27

‘Ağır abi’ semtlerde, adam olma ve rütbe atlama kuralları!

 1. Öncelikle duruş ve yürüyüşün sert ve giderli olacak [1 puan].
 2. ‘Mevzu’yla besleneceksin. Laflarına s.a. ile başlayacak, çocuklara ‘sıkıntı olursa haberim olsun’ diyecek ama konuşmanı da a.e.o. ile bitirmeyi unutmayacaksın [2 puan].
 3. Vücudunda façaların olacak [Her kesik 5 puan].
 4. Face’ye emanetli resimler koyacak, arabesk dinleyip tribe girecek ve bunu cümle aleme duyuracaksın [5 puan].
 5. Like’lar önemli [Her 50 like 1 puan].
 6. Sana kul köle olan, ‘maço’luğunla gurur duyan ve diğer kızlarla saç başa kavga eden bir sevgilin olacak [10 puan].
 7. Bu arada kız sahipsiz sanılmasın. Geç kalmadan söz yapacak ve evleneceğini söyleceksin [5 puan].
 8. Sana kızı vermezlerse, kaçıracağını söyleceksin [1 puan]. Yemezlerse, kaçırıyormuş gibi yapacaksın [5 puan]. Olmadı kaçıracaksın [30 puan].
 9. Tek hedefi seninle evlenmek olan bir sevgilin yoksa, fena! [eksi 50 puan].
 10. Sonra aradığın mevzuyu bulacak ve yumruklarınla konuşacaksın [Döversen 10 puan, dayak yersen 1 puan]. Yetmedi mi, yanında emanet var [15 puan].
 11. O da mı yetmedi, hemen semti toplayacak [10 puan] ve elde ne varsa, mahalle kavgası yapacaksın [20 puan].
 12. Tıpkı semtte ‘adam olmuş’ o arkadaşların gibi, “sonunun cezaevi veya mezar olduğunu bilecek” ama ısrarla vazgeçmeyeceksin! [100 puan].
 13. Cezaevi [500 puan].
 14. Evlenemeden düştüysen, o kız cezavine beyaz gelinliklerle gelecek [paha biçilmez!].
 15. Sakın ölme! Ölürsen puanlar anında siliniyor ve seni kimse hatırlamıyor.

Ağır abilerin arasında ‘adam olmak’ zor iş!

Yorumlar 27

 1. Ali

  bunların hepsi görünüşte ne yazık ki. adam olmak için bunlardan daha fazlası lazım gibi :d

 2. Ülkem Adına

  Öncelikle Selamün Aleyküm Arkadaşlar , Bu Konu Hakkında Bende Düşüncelerimi İfade Etmek Sizlerle Paylaşmak İsterim. Bu Paylaşımım Belki Bazılarınızın Pek Hoşunuza Gtmeyecek , veya bazılarınızında Bana Hak Verecek Olanlarınızada İnanıyorum. Öncelikle Asıl En Önemlisi Ağır Olan Kişi Evine Ekmek Götüren Ailesine Çevresine İtaat Eden Kişidir. Dostlarını İyi Seçecek Hasımlarını İyi Bilecek Kişidir. Onun Bunun Lafıyla Değil En Doğru Olan Şey ne ise onu yapmaktır , Başkası Belki Beğenmeyecek Ama Doğruyu Yanlışıda İyi Bileceksin. Gelecek Nesili Bu Tip Kurgularla Yetiştirirsek Eğer , Belkide İleriki Yıllarda Dost Kavramını Bile Unutacağız, Çocuklarımızın Ellerinde Kitap veya kalem görmemiz yerine Geleceğe Ülkesine Yarıyacak bir nesil yerine Onların Elinde Silah Bıçak Vb, Ağızlarında sigara Veya Vücüda Zararlı Kötü Alışkanlıklar Edinebilirler. Bu Durum Ülkemizin Eğitim, Kültür, Ekonomi Gibi Şeyleri İlerletmek Gerekirken Ülkemizi Yerinde Saydırtır Gelişemez Hale Gelir Gerileme Haline Gelir. Velhasılı Kelam Herkes Birbirini Kırsa Vursa Nasıl Varacağız Mutluluğa , Huzura Ve Daha Birçok Güzel Şeylere . Ülkemizde Hırsızlık, Adam Öldürme , Gasp , Tecavvüz , Ve Sağlığa Zararlı İçecekler Artmış Durumda Ve Bu Durumu Yapanlarda Milletmiz , Bu Demek Oluyorki Aileden Gelen Ahlaki Terbiyenin Eksit Olduğunu Ve Aileninde Eskiden Büyüklerinden Alamadığı Ahlaktan Terbiyeden. Ülkemiz Sonra Niye Gelişmiyor Etmiyor Gibisinden Tartışmaşar Meydana Geliyor İşte Bu Yüzden Ülkemiz Geri Kafada Kalarak Diğer Ülkelere Göre Gelişmemiz Görülmüyor Malesef . Herkes Vurup Kırar Yani Herkesin Eli Kolu Var , Ama Bunun Birde Cezası Olan Cezaevinde Hayatını Bitirmek Var . Uzun Lafın Kısası El Ele Omuz Omuza Bunda Dur Dememiz Gerekiyor. Mutlu , Huzurlu Bir Ülke Olmamız Dileği İle …

 3. Selin alay

  Merhaba! Açıkcası tüm yazılarınızı okumadım ve bu yüzden nasıl bir insan olduğunuzu anlamam mumkun degil. Sadece bu yaziyla ilgili ufak bir yorumum var. Toplumdaki neredeyse herkes bu tip insanlarin varligini biliyor lakin yine de alay edercesine bir uslupla bunlari bu sekilde yayinlamak dogru mu bilemiyorum. Belki bu konuyla ilgili sonraki yazinizda bu yasam tarzini bu sekilde anlatmak yerine onlar icin neyi, nasil degistirebilecegimizden ve aslinda buyuk oranda toplumun insanlari bu hale suruklediginden, el birligiyle tum bu insanlarin ceza evleri yerine topluma daha yararli yerlerde bulunabileceklerinden, evlilikten baska hayal kuramayacak genc kizlarin tekrar nasil hayal kurabilir hale gelebileceginden bahsedersiniz.
  Iyi gunler.

 4. Murat Tekmen

  Bir de şey var, biri sana bön bön bakıyorsa sen de gözlerini ondan çevirmeyeceksin yoksa güçsüz sayarlar, ezilirsin. :) Harika bir yazı olmuş, elinize sağlık.

 5. lemonyak

  Çok doğru tespitler var. Ağır abi olmanın yükü de ağırdır ama Ağır abiyim diyip hakkın rahmetine kavuşan çok abi oldu.

 6. Ediz

  Tespit doğru bu tiplerin zararı, başta enfazla kendilerine sonra toplumda biçok kişiye olmaktadır şuan biraz azınlıkta eskiden çok fenaydı ben 36 yaşındayım kansız pantolon gömlek kaldırım taşı olmazdı bizim zamanımızda. Arkadaşlar bilhassa gençler unutmayın sistem iyi biyerlere gelmiş kişilerin az ve gereksiz bi baltaya sap olamamış kişilerin fazla olmasını istiyo tuzağa gelmeyin ayık olun Allaha emanet olun :)

 7. Lamekan

  Eğer bu gün bir vatandaşımızın niçin Kuran-ı Kerim okumadığının sebebi “Atatürk laikliği getirdi, laik olmamız gerekiyor” gibi tam hatırlamadığım cümleler kuruyorsa. Ve birinin inandığı inancın verebileceği en güzel selamı verdikten sonra çözümü şiddette arıyorsa. Senin benim düşünmemiz gerekiyor. Sorunun temeline inmek gerekiyor. Laiklik kavramının temel açıklamasını 90 senede öğretememizin sebebini, verip verebileceği en güzel selamı vererek mevzuya girmenin ne kadar zıt olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Niye böylesin demekle olmuyor olamazda zaten. Niye, nasıl böyle oldun? Nasıl bundan kurtulabilirsin? Gibi sorularla başlasak? Bunlar üzerine, bunların çözümü adına maddeler, makaleler, analizler yazsak çizsek? Çok mu bencilim.

 8. Lamekan

  Şu çizdiğiniz kişi profilini; kabul görmüş değerlerle ilintilendirmenizin pek hoş olmadığını belirtmek isterim. Mevzuya, “s.a.” ( inandığım Yaratıcının selamı ( esenliği ) üzerinize olsun ), diyerek başlamış olmasına rağmen bir kaç puanlık yumruklar devamını getiriyor kendilerince çözümü. O kişilerin yaşam tarzlarıyla o kullandıkları “s.a.” “a.e.o.” dilekleri kendilerine ne kadar çok zıt geliyorsa sizinde bu inanç dileklerini belirli bir kalıptaki insanlarla ilişkilendirmeniz bir o kadar yakışıksız. Bu kişilere tepeden bakarak, iğrenerek yorumlar yaparak, hal ve hareketleri kınama yapma yerine kişileri aşağılıyıcı maddelerle analiz yapıldığını sanarak emperyalist düzenin küçük ama temelini oluşturan seviye farkını körü körüne koruyan insanlar olarak yaşamaya devam etmek zorunda kalacaksınız.

 9. afife

  bunların hepsi görünüşte ne yazık ki. adam olmak için bunlardan daha fazlası lazım gibi :d

 10. Şebnem Güler

  Keyifle okudum. Cezaevinde hikaye bitmiyor ama değil mi çoğunluk için. Hatta hikayenin daha da ağırlaştırılmış hali orada başlamıyor mu?

  Adam olmanın en önemli göstergelerinden biri de eşcinsel eğilimler gördüğün hemcinslere karşı duyman gereken nefret, kin ve hatta hepsini ortadan kaldırma planların :( Çok önemli ağır abi olma şartlarından biri bence!

 11. Yazar
  Tunç Kılınç

  Çok zor bir ihtimal ama…

  Ola ki sana, senden bile daha çok inanan ve gelecek mücadeleni ‘aklınla yapman’ için fırsatlar açan birileri girdiyse hayatına, sen ölürsen, onları da öldürüyorsun.

  Fiziksel olarak olmasa da; mücadele güçlerini, kendilerine olan güveni ve belki de en önemlisi, içlerindeki o saf ve çocuksu hisseleri de yok etmiş oluyorsun. [Puan: Aferin!]

Düşünceni Paylaş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir