302

Robin Sharma: En Büyük Risk, Risk Almamaktır.

– Tanıdığın en olumlu insan kendin ol.
– İçten ve samimi ol, her zaman (sesin titrese bile) gerçekleri söyle.
– Zamanında olman gereken yerde ol, geç kalma.
– Lütfen demeyi ve teşekkür etmeyi ihmal etme.
– Yapabileceklerinin altında söz ver, fazlasını yap.
– İnsanları onları ilk gördüğünden daha iyi bir durumda bırak.
– Arkadaş canlısı ve şevkatli ol.
– Birinci sınıf bir dinleyici ol.
– Diğer insanlara karşı tutkulu bir şekilde ilgili ol.
– Yüzünde gülümse eksik olmasın.

Katılmamak elde değil ancak bunlar (bu sıralama ile yazıldığı haliyle) benim değil, o meşhur Ferrari’sini Satan Bilge’nin, Robin Sharma‘nın lafları.

7 Eylül’de Borusan İstinye tesislerinde Robin Sharma’nın “Kendinizi Uyandırmak” Konferansına katıldım. D&R’ın sahiplendiği bu seminerden aklımda kalanları ve ayrıca Robin Sharma’nın bende iz bırakan bazı eski (kitapları ve röportajlarından) söylemlerini ve doğrularını şimdi sizlerle paylaşacağım.

Bir sonraki yazımda ise Robin Sharma hakkında kişisel izlenim ve düşüncelerimi yazacağım. Kendisini planlı bir strateji ile nasıl zekice konumlandırdığından, pazarladığından ve nasıl bu kadar ünlü (ve zengin) olduğundan. Kısaca, yarattığı kişisel başarı hikayesinden.

Şimdi dönelim verdiği mesajlara.

İnsanlar çalıştıkları şirketlerinde pozisyonları veya ünvanları ne olursa olsun, “liderlik davranışı” sergileyebilirler. Bunun için önerdiği dört taktik var:

1.) Kendinize ait kişisel bir felsefeniz (nasıl bir kişi olmak istediğiniz) ve net hedefleriniz olsun. Bunları yazın, haftada bir okuyun.
2.) Günün en zorlu işi, sabah yapacağınız ilk işiniz olsun.
3.) Her gün düzenli olarak en az %1’lik bir ilerleme sağlayın.
4.) Düşünmek için kendinize zaman yaratın. Sabahları bir saat erken kalkın (3 hafta sonra alışırsınız).

Kişisel felsefeniz, değerleriniz ve hedeflerinizi bulmanıza yardımcı olmak için şu soruyu cevabı tükenene kadar tekrar tekrar sorup, her defasında da ayrı cevaplar vermenizi istiyor:

– “Hayatındaki en önemli şey ne?”

Daha sonra aynı şeyi şu 2 soru için de yapmanız gerekiyor:

– “Hayatımda gelişmesi gereken şey ne?”
– “En çok neyi yapmaktan pişmanlık duyuyorsun?”

Bu üç soruluk çalışmayı yapmanın en ideal yolu başka bir kişi ile karşılıklı birer sandalyede ve diz dize, göz göze oturarak yapmak. Karşınızdaki aynı soruyu size defalarca (siz artık farklı bir cevap bulamayıncaya kadar) soracak. Gözlerinizi karşınızdaki kişinin gözlerinden kaçırmadan bunu yapabilmek o kadar kolay değil. Deneyin, işe yarar bir çalışma.

1.000 kişi ile yapılan bir araştırmada insanların en fazla “pişmanlık” duyduğu üç şey şöyle sıralanmış:

1.) Keşke daha fazla dinlenmek için vakit ayırabilseydim.
2.) Keşke kendimi (duygularımı, değerlerimi, …) daha iyi ifade edebilseydim.
3.) Keşke daha fazla sevgiyle dolu ilişkiler kurabilseydim.

Yukarıdaki diz dize, göz göze yöntemiyle olmasa dahi, cevaplarını sürekli gözden geçirmemiz gereken üç başka soru da:

– Ne olmak istiyorsun? (Öldükten sonra nasıl anılmak isterdin kapsamında)
– Hayattaki en büyük korkuların ne?
– Başarısız olmayacağını önceden bilme şansın olsaydı ne iş yapmak isterdin?

Kendi hedeflerinizi belirlerken olumlu referans noktaları belirlemek, daha önceden kendimizde göremediğimiz potansiyelin açığa çıkmasını sağlar. Eğer referans noktalarınızı dünya ölçeğinden seçerseniz de, umutsuz anlarınızda dahi bu referanslar size güç verecektir:

– Çocuklarımız: Koşulsuz sevgi ve sınırsız merak
– Lance Armstrong: Sebat etme ve direnme gücü
– Richard Branson: Hayatın her anını dolu dolu yaşamak
– Madonna: Kendini yeniden keşif etmek
– Peter Drucker: Hayat boyu öğrenmeyi sürdürmek
– Nelson Mandela: Cesaret ve insanlıkçı olabilmek

Liderlik sizle başlar. Yani kendinizle…

– Verdiğiniz sözleri tutun. Yaptığınız işte çok iyi olun ki, sizi umursamamazlık yapamasınlar. Fark yaratın.
– Günlük ufak da olsa büyük işler için aksiyon alın.
– Size ters gelen, kabul etmekte zorlandığınız işlerden kaçmayın, üzerine üzerine gidin. Gelişim ile beraber değişimi de içselleştirin. İnsanoğlunun en mutlu olduğu anlar büyüdüklerini, yani geliştiklerini gördükleri zamanlardır.
– Aç kalın. Başarı kadar başarısızlığı davet eden başka bir şey yoktur. Başarılı oldukça açlık seviyeniz de artsın.
– Yapabileceklerinizin altında söz verin, fazlasını yapın. O ekstra kilometreyi gitmekten kaçınmayın. Sonuçta insanlara beklediklerinden daha fazlasını verin.

Bunlar da “başarı” için verdiği taktikler:

– Sabahları erken kalkın. Mesela 4’de veya 5’te. İlk yarım saati kendinize ayırın. Kahve eşliğinde sessiz bir ortamda gününüzü planlayıp kişisel hedeflerinizle karşılaştırın. Kitap okuyun, düşünün. Bu yarım saat kutsal zamandır.
– Sağlığınızı birinci öncelik yapın. Düzenli spor yapın; sağlıklı yemekler (yağsız, bol sebze, bol su ve vitamin takviyesi) yiyin. Kısaca, sağlığınızı birinci öncelik yapmak için kalp krizi geçirmeyi beklemeyin.
– Sağlıktan sonra en önemli öncelik aile. Özellikle çocuklarınızla kaliteli vakit geçirin, onları tanıyın.
– Hayattaki en önemli amacınız ne ise her gün onun için mutlaka birşeyler yapın.
– Her gün sonunda o günü değerlendirin. Hedeflerinizi gözden geçirin.

Zor ve pek de keyif almadığınız bir iş yapıyorsanız (mesela bir alışkanlığınızı değiştirmek, bir korkunuzu yenmek gibi) kendinize en azından 30 günlük bir süre tanıyın. Her gün %1’lik bir aşama kaydedin. Bu bir ayda %30 demek. %1 zaman içinde mutlaka galip gelir.

Hayatta hayal ettiğimiz “değişiklikleri” yapmamıza engel olan dört faktör var:

– Korku: Bilinenin bilinmeyene olan üstünlüğü. Korktuğun şey neyse, artık korkmayana kadar onun üstüne git.
– Başarısızlık: Başarısız olmak istemediğimiz için denemeye dahi kalkışmamak. Oysa en büyük başarısızlık denemeyi başaramamak.
– Unutmak: Kitaplardan veya seminerlerden öğrenip heyecan duyduğumuz konuları günlük hayatın karmaşası içinde unutma eğiliminde olmak. Öğrendiğimiz en değerli şeyleri yazarak sürekli görebileceğimiz yerlere asmak bir çözüm olabilir.
– İnanç eksikliği: Çoğu kişide kişisel gelişim konularına karşı alaycı bir tutum var. Bu belki de çocukluk yaşlarında yaşanan bazı başarısızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Oysa başarıya giden yol başarısızlıklardan ve risk almaktan geçiyor.

Ve şimdi de sırada “mutlu olma” sırları var:

– Yeni bir araba sizi sadece birkaç hafta mutlu eder. Yeni bir ev bir kaç ay. Gerçek mutluluğun anahtarı “hizmetkarlıkta.” Diğer insanlara “yardım” etmekte. Aldıklarımızın değil, verdiklerimizin üzerine inşa edilen bir hayat gerçek mutluluğu getirir.
– Hayatı kendi değer ve kurallarınla yaşa. Kendi yarışını koş. Rüyalarına karşı saygılı ol.
– Ünvansız yaşamayı öğren. (Bu arada bir arkadaşının verdiği kartvizit onu çok etkilemiş, kartında isminin altında ünvan olarak “Human Being” [İnsanoğlu] yazıyormuş.)
– Para kazanmanın kötü bir yanı yok. Ancak para birinci önceliğe çıktığında, sen basamakların en üstüne çıksan bile içinde bir boşluk, eksiklik hissedersin. Kimse mezarda senin ne kadar zengin olduğunla ilgilenmez.

En büyük risk, risk almamaktır.

Harcanacak en kötü şey ise hayatın kendisi. Sen doğduğunda ağlarken, bizler gülüyorduk. Öyle bir hayat yaşa ki, öldüğünde sen gülerken dünya ağlasın.

İşte size Ferrari’sini Satan Bilge Robin Sharma. Açıkçası yukarıdaki tüm bu doğrulara inanarak imzamızı atıyoruz. Bir sonraki yazımızda ise işte bu “doğruları satarak” nasıl kişisel bir başarı hikayesi yaratılabileceğinden bahsedeceğiz. O zamana dek, kalın sağlıcakla.

Yorumlar 302

 1. ercan

  gerçekten çok etkilendim ferrarisin satan bilge kitabından hayata artık daha farkli bakiyorum teşekkürler robin şarma…

 2. Şahin

  Ne milletmiş şu benim milletim be ..adam tüm dünyayı etkisi altına almış. 7 kıt-a da konferansları dolup taşar. kitapları best seller yapar. çalışanlarına motivasyon vermesi için, Sonny, Adidas, Microsoft, Harward Üniversitesi, BP gibi dünya devi firmalar kendi sırasını bekler. fakat az gelişmiş ve arap kültüründen hala kendini tam olarak sıyıramamış. ve hatta tam avrupa adayı bile olamamış (bonesinden dolayı) memleketim insanı adama burun kıvıran yorumlar yapmış, Bir Pavarotti konseri, bir Caperfeald Gösterisi sonrası olduğu gibi hemen de eleştirileri savuruveriyoruz..alacağımızı alıp kendi içimize yeniden dönmek ve payımıza düşeni uygulamak yerine hemen de elştiri oklarımızı salarız..popüler kültürün kölesi olmuş milletim..başınızı yukarı kaldırın. birkez de memnun olun..ne olur !

 3. Pingback: Google Beni Dinleyecek Misin? | Eğitim Kütüphanesi ? Kariyer Planlama

 4. BAHAR

  merhaba robin sharma
  ferrarisini satan bilge’ yi okumaya başladım fakat 118’inci sayfasına gelince durup düşünmek istedim. düşünmemin nedeni bölüm sonlarında yaptığın uygulama özetleri. bu özetlerle biz okurlarını sınırladığını düşünüyorum. ya özetler ya da sayfalarca açıklama diyorum.çünkü bu özetler benim tüm kitabı okumadan anlatmak istediğini yeterli bi şekilde almamı sağladı. ama kitabının okuduğum yere kadarki kısmı gerçekten iyidi sonrasını ise bana özetler anlattı.
  Teşekkürler.

 5. emsra

  okurken yaptığım hataları gözden geçirdim de ağlanacak halime gülüyormuşum

 6. nur buran

  bence tüm kitapları çok hoş beyenmeler için söylüyorum özellikle sen ölünce kim ağları okuyun mükemmel bir kitap her kelimesi hayatı vurguluyor hayatımın dönüm noktalarından olan film ölü ozanlar derneği kitabı ise sen ölünce kim ağlar ? robın sharma bu eşsiz kitapları yazdığı için teşekkür etmek istiyorum tek kelimmeyle harikaydı…hafife aldığım olayların üstünde durma imkanını sağladığı ve farklı bakış açılarını görebilmemde etkili olduğu için…

 7. psikolojik danışman

  Elemanın söylediği şeyleri HİNTLİ GURULAR 1000 yıl önce söylüyordu zati. Ama fitil olduğum nokta ise şu. Budha’nın sözünü çalıp kendi cümlesi gibi altına imza atması.

  “Bir düşünce ekersin, bir eylem biçersin. Bir eylem ekersin, alışkanlık biçersin. Bir alışkanlık ekersin, karakter biçersin. Bir karakter ekersin, kaderini biçersin.” (“Ferrari?sini Satan Bilge” – Robin Sharma)

  ORJİNALİ ŞU ŞEKİLDEDİR:

  Düşüncelerine dikkat et. Çünkü davranışlara dönüşür.
  Davranışlarına dikkat et. Çünkü alışkanlıklara dönüşür.
  Alışkanlıklarına dikkat et. Çünkü karekterine dönüşür.
  Karekterine dikkat et. Çünkü kişiliğine dönüşür.
  Kişiliğine dikkat et. Çünkü kaderine dönüşür.

  Kaderine dikkat et. Çünkü kederine dönüşür. (tamam tamam son cümle bana ait ama orijinal kime ait olduğunu gizleyip, tüm bilgileri kendiminmiş gibi göstermedim en azından.)

 8. mahir polat

  selam, ben her şeyden önçe size teşekür etmek istiyorum. robin sharma hakkında çok güzel şeyler yazmışsın.

  aslında tam olarak bizlere hayatımızda nasıl başarılı olabilecegimizin, nasıl daha mutlu olabilecegimizi, erdemlerimizi nasıl güçlendireceğimizi ve her şeyden önce yaşadıgımız bu dünyaevinde kendimizle hiçbir şey götüremedigimizin ve öldükten sonra arkamızda bıraktıklarımızın sadece iyilikler olsun.

  aslında bende robin sharma’ nın iki kitabını okudum ve internetten araştırayım diye ama siz gerçekten anlatmak istenileni kısaca yazmışsınız, teşekkür ederim.

  saygılarımla, mahir polat.

 9. Melike İnan

  meraba, öncelikle beni R.sharma nın official websitesinde 2 saat çevirmekle uğraşmak zorunda bırakmadığınız için teşekkürler. R.sharma benim için cidden yararlı bi deneyim oldu. aklımda hep bi insan nasıl mükammel olamaz? mükemmele yaklaşabilir sorusu fardı. sonuçta mükemmele yaklaşa yaklaya mükemmel olursun kendince di mi? soruları vardı tam bunlurı düşünürken gazetede ferrarisini satan bilgenin ilanını gördüm ve tabi simyacının yazarının mükemmel bi hayat isteyenlere yorumun gördüm ve dedim işte bu :D

 10. burak

  Eminim ben dahil %90 ımız bu kitabı okumamış. Şu olumsuz yorum yapan arkadaşlar, Dünyanın her yanında karşımıza çıkan bize özgü dingoz tavrımızı sergilemesek keşke…Ben bilim zatii.. Sizler sayesinde, Cem Yılmaz arkadaşım çok ekmek yedi…

 11. yasemin

  Robin Sharma kitapları kesinlikle okunmalı.! bir kitap insanı alırda kendi yolunda bu kadar mı sürükler? kitaplığımda bütün kitapların olması için çabalıyorum ve birgün robin sharma ile görüşmekte benim için ferrarımı satmak gibi birşey olacak..

 12. yasemin

  bu kitaplar okunmalı hepsi ama hepsi tek kelime ile harika. bir kitap insanı alırda kendi yolunda bu kadar mı sürükler..? birgün robin sharma’yı görmek umuduyla..

 13. murat

  arkadaşlar eğer ki bir kitabı sıkılarak okuyorsanız bitirmek zorun da değilsiniz o kitabı tabi birşey anlamdıysanız.BENCE ÇOK BİGİLENDİRİCİ KİTAPLAR YAZMIŞ TEŞEKKÜRLER SHARMA ROBİN

 14. Erdal Kısmet

  Bahsi geçen türde kitaplar benzeri çalışmaların yapıldığı yayınevinde çalışıyordum. Bu yayınevinin sahibi Yahudi inancında olan birisidir. Yayınevinin adı aslında Hindistan’da bir kentin ismidir. Bir gün bahsi geçen yayınevinin sahibi yayınevinin adı olarak seçtiği kent isminin Hindistan’ın Beyoğlu’nun arka sokaklarından daha vahim bir yerleşim yeri olduğunu öğrendi.

  Bu öğretilerin bize kimlerce araştırılmadan, vakıf olmadıkları konularda neden empoze edildiğini bilmiyorum. (Bilmiyorum dememin nedeni, emin olmadığım içindir.) Ancak ben sadece yoga, türevleri gibi öğretileri kitaplaştıran bu yayınevi sahiplerinin konu hakkında bu kadar bilgisiz olduğu halde neden, nasıl bu işi ticaret konusu olarak seçebildiğini düşündüm ama anlamadım..!

  Şuan yorumları okuduğunuz sayfanın daha önceki yorumlarından birinde bu öğretilerin daha ”biz” olanlarının geçmişimizde, inancımızda olduğunu ama bizim başkalaşma eğilimimizden kurtulup, özümüze dönme çabasında olmamız gerektiğini düşünüyorum.

  Belki de aslında bu tip yayınlar ile birbirimize, özümüze yabancılaştırılıyoruz. Bunun altında yatabilecek nedenleri ise tahmin edebileceğinizi sanıyorum.

  Saygılarımla.

 15. eko

  Robin Sharma’nın kitaplarını herkeze tavsiye ediyorum.Bana “Unvansız Lider” kitabını bir şirketin en üst basamağına çıkmış olan kişi tavsiye etti.Eğer faydasız alışkanlıklarla savaşıp,kitapta yazan mükemmel tavsiyeleri uygularsam, ünvansız bir lider olacağıma inanıyorum.

 16. Nigara Halmetova

  Koza kelebeği bilmez adlı kitabını okumaktayım şu an. Gerçekten kendisini çok başarılı buluyorum. Paylaşımın için çok teşekkür ederim

 17. Zeynep

  Robın Sharma Ferrasini Satan Bilge ve Aile Bilgeliği kitaplarını okudum gercekden çok beğendim.Diğer kitaplarını okumaya devam edeceğim çünkü acayip etkili kitaplar ben onları okuduğumda zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyorum.Liderlik olsun sevgi üzerine olsun ve insanın kendisiyle ilgili hayatta neler yapabileceğini özellikle sevgiyle ve gülümseme herşeyi başarabileceğimizi anlatıyor bize…….Teşekürler Robın Sharma

 18. cansu

  hepimizin hayattaki en büyük amacı mutlu olmak.Ama nesillerdir unutulmuş arkalara itilmiiş bir kavram,mutluluk.İlk yapacağımız şey bizim için mutluluk nedir bunun cevabını bulmak…işimiz çok zor.

 19. ERHAN

  yazmış olduğunuz bütün kitapları çok beğendim ve böyle kitapları yazarak biz okuyucularıda aydınlattığınız için çok tsk ederim.umarım en kısa zamanda yeni kitaplarınızı da okuma fırsatı buluruz. yazacak olduğunuz yeni kitapları 4 gözle bekliyorum. bende bir robin sharma hayranı olarak sizi tebrik ediyorum…

 20. EMİNE

  Ben büyük bi zevkle okuyorum psikoloji ve gelişim kitaplarını. Ve yazınız cok hosuma gitti ROBİN SHARMA nın kıtaplarını okumustum ve cok bilgili ögretilerini de tek tek not aldım. Tesekkur ederim seminerdeki konusmaları aktardıgınız ıcın. Kıtaplarını okudugumdandır amaçlarımdan bırı oldu R.SHARMA . Bi gün tanısıcamı umıt edıyorum kendısıyle. Tekrar tesekkurler hossacakalın…

 21. Ela

  Çok seviyorum bu adamı ve kitaplarını. bu arada Davin J.Schwartz ın “istediğinizi elde etmenin büyüsü” kitabını tafsiye ederim

 22. nil

  bence muhteşem bir felsefe ben bir kitabı hariç hepsini okudum robin sherma okurken gerçekten mutlu oluyorum hayata başka taraftan bakıyorumm bence yazdıkları çok doğru ama uygulamak ve alışmak zor

 23. aykut

  Robin Sharma’nın kitabında aynen şöyle yazıyor. “Harika bir kitap okumak aslında yazarla sohbet etmektir.” Yürekten katılıyorum. Siz ne dersiniz?

 24. Pingback: Google Beni Dinleyecek Misin? ( Başarı hikayesi ) « Milyar Dolarlık Fikir / Blog

 25. EMRE

  Merhaba arkadaşlar ben hayatımda Ailem tarafından hep yönlendirilerek 28 yaşımakadar hep önüme koyulanları bir makina gibi yapmamı söylediler. Ozaman geçine bilirsin ve Aile kurabilirsin dediler. İşe kattılar o olmadı başka birtane daha oda olmadı gel kendi şirketimiz büyüyor pozüsyonunu belirle dediler geldim başladım inanmadılar inanamadılar ben okumamış bir mesleği olmayan pasif birşeyler beceremiyecek sadece el işçiliği ile hayatımı itam ettirebileceğimi düşünen ailem liderlik yönümü gördükce korktular müdahale ettiler o başaramaz dedikleri o cahil olan ben evet diyoloklarımda yazılarımda pasif görünüyor olabiirim ama içimdeki beni asla bırakmama müsade etmediler.

  düşünün birinden hoşlandım senesinde başka birisiyle evlendim. bir anda bu adamın kitabını okuduktan sonra çabalıyarak sahip olmadığım lüks semtdeki evimden, altımdaki arabadan ve ileride maddi sıkıntım olmadan evden işe işten eve giden başkalarının istediği hayatı yaşıyarak yok olup gidecek iken, işte bu kitap bana bunları bir kalemde silip atmamı ve kendime dönmemi sağladı şu anda oturduğum rutubetli evin ve kuru ekmeğin tadını kimse bana tattıramaz içimdeki bu enerjiyide kimse koparıp atamaz daha çok başındayım ama olacakları hissede biliyorum risklerde yapamasamda ben yapamadım birdaha birdaha işte ben…!

  işte bu benim başkalarının söyledikleri umrumda değil yaptıysamda ben başardım. Evet EŞİM ve KIZIMLA çok mutluyum nedeni ise Birtek hayatta bana seçim yapabileceğim eş seçme konusunda birkaç altarnetifle çömert olan aileme bu konuda çok teşekkür ediyorum bilirsiniz görücü usulü….. ama iyiki öyle olmuş iyiki onu tanımışım. Bir tek şey var arkadaşlar bir tek başka hiçbir şey zor değil. BAŞARI BİLİNÇ ALTINA YERLEŞTİRDİĞİMİZ BİR HEDEFİN SONUCUDUR. ODA NEFSİMİZE HAKİM OLMAK TEŞEKKÜRLER ROBIN, TEŞEKKÜRLER ÖĞRETMENİM.

 26. ertuğrul

  adam avukat bu konıuda araştırmalar yapmış kitaplar okumuş ve çoğu insanın boş işler diye ifade ettiği bi alanda (yaşam koçluğu ) adına bi şirket kurmuş bunu ne para ile nede birilerinin desteği ile yapmış sadece yukarıdaki yorumlarda saçma denen düşünceleri ile başarmış inanmak başarmanın yarısıdır …. saygılarmla

 27. Pingback: Google Beni Dinleyecek Misin? | Blogir.Net

 28. OKAN BAYRAK

  Dogada olmazsa olmaz insandir derim. İcinden insani cikarirsak, resim kaybolur, hiçbir şey kalmaz yaşamak, paylaşmak adina.

  Benim ülkemde anne olmak, baba olmak, işveren olmak bunlarin hepsi bir vesile olunuyor, ama cogumuz birey olmanin anlanimi bilmeden söndürürüz işiklarimizi. Yazarimizin bir kaç kitabini okuma şansi buldum bunun için kendimi şansli sayiyorum. Yeryüzünde ayni kara da birbirimizi tanimadan kader birligi yaptigimiz tüm insanlarin yanliz olmadigimiz gercegini unutmadan etrafina bakmasini rica edyorum.

  İnsana verdigi deger den dolayi yazara teşekkür ederim. insan olmazsa olmaz.

 29. tuğçe

  slm…..ben tüm kitaplarını okumuş bırıolarak oncelıkle cok mantıklı geldı hersey ınsanın kendısıyle bıter ve bız buna ınanarak bu kıtapları aldık ve cok zor durumda oldugum bır an uygulamaya karar verdım basta cok sancılı oldu elbette ama 2 ayın sonunda baktıgımda kendime hersey farklılılasmıstı..oncelıkle ben sonra cewrem mımarlık okuyordum ve bıraktım suanda ıngılızce ogretmenlııgı 2. sınıftayım ve mutluyum hayatım huzurlu…not:ınanmak basarmanın yarısıdır…eger ınanırsan baska bırı ıcın gerceklık payı olmasada onu basarırsın….

 30. irem

  robin sharma harika şeyler yazıyor kitap okumasını hayatta hiçbir şeye değişmem çünkü çok seviyorum şuanda koza kelebeği bilmez harika kendisine tşk ler .İnsan olarak kendimizi ve çevremizdeki varlıkları hatırlatmış önce insanın kendisinin olduğunu fark etmesini ve yalnız olmadığından ,insanın harkubede bir varlık olduğunu ve zamanla olgunlaştığını ben kendi şahsıma tekrar çok tşk edrim başarıların daim olması dileğiyle hoşçakal.

 31. cuba

  bence söyledikleri yaşanmışlıkların toplamı… kulak vermeliyiz..

 32. meLek

  bn sadece ferrarisini satn bilge ve koza kelebeği bilmez kitabını okudm. ciddi anlamda insanı uyandıracak biçimde güsl sözler var. ben bilim kurgu kitaplarını severim bu tür kitaplarla alaqam olmamasına rağmen beğendim.. günlüğümde birçok sayfamda yer aldı kendisi.. günlüğüm benim için öenmli olan birkaç şeyden biri.. içinde yer alacak herhangi birşeyde bnm için okadar değerlidr…

 33. Metehan Kutlay

  Bazı noktalar hayata uygulamaya geçirilemeyecek kadar üşendirici olabilir. Bunu tıpkı büyük bir hevesle yapılan ama hemen sonrasında duvara asılıp işlevsiz hale gelen ders çalışma programlarına benzetiyorum .

  Başka bir noktaya gelicek olursak :
  ”Aldıklarımızın değil, verdiklerimizin üzerine inşa edilen bir hayat gerçek mutluluğu getirir.”

  Güzel bir düşünce konusu oldu benim için.

 34. serpil

  bence sen mükemmel bı ınsansın ve cok zekısın. kıtapların süper senın gıbı ınsan olmayı cok ıstredım. ama senden ögrendıklerımle bu ımkansız degıl keske sennle tanısma ımkanım olsaaa bunu cok ısterım.. ıyıkı bu güzel kıtapları yazıp bızımle buluşturmussn

 35. F.Cihan

  gerçekten konuyu güzel özetlemişsiniz, istifade ettim teşekkür ederim.

  bazen kendimizi hayata, paraya, makam sevdasına, hırsa o kadar kaptırıyoruz ki bu esnada hayatımız akıp gidiyor. bence herkes maddi hedefleri dışında gerçekten ben hayatımı yaşıyorum, içimde bir huzur dudaklarımda bir tebessüm, gözlerimde parlrklık dedirtebilecek ufak ama unutulmuş, maliyeti yok ama umursanmayan, karşımıza çıkan ama yanından geçip gidilen, iyilikler yapmalı…

  hayat aldıkça değil verdikçe güzelleşir, insandaki alma isteği hiç bitmez, onunla yarışamassınız…

 36. ibrahim

  gerrçek anlamda mükemmel,söz fiilleri ve risk almaya,daima farklı yapıda önemli degil
  cok daha önemli yani bir nevi anlamda kendi tabiriyle (GURU)oteritesine sahip bir kişi.
  her anlamda teşvik edici,sen başkasın her halukarda bir başla gerisi gelir diyor.

 37. salih

  bencede tamamen dogru bi işin olması ve paran olması lazım bnen örnegin 17 yaşındayım 2 kitabınıda okudum ferrarisini satan bilge ve koza kelebegi bilmez harika şeyler anlatıyo ve dogruda ama nası uygulucam? :)vegerçekten sattımı ferrariyi :)

 38. aysel

  Sharma nın reklamlarını gördüğümde hiiiç inanmamıştım. Ama okumaya başlayınca hak verdim. Fakat burda unutulan birşey var. Bu kitaptakileri yapabilmek için para ve zaman lazım. Yani hazırda paran olacak ve işin bu olacak. :)
  Sevgiyle Kalın

 39. salih

  süper bu insan gerçetken kitaplarını okumaya devam ediyorum insanın hayata bakışını tamamen degiştiriyor tek bi sorum var gerçekten ferrarisini sattımı bu adam o kadar araştırma yapamadım?

  1. YÜKSEL ERYILMAZ

   Robin Sharma’dan ben de çok etkilendim. Hatta öyle ki, kişisel gelişime ve eğitime olan merakım beni Robin Sahrma teknikleri üzerine bir eğitim paketi hazırlamama neden oldu. Şimdi bu paket üzerinden önce kendi çalıştığım şirkette ve diğer bazı firmalarda kısacası fırsat bulduğum her yerde eğitim ve seminerler veriyorum. Robin Sharma işte böyle bir etki yarattı bende önce kendimi geliştirdim sonra ise çevremde ki insanlarla bunları paylaşıyorum.
   Bu arada bir yerde okumuştum. Ferrarisini satan bilgede gerçekten bir ferrariden bahsedilmiyormuş. Ferari çok değerli bir şey her insan ona sahip olmak ister. Kitapta ise kahramanın ferrari kadar değerli ve anlamlı bir şeyinden vazgeçmesi anlamını taşıyor.

 40. Şenol

  Slm arklar öcelikle yapılan yorumların %50 sini okudum ve robin sharma yı bazı arkların anlamadığı çok açık ortada olduğunu gördüm… o arklara tavsiyem kitabı biras daha kitaba bağlı ve anlayışlı olarak okumalarıdır… hayatta hiç bir şey kolay değil robin sharmanın bu kitabı yazarken kolaylıkla yazdığını düşünüyorsanız yanılıyosunuz .. bu yazılanlar 25 yıllık emeğin karşılığı ve çalışmanın sonucudur. ve robin sharmayı yazdıklarından dolayı takdir ediyor, ve başarılarının devamını diliyorum…

  Kendimi çok şanslı hissediyorum neden diye sorarsanız ROBİN SHARMA nın kitaplarıyla tanışmam bir tesadüfden ibaret… bir alışveriş merkezinde gezerken gördüm kitaplar .çok ucuz ve yok satıyodu diyebilirim… kitaba göz attım ve hayatımda iilk kez bir kitaptan bu kadar haz aldığımı söleyebilirim… KİTABI OKUYUP TAMAMEn BİTİRDİĞİMDE kişisel olarak gelişimimi tamamen bitirme seviyesine geliyodum .. hayat gerçek yüzü bir br önümden gelip gidiyodu kitabı yaşıyodum hayallerim sanki gerçek olurcasına bana şevk veriyodu azim hırs kararlılık duygularımı Adeta dalgalandırıyodu…

  kendime olan güvenim hat safaya çıktı uygulanabilir yorumlarını hayatıma işlemeye başladım tek tek… hayatta daha şanslıydım artık, çünkü çalışıyodum… kısacası hayatıımın değiştiğini en açık şekilde söyleyebilirim şimdi daha çok mutluyum… ve böle güsel kitaplar yazan bay guruya her ne kadar o bu lakabı kendine uygun görmesede yhani robin sharmaya çok teşekkür eder ve en kısa zamnda yeni kitaplar yazması dileğiyle sevgilerimi sunarım…….

 41. serap

  bence robin sharma çok kaliteli bi rehber kişisel uyanışda gözlerimi açtıgım anda afallamadan bakabiliyosam %1 lik bile olsa bi ilerleme söz konusu olmuşsa işde bu noktada en ustalardan birisidir…TEŞEKÜR EDERİM..( beni benliğime kavuşturdugun için..şimdi ben kendime 17 aşamalı kişisel uyanış sayfaları hazırladım alışmam zor olsada sabahları 5 de kalkmaya çalışıyorum …:D:D:Dbi kaç hafda sonra bu tam anlamıyla mümkün olacaktır.başarılarının ardı kesilmesin.)

 42. songül

  gerçektende süper bi kitap bu kitabı okuduğumda ne istedımı çözdüm ve ona odaklandım ayrıca kendımı zorluklara karşı daha güçlü hisediyorum herkese tavsıye edıyorum bütün serisini ouyun bence

 43. ruken

  Bence kitapları harika sizede tafsiye ediyorum bence bir okuyan kitapları elinden düşüremiyecek harika bir yazar.

 44. Hatice

  Evren cesur olanın yanındadır. Doğru bi teşhiş tek kelimeyle harika bi yapıt ferrasini satan bilge

 45. özgür

  öncelikle robin sharma ya bu kitabı yazdığı için sonra da size vermiş olduğunuz özet ve yorumlarınız için teşekkür ederim.. yapılan tüm yorumları sıkılmadan teker teker okudum… ve dikkatimi çeken şey ise tarihler oldu… yaklaşık 3 yıldır bu site de bu kitap hakkında hala konuşuluyosa zaten bu kitabın yeterince etkili ve başarılı olduğu gayet tabiiki söylenebilir…

  nacizane ben de bu kitap hakkında bir yorum yapmak istiyorum…

  bu kitapta bize anlatılan yaşama dair bir felsefe.buna inanan ya da karşı olanlar olabilir..ya da bu kitapta anlatılan yöntemlerin akıl dışı veyahut uygulanabilirliği olmadığını düşünenler olabilir.. önemli olan illa bu kitaptaki yöntemleri birebir yapmak diil..herkes bu kitabı okuduktan sonra kendine ait yöntemleri ortaya çıkarabilir. önemli olan burda anlatılan felsefeyi ne kadar kabullenip özümsediğinizdir..

  ben kendi şahsıma burdaki yöntemleri birebir uygulayabileceğimi düşünmüyorum(çünkü ülkemizin bulunduğu şartlar nedeniyle kendimizle bu kadar uğraşabilecek kadar özgür bireyler olmadığımızı düşünüyorum) ama birçoğunu denemeye başladım bbile yapabileceklerim kadarıyla.(dediğim gibi kendinize ait yöntemler de yaratabilirsiniz)

  sözün özü şu:bu kitapta anlatılan o muhteşem iç dünyaya ulaşmak kendi elimizde.yöntemler ne kadar zor gibi görünse de en azından insana büyük bir motivasyon veriyor.

  bir işe başlamak yarsıdır, motivasyonunuz varsa devamı sadece teferruattır…

 46. gamet

  DEGER GÖRMEK İSTEDİGİNİZ YERDE DEGERİNİZİ KAYBETMEK İSTEMİYORSANIZ DEGER VERMEYİN ….

  BU SÖZÜM HAKKINDA YORUMLARINIZI BEKLİYORUM ARKADAŞLAR…???

 47. zehra

  ya butun kıtapları guzell ama ben “da vincinin şifresini bırak kendi şifrene bak” adlı kıtabını bulamıyorumm lutfen bulan varsa benı bılgılendırsen (sıte adresı falan versın) bılgılendırısenız çok memnun olurumm adresıme mail atarsınız(zehra-672@hotmail.com)

 48. fatih

  bende robin sarma nın iki kitabını okudum koza kelebeği bilmez ve ferrarisini satan bilge.gerçekten etkilenmemek mümkün değil kendilerine ve tüm okuyucularına slm lar

 49. rıza

  aslında robin sharma kitaplarında bişeyleri ögretirken bişeyleri unutturmak istiyor,hayatın ne kadar aslında eglenceli oldugunu , zamanınızı boşa harcamanınızı, her dakikanın önemli oldugunu anlatıyor ben 3 tane kitabını okudum vede cok begen dim bu dünyadan göçüp gitmeden bu dünyaya ait benim adıma bişeyler bırakırsam o zaman bu dünyada kendimi yaşamış sayarım ve arkam dan kimlerin agladıgını hissetmiş olurum tesekkürler sayın sharma güzel kitapların için .

 50. sezer

  Bu adam bir dahi. Neyi nasıl yapması gerektiğini çok iyi bilen biri ve müthiş bir özdisiplini var. Kesinlikle kitapları fark yaratıyor. Tavsiye ederim.

 51. ünal bal

  hayat bana mutlu olma sansı tanımasada mutlu olmak adına attığım en ideal adımlardan bir tanesidir bu güzel insan.eserleri düşünceleri ve hayata dair paylaşımları dikkate değer.konsantre olun ve onu takıp etmeye devam edin

 52. Pingback: Can Google Hear Me!!! « @R?N’NİN GÜNCESİ

 53. şeyma

  arkadaslar ben sevgili robın sharmanın ermiş sörfçü ve patron kitabını hangi kitap evlerinde bulabilirim. ist/fatihte oturuyorum sevgi sayrılarımla
  esselamu aleykum ve rahmetullah

 54. mavipus

  bence bu site cok guzel bay sharma nın tavsıye ettıklerını yaptım ve hayatım ınanılmaz pozıtıf yonde degıstı dıyebılırım bızım toplumumuzda bu tur seyler pek umursanmaz belkı ama ınanın umursayanda yok degıl keske herkes onun tavsıye ettıgı seylerı yapmasada en azından dıkkate alsa o zaman ınanın hersey daha farklı olabılırdı hersey bu sıteyı kuran arkadaslara tesekkurlerımı bır borc bılırım

 55. şeyma

  robın sharma anlatılmaz yaşanır ben sevgili robın sharmanın sen ölünce kim ağlar,ferrarisini satan bilge ve koza kelebeği bilmez adlı kitaplarını okudum allaha şükür faydasınıda gördüm bütün herkese tavsiye ederim bir okuyun bahse girerim ki vazgeçemeyeceksiniz ben bu kadar bu arada yasımı söyleyeyim13 yasindayım beni etkilediyse bütün herkesi etkiler adam olan alsın bir kitabını okusun neden bu kadar anlattığımı anlar o zaman =SON SÖZ=ROBIN SHARMA ANLATILMAZ YAŞANIR……

 56. zeynep beyhan

  ben kitap okumazdım ama robin shamaın sen ölünce kim ağlar kitabını okuyunca kitap okumanın ne kadar çok iyi bir şey olduğunu anladım. kitabı çook beğendim ve bütün arladaşlarıma tavsiye ettim ve şimdi herkez kitap okuyor robin sharmaya teşekkür ediyorum gerçekten inanılman bir insan hayat abidesi onu çoooook seviyorum kitaplarını okumaya deva edeceğim ve iminimki hayatım değişecek çünkü onun yazdığı kitaplar hayatımı değiştirdi

 57. begüm

  yani senin mantığına göre kimse cahil değil öyle mi uğur ? tabiki herkesin ideolojik bir yapısı olabilir herkesin kendi düşüncesi sonuçta ama bişeyide unutmamak gerekir : bir kitaba yorum yapmadan hatta o kitabı okumadan önce belli bir bilgi ve birikime sahip olmak gerekir ki o kitabı anlayabilesin. etraf birşey bilmediği halde sırf konuşmuş olmak için konuşan insanlarla dolu ve bence bu insanlar evet CAHİL…(bu arada cahillikten kastım okul okumamış olmak değil)

 58. uğur

  bence en büyük cahillik başkalarının cahil olduğunu düşünmektir. ben buraya yaklaşık bir yıldır takılıyorum. şu ana kadar bir cahile rastlamamıştım (tabi senin yorumunu okuyana dek:)) hayatta herkesin kendine göre bir ideolojik bir yapısı vardır. bu yapıyı da cahillikle şuçlamak cahilliğin ta kendisidir. sen önce kendini bir gözden geçir begüm

 59. begüm

  bence buraya yorum yazan insanların çoğu cahil ve bu kitabı anlayacak bilgi ve birikime sahip deiller. kişisel gelişim tabiki öncelikle insanın kendisinde biter bunu da robin sharma zaten belirtiyor.gerçekten çok bilge bir insan ve gelişmek isteyen insanlara önemli bir klavuz. hayatımda örnek aldığım insanlardan biri.kişisel gelişim hakkında kitapları olan türk yazarlardan da onun kadar başarılı olan biri olsaydı eğer tüm dünya tarafından tanınırdı.her konuda olduğu gibi kişisel gelişim konusunda da bence evrensele ulaşmak gerekir onu saygıyla anıyorum…

 60. yeliz

  Yorumlarinizi paylastiginiz icin tesekkurler.

  Henuz 17 yasimdayim ve Robin Sharma’nin kitaplarindan ”Ferrarisi’ni Satan Bilge”, ”Koza Kelebegi Bilmez” ve ”Sen Olünce Kim Aglar”i okudum hepside spr kitaplar bilgeligi anlatiyor cok sansli oldugumu hissediyorum cunku yolun cok basindayken ogrenmeye basladim hazine oldugumu. Bu ogretiyi omrumun sonuna kadar devam ettirmek ve alacakaranligimda ”ben hayalimi, istediklerimi yasadim” demek istiyorum.

  Tekrar tesekkurler…

 61. ADEM

  bugün ben ve sen yine şanslıyız kitap okunması gereken bir kitap okudumda ve bircok kitaptan daha iyi niye okurken örneklerle gercekleri görüp dorulayıp yenisine gecerken de seni düşündüren bir kitap. arkadaşın dedigi gibi corba tarifini bilmezsen corba kitabını okursun enh ! buda ona benzer birşe aslında bugün bu cesareti gösterecek hiç kimse yok ferraisini satıpta osagukta cobana gidecek adam en azından şarap içip kızlarla dans edip sahide bu kitabı okuyupta tadını cıkarmak varken yazardan daha cok biz bunu okurken eglendik bunu şarman görse bize ne der onu bilmem ama şarmanın bence hopaaa ya gelmesi lazım!!!

 62. sedef

  robini çok güzel anlatmışsınız çok iyi analiz etmişsiniz teşekürler

 63. sedef

  robin in bütün kitaplarını okudum ve çok beğeniyorum ama en çok beni etkileyen ferrarisini satan bilge ile koza kelebeği bilmez hayatımı değişdiren kişilerin başında geliyor

 64. my all

  yazarın suan elimde koza kelebeği bilmez kitabı var.daha önce sen ölünce kim ağlar ve ferrarisini satn bilgeyi okudum bunu okumak için de sabırsızlanıyorum.gercekten çok kaliteli bir yazar.hayranlıkla okuyorum..

 65. mehmet

  arkadaşlar bu yazarı beğeniyorum.insanlara fikir öncülüğü yapmak güzel bir şey.robini kutlarım.

 66. yavuz

  hocam ya mükemmel bir kitap yazmışsın ROBİN sizin sayeniz de kendime geldim ve hayatım şimdi mükemmel insanı büyülüyor kitabınız o yüzden sizi tebrik ediyorum

 67. hira

  ilk olarak size şunu demek istiyorum sayın sharma siz gerçekten büyük bir bilgesiniz bunu pek kimse fark etmesede.ben bigün abimin kütüphanesini karıştırırken karşıma sizin sen ölünce kim ağlar kibanınız çıktı.benin zaten öldükten sonra tek merak ettiğim şey ölümümle kimleri etkileyeceğim olduğu için bu kitap çok dikkatimi çekti ve okudum.ve bu kitapbı çok beğendim hani kitabınızda demişsiniz ya eylem yani uygulamak çok önemlidir ve bende sizden aldıklarımı uyguluyom si<ze bu güzel kitabınız için çok tşk sizle görüşmeyi çok ama çok istiyorum msn de de biraz kınuşsak olur lütfen beni eklermisiniz by sharma ama lütfen

 68. gulfıroş

  mükemmelsiniz kendime sizi bir hedef olarak seçtim ama sizin kadar mücadeleci değilim çabuk pes ediyorum keşke bana biraz yardımcı olsaydınız teşekkürler

 69. melike s

  inanilmaz bir yazar onun ilk olarak sen olunce kim aglar? kitabini okudum ve hayatim degisti bana hirs verdi, yapmam gerekenleri hatirlatti ve hic bir zaman isteklerimi ertelememeyi ogretti.. o kitabi okumamin uzerinden 1 yil gecti ve kat ettigim yolu cok net bir sekilde gorebiliyorum. bazi arkadaslar kitabindan cok skildiklarini soylemisler ama ben siddetle tavsiye ediyorum en azindan bu kitabi okumalari lazim ondan sonra kararlarini vermelerinin en dogrusu olacagini dusunuyorum.

  ben bugun tekrar okuyacgim o kitabi..

 70. sevilay

  Bu siteyle bugün tanıştım çok hoşuma gitti. Artık ben de burdayım:)

 71. mehmet

  robin sharman’ın sen ölünce kim ağlar adlı kitabını okudum.beğendim.herkese tavsiye ederim.teşekkürler robin.

 72. Pingback: November » Blog Arşivi » Bir Fikrim var!

 73. ömer

  Sizin kitapları okuduktan sonra hayata başka bir gözle bakmaya başladım.bütün arkadaşlarıma sizin kitapları öneriyorum.Kitaplarda yazılan bir cok şeyi hayata uyarlamak gercekten cok zor.Size bir sorum var siz kitaplarınızda yazdıklarınızı ne kadarını hayata uyguluyorsunuz yada hepsini uyguluyormusunuz?Ayrıca kitaplarınızdan dolaya teşekkür eder ve daha nice kitaplar yazmanızı dilerim.CEVEP YAZSANIZ SEVİNİRİM.

 74. ayşenur

  kitaplarınıza ve size hayranım sizle yüzyüze görüşmek isterim kişisl değişim romanlarına bayılıyorum harikasınız..

 75. korhan

  ben de bu kitabı okudum gerçekten harika, sen de çok güzel özetlemişsin, eline sağlık :D

 76. Hakan

  Ben Robin in kitaplarının hepsini okudum… ve http://www.robinsharma.com dan de cd setlerini aldım.. CD leri hem telefonma MP3 olarak kayıt ettim hemde bir set de arabamdaki MP3 calar icin hazırladım… Robın in hepimizin aslında bildigi ama birisi tarafından yeniden dile getirildigi zaman bu bilgeliklerden bir defa daha aydinlanan benliklerimize hitaben soylediklerini dinliyorum….

  Kendim icin sunu soyliyebilirim.. ben FSB i okuduktan sonra aldıgım 1 yılı az geciyor bir gunluge daha ilk defa bugun bişler yazmaya basladım. Ama yazdıklarımı sonradan okuyunca da aslında kendime ne kadar acıdıgımı gordum… yarım yasanmıs bir hayatımın oldugunu gordum… bu da beni daha da cok kamcıladı..

  Benim icin yeni bir hayat baslıyor… CD leri dinlemeyi ve benzer kitapları okumayı ve kendimi tanıma konusundaki ısrarımı asla kayıp etmiyecegim.. ve hayatımı doyasıya yasıyacagım..
  Sevgiler….
  Hakan

 77. gizem

  arkadaslar öncelikle lütfen bilgelik ve hayatın anlamı üzerine konusmak isteyenler my_mystery_gzm@hotmail.com eklesinler, bu kitaplar benim hayatımı degistirıyor. ciddiyim ilk ferrasini satan bilgeyi okudum sonra koza kelebegi bimezi simdi de ermis sörfcü ve patronu okuyorum. sanırım kisisel benligime giden buyuk sınavdan geciyorum. bana yardımcı olmak veya yardım edilmek isteyen biri varsa beni eklesin.

 78. gökçen

  arkadaşlar yeni başladım robın sharmayı okumaya sen ölünce kim ağlar adlı eserini okuyorum. şu anda bulunduğum karmaşalık içinde kendimle yüzleşmemi sağlıyacak güzel ve anlamlı cümleler buldum kendi adıma. bu tarz kitaplar okumak bana sıkıcı stresli gelirdi. kendi dilinden anlatan birilerinin olması gerekiyomuş diye düşündüm. bu kitabı bana hediye eden arkadaşıma teşekkür ederim böyle yüzleşmeyi ve kendimi dinlemeyi bulduğum için.

 79. rojda

  insanlığın başlangıcından beri binlerce yıl geçti artık birçok şeyin değişmesi ve insanlığın sahip olduğu gücü farketmesi gerekir yani kendini keşfetme arzusuna sahip olabilmek için bile sadece evrendeki kusursuzluğu dikkate almak yeter bu kitap yaşamın maddesel boyutuna bağlılığın insanı gerçek yaradılışından uzaklaştırdığını açıkça göstermektedir kitabı okuyup etkilenen herkes aslında çok şeyin farkındadr
  somhi_21@hotmail.com

 80. mehmet özcan

  tüm kitaplarını seri olarak okuduğum yazarlardan bir tanesi her hafta bir kitap sloğanıyla yola çıktım şuana kadar 24 tane kitap bitirdim ve şuanda daha fazla kitap okuma kararı verdim yeni sloğanım ise her ay altı kitap…

 81. tubita

  ben bu adama hayranım bana haytımda olan ama birtürlü farkedemedğm şeyleri farkettrdrdi tşkr ederm

 82. murat

  Robin beyin tuzu kuru tabii. Hayat kitaplardan çok farklı yaşanıyor. İnsana gaz vermek için yazılmış kitaplar güzel ancak o kitaplar ona yarar sağlıyor (maddi olarak) okuyanlara değil.

 83. ALPER GÜNER

  gerçekten okutum kitapları inanılmaz. insanın kendine güveni geliyor. insan hayatında
  gercekleri yazıyor.

 84. Rukiye Akbaş

  Yüzündeki gülümsemeyi sevdim Robin, Seni tanımak mükemmel bir duygu…

 85. volkan

  Sevdim Sharma’yı fakat her yazar, konuşmacı bence emeğe düşünceye saygılı olmalı ve şu demiştirki diye başlamalı alıntıları, çünkü gün gelecek kendi düşünceleride ben söyledim diye çıkacak başkalarının ağzından.

  En büyük risk risk almamaktır sözü Robin Sharma’nında yıllar önce eğitim aldığı seminerlerini izlediği Jim Rohn’a aittir Tayland Bankok’ta büyük bir eğitim seminerinde bizzat şahidimdir Sharma söylerken?

 86. selo can

  ben haziran ayında ferrarisini satan bilgeyi ve koza kelebeği bilmez kitabını okudum ve risk almayı öğrendim şu an aldığım risklerin bana neler getirdiğini anlatsam şaşarsınız herkes risk alma cesareteni göstermeli ve sonuçları gözlemlemeli…

 87. melek

  robın sharma büyük yazar…ilk defa bu sene ‘sen ölünce kim ağlar?’ kitabını okudum çok beğendim gerçekten kendime dersler çıkardım… kendisini araştırdım gerçekten büyük yazar bütün kitaplarını büyük bir zevkle okuyacağım…

 88. harry potter

  Gerçekten çok etkileyici bir yazı.. Daima aklımda bulundurmamız gereken yepyeni şeyler gördüm.

  – Tanıdığın en olumlu insan kendin ol.
  – İçten ve samimi ol, her zaman (sesin titrese bile) gerçekleri söyle.
  – Zamanında olman gereken yerde ol, geç kalma.
  – Lütfen demeyi ve teşekkür etmeyi ihmal etme.
  – Yapabileceklerinin altında söz ver, fazlasını yap.
  – İnsanları onları ilk gördüğünden daha iyi bir durumda bırak.
  – Arkadaş canlısı ve şevkatli ol.
  – Birinci sınıf bir dinleyici ol.
  – Diğer insanlara karşı tutkulu bir şekilde ilgili ol.
  – Yüzünde gülümse eksik olmasın.

  Tek kelimeyle ‘bayıldım’. Keşke en azından 1 tanesini yapabilsek!

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir