth Republic gibi ajansları tebrik ediyorum. Reklamcılıktan hemen hemen vaz geçtiğim zamanlarda bu yapılan videoların amaçlarınında gerçekten eleman bulmak olduğunu düşünmek istiyorum. Umarım bu yaratıcı fikirleri sayesinde aradıkları kişileri bulurlar. Bu yorumumun yayınlanmasına izin verilirse çok sevinirim.

  Ve son olarak edindiğim tecrübeler doğrultusunda başvuru yapmak isteyen adaylara bir kaç tavsiyede bulunmak isterim:

  Kesinlikle yabancı dil öğrenin (ingilizce yerli dil olarak kabul ediliyor ajanslarda), interneti Tunç Bey’in sitesi gibi kaliteli siteleri takip edin, İstanbul’da kalacak yer edinin, işe girmeden 2-3 ay bedava çalışmayı; girdikten sonra da 2-3 sene ücretlerinizin yetersiz olacağını planlayın, verilen sözlere güvenmeyin; başkalarından da söz alın ki boşta kalmayın.

  Son olarak Tunç Bey size iki çift kelam etmek isterim: Mükemmele yakınsınız, aynen devam :)

 23. Eda Suner

  Sevgili Tunç abi dememiz gerek, hatta üstat.

  Bir yazıyorsun pir yazıyorsun. Okuyorken düşündüren ve haklısın dedirten bir fikirle daha karşımızdasın.

  Ayrıca seni bizzat tanımış olmakta çok keyifliydi…

  Sevgiler.

 24. mustafa

  Boğaziçili olmak sanırım bir artı, ben en az 4-5 kişinin yüzünü okuldan hatırlıyorum.

  Başvuranlara başarılar.

  Cihan tükürüklü çayı içmiş midir bilmem ama görüntü hoş olmamış.

 25. blöf

  harikulade bir iş ortamı şanslı ve yaratıcı şahsı bekliyor desenize…gerçekten de Türkiyemiz de böyle bir iş ortamını görmek mükemmel birşey…. youth republic bir çok şeyi aşmış… tebrik ediyorum kendilerini, başvuru sonuçlarını sabırsızlıkla ve heyecanla bekleyeceğim…

 26. Kerem Akçaba

  Neden işveren kral? Çalışan da kral!

  Çalışanı “bana muhtaçsın” duygusu ile işe alırken özgüvenini zedeleyerek başlatmanın sonuçlarına katlan o zaman! “Birbirine muhtaçlar buluşması” aynı yüzeyde olmalı. Neden üst açıdan bakıyor işveren? Adil olalım…

  Youth Republic bu uygulaması ile özgüveni olan bir işveren olduğunu ispatlıyor.

  Simdi sıra adaylarda…

 27. serhat gürcü

  Tunç yorumların harika gerçekten. Önerin de bir o kadar yerinde.

  Başvuru konusunun ucunu bilerek açık bıraktık. Dedik ya yaratıcı birisini arıyoruz diye. Bu tüyoyu da senin blogundan vermiş olalım :)

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir