25

Başarısızlık Hikayeleri!

Etohum, Özyeğin Üniversitesi’nde “Başarısızlık Zirvesi” düzenlemiş. Son panelde önemli konuklar var…

Finansbank’ın kurucusu ve Türkiye’nin birinci, dünyanın 377.ci zengini Hüsnü Özyeğin. Sabancı Ailesinden kopup Pegasus Havayolları’na başkanlık yapan Ali Sabancı. Türkiye?nin en büyük internet portalı Mynet’in kurucu Başkanı Emre Kurttepeli. Hitay Yatırım Holding Başkanı Emin Hitay ve Euro RSCG Reklam Ajansı’nın CEO’su Levent Erden.

Ben de bu kadar zengin ve işinde başarılı adamların olduğu bir panelde moderatörüm!

Neyse ki konu başarısızlık!

DORinsight‘tan rica ettiğim, onların da beni kırmayıp 1.700  kişi ile yaptıkları Başarısızlık Araştırması’nda öne çıkan en çarpıcı sonuç şu cümleydi belki de: “Başkalarının gözünde başarılı gözükmeyi, kendi içimde mutlu olmaya tercih ederim!”

Bu hayatta benim mutlu olmam önemli değil, etraftakiler başarılı saysın, yeter!

Hüsnü ağbinin bir ara dediği “iyi bir lider maske takmak zorunda” sözünün anlamını yitirdiği bir ortam olduğundan mıdır bilmem, şahsen çok eğlendiğim panellerden biri oldu.

Şimdi alın kahvenizi, uzatın ayaklarınızı… Keyifli olduğu kadar sağlam mesajların verildiği bu sohbete katılın siz de yorumlarınızla.

Yorumlar 25

  1. sorulab

   sayın yönetici bu yorumun sahibiyim, kaldırırmısınız lütfen. sitemin linkini. teşekkürler

 1. Vurgun

  Başarı yada başarısızlık bunlar sadece insanoğlunun icadı olan ve hangi zaman diliminde yaşadığına göre değişen sıfatlardır.Bence önemli olan kendini bulup gerçekleştirmektir ki bu tarz yapay sıfatlarla meşgul olunmaya da gerek kalmaz.

 2. Emre

  Son günlerde üzerine düştüğüm bi konudur bu benim. Başarısızlık veya başarılı sayılma…
  Öncelikle eistein ın bi lafı ile başlayayım ”Kahramnlıklıla gelen başarıdansa kendimi
  yok ederim. ” Şimdi benim hayat felsefemi özetliyor bu söz . Şöyle ki benim bugüne kadar arkasında durduğum düşünce ve hayat tarzımı benzettim sadece bu lafa göre kurmadım
  yani yaşamımı :).. Çevremde birçok kişiyi harap ettiğini bizzat görüyorum bu durumun
  insanlar başkalarının takdirini alıp başarılı sanıldığı an durağanlık başlıyor üretkenlik
  bitiyor çünkü bütün hayatı diğer insanlara olan gösteriş olduğu için o iş için çalışıyor
  çabalıyor ve onu bi gerçekleştir di mi yoğun çok yoğun bi sevinç sonra bahsettiğim duranlık ve biraz daha ilerisi kendisinin mutlu olmadığını görmesi tabi bu biraz uzun zamam alıyor o çevresindekilerin ona sen harikasın demekten yorulduğu dönemden sonra yani .. Ve o noktada ki düşeceği boşluğun tarifi yok çünkü o kişi en başta yaptı hatayı tatmin etmesi geren kişi kendisiydi kendisini aşmalıydı bu karar tam olarak ondan çıkmalıydı zaten durum bu olunca bu işin bi sonu olmadığı görülüyor ve sürekli üretken bireyler türüyor bu bahsettiğim toplumda yok denecek kadar az düşüncelerim belki de ütopik ama durum bence budur hani… Yani bi işe giriyorsan bi hedefin varsa içinde olması gereken tek şey kararın doğrusuyla yanlışıyla senden çıkmasıdır sonradan bunun . Lafı uzattım kusuruma bakmayın ama demek istediğim şudur :D Kendin ol .
  Edit : Bu kendin olma olayı o kadar basit değildir sürekliliği için herhangi birşeyden etkilenmemek için güçlü bir bünyeye sahip olman veya bünyeyi güçlendirmen gerekir diye düşünürün BEN

 3. Serdar GÜNDÜZ

  Eğitim sistemimiz kendi içinde bu tür pek çok tezat barındırıyor. Yeni bakanımız eğitimcilere umut vaat etmişti lakin fos çıktı. Yönetici atamada mülakat demek torpil demektir. #MülakatDemekTorpilDemektir!

 4. Ali

  “Finansbank?ın kurucusu ve Türkiye?nin birinci, dünyanın 377.ci zengini Hüsnü Özyeğin”

  Bu adam neyi başarmış söyleyeyim; Türkiye’nin açıkara dolandırıcı bankasını, Finansbank?ı kurmayı…

 5. Hikmet Hüseyin GEÇER

  inanılmaz keyifli bir söyleşi çok şanslı bir adamsın Tunç (Tabi unutmamak gerek şans akıllı insanların yanındadır:))

 6. İbrahim Öz

  Son zamanlarda izlendiğim en başarılı zirve :) izlerken o kadar çok etkilendim ve keyif aldım ki kimi görsem izlemesini tavsiye ediyorum.

 7. Demir

  daha 25 yaşındayım ama kendi çapımda birçok başarım ve başarısızlığım var. başkalarının başarısızlık diye nitelendirdiği bir olayda ben kendime göre çok başarılıydım. bana göre önemli olan benim nasıl hissettiğim. başarılı hissediyorsam mutluyum. mutluysam insanoğlunun yaratılışından beri çözemediği “hayatın anlamı”nı çözmüşüm demektir.

  Bilgisayar mühendisliği mezunuyum ve şuanda sadece daha mutlu olduğum için kapasitemin onda birini sergileyerek hakkettiğim miktarın dörtte birini kazarak web tasarım işiyle uğraşıyorum. bu tamamen benim seçimim ve mutluyum. istesem başkalarının gözünde başarılı olmam an meselesi belki ama mutlu olamadıktan sonra kim … başkalarını.

 8. hünkar Akdemir

  İlkokulda başarısız bir öğrenciydim. Liseye zar zor girdim. Başarılı oldum. Sınıfımdan 4 yıllık üniversiteyi kazanan tek kişiydim. Tek kazandığım sınav OSS oldu… Daha sonrasında hangi sınava girdiysem de :S başarılı olamadım.. KPSS ALES KPDS ÜDS Polislik felan hiçbirini kazanamadım. Alın size başarısızlık hikayesi…

 9. gökhan

  Espirisi bol sektörümde çok iyi yere gelmiş girişimleri yakında takip etmek çok zevkli idi, ayrıca çok güldüm çok güzel bir buluşma olmuş.

  Girişimci olmak isteyenler için veli nimet, deneyimlere tanıklık edebilir tecrubelerinden bir yerelere varılabilir diye düşünüyorum.

 10. Seyyah

  Kişisel sayfamda bu panelle ilgili düşüncelerimi paylaştım, anlayana sivrisinek tarzı misali o kadar çok özel bilgi var ki, 2 saat sıkılmadan izlenebiliyor.Bu adamların sohbetinde bulunamazsınız ama böyle organizasyonlarla almanız gerekeni fazlasıyla alırsınız.Güzel bir moderasyon ve güzel bir paneldi, tebrikler.

 11. Mustafa İNAN

  bence “dibe battığında bir daha başlamayı gözün kesmiyorsa başarısızsın” demektir.

 12. Zeynep

  hahaha… süperrrr…. demek ki önemli konular bile çok komik, çok neşeli ve çok da bilgilendirici olabiliyor.
  ‘Zeka ve insan karekterleri bir sohbeti nasıl değiştirebiliyor’ a çok başarılı bir örnek.

 13. Nermin AY

  çok keyifli bir sohbet olmuş, orada olmayı çok isterdim :)

  bizlerle paylaştığınız için site takipçiniz olarak kendi adıma çok teşekkür ederim. (başkasını boşverdim herkes kendi teşekkürünü kendi etsin :D) hakettiniz çünkü ;)

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir