21

Kabile Aranıyor!

Alex Tew’in bir milyonluk dolarlık fikrinden sonra ilgimi çeken en iyi fikirlerden biri.

Tribe wanted“: Kabile aranıyor.

5.000 kişi, emsalsiz bir kabile, gerçek bir ada…

Dünyanın hertarafından gelecek 5.000 kişi ile yaratılacak bir sanal topluluk daha sonra sanal olmaktan çıkıp gerçek bir kabile hayatı yaşayabilir mi?

26 yaşında iki girişimci İngiliz, Mark James ve Ben Keene işte bu 5.000 kişiyi toplamaya çalışıyorlar bugünlerde. Becerebilirlerse bir ilki gerçekleştirmiş olacaklar. Sanal ortamda yaratılan, kuralların ortak belirlendiği bir topluluğun daha sonradan unutulmayacak bir deneyime dönüşeceği kabile hayatı. Tarih yazacak bir macera oyunu.

Macera Adası’nda elektrik, yol, içme suyu gibi şeyler yok. Kabile üyeleri, adayı ziyarete gitmeden önce, sanal ortamda birbirleriyle tanışıp, sohbetleyecekler ve adada oluşacak yeni komünitenin yapılanmasına bilgisayar başında karar verecekler: Kabilenin adı, kabileyi yönetecek 12 şef’in kim olacağı, adada kullanılacak altyapının nasıl kurulacağı, adada yapılacak aktivite ve maceraların seçimi, kişilerin birbirleriyle iletişim altyapı ve sosyalleşme sürecinin ne ve nasıl olacağı, çevreye duyarlı bir ada topluluğu yaratılma yöntemleri gibi çok sayıda kararlar olacak bunlar. Yani sanal ortamda herkes bu adada yaratılacak kültürel ve yaşamsal gereksinimlere birlikte karar verecek ve daha sonra bunları adada yine birlikte uygulayıp hayata geçirecekler.

Mark James, Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki gerçek adı Vorovoro olan bu bakir Fiji adasının sahibi (erkek kardeşi ve aileleriyle adada 2 ufak barınakta yaşayan tek yerliler) Tui Mali ile anlaşıp adanın 3 yıllık kullanım hakkını elde etmiş.

Karşılığında (üyelerden toplayacağı paraların bir kısmıyla) çevre adalardaki yerli komünite projelerine destek olacak; okul yapımı, balıkçı teknelerine motor temini ve yerlilere yeni iş imkanları yaratmak gibi. Üyelik ücretini veren herkes bu maceraya katılabilir, ancak Mark ve Ben özellikle çevreye duyarlı maceraperestlerin katılımını bekliyorlar. Ne yapılırsa yapılsın, herşey çevreye aşırı hassasiyetle yapılacak. Yani otel ve benzeri hiç bir betonarme olmadan, doğada yaşayan hiç bir bitkiye, hayvana dokunmadan.

3 çeşit üyelik seçeneği var:

 • Nomads [Göçebeler]: 1 yıllık kabile üyeliği + adada 7 gece kalış: 210 dolar
 • Hunters [Avcılar]: 2 yıllık kabile üyeliği + adada 14 gece kalış: 420 dolar
 • Warriors [Savaşcılar]: 3 yıllık kabile üyeliği + adada 21 gece kalış: 630 dolar

Bu ücretlere yeme içme, havaalanından transfer ve tribewanted.com topluluğuna üyelik dahil. Ülkenizden Fiji adalarına yolculuk parası ise size ait.

Scuba dalışı, sörf, dağcılık, orman sporları, balık, güneş, deniz, kumsal… Macera Adası’ındaki tüm gelişmeler ve yaşam 3 yıl boyunca filme alınacak ve tribewanted.com’da yayınlanacak (üyelere de ufak bir ücret karşılığı izleme imkanı verilecek). 5.000 üyesi olacak bu kabilenin, ancak adada aynı anda en fazla 100 kişi yaşayacak. Herkes önceden zaman planlaması yapmak zorunda.

Şimdi basit bir hesap yapalım: 3 farklı üyelik seçeneğine göre kişi başı ortalamanın 420 dolara geldiğini varsayalım. (En ciddi masrafın yolculuk parası olacağını düşünürsek, kişilerin gecelik maliyetini azaltmak için 1 haftadan fazla kalmak isteyeceklerini varsayıyorum.) Bu 420 doların 120 doları maliyet olsa (ki sanmam; çünkü adada yiyecek ve içecek oradaki imkanlarla sağlanacak; doğa ne sunuyorsa… Maliyet tahmin hesabımda yerliler için ayrılacak destek bütçesi dahil). Televizyon yayın haklarından elde edilecek gelirleri ise yok sayalım. Bu projenin ünlü olmasıyla sponsor olmak isteyecek firmaların sıraya gireceğini de yok sayalım. Adam başı 300 dolar net kar. Çarpı 5.000 kişi:
1.5 milyon dolar!

Evet bu fikir Alex’in ki kadar zahmetsiz ve hızlı geri dönüş sağlamıyor belki ancak yine de çok kuvvetli ve çok daha eğlenceli (Bu arada Alex de kaydını yaptırmış!). Bir topluluğa ait olma ihtiyacı, bu topluluk içinde kararlara katılabilme, yönlendirme güdüsü, sanal ortamdan çıkıp gerçek bir maceraya dönüşecek bir projenin parçası olup kısa süreliğine de olsa cennet gibi bir tatil yapma ihtiyacı, vs vs… Ben bu yazıyı yazdığım sırada üye sayısı 173’tü, 4.827 kişi var 5.000’e. Tahminim en geç 2-3 ay içinde bulurlar bu sayıyı. (Üye listesinde henüz bir Türk ismi yok. Ancak böyle bir tecrübenin bana çok cazip geldiğini itiraf etmeliyim!).

Mark James ve Ben Keene… Bu iki girişimci hem çok severek, eğlenerek ve büyük deneyimler elde edecekleri tüm dünyanın dikkatini çekecek bir işe kalkışıyorlar, hem de ceplerini dolduruyorlar. Kaba bir hesapla toplam kazançları 1.5 milyon dolar’dan fazla. Şimdiden yaratıcı girişimleriyle dünya medyasının ilgisini çekmeye başladılar bile.

Turizm hep vardı, uzak doğu, keşif edilmemiş yerleri görme, kaçamak yapma, macera arzusu da… Aynı şekilde sanal ortamda yaratılan topluluk veya komüniteler de. Bu iki unsur birleşince ortaya yakın zamanda adından sıkca bahsettireceğine inandığım yepyeni bir fikir çıktı.

Ülkemizin tanıtımından ve Turizm’den sorumlu yetkililerin (her nekadar gündemleri şu an – ne tezattır ki – el değmemiş koyları yapılaşmaya açmak olsa da!) buna benzer projelerden ne kadar haberdar olduğu; 70 milyonluk nüfusun içindeki beyinlerden ne kadar faydalandığı ve bu tarz yaratıcı girişimciliği ne kadar desteklediği kocaman bir bilinmez… Turizmin sadece çok yıldızlı ve etrafı tellerle örgülü oteller yapmak olduğunu düşünen bir turizm-inşaat sektörümüz var. Ve artık zaman; bu söktörün, fakir yabancı turistleri memnun etmeye çalışmaktan sıyrılıp; farklı bakış açıları ile tüm dünyada ses getirecek girişimleri sahiplenmesinin zamanı…

(Her nekadar görünümü hoş olsa da, İstanbul’a 3 milyon laleyle makyaj (!) projemizi hatırladım birden!).

Yorumlar 21

 1. burak göç

  çok qüzel bir fikir bunu qerçekleştirmek oldukça zor olsa qerek ama aynı zamanda çok fazla eqlenceli bir durum tanımadıqın bir çok kişi bilmediqin bir yerde uzun bir vakit qeçirmek.. =)

 2. Pingback: Kabile Aranıyor?. | Escortenerji

 3. Pingback: Kabile Aranıyor

 4. destina

  Yani ne diyeceğimi şaşırdım. İnsanlar artık ne yapacağını şaşırdı!

 5. kabilekuruluyor

  merhaba arkadaşlar, arkadaşlar ben baya önce bu şekilde bir proje düşünmüştüm bazı arkadaşlarıma açtım ve saçma dediler şimdi saçma demiycek arkadaşlar varsa benimle görüşebilirler kabile@kabilekuruluyor.com bu arada 18 yaşından küçüğüm

 6. cerenimo

  Öncelikle eleştirelim mi yoksa paylaşalım mı? Evet fikir çok iyi fakat konuyu yüzeysel olarak geçmişler. Ayrıntılara yer verilmemiş. Peki para neyin nesi onu anlamdım. Bu insanlar hem risk alacaklar bir de üstüne para verecekler yok yaaa.

 7. evrim

  Bence çok güzel ama bayağı bir riskli. İnsanlara bir şey olduğunda sorumlusu kim olacak? Kimse b.. yoluna gitmek istemez.

 8. dursun

  Haziran 2007 sonunda Fiji adalarına gideceğim. Dönüşte görüşmek dileğiyle…

 9. selin

  Öncelikle herkese merhaba diyorum… Yakınmam şu konuda olacaktır: 18 yaşından küçükler neden bir kabile ortamına giremiyor? soruyorum sizlere!!! Ayrıca ben 14 yaşındayım.

 10. ahmet bulent

  Kabiledeki kişi sayısı 1048’e ulaşmış.

  Hem sanal, hem gerçek bu yapay kabile ilginç bir deney oluyor. Üyeler artık bir topluluk oluşturmuş durumda, adada buluşup birbirine evlilik teklif edenler bile var.

  16 yaşın altındakiler adaya alınmayınca kabiledeki tek eksiklik çocuklar. Belki evlilikler sonucu bu bile mümkün olabilir. 16 yaşın üzerinde ise her yaştan insan görmek mümkün.

  En ilginci heralde bir hata sonucu oluşan 107 yaşındaki üye sayısının fazlalığı…

 11. yildirim

  Üstümdeki iki kişi ilgili gibi, geriye kaldı 3569 kişiyi bulmak :)

  Ama aynı işi Türkiye’de yapmaya kalksak şimdi vay taklitçi damgası yer miyiz?

  Kim ne kadar ilgilenir ki? Sen olsan katılır mıydın?

 12. devrim

  paypal ‘ın türkiye desteği olmadığı için her paypal account isteyen site gibi buna da üye olamıyoruz. paypal ‘a account alıp da türk kredi kartı ekleyememe sorunu bir an önce çözülsün artık

 13. sempatik_ufaklik

  Gerçekten ilginç ve süper maceralı birşeye benziyor. Türkiye’de bunun örneğini yapmış olsak acaba ilgi ne kadar olur? Öncelikle Türkiye’de bu tarz bir organizasyon için yapılacak alan gerekiyor sanırım ;)

 14. hasan bultan

  Böyle değişik fikirleri bizlere ulaştırdığınız için fikir atölyesine çok teşekürler…

 15. gizem akbulut

  bu proje bana leonardo di caprio nun kumsal adlı filmini hatırlattı umarım o filmin sonunda olanlar bu ada da yasanmaz cok riskli ve bir o kadar da macera dolu bir girişim.

 16. Arzu

  Çok zekice bir proje.
  Aynı zamanda yaratıcı.

  Bu güzel yazı için teşekkürler.

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir