Fazıl Oral

“Koşup da yorulmamak olur mu?
Okullar okudum, ilk orta ve lise birbirine benzeyen, öğrenci ile insanı aynı tutmayan, aklımı, zihnimi çelmeyen şaşırdığım şeyleri öğrenmeden geçti yıllarım. Ne merak duygumu teşvik ettiler, ne düşüncemi derinleştirdiler.
Elden geleni değil, dilden geleni yapmayı öğrettiler, ‘vatan, millet, Sakarya’ gün geldi oldu ‘sekiz inçlik batarya.’
İş hayatı riyakarlığı, iki yüzlülüğü, kayırma ve ezmeyi tanıştırdı, kobayı olduğum laboratuarlarda. İnsanları tanıdığımı, tanıyabileceğimi sanırken, herkese inanmayı, güvenmeyi ‘ilke’ bilirken, alaya alınmak ve kerameti kendinden menkuller arasında kaldım, çoğu ilkenin sözlükteki yerini bile bilmezken.

Dostlarım, arkadaşlarım hazine oldular, neşemi katık yaptım deli kahkahalara, ama kitaplarla tanışınca, aldattım herkesi hem de bilerek ve isteyerek.

Dedim ki, o zaman ben öğrenmeli ve anlatmalıyım, daha fazla öğrenmeli daha fazla anlatmalıyım? Kenarda durup seyretmek yerine ‘yaşam gözlerimin içine bakarak, geçerken’ müdahale etmeliyim, hem de karınca kararınca değil, iddialı olmalıyım, iddiacı olmaktan korkarak.’
Çalıştım, araştırdım, okudum, dinledim, gözledim de gözledim. Yetmedi ukalalık ettim, eleştirdim, bilgiçlik tasladım, baktım ki pişmemişim…
Pişme yolunda gerekirse ‘kırılan testi olurum! ‘dedim. Okudum, yine okudum, daha fazla dinledim, daha az söyledim. Daha çok gezdim, içimde dolaştım, kendimi gözledim, Başkasının bilgisi ile bilgili oldum ama aklı ile akıllı olamadım. Öğrendim ki, başkasını anlamak için zekaya, kendimi anlamak için akıla ihtiyacım var.
Anladım ki, kimi örnek alsam da, ben sadece ben olacağım, şimdi başım biraz eğik, daha da eğmeye hazır huzurunuzdayım.
Öğrendim ki; İnsanlar başaklara benzermiş ve içleri doldukça boyunlarını eğerlermiş.”
İşte böyle anlatıyor Fazıl kendisini. Biraz da neler yapmış Fazıl Oral derseniz;
Ankara Kara Harp Okulu İşletme ve İş İdaresi bölümünden mezun olduktan sonra üsteğmen rütbesine kadar Silahlı Kuvvetler bünyesinde kalmış.
Sonrasında 1991 yılında Mc Donald’s Corporation’da satın alma müdür yardımcısı ve 1993 yılında satış ve pazarlama müdürü olarak Xerox Türkiye?de görev almış. Pakistan, İran, İsrail, Türkmenistan ve Azerbaycan’daki bayilerin yönetimi, satış pazarlama aktiviteleri gibi konular üzerine çalışmış, eğitimler vermiş ve 8 ülkenin kısa ve uzun dönem planlama ve raporlanmasını yapmış. Fazıl daha sonra REUTERS Pazar Geliştirme ve Bölge Satış Sorumluluğunu üstlenmiş.
Şubat 1998 tarihinden beri de Management Centre Türkiye bünyesinde liderlik ve yönetim becerileri, müzakere ve çatışma yönetimi, pazarlama ve marka yönetimi ağırlıklı olmak üzere; Türkiye, Doğu Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler’de eğitim ve konferanslar veriyor.


Fazıl Oral’ın Fikir Atölyesi çatısı altındaki tüm yazılarını okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.