864

Faili Meçhul Kıyak!

Hadi bir oyun oynayalım :)

Adı da “Faili Meçhul Kıyak” olsun. Veya “FMK Hareketi!”

Ufak şeylerle insanları mutlu ederek mutlu olmak… Hem de anonim biri olarak!

Tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamaktan söz ediyorum.

Bir yıl önce ‘Nefesimi Kesecek Anlar‘da paylaştığım isteklerden biri olan bu fikri daha sık yapmak istediğimi bir arkadaşıma söyleyince; “oo Tunç, sen ‘Amelie‘ ya da ‘İyilik Bul İyilik Yap‘ filmlerini izlemedin mi?” dedi. Ben de oturdum izledim Amelie’yi. Evet fikir aynıydı gerçekten ancak beni yıldırmadı daha önce yapılmış olması.

Bu öylesine bir oyun ki, çok kişi oynamalı deyip sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Sonra nette biraz araştırınca bu fikrin farklı uygulamalarına denk gelsem de, benim kafamdakine en yakını bile kendi sitesinin reklamını yapıyordu. Oysa bu, herşeyi ile anonim olunca daha güzel.

Neyse, şimdi oyuna geçelim.

Yaratıcılığa son derece açık. Önce bir kartımız var, ondan bahsedelim.

Faili Meçhul Kıyak

Basitce tasarlanmış bu kartın sekiz adetini bir A4’e yerleştirdik. Dilerseniz bu A4’ü basıp sekiz tanesini aynı anda elde etmek mümkün. [Standart yazıcılar keşke lamine baskı da yapabilse!]

>> Baskı alabileceğiniz A4 boyutundaki dosyayı pdf veya jpeg baskı alabilirsiniz. (Linke sağ tıklayıp “save link as” veya “hedefi farklı kaydet” yaparak bilgisayara almak mümkün.)

Kart oyunun bulaşıcılığı ve devamı için gerekli. [Bir de “aa bak birisi burada ne unutmuş” denmemesi için!] Kime, ne zaman, hangi şartlarda bir kıyak yapacağımız da zaten belli olmaz. O yüzden bunları kesip cüzdanda taşıyoruz :)

Şimdi ilk etapta aklıma gelen birkaç fikir:

 • Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.
 • Yaz sıcağında kalabalık bir belediye otobüsünün içinde buz gibi bir kasa kolayı unutmak (kartlar kolalara iliştirilmiş.)
 • Uzun yıllar bakımsız kalan bir mezarı temizlemek ve çiçek dikmek. Kartı mezara bırakıyoruz. Oradan geçen birilerinin belki dikkatini çeker.
 • Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.
 • Birinin posta kutusuna gelen elektrik veya su faturasını alıp, ödemek. Sonrasında faturayı makbuz ve kartla beraber posta kutusuna geri koymak.
 • Haftalardır pis kalmış bir arabayı gece yıkamak ve sonrasında kartı sileceğe iliştirmek.
 • Vapur iskelesinde veya metroda turnikelerden birinin üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Sipariş verdiğimiz (bir alana ikincisi bedava) pizzayı komşumuzun zilini çalarak kapısına bırakıp kaçmak (kart pizza kutusunun içinde.)
 • Apartmanda kapı önlerine konan çöp torbalarını kapıcıdan önce toplamak ve kartı kapıcının oturduğu evin kapısının altından içeri atmak.
 • Görme engelli bir kişiye, yolda ona etrafındakileri anlatarak yardımcı olmak. [Bunu Amelie filminde gördüm!] Kartı o kişinin cebine atıyoruz. Belki bir yakını bulup okur sonradan ona.
 • Desteğe muhtaç (lösemili çocuklar gibi) bir derneğin kapısına sabaha karşı içi oyuncak dolu bir sandık bırakmak (kart sandığın içinde.)
 • Otomat, ankösörlü telefon veya atari salonlarındaki oyunlara karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
 • Bakımsız bir bahçeyi tertemiz yapıp ortasına iki çiçek dikmek ve kartı sonradan çiçeğe bağlamak.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün tabii ki. Siz de aklınıza gelenleri burada paylaşırsanız mutlu olurum.

Ben ilk kartları kesip cüzdanıma koydum. Gördükçe hatırlamak adına bile faydası olacak.

Ne kadar heyecanlanırım, sadece üç kişi bile bu oyunu oynadığını buraya yazsa. Yoksa ‘Bedava Kucak‘ olayına benzer bir beklentimiz yok tabii ki.

Veya pardon, neden olmasın ki… Hadi abartalım; bu kartlardan birinin yarın dönüp dolaşıp (ve hala sağlam kalıp :) bize ulaştığını düşünsenize…

Kelimelerin yetersiz kaldığı… hatta nefesimizin kesildiği an olmaz mı o an?

1. Güncelleme: FMK ile ilgili sonradan kaleme aldığımız gelişmeler:

2. Güncelleme: İngilizce kartlarımızı da yaptık [anonymous favour]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp “save link as” veya “hedefi farklı kaydet” yaparak bilgisayara almak mümkün.)

3. Güncelleme: Bunlar da Almancası [ein anonymer gefallen]: pdf, jpg. (Bu iki linkten birine sağ tıklayıp ‘save link as’ veya ‘hedefi farklı kaydet’ yaparak bilgisayara alıp sonrasında çıktı almak mümkün.)

anonymer gefallen

4. Güncelleme: “Beni REDDetin!” Veya “REDD Hareketi!” FMK bir yaşına basarken ona kardeş geldi :)

5. Güncelleme: 27 Şubat’ı Dünya FMK Günü! ilan ettik! (Bu da Pazar günü Taksim’de kameramıza yakalananlar: Taksim Muzurlukları :)

6. Güncelleme: İlk kitabımız Sıfır raflara çıktı. İçinde “Faili Meçhul Kıyak” oyunumuz da var : )

Tunç Kılınç - Sıfır

Tunç Kılınç – Sıfır

Yorumlar 864

 1. burcu

  bu akşam bende ilk faaliyetimi gerçekleştirdim… Eve bir değil iki damacana su sipariş edip.. Apartmanın iki alt katımda oturan yaşlı teyzenin kapısına bıraktım… üstünede tabiki kartı… (karşı geri dönüş olarak nefis baklavalarından bir tabak bekliyorum.. tabağın altında kartla birlikte tabiki :)

 2. Pingback: Yahoo?dan faili belli kıyak, Michael Jackson, pazarlamada sürprizler, aşk ve bağlılık üzerine… | AdAfter

 3. _zynp_

  çok güzelmiş bu : ))
  yapıcam ben de. hatta şu an apartmanda çığlık çığlığa şarkılar söyleyen kızları ortadan kaldırıp bina sakinlerine on numara bi kıyak yapabilirim. kartı da bina giriş kapısına yapıştırırım.
  sinirim yatışınca daha parlak fikirler bulabileceğime inanıyorum!

 4. Enes Yıldız

  Süper bişey, çok beğendim çok akılcı valla :) teşekkürler Tunç. Çok beğendim siteyi. Tebrik ederim. Kolay gelsin.

 5. Ezgi

  Ya Tunç abi, bu kartların italyancası da yapılamaz mı? =) Olursa çok sevinirim, çünkü böylesine yaratıcı bir fikrini İtalyadada sürdürmek isterim… Çok heyecanlandırıcı bir oyun, birilerini mutlu edebileceğini bilmek, üstelik bunu ismini duyurmak için değilde, gerçekten istediğin için yapmak çok güzel bir duygu!

  Sevgilerle, Ezgi…

 6. Pingback: Hakkı Ceylan » Faili Meçhul Kıyak Hareketi

 7. H.E.

  Herkes yapana kadar bu sürüklenebilse çok eğlenceli bir oyun olurdu. “Keşke” demeden edemeyeceğim. Keşke herkes manevî değerlerinin kendisine verdiği gerçek hazzı keşfedebilse ve ona sahip çıkabilse… Düşünsenize eskiden dünyada şimdiki kadar nüfus yoktu, uygulaması daha kolaydı. Eski komşu(luk)larını özleyen amca ve teyzelerimize de insanî duygularını aşılamış, ilham kaynağı olan belki de sadece bir mahalle, bir köy ya da ne bileyim bir aşiret vardı. Giderek çoğaldı ve sonraları azaldı.:)

  Şahsen üzüldüğüm yanı ise, herkesin bir kartı gördüğünde harekete geçmeye başlıyor olması. Ve yapılan iyiliğe imza bırakıyor olmak…

 8. Pingback: Canbu.info » Faili Meçhul Kıyak

 9. ali güney

  tunç abi harikasın, tek kelimeyle.
  kölnden katılıyorum, arkadaşlarıma anlatım daha değişik fikirlrde iyilik yapmayı düşünüyoruz. işin biraz fight clup filmindeki gibi yönü de var ama böyesi daha iyi, beynine ve bu iyi niyetine saglık.

 10. yusuf

  Böyle bir hareketi sonuna kadar desteklerim. Kartı cebimde taşıyacağım.

 11. Pingback: ALİ SABANCI VE GİRİŞİMCİLİK | ATİLLAOGUZHAN

 12. BARIŞ

  arkadaşlar hepinizin yüreğine sağlık.
  içimzdeki iyi ruhu ortaya çıkarmak lazım.
  az önce ali sabancıyı dinlerken bi çok şey fark ettim. bi yerden başlamak lazım….!
  başlamak işin yarısıdır.
  çıktıları aldım bi kaç gün sonra haberdar ederim sizleride.
  iyi geceler…

 13. Pingback: montunu unutan çocuk..

 14. Pingback: Bö 2009 – Türkiye Kültür Sanat 2.liği | GÜNEŞİN TAM İÇİNDE - Sarışın Site

 15. Pingback: Faili Mechul Kıyak – Sosya Sorumluluk Projesi « Kişisel Blog

 16. halil karagöl

  qerçekten çok hoş bi fikir.. uyqulamadaki tepkileri nasıl olurdu acaba..

 17. Pınar

  Hep aklımdaydı ama fırsat olmadı derler. Bende bir FMK yapayım diyordum. En nihayetinde bir değil 8 FMK yaptım :)

  1.sini; waffle seven bir arkadaşıma waffle keki alıp masasına bırakarak,
  2.ve 3sü; atölyede çalışan teknisyenlerin yemek molasını fırsat bilip takım çantalarının üzerine a4 kağıttan küllah yapıp içine avuçla doldurduğum fındıkları bırakarak,
  diğerlerini şirkette birlikte çalıştığım bazı arkadaşlarıma, cevizli kakolu cookie’lerin yanına tek içimlik mini nescafeleri poşete atıp kurdela ile bağlayıp yokluklarını fırsat bilip masalarına veya çekmecelerine atarak gerçekleştirdim…(kurabiyeden bunu sen yaptın diyenler oldu gerçi ama yüzlerinde ki gülümseme herşeye bedel :) )

 18. Pingback: Hadi bir oyun oynayalım? - Gencfotografçılar

 19. Pingback: FMK Hareketi! «

 20. Pingback: Ben faili meçhul kıyak gördüm FMK hareketi | Pardus007

 21. canan

  bence maddi durumu bozuk olan bi komşumuzun kapısına yiyecek dolu bir poşet bırakmak ve kartı poşetin içine iliştirmek iyi bir fikir

 22. ilker incekaş

  Merhaba, tebrik etmek istedim. Bu hareketin halihazırda, “Yabancı”sı olmadığımı belirtmek de isterim; ve, güzel bir aktivasyonun buji parçası gibi, ateşlemeye, hem de birilerinin kontağı çevirmesini önemsemeden, beklemeden kullanım süresi doluncaya kadar, devam edegelen bir sistemin görüntüsünü vermesini, temenni ederim…….

 23. gerek degil :)

  ben daha yeni duydum ve gercekten de takdir ediyorum tv de tesadüfen actigim bi kanalda konukdunuz ve dinledim hemen ertesi gün önce sitenize girdim bunun almancasi olmasida süper ben almanyada yasadigim icin önce burdaki insanlara uygulayacagim.
  cok tesekürler böyle güzel fikirler daima olsun.
  saygilarimla.

 24. ercan

  çok güzel bir duygu gibi gözükse de bence çok çocuksu ve saçma diyorum, siz de belki a olur mu kardeşim öyle şey diyebilirsiniz belki ama bence yine saçma hayal aleminde yaşamayalım bizler hayalet değiliz bencilliğin hat safhada olduğu, insanların haklarının gasp edildiği, ışıklarda yeşil yanmadan sarı ışık yanar yanmaz kornalara basıldığı, kavşaklarda kimsenin kimseye yol vermediği, borçlunun borcunu ödemediği, herhangi bir yerde sıra beklerken sıraya yanlardan kaynaklar olduğu ..vb. bir türkiye de veya dünyada veya yüzyılda yaşıyoruz.

  bunlar hayatın gerçekleri kimse kimseyi kandırmasın önce herkes kendi kapısının önünü süpürsün. önce analarımıza babalarımıza kardeşlerimize akrabalarımıza arkadaşlarımıza saygı gösterelim onları arayıp soralım bir ihtiyaçları var mı yok mu maddi değil sadece manevi açıdan duygularını paylaşalım, zaten bunu başardıktan sonra (bu mümkün değil) hayat tatından yaşanmaz.

  bu hayat böyle gelmiş böyle gider dünyanın kanunu bu arkadaşlar biraz acı ama gerçek buna rağmen ben diyorum ki böyle çocukça saçma sapan şeylerle uğraşmaktansa önce iyi insan olalım yani insan gibi insan olalım hoşgörülü olalım yada kimseye gölge etmeyelim o da yeter insan olan herkesi seviyorum.

 25. gülay kuran

  Dün Cem Davran’ın programında Tunç beyi FMK ı anlatırken gördüm. ancak programın sonunda açmışım. çok birşey anlayamadım. dikkatimi çekti hemen siteye girdim ve iki gündür çıkamıyorm… Yorumlarda gördüm ki beyaz şov’da falan çıkmış ama bana tesadüf etmemiş. Tebrik ederim, siteyi ve çalışmalarınızı çok beğendim.

  Faili meçhul kıyak olayı da süper. Tabi ki bu kıyağın ihtiyacı olanlara yapılması en güzeli. Ben zaten benzeri şekilde yapıyordum. Ama kartsızdı tabii. Kart koymak güzel düşünülmüş. Böylece yalnızca sizin kıyağınız ya da yardımınızla kalmıyacak katlanarak büyüyecek, yayılacak. harika birşey. en kısa zamanda kartları ayarlayıp katılacağım ben de seferberliğinize. Yalnız o kıyağa, ihtiyacı olan kişileri seçerek buna özen gösterek yapacağım.

  Bana bu fikri verdiği için fikir atölyesi sahibine teşekkürler…

 26. sinem

  tunç bugün seni bi tv programında izledim ve fikrine gerçekten bayıldım. çünkü ben de bişiler unutup sora bi kaç metre öteden o kişilerin mutluluğunu izlemeyi sevenlerdenim:) sanki ben bu fikri hep biliodum da bi türlü dısarı vuramamışım gibi heycanlandım.

  sana tüm kalbimle katılıcam bundan sora işimi kart yardımıyla daha cok kitleye ulaştırıcam, arada tv programlarına cık derim ben çunkü inan insanlar bu sayede uyanıyor:)))

 27. şüheda

  ben burayı yeni keşfettim ama süper bir şeymiş bu yaa tam benlik….
  benim mutlu olmam için çevremdekilerin mutlu olması gerek…
  ben de varım artık bu ekiptee..:)

 28. Feray Uyum

  Merhabalar,
  Sizinle bugün bir televizyon programıyla tanıştım ve sizin gibi bir insanı tanıdığım için de çok mutlu oldum.

  Yıllar önce “iyilik yap iyilik bul” diye bir film izlemiş ve çok etkilenmiştim. Bugün sizin yapmakta olduğunuz hareketi duyunca aynı hisleri tekrar hissettim. Değer yargılarının tepe taklak olduğu, menfaatlerin ve maddiyatın insanlığı öldürdüğü bu zamanlarda böyle insanların var olduğunu bilmek inanılmaz bir huzur verdi bana.

  “Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” derler ya, işte gerçek erdem de bu. Herkes kendince faydalı hareketler yapar ama önemli olan bunu ilan etmeden, reklam yapmadan yapmak. Sizi tebrik etmek ne kadar haddime bilmem ama Allah bu gayretinizi mutlaka görüyor ve size gülümsüyor, inanıyorum.

  Sevgiler, saygılar.

 29. çağan

  Bende uygulamaya başladım gerçekten insana mutluluk veren bir kıyak teşekkürler
  Tunç Kılınç

 30. tugce

  uzun zaman önce bankta bir kitap buldum içinde bir not vardı, oku ve herhangi bir yere bırak diye kitabı okudum ve başka bir yere bıraktım.
  tekrarlayabilirim içine de bu kartlardan bırakabilirim.

  üniversite öğrencileri ders notu sorunu yaşarlar, okulun herhangi bir yerine notları bırakıp üstüne de bu kartı iliştirebilirler. üff varya hem de sınav dönemiyse :))

 31. neşe

  güzel fikir! ben daha önce ankesörlü telefonların oraya telefon kartı bırakırdım FMK kartıyla bırakmak daha güsel hissettirecek.

 32. anubich

  Hocam düşüncen harika birşey, inşallah allah bu fikrinin karşiliğini verir.
  bana bu hareket bir sözü hatirlatti:
  bir elin verdiğini diğer el görmeyecek..
  bu harekkette ben de varim: anubich@hotmail.com

 33. gamze

  bugun tv’de gordum kanal d de dıkkatımı cektı.
  gercekten samımı ve ıcten bı dılek gıbı.
  karsılıksız yapılan bısey ne kadar guzell.

 34. eyll

  kartları hemen bilgisayarda ayarladım şimdi onları güzelce kesip ben de faili meçhul olmaya başlayacağım, süper bişey sanırım artık yaşama başka bi yerden tutunacağım..

 35. eyll

  güneş odama sızmaya başladı yavaştan neden bilmem kendi gülümsemem beni tatmin etmiyor.. bugün başkaları gülümsesin istiyorum..

 36. özgür

  ben bu oyunu televizyon programında gördüm oyun aklıma yattı çok güzel bir fikir ve hemen başlıyacam

 37. ali

  tunç bey tebrikler …
  demek ki fikirler kişilere has değilmiş. ben bunu sadece küçük notlar bırakıp yapıyordum yıllardır. siz ise kart şekline getirip olayı oyun haline getirmişsiniz ve de eğlenceli olmuş.

  Ben de gariban komşularımın hastanelere düştüklerinde ücretli çekilen MR yada tahlillerinin parası öder ve de vezneye sadece küçük not bırakıp ücreti bir bayan verdi dedirtip bu notu verdirirdim. sonrasında o komşum ile o vezneye yaklaştığımda onun mutluğuna ortak olurdum..

  saygılarımla.

 38. sedef

  sizi kanal d de cem davranın programında gördüm adslında sık sık yaptığım birşeydir böle ufak iyilikler yapmakk ama bunu bölesine bir hareket haline getirmeyi hiç düşünmemiştim ve bu ahrika birşeyy. hemen kartlardan alıyorum vee kıyaklar yapmaya devam ediyorum teşekkürlerr:DD

 39. 10AY

  benim cokk hosuma gitti ALLAH RIZİSİ İCİN yapılan her Şey cok guzell…

 40. Çiğdem

  Geçende yaptım ve inanılmaz mutlu oldum..
  Postahanede işim vardı bitirdim gitmek üzereydim, yaşlı bir kadın ve yanında bir kadın vardı kapıdaki güvenliğe Bakırköy’e nasıl gidilir diye sordu. Dedim bende oraya gidiyorum sizi bırakabilirim, oysa tam tersi yöne gidecektim :) Bakırköy meydana bıraktım ve yol boyu yüzüme yapışan gülümsemeyi dikiz aynasında görünce ” evet Çiğdem bunu daha fazla yapmalısın” İyilik yapmak hiç zor değil aslında önemli olan sizi ve karşıdaki insanı mutlu etmesi :)

 41. hakan yıldız

  Tunç abi (bu samimi fikrinden dolayı sana abi diyorum) bugün bir gazede sütununda gördüm haberi ve çok hoşuma gitti abicim seni kutluyorum öncelikle; çünkü bu tür iyiliklerin teşhir direğinde asılmasının gözde olduğu bu dönemde bunu bir oyun gibi algılanmasını sağlayıp insanların iyiliklerinden daha da haz duymasını sağlıyorsun ve bu da yapılan iyilikleri daha anlamlı yapıyor.

  Eve gelir gelmez hemen blogunuzu ziyaret ettim, çok güzel yorumlar ve oyunlar okudum, ben de bu oyuna katılmaya karar verdim, kartlarımı matbaadan aldıktan sonra oyun başlayacak : ))

  teşekkür ederim iyi günler, yaşasın FMKH : ))

 42. Ezgi

  Kesinlikle deneyeceğim, ben de buna benzer bi uygulama başlatmayı düşünüyordum, “Book Crossing” duymuşsunuzdur belki, ama ilgi göremediğim için askıya almıştım. Böyle bir şeyi düşündüğünüz için tebrik ediyorum sizi:)

 43. Pingback: Ramazan ve (Şeker Değil) RAMAZAN Bayramı İçin Süper Bir FMK (Faili Meçhul Kıyak Hareketi) :) | BİR KAFADAN HER SES

 44. İlayda

  Bunu okumadan önce Amelie filmini izlemiştim fikir çok hoşuma gitmişti ama uygulamamıştım. Yazıyı okuyunca içimde bi kıpırtı bi heyecan başladı :) Hemen çıkardım kağıtları, koydum cüzdanıma.

  Mutlu olmak için iyilik yapmak yeter diye boşuna dememişler :D

 45. sorsam sual etsem halini

  harika bir hareket. çok hoşuma gitti. bence gezici kütüphane hareketi (bookcrossing) ile birleştirilirse tadından yenmez. üye olduğum sitede bu akımdan bahsedeceğim..

  umarım amacına ulaşır.

 46. Pingback: Bak bu iyi haber! » Faili Meçhul Kıyak

 47. rasa

  çok hoş bir şey bu fmk ve ben bunu daha yeni öğrendim maalesef. okullar açıldıktan sonra sınıf arkadaşlarıma yapacağım bir sürü fmk olacak. tabi sınıfla da sınırlı kalmayacak bu

 48. Cahit Çerçioğlu

  Amelie yıllardır duvarlarımı süslüyor… Bu yaptığınız şeyi pek çok kişi düşünmüş olabilir, ama ya üşengeçliklerinden, ya da pek çevreleri olmamasından ya da “ben büyüdüm, bu koca yaşta böyle şey mi olur” demelerinden dolayı hayata geçirilememiş bir düşünce. Benim aklıma gelmedi bu, yani kart kullanmadan yapıyordum (:

  Şimdi bu başlattığınız şey ile, heveslenip, ilk etapta hoş gelen pek çok film, fikir gibi, etkilenecek/etkilenen pek çok insan -normalde bırakın iyi şeyler yapmayı, işinden ve hayatından mutsuz insanların yaşadığı bu ülkede(dünyada), her gün o karttaki yüzün tersiyle karşılaşmanızı sağlayan insanlar- eğlence olsun diye bile denese (ki umarım tadına varırlar), gerçek anlamda farkında olmadan çok fazla iyilik yapmış olurlar. Parayla yaptıramazsınız bunu. İnsanların psikolojisini, tecrübenizi ve çevrenizi kullanarak önayak olduğunuz bu kıyak faili belli olsa da teşekkürler!

 49. rengin

  dün kipada alışveriş yaptım, kasiyer ödeme yaparken o an kullanmam için bana bir indirim kuponu uzattı. üzerinde “FMK kuponu” zımbalanmıştı. daha önce kasaya gelen müşteri benden sonraki 10. kişiye vermesini rica etmiş… tebrikler…

 50. Dişi Kartal Diyebilirsiniz

  Harika! Gerçekten de ara sıra yaptığım şeylerin böyle ‘hareket’ haline getirilmiş olduğunu görmek daha da mutlu etti. Önerileri hemen hafızama kazıdım, kartların çıktısını alana kadar pratiğimi geliştiririm n’olucak :)

  Sitenizi de yeni keşfettim yazıklar olsun bana! Takipteyim bundan sonra.

  Sevgiler, saygılar, teşekkürler.. :)

 51. rengin

  eski yıllarda hali vakti yerinde olanlar veya sizin verdiğiniz isimle faili meçhul kıyak yapmak isteyenler, o zamanki bakkalları dolaşıp veresiye defterini inceler ve borçlu olanların borçlarını kapatırlarmış… sanırım hala boyle bakkal olmasa da küçük marketler var ve versiye defterleri de… ne dersiniz?

 52. Bir Anonim Daha

  vayy be.. ne kadar çok yardımsever FMK Hareketi’ni uyguluyormuş… ben de katılıyorum inşallah. 2 filmi de izledim. ikisinde de aklıma yapmak gelmişti ama fzla kişiye yayamam diye vazcaymıştım. oysa başlasaydım… neyse rasgelsin millet (:

 53. ozanTi

  Merhaba Tunç abi, bunu blogumda yeni yayınladım. Ama daha önce uygulamıştım, internette başka bir yerde görmüştüm. Şimdi hazır Ramazan ayındayız diye yeniden hortlatayım dedim :)

 54. berna

  merhaba, çok geç bir yorum farkındayım ama “faili meçhul kıyak” hareketini görünce “the toy society”le kardeş olduklarını fark ettim. kulvarları ayrı olsa da ince düşünmenin, karşılıksız iyilik yapmanın gerçek hayatta yansımaları oldukları için ikisini de seviyorum :) daha fazla bilgi burada.

 55. Pingback: Faili Meçhul Kıyak (FMK) Hareketi | Oralı

 56. AvareseyyaH

  hep yapmayı planladığım ama bir türlü fırsat bulupta yapamadığım düşünceler.. hareketler.. süper bişey bu…. en kısa zamanda hayata geçireceğimm… gaza getirdiğin için teşekkürler tunç.. :)))

 57. yargisizonyargi

  Bu siteyle internette şans eseri karşılaştım. İzninizle bu olayı kendi kendime fight club fikir atölyesi olarak tercüme ediyorum.

  amin maalouf semerkant isimli kitabında şöyle (ya da ben böle olmasını istiyor böle hatırlıyorum emin değilim) anlatır :

  Ömer Hayyam’ ın yolu bir gün bir köye düşer ve köy ağasının gelen misafirlere davranılması yönünde verdiği direktifler doğrultusunda çok iyi bir şekilde ağırlanır. Hayyam köyden ayrılırken kahyaya köyün ağasının adını sorar.neden sorduğunu merak eder kahya. Hayyam kendisine dua edeceğim der. Kahyanın cevabı ise: “siz duanızı edin beyim, Allah yaptıranı bilir” olur.

  Çapa tramvay durağından çıkmak için altgeçitten geçiliyor ve çıkış merdivenlerine yapılan korkulukların üstünde bir tabelada bilmem kim köyünden bilmem kim yaptırmıştır yazmakta.

  Birisi o beyimize bu hikayeyi anlatsa güzel olmaz mı acaba?

 58. Pingback: Faili Meçhul Kıyak: Sen de birine bir kıyak yap! | mujdatkorkmaz.com: blog

 59. Pingback: Apartmanda Kitap Kulübü | Can Demirezen

 60. Erdinç Zaman

  Merhaba ;

  Çok güzel bir fikir. Kendi sitemde paylaşıp (kaynak olarak sizi göstercem) bu olayı yaymak istiyorum.

  Fikirleriniz cok guzel.

 61. Hamit Parlak

  Son günlerde denediğim ve güzel tepkiler aldığım bir kıyagı paylasmak istiyorum. küçük yerde yaşayan herkesin yapmasını istediğim :) Aşırı sıcakların bastırdığı şu günlerde evinizin yakınındaki otobüs duragında bekleyen 3-4 kişi oldugunda hemen bir taksi cagırıp parasını ödeyip ( kilis gibi küçük yerlerde nereye gidersen git standart tarife oldugu için) orda bekleyen insanları gidecekleri yere bırakmasını isteyebilirsiniz… tabi kartları taksiciye verip dagıtmasınıda istersiniz…

 62. Pingback: berkbavas.com.tr » Blog Arşivi

 63. bu_rocking@

  Dediğim gibi seda okulların açılmasını beklicez filmin çekilmesi için. Ben de o arada iyilikleri yapıp insanların tepkilerini ölçeceğim. Bakalım görelim.

 64. erdal

  valla süper bi durum ama yinede dikkatli olmak lazım biz millet olarak biraz kuskucuyuzdu şimdi bana nye bunu yaptılar falan olmasın :D

 65. seda

  ya ilk ben görmek isterdim=((
  kısa zamanda bitmesini diliyorum… inş çok güsel olur burak…

 66. MELTEM

  bir arkadaşım bu olayı mail olarak attığından ve ben bunu okuduğumdan beri heyecandan ellerim titriyor. buna benzer bi şeyi iş arkadaşlarıma yapıyordum. ama benim yaptığımı anlıyolardı. şimdi bunu bir kartla dışarıda tanımadıklarımıza yapmak harika bi şey. maddi olarak büyük şeyler yapamam ama, ufak şeylerlede insanların yüzü gülebilir diye tahmin ediyorum. birazdan işten çıkınca ilk kartımı kullanıcam.

  bu olayı öğrenmeme fırsat olan arkadaşım muhteşem teşekkür ediyorum ve bu fikri bizle paylaşıp uygulayan herkese de… hala iyilikten yana olan kanatsız melekler var aramızda yaşasın :)

 67. Serap GÜVEN

  süperrrrrr, mükemmel fikir, depresyonda olduğum bu zamanda bana terapi olacak bu. kartları bugün hemen çıkartıcam. biri yazmış bu siteye denk geldim bugün başıma gelen en güzel şey diye, benim de aynen öyle. hakanmenguc.blogspot tan tıkladım linke. gözlerinizden öperim. ben de takip edip yaşadıklarımı paylaşacağım ;)

 68. nurhan

  süper bir fikir süper bir uygulama bayıldım düşünmeye başaladım şimdiden ayrıca bloğumada ekleyeceğim süpersiniz sonsuz teşekkürler :)

 69. Burak Paçacıoğlu

  Teşekkürler Seda.Çalışmalara başladım bunun için.Ama çekime geçmek için okulların açılmasını beklemem gerekiyor.Güzel olacağını düşünüyorum.

 70. seda

  ya burak arkadaşım kısa filmini şimdiden çok merak ettim inş güsel olur.. başarılar;)

 71. seda

  ya gerçekden çok süper bişey bu… abi çok begendim. aklına saglık.. inş dahada güzel yerlere geliriz hep beraber=)=)=)))

 72. Burak Paçacıoğlu

  Seve seve paylaşırım. Zaten amaç paylaşmak değil mi :)

  Ayrıca bu hareketin gelişmesi büyük kitleler trafından duyulmasını istiyorum. İzmir Manisa ve Bursa’da. Çekimler İzmir’de olacak zaten.. Yayılabildiği kadar yayılacak. Ben gerekli insanları güdüledim şimdiden.

  Sevgiler.

 73. Yazar
 74. Burak Paçacıoğlu

  Herkese selam ben de bu hareketi kısa film üzerine çalışma yaparken rastgele sabaha karşı buldum ve çok hoşuma gitti.Kendi üniversitemde de bu oyunu yayıp kısa filmini çekmek istiyorum eğer Tunç Kılıç?tan izin gelirse.Hepinize sevgi ve saygılar

 75. Neslihan

  Amelie Fransız filmin ağır ve zaman zaman anlaşılması zor yapısından uzak, kolay anlaşılır ve insani değerleri öne çıkaran, etkilendiğim filmlerden biridir. Bu şekilde fikir olarak önerilmesi harika.. Bu güzel fikir için teşekkürler Tunç Kılınç..

  Bu da benden gelsin; çocuk parkındaki bir salıncağın üstüne bir çocuk kitabı alıp, koymak ve kartı kitabın sayfaların birinin içine bırakmak.. (Bilmiyorum söylendi mi ama ben bunu en kısa zamanda yapıcam:)

 76. :)

  Böyle güzelliklere ihtiyaç var bu bencilleşen dünyada. Allah razı olsun hepinizden.

 77. merve

  FMK:) süper bi hareket! aradığım şey buymuş diye düşündüm okuduğumda…bazen birilerine hiç sebepsiz yardım etmek istiyosunuz ama fırsat olmuyo, bu iyi bi fırsat:) teşekkürler

 78. Sertaç Sirkecili

  Adana da yaşıyorum.

  Açıkçası dün benim için hoş geçmeyen bir gündü. Ama tek başıma sinemaya gitme kararı almıştım. Bileti almak için gişeye yöneldim. Kartımı çıkarttım ve girmek istediğim film ve seansı söyledim. Bayan kartımı geri vererek böyle bir hareket olduğundan bahsedip

  Arkasına Faili Meçhul Kıyak kartı zımbalanmış bir Bilet Uzattı. Gülümseyerek aldım :)

  Ve bu sabah, cebimde 8 Tane Faili Meçhul Kıyak kartı var, ve sanırım ilk Kıyağımı da bu gün yapacağım.

  Bende aranızdayım ;)

  Fikir için de çok teşekkürler, ayrıca o Faili Meçhul arkadaşa da ayrıca teşekkürler, beni böyle bir hareketten haberdar ettiği için :)

 79. Pingback: Hadi bir oyun oynayalım… - Birdebunudene.com

 80. Pingback: Mutlu Birey = Mutlu Toplum | R. Deniz ÖNER

 81. Eren Ali GÜL

  Ne diyelim güzel bir çalışma olacağa benziyor.
  Kartları bastırıp site üzerinden dağıtmak da makul olabilir. Hatta size bir öneri;

  Buradaki arkadaşların adreslerine ücretsiz kart göndererek onları teşvik edebilirsiniz. Bu da bir kıyak olabilir nihayetinde :)

 82. yaşar

  “sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi”(SAV) bu olsa gerek… sevgilerimle

 83. rockerzynp

  ben de geçengün bankadan sıra almıştım benim sıramın gelmesine 1 kişi kalmıştı ve o sırada sıra almadan da işimi halledebileceğimi öğrendim, banka çok kalabalıkdı. ben de o sırada kapıdan ilk giren kişiye sıra numaramı vedim ve bu faili belli kıyağımdan çok mutluluk duydumm.

 84. Aydın

  Bu yazıyı ilk okuyalı sanırım 1 ay oluyor.
  Geçen akşamların birinde İzmir Bornova’da finallerini bitirip neşeyle memleketlerine dönme yolunda olan ve tekerleği kırılan koca valizlerini çekmeye çalışan kanter içinde kalmış 3-4 öğrenciyi görünce direk FMKH dedim..Arabayla garaja bıraktım kendilerini.. Acayip mutlu oldular ama aslında mutlu olan bendim.. Faili meçhul olmasa da kıyak yapmaktan keyif duydum..
  Faili meçhul kıyak hareketi beni faili belli kıyaklar konusunda da ateşlendirdi..

  Teşekkürler ve selamlar..

  Aydın

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir