14

Steve Jobs… Haklı Çıktı!

?Başarı ve tükenişi uç noktalarda yaşamış biri olarak; gerekirse dünyanın sana sunduklarından vazgeç, hatta okula bile gitmeyebilirsin, ancak asla maceracı ruhundan taviz verme? diyen…

Yakalandığı ilk kanserden dolayı ölümle burun buruna gelince de; ?Her gününü hayatının son günüymüş gibi yaşarsan, günün birinde haklı çıkarsın? deyişini kendi yaşamının parolası yapmış biriydi o.

Ve haklı çıktı!

2005 yılında Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı “Aç Kal, Budala Kal!” konuşmasında ölümle ilgili bakın neler demişti Steve Jobs:

“Hiç kimse ölmek istemez. Cennete gitmek isteyenler bile, oraya gitmek uğruna ölümü göze almak istemezler. Oysa ölüm hepimizin ortak sonu.

Şimdiye dek hiç kimse ölümden kaçamamıştır… Bunun böyle de olması gerekir, çünkü ölüm hayatın en güzel icatlarından birisi. Hayat?ın değişim ajanı. Yenilere yer açmak için, eskilerden kurtulmanın tek çaresi…

Şu an için yeni sizsiniz, ama günün birinde, üstelik pek yakında siz de eskiyecek ve aradan çıkarılacaksınız. Bu kadar acımasız olduğum için üzgünüm, ama gerçek bu.

Zamanınız kısıtlı… Bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün, kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin.

Ve en önemlisi, kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler… Bunun dışındaki her şey ikinci planda.”

Başarı ve azim konularında hayali kahramanlarımdan biriydi Steve.

O, yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımıyla bugün yaşamı kolaylaştıran ve eğlenceli hale getiren birçok Apple ürünün babası olabilir… Benim içinse, hayata karşı duruşu ve söylemleriyle, insanlığa olan katkısıydı hep daha önemli olan.

Steve Jobs elli altı yaşında daha önce yendiği kansere bu sefer yenik düşmüş görünebilir. Ancak sayısız insanın kalbinde ve vizyonunda o her zaman var olmaya devam edecek…

[Steve Job’u biraz daha yakından tanımak isterseniz, şu yazıya bir göz atabilirsiniz: Aç Kal, Budala Kal!]

Yorumlar 14

 1. Selman

  Bu tip söylemlere ve her fırsatta pazarlanan başarı, kariyer, kişisel gelişim klişelerine Steve Job’un alet edilmesi sinir bozucu. Şurada anlatmaya çalıştım itirazlarımı.

 2. Pingback: Ne aç kal ne budala ! | Selman Gün

 3. Katre

  16 yaşındaki oğlumun idolü ve iphone’unun üzerinde S.J. un fotoğrafı var. Öldüğüne de o kadar üzüldü ki… Ben de merak diyordum nedir, kimdir bu adam? diye. Anne ben okula gitmesem diyen, tembel oğlumu hatırlıyorum şu an ve gülümsüyorum:))

 4. Tülay

  bir gün önce steve’nin özgeçmişini okuyup sabaha kadar etkisinde kalıp, ertesi günü feyz alıp, onun gibi yaşamaya karar verdim (biraz geç olsa da) aramızda ayrıldığını duyunca da her şey yalan/boş deyip aynı psikoloji geri girdim:(( Tek gerçek ‘Allah rahmet eylesin..’

 5. sz

  bugun ogrendim ki, apple universitesi diye bir enstitu kurmuslar ve basina yale’den onemli birini getirmisler…

  steve jobs’in yonetim stilini (daha cok micromanage etmesi ve detaya olan dikkati ile taninirmis), kararlari nasil aldigini ve dusunce tarzini calisanlarina ogretmek ve boylece bu stili enstitu haline getirmek amaclariymis. ama bu arada da farketmisler ki, jobs’ in bulasici heyecaninini ve enerjisini, simdiki ceo dahil, ogretmeye imkan yok.

  evet yapilan is kalpden, hayatda yasanilanlardan, icden, derinlerden gelince ve kafa, israr ve inanc ile butun olunca; “tutku” denen seyi kimse kimseye ogretemez diye dusunuyorum.

 6. Adnan Topçu

  Steve Jobs’u sayende tanıdım ağbi. Atölye’deki “Aç Kal Budala Kal” yazısını çıktı alıp, her yenilgiye uğradığımda okuyup, yaşama yeniden bağlanıyorum.

  Daha dün, sanki içime doğmuşcasına Twitter’a, “Haydi! Uzatın boynunuzu vicdanınızın giyotinine, sorun kendinize; Steve Jobs’un unutulmaz tavsiyelerini: Tutkularımın peşinden gidiyor muyum?” diye yazmıştım.

  “Steve Jobs elli altı yaşında daha önce yendiği kansere bu sefer yenik düşmüş görünebilir. Ancak sayısız insanın kalbinde ve vizyonunda o her zaman var olmaya devam edecek?”

  Söylenecek en güzel dileği sen paylaşmışsın zaten. Ne diyeyim bilemedim. Yüreğine sağlık…

 7. q_q

  neden hakli cikmis olsun ki? hayatinin her gununu son gunu gibi yasadigina dair bir bilgi mi var? yo? zaten tavsiye ettigi bir nosyon olarak soylememis.

 8. Mustafa Öztürk

  “O, yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımıyla bugün yaşamı kolaylaştıran ve eğlenceli hale getiren birçok Apple ürünün babası olabilir? Benim içinse, hayata karşı duruşu ve söylemleriyle, insanlığa olan katkısıydı hep daha önemli olan.”

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir