25

Faili Meçhul Kıyak Otoparkta!

Faili Meçhul Kıyak – FMK – oyunumuza başlayalı sekiz ay olmuş. Güzel de olmuş :)

Şimdi çektiğimiz ufak bir video var, onu sizinle paylaşmak istiyorum:

Bir prodüksiyon şirketinin yardımı ile sabah gün ağarmadan başladık, öğlene doğru da işimiz bitmişti. Eğlenceden yorgunluğu unuttuk!

Yine bir prodüksiyon şirketi destek verirse, size çekmek istediğimiz diğer FMK’lar hakkında fikir vermek istiyorum:

 1. Bir dalgıç kendini belli etmeden, balık tutan bir balıkçının oltasına canlı ve büyük bir balık takacak. Kartımız da balığın ağzında!
 2. Yoğun trafikte aracıyla durmuş bir şöförü, bir arkadaşımız soru sorararak oyalarken, diğer kişi de sağ cam sileceğe (içinde az da olsa para olan) bir KGS kartı iliştirecek.
 3. Bir üniversite kampüsüne yakın bir çamaşırhanede, birinin yıkanan çamaşırlarını ütüleyip, katlayacağız.
 4. Yine bir kampüste, helikopterle en yakın tarihteki bir konserin biletlerini kartlarımıza iliştirerek havadan atmak.
 5. Gece konaklamalı bir müzik festivalinde, üç beş çadırın önüne birer kutu bırakıp kaçmak. Kutuların içinde tuvalet kağıdı, diş fırçası, diş macunu, şampuan, kolonya, sinek savurucu, el feneri, güneş kremi, iskambil kağıdı, su, çikolata ve prezervatif var.
 6. Uzaktan kumada ufak maket bir tekneyle, sahil kenarında oturmuş bir çifte denizden bir şişe şampanya ve iki bardak gönderiyoruz.
 7. Bir kır düğününe İbrahim Tatlıses’i götürüp, orada onlarla iki halay çekmesini istiyoruz. Daha sonra onların yakalarına altın veya para yerine, bizim FMK kartımızı iğneleyip hızla uzaklaşacak.
 8. Amatör bir müzik grubunun provasına onların en sevdikleri müzisyeni götürüyoruz. Grupla bir iki kayıt yapıp ayrılıyor.
 9. Restoran veya bankta oturan bir çiftin yanına, en sevdikleri şarkıcıyı gönderiyoruz. Onların kulaklarına eğilip, en sevdikleri şarkıyı mırıldanıp, kalkıyor yanlarından.
 10. Amatör bir futbol maçını görüntüye alıp, montajlanmış halini Erman ve Şansal’a veriyoruz. Onlardan bunu, Maraton Programı’nın normal akışı içinde, sanki normal bir lig maç gibi yorumlamalarını istiyoruz. Takım hocalarıyla da önceden anlaşıp, futbolcuların kampta birlikte Maraton’u izlemelerini sağlıyoruz.

Bu liste daha uzar!

Dilerseniz siz de kendi fikirlerinizi paylaşın. Bakarsınız bir gün, bir televizyon programı yaparız hep birlikte!

Kıyağınız bol, failiniz meçhul olsun! :)

Yorumlar 25

 1. kağan

  Hacılar köyü.. Mevzu güzel düşünce kıyak lakin gereksiz bir mücadele verilmiş.Daha düzgün bir ortama pusu atılmış olsaydı başarı daha bereketli olurdu tabi eldeki imkanlar dahilinde gerçekleşitirilen durumlardır doğru laf yok.
  En azından şunu söyleye bilirim grubunuzun adını Neidüü belirsiz iyi manyaklar koyun, keçi ve diğer küçük baş hayvanlar.

 2. Metehan Kutlay

  Bir posta güvercininin ayağına bağlanmış iki kişilik sinema bileti, üstünde de bir fmk kartına hayır demezdim.

 3. Berkay

  Bu faaliyet pek olay yaratmamış fakat günümüzde buna benzer bir programla gülüyoruz :)

 4. Cem KATILMIŞ

  Tunç kardesımı gonulden kutluyorum.
  Zekıce, eglencelı, faydalı, samımı, yaratıcı, basıt ama mutevazı gerçi insanda kamera sakası ızlenımı yaratıyor lakın kıyagın yapılıs seklı ne derece akıllıca olursa o derece yakalanma anındakı rıskler aza ıner kanaatındeyım..

  Bence YUZYILIN HAREKETI..
  Çıg gıbı buyur..
  Parcası olmak buyuk keyıf..

 5. Erkan

  Video çok hoş olmuş. Devamını mutlak bekliyoruz.

  Bir de malum yağmurlu günlere girdik birisi şemsiyesiz gezen birisine şemsiye verip kaçsa ya da bu şemsiyeyi alabilirsiniz diye duvar kenarına notla birlikte iliştirse çok şahane FMK olur :)

 6. Burak Özdemir

  Arabası yıkanan kişilerin sevinme tepkisi daha coşkulu olsaydı keşke. Gören de her gün birileri arabalarını yıkıyor sanacak. Alışılmış bir durum gibi karşılıyorlar ya neyse.

  Güzel hazırlamış, ellerinize sağlık :).

 7. Eray USTA

  Video çok hoş olmuş. Tebrik ederim Tunç abi. İsterse bunlar sana pr değeri katıyor olsun bizler senin samimiyetine inanıyoruz.!

 8. Çağdaş

  Aslında yukarıdaki bir çok yoruma katılıyorum. Bir TV programı olarak güzel bir fikir olmuş diyebilirim. Diğer taraftan, ihtiyacı olanlara yardım eden bir grup insan değil de kamera şakası programı havası olmuş.

  Tunç’un verdiği FMK örnekleri de zaten ihtiyacı olanlara yardımdan çok, kendimize benzeyen insanlara ummadıkları bir anda mutluluk vermek (ve belki bir gün bize de yapılır umudunda olmak) üzerine kurulu.

  Olaya bu gözle bakınca o da güzel tabiki. Zaten FMK’nın çıkış amacı da dünyayı kurtarmak değil sanırım. Her şeyde de belki derin bir sosyal sorumluluk olması gerekmiyor.

 9. wime77

  Kısa saçlı bayanın dediği çok iyiyidi. ” Ben tanıyorum o çocuğu” :))))

  Arkadaşlar iyiki benim arabamı kıyak olsun diye FIRÇAYLA yıkamadınız yoksa çok çınlardı kulaklarınız:)))))

  Neyse çok güzel olmuş elinize sağlık güzel bir çalışma.

 10. osman

  tunç abi çok samimi ve iyi niyetle bu işe başladı ve bence küçük hesapları düşünecek bir insan olduğuna kesinlikle inanmıyorum bütün kalbimle destekliyorum yaşasın fmk:)

  arkadaşların bazıları da değinmiş bu konuya ben de söylemek isterim ki insanlar bence bu oyunun mantığını tam olarak anlamış değil, önce bunu anlamaları gerekir ya değilse devamlılık sağlanamaz.

 11. Atlas Akın

  Her zaman yakından takip ettim. Gün içerisinde de uyguluyorum. Fakat burada üzüldüğüm bir sıkıntı var ya kamera göstermedi ya da olmadı.

  Sanırım bu arkadaşlar kartı görmedi veya ilgilenmediler. Amaç insanların kartı görüp onların da iyilik yapması değil mi? O zaman bir yerde hata var.

 12. hera

  herşey süperde!
  tepki verenler fena vasat adamların ruhu geçmiş:)şaşkınlık desem değil sevinç desem dğl …tepkiler keşke daha güzel olsaydı….

 13. Mehmed

  Merhaba…
  Faili Meçhul kıyak harekatı; güzel hoş anlamlı ve sanırım toplumun buna ihtiyacı var…Ancak, Bu kıyaklar daha hayırlı işlere vesile olsa sadece romantizmi cinsel korunmayı temiz bir arabada seyehat etme ihtiyacı olan insanlara değilde daha mağdur daha yapıcı toplumu buna sevk edici ve yapılan kıyağa gerçekten ihtiyacı olan insanlara yapılsa daha hoş olmazmı…Aksi halde bu olay sadece reklama giriyor ne kadar samimi olsanızda…

 14. Hüseyin GÜRSOY

  @Güner Şenoğlu;

  Reklam olmayan bir site pr kazansa ne olur-olmasa ne olur? Yani iyi niyetli bir şeyler yapılmaya çalışıldığında olaya en nihayetinde bu açıdan bakmak ilginç geliyor bana. Pr dediğin nedir ki, salla gitsin. İşi tam bilmeyenler de gerçekten bir kazanım oluyormuş gibi sanacak. Hiti az olan bir site Pr 8 olsa ne olur, yani gerçekten ufağın da ufağı hesaplar bunlar.

  Hareketlerinizi destekliyor ve bu kliplerin devamını bekliyorum. Örnekleriniz biraz daha genişlediğinde kendi sitemde de bununla ilgili bir tanıtım yapmayı planlıyorum.

  Saygılar-sevgiler.

 15. emir alp

  Amacını aşan bir harekete dönüştü görüldüğü üzere. Evet, bu kıyakla karşılaşan insan için güzel ve eşsiz bir duygu olabilir ama sorun, bu kıyakçı insanlığın modernizm nehrindeki çırpınışında. Bence artık günah çıkarma vakti geçiyor insanlığın.

 16. salih

  ben en çok dalgıçla balıkçıya yapılacak fmk fikrine bayıldım. o oltayı çektiğinde balıkçının yüzünde oluşacak şaşkınlık ve sonrasındaki mutluluğu görmeyi istiyorum :)

  keşke herkesin yaptığı pr bu kadar işe yarar ve eğlenceli olsa. ki ben tunç ağbinin bu işe o amaçla kalktığını düşünmüyorum. 8 ayda kendi blogunda bile fmk’yı çok az dile getirmiş. kartın üzerinde site adresi dahi yok…

  bu arada video harika olmuş. çekerken çok eğlendiğiniz belli. kartları şimdi basıp koydum cüzdana, hava da güzel hemen çıkıp birilerine fmk yapasım geldi.

 17. Gökmen Görgen

  Bayadır takip ediyordum sizi de, artık iyice coşmuşsunuz =)
  Hiç televizyon izleme alışkanlığım yoktur; ama izlemeye değer bir program olur herhalde. Merak ettim.

 18. Rıfat

  Tunç Bey’le kısa da olsa bir sanal muhabbetim olmuştu, ve ben hayatımda O’nun kadar mütevazi, alçakgönüllü, hoş sohbet bir başka insanla tanışmadım, konuşmadım.

  Bu harekette yapılanlar mutlaka Tunç Bey’e yarayacaktır onun reklamı olacaktır, ama olaya bu şekilde bakmanın bir anlamı yok, bizler burada egomuzu tatmin ediyoruz bir yerde, insanlığımızın farkına varıp mutlu oluyoruz, insanları mutlu ederek eğleniyoruz, en ufak bir art niyetimiz olmadan yapıyoruz bunları… Yaptıklarımızdan da birileri gayet samimi ve içten bir şekilde fayda sağlıyor ve o da bu faydayı bizim gibi başka projeler geliştirerek harcıyor.

  Eğer varsa Tunç Bey’e ufacık bi katkım, helal-i hoş olsun.

  Yalnız bir şey dikkatimi çekti, bu vidyoda iyilik yapılan insanlardan birisiydi, Tunç Bey’i yahut da FMK’yı bilen bir ablamız “aynen devam, çok güzel şeyler yapıyorsunuz” gibi bir şey söyledi. Sanırım bu şekilde yaptığımız hareketlerin karşılığı pek olmuyor, yani bir nevi enayi yerine konulmuş o FMK gönüllüleri.

  Bu hareket daha çok üniversite öğrencileri arasında büyüyecektir, bu yüzden üniversite öğrencilerine yönelik çalışmalara girilmeli sanırım. Tabi bu benim kişisel görüşüm.

  Herkese mutlu ve güzel günler, bir de faili meçhul olan kıyaklar dilerim.

 19. Esra

  Güner, Tunc abiye yarasa bile varsin öyle olsun :) Maksat iyilik yapip eglenmek. Sonuc itibariyle bu fikir’i üreten Tunc Kilinc, o kadarini da hakeder derim ben :)

 20. Salim

  @Güner Nereden baktiginiza gore degisir :) Tunc abiyi yakindan tanimiyorum ama okulda yaptigi bir konusmadan yola cikarak samimiyetine inandigimi soyleyebilirim.

 21. Güner Şenoğlu

  Merhaba,
  Çıkış noktasını çok iyi görsem de şeytanın avukatlıgını yaparak sormak istiyorum. Bu faaliyetlerin hepsi aslında Tunç Kılınç’a bir PR değeri katmıyor mu? Ve şeytan hala dürtüyo, aslında bu kıyaklar sadece Tunç’a mı yarıyo?

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir