14

Birileri bir sistem kurmuş, bu senin için iyidir diyor.

Ufak yaşlarda, kimse bana okula gitmek ister misin diye sormuyor.
Çünkü, okula gidilir!

Birileri bir sistem kurmuş, bu senin için iyidir diyor.
Fazla sorgulama!

Gençken, kendim için karar veremediğim yetmezmiş gibi,
İlerleyen yıllarda,
Bu sefer de farklı baskılarla,
Karar veremez hale getiriliyorum.

Ne zaman öleceğimi bilmediğime göre?
Ben, hayatımın hangi aşamasından sonra,
Kendi kararlarımı kendim için verir hale geleceğim?

Bunu…
Öne çekmek gerekmiyor mu?

[Fikir Atölyesi’nin dokuzuncu doğum günü şerefine…
Şerefinize!]

Yorumlar 14

 1. oben cankardeş

  Milyonlarca Anne çocuklarına hep;;
  İyi bir okula gitmelerini,
  Maaş’ı az da olsa sigortalı olmasının yeterli olduğunu,
  Orta okulda hayalini kurduğu arabayı alamıyacağını, şahin alıp ayağını yerden kesmesinin yeterli olduğunu………

  Söyledi durdu.
  Ve böylece çocukken ”büyüdüğün’de ne olucaksın?” dediklerinde -”İş adamı ya da ”Girişimci” olucam DEMEMEYİ öğrendik.
  Her zaman maaşlı işleri söyledik .Doktor,Savcı,Hakim,Polis……..
  Yani oku oku adam ol,
  Git devlet dairesinde memur ol,
  40 yıl çalış emekli ol,
  Git Ziraat’te kuyruk ol.

 2. gökhan yıldız

  müthiş :) SIFIR adlı eserinizi bugün D&R satıs noktalarından temin ettim ve hayatımda hiçbir kitap beni daha okumadan heyecanlandırmamıştı. ;) özellikle kapak ve ayracların üzerindekiler bu heyecanı dahada hat safhaya cıkardı :) :)şimdiden böyle bir kitab için teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum..

  yorumların devamı kitabı okuyuca gelecek ;) :) ;)

 3. Bsra

  Ne kadar doğru ne zaman öleceğimizi bilmemek …
  O halde neden başkaları için yaşamaya devam ediyoruz ki…
  Ölüm karşısında aslında her endişenin,korkunun anlamını yitirdiğini bildiğimiz halde cesaretimiz yok değişmeye…
  Cesaretimiz yok alışılmışlık duygusuna alışmışız bir kere …

 4. Salih

  Birilerinin hakkımızda kararları alıp bizi buna mecbur etmesi gerçekten ürkütücü ama devletlerin yaşatılabilmesi için her bir birey belli bir eğitim seviyesine ulaşılmalı değil mi ?
  Bunun yolu nasıl olur bilemiyorum ama şuanda böyle , bu ülkede bir arkadaşın dediği gibi o zaman takdir için uğraşıyorduk ama şuan takdir aldığımız konuyu sıfır hatırlıyorum düzeyindeyiz.
  Sistem bence tartışılıp düzeltilmeli , o takdir aldığımız konuları bir bir aklımızda tutup hayata enjekte edebilmeliyiz.
  Ayrıca şimdi benim iki çocuğum var ikisini de salıp ortaya nasıl bırakayım.
  Şu düzene şöyle küfür bu düzene böyle küfür yerine var olanı düzeltmeli geleceği yönlendirmeliyiz kusura bakmayın.

 5. hatice

  İnsanlar küçük yaşta bilgi almaya daha açık değil mi? Okul her yönden gelişmek demek ayrıca . Ben bazen saçmalarım, düşünmedim yeterince şuan zırvalıyorsam. Her neyse… öğrencilik sıkıcı

 6. Figen

  Guzel konu. Karar vermek sorumluluk ister, kendine guven ister.Bunca zaman bizim adimiza karar verildiginden, kendi basina karar vermek zor oluyor kimi zaman. Surekli birilierine danisma geregi duyuyor insan, kararinin dogrulugunu teyit etmek icin. Daha da kotusu cocugumuz oldugu an biz de carkin bir parcasi olup, basliyoruz onlar adina karar vermeye.Sizin de dediginiz gibi gunlerimiz sayili, bu donguyu kirip, cesurca adimlar atmak lazim bir an once. Kolayliklar !

 7. emre

  AAA bu gercekten cookk bomba bir konu olmuş tebrikler. Ben yazıyı farklı bi yere tasıyacagm mazur görün.. Şimdi sen bu yazıyı paylaştın dostum kelime kelime katılıyorum eyvallah amaaaa … Bu yazıyı desteklemek begenmek ve siteyi kapattgında aynı hayatı surdurmek ayrı begenmek ve hayata ve öğrenciliğe lanet edip uykundan olmak cok ayrı.. işte insanlar dogruları bilsede çaresizlikten boyun egmek zorunda kaldılar bu hayata bu olay dünyanın 4 bir yanında böyle kimi suclayabiliriz ki .. BBu kurulmuş bir düzen insanoğlu genel manada yatmaya megilli biseyler arastrmak yerine tavla oynamaya megilli bunları sabahın 8 nde kaldıracak bseyler olmalı bu hayyatta bu yüzden kuruldu bu sistem genel olanları düzene sokup aylaklıgı önlemek … Uzattım biraz kusuruma bakmayın … Sonuc olarak teladan edison dan bahsederken bu sistem onlar için degil onlara göre degl ama koyunlara göre olan bi sistem .. artık önemli olan bişeyleri keşfetmek degil bulundugun yerde en üst olup kibrini ve egonu okşama savaşı içinde insanlar… Veee Üzgünüm çözümü yok.. Lisede aldıgım egtim edebiyat öğretiyordu yırtınıyorduk takdir almak için kafada ne kaldı 0 bi hiç … Ve yine olay her yerde aynı tıp’ı bitirdigi yıl uzmanlıgı kazanan arkadasm (kadın dogum) dedigi şu neler öğrendm surda sınıfı gecmek için parçalandgım seylere bakk yaptıgım uzmanlıga bak :D … Bunlar hep şaka KOMEDİ Gülmek lazım tabi ağlanacak hale gülmek de kimisine koyuyor ne bileyim gercekten de ZOR cok ZOR … Herkese tesekkurler

 8. Varolmayanşehir

  Öylle sistemin çarklarına takılmışızki bu soruyu 33 yaşıımda sorabildim kendime ama sorumluluklar ve korkular doğru cevabı işaretlememe engel oluyor…

 9. wime77

  ve wime77 geri döner:)))

  Bakın günümüz eğitim sistemi var olan sisteme KUZU yetiştiriyor.

  Soruyorum size şimdi. Tesla hangi mühendislik eğitimini aldı ? Peki Edison ?

  Peki okula giderken zaman boşa mı gider ? Elbette hayır. Türkiye de emin olun öğrenci olmak nedir dersi verilse bu durum çok değişir. Çünkü ÖĞRENCİ OLMAYI BİLMEYEN ÖĞRECİLERE EĞİTİM VERLİYOR VE BU BOŞA VERİLEN BİR EĞİTİM OLDUĞUNU GÜN GİBİ ORTADA.

  Nasıl ortada ?
  Kardeşim biz ne üretebiliyoruz ?
  HİÇBİRŞEY.

  O zaman ?

 10. Altay

  Çok doğru…Başkalarının çizdiği şekilde hayatlarımızı yaşıyoruz. Liseyi bitir, üniversiteye git, işe başla emekli ol ve öl. İnsan hayatının üçte biri uykuda geçiyor, üçte biri mesaide geçiyor kalan zamanda sana kalmış…

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir