864

Faili Meçhul Kıyak!

Hadi bir oyun oynayalım :)

Adı da “Faili Meçhul Kıyak” olsun. Veya “FMK Hareketi!”

Ufak şeylerle insanları mutlu ederek mutlu olmak… Hem de anonim biri olarak!

Tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamaktan söz ediyorum.

Bir yıl önce ‘Nefesimi Kesecek Anlar‘da paylaştığım isteklerden biri olan bu fikri daha sık yapmak istediğimi bir arkadaşıma söyleyince; “oo Tunç, sen ‘Amelie‘ ya da ‘İyilik Bul İyilik Yap‘ filmlerini izlemedin mi?” dedi. Ben de oturdum izledim Amelie’yi. Evet fikir aynıydı gerçekten ancak beni yıldırmadı daha önce yapılmış olması.

Bu öylesine bir oyun ki, çok kişi oynamalı deyip sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Sonra nette biraz araştırınca bu fikrin farklı uygulamalarına denk gelsem de, benim kafamdakine en yakını bile kendi sitesinin reklamını yapıyordu. Oysa bu, herşeyi ile anonim olunca daha güzel.

Neyse, şimdi oyuna geçelim.

Yaratıcılığa son derece açık. Önce bir kartımız var, ondan bahsedelim.

Faili Meçhul Kıyak

Basitce tasarlanmış bu kartın sekiz adetini bir A4’e yerleştirdik. Dilerseniz bu A4’ü basıp sekiz tanesini aynı anda elde etmek mümkün. [Standart yazıcılar keşke lamine baskı da yapabilse!]

>> Baskı alabileceğiniz A4 boyutundaki dosyayı pdf veya jpeg baskı alabilirsiniz. (Linke sağ tıklayıp “save link as” veya “hedefi farklı kaydet” yaparak bilgisayara almak mümkün.)

Kart oyunun bulaşıcılığı ve devamı için gerekli. [Bir de “aa bak birisi burada ne unutmuş” denmemesi için!] Kime, ne zaman, hangi şartlarda bir kıyak yapacağımız da zaten belli olmaz. O yüzden bunları kesip cüzdanda taşıyoruz :)

Şimdi ilk etapta aklıma gelen birkaç fikir:

 • Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.
 • Yaz sıcağında kalabalık bir belediye otobüsünün içinde buz gibi bir kasa kolayı unutmak (kartlar kolalara iliştirilmiş.)
 • Uzun yıllar bakımsız kalan bir mezarı temizlemek ve çiçek dikmek. Kartı mezara bırakıyoruz. Oradan geçen birilerinin belki dikkatini çeker.
 • Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.
 • Birinin posta kutusuna gelen elektrik veya su faturasını alıp, ödemek. Sonrasında faturayı makbuz ve kartla beraber posta kutusuna geri koymak.
 • Haftalardır pis kalmış bir arabayı gece yıkamak ve sonrasında kartı sileceğe iliştirmek.
 • Vapur iskelesinde veya metroda turnikelerden birinin üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Sipariş verdiğimiz (bir alana ikincisi bedava) pizzayı komşumuzun zilini çalarak kapısına bırakıp kaçmak (kart pizza kutusunun içinde.)
 • Apartmanda kapı önlerine konan çöp torbalarını kapıcıdan önce toplamak ve kartı kapıcının oturduğu evin kapısının altından içeri atmak.
 • Görme engelli bir kişiye, yolda ona etrafındakileri anlatarak yardımcı olmak. [Bunu Amelie filminde gördüm!] Kartı o kişinin cebine atıyoruz. Belki bir yakını bulup okur sonradan ona.
 • Desteğe muhtaç (lösemili çocuklar gibi) bir derneğin kapısına sabaha karşı içi oyuncak dolu bir sandık bırakmak (kart sandığın içinde.)
 • Otomat, ankösörlü telefon veya atari salonlarındaki oyunlara karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Bakımsız bir bahçeyi tertemiz yapıp ortasına iki çiçek dikmek ve kartı sonradan çiçeğe bağlamak.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün tabii ki. Siz de aklınıza gelenleri burada paylaşırsanız mutlu olurum.

Ben ilk kartları kesip cüzdanıma koydum. Gördükçe hatırlamak adına bile faydası olacak.

Ne kadar heyecanlanırım, sadece üç kişi bile bu oyunu oynadığını buraya yazsa. Yoksa ‘Bedava Kucak‘ olayına benzer bir beklentimiz yok tabii ki.

Veya pardon, neden olmasın ki… Hadi abartalım; bu kartlardan birinin yarın dönüp dolaşıp (ve hala sağlam kalıp :) bize ulaştığını düşünsenize…

Kelimelerin yetersiz kaldığı… hatta nefesimizin kesildiği an olmaz mı o an?

1. Güncelleme: FMK ile ilgili sonradan kaleme aldığımız gelişmeler:

2. Güncelleme: İngilizce kartlarımızı da yaptık [anonymous favour]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp “save link as” veya “hedefi farklı kaydet” yaparak bilgisayara almak mümkün.)

3. Güncelleme: Bunlar da Almancası [ein anonymer gefallen]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp ‘save link as’ veya ‘hedefi farklı kaydet’ yaparak bilgisayara alıp sonrasında çıktı almak mümkün.)

anonymer gefallen

4. Güncelleme: “Beni REDDetin!” Veya “REDD Hareketi!” FMK bir yaşına basarken ona kardeş geldi :)

5. Güncelleme: 27 Şubat’ı Dünya FMK Günü! ilan ettik! (Bu da Pazar günü Taksim’de kameramıza yakalananlar: Taksim Muzurlukları :)

6. Güncelleme: İlk kitabımız Sıfır raflara çıktı. İçinde “Faili Meçhul Kıyak” oyunumuz da var : )

Tunç Kılınç - Sıfır

Tunç Kılınç – Sıfır

Yorumlar 864

 1. Alper

  Harikasın Tunç abim bundan sonra artık fmk benim günlük işim oldu bu fikri ilk defa gördüm ve gerçekten bu oyun bi eğlence kaynağı :D

 2. mustafa topcu

  merhaba arkadaşlar, hakikaten bu işi bende beğendim gerçekten bir huzur jimnastiği harika duygular.

  fakat görüyorum ki onaylayan bir hayli güzel arkadaşımız var bakınız ben 63 yaşındayım — çoğunuzdan büyüğümdür belki ben de sona doğru yaklaşan bir insan olarak mezarın içine sığacak en güzel duygumu diyeyim, varlıkmı diyeyim ama ben buna yerini bulan kıyak manevi duygu ve sevaptır diyelim. ancak önemli ve aslolan kıyağın yerini bulmaı daha güzel. buradaki yorumların sayısı bence 500 ü geçkin 200 tanesi aynı kişiler olsa 300 kişibu işe olumlu bakıyor.

  benim naçizane düşüncem çok istiyorsak daimi bir kıyak olsun bizden sonraki nesillerde bu işi ayakta tutsun onun için bu işi bir iş haline getirelim kurumsallaştırıp bu kurumun ticaretinden kıyak yapalım. önce kendini sonra çalışanını sonra büyümeyi sonra iştirakçiyi sonrada kıyak yapılacak insanları ayakta tutsun. bu kurumun kıyakçılığı seven her birey sahibi olsun ve işin içinde olan herkesim ve insan kıyakçı olmuş olsun.

  mesela yakın geçen haftaki bir anımı size anlatacağım sağlık sorunum ve binek arabamı satıp bir karavan ve hizmet görevi görecek bir araba almaya itanbula gelmiştim. kastamonu inebolu güneşli köyünde ikamet ediyorum iki gün sonra köyümüzün hocası telefon etti erzuruma tayini çıkmış benim eşyamı götürüver dedi. ben buradan istanbuldan otobüsle köyüme gititim eşyayı kamyonuma yüklemişler erzuruma gittim dönüşte boş kamyonum damperli olduğu için sürüş keyfi vermiyordu baktım yol kenarında tokat erbağ da soğanları 30 ar kiloluk çufallamışlar güneşin altında satmaya çalışıyorlardı. hemen yanaştım kaç lira dedim 4 lira abi dedi bak ben 2 liradan buldum ama senin soğanın iyi iki buçuktan olursa 50 çufal alayım dedim ve güldü tamam abi dedi.

  yanlış anlamayınız, bu kilosu değil 30 kilo çufalı 2.5 lira şimdi düşünüyorum o arkadaşın bir depo soğanı vardı ve belki de sonunda tarlaya dökecek ve o köyde onun gibi bir çok aile vardı. işte kıyak yapılacak yer bu çiftçilerimiz.

  ekmeyi bırakınız güneşin altında 30 kilo soğanı toplayıp çufallayıp yol kenerında satmayı hangimiz yaparız. size önerilerim hepimiz on kişiye 10 ar liralık kıyak yapacağımıza öyle bir firmamı olur vakıf mı olur bir kuruluş yapalım ki bütün üreticileri emekçilerin malını tek elden satalım hem üretici emeğini alsın hem tüketici kazıklanmasın istihdam edene üreticiye tüketiciye ve sağlık nedeni ile geçimini sağlayamayana kıyak olsun sayısı belli olmayacak kadar eşit bir ortaklık kuralım üretici de tüketicide ortak olabilsin bütün kıyakçılarda ortak olsun ama ayakçılara yer olmasın bu konuda düşüncesi olanlara yazmalarını rica ediyor sağlıklı yaşamlar diliyorum. venue04@hotmail.com

 3. veteriner

  Bizim faili meçhul kıyağımız hayvanlara yönelik oldu. Hazırladığımız internet sitesi ile Türkiye’deki tüm veteriner kliniklerini il-ilçe olarak toparladık. Acil durumlarda en yakın kliniğe ulaşılabilsin diye. Bize geri dönüşlerden, sadece 3 ay içerisinde trafik kazası sonucunda yaralanan 70’in üzerinde kedi ve köpeğin kurtarıldığını öğrendik. Tabiki hiçbir maddi amaç gütmeden. Evet, insan gülebilen tek canlı! Biz şimdi kartı nereye bırakalım :)

 4. sude demirci

  fakir bir ailenin kapısına bir sepet yiyecek koyup üzerine bu kartı takabilirim..:)

 5. eminn

  dedigin gibi yaptım, bi görme engelli amcayla yürüyüp ona etrafı anlatırken kartı gömleginin cebine koymaya calıstım, sanırıım elim pek hızlı degil ki adam önce elimi yakaladı sonra hırsız diye bagırmaya basladı. Cevredekiler üzerime dogru geliyodu ki elimi kurtarmak icin adamı itip kaçtım o an telaşla. İyilik iyidir, güzeldir ama asla birinin cebine bisey koymayı denemeyin benden tavsiye :)

 6. DEMET ŞENYURT

  Bu fikri benimseyen arkadaşlara sesleniyorum! Benim kredi kartımı ödemekle başlayabilirsiniz lütfeeeen :) Söz kim olduğunuzu öğrenmeye çalışmıcamm ettiğim dualarla cennet makamına erişirsiniz :P

  Şaka bir yana mutlu olmak için sebep çok görmesini bilene.. Bu da bi başlangıç olsun bizee.. Süpper fikir.. CONGRATULATIONS.

 7. Ezo

  Tanıdığımız insanlara yapmak değişiklik yaratıyor da tanımadığım insanlar da bu kadar etkili olmuyor. hep asık yüzlü biri artık beni gördüğünde gülüyor,beni anladığını onda görüyorum.ve yukarda örnek olarak amelie’den bahsetmişisiniz. düşünceli bir hareket yaptığım biri akşamında bana amelie’yi izlediğini ve beni hatırladığını söyleyince çok mutlu olmuştum.sevgiden vazgeçmemeye karar verdim.

 8. doğayahükmedenyönetmen

  Hocam yeni farkettim yapmışi olduğun bu güzel hareketi, uykum vardı sabah sabah, uykumu açtın, güzel bi’ güne başlamamda bana yardımcı oldun:) Kısacası daha şimdiden işe yaradı…:) Mutlaka deneyeceğim…:)

 9. selvi ilhan

  Etkisindeyim, en son böle bana kizimin dogdugu an olmustur.

  Süper ötesi, uygulamaya hazirim:))))))))

 10. minel

  harika fikirler güzel insanlar 8) birazda sokak hayvanlarına yardıma ne dersiniz !!
  onlarında bizlere ihtiyaçları var…

 11. Pingback: Faili Meçhul!! : EsGiz Defteri

 12. Pingback: Faili Meçhul Kıyak Yaparak Mutluluk Dağıtın! | Türkiye ve Hayata Dair

 13. evren

  birgün bankadan planlı bir şekilde iki adet peşpeşe sıra numarası aldım. tahminimce 40-45 dk sürecek işim yok fiş makinasının yanında bekledim. son 3 -5 kişilik sıra kalmıştı. o sırada bir hamile bayanın geldiğini gördüm. hemen almış olduğum sıra fişlerinin birini makinenin üstüne koydum. arkasına notumu önceden yazmıştım. uzaktan seyrettim. hamile bayan önce makinadan normal sıra aldı panodaki sıraya bakıp biraz ofladı. benim bıraktığım fişi farkedince acayip sevindi. arkasını okuyunca sağa sola bakınıp yüzündeki mutluluğun nasıl şaşkın tebessüme dönüştüğünü görseniz. süper bi manzaraydı. bu arada ben sıramı kaçırdım. sorun diil o ana değer.

 14. Aysun

  ya cok gec duydum bunu harika birşey yapmadan mutluluk doldu içime yapacağım kesinlikle kartı çıktı alıp çoğaltıp yapcağımm, muhteşem fikir

 15. zülal

  Faili meçhul kıyak hareketlerine ben de katıldım. Şirketimin İ.K. departmanında çalışıyorum. Benim için çok güzel motive edici ayrıca kişisel mutluluk yaşayabileceğim güzel bişeyler yapmama aracı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Kıyağıma gelince kartlardan kestim. Erik ağacı yazısını ekledim.
  Erik Ağacı
  Yılda iki kez çiçek açıyordu
  ama meyve vermiyordu
  erik ağacım.
  Dediler ki bana:
  -Al baltayı eline,
  yürü üzerine, korkut onu.
  Artık çiçek açmıyor erik ağacım.
  Yılda iki kez çiçek açıyordu
  ama artık çiçek açmıyor
  erik ağacım.
  Dediler ki bana:
  -Şarkılar söyle ona, sev,
  sevgi sözleriyle yüreğini doldur.
  Bahar erken dayandı bu yıl kapıya
  ve bir çikolata da ekleyerek herkesin öğle yemeğinde olduğu bir zamanda masasına bıraktım. İnanılmaz bir mutluluktu bu….

 16. Beyza

  Dersanede ki felsefe hocam sayesinde haberdar oldum bu guzel projeden. Gercekten fazla mukemmel ve eglenceli! Türkiye gibi bir ülkede ne kadar insan boyle birseye cesaret ve ilgi gösterir bilemiyorum ama sizi yürekten tebrik ediyorum. Kıyağınız bol olsun!

 17. Memur

  uygulamak için aklımda çok güzel bir fikir var. madem bu aralar günü, bu fikri uyguladıktan sonra sizinle paylaşırım. fikir klinikte geçecek :)

 18. ayhan

  bu yeni yarışmaya not yazmak istedim ama olmadı not yaz dan tıklayıp yazdım o sayfada gözükmedi ne yapamam gerekli

 19. margaritha zelle

  bu fikir gunume anlam katmakla kalmayip yarin bir suru insanin yuzunde gulumseme birakicak muhtesem fikirler yaratmami da sagladi.. yarin ilk isim kartlari cogaltip kafamdaki f.m.klarla harekete gecmek:)

  bu delirmekse herkesin “delirmesi” dilegiyle..
  ne diiyimmmm, boyle guzelliklere devam diyim:) saol tunc..
  ilham kaynagi oldugun icin..

  sevgiler..:)

 20. Pingback: Faili Meçhul Kıyak! | RAMAZAN AYDIN

 21. Mehmet

  dün okumuştum bugün yaptım ve mükemmel olduuu :) final öncesi aynı apartmanda oturan arkadaşıma, sınav için gerekli notları fotokopi çektirip kapısına bıraktım, kantinde konuşulduğu kulağıma kadar geldi ama yaptığımı kimse bilmiyor süper bi olay bu ya :)

 22. seda

  yaklaşık 100 öğrencime bu hareketten bahsettım ve linki paylastım onlarla:)) bayıldılar sanırım faılı mechul kıyaklar artarak devam edecek..

 23. Erhan

  abi dün otobüste bi çift gördüm eleman sürekli kızı öpüyo dayanamdım bi kıyakta benden olsun dedim tesadüfki yanımda bir adet kondom vardı hemen hareketmizin kağıdına sardım çaktırmadan cebine attım :D

 24. zeynep

  Bugün (01.12.2010), Tegv’nın Bahçeşehirde düzenlediği ” Gönüllülük ve sürdürülebilirlik” konferansına katıldım. Dinlayiciyeler arasında benim gibi 31 STK ‘dan temsilci, Tevg gönüllüleri, sosyal sorumluluğa önem veren şirket temsilcileri ve üniversite gençleri vardı. Adından da anlaşıldığı gibi konu gönüllülük nedir, nasıl olmalıdır, Türkiyenin bu konuda dünyaya göre bulunduğu yer, gönülller ne yapar vs idi.

  İlk panelin sonundaki soru cevap kısmında bir genç illaki bir STK’da gönüllülük yapılmasının gerekmediğini söyleyerek Faili Kıyak Hareketinden bahsetti. Gerçi adını ilk başta doğru olarak söylemediyse bile verdiği örnekler bire bir FMK hareketini anlatıyordu, zaten sonra adı doğru söyledi.

  Bu hareketi en başından beri bildiğim, takip ettiğim ve Tunç’a olan yakınlığım (ablası) düşünülürse, benim için ne kadar güzel, gurur verici ve bir o kadar da süpriz olduğunu anlatamam.

 25. umut

  Bugün, öğretmenler günü olduğu için, bir hocama kıyak yapmaya karar verdim. Ve elimde ona verebileceğim ne olduğuna baktım. Bahadır Baruter’in Ruhaltı kitabını vermeye karar verdim. “FMK” kartımı da bastırıp bir tanesini yazdığım not ile kitaba ataç ile tutturdum. Kırtasiyeden aldığım zarfa koyup kapattım ve hocamın kapısına bırakıp kactım =)

  Öğretmenler günü kutlu olsun…

 26. Pingback: Faili Meçhul Kıyak | Duygu Demirbaş

 27. Tugay BALTACI

  Bu oyundan tek çıkarım benim de yüzümün gülmesi olacak. Bizim yüzümüzün gülmesi için bir kişinin daha yüzünün gülmesi gerekiyor :) Ne güzel bir ders değilmi ama.. Çok eğlenceli olacak İzmir’de çalışmalara başlıyoruz..

 28. ezgi nacar

  saçma ötesi bişey bu ya .Kimse yapmaz yani yalan dolan :) hele ki bizim ülkemizde kimse kimsenin faturasını ödemez :)

 29. osman

  ara sıra bende deniyorum ama malesef faili meçhul olamıyorum mesela minibüste önde otturuyorum bütün para geliyor bende de cebimde fazla fazla bozukluk varsa önce arkamdan para uzatanın parasını alyorum sonra kendi bozuklarımıla o parayı tamamlayıp şöfere uzatıyorum sonra arkamdakine parasını iade ediyorum biraz şaşkınlıkla karşılasada cevabım kısa ve net oluyor bozukluk taşımıyı sevmiyorum o yüzden beni bu dertten kurtardığınız için teşekkür ederim diyorum böylece şöförde para bozmaktan kurtulmuş oluyor yolcuda bir parça mutlu oluyor ve bende cebimde ki ağırlıklardan kurtulup pantolonumun aşağı doğru çekilmesini engellemiş oluyorum :D

 30. Pingback: Fikir Atolyesi Faili Meçhul Kıyak Otoparkta!

 31. Pingback: Faili Meçhul Kıyak!

 32. belgin

  Kahkahalarıma sebep olduğunuz için çok teşekkür ederim.:):):) Allah’da sizi güldürsün…

 33. Bir dost...

  Veee bgn ilk iki FMK Hareketimi yapmış bulunmaktayıııım. Öylesine heyecan verici ki… Ama sonrasındaki o keyif ve huzur paha biçilemez. Sevgimle…

 34. Pingback: Anonymous Favour | ElectroDreamoGraphy

 35. elif

  bana ilk cemre diye inanılmaz akıllı ve iyi olan arkadaşım bahsetmişti. görüşemesek bile o kartların karşı tarafı değil de beni gülümsettiği kesin.

 36. Pingback: Tunç Kılınç | Gürkan Canpolat

 37. Bir dost...

  Az sonra ben de bu kartlardan bastırtıp FMK Hareketi’ne başlıyorum. Hem bu hayırlı ayda bir hayır işlemiş olurum. Çok keyifli de olacak bu benim için. Sizi ilerleyen zamanlarda gelişmelerden haberdar edeceğim. Ayrıca böyle güzel bir profe için sayın Tunç Kılınç’a teşekkürler… :)

 38. Ahmet

  Biraz önce Beyaz Show’daki görüntülerinizi izledim. Gerçekten çok güzel bir hareket olmuş. Sizi tebrik ederim. Reddetme kampanyanız bu aralar iyi tutabilir. Çünkü hayır, evet kampanyası dönüyor heryerde :)

  Başarılar

 39. ömer demirci

  Tebrik ediyorum böyle düşünceleri aklımıza sokarak hayata geçirttiğiniz için fakat ben çoğu zaman iyilik yapan bir insanım karşılıksız olarak yıllarca hiç bilmediğim insanlara bir şeyler bırakıp onların gülümsediğini uzaktan izledim durdum her zaman büyüklerimiz iyilik yap denize at derlerdi ve hep inanırdım ama son dönemlerde işlerimin kötüye gidip iflas etmem suretiyle iyilik yapacak maddi olanaklarım olmuyor.

  uzak yakın herkese bır faydam dokunmustur genelıyle bır ınsana yaptıgım ıyılıyı karsılıksız yapmaya çalışırdım ama iflasımdan sonra kendımı kerız gibi hissetmeme yol açtı bu durum. benım nasıl bır kısılıkte ınsan oldugumu bılen ınsanlar benımle dalga gecer gıbı öğüt vermeye başladılar, zoruma gıden noktalar oldu, zamanın da benım iyilikle karsılık verdiğim insan bu gün benim durumuma bakaraktan ben sana dememişmiydim insanlara güvenme kenarda belli bir şeyin olsun para herşeydir ne diye, paranın peşinden koşmuyorsun iyilik nedir paran varsa senden iyisi yok paran yoksa da senden kötüsü yoktur diye.

  bana nasihatlar verılmesı benı delı edıyor ben kötü bir şey yapmadım bana borcu olan bır ınsanı odeyemıyor dıye avulkata vermek yerıne hesabını sıfırladım kırasını odeyemeyen bır ınsanın kırasını odedım cocuguna sut alamıyor dıye her aksam sütünü aldım herkesın sırt cevırdıyı bır ınsan oldugu ıcın hıc para bulamazken ben ona yardımcı oldum.ben çok şey yaptım ama ben kötü bir şey yapmadım konumuzun çok dışına çıktık ama olayı bağlıycam…

  Hanı diyoruz ya karşılıksız iğilik diye benim durumuma düşülünce anladığım kadarıyla yaptıgın iğilik sana iyi olarak gelmiyor bu bir kerizlikmiş gibi geliyor insana hele de zamanında hiç bir karsılık almadan senin oldugunu bilmeden kirasını ödediğin bir insan şimdilerde durumu iyi olupta sana diyorsa ki eşşeksin sen zamanın da yaptıklarını çekiyorsun ben sana demedim mi parayla iyilik olmaz bir gün sanada lazım olur kalırsın diyorsa harbi eşşeklikten öte değildir…

 40. Pingback: Fikir Atolyesi Dragons’ Den Türkiye. Yaratıcı iş fikirleri için bir fırsat mı?

 41. FMK

  ya ben kartları yazdırdım ama kartlar çok büyük değil mi yoksa bana mı öyle geliyo

 42. kamil

  faili meçhul kötülük yapmak, faili meçhul kıyak yapmaktan kolay olduğu için FMK bir çok insanın işine gelmiyor. :)

 43. Pingback: faili mechul kiyak | aklıma ne geldiyse.

 44. Pingback: Faili Meçhul Kıyak! Nedir ? Bu hareketin amacı nedir ? | aytacengin.com

 45. kıyak yaparken zarar:D

  benden size tavsiye bu kartı cuzdanınızda tasımayın dururseniz cuzdanı Allah muhafaza vallaha kıyak yapıp atmıstırlar diye cüzdan bidaha geri gelmez:D

 46. sunset

  :) Güzel bir etkinlik olmuş tebrikler..
  Google’den girdim, google bize logo yapsana, sonrada burayı buldum tamamen tesadüf ;}

 47. Selin

  O kadar harika bir fikir ki.. Bunu ilk CosmoGirl’de gördüm ve hemen sitenize girdim, facebooktaki sayfaya da katıldım. 8 kart bastırdım bile :) yapmak için sabırsızlanıyorum.

  Birilerinin mutlu olmasını izlemek çok güzel bişey.

 48. Pingback: Çek Bir Kıyak, Faili Meçhul Olsun…

 49. Pingback: Bö!2010′dan Bir Afer.in’de Biz Aldık! | afer.in

 50. Pingback: Fikir Atölyesi ‘nden ”Faili Meçhul Kıyak”, Fikir Atölyesi ‘nden ”Faili Meçhul Kıyak” bilgileri| zayıflama

 51. Sibel

  Kartlarımı hazırladım ve kocaman bir çikolaya ilk kartımı iliştirerek ofisde ki en suratsız arkadaşın masasına koydum. (kartı aldıktan sonra onu ilk kez gülerken gördüm diyebilirim).

  çok keyifli.

 52. cengiz

  Bu oyuna benzer şeyler hep yapmak iztemişimdir hep. Hatha haber vermeden komşumun arabasını da yıkamışımdır. Amelie nin kitap tadındaki hikayesi içimizdeki meleği depreştirdi. İnsanın bir yönü meleklerden de üstündür zaten.

  Tunç beyi ve bu konudaki katılımcıları yürekten kutluyorum. İyilik iyiliği getirir doğurgan döngüsünü döndürelim; mutlu insanlar görelim.

 53. dreambox

  bi gecekondunun önüne range rover sport umu bıraktım anahtarın üzerine kartı koydup evin kapısına astım.uzaktan izledim.gece kondundan çıkan cocuklar arabanın arkaca camını patlatıp teyibi çaldılar(epey uğraştılar)sonra navigasyon cihasını çaldılar.ama arabayı almadılar.ilginç geldi.tabi sonra bi saat sesi duydum uyandım totom açıkta kalmış :)

  şaka bi yana güzel bir fikir bunu epey önce beyaz showdada izlemiştim çok yakında bende bişeyler yapıcam..

  sevgiler

 54. Starblood

  Ben de başladım bugün.

  Hediyelik eşya ve genç ürünleri satan bi mağazaya kartları ve bir miktar ücret verdim. Benden sonra girenlere kartla beraber hediye vermelerini istedim.

  Umarım birilerini gülümsetebilmişizdir.

 55. Ayhan

  Harika birşey bu, okurken bile heyecanlandım. Yorumlardaki anılarda çokk güzel. Tebrik ederim. Bende en kısa zamanda yapacağım. İzin verirseniz kendi sitemdede bunu alıntı olarak paylaşmak istiyorum?

 56. Pingback: Ramazan ve (Şeker Değil) RAMAZAN Bayramı İçin Süper Bir FMK (Faili Meçhul Kıyak Hareketi) :) | BİR KAFADAN HER SES

 57. Pingback: İnternet Mutluluğu Kolaylaştırır » Üzeyir AKÇAL

 58. Pingback: Bir RIA Developer'in Dikkatini Çekenler » Blog Archive » Faili Meçhul Kıyak – FMK Hareketi

 59. Pingback: KOPENHAG’TA FAİLİ MEÇHUL KIYAK « IJ?Z NetWork Point? bloq home>>

 60. Pingback: En iyi Blog Sayfaları « Bilişim

 61. kadriye

  oğlum atakan zihinsel engelli. çocuklarda diğer insanlar gibi pek kabullenmek istemediler. hak vermemekle birlikte saygı duydum onlara.

  izmir’in sıcak bir öğleden sonrası parka gittik. ben oynatıyorum. orada birkaç boyacı çocuk var. işten sıkılıp oyuna vermişler kendilerini. kıyıdan onları izliyorum. bi tanesi yanımıza geldi sohbete başladık. ben onun hayatını merak ediyorum. neden okulda olmadığını soruyorum. bildik hikaye.

  onun da merakı varmış bize dair. o sordu ben anlattım. çocuk değildi konuşan. az sonra arkadaşları onu çağırdı. biraz kızar gibiydiler. ne işin var orda der gibi bakıyorlar.

  adının çetin olduğunu öğrendiğim küçük arkadaşım ”abla atakanı ben oynatabilirim sen dinlen” dedi. hiç beklemediğim bi davranıştı. her ikisini gözlerimle yedim oyun oynarken. ne güzel bi manzaraydı o. oğlumun arkadaşı vardı.

  az sonra gitmeleri gerektiğini söyledi. ”sen günde kaç lira kazanıyosun?” dedim. sanırım 10 lira kadardı miktar. o gün hiç iş olmamış. ayakkabımı boyatmamıştım. çıkarıp 10 lira uzattım. ”boyamadım ki !” dedi. ”yaptığın parayla ödenmez ama bu da bizden olsun” dediğimde zıpladı. arkadaşları şaşkın bakakaldılar.

  o günkü mutluluk ikimize de yetti sanırım. küçük arkadaşım sizin yaptığınızı yapmıştı ve bana bir şey yapma fırsatı vermişti .her neredeyse umarım mutludur…

 62. Pingback: Beni REDDettin! « Yaşama Sanatı!

 63. Pingback: Beni REDDettin! « şimdi aklıma ne geldiğini size söylemiyeceğim

 64. Unknown

  Çok hoş bir uygulama… Böyle hayırsever insanların hala varolduğundan haberdar olmak şimdiden gülümsetiyor beni. Ben de en kısa zmnda bu oyunun bir parçası olucam ve sizi bilgilendiricem.

 65. Pingback: Faili Meçhul!! « EsGiz Defteri

 66. Pingback: Tunç kılınçın yeni oyunu beni reddettin » Arsivtr.com

 67. Pingback: Beni Reddetmeyin ! « Sabrican Zaim

 68. aysun

  ben de oynamak istiyorum ancak değişik fikirlere ihtiyacım var burada yapılan şeyler paylaşılırsa çok sevinirim..

  böyle yapılan iyilikler insanlara kendini o kadar mutlu hissettırıyormus ki, beynin salgıladığı hormon sayesinde bu mutlulukla daha huzurlu poztif ruhani bir rahatlama yaşanıyormuş en kısa zamanda deneyip paylaşmak istiyorum.

 69. Tolga

  Merhaba,
  En son bırakılan yorumdan bu yana neredeyse bir yıl geçmiş. Bir yıl önce öğrenciyken bu FMK hareketinden haberim olmuş, bu hareketi çok beğenmiş ve takdir etmiştim. Şimdi bir yıl sonra çiçeği burnunda bir Türkçe öğretmeni olarak bu güzel FMK hareketini okulumda uygulamaya koyuyorum. Bu hareketi 7. sınıf Türkçe ders kitabımızda yer alan “İyimserlik Kötümserlik” adlı metinle ilişkilendirdik. Sayenizde öğrencilerimiz derste öğrendiklerini gerçek hayatla ilişkilendirip yaparak ve yaşayarak öğrenecek ve sebepsiz, çıkarsız iyilik etmenin hazzına varacaklar. Teşekkürler…

 70. Pingback: Faili Meçhul Kıyak Hareketi | Bir Kalem Bin Kelam

 71. Aykan

  İnsansı şeyler dimi… Duygusallasır bi anlığına bazen sinirlenir bazense her seyi bırakıp gitmek ister… FMK da öyle ama daha ötede sanki sahsen benim içimde normal bir insansı duygudan daha fazlasını uyandırdı. Hani şey gibi ; ufacık bir dokunma her seyi siler unutturur ya da bi anda her şeyi mükemmel ve mutlu yapar ya gözümüzde bu da öyleydi ilk deneyimimde.

  Sabah erken kalkmıstım gecen gün, nedensiz bir bicimde. Sonra içimde bi an kalkıp kadıköye gidip kahvaltı yapma hissi de benle beraber uyandı. Atladım bi otobüse tıklım tıklım tabiki de, sonra ineceğim durak yaklastı, arka kapı acıldı bi durak önce yaşlı bir amca binmeye calıstı, yardım ettiler falan cok az bi acıdan da olsa para veyahutta indirimli akbil tarzında biseyler aradığını anladığımda onun parasını verdim hemen yanında durduğum muavine ve elden ele FMK kartının amcaya iletilmesini istedim, tam o sırada benim durağım geldiği için indim.

  belkide cok kücük bir seydi yaptığım ama gercekten dediğim gibi bende normal bir insansı duygudan fazlasını uyandırdı. böyle bir olusum için ‘ Tunç Kılınç’ Tesekkürler benim bu duyguyu yasamamda katkın olduğu için =)

 72. ayça

  benım burda herkeze soylemek ıstedıgım sey bence herkezın aklına fazla maddıyata dayalı seyler gelmesı oysa burdakı asıl amac her ınsanın yuzunde bır tebessum yaratabılmekse bu daha soyut seylerle olmalı proje gercekten cok guzel gelıstırmeyede gercekten cok acık…=)
  ayrıca burda bugun yaptıgım bırseyıde anlatmak ısterım bugun tosiba da kahve ve kek yıyodu tam karsımdakı masaya bır adam oturdu ve gozum takıldı adam bellıkı ıs adamıydı ama yuzu o kdra cıddıydıkı hıc gulmemıs dersınız hayatında. bende onun bu halını kucuk bır keagıda resmettım ve ustunede sızden ızın almadıgım ıcın ozur dılerım cızdıgım ıcın ama lutfen bukadar cıddı olmayın bır yanınız daıma cocuk kalsın dedım ve bu kagıdı garsondan o adama vermesını rıca ettım bende orad cıkıp bır yerde ızledım adamın kagıdı aldıgı zamnkı halı cok guzeldı ve boyle bıseye cesaret edebılmek hem bana macera oldu hemde buyuk bı enerjı verdı ondan snra ıcımde buyuk bı mutluluk vardı anlatmak ıstedıgım yapılıcakları daha basıt ama etkılı tutmak gerektıgı=))

 73. Ezgi AKINCI

  FMK hic bir seyi bu kadar istekli ve hevesli yapmamıstım. Simdilik 7 kıyagım oldu daha fazlası icin sürekli cevremi gözetliyorum

 74. gülru batur

  faili meçhul olarak değil ama, böyle şeyler yaptığım oldu daha önce.

  otobüs durağında yanımda sıkıntı içinde beklerken hapşıran kişiye “çok yaşayın” dedim, onun da benim de yüzümüzdeki gülümseme her şeye değerdi.. yolda yürürken farkında olmadan atkısını, hırkasını ya da bir şeyini düşüren insanlar oldu, diğer tüm insanlar geçip giderken ben yolumu değiştirip arkalarından koşarak düşürdükleri şeyleri verdim onlara.

  aklıma esti, bir arkadaşımla durup dururken huzurevine gittim, oradaki yaşlı insanlarla konuştum, ellerini öptüm.. nasıl gülümsediler.. bir konser kapısında bileti olmadığı halde içeri girmek için yanıp tutuşan birkaç genci kattım önüme aldım içeriye.. ben de çok kıvrandım konser kapılarında, “ne olur sanki şuradan giriversem” içeriye diyerek..

  öyle zor durumlarda kaldım ki “biri bana bir iyilik yapsa” diye kendi kendime yalvararak geçirdiğim çok zor zamanlarım oldu. bu zamanlarda hissettiklerimi bildiğimden, çevremdeki hiç tanımadığım insanları gülümsettiğimde onlara nasıl da iyi geleceğini biliyorum. emin olun ki yaptığınız bu ufak şeyler hem size hem de yapılan kişiye büyük bir mutluluk veriyor. insan olmanın anlamına eriyorsunuz sanki.

  şimdi bu fmk hareketi nasıl heyecanlandırdı beni.. bugün gördüğüm bu sayfadaki kartları hemen hazırladım, ilk fırsatta yaptığım şeyleri de paylaşırım sizlerle. kim bilir, belki sizin bıraktığınız bir kart benim elime, benim bıraktığım bir kart da sizlerden birinin eline ulaşır…

 75. Pingback: Hadi İyilik Yapalım… | Can Erdoğan

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir