51

Yaratıcı Tasarım

‘Nasıl yaratıcı olabilirim’ sorusunun cevabını “daha önceden beynimizde var olan iki veya daha çok ilgisiz unsurun (bilginin) yeniden farklı bir şekilde birleşmesini sağlayarak” diye verebiliyorsak; ne kadar çok (anlamlı veya anlamsız) unsur olursa, o kadar çok da yeni fikir geliştirme şansımız oluyor.

Fikir Atölyesi’nde eski bir yazıda dediğimiz gibi; “Farklı bakış açılarını yakalayıp, fark yaratacak yaratıcı fikirleri bulabilmek için; hergün etrafımızda gördüğümüz, olup biten (ancak kanıksadığımız) yüzlerce şeye cesaretle ?neden? sorusunu sormak iyi bir başlangıç.” Araştırmacı olmayı sevmek, sürekli öğrenmekten haz olmak; görmeyi, duymayı, dinlemeyi bilmek de öyle.

İşte son bir iki gündür gözüme takılan yaratıcı işler:

BMW GINA: Otomobillerin yüzeyi gerçekten metal olmak zorunda mı? Onun yerine esnek, farklı bir malzeme olsa. Zevkimize göre az çok tipini değiştirebilsek. Kapı açılınca derisi kırışsa, göğüs kafesinden motoru görünse, yolda kızlara göz kırpsa, vurunca kaportacı yerine terziye götürsek… (BMW-web-tv)

Ses Çubuğu: Görme engelli kişiler için heyecan verici bir alet. Yazıyı tarıyor ve seslendiriyor. (Yanko Design) Bu muhteşem alet bana başka bir taraftan da cep telefonlarını hatırlattı. Onlar da bunu yapabilmeli. (Ayrıca elimizde biriken yüzlerce iş kartını otomatik olarak telefon rehberine ekleyebilecek olmak bile yeter.)

Otostop aparatı: Baktınız alan yok, atlıyorsunuz bir arabanın üzerine! Polis görse hangi kuralı ihlalden ceza keserdi acaba? Bizde ise çok iş yapacağı kesin! (Yanko Design)

Piyano zil: En yaratıcı ziller hep neden kuş sesi olmak zorunda? Bırak ben istediğim tınıyla çalayım kapını! (Li Jianye)

Prag’da yapılan Walter Towers. Gökdelen tasarımına farklı bir bakış açısı. Çok sevdiğimden değil de, petrol zengini araplar bunu gördükten sonra ufukları açılacak! (BIG)

Dizüstü bilgisayarlar neden daha fazla özgürlük sunmuyor? Ekran ve kalve arasındaki mesafeyi istediğimiz uzaklığa ve yüksekliğe alabilmek, açıyı ayarlayabilmek… (FlyBook)

Ressam sehpası olmuş televizyon sehpası. Yükseklik ve açı ayarlanabiliyor, yerde hareket imkanı var. Basit fikirlerin pratik ve hoş sonuçlar doğurabildiğine yaratıcı bir örnek. (Axel Bjurström)

Zincirsiz bisiklet! Sürümü ne kadar rahat olur bilemedim ancak minimal tasarımı gerçekten dikkat çekici. (Bradford Waugh)

Amatör DJ’ler için iPod kayıt ve mix aleti. Arkadaşlara gittiğinizde bundan bir tane çıkarıp “bırakın müzik işini bana” demek eğlenceli hale geliyor. (Belkin)

Trafik ışıklarına sanal duvar. Kırmızı yandığında önünüze böyle bir ışık kümesi çıkıyor, bugünkü trafik direklerinde olan ufacık kırmızı ışıkları gözden kaçırma ihtimali de kalmıyor. Bu fikir hayata geçerse, reklamcılara da yeni bir mecra doğmuş oluyor. Varsın doğsun, yeter ki kırmızıda dursun arabalar. (Hanyoung Lee)

Sineklere de bir şans verin! Kurtulma şansları binde bir olduğu için de bu sinekliğin adına 1:1000 denmiş. (Denis Belenk, Alexandr Brazhenskiy)

Apple Kaset Çalar: Doğan görünümlü Şahin! Bunu yapanın bizden biri olma ihtimali yüksek!

Microsoft saat yapsa işte böyle içi mavi, ortasında bir hata mesajı ve üzerinde de sadece üç düğmesi olurdu herhalde: “control, alt delete!”

Peki Apple’ınki nasıl olurdu?

Adı iWatch, bu kesin! Kendi misyonlarında olduğunu düşündüğüm “bir sonraki versiyonu bekle!” düşüncesi ile bu saatin de sanırım yelkovanı eksik olurdu. [İkinci nesil Apple iPhone cep telefonu iPhone 3G çıkıyor; içinde hala mms yok, video çekimi yok, kopyala yapıştır yok; ama 3G var!]

Google Watch ise hiç ‘zaman’ falan göstermesin. “Şansımı denemek istiyorum” yeter bize!

Neyse, son bir iki gündür nette gezinirken yaratıcı tasarımlarından keyif aldığım, sizlerle de paylaşmak istediğim fikirlerdi bunlar.

Sizin en çok hangileri dikkatinizi çekti?

Yorumlar 51

 1. selim

  Süperrr etkinlikler. Özellikle ( TRAFİK IŞIKLARINA SANAL DUVAR ) etkinliği çok ilgimi çekti. Keşke ülkemizde bunlardan da olsa !!!!!Harikalar. Düşünsenize ,kırmızı ışık yandığında önünüze sanal bir duvar çıkıyor.Sizde duruyorsunuz.Yeşil ışık yandığında da geçiyorsunuz. Harika projeler!!!!!!!!!!Birde piyona zil çok ilgimi çekti.

 2. selim

  Süperrr etkinlikler. Özellikle ( TRAFİK IŞIKLARINA SANAL DUVAR ) etkinliği çok ilgimi çekti. Keşke ülkemizde bunlardan da olsa !!!!!Harikalar. Düşünsenize ,kırmızı ışık yandığında önünüze sanal bir duvar çıkıyor.Sizde duruyorsunuz.Yeşil ışık yandığında da geçiyorsunuz. Harika projeler!!!!!!!!!!

 3. sineklik

  sineklik için sitemizi ziyaret etmenizi öneririz. dış görünümü ve dizaynıyla tasarım harikası görünüme kavuşabilirsiniz.

 4. helin

  bence çok güzel fikirler var arkadaşlar bana fikir söyleyebilecek barsa bana söylesin face eklim

 5. baris

  Microsoft saat yapsa işte böyle içi mavi, ortasında bir hata mesajı ve üzerinde de sadece üç düğmesi olurdu herhalde:

  ?control, alt, delete!?

  Bu süper ya harika bişi, gülmekten öldüm :)

 6. danny clarke

  piyano zil ve okuma cihazı gerçekten çok başarılı. Yanko design de imza attığı her tasarımda mükemmel tasarımlar sunuyor.

 7. Mustafa

  Otostop aparatı, ses çubuğu ve trafik ışıkları oldukça ilgimi çekti. Otostop aparatını, “polislerin ceza yazamaması” durumunu yaşayabilmek için bile kullanırdım sanırım. :)

  Ses çubuğu ile ilgili “aynı amaca hizmet eden” farklı projelerim var lakin hayata geçirebilir miyim, bilemiyorum. Umarım bir gün hayata geçer, benim ya da bir başkasının eliyle… Önemli olan “insanlığa hizmet”e vesile olması.

  Kırmızı ışık yanarken bir araç geçmeye çalışırsa bir çocuk çığlığı, 1 metre ilerisinde bir annenin yere düşme simulasyonu, vs. olabilir ve caydırıcı etki oluşturur kanaatindeyim. Bir kuralın uygulanabilirliği, uygulanmadığında verilecek ceza ile ölçülemez, kuralın gerekliliğine inandırmakla ölçülür, bence…

 8. magnet sineklik

  sineklerle mücadele için illa bir şans vermek gerekmiyor onlar özgürce uçarlarken (kışın nasılolsa ölecekler) siz de bizim sinekliklerimizle özgürce yaşayabilirsiniz.

 9. bekir

  her hangi bir jean firması için ürettiğim bir reklam metnim..ve bunun yanında gene banka ve bir kaç tane daha olabilirlik ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüğüm metinlerim var…ulaşabileceğim mercilerden ve bilgilendirilebileceğim kişilerden yardım ve bilgi bekliyorum….

 10. burak

  Örnekleme olarak ilginç. “Yaratıcı fikir” sadece tasarıma hapsedilmiş bu yazıda. Görsellikle zenginleştirilmesi yazıyı akıcı hale getirmiş. Sayın yazardan yaratıcı fikir’in değişik alanlardaki versiyonlarınıda bekleriz.

 11. byyunuspolat

  sanal duvar süper ötesi. normal ışıklardan daha verimli olacağı kesin.
  bir de bisikletin gidebileceğinden emin değilim.
  tasarımcıları ayakta alkışlıyorum.

 12. çetin özbakır

  trafik ışıkları süper fakat bizim sürücülerimiz için işik kaynaklarını yukarı ve aşagıya koymak lazım zira şu andaki direkleri bile deviriyo dikkatsiz sürücülerimiz.

 13. sibel_ Bodrum

  tasarım hep ilgimi çekmişdir. zaten etrafa baktığınız zaman her şeyin ne kadar iyi tasarlanmış olduğunu anlamamak imkansız o ayrı bir konu:)

  ama şu insan zekası yok mu çok sınırsız, bazen de ürkütücü olabiliyor tabi.
  bu tarz ilginç tasarımlar gördüğüm zaman insan zekasını cok taktir ediyorum. nasıl düşünüyoruz değil mi?

  kendi bloğumda da tasarım üzerine açtığım ayrı bir katogari var. onları sizle paylaşmayı cok isterim.

  ilginizi çekerse buyur burdan yak:)

 14. Handan

  Bu yorumlardan oğlumun ne kadar zeki olduğunu bir kez daha anladım. Oğlum şu anda 17 yaşında. 4 yaşındayken birgün trafik ışığı kırmızıda durduğumuzda bana şöyle demişti. ‘Anne bazen arbalar kırmızı ışıkta durmuyor acaba ışık yandığı zaman hani bizim anaokulundaki gibi demirden kapanlar çıksa ışıkta geçen arabaların lastikleri patlasa olmaz mı?’

  O zaman da ağzım açık kalmıştı ama buradaki trafik lambası duvarına yapılan beğeni ve yorumlar oğlumun daha bebek denecek yaşta ne kadar yaratıcı olduğunu bana bir kez daha ispatladı…

 15. anıl

  çok güzel hele o kırmızı ışıkta durma… ben de bir tasarım üzerinde çalışıyorum, daha güzelini yapıyorum :D

 16. Barış ALTUN

  Tasarım göze ya da ruha hitap etmekten çok işlevsel olması kaydıyla başarılı olur diye düşünüyorum. Elbette ki göze ve ruha hitap etmelidir. Örneğin BMW’nin konseptini gördüğümde göz zevkimi tatmin etti peki ya işlevsellik?

  Bez bir kapı… Kapıyı açtığımızda bezin kırışması ve kapattığımızda kırışıklığın belli olması. Bir süre sonra bezin yıpranıp yırtılması.

  Aracın keyfe keder şekillendirilebilmesi mükemmel. Peki ya ayrodinamik (cehaletime verin umarım doğru yazmışımdır?) Dinamiği bozulunca artacak olan yakıt tüketimi? Bozulacak olan yol tutuşu? Peki ya üretim esnasında artacak olan maliyet?

  Tasarımlar elbet güzeldir lakin tasarımın mükemmelliği her anlamda hayatı ne kadar kolaylaştırdığına bağlıdır.

  Bknz. IKEA tasarımları. Genelde sade tasarımlar hazırlanır. Montaj, taşıma, stoklama, fiyat ve kullanımı kolay ürünlerdir.

  İşte tasarımda ki mükemmellik de bu şekilde değerlendirilmelidir.

  Bir web sitesi mükemmel bir tasarıma sahip olabilir fakat ziyaretçi aradığını bulamıyorsa ya da sayfanın açılmasını fazla bekliyorsa o tasarımın yeri “geri dönüşüm kutusu” içerisindeki en ücra köşedir.

 17. Yazar
 18. Erdem

  Merhaba, buluşlar gerçekten çok ilginç. Sanal duvarın önündeki araç sanırım Hacı Murat :)

  Ayrıca bu yazının resimlerini kendi sitem için alıntı yaptım. Sorun olur mu acaba?

 19. Duru

  Tasarımlar güzel de… En güzeli en üst sol köşedeki klozet kapağının üzerine oturmuş, elindeki gazeteye bakan küçük sevimli afacan. Belki de tasarımın en dahicesi.

 20. meral

  gerçekten çok güzel fikirler özellikle pc ve ses çubuğu.

  bende de bi kaç tane yaratıcı ve hatta özgün olduğunu düşündüğüm fikirler var ama nasıl hayata geçirecem üşengeçliği ve güvensizliği var. teknoloji tasarımı konusunda da nerden yardım alacağımı da bilmiyorum. bu konuda bilgi sahibi olan varsa beni de bilgilendirebilir mi burdan acaba?

 21. HAVVA

  bence sanal ışık muhateşem bir olay gerçekten o küçük ışıkları görmek zor oluyor hem de uzak mesafeden görmek çok daha zor oluyor. en kısa zamanda yürürlüğe girmesini umut ediyorum.

  bunları düşünüp icaraata geçirten sanatçılara çok çok tşkler.

 22. Sakin Kafa

  Televizyon sehpası tam benlik bi kere o biirr. Ama aralarında en işe yarar olabilecek fikir, sanal duvar olmuş. İnsanlığında hayrına olur. Gerçi, bazı garip şaka anlayışlı sürücüler sanal duvar üzerindeki yayalar üzerinden geçebilirler (:

  “Örnekler tasarım yaratıcılığı üzerine. Çoğu teknolojiye dayalı.
  Amaç insanların mutluluğu ise fikir-düşün yaratıcılığı daha evrensel.”

  bu lafı anlamıyorum. ortaya atılmış bir laf mı öyleyece yüzeysel, yoksa arkası var mı?

  “tüm yaratıcılıklar insanların mutluluğu için de mutsuzluğu için de kullanılabilir” diyim ben de bari. teknolojik yaratıclık kötüdür fikirsel yaratıcılık iyidir gibi bişey yoktur ki

  aman allahım.. neler direm..

 23. begum

  Terziye gidecek arabayı bırakın, varsın zincirsiz bisikletimiz de olmasın …
  bence şuan en gerekli şey sanal trafik ışıgı değil mi ? Özellikle Türkiye’de…
  Şuan inanıyorum ki eger o sanal ışık kümeleri özellikle güzel mankenler yansıtılarak geliştirilirse, görünce durmayacak erkek düşünemiyorum..:D Tabi bu biraz işin mizahı …

 24. Fikrinle Kazan

  Yaratıcı olabilmenin en basit yolu ihtiyaçlardan yola çıkmak ve yenilikçi düşünce tekniklerini kullanmak.

  Bu yöntemleri denediğiniz taktirde yeni fikirlere kolaylıkla ulaşılabildiğini görebilirsiniz.

 25. tasarımcı

  tasarımların hepsi çok güzel, hepsini kutluyorum. 2 tanesi özellikle çok beğendim ses çubuğu ve piyano zil.

  ses çubuğunu sadece görme engellileri değil okuma alışkanlığı olmayan okumakktan sıkılan ya da okuma tembelleri için bire bir buluş olmuş:D piyano zile gelince müziğe yeteneği olanların ortaya çıkaracağı gibi, kötü müzisyenleri de çekmemiz gerektirecek gibi gözüküyo:D

 26. ReF

  hahaha :) mayk, haberler cok güzel. ama yorumların daha da güzel. çok keyifliydi, eline sağlık.

 27. orpen

  Örnekler tasarım yaratıcılığı üzerine. Çoğu teknolojiye dayalı.
  Amaç insanların mutluluğu ise fikir-düşün yaratıcılığı daha evrensel.

 28. wime77

  Tasarım her zaman farklılık yaratmaya aday aktördür yalnız üretim teknolojisi onu gerektiği gibi yapabiliyorsa.

  Bisikletin görünümü güzel teknik olarak işlevselliği tartışılır.
  Kapı zili bence harika . Tam bana göre bir kapı zili.

  Sineklik ise her canlıya yaşaması için bir şans verin diyen cinsten. Bence oldukça adil davranılmış. Milyonlarca sperm arasından bir ya da iki hadi 3 yada 4 tanesinin yumurtaya girebildiğini düşünürsek yüksek bir oran bile sayılabilir.

  Araba için denilecek çok birşey olmasa da bildiğimiz anlamda kumaş yumuşak kalır. Güvenlik farklı olarak sağlanmış olsada yine de tehliklerden korayacak bir kumaşın yapılması şart. Hatta belki saçtan daha sağlam örme kumaşlar geliştirilebilir. Katlanma yerlerinin dokuması ona göre yapılırsa bir kat daha sağlam olur. Bilinen en koruyucu madde çelik ve titanyum. Tek sorun dokuma makinası şimdi:))

  Binaları sevmedim. Yüksek binalardaki evleri sevemedim. İş yeri için makul ama daha futuristik tasarım ilham verici olurdu. Örnek BMW nin almanyadaki araç teslim binası.

  Kırmızı ışık meseleside herhalde avrupada 5 seneye kadar biter. Araçlar kendileri yolda durup ilerleyecekleri için sembolik lambalar durabilir.

  Bir tasarım da size ben göstereyim. Hem de tıbbi. Dünyada bir ilk hemoroid ameliyatını 2 elle yapılmasını sağlayan ve aynı zamanda görüntüleyen bir anoskop. %100 Türk malı ve İzmirli bir doktor yapmış.

 29. İsa Basan

  Bence kırmızı ışık fikri mükemmel. Hem kesinlikle güvenliği arttırıcı. Hemde milyonlarca liralık bir fikir. Yaratıcısını kutluyorum…

 30. Aras

  sanal duvar olayı gerçekten zekice, hayata geçirilirse çok hoş olur bence.

  dizüstü bilgisayarlar da çok hoşuma gitti :)

 31. hülyakonar

  bu tasarımlar içinde en fazla ses çubuğu ve ressam sehpasının tv sehpasına dönmüş halini sevdim…

  biraz teknolojiden uzaklaşırsak, bir de benim çok orjinal ve keyifli olduğunu düşündüğüm bu battaniye/örtü var… anti-loneliness örtüsü :)

  sevgilerimle.

 32. TaiLan

  Seninle oturup konuşalım, gece uyurken yüzüme konmaz yiyeceklerimin üstünde fink atmazsan burada yaşamana izin verebilirim. Yok arkadaş bu söylediklerin bana uymaz diyorsan kusura bakma ama sinekliğimin tadına bakacaksın. Korkmana gerek yok şanslıysan benim sinekliğim senin kurtulmanı sağlayabilir… Tabii şanslıysan :)

 33. Mustafa Öztürk

  Evet, sanırım burdan başlamıştık okumaya.. O linkten o linke, ondan ona derken ilk okuduğum yazıdan tam 3 saat uzaklaştım.. Yine düşüncelerimi fikir atölyesine getirip onları bir güzel işledim.. :)

  bu aletlerin çoğu tüylerimi diken diken yaptı.. hepsi oldukça yaratıcı.. ama benim en çok sahip olmak isteyeceğim şu resimdeki alet.. gramafon görünümlü cd çalar.. hem teknoloji’den hem geçmişten kopamamak böyle bir şey.. :)

 34. Siniri Bozuk

  Sineklere de şans tanıyan aletten edinmek lazım.:) Onlar için de bir an bile olsa hayatta kalma hayali olmalı değil mi?

  İstanbul’a da bir tane Walter Towers istiyorum. (Karar veremedim bir kule mi desem, tabanları sayıp 4 kule mi desem. Tepeleri sayınca 3 oluyor, figürleri sayınca 2. Offf çok zorlandım.)

 35. Samet Kaygisiz

  bez araba ve apple kasetçalar biraz fazla fantastik geldi :) ama pianobell, flybook ve sanal duvar çok iyi düşünülmüş.

  özellikle pianobell daha önce daha nasıl düşünülmemiş çok şaşırdım. ileride evim olursa ben de taktırırım heralde :)

 36. Fatih Şentürk

  Açıkcası benim Gina ve özellikle Pianobell çok hoşuma gitmişti, eve yaptırma düşüncem yüksekti (:

  Özellikle düşüncelerine hasta olduğum fikirler o kadar çok ki saymakla bitmez sanırım, ama en çok Silverline Mutfak yarışması 06’da Fevzi Karaman’ın yaptığı müthiş mutfak tasarımıydı bayıldığım. Çok param olursa ve kendi evim olursa ilerde yaptıracağım böyle birşey :P

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir